Ranking 19 najlepszych grzejników w 2024

Ostatnio aktualizowane: 24.04.24

 

Grzejnik – Poradnik zakupowy, ranking i test

 

Sprawdziliśmy, które grzejniki są najchętniej wybierane przez kupujących. Jak się okazało, jednym z bardziej popularnych modeli jest Purmo Compact C22. To kaloryfer panelowy, który został wykonany ze stali, dlatego nie jest podatny na uszkodzenia mechaniczne. Jest on przystosowany do montażu w salonie, sypialni, pokoju dziecka, a także w kuchni. Grzejnik można zainstalować na dwa sposoby – na podłodze lub ścianie. Osobom chcącym kupić kaloryfer dekoracyjny polecamy produkt Purmo FARO V 22. Model ten ma płytową budowę i został wykonany ze stali. Nie musimy się obawiać, że wpłynie on negatywnie na wystrój pokoju. Grzejnik jest dostępny w wielu różnych kolorach.

 

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

Najlepszy produkt

Zalety

Grzejnik można zamontować na ścianie, a także podłodze, używając w tym celu specjalnego stojaka. Sprzęt został wykonany ze stali, dlatego wykazuje odporność na uszkodzenia mechaniczne. Model nie jest duży, ale szybko ogrzewa pomieszczenie.

Wady

Nie jest to odpowiedni kaloryfer do zamontowania w łazience. Grzejnik nie został przystosowany do użytku w pomieszczeniu o podwyższonej wilgotności powietrza.

Podsumowanie

To model panelowy, który sprawdza się w sypialni, korytarzu, pokoju dziecka i salonie. Jego maksymalna temperatura to 110 st. C, a ciśnienie robocze wynosi 10 barów. Kaloryfer można łatwo dopasować do metrażu pokoju, ponieważ sami decydujemy, jaką będzie miał szerokość (od 40 cm do 200 cm).

Drugi wybór

Zalety

Kaloryfer nie tylko ogrzewa pomieszczenie, ale dodatkowo pełni funkcję dekoracyjną. Co ważne, jest on dostępny w wielu różnych wersjach kolorystycznych (także klasycznej, białej). Grzejnik jest trwały, nie musimy się martwić, że szybko się zniszczy.

Wady

Choć model elegancko wygląda, nie sprawdzi się dobrze w każdym pomieszczeniu w domu. Ma on stosunkowo duże wymiary, dlatego może znacząco ograniczać wolną przestrzeń w małym pokoju.

Podsumowanie

Maksymalna moc grzejnika to 2323 W, a temperatura – 99 st. C. Ciśnienie robocze modelu jest równe 6 barów. Kaloryfer jest przeznaczony do montażu pionowego. Profilowana płyta przednia ładnie komponuje się z bocznymi, zakrzywionymi osłonami.

Rozważ też

Zalety

Model jest przenośny, a więc nie wymaga montażu w jednym miejscu. Ma on dużą moc. Wewnątrz grzejnika znajduje się olej, który akumuluje ciepło i oddaje je do otoczenia przez długi czas po wyłączeniu urządzenia.

Wady

Ponieważ sprzęt jest olejowy, długo się nagrzewa. Nie jest to dobry model dla niecierpliwych osób, które po powrocie z zimowego spaceru chcą szybko się ogrzać.

Podsumowanie

Grzejnik ma budowę żeberkową. Z uwagi na kompaktowe wymiary, możemy go ustawić w dowolnym miejscu w domu. Sprzęt ma zabezpieczenie przed przegrzaniem, co znacząco zmniejsza ryzyko awarii. Ponadto model jest łatwy w obsłudze, temperaturę reguluje się przy pomocy dużego pokrętła.

 

 

19 najlepszych grzejników. Opinie w 2024 roku

 

Polecamy ranking grzejników każdemu, kto szuka modeli do swojego mieszkania czy domu.

 

Grzejniki Purmo

 

1. Purmo Grzejnik Panelowy Compact C22

 

Purmo Compact C22 to grzejnik, który jest odpowiedni do użytku w domu i nietrudno go zamontować. Model podłącza się do domowej instalacji grzewczej i można go zamontować na ścianie lub na podłodze. Kupujący są zadowoleni, że kaloryfer bardzo dobrze grzeje, a przy tym nie zajmuje wiele miejsca.

Grzejniki Purmo cieszą się dużym zainteresowaniem kupujących, ponieważ są wytrzymałe i bardzo wydajne. Model Compact C22 został doceniony przez użytkowników, gdyż daje bardzo dużo ciepła i jest estetyczny. Maksymalna temperatura kaloryfera wynosi 110 st. C. Ciśnienie robocze wynosi 10 barów.

Na grzejniku oraz po bokach znajduje się grill oraz osłony. W modelu zastosowano odpowietrzniki, dzięki którym można pozbyć się z niego powietrza. Istnieje możliwość podłączenia kaloryfera na trzy sposoby: boczny jednostronny, siodłowy i krzyżowy. Na rogach są 4 przyłącza z gwintami 0,5 cala. Można zakupić grzejniki o różnej szerokości od 40 cm do 200 cm, dopasowując do mebli i wielkości pomieszczeń, wysokość ich jest równa 60 cm. Grubość blachy, użytej do produkcji to 1,25 mm, jest to tłoczona,niskowęglowa blacha.

 

 

 

 

2. Purmo Ramo Compact grzejnik pokojowy biały RC22

 

Warto zainteresować się modelem Purmo Ramo Compact C22, który atrakcyjnie się prezentuje. Produkt jest wykonany płytowo i ma lekkie tłoczenia poziome, co sprawia, że dobrze się prezentuje i łatwo się go czyści. Kaloryfer pasuje do wnętrz tradycyjnych i nowoczesnych.

Wymiary tego modelu są równe: długość – 100 cm, wysokość – 60 cm i głębokość – 6,2 cm. Grzejniki Purmo prezentują się estetycznie, dlatego są chętnie używane w domach, a także w miejscach pracy. Kupujący doceniają ten model za łatwość montażu oraz dużą wytrzymałość. Maksymalne ciśnienie kaloryfera jest równe 10 barów. W zestawie znajdują się: korek oraz odpowietrznik. Moc modelu może osiągnąć 1676 W.

Rozstaw podłączenia grzejnika wynosi 5,5 cm i podłącza się go bocznie zarówno od lewej, jak i od prawej, ponieważ ma 4 przyłącza z gwintami o średnicy 0,5 cala. Model ma biały kolor, dzięki czemu wygląda estetycznie. Do wyboruu są również inne kolory. Kaloryfer jest wykonany z blachy zrobionej ze stali niskowęglowej walcowanej na zimno. Pionowe kanały wodne są rozstawione na szerokość 33,3 mm. Maksymalna temperatura grzejnika to 110 st. C.

 

 

 

 

Grzejniki dekoracyjne

 

3. Purmo Faro V grzejnik pokojowy biały FAROV22

 

Kaloryfer Purmo FARO V 22 pozwala na skuteczne ogrzanie nawet dużych pomieszczeń. Zdaniem konsumentów grzejniki Purmo wyróżnia ciekawy design, więc mogą stanowić też ozdobę pokoju. Opisywany model jest według użytkowników bardzo elegancki, a duża przestrzeń grzewcza skutecznie ogrzewa, w efekcie czego wiele osób decyduje się na montaż modelu np. w kamienicy.

Wymiary kaloryfera są równe: szerokość – 60 cm, wysokość – 210 cm, grubość – 10,9 cm, więc jest on dość duży, dlatego warto zachować odpowiednią ilość miejsca. Model ma podłączenie dolne i do takiej instalacji jest przystosowany. Moc grzejnika może sięgać 2323 W, maksymalne ciśnienie wynosi 6 barów, a temperatura 99 st. C.

Jak już wspomnieliśmy, kaloryfer nie tylko ogrzewa, lecz również jest ozdobą pomieszczenia. Grzejniki dekoracyjne atrakcyjnie się prezentują, umożliwiają nadanie wnętrzu indywidualnego charakteru. Model jest profilowany, płytowy, co nadaje mu lekkości. Kaloryfer można zakupić w białym, klasycznym kolorze, który pasuje do każdego pomieszczenia i dobrze wygląda na ścianach o intensywnej barwie. Jednocześnie producent umożliwia wybranie jednego z 220 kolorów z palety Ral. Model jest wykonany ze stali, która jest wytrzymała oraz zapewnia dobre przewodzenie ciepła. Obudowa grzejnika jest atrakcyjna: front, góra i boki bardzo ładnie się ze sobą komponują.

 

 

 

 

4. Grzejnik pionowy dekoracyjny BONERA 324/1800

 

Polecamy zapoznanie się z modelem Reina BONERA, który może być montowany w dowolnym pomieszczeniu: kuchni, jadalni lub salonie. Grzejnik jest atrakcyjny, na jego froncie znajdują się pionowe żłobienia, dodające lekkości. Rowki są bardzo praktyczne, gdyż dzięki nim jest większa powierzchnia grzewcza. Moc kaloryfera sięga 782 W i jest on przystosowany do połączenia z centralnym ogrzewaniem.

Ciekawią Cię grzejniki dekoracyjne producenta Reina? Kupujący bardzo dobrze wypowiadają się o produktach firmy, ponieważ są wytrzymałe i łatwe w montażu i pięknie się prezentują. W zestawie można znaleźć kołki rozporowe, zaślepki, odpowietrzacz i podpórki. Grzejnik jest podłączany dolnie lub krzyżowo, a rozstaw przyłączy wynosi 32,4 cm. Model waży 20 kg, więc montaż powinny wykonać przynajmniej 2 osoby.

Kaloryfer ma ciemny kolor antracytowy, dlatego chętnie jest używany w nowoczesnych, minimalistycznych wnętrzach. Wykończenie farby jest matowe, w efekcie czego grzejnik wydaje się mniejszy. Wymiary modelu są równe: wysokość – 180 cm, szerokość – 32 cm, jest on smukły i bardzo wąski, dlatego jest odpowiedni nawet do małych pomieszczeń. Kaloryfer należy montować w odległości 10 cm od ściany. 

 

 

 

 

Grzejnik olejowy

 

5. Adler Grzejnik Olejowy 9 Żeberek Ms 7805

 

Grzejnik olejowy Adler MS 7805 jest mobilny, dlatego nie trzeba go montować na ścianie i można przenosić między pomieszczeniami w zależności od tego, które chce się ogrzać. Model można używać zimą, kiedy centralne ogrzewanie niewystarczająco ogrzewa dom lub nie masz w pomieszczeniu żadnego kaloryfera, albo system grzewczy uległ awarii.

Ten dobry i tani grzejnik jest przeznaczony do ustawiania w pozycji pionowej. Moc modelu jest równa 1000 W i zawiera on 9 żeberek. Obudowa ma biały kolor, jest elegancka i klasyczna, a kaloryfer ma proste linie żeber. Grzejnik waży 4,34 kg, a jego wymiary to 44 cm x 12 cm x 43,5 cm, czyli nie jest zbyt duży, ani ciężki, więc łatwo się go przedstawia. Transport ułatwia znajdujący się na obudowie uchwyt. Model jest stabilny, w efekcie czego nie trzeba się martwić, że się przewróci.

Istnieje możliwość ustawienia temperatury grzania przy użyciu pokrętła, które bardzo płynnie działa. Grzejnik jest bezpieczny w obsłudze, ponieważ zastosowano w nim zabezpieczenie przed przegrzaniem, więc wychodząc z domu, nie trzeba go wyłączać. Użytkownicy twierdzą, że model nie zużywa dużej ilości prądu i jest łatwy w obsłudze. O pracy kaloryfera informuje lampka LED.

 

 

 

 

6. Grzejnik Ravanson OH-11

 

Jeżeli szukasz kaloryfera mobilnego, to polecamy zapoznać się z opisem Ravanson OH-11. Ten grzejnik olejowy może być używany w domu jednorodzinnym, mieszkaniu, a nawet w miejscach pracy, kiedy instalacja grzewcza nie jest wystarczająca. Model jest cichy, dlatego po włączeniu nie przeszkadza nikomu. Kaloryfer jest wolnostojący, więc można go postawić w dowolnym pomieszczeniu. Uchwyt oraz kółka umożliwiają łatwe przenoszenie grzejnika do dowolnego pomieszczenia.

Model ma 11 żeberek o szerokości 12 cm, dlatego powierzchnia grzewcza jest dość duża, w efekcie czego może być używany nawet w nieco większych pomieszczeniach. Moc grzejnika jest równa 2500 W. Zbiornik jest wypełniony olejem, który pod wpływem ciepła elektrycznych grzałek się podgrzewa. Model ma termostat i pokrętło, którym można ustawić wybraną temperaturę. Kaloryfer ma zabezpieczenie przed przegrzaniem, dlatego w razie awarii się wyłączy.

Warto wspomnieć, że model nie wysusza powietrza, więc nawet zimą domownikom dobrze się oddycha. Kupujący doceniają ten produkt za długość utrzymywania ciepła po wyłączeniu. Wymiary grzejnika to: 48 cm x 24 cm x 54,5 cm i waży 7,5 kg. Obudowa ma szary kolor.

 

 

 

 

Grzejnik konwektorowy

 

7. Elektryczny grzejnik konwektorowy Dimplex DX 430E

 

Szczególnie zimą warto mieć w domu grzejnik, który szybko się nagrzewa i skutecznie oddaje ciepło i taki jest Dimplex DX430E. Moc grzewcza sięga 3000 W. Użytkownicy doceniają ten model za dużą wytrzymałość, a także prostotę obsługi. Wymiary kaloryfera to szerokość – 69,5 cm, wysokość – 35 cm i głębokość – 12,4 cm, a waga to 4,8 kg.

Obudowa ma kolor czarno-biały, klasyczny i dlatego dobrze wygląda na dowolnym tle. Kaloryfer jest zrobiony z blachy stalowej, która bardzo dobrze przewodzi ciepło i jest trwała. Istnieje możliwość ustawienia temperatury ogrzewania od 5 st. C do 35 st. C. Sprzęt ma zabezpieczenia przed zbyt wysoką oraz zbyt niską temperaturą. Model ma wbudowany elektroniczny termostat, umożliwiający utrzymanie stałej temperatury. 

Grzejnik konwektorowy ma wbudowany wyświetlacz LCD, który ułatwia kontrolę nad sprzętem i ustawienie odpowiedniej temperatury w pomieszczeniu. Panel sterowania jest dobrze opisywany i przejrzysty, dlatego szybko można go włączyć. Masz możliwość zaprogramowania sprzętu na 7 dni do przodu, dzięki czemu nie musisz co chwile zmieniać temperatury. Model można łatwo zamontować, ponieważ ma do tego celu specjalny uchwyt.

 

 

 

 

Grzejniki pokojowe

 

8. Armatura Kraków Grzejnik aluminiowy G 500 F

 

Kaloryfer KFA G 500 F jest uniwersalny, więc można go zamontować w dowolnym pomieszczeniu w całym domu. Grzejniki pokojowe KFA są uniwersalne i umożliwiają ogrzanie różnej wielkości pokojów. Prezentowany model ma atrakcyjny design, składa się z 10 członów, między którymi są delikatne żłobienia, a w każdym z nich mieści się 0,3 l wody. Istnieje możliwość zamówienia kaloryfera ze zwiększoną ilością członów. Sprzęt jest biały, więc estetycznie wygląda.

Grzejnik jest wykonany z aluminium, w efekcie czego nie jest zbyt ciężki, a przy tym jest wytrzymały. Materiał dobrze rozprowadza ciepło po całej powierzchni, utrzymuje je i ogrzewa pomieszczenie. Kaloryfer waży 13 kg i należy go montować na ścianie, co nie jest trudne. Istnieje możliwość podłączania modelu do miedzianych rurek. Sprzęt ma przyłącze boczne. Na bokach znajdują się także pokrętła umożliwiające regulację przepływu wody, tym samym kontrolę nad temperaturą grzejnika.

Wymiary urządzenia są równe: wysokość – 57,3 cm, szerokość – 80,4 cm i głębokość – 9 cm, a maksymalne ciśnienie może osiągnąć 2 Mpa. Woda może zwiększyć temperaturę do maksymalnie 95 st. C. Kupujący mają bardzo dobre zdanie na temat modelu KFA G 500 F, jak zauważają łatwo się go reguluje.

 

 

 

 

Grzejnik panelowy

 

9. Grzejnik panelowy Dimplex PLX 300 E

 

Urządzenie Dimplex PLX300E może być założone w dowolnym pomieszczeniu, ponieważ ma tradycyjny design. Wielu konsumentów decyduje się na montaż tego grzejnika we wszystkich pokojach domu, a w szczególności w łazience oraz kuchni. Stopień ochrony modelu to IP24, co oznacza, że może być używany w miejscach o zwiększonym poziomie wilgoci, bez obaw o zwarcie. Obudowa sprzętu jest szczelna, co ułatwia jego porządne wyczyszczenie.

Ten grzejnik panelowy jest odpowiedni do montażu na ścianie w pobliżu źródła prądu, ponieważ jest to model elektryczny. Przy elemencie grzewczym znajduje się radiator, dzięki któremu sprawność cieplna jest bardzo wysoka, ponieważ energia grzewcza jest w pełni wykorzystana. Użytkownicy twierdzą, że kaloryfer jest łatwy w obsłudze, ponieważ ma wygodny wyświetlacz LCD. Wymiary grzejnika są równe 86 cm x 43 cm x 10,8 cm, a jego waga to 8,7 kg.

Wbudowany termostat umożliwia kontrolę i określenie, jaka ma być temperatura w pokoju. Regulacja temperatury jest łatwa, ponieważ można ją ustawić przy pomocy pokrętła. Model ma programator tygodniowy, dlatego można zdecydować, kiedy urządzenie powinno się włączać i wyłączać i jaką temperaturę chcemy utrzymywać. Ten dobry grzejnik ma moc równą 3000 W, więc umożliwia skuteczne ogrzanie pomieszczenia. Funkcja CapSense umożliwia określenie dużego spadku temperatury w pomieszczeniu, spowodowanego np. otwarciem okna, grzejnik wówczas reaguje zmniejszając automatycznie swoją moc.

 

 

 

 

Terma grzejniki

 

10. Grzejnik Terma Easy 64x20cm WGEAS064020K

 

Bardzo ciekawym modelem jest Terma Easy, który z wyglądu przypomina drabinkę. Kaloryfer ma dość ostre krawędzie i prostokątny przekrój (3 cm x 4 cm), dlatego sprawia wrażenie uporządkowanego, dodając pomieszczeniu symetrii. Test grzejników potwierdza, że model przykuwa uwagę osób, przychodzących do domu. Użytkownicy doceniają produkt za estetyczne wykonanie.

Model waży 3,41 kg, więc jest bardzo lekki, co ułatwia jego montaż i również do założenia nie wymaga bardzo wytrzymałych uchwytów. Urządzenie jest odpowiednie do montażu na ścianie, a niektórzy korzystają z niego, aby stworzyć w domu iluzję podziału pomieszczenia na dwie części. Sprzęt jest dostępny w dwóch wersjach: elektrycznej lub wodnej, czyli przeznaczonej do podłączenia do domowej instalacji grzewczej. Maksymalne ciśnienie, jakie można osiągnąć wynosi 1 Mpa, a temperatura to 90 st. C.  

Grzejnik jest wykonany ze stali, która jest bardzo wytrzymałym materiałem i zapewnia także bardzo dobre rozprowadzanie ciepła. Kaloryfer bardzo skutecznie ogrzewa pomieszczenia. Model jest dostępny w wielu wariantach kolorystycznych, dlatego można dobrać kolor idealnie dopasowujący się do pomieszczenia. W zestawie znajdują się kołki rozporowe i specjalne konsole przeznaczone do montażu, odpowietrznik oraz korek zaślepiający.

 

 

 

 

Castorama grzejniki

 

11. Blyss Grzejnik dekoracyjny Shanklin 60x100cm

 

Dużą moc grzewczą można otrzymać po zamontowaniu modelu Blyss SHANKLIN. Grzejnik jest odpowiedni do dowolnego pomieszczenia domu. Kaloryfer może być bardzo ciekawą dekoracją salonu. Model jest panelowy, co oznacza, że składa się z 10 poziomo ustawionych, płaskich szczebli.

W sklepie Castorama grzejniki Blyss cieszą się dużą popularnością, ponieważ są uważane za wytrzymałe i wydajne. Kupujący twierdzą, że opisywany model także bardzo szybko się nagrzewa i ma niewielkie straty energii podczas pracy. W zestawie znajdują się elementy montażowe, umożliwiające montaż grzejnika na ścianie. Sprzęt ma złącze przeznaczone do podłączania dolnego do instalacji grzewczej. Do kompletu dołączono odpowietrznik, elementy mocujące do ściany, wsporniki i korek.

Obudowa jest lakierowana na kolor antracytowy, co zabezpiecza ją przed zniszczeniem i czynnikami zewnętrznymi. Grzejnik jest wykonany ze stali, dlatego dobrze rozprowadza ciepło. Model wyróżnia duża odporność na powstawanie uszkodzeń mechanicznych. Wymiary grzejnika to: szerokość – 100 cm i wysokość – 60 cm, a waga sięga 14,13 kg. W środku mieści się ok. 9 l wody, a maksymalne ciśnienie, jakie może urządzenie osiągnąć to 6 barów. Temperatura wody może podnieść się do 95 st. C.

 

 

 

 

Grzejnik kanałowy

 

12. Purmo kanałowy AQUILO FMK 110x340x2500

 

Jeżeli zależy Ci na uniknięciu zastosowania klasycznego kaloryfera, to spodoba Ci się model Purmo AQUILO FMK. Ten grzejnik kanałowy umieszczony w podłodze jest bardzo praktyczny, bo podczas chodzenia na boso możemy odczuwać przyjemne ciepło. Sprzęt bardzo skutecznie ogrzewa pomieszczenia a montaż w podłodze umożliwia uzyskanie większej przestronności pomieszczenia. Użytkownicy podkreślają, że model ma w zestawie wszystkie elementy umożliwiające montaż i podłączenie do instalacji.

Niektórzy decydują się na montaż grzejnika we wszystkich pomieszczeniach domu. Dlaczego? Mogą pozwolić dzieciom bawić się na podłodze nawet w zimie. Ciepłe powietrze unosi się do góry, dlatego ogrzewając pomieszczenie od podłogi można mieć pewność, że na każdym poziomie jest przyjemnie. Istnieje możliwość wyboru wymiarów modelu, ponieważ dostępny jest w różnych wariantach. Ciśnienie robocze wynosi 10 barów, a maksymalna temperatura może osiągnąć 110 st. C.

Element grzejny jest wykonany z miedzi i aluminium, które bardzo dobrze się nagrzewa i oddaje ciepło. Obudowa jest stalowa i ocynkowana, aby odpowiednio ukierunkować ogrzewanie i nie niszczyć podłogi wokół. Na wierzchu znajduje się kratka, przez którą wydobywa się ciepłe powietrze. Maskownice można zakupić drewniane, aluminiowe lub stalowe. Model montuje się przy pomocy gwintu G ½ cala, a odpowietrzanie należy wykonywać ręcznie.

 

 

 

 

Grzejniki żeliwne

 

13. Terma Żeliwny Naścienny Plain 86,3W 460X80

 

Do klasycznych wnętrz pasuje model Terma 86,3 W, ponieważ jest wykonany z żeliwa i ma duże żeberka. Kaloryfer ma ciekawy design, stylizowany na lata 60. i 70. Po uruchomieniu ogrzewania pomieszczenie szybko się nagrzewa. Design produktu jest minimalistyczny i prosty, a wykończenia wykonywano ręcznie. Grzejnik jest przeznaczony do montażu na ścianie i jest dość ciężki, dlatego trzeba zadbać o wytrzymałe elementy montażowe. W zestawie można znaleźć haki mocujące, odpowietrznik oraz pasy ułatwiające transport.

Grzejniki żeliwne producenta Terma mają tradycyjny styl, ale zadbano o większą szczelność i uzyskanie jak najmniejszych strat ciepła podczas ogrzewania pomieszczeń. Wymiary jednego żeberka są równe: wysokość – 46 cm i szerokość – 8 cm, jego moc to 86 W, a w jednym grzejniku może się znajdować od 1 części do nawet 18. Wysokie ciśnienie robocze zwiększa prędkość przepływu nagrzanej wody. Pokrętłem można decydować, jak mocno nagrzany kaloryfer danego dnia potrzebujemy.

Model wykazuje dużą odporność na korozję i jest wytrzymały, w efekcie czego można go używać przez lata. Istnieje możliwość wyboru koloru z palety RAL, w której jest ok. 250 barw, idealnie dopasowując kaloryfer do wystroju wnętrza. Użytkownicy są zadowoleni z tego, że model jest bardzo wydajny i wygląda atrakcyjnie.

 

 

 

 

Grzejnik pionowy

 

14. Purmo Vertical grzejnik pokojowy Vertical VR10 

 

Grzejnik pionowy Purmo Vertical VR10 jest bardzo dobrym wyborem do każdego pomieszczenia. Sprzęt jest dość wąski, ale bardzo wysoki, dlatego zajmuje dużą część ściany . Duża powierzchnia (wymiary modelu są równe 1 cm x 180 cm x 60 cm) umożliwia szybkie nagrzanie się i przepływ gorącej wody. Kaloryfer można ustawić w dowolnym pomieszczeniu, zarówno w sypialni, jak i przedpokoju czy salonie. Grzejnik jest estetyczny, ma niewielkie żłobienia, które łatwo można utrzymac w czystości.

Kaloryfer ma 2 podłączenia dolne oraz 2 górne – warto zwrócić uwagę, jak wysoko znajduje się instalacja, aby sprzęt zmieścił się na ścianie. Moc modelu wynosi 1020 W. Grzejnik jest pomalowany białą farbą, dlatego bardzo dobrze dopasuje się do wystroju każdego wnętrza. Jest to płytowy kaloryfer i składa się z kilku segmentów, a na bokach znajdują się osłony. Ciśnienie robocze sprzętu wynosi 6 barów.

 

 

 

 

15. Purmo V22 Ventil Compact

 

Purmo V22 Ventil Compact to najlepszy grzejnik w naszym rankingu. Jest to płytowy, stalowy model stanowiący idealne wykończenie wnętrza. Powierzchnie boczne obudowane są osłonami, a powierzchnia górna została przykryta osłoną typu grill. Produkt wyposażony jest w cztery boczne oraz dwa dolne otwory przyłączeniowe z gwintem wewnętrznym ½ cala. Moc grzejnika to 1709 W, a maksymalna temperatura pracy wynosi 110 st.

C. Jego wymiary to: wysokość – 600 mm i długość – 1000 mm. Można go kupić również w wielu innych rozmiarach, co pozwala na dobranie odpowiedniego modelu do danego pomieszczenia.

Produkt dostępny jest w klasycznym kolorze białym. Sam design grzejnika też jest ponadczasowy. Pasuje do wszystkich wnętrz. Cieszy się dużym uznaniem konsumentów.

Przede wszystkim ze względu na atrakcyjną cenę. Kolejna kwestia to solidność wykonania. Model, który prezentujemy, a także inne propozycje firmy Purmo mają aż 10 lat gwarancji, co jest zapewnieniem o ich bezawaryjność. Również pielęgnacja tego modelu nie stanowi większego problemu.

Grzejnik Purmo Ventil Compact CV22 ma moc równą 1709 W. Wymiary produktu są następujące: wysokość – 60 cm i długość – 100 cm. Model objęty jest 10-letnią gwarancją producenta.

 

Zalety

Design: Grzejnik ma prosty design. Biały kolor dobrze komponuje się z każdym wnętrzem. W efekcie urządzenie będzie dobrze wyglądać zarówno w nowoczesnych, jak i klasycznie urządzonych pomieszczeniach.

Jakość: Do produkcji tego sprzętu wykorzystano dobrą gatunkowo stal. Wykazuje ona dużą odporność na różnego rodzaju uszkodzenia. Tworzywo zostało dobrze zabezpieczone, więc nie pojawia się na nim korozja.

Wymiary: Model można zakupić w różnych wymiarach, co pozwala dostosować sprzęt do wielkości pomieszczenia, w którym chcemy go zamontować.

Obsługa: Opinie konsumentów potwierdzają, że obsługa produktu nie stanowi problemu. Pokrętło do regulacji temperatury jest dobrze oznaczone i nie zacina się.

Pielęgnacja: Model ma gładką powierzchnię, więc jego czyszczenie nie stanowi problemu. Aby pozbyć się kurzu i ewentualnych zabrudzeń, wystarczy przetrzeć grzejnik lekko zwilżoną szmatką.

 

Wady

Montaż: Część osób zwraca uwagę na to, że montaż produktu bywa problematyczny. Dołączona do zestawu instrukcja nie jest czytelna.

 

 

 

 

16. Instal Projekt Nameless NAM-50/90

 

Instal Projekt Nameless to nasza druga propozycja, którą wyróżnia modne wzornictwo i bardzo dobre wykonanie. Grzejnik ten pięknie wkomponuje się w Twoje wnętrza. Będzie odpowiedni do łazienki, przedpokoju oraz do innych pomieszczeń, również w tych o dużej wilgotności powietrza.

Wyróżnia go nowoczesna konstrukcja i kolorystyka, dzięki której bardzo dobrze prezentuje się przede wszystkim w ciemnych pokojach. Jest to nie tylko funkcjonalne rozwiązanie – będzie też piękną dekoracją. Grzejnik może być montowany z kolektorem po lewej lub prawej stronie.

Może współpracować również z grzałką elektryczną. Wymiary produktu to: szerokość – 50 cm, wysokość – 90 cm i głębokość – 9,4 – 10,4 cm. Zyskał on uznanie nie tylko konsumentów, ale także dekoratorów wnętrz, co jest zasługą ciekawego designu.

Ponadto osoby, które wybrały ten model potwierdzają, że jest to wysokiej jakości produkt, wysoce odporny na działanie wody i innych czynników zewnętrznych. Bardzo ważna jest również powierzchnia grzejnika, która jest łatwa w utrzymaniu czystości.

Instal Projekt Nameless NAM-50/90 to grzejnik łazienkowy dostępny w kolorze białym i czarnym. Waga produktu jest równa 9 kg. Wymiary modelu są następujące: wysokość – 90 cm i szerokość – 50 cm.

 

Zalety

Wygląd: Grzejnik wyróżnia się na tle innych, dostępnych na rynku sprzętów. Ciekawa konstrukcja przyciąga wzrok gości i nadaje wnętrzu charakteru. Model kształtem przypomina grzebień.

Konstrukcja: Z racji tego, że konstrukcja produktu została odpowiednio przemyślana możemy swobodnie wieszać na nim mokre ręczniki lub świeżo wyprane ubrania.

Podłączenie: W recenzjach konsumentów pojawia się informacja o tym, że montaż sprzętu nie jest trudny. Model ma podłączenie dolne, które jest niemal niewidoczne, co sprawia, że nie wpływa ono negatywnie na wygląd łazienki po zamontowaniu.

Pielęgnacja: Szeroko rozstawione żebra ułatwiają czyszczenie sprzętu. Nie musimy się martwić o to, że w zagłębieniach będzie osadzał się kurz, co mogłoby być uciążliwe szczególnie dla alergików.

 

Wady

Zarysowania: Niektórzy użytkownicy zauważyli, że na modelu w kolorze czarnym stosunkowo szybko pojawiają się zarysowania. Jeśli chcemy ich uniknąć, musimy delikatnie czyścić produkt.

 

 

 

 

17. Terma ZIGZAG grzejnik łazienkowy

 

Terma Zigzag to dobry i tani grzejnik o finezyjnym kształcie. Produkt dostępny jest w różnorodnej kolorystyce, a więc bez problemu znajdziesz model pasujący do Twoich wnętrz. Materiał wykorzystany do produkcji tego urządzenia jest odporny na działanie wilgoci, co czyni grzejnik odpowiednim do wilgotnych pomieszczeń, również łazienek.

W komplecie z grzejnikiem znajdziemy odpowietrznik, konsole mocujące, na stałe połączone z urządzeniem oraz kołki rozporowe. Dzięki temu instalacja grzejnika przebiegnie sprawniej.

W tym modelu istnieje możliwość podłączenia grzałki elektrycznej. 8 lat gwarancji producenta na wszystkie kolory, daje nam gwarancję najwyższej jakości wykonania. Produkt ceniony jest za bardzo dobre wykonanie oraz atrakcyjny design. Stanowi bardzo funkcjonalne urządzenie do łazienki, przedpokoju, czy innych pomieszczeń.

Ze względu na finezyjne kształty jest też ciekawą propozycją dekoracyjną. Maksymalna temperatura pracy to 95 st. Celsjusza. Produkt ten dostępny jest w wielu sklepach budowlanych, w których niezmiennie od kilku sezonów cieszy się ogromną popularnością.

Terma ZIGZAG to grzejnik łazienkowy dostępny w kilku wymiarach do wyboru. Produkt pomalowano farbą proszkową. Model występuje m.in. w kolorze białym i czarnym.

 

Zalety

Jakość wykonania: Do produkcji grzejnika wykorzystano dobrą gatunkowo stal. Wykazuje ona dużą odporność na działanie wysokich temperatur, co daje nam pewność, że produkt na długo zachowa swój atrakcyjny wygląd.

Atrakcyjny design: Osoby, które kupiły model Terma ZIGZAG, cenią jego atrakcyjny wygląd. Produkt ma ciekawy kształt, więc świetnie dopełnia wnętrze i sprawia, że wygląda ono oryginalnie.

Kolory: Użytkownik może wybrać kolor swojego grzejnika spośród wielu ciekawych barw. Dzięki temu łatwiej dopasuje sprzęt do wnętrza łazienki.

 

Wady

Instalacja: Niektórzy są zdania, że instalacja produktu jest skomplikowana. Nie ułatwia tego dołączona do zestawu instrukcja – jest ona mało czytelna i nie wyjaśnia dokładnie, jak należy postąpić, aby dobrze zamontować sprzęt.

 

 

 

 

18. Diamond grzejnik łazienkowy C22

 

Diamond C22 600 mm x 1200 mm to piąty produkt w naszym zestawieniu. Jest to bardzo dobry grzejnik panelowy do każdego pomieszczenia. Wyróżnia się elegancką, nowoczesną formą. Model został wykonany z wysokogatunkowej blachy stalowej, którą walcowano na zimno. Jest przeznaczony do instalacji jedno i dwu rurowych. Ciśnienie robocze grzejnika wynosi 10 bar, a temperatura pracy max 110 st. C.

Model ten był odtłuszczany, cynko fosforowany i zagruntowany, a następnie pokryty proszkiem antyelektrostatycznym. Dzięki temu jest wysoce odporny na uszkodzenia, korozję i wpływ czynników zewnętrznych. Spełnia wszystkie europejskie normy dotyczące produkcji grzejników. Konsumenci w swoich recenzjach podkreślają wysoką jakość wykonania tego modelu i świetny stosunek jakości do ceny.

Poza tym ma on ponadczasowy design. Będzie pasował do wnętrz niezależnie od wprowadzonych zmian w wystroju. Ze względu na konstrukcję jest też łatwy w utrzymaniu czystości.

Diamond C22 to grzejnik o wymiarach 60 cm x 120 cm. Model został zrobiony ze stali. Produkt zapakowany jest w solidne opakowanie.

 

Zalety

Design: Grzejnik ma prosty, klasyczny design, więc będzie pasował do każdego wnętrza.

Montaż: Do kompletu dołączone zostały m.in. korki rozporowe i zawiesia. W efekcie nie musisz dokupywać innych elementów, aby zamontować swój sprzęt. Pozwala to zaoszczędzić nie tylko pieniądze, ale i czas.

Efektywność: Model ten dobrze ogrzewa pomieszczenie. Świetnie przewodzi ciepło, dlatego wielu Internautów decyduje się na zakup tego produktu.

 

Wady

Czyszczenie: Pewna grupa osób zwraca uwagę na to, że we wnętrzu grzejnika osadza się kurz. Jego usunięcie nie jest proste.

Zarysowania: Niektórzy konsumenci twierdzą, że powierzchnia produktu powinna być lepiej zabezpieczona. Stosunkowo łatwo ją uszkodzić.

 

 

 

 

19. Thermoval grzejnik łazienkowy T17

 

Nasz ranking zamyka grzejnik konwektorowy THERMOVAL. Jest to nowoczesne rozwiązanie do Twojego domu. Model T17, który prezentujemy jest zasilany elektrycznie. Grzejniki wykorzystuje zjawisko konwekcji powietrza. Wykonany jest z tłoczonej blachy stalowej powlekanej powłoką antykorozyjną oraz lakierem piecowym.

Dlatego jest odporny na wysokie temperatury. Kształt lameli wylotu powietrza zapewnia nam łagodne rozprowadzenie ciepła po pomieszczeniu. Posiada przełącznik włącz/wyłącz. Grzałka kryta, czyli element grzejny jest niskotemperaturowy.

Model ten ma też wbudowany termostat, który umożliwia nam ustawienie 8 różnych temperatur. W ten sposób łatwo dostosujemy temperaturę grzejnika do naszych potrzeb lub wielkości pomieszczenia. Warto także podkreślić, że termostat współpracuje z czujnikiem temperatury wewnątrz pomieszczenia, aby zapewnić optymalne warunki grzewcze. Posiada też bardzo praktyczną funkcję zabezpieczającą przed przemarznięciem.

Może być bez obaw instalowany w pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności. Moc grzejnika wynosi 500 W, a jego wymiary to 475 mm x 100 mm x 430 mm. Model ten uznawany jest za solidny i atrakcyjny.

Thermoval T17 to grzejnik konwektorowy o mocy grzewczej równej 2000 W. Wymiary urządzenia są następujące: długość – 77 cm, szerokość – 10 cm i wysokość – 47,5 cm.

 

Zalety

Elementy do zawieszenia: Kupując grzejnik otrzymujemy w zestawie wszystkie, niezbędne do montażu elementy. Konsumenci potwierdzają, że są one solidnie wykonane, a instalacja produktu nie zajmuje dużo czasu.

Obsługa: Opinie Internautów wskazują, że urządzenie jest łatwe w obsłudze. 8-stopniowa regulacja temperatury pozwala w łatwy sposób dostosować produkt do naszych potrzeb.

 

Wady

Obudowa: Pewna grupa użytkowników zwróciła uwagę na jakość wykonania obudowy. Według nich nie jest ona najlepsza. Nie wykazuje dużej odporności na zniekształcenia, więc łatwo ją uszkodzić.

Efektywność: Produkt ma stosunkowo dużą moc, ale raczej nie sprawdzi się jako samodzielne ogrzewanie pomieszczenia.

 

 

 

 

Przewodnik zakupowy – Jaki grzejnik kupić?

 

Grzejnik to niezbędny element instalacji grzewczej, za sprawą którego w domu jest przyjemnie ciepło. Obecnie do wyboru mamy wiele różnych modeli, w tym dekoracyjne, drabinkowe czy płytowe. Jak wybrać kaloryfer, który będzie miał dużą moc, szybko ogrzeje pomieszczenie, a w dodatku stanie się ozdobą wnętrza? Tego dowiesz się po lekturze poradnika.

Konwekcja czy promieniowanie?

Kaloryfery różnią się między sobą sposobem przekazywania (oddawania) ciepła do pomieszczenia. Może się to odbywać poprzez konwekcję lub promieniowanie. Jaki grzejnik wybrać? Modele konwekcyjne ogrzewają przepływające przez nie powietrze, a to następnie rozchodzi się po pomieszczeniu. W ten sposób temperatura w pokoju wzrasta. Wszystko opiera się na ruchu powietrza. Konwekcja polega na przekazywaniu ciepła w postaci elektromagnetycznych fal. Tego typu grzejnik ogrzewa powierzchnie, takie jak ściany, meble, a nawet zwierzęta i ludzi. 

 

Rodzaje grzejników

Dostępne na rynku grzejniki możemy zaklasyfikować do kilku grup:

członowe – są zbudowane z pojedynczych, połączonych ze sobą członów. Kaloryfery te w ok. 90% przekazują ciepło poprzez konwekcję i tylko w niewielkiej ilości przez promieniowanie;

płytowe (panelowe) – wykonuje się je z perforowanych pionowo lub płaskich płyt ze stali. W środku znajdują się konwekcyjne blachy zwiększające powierzchnię wymiany ciepła. Przeważnie grzejniki te składają się z jednej, dwóch lub maksymalnie trzech płyt i mają od jednego do trzech rzędów blach konwekcyjnych. W ok. 35% oddają one ciepło przez promieniowanie;

konwektorowe – są zbudowane z miedzianych, rur z nasuniętymi na nie aluminiowymi blachami. Cała ta konstrukcja umieszczona jest w obudowie. To kaloryfery oddające ciepło niemal w całości przez konwekcję;

drabinkowe – ich konstrukcja jest zbudowana z poziomych rurek, które są podłączone do pionowych kolektorów. Z tego względu grzejniki drabinkowe znajdują zastosowanie głównie w łazienkach, można na nich wygodnie zawieszać wilgotne ręczniki i pranie;

dekoracyjne – jak sama nazwa wskazuje, są dodatkową dekoracją wnętrza. Najczęściej takie kaloryfery montuje się w łazience, choć dobrze sprawdzają się też w przedpokoju, a nawet salonie. Wyróżniają się one ciekawą kolorystyką oraz fantazyjnymi kształtami;

kanałowe – są montowane w podłodze, zwykle wzdłuż okien oraz drzwi prowadzących na balkon lub taras. To modele znajdujące zastosowanie nie tylko w domach, ale i budynkach użyteczności publicznej. Nierzadko umożliwiają one nie tylko ogrzewanie, ale też chłodzenie pomieszczeń.

 

Poziomy czy pionowy?

Standardowo grzejniki mają poziomą konstrukcję, w efekcie czego zajmują stosunkowo dużo miejsca i nie pozwalają na ustawienie w pomieszczeniu dodatkowych mebli. Niemniej jednak można je bardzo dobrze wkomponować w przestrzeń pod parapetem, którą często trudno jest odpowiednio zagospodarować. Kaloryfery pionowe wyglądają nowocześnie i sprawdzają się zwłaszcza w pokojach o niewielkim metrażu (ich szerokość nie przekracza 50 cm). Co więcej, pełnią one funkcję dekoracyjną.

 

Grzejnik przenośny

Poza grzejnikami montowanymi na stałe, do wyboru mamy też modele przenośne. Są one dodatkowym źródłem ciepła w domu i można je przenosić z miejsca na miejsce. Takie kaloryfery przydają się w szczególności poza sezonem grzewczym, kiedy niesprzyjające warunki atmosferyczne sprawiają, że wewnątrz budynku jest nieprzyjemnie chłodno. Wśród grzejników przenośnych najczęściej wybierane są olejowe. Są one wypełnione olejem, który podgrzewają grzałki elektryczne. Mimo że trzeba długo czekać na nagrzanie kaloryfera, to po wyłączeniu go grzejnik długo jeszcze pozostaje ciepłyo. Pozostałe rodzaje przenośnych grzejników to: termowentylatory (inaczej farelki), radiatory, konwektory oraz promienniki panelowe.

Materiał wykonania

Obecnie bardzo dużą popularnością cieszą się grzejniki wykonane ze stali (wśród nich największą grupę stanowią modele płytowe). Mają one kompaktowe wymiary, a jednocześnie stosunkowo dużą moc. Stalowych kaloryferów nie powinno się montować w domach z instalacją otwartą. Przepływająca przez nią woda ma kontakt z powietrzem atmosferycznym, a tlen przyspiesza powstawanie korozji. Ma to negatywny wpływ na trwałość grzejnika. Jednak z uwagi na małą pojemność wodną, modele ze stali szybko się nagrzewają.

Do produkcji kaloryferów wykorzystywane są też inne materiały, takie jak żeliwo oraz aluminium. Grzejniki żeliwne wykazują odporność na korozję i uszkodzenia mechaniczne, jak również zmiany ciśnienia wody. Ich cecha wyróżniająca to małe opory hydrauliczne, w efekcie czego można je bez przeszkód podłączyć do instalacji grawitacyjnej z kotłem węglowym. Kaloryfery z żeliwa co prawda długo trzymają ciepło, ale trzeba dużo czasu, aby się nagrzały, dlatego coraz rzadziej się je spotyka. Z kolei grzejniki aluminiowe są lekkie, estetycznie wyglądają i mają małą pojemność wodną. Dobrze współpracują one z instalacjami grzewczymi z zaworami termostatycznymi. Aluminium jest miękkim metalem, dlatego wykonane z niego kaloryfery mniej odpornena uszkodzenia niż modele żeliwne i stalowe.

 

Moc

Chcąc się dowiedzieć, jaki jest najlepszy grzejnik, trzeba wziąć pod uwagę jego moc. W dobrze izolowanych budynkach zapotrzebowanie na ciepło to 60 W/m2 dla domów piętrowych (ewentualnie z użytkowanym poddaszem) lub 70 W/m2 dla domów parterowych. W przypadku budynków z ograniczoną izolacją zapotrzebowanie na ciepło to odpowiednio od 130 do 140 W/m2 lub od 150 do 200 W/m2. To oznacza, że przy dobieraniu odpowiedniej mocy grzejnika, musimy brać pod uwagę stopień izolacji domu, a także całkowitą powierzchnię konkretnych pomieszczeń.

Bardzo często producenci podają moc kaloryfera dla parametrów: 75/65/20 st. C lub 90/70/20 st. C. Pierwsza liczba oznacza temperaturę zasilania, druga temperaturę powrotu wody, a trzecia temperaturę wewnętrzną pomieszczenia.

 

Wymiary

Kaloryfery mają różne wymiary i nie każdy będzie pasował pod tym względem do wybranego pokoju. Aby znaleźć najlepszy grzejnik, powinniśmy zmierzyć przestrzeń wyznaczoną do jego instalacji, żeby dowiedzieć się, jaka będzie jego optymalna szerokość i wysokość.

 

Sposób montażu

Grzejnik można zamontować na kilka sposobów. Modele z podłączeniem bocznym mają cztery króćce przyłączeniowe, które są rozmieszczone w narożnikach. Dwa z nich służą do podłączenia kaloryfera do instalacji, w jeden górny wkręca się odpowietrznik, natomiast w dolny korek zaślepiający. Grzejniki z podłączeniem dolnym są wyposażone w zawór oraz wewnętrzny kanał odpowiadający za doprowadzanie wody do górnej części konstrukcji. Instaluje się je w pomieszczeniach, w których rury poprowadzone są w podłodze lub ścianie, nad podłogą.

Wygląd

Co prawda podstawową funkcją grzejnika jest ogrzewanie pomieszczenia, ale powinien też ładnie się prezentować, aby nie wpływał negatywnie na wystrój wnętrza. Nie tylko modele dekoracyjne wyróżniają się eleganckim designem. Także wśród zwykłych kaloryferów możemy znaleźć takie, które estetycznie wyglądają. Zazwyczaj grzejniki mają biały lub czarny kolor, ale są też marki oferujące modele w innych odcieniach, jak srebro, zieleń, czerwień, róż czy błękit.

 

Grzejniki w dobrych cenach

To, jak dużo zapłacimy za grzejnik, zależy od kilku czynników: typu konstrukcji, materiału wykonania, mocy oraz producenta. Ceny za kaloryfery przeważnie mieszczą się w przedziale od 100 zł do 1000 zł, choć modele dekoracyjne i kanałowe często okazują się znacznie droższe. Mogą one kosztować kilka tysięcy złotych.

Model został wykonany ze stali niskowęglowej, co zapewnia dużą wytrzymałość, a blacha jest cienka, ale bardzo wytrzymała. Patrząc na opinie o grzejnikach producenta Purmo, zauważyliśmy, że przeważają komentarze dotyczące estetycznego wykonania, ale wielu użytkowników wyróżnia dużą wytrzymałość modeli. O opisywanym kaloryferze można znaleźć podobne zdanie kupujących. Użytkownicy twierdzą także, że na grzejniku łatwo ustawia się odpowiednią temperaturę, odpowietrzanie nie jest kłopotliwe, a design jest prosty i ciekawy jednocześnie.

 

 

Jak działa grzejnik płytowy?

 

Grzejnik płytowy to najczęściej spotykany model urządzenia grzewczego, który znajdziemy niemal w każdym domu. Skoro dowiedziałeś się już, jaki grzejnik jest polecany, warto teraz zapoznać się z zasadą jego działania. W tej części artykuły przybliżamy sposób, w jaki pracują grzejniki.

Budowa grzejnika płytowego

Urządzenie jest zbudowane ze zgrzanych ze sobą arkuszy blachy, czyli tak zwanych płyt. Na całej powierzchni mają one poziome i pionowe kanały, przez które przepływa gorąca woda. Ciepło z wody na początku przenika do płyt, a potem jest oddawane do otoczenia. Aby zwiększyć moc grzejnika o około 60%, można go wyposażyć w konwektor. Jest to arkusz falistej blachy, który przymocowuje się do płyty. Jego zadaniem jest ogrzać przepływające wzdłuż niego powietrze. Konwektorów może być maksymalnie tyle, ile jest płyt w grzejniku. 

 

Rozprowadzanie wody w grzejniku płytowym

Istnieją dwa sposoby rozprowadzania wody w grzejnikach: równoległy i szeregowy. Pierwsza metoda jest częściej stosowana. Gorąca woda wpływa od góry do grzejnika i zostaje równomiernie rozprowadzona na wszystkie płyty. Po nagrzaniu wszystkich elementów woda spływa i wraca do źródła ciepła. Metoda szeregowa polega na doprowadzeniu gorącej cieczy najpierw do płyty znajdującej się najdalej od ściany, a następnie coraz zimniejszej kolejno do pozostałych. Eksperci twierdzą, że ten sposób jest bardziej wydajny od równoległego. 

 

Regulacja temperatury w grzejniku płytowym

Regulacja temperatury w grzejniku odbywa się przy pomocy termostatu, składającego się z dwóch elementów: wkładki i głowicy. Wkładka termostatyczna to element hydrauliczny, który zapewnia możliwość regulacji ilości wody w urządzeniu grzewczym. Na wkładkę montuje się głowicę termostatyczną. To właśnie ta część jest widoczna na zewnątrz grzejnika i służy do bezpośredniej regulacji temperatury. Zazwyczaj znajduje się na niej skala pozwalająca ustawić wymagany poziom ciepła. 

Aby zamontować termostat w grzejniku, musimy określić miejsce, w którym znajduje się podłączenie. Jeśli z boku, to wkładka termostatyczna powinna znajdować się na zewnątrz grzejnika. Zazwyczaj jest ona otoczona korpusem, na który montuje się głowicę. W przypadku podłączenia dolnego większość grzejników jest wyposażona we wkładkę termostatyczną. 

Przed podłączeniem grzejnika

Zanim zaczniemy montować grzejnik, warto dokładnie przeczytać warunki gwarancyjne oraz warunki ich stosowania. Zawierają one też parametry wody i przewodów doprowadzających. Znajdziemy tam także informacje dotyczące pomieszczeń i rodzaj instalacji, do których można grzejnik podłączyć. W instalacji zamknietej woda zbiera się w naczyniu zbiorczym, jeśli jej objętość się zwiększa. Otwarta instalacja występuje bez naczynia, a woda ma kontakt z powietrzem. Zapoznanie się z tymi informacjami jest istotne, ponieważ niedostosowanie się do warunków może uszkodzić grzejnik i zwiększyć koszty ogrzewania. 

 

Najczęstsze problemy z grzejnikiem

Jednym z głównych problemów z prawidłowym działaniem grzejnika jest złe nastawienie regulatora kotłowego. Ustawmy termostat na najwyższą temperaturę i sprawdźmy, czy grzejnik jest ciepły. Jeśli mamy pewność, że regulator jest ustawiony prawidłowo, przyczyną zimnych grzejników może być usterka kotła lub jego za mała moc. Grzejniki czasami się także zapowietrzają, objawem tego będzie część grzejnika ciepła, a część zimna. Aby zlikwidować usterkę należy odkręcić specjalny odpowietrznik na tyle, aby wypłynęła woda. Inną przyczyną niskiej temperatury jest problem z zaworem regulacyjnym. Można go szybko rozwiązać, delikatnie opukując zawór. Jeśli samodzielne sposoby naprawy nie pomagają, skontaktujmy się z hydraulikiem. 

 

 

FAQ

 

P1: Jak odpowietrzyć grzejnik?

Odpowietrzenie grzejnika to prosta czynność, którą każdy może wykonać samodzielnie, bez konieczności wzywania hydraulika. Należy wykonać pięć prostych kroków. Na początku sprawdźmy zawór termostatyczny i ustawmy go w zamkniętej pozycji. Następnie przygotujmy naczynie na wodę i ustawmy je bezpośrednio pod ręcznym zaworem odpowietrzającym, gdyż po jego odkręceniu będzie kapać woda. W kolejnym kroku delikatnie odkręćmy zawór przy pomocy śrubokręta lub specjalnego klucza. Teraz powinniśmy zaczekać, aż całe powietrze wyleci z grzejnika, a z zaworu zacznie kapać woda. Na koniec szczelnie zakręcamy ręczny zawór odpowietrzający oraz ustawiamy termostat na odpowiednią temperaturę.

P2: Jak wyczyścić grzejnik?

Czyszczenie grzejnika, na którym osiadło dużo kurzu, rozpocznijmy od zastosowania odkurzacza. Przyda nam się tutaj wąska końcówka i szczotka z miękkim włosiem, dzięki którym dotrzemy w każdą szczelinę. Możemy zaopatrzyć się również w specjalne szczotki lub pędzelki do czyszczenia kaloryferów, które ułatwią nam zadanie. Jeśli kurzu jest dużo, warto użyć ściereczki z mikrofibry, którą moczymy w wodzie z dodatkiem płynu do naczyń. Grzejnik trzeba potem wytrzeć do sucha, gdyż na mokrej powierzchni szybciej osiada kurz. Pamiętajmy, żeby do czyszczenia grzejników nie używać chemicznych środków, które mogą uszkodzić ochronną warstwę lakieru zabezpieczającego grzejnik przed korozją. 

 

P3: Jak zabudować grzejnik?

Jeśli grzejnik w pomieszczeniu jest stary i brzydki, nie pasuje do wystroju wnętrza lub nam zawadza, możemy go zabudować. Pamiętajmy jednak, że całkowite zasłonięcie kaloryfera zablokuje efektywne rozprowadzanie ciepła. W zabudowie grzejnika należy zawsze zostawić odpowiedniej wielkości otwory, które pozwolą na swobodną cyrkulację powietrza. Wolne przestrzenie powinny znajdować się u dołu i u góry. Najlepiej sprawdzą się obudowy w formie siatki lub kratki, a także wykorzystanie gęstych drewnianych prętów. Do zabudowy wybierzmy materiały, które komponują się z innymi elementami pokoju. Aby masywny grzejnik nie rzucał się w oczy, można także zabudować całą przestrzeń wokół niego. 

 

P4: Jak zamontować grzejnik?

Instalacja grzejnika powinna się odbywać przy wyłączonym kotle centralnego ogrzewania. Na początku należy zdemontować stary grzejnik i dokładnie zmierzyć nowy model, aby go równo zawiesić. Do ściany przymocowujemy uchwyty, pamiętając o tym, aby nad i pod kaloryferem zostawić około 10 cm wolnej przestrzeni. Grzejnik mocujemy na uchwytach i dokręcamy wszystkie śrubki. W następnym kroku należy zamontować dopływ i odpływ wody. Będziemy potrzebować zaworów przyłączeniowych. Gwint przyłącza należy uszczelnić, aby grzejnik się nie zapowietrzał. Następnie montujemy zawór termostatu i zamykamy wszystkie niedokręcone otwory. W ostatnim etapie odkręcamy termostat i kontrolujemy czy ciepła woda dociera zarówno do rur, jak i do samego grzejnika. 

P5: Jak dobrać grzejnik do powierzchni pomieszczenia?

Każdy grzejnik powinien mieć odpowiedni rozmiar, aby ocieplał całe pomieszczenie. Na początku sprawdźmy jego wysokość. Kaloryfer powinien znajdować się co najmniej 10 cm nad podłogą oraz 10 cm pod parapetem. Długość grzejnika dobieramy do zapotrzebowania na ciepło w pokoju. Przyjmuje się, że w pomieszczeniach z jednym oknem i ścianą zewnętrzną konieczny jest grzejnik o mocy od 70 do 80 W na każdy metr kwadratowy. Dla pokojów z kilkoma oknami zewnętrznymi i ścianą zewnętrzną powinno być to od 80 do 100 W/m kw.

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ