Co to jest wiatrołap i jak go urządzić?

Ostatnio aktualizowane: 29.09.23

 

Po przekroczeniu progu domu pierwszym wnętrzem, w którym znajdują się domownicy lub goście, jest właśnie wiatrołap. Mimo iż nie należy do przestronnych pomieszczeń, pełni istotną funkcję — jest nie tylko wizytówką, ale i pewnego rodzaju miejscem umożliwiającym przechowywanie odzieży wierzchniej i obuwia. Ten ograniczony metrażowo przedsionek pomaga również odpowiednio gospodarować energią cieplną do ogrzewania domu. Jak warto go urządzić i czym kierować się przy wyborze kluczowego elementu jego wyposażenia, jakim są drzwi zewnętrzne?

 

Drzwi zewnętrzne w wiatrołapie

Wchodząc do budynku, szczególnie w okresie jesienno-zimowym i otwierając drzwi zewnętrzne, można bardzo szybko doprowadzić do dużej wymiany powietrza i obniżenia temperatury w ogrzewanych wnętrzach. Aby temu zapobiec, w projektach architektonicznych uwzględnia się wiatrołapy, które zapobiegają utracie ciepła oraz w ten sposób przyczyniają się do zwiększenia efektywności procesu ogrzewania. 

Warto jednak zadbać o dodatkową izolację termiczną, którą mogą zapewnić wspomniane drzwi. Przy ich wyborze należy kierować się ich solidnym wykonaniem, odpornością na uszkodzenia, szczelnością. Co do kwestii wizualnej, świetnym rozwiązaniem są modele charakteryzujące się zlicowaną z ościeżnicą płaszczyzną — niewidoczny profil pozytywnie wpływa na aspekt dekoracyjny i dodaje elegancji nowoczesnemu budownictwu.

 

Wyposażenie, a charakter i powierzchnia użytkowa wiatrołapu

Duży wpływ na finalną aranżację ma metraż przedsionka. W zależności od potrzeb domowników może on bowiem pełnić funkcję wyłącznie dekoracyjną, a czasem stanowić pewnego rodzaju przestrzeń na przechowywanie akcesoriów gospodarczych, rowerów. W takich okolicznościach warto podzielić dostępny obszar na strefy, by akcesoria i wyposażenie ze sobą nie kolidowały.

 

Dekoracje

Niewielkie wnętrza tego typu nie wymagają elementów dekoracyjnych bądź wyłącznie minimalistycznego akcentu np. w postaci ramek ze zdjęciami. Lepiej jednak zrezygnować z nadmiernego przepychu, który na ograniczonej przestrzeni wprowadzi poczucie chaosu, bałaganu, zagracenia.

 

Strefa gospodarcza

W strefie gospodarczej można pokusić się o postawienie wąskiej szafy lub szafki — w zależności od tego, czy będzie w niej przechowywany mop, miotła, odkurzacz, czy jedynie środki czystości. Najlepiej, by nie posiadały żadnych przeszkleń — co najwyżej były wyposażone w ozdobne frezy lub dekoracyjne listwy, dzięki czemu nikt nie domyśli się ich zawartości.

Strefa użytkowa

W strefie użytkowej z pewnością powinna znaleźć się szafa na odzież wierzchnią lub przynajmniej haczyki umożliwiające zawieszenie kurtki lub płaszcza. Dobrym pomysłem jest zadbanie o to, by haczyków było więcej, by mogli z nich skorzystać również goście.

Kolejny aspekt to miejsce na buty — może to być zabudowana szafka lub stojak z półkami. Ciekawym rozwiązaniem są także maty antypoślizgowe, na których można pozostawić brudne obuwie, co ograniczy zabrudzenie podłogi w wiatrołapie.

Niewielki metraż można ponadto optycznie powiększyć, wieszając we wnętrzu lustro. To praktyczne akcesorium będzie również dekoracją — dzięki ozdobnej ramie lub niewielkiej półce montowanej tuż nad szklaną taflą, która okazuje się przydatnym miejscem na klucze i inne podręczne drobiazgi.

 

Oświetlenie wiatrołapu

Projekt architektoniczny wiatrołapu nie zawsze uwzględnia zamontowanie w nim okien, szczególnie wtedy, gdy nie stanowi nieco wysuniętej części budynku, a jego zintegrowaną, wewnętrzną część. W takiej sytuacji można zdecydować się na zewnętrzne drzwi z przeszkleniami oraz zatroszczyć się o optymalne oświetlenie sufitowe i boczne (również to wyposażone w czujnik ruchu). 

Kluczem do naturalnego rozświetlenia jest wybór żarówek o białej barwie, która nie przekłamuje kolorów pomieszczenia, ożywia i nie przytłacza. W zależności od metrażu i zagospodarowania wnętrza, liczba punktów oświetleniowych i moc żarówek może się różnić. Dodatkowym źródłem światła będzie ponadto montaż drzwi wewnętrznych z przeszklonym profilem.

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ