Drzwi bezprzylgowe – dlaczego warto postawić na taki model?

Ostatnio aktualizowane: 20.03.25

 

Architekci chętnie wybierają nowoczesne drzwi bezprzylgowe. Nic dziwnego! Ich minimalistyczny charakter idealnie wpisuje się we współczesne projekty zarówno pomieszczeń, jak i elewacji domów. Ale nie tylko! Zapewniamy, że brak ozdobników oraz zbędnych elementów czyni je idealnym wyborem do niemal każdego wnętrza. Co więcej, użytkownicy cenią je także za wysoką funkcjonalność. Na tym jednak nie koniec ich zalet. Sprawdź, dlaczego warto postawić na drzwi bezprzylgowe!

 

Co wyróżnia drzwi bezprzylgowe?

Osobom dopiero zaczynającym przygodę z wystrojem wnętrz czy remontami w domu, należy się kilka słów wyjaśnienia. Otóż drzwi bezprzylgowe, jak sama nazwa wskazuje, nie posiadają przylgi, czyli elementu odstającego od ościeżnicy. Dzięki temu tworzą z nią gładką powierzchnię, co widać już na pierwszy rzut oka. Jednak od zwykłych drzwi odróżnia je także odmienny, dość skomplikowany system zawiasów. Pozostaje on sprytnie ukryty, co wpływa na ostateczny, bardzo minimalistyczny wygląd drzwi. Dzięki perfekcyjnemu wkomponowaniu w ościeżnicę drzwi wewnętrzne bezprzylgowe pozostają niemal niewidoczne.

 

Estetyka przede wszystkim!

Wygląd to bez wątpienia jeden z głównych argumentów przemawiających za ich zakupem. Dzięki oszczędnemu designowi to trafiony wybór do nowocześnie urządzonych domów i mieszkań. Drzwi bezprzylgowe podkreślą charakter wnętrz w stylu minimalistycznym, skandynawskim, japandi czy nawet industrialnym. Nie musisz się obawiać, że nie będą pasować do innych sprzętów – brak okuć wyklucza takie ryzyko. Ich gładka powierzchnia zawsze prezentuje się stylowo i elegancko, dlatego zaspokoi wymagania nawet bardzo wybrednych estetów. Co więcej, drzwi bezprzylgowe optycznie powiększają wnętrze, zwłaszcza jeśli postawisz na wariant idealnie dopasowany do koloru ściany – wówczas staną się niemal niewidoczne!

 

Ciche i bezpieczne wewnętrzne drzwi bezprzylgowe

Powiedzieliśmy już sporo o estetyce drzwi bezprzylgowych. Jednak zasługują one na uwagę nie tylko za sprawą wyglądu, ale też wysokiej funkcjonalności. W większości przypadków występują z zamkiem magnetycznym, dlatego są bardzo ciche. Właściwie nie da się nimi trzasnąć, ponieważ otwierają się wolniej od standardowych drzwi przylgowych. Z tego względu okazują się odpowiednim zakupem do domu, w którym mieszkają małe dzieci – znacznie zmniejszają ryzyko wypadku poprzez przytrzaśnięcie palców malucha. Poza tym ich gładką powierzchnię bardzo łatwo utrzymać w czystości, zwłaszcza w porównaniu do drzwi z frezami i innymi przestrzennymi zdobieniami.

Spore znaczenie ma także fakt, że są w niewielkim stopniu narażone na uszkodzenia mechaniczne. Wszystko dlatego, że nie posiadają wystających elementów, zwiększających ryzyko obijania się czy ocierania, kiedy ościeżnica jest źle zamocowana. Nie ma też ryzyka, że zaczną opadać (przy prawidłowym montażu).

Omawiane drzwi są też niezwykle uniwersalne. Dobrze spisują się w salonach, sypialniach, a nawet łazienkach. Istnieją także modele przeznaczone do montażu na zewnątrz. Choć zewnętrzne drzwi bezprzylgowe nadal pozostają dość rzadko wybierane, z pewnością warto się im bliżej przyjrzeć, szczególnie jeśli masz w planach projekt domu z nowoczesną elewacją.

O czym pamiętać, wybierając drzwi bezprzylgowe?

Drzwi bezprzylgowe mają mnóstwo zalet, lecz aby rzeczywiście działały i wyglądały, jak należy, wymagają profesjonalnego montażu. Pomyśl o tym już na etapie zakupu! Jeśli nie czujesz się pewnie w pracach montażowych, najlepszym pomysłem będzie skorzystanie z usług specjalisty. Dzięki temu zyskasz pewność, że drzwi posłużą Ci bezawaryjnie przez długie lata, a o to przecież chodzi. Musisz także pamiętać, że tylko prawidłowy montaż zapewnia drzwiom optymalną szczelność, co z kolei wpływa na właściwe wytłumienie danego pomieszczenia.

Jak widać, drzwi bezprzylgowe to bardzo interesujące rozwiązanie, zwłaszcza dla osób ceniących nowoczesne, funkcjonalne elementy domowego wyposażenia. Producenci oferują obecnie wiele ciekawych modeli tego typu.

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ