Drzwi garażowe na posesję: Jaki rodzaj wybrać?

Ostatnio aktualizowane: 21.09.23

 

Własny garaż to jedna z tych wygód, których właścicielom domów jednorodzinnych może pozazdrościć większość mieszkańców budynków wielorodzinnych. Do tego, by był maksymalnie funkcjonalny, niezbędne są jednak odpowiednie drzwi. Jakie najlepiej wybrać? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Przed podjęciem decyzji warto więc poznać zalety i wady różnych typów bram garażowych.

 

Budowa bram garażowych

Bramy garażowe dzielą się przede wszystkim na konstrukcję: wykonane z jednego płata materiału i składane. W pierwszej grupie mieszczą się skrzydła uchylne do góry lub na boki. Niezależnie od kierunku, w którym się otwierają, tego rodzaju drzwi sprawdzą się wyłącznie na posesjach z dostatecznie dużą ilością przestrzeni. Powodem jest rozmiar, który mają po rozwarciu. Podnoszone bramy potrzebują miejsca przed wjazdem, tak by nie zahaczały np. o pobliskie drzewa. Bramy garażowe uchylne (zarówno jedno-, jak i dwuskrzydłowe) otwierane na bok, wymagają z kolei dostatecznie dużo terenu po obu stronach budynku. Jeśli będzie go za mało, skrzydła będą utrudniać poruszanie się po terenie.

Zaletą jednolitej płyty jest prostota konstrukcji, ponieważ do jej montażu wystarczą proste zawiasy. Konieczność wygospodarowania dużej powierzchni to jednak wada, która często wręcz wyklucza montaż takich drzwi. Z tym problemem spotykają się właściciele posesji z garażem wychodzącym bezpośrednio na chodnik. W takiej sytuacji lepiej wybrać drzwi o budowie segmentowej. Złożone są z listew otwieranych przy pomocy prowadnicy. Tak jak uchylne bramy garażowe, mogą się podnosić lub otwierać na bok. Plusem takich konstrukcji jest oszczędność przestrzeni przed lub nad wjazdem. Z drugiej strony, potrzebują one miejsca pod sufitem lub przy ścianach, by po otwarciu mogły się tam rozłożyć.

Do kategorii bram segmentowych można zaliczyć również drzwi rolowane. Składają się z cienkich listew, na ogół wykonanych ze sztucznego tworzywa. Po uruchomieniu napędu nawijają się one na wałek umieszczony w kasecie. Ją mocuje się nad wjazdem, dzięki czemu otwarte drzwi niemal w ogóle nie zajmują miejsca. Czy więc rolowana brama to rozwiązanie idealne? Bez wątpienia tak, ale tylko pod względem funkcjonalności. Dla wielu osób wadą takich modeli może być jednak wygląd.

 

Systemy otwierania bram garażowych

Najprostsze bramy garażowe otwiera się ręcznie. Nie jest to zbyt wygodne, w szczególności, gdy nie dopisuje pogoda. Wysiadania z samochodu w czasie deszczu lub silnego wiatru na szczęście da się uniknąć. Wystarczy zamontować system automatycznego sterowania pilotem. Umieszczony w nim nadajnik łączy się z odbiornikiem RFID zamontowanym na ścianie garażu. Ta technologia cieszy się dużą popularnością, a często można się z nią spotkać w budynkach wielorodzinnych z parkingami podziemnymi.

Pilotem do bramy wjazdowej może być także smartfon. Połączone z domową siecią WiFi drzwi wjazdowe otwierają się po kliknięciu odpowiedniej opcji w aplikacji mobilnej do sterowania systemem smart home. Przykładem jest Hörmann BlueSecur do sterowania bramami i innymi urządzeniami zintegrowanymi w system inteligentnego domu. Jego przewagą nad technologią RFID jest możliwość otwierania drzwi z większej odległości niż tylko kilku metrów.

Istnieją jeszcze inne sposoby na otwieranie bramy garażowej. Do jej uruchomienia można wykorzystywać kartę magnetyczną, panel alfanumeryczny do wpisania kodu lub czytnik odcisków palców. Wszystkie je łączy konieczność podjechania blisko drzwi i otwarcia okna w samochodzie. Nie są to metody tak wygodne, jak sterowanie pilotem lub smartfonem, przez co cieszą się mniejszą popularnością.

 

Wykończenie bram garażowych

Bramy garażowe spełniają nie tylko funkcję praktyczną, ale też estetyczną. Z tego powodu powszechnie stosowanym materiałem wykończeniowym jest drewno. Jego zaletą jest dobra izolacja termiczna, a wadą konieczność zabezpieczania preparatami chroniącymi drzwi przed działaniem warunków atmosferycznych.

Zamiast drewna można wybrać tworzywo syntetyczne lub metal. Te materiały również mogą być dobrym uzupełnieniem elewacji zintegrowanej z domem lub wolnostojącego garażu. Co więcej, są one trwalsze i nie wymagają okresowej konserwacji.

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ