Pomysły na projekt sypialni na poddaszu

Ostatnio aktualizowane: 21.09.23

 

Sypialnia na poddaszu – dla jednych to miejsce pełne uroku, a dla innych pomieszczenie z mnóstwem niewykorzystanej przestrzeni. Jest to spowodowane występowaniem w tym miejscu dużej ilości skosów, belek i innych słupków. Z tego względu wiele osób ma problem z dobrym rozplanowaniem przestrzeni. W celu zainspirowania Cię do stworzenia pomieszczenia pełnego stylu oraz funkcjonalności, poniżej zaprezentowaliśmy kilka pomysłów.

 

Sypialnia na poddaszu ze skosami – aranżacja z łóżkiem

W Internecie możemy znaleźć projekty sypialni na poddaszu i zainspirować się nimi w pewnym stopniu. Możemy zauważyć, że w pomieszczeniach na poddaszu często mamy do czynienia z różnego rodzaju skosami. Powoduje to, że wiele osób ma problem z funkcjonalnym zaangażowaniem tak ograniczonej przestrzeni. Dobrym, często stosowanym rozwiązaniem jest umieszczanie pod skosem łóżka. Odpowiednie ułożenie mebli sprawi, że w sypialni na poddaszu bez większego problemu zmieścisz pojemną szafę, którą będziesz mógł ustawić w miejscu pozbawionym obniżeń sufitu. Ułożenie mebli będzie nie tylko funkcjonalne, ale również wygodne podczas codziennego użytkowania pomieszczenia. 

 

Sypialnia na poddaszu – skosy – pozostałe propozycje wykorzystania

Zastanawiasz się, czy sypialnia na poddaszu ze skosem to pomieszczenie, w którym możesz funkcjonalnie wykorzystać całą dostępną przestrzeń? Bardzo popularne są zabudowy ścienne. W przypadku poddaszy, gdzie występuje wiele skosów, zastosowanie tego rozwiązania jest bardzo korzystne. Zamawiając meble na wymiar, możemy niemal w całości wykorzystać przestrzeń, która na pierwszy rzut oka może wydawać się trudna do zagospodarowania. Możemy dać ponieść się swojej wyobraźni i wymyślać dowolnie. Półki, szafki, czy duże szafy – wszystko zależy od nas. Nie warto się ograniczać. Pomysł na sypialnie na poddaszu powinien być dopracowany w 100%.

Sypialnia na poddaszu – aranżacje z tapetą

Sypialnie uważane są za bardzo prywatne pomieszczenia. Z tego względu rzadko kiedy zaglądają do nich goście. Jednak miejsce to dla każdego z nas powinno głównie kojarzyć się z odpoczynkiem i miłym spędzaniem wolnego czasu. Liczy się nie tylko funkcjonalność, ale także zachowanie pewnej estetyki w wyglądzie pomieszczenia. Jeżeli meble oraz pozostałe elementy wyposażenia będą ze sobą współgrały, oraz stanowiły spójną całość, będziemy czuli się lepiej, a poranki spędzane w sypialni będą znacznie przyjemniejsze. Podobna sytuacja będzie miała miejsce wieczorem, kiedy po całym dniu w pracy lub szkole będziemy chcieli się zrelaksować. Z tego względu warto zainwestować także w dekorację ścian. Wykorzystanie stylowych dekoracji, takich jak tapety czy naklejki ścienne nadadzą pomieszczeniu znacznie odmiennego charakteru. Nakładając na jedną ze ścian tapetę dekoracyjną, sprawimy, że nasza sypialnia będzie ciekawsza oraz oryginalna.

 

Jak nie tapeta, to może cegła w sypialni na poddaszu?

Wiele osób uważa, że pomieszczenia, w których wykorzystywane są surowe elementy konstrukcji budynku, mają swój indywidualny charakter. Zachowanie cegły na ścianie, czy nawet sypialnia na poddaszu z belkami, sprawia, że wnętrze ma bardziej industrialny styl.  Zachowanie oryginalnego wyglądu tych elementów wykorzystywane jest w pomieszczeniach zaaranżowanych w różnych stylach. Ludzie często decydują się na zachowanie ceglanej ściany, aby w pewnym stopniu ożywić pomieszczenie. Ścianę z cegły można zostawić w stanie surowym – czerwona cegła. Część osób decyduje się jednak na pomalowanie jej na biało, szaro lub inny kolor. Sprawia to, że ścianę dekoracyjną z cegły możemy w łatwy sposób wykorzystać w niemal każdym stylu aranżacji pomieszczeń. 

 

Dekoracje, które nadają oryginalności…

Pomieszczenia, w których nie użyjemy dekoracji, są puste i smutne. Wykorzystując różnego rodzaju ozdoby, możemy podkreślić ich charakter, a także będziemy mogli dopracować styl, w którym są one urządzone. Dekoracje nie muszą być bardzo wyszukane. Wystarczy, że delikatnie przyozdobimy okno, na łóżku położymy poduszki dekoracyjne, czy zastosujemy wspomniane już tapety, naklejki na ścianę lub surową cegłę. Praktyczną dekoracją mogą być także kaloryfery. Produkty te nie tylko ocieplają pomieszczenie, ale także nadają mu dodatkowego uroku. Zastanawiasz się, jaki kupić grzejnik do pokoju? Obecnie na rynku mamy bardzo duży wybór modeli w różnym kształcie oraz kolorystyce. Wybór zależy od naszych preferencji oraz wyobraźni. W momencie aranżacji pomieszczenia nie warto się ograniczać, ponieważ to my będziemy w nim spędzać czas i warto umilić sobie chwile relaksu ładnym, pełnym ciepła otoczeniem. Jeżeli nasza sypialnia została urządzona w nowoczesnym stylu, możemy zastanowić się nad pomalowaniem skosów na ciekawy, wyrazisty kolor, czy też umieszczeniem w tym miejscu tapety. Możesz być pewien, że dzięki dodatkom Twoja sypialnia na poddaszu będzie przytulna, a jej ogólny design będzie prezentował się efektowniej.

Sypialnia na poddaszu – inspiracje w przypadku zasłon

Dekoracja okien w przypadku poddaszy może być nieco skomplikowana. W przypadku okien stropowych nie mamy możliwości zastosowania firanek lub zasłon. Możemy w nich zamontować jedynie rolety, które oddzielają nas od nadmiernie padających promieni słonecznych, a w nocy od świecącego księżyca. Niektóre poddasza wyposażone są także w okna pionowe. W ich przypadku, podobnie jak w innych pomieszczeniach naszego domu, możemy wykorzystać zasłony. Dekoracje te najlepiej sprawdzają się w przypadku pomieszczeń wykonanych w stylu klasycznej elegancji. Jeżeli nasze okno znajduje się przy skosie, nie musimy się martwić o to, że nie ma możliwości zamontowania karnisza. Nie ma przeciwwskazań, aby zamontować go w innym ułożeniu, niż jest to tradycyjnie stosowane. Wtedy zakupione przez nas firanki muszą być odpowiednio wykrojone, aby dobrze komponowały się w pomieszczeniu. Dużą rzadkością, jednak czasem się zdarza, że sypialnia na poddaszu jest z balkonem. Wtedy, podobnie jak w przypadku pionowych okien, możemy zastosować zasłony.

 

Nowoczesna sypialnia na poddaszu

To, w jaki sposób zaaranżujemy nasze pomieszczenie zależy od nas. Jedni gustują w bardziej wyszukanych stylach czy dodatkach, inni stawiają na prostotę. Pomieszczenia minimalistyczne są zwykle bardziej jednolite, np. sypialnia na poddaszu w drewnie. Często wykonywane są one jednym materiałem (ściany oraz podłoga lub meble wykonywane są z jednego materiału). Taki sposób wykończenia pomieszczenia powoduje, że osoba wchodząca do niego, ma poczucie, jakby znajdowała się w wielkiej bryle. Podobnie jest w przypadku, gdy sypialnia na poddaszu jest biała. Z tego względu, że poddasze, nie należy do najbardziej oświetlonych pomieszczeń, w miejscu tym warto zastosować jasne barwy mebli lub ścian. Istotne jest dobre oświetlenie sypialni na poddaszu. Wybierając ciemne kolory ścian oraz mebli możemy spowodować, że pomieszczenie się zamknie i będzie wyglądało bardzo nieprzyjemnie oraz klaustrofobicznie.

Sypialnia na poddaszu – kolory ścian

Zastanawiasz się, które kolory sprawdzą się do sypialni na poddaszu? Jak już wcześniej wspomnieliśmy, poddasze jest zwykle ciemnym pomieszczeniem. Ciemna sypialnia na poddaszu wygląda mało efektownie. Dlatego większa część ludzi decyduje się na zastosowanie jasnej kolorystyki. Efektownie wyglądać będzie także niebieska sypialnia na poddaszu. Jeżeli na suficie widoczny jest strop, belki i inne drewniane elementy możemy pomalować je na wybrany przez nas kolor. Nie ma konieczności zachowania naturalnej barwy drewna. 

 

Mała sypialnia na poddaszu

Sypialnia na poddaszu w stylu skandynawskim może być aranżowana także w pomieszczeniach o niewielkiej przestrzeni. W takiej sytuacji warto zastanowić się nad funkcjonalnością pokoju. Jeżeli chcemy pomieszczenie może stanowić tylko sypialnię. Wtedy będziemy mogli pozbawić go zbędnych, dużych elementów, takich jak szafy, czy komody. Skosy oraz inne elementy drewniane, które charakterystyczne są dla pomieszczeń na poddaszach, mogą zapełnić małe pomieszczenie i pomimo zastosowania niewielkiej ilości dekoracji nadać mu odpowiedniego stylu. 

 

Sypialnia na poddaszu z garderobą oraz łazienką

Jeżeli Twoje poddasze jest duże, warto odpowiednio wykorzystać przestrzeń. Wiele osób decyduje się na wykonanie garderoby lub prywatnej łazienki, do której drzwi znajdują się jedynie w naszym pokoju. Inni, z powodu nierówności stropu, mogą mieć problem z odpowiednim podziałem przestrzeni. W takiej sytuacji warto zdecydować się na dekoracyjną ściankę, która oddzieli przestrzeń sypialni, od łazienki czy garderoby. Oryginalnym rozwiązaniem jest także wykorzystanie lustra, które znajduje się po jednej stronie. Takie zastosowanie sprawia, że pomieszczenie nie jest dodatkowo obciążone ilością elementów, które się w nim znajdują. Wprowadza do wnętrza jasność, przestronność oraz przejrzystość. Jest to bardzo dobre rozwiązanie. Dlatego pomysł ten cieszy się bardzo dużym zainteresowanie. Jeżeli zdecydujemy się na stworzenie nowego pomieszczenia, pamiętajmy o tym, aby jego aranżacja dobrze komponowała się z sypialnią oraz jej wystrojem. Dlatego też, jeżeli sypialnia na poddaszu jest szara, taką kolorystykę zastosujmy także w łazience czy garderobie. Pozwoli to na zachowanie harmonijnej całości. Przestrzeń będzie jeszcze bardziej prywatna, a jednocześnie bardzo wydajna.

Dodatkowa przestrzeń na górze

Sypialnia na niskim poddaszu znacznie ogranicza pole manewru dla projektanta. Nadmiar skosów lub wysokie sufity możemy wykorzystać do wykonania dodatkowego pomieszczenia na górze. Ukrytą, niewielką przestrzeń przy suficie możemy wykorzystać jako małe pomieszczenie do relaksu i odpoczynku. W miejscu tym możemy w ciszy posłuchać ulubionej muzyki, zanurzyć się w słowach ulubionej powieści lub spędzić czas z bliską nam osobą. Z tego względu bardzo często pomieszczenie jest określane jako romantyczna sypialnia na poddaszu. 

Sypialnia wielofunkcyjna

W przypadku małych mieszkań często zdarza się, że jedno pomieszczenie może pełnić wiele funkcji. Pokój dzienny, nazywany także salonem, bardzo często jest także jadalnią czy sypialnią. Sypialnia na poddaszu wykonana w stylu glamour może pełnić rolę pokoju gościnnego lub gabinetu. Z tego względu przestrzeń powinna być zaaranżowana w taki sposób, aby nasze miejsce pracy było wygodne oraz spełniało wszystkie wymagania, jakie postawi przed nim użytkownik, chcący wygodnie wykonywać swoje obowiązki. Nasz mały gabinet powinien być dobrze oświetlony, dlatego też biurko należy ustawić w pobliżu okna. Zarówno praktycznym, jak i elementem dekoracyjnym są także półki, na których możemy przechowywać ważne książki, czy też dokumenty potrzebne do wykonywania pracy.

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ