Bateria umywalkowa – co wziąć pod uwagę przy zakupie?

Ostatnio aktualizowane: 15.06.24

 

Wybór baterii umywalkowej, to proces, przed którym stoi każdy z nas bez wyjątku przy remontowaniu i urządzaniu wnętrza swojej łazienki. Jednak decyzja ta nie jest taka prosta, jak może się wydawać. Należy bowiem wziąć pod uwagę wiele różnych czynników, które sprawią, że użytkowanie wybranej przez nas baterii umywalkowej będzie komfortowe i łatwe. Na czym więc warto się skupić, dokonując tego wyboru? Zapraszamy do lektury!

 

Wysokość baterii

Jak wiadomo podstawową funkcją, dla której każdy z nas używa baterię umywalkową, jest mycie rąk. Musimy więc mieć pewność, że wybrany przez nas model zapewniać nam będzie wygodny proces jego użytkowania, dlatego przede wszystkim przy wyborze baterii umywalkowej musimy zwrócić uwagę na jej wysokość tak, aby swobodnie można było włożyć oraz myć ręce w umywalce. Przyjęło się, że bateria umywalkowa ścienna zamocowana powinna być od 25 do 35 cm powyżej górnej krawędzi umywalki oraz od 110 do 120 cm nad podłogą. Jeżeli chodzi natomiast o baterię umywalkową stojącą, to powinna być ona przymocowana do blatu szafki lub na obrzeżu umywalki. Powszechne jest twierdzenie, że odległość pomiędzy końcem wylewki a dnem umywalki powinna wynosić co najmniej 15 cm. 

Oczywiście najważniejsze jest, aby wysokość naszej baterii umywalkowej dostosowana była do wcześniej wybranej przez nas umywalki. Zapewni to maksymalny komfort użytkowania baterii dla każdego z domowników. 

 

Szerokość baterii 

Kolejnym bardzo ważnym aspektem w wyborze baterii umywalkowej, którego nie możemy pominąć, jest dobranie jej szerokości. Ogólna zasada jest taka, że bez znaczenia, jaki rodzaj umywalki wybraliśmy do naszej łazienki, bateria powinna mieć wylewkę, której długość wynosi mniej więcej połowę szerokości umywalki. Taka wylewka powinna mieć odpowiednią długość, bo najwygodniej jest, gdy strumień wody z niej płynący sięga mniej więcej ½ albo 1/3 szerokości umywalki. 

Ważne jest, aby szerokość baterii była tak dobrana do potrzeb naszych oraz reszty domowników, aby zapewniała wszystkim maksymalny komfort jej użytkowania.

 

Materiał wykończenia 

Kolejnym ważnym krokiem w wyborze odpowiedniej baterii umywalkowej jest wybór materiału jej wykończenia. Aktualnie najmodniejszym wariantem są baterie umywalkowe w kolorze czerni, które wyróżniają się niebywałą elegancją, subtelnym sznytem oraz nowoczesnością. Jednak czarne baterie mają także swoje minusy, a największym z nich zdecydowanie jest fakt, iż brud oraz osadzające się na nich krople wody są bardzo widoczne, co wymaga częstego ich czyszczenia i pielęgnacji. Aczkolwiek czerń jako barwa naszej baterii umywalkowej prezentuje się tak przepięknie, że wiele osób decyduje się na nią mimo potrzeby jej częstej pielęgnacji. 

Jeżeli jednak wolisz ponadczasowe, klasyczne, minimalistyczne, a zarazem ponadczasowe rozwiązania, na pewno spodoba Ci się bateria umywalkowa w kolorze srebra oraz chromu. Jest to najbardziej typowy model baterii umywalkowych, ale wciąż bardzo efektowny i elegancki. Warto także wspomnieć o tym, że na srebrnych bateriach osadzający się brud jest bardzo słabo widoczny, dlatego nie są one wymagające w kwestii czyszczenia! Na pewno sprawdzą się dla wszystkich tych, którzy nie przepadają za częstym sprzątaniem łazienki. 

Dla miłośników stylu glamour oraz luksusu mamy baterie umywalkowe w odcieniach złota. Przepięknie przełamią one kolorystykę panującą w Twojej łazience, przykują uwagę każdego gościa, a także stanowić będą ozdobę Twojego wnętrza!

Polecamy także ponadczasową i równie szykowną biel, która nada się doskonale do każdego stylu, w jakim wykonana jest łazienka. A dla urozmaicenia i wprowadzenia kolorowego akcentu do wnętrza producenci zadbali o baterie umywalkowe wykonane we wszelkich odcieniach pasteli. 

Jak widać, jeżeli chodzi o baterie umywalkowe, to można opisać je wszystkim znanym powiedzeniem — do wyboru do koloru!

Mamy nadzieję, że po lekturze niniejszego tekstu, wiesz już jaką wysokość, szerokość oraz barwę baterii umywalkowej wybierzesz!

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ