Czym się kierować przy wyborze mebli do salonu, jaki komplet wypoczynkowy najlepiej spełni swoje zadanie?

Ostatnio aktualizowane: 24.04.24

 

Kupowanie mebli wydawałoby się dość prostą sprawą, jednak bogactwo ofert na rynku sprawia, że chcąc wybrać wypoczynek do własnego salonu napotykamy na trudności. Od czego zacząć, żeby po dokonaniu wyboru i zakupu komplet wypoczynkowy spełnił wszystkie funkcje jakich oczekujemy.

 

Pierwszą sprawą, która nasuwa się w sposób naturalny jest określenie wielkości mebla. Aby wybrać odpowiedni wypoczynek do salonu trzeba na początku określić przyszłe jego miejsce oraz zmierzyć przestrzeń jaką wypoczynek może zająć. Kolejną kwestią jest wiedza o tym, ile osób w jednym czasie będzie z mebli korzystać. Przykra byłaby sytuacja, gdy gdyby okazało się, że kupiony komplet może  eksploatować tylko część rodziny jednocześnie bo okazał się on za mały. Równie ważne jest zastanowienie się nad aktywnościami swojej rodziny, do jakich celów meble będą wykorzystywane, czy to będzie głównie oglądanie filmów, układanie puzzli, gra planszówki, a może wykorzystanie przy grze na konsoli PlayStation. Jeśli wykorzystanie mebli jest głównie towarzyskie, i przyjmujemy w salonie gości, konieczne jest wyposażenie mebli wypoczynkowych o odpowiednie stoliki pasujące stylem do wybranego wypoczynku.

Biorąc pod uwagę funkcjonalność mebla, musimy rozważyć czy będzie on jedynie używany w salonie jako miejsce spotkań rodziny, czy też chcemy go wykorzystać od czasu do czasu jako miejsce do spania. W drugim wypadku należy poszukiwać takich kanap i narożników, które mają funkcję spania, nie bez znaczenia też zapewne będzie posiadanie przez kanapę pojemnika na pościel.

Wybór rodzaju mebli wypoczynkowych zależeć będzie też od wystroju całego salonu, bo meble takie powinny pasować do pozostałych elementów i tworzyć spójną kompozycję. Możemy wybierać spośród surowego stylu skandynawskiego, mebli typu Glamour, albo wybrać komplet wypoczynkowy w stylu amerykańskim.

Wśród mebli jakie mamy do wyboru znajdziemy tradycyjną sofę, najbardziej popularną w latach 90 ale dziś przeżywającą swój renesans. Kolejną opcją jest narożnik, pozwala on wykorzystać mebel również do spania w razie potrzeby, a jego kształt może być na wzór litery “L” lub litery “U”, w zależności od miejsca, którym dysponujemy. Komplety wypoczynkowe często obok kanapy, mają w zestawie fotele o podobnej konstrukcji i wyglądzie. Kupno kanapy wraz z fotelami może stworzyć naprawdę  wygodny kącik wypoczynkowy.

Istotnym elementem wyboru mebli wypoczynkowych jest rodzaj materiału, którym meble zostaną pokryte. Do wyboru są rozmaitego rodzaju tekstylia oraz skóry naturalne i sztuczne. Przy wyborze materiału brać należy pod uwagę na przykład fakt przebywania w domu czworonogów, które zostawiają sierść, albo małych dzieci często pozostawiających plamy po jedzeniu i piciu. Zatem biorąc pod uwagę wariant estetyczny, również należy zastanowić się nad funkcjonalnością i dobrać na przykład tkaniny plamoodporne, czy takie, do których nie przylega sierść.

Wybierając meble do salonu również musimy określić swój budżet. Ceny prostych kanap zaczynają się już od 1500 zł, ale mając budżet nieograniczony można na zestaw wypoczynkowy wydać nawet kilkadziesiąt tysięcy. Wybierając opcję niebudżetową, ale ostrożną w wydatkach, prawdopodobnie będziemy musieli wydać na zakup 2500 do 4 000 zł. Cena będzie zależeć od marki zakupionego produktu, wykorzystanych materiałów do produkcji, wielkości zestawów wypoczynkowego oraz rozmaitych udogodnień, które zostały w meblach zastosowane.

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ