Jak odpowietrzyć grzejnik? 

Ostatnio aktualizowane: 21.09.23

 

Odpowietrzanie grzejników to temat, który prędzej czy później może Cię zainteresować. Jeśli zauważysz, że w okresie zimowym, kiedy temperatura za oknem jest niska, Twój grzejnik ledwo grzeje, może to oznaczać, że jest zapowietrzony. Warto wiedzieć, co w takiej sytuacji zrobić i jak szybko pozbyć się problemu. W artykule zawarliśmy wskazówki dotyczące odpowietrzania różnego typu kaloryferów, a także inne informacje powiązane z tym tematem. Zachęcamy do lektury.

 

Zapowietrzony kaloryfer – po czym go poznać?

Zanim przejdziemy do tego, jak odpowietrzyć grzejnik, skupimy się na tym, co właściwie wskazuje na to, że występuje jakiś problem w instalacji grzewczej. Zapowietrzony grzejnik pozostaje zimny mimo włączenia ogrzewania, albo nierównomiernie rozprowadza ciepło. Nierzadko też zapowietrzenie objawia się w ten sposób, że kaloryfery zaczynają bulgotać lub wydawać inne, podobne do tego dźwięki. Znakiem, że grzejnik jest zapowietrzony, może być też to, że jest ciepły tylko u dołu, u góry zaś jest letni lub pozostaje całkowicie zimny.

 

Dlaczego odpowietrzanie grzejnika jest takie ważne?

Wiedza dotycząca tego, jak odpowietrzyć kaloryfer jest niezwykle przydatna. Kontrolowanie pracy grzejników i w razie potrzeby ich serwisowanie jest istotne z kilku przyczyn. Pierwszym powodem, dla którego warto to robić i który jako pierwszy pojawia się w głowach wielu osób, jest to, że zapowietrzony grzejnik nie jest wydajny. W związku z tym nie dostarcza tyle ciepła, ile powinien, a domownicy, mimo włączonego ogrzewania, nie czują się w domu komfortowo. Nie możesz też zapominać o tym, że zapowietrzony kaloryfer wydaje też nieprzyjemne dźwięki. Nie zawsze są one głośne, ale często tak. To zdecydowanie obniża komfort przebywania w danym pomieszczeniu, a nawet może utrudniać zasypianie (jeśli zapowietrzony kaloryfer znajduje się w miejscu, w którym śpisz). Kolejnym argumentem przemawiającym za tym, że warto odpowietrzać grzejniki, jest to, że źle działające kaloryfery generują dużo większe koszty eksploatacji, a mimo wszystko nie gwarantują komfortu cieplnego.

Zapowietrzone grzejniki stanowią też zagrożenie dla całej instalacji grzewczej w domu. Znajdujące się w kaloryferach powietrze reaguje z żelazem i może prowadzić do korozji poszczególnych elementów instalacji. Nie trzeba szczególnie przekonywać do tego, że naprawa całego system grzewczego może okazać się bardzo kosztowna. Z tego też względu m.in. odpowietrzanie otwartej instalacji c.o jest bardzo ważne.

Jak odpowietrzyć grzejniki? Przygotowanie do pracy

Odpowietrzanie kaloryferów wielu osobom wydaje się trudnym zadaniem, ale w rzeczywistości wcale takie nie jest, przynajmniej w większości. Z jego wykonaniem poradzi sobie niemal każdy. Dotyczy to kaloryferów, które wyposażono w odpowietrzniki. Praca z tymi, które ich nie mają bywa zdecydowanie trudniejsza. Czasami przy odpowietrzaniu starych kaloryferów pojawiają się trudności, z którymi osoby niemające doświadczenia mogą sobie nie poradzić.

Do pracy potrzebny jest klucz do odpowietrzania grzejników lub śrubokręt płaski. Warto w tym miejscu podkreślić, że kluczyk do odpowietrzania grzejników można kupić nawet za kilka czy kilkanaście złotych i zdecydowanie warto w takie narzędzie zainwestować. Do pracy przyda się też miska lub wiaderko na wodę. Pod ręką warto mieć też ścierkę. 

Jak przeprowadzić odpowietrzanie grzejnika: na ciepło czy zimno? Zdecydowanie powinno się to robić wtedy, kiedy kaloryfer jest zimny. Przed przystąpieniem do pracy musisz zakręcić zawór. W innym wypadku odpowietrzanie może nie przynieść oczekiwanych efektów. Jak wygląda kolejność odpowietrzania grzejników? Sporo osób początkujących zadaje pytanie o to, od którego grzejnika zacząć odpowietrzanie. Zgodnie ze wskazówkami specjalistów należy rozpocząć od tego kaloryfera, który jest położony najbliżej kotła grzewczego i stopniowo się przesuwać, zaczynając od najniższego piętra. 

Przed rozpoczęciem odpowietrzania należy zatrzymać zawór wody, o czym wspomnieliśmy wyżej. Powietrze zbierze się w górnej części kaloryferów, więc cały proces zajmie mniej czasu i będzie bardziej efektywny. Specjaliści rekomendują też, aby przed przystąpieniem do odpowietrzania sprawdzić, jakie jest ciśnienie w instalacji grzewczej. Zalecane jest, aby było ono na poziomie 0,2-0,3 MPa. Jeśli wartość jest mniejsza, trzeba wpuścić do instalacji trochę wody. 

 

Rodzaje odpowietrzników

Metoda odpowietrzania grzejników różni się w zależności od tego, jaki typ odpowietrznika zastosowano w kaloryferze: Ręczny czy automatyczny. Pierwszy z wymienionych reguluje się przy pomocy odpowiedniego narzędzia, czyli klucza, pokrętła lub płaskiego wkrętaka. Są też grzejniki z odpowietrznikami automatycznymi, które działają tak, że nie trzeba nic z nimi robić. Odpowietrzanie zachodzi w nich samoczynnie. Mają one pływak, który odpowiada za zamykanie i otwieranie zaworu od wody. Jeśli w kaloryferze będzie dużo powietrza, pływak opada i w ten sposób usuwa je z instalacji.

Jak odpowietrzyć grzejnik żeliwny?

Do odpowietrzania kaloryfera tego typu najczęściej używanie się płaskie klucze, a praca polega na zakręceniu zaworu grzejnikowego i późniejszym poluzowaniu śrubunku znajdującego się tuż obok. Kluczem nie można przekręcać za mocno, ponieważ może to spowodować uszkodzenie śrubunku, a w konsekwencji nawet zalanie mieszkania. Korzystając z narzędzia, musisz delikatnie odkręcić śrubunek. Element ten wystarczy tylko lekko poluzować (o niepełny obrót), do momentu aż usłyszysz syczenie powietrza i zobaczysz skapującą na podłogę wodę. Woda i powietrze będą się wydobywać po całym obwodzie śrubunku, dlatego warto, abyś miał do pomocy drugą osobę, która również będzie kontrolować sytuację. Kiedy ze śrubunku będzie wydobywać się już tylko woda, a odgłosy powietrza przestaną być słyszalne, możesz zakręcić ten element z powrotem. Oznacza to, że odpowietrzanie kaloryfera żeliwnego się powiodło, a grzejnik powinien pracować. jak dawniej. Osoby doświadczone zwracają też uwagę na to, aby nie dokręcać śrubunku za mocno, ponieważ przy kolejnym odpowietrzaniu ciśnienie wypływającej z niego wody może być za wysokie. W takim wypadku trudno opanować to, co się dzieje, a spływająca, brudna ciecz może trafiać nie tylko do podstawionego wcześniej naczynia i stanowić zagrożenie dla znajdujących się w pobliżu rzeczy.

Wiesz już, jak odpowietrzyć stary kaloryfer bez odpowietrznika. Pamiętaj, że praca z takim grzejnikiem może okazać się trudna, ponieważ nierzadko później pojawiają się problemy związane z nieszczelnym połączeniem. Jeśli zauważysz, że śrubunek nie jest dobrze zakręcony, spróbuj go raz jeszcze poluzować i dokręcić. W przypadku starej instalacji grzewczej i braku doświadczenia w jej odpowietrzeniu zalecane jest skorzystanie z usług fachowca. 

 

Odpowietrzanie grzejnika aluminiowego

Zainstalowane w Twoim domu grzejniki aluminiowe mogą mieć odpowietrznik lub nie. W pierwszym przypadku sprawa związana z odpowietrzaniem jest dosyć prosta. Po pierwsze musisz ustawić głowicę termostatyczną w pozycji zamkniętej, potem sprawdzić ustawienie otworu spustowego i odkręcić śrubkę odpowietrznika. Wykorzystuje się do tego zazwyczaj specjalny kluczyk. Przed rozpoczęciem pracy należy jeszcze podstawić pod grzejnik naczynie, do którego będzie kapała woda z kaloryfera. Po zakończeniu pracy wystarczy ustawić głowicę termostatyczną we wcześniejszej pozycji. Praca z takim grzejnikiem nie powinna Ci zająć dużo czasu.

Inaczej wygląda sprawa z kaloryferem aluminiowym, który nie został wyposażony w odpowietrznik. W takim przypadku wykonuje się czynności takie same, jak w przypadku starego grzejnika żeliwnego. Praca polega więc na odkręceniu śrubunku i spuszczeniu powietrza. Przy kaloryferach aluminiowych tego typu również trzeba uważać na to, jak postępuje się ze śrubunkiem, ponieważ jego uszkodzenie prowadzi do nieszczelności instalacji. 

Jak odpowietrzyć grzejnik łazienkowy?

Komfort cieplny w łazience ma szczególne znaczenie, dlatego gdy kaloryfer przestaje grzać albo jego praca jest zdecydowanie mniej wydajna, trzeba od razu reagować. Odpowietrzanie grzejnika łazienkowego nie jest trudne i raczej z tym zadaniem poradzi sobie każdy. Głowicę termostatyczną należy ustawić w pozycji zamkniętej. Otwór wylotowy odpowietrznika powinien z kolei być ustawiony w Twoją stronę. W grzejnikach drabinkowych odpowietrzniki znajdują się na górze, dlatego do pracy używa się szmatki, która pochłania uciekającą ze środka wodę, a nie naczynia (nie jest ono praktyczne). Śrubkę odpowietrznika należy delikatnie odkręcić i na bieżąco przykładać do otworu szmatkę, która będzie pochłaniała wodę. Po zakończeniu procesu odpowietrzania wystarczy zakręcić śrubkę i ustawić głowicę termostatyczną we wcześniejszej pozycji.

 

Podsumowanie

W większości przypadków odpowietrzanie grzejników to zadanie, z którym można poradzić sobie samodzielnie, nawet jeśli nie ma się doświadczenia. Oczywiście praca ze starszymi kaloryferami jest trudniejsza, ale zawsze możesz w takim przypadku poprosić o pomoc fachowców. 

Należy pamiętać o tym, żeby po przeprowadzeniu odpowietrzania dokładnie wytrzeć odpowietrznik i sprawdzić, czy element ten nie przecieka. Jeśli tak się zdarzy, odpowietrznik należy odkręcić, a później dokręcić ponownie. Warto też mieć na uwadze to, że odpowietrzanie grzejników sprawia, że ciśnienie w instalacji grzewczej spada i czasami wymaga dodatkowej regulacji. Co w przypadku, kiedy odpowietrzony grzejnik nie grzeje? Jeśli jesteś pewny, że zrobiłeś wszystko zgodnie ze wskazówkami, może to oznaczać, że cały pion instalacyjny uległ awarii i samo odpowietrzanie nie jest w stanie rozwiązać problemu.

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ