Ranking 8 najlepszych grzejników na podczerwień w 2021

Ostatnio aktualizowane: 04.12.21

 

Grzejnik na Podczerwień – Przewodnik zakupowy, ranking i test

 

Jeżeli zdecydowałeś się na zakup grzejnika na podczerwień, to warto z naszym rankingiem przeanalizować najciekawsze oferty, które znajdują się na rynku. Zestawienie pomoże Ci w wyborze odpowiedniego produktu. W sklepach oferowanych jest wiele paneli, jednak opierając się na opinii konsumentów, dowiedzieliśmy się, że model Greenie PG800 oceniany jest najwyżej. Ten tani i dobry grzejnik na podczerwień wyróżnia atrakcyjny design – można go zainstalować w każdym pokoju w domu, a także w biurze. Urządzenie umożliwia szybkie nagrzanie pomieszczenia. Jednocześnie produkt jest dość łatwy w montażu, więc bez problemu można go powiesić. W przypadku, gdy ten grzejnik na podczerwień do łazienki ten Ci się nie spodobał, polecamy zapoznać się z kolejną pozycją z rankingu – Cronos 480W z WiFi. To model, który można obsługiwać za pomocą smartfona, po pobraniu odpowiedniej aplikacji. Moc sprzętu wynosi 480 W, efektywnie ogrzeje pomieszczenie o powierzchni do 16 m2. Co ważne, grzejnik na podczerwień z termostatem bardzo elegancko się prezentuje. W zależności od potrzeb można zamontować go na ścianie lub na suficie.

8 najlepszych grzejników na podczerwień. Opinie w 2021 roku

 

Zebraliśmy stylowe i praktyczne modele ogrzewające światłem zbliżonym do słonecznego, aby pomóc Ci w wybraniu urządzenia pasującego do Twojego domu, zakładu lub biura. Prezentowany ranking grzejników na podczerwień zawiera produkty, które szybko ogrzewają pomieszczenia.

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

Najlepszy produkt

Zalety

Urządzenie bardzo szybko nagrzewa pomieszczenie, w którym jest ustawione. Sprzęt jest wydajny i podczas zamiany energii w ciepło straty tej energii są bardzo niewielkie. Grzejnik atrakcyjnie się prezentuje, w efekcie czego pasuje do eleganckich wnętrz.

Wady

Niektórym konsumentom nie odpowiada, że pomimo zastosowania ograniczenia nagrzewania temperatura modelu w trakcie użytku jest dość wysoka, więc dla bezpieczeństwa należy go zamontować stosunkowo wysoko.

Podsumowanie

Sprzęt ma moc równą 800 W, co umożliwia ogrzanie pomieszczenia o wielkości nawet do 20 m2. Urządzenie pokryte jest czarną, hartowaną szybą. Wymiary modelu są równe: 120 cm x 60 cm x 2,5 cm. Produkt w prosty sposób się instaluje.

Drugi wybór

Zalety

Sprzęt ma wbudowane Wi-Fi, dlatego możemy obsługiwać go za pomocą smartfona. Jest bezpieczny w użytkowaniu, m.in. ze względu na zabezpieczenie przed przegrzaniem. Urządzenie przystosowano do montażu zarówno na ścianie, jak i suficie.

Wady

Przewód ma długość 150 cm, dlatego trzeba dobrze przemyśleć miejsce montażu grzejnika. Często okazuje się, że konieczne jest użycie przedłużacza.

Podsumowanie

Urządzenie ma moc 480 W i ogrzewa powierzchnię od 12 do 16 m2. Elementem grzewczym jest kryształ węgla, a materiały, z których wykonano sprzęt to aluminium oraz Synthelith. Grzejnik ma wbudowany termostat z praktycznymi funkcjami, np. wykrywaniem otwartego okna.

Rozważ też

Zalety

To sprzęt o mocy 1500W i rozmiarach 105x52x12,5 cm, wyposażono go w dwa relingi i specjalny program pozwalający na suszenie ręczników. Mamy tu także wyjście USB i uchwyt do telefonu umożliwiający jego ładowanie i przy tym słuchanie muzyki. Zarządzanie sprzętem odbywa się z pozycji dotykowego panelu sterowania pozwalającego między innymi na tygodniowe programowanie grzania.

Wady

Zasilanie grzejnika elektryczne wymusza to, że jest do niego podłączony przewód elektryczny. Jego długość wynosi tylko 1 m, zatem podłączenie grzejnika trzeba planować na etapie budowy lub remontu łazienki. W innym razie może się okazać, że konieczne będzie użycie przedłużacza.

Podsumowanie

To grzejnik o bardzo ładnym designie, który pasuje do wielu łazienek urządzanych w różnych stylach. Moc grzewcza pozwala na ogrzanie pomieszczenia do 15 m2, a wiele różnych ustawień sprawia, że każdy z użytkowników znajdzie te, które są potrzebne w jego łazience.

 

 

Grzejnik elektryczny na podczerwień

 

1. Greenie Panel Grzewczy na Podczerwień 60x120cm 800W ze Szklaną Powłoką PG800

 

Greenie PG800 służy do ogrzewania pomieszczeń za pomocą podczerwieni. Co istotne, oprócz praktycznego zastosowania, model atrakcyjnie się prezentuje dodając wnętrzu stylu. Urządzenie jest odpowiednie do użytku zarówno w domu, jak i miejscu pracy – w pokojach o wielkości do 20 m2.

Produkt dobrze i szybko ogrzewa pomieszczenia, a jego moc jest równa 800 W. Warto dodać, że model jest bardzo wydajny i zużywa niewiele energii. Sprzęt wykonano z wytrzymałych materiałów – panel grzewczy zrobiono z hartowanego szkła.

Wymiary tego modelu są równe: 60 cm x 120 cm x 2,5 cm. Jednocześnie grzejnik jest bardzo cienki, w efekcie czego nie odstaje od ściany. Urządzenie jest bezpieczne w użyciu, gdyż zastosowano w nim ograniczenie nagrzewania. Panel można w łatwy i szybki sposób zamontować w wybranym miejscu, a także przenosić do różnych pomieszczeń. Konsumenci twierdzą, że już kilka minut po włączeniu produktu czuć różnicę w temperaturze pokoju.

Greenie PG800 to grzejnik na podczerwień o mocy 800 W. Działanie paneli jest odczuwalne po 10 minutach od włączenia. Sprzęt ma certyfikat TUV.

 

Zalety

Kierunek ogrzewania: Panele zostały wykonane w taki sposób, że ogrzewają odpowiednio podłogę oraz osoby znajdujące się w danym pomieszczeniu. Wybierając ten grzejnik, nie potrzebujesz żadnego dodatkowego źródło ciepła.

Instalacja: Instalowanie paneli nie jest trudne i zajmuje jedynie kilka minut. Do tego nie musimy być specjalistami, aby to zrobić w odpowiedni sposób. Wystarczy dokładnie przeczytać instrukcję i przygotować odpowiednie narzędzia do zamontowania grzejnika.

Konwersja: Jak podają badania, prezentowane grzejniki oddają dużo ciepła. Jest to więc o bardziej ekonomiczny sposób niż używanie węgla lub innych pochodnych opałów, np. groszku.

Szybkość: Możesz zauważyć, że panele robią się ciepłe już po 10 minutach od ich włączenia. Dlatego, kiedy wracasz do domu w zimowe dni, nie musisz się martwić, że wciąż będzie Ci zimno przez bardzo długi czas.

Certyfikaty: Panele mają specjalne certyfikaty, które potwierdzają, że są one dobrze wykonane, a dodatkowo nie zagrażają naszemu zdrowiu, ani bezpieczeństwu.

 

Wady

Ustawienia: Panele można regulować z pomocą specjalnego pilota. Niektórzy użytkownicy uważają jednak, że na początku ustawienia mogą być trochę niezrozumiałe, a przyzwyczajenie się może potrwać chwilę.

 

 

 

 

Grzejnik na podczerwień z termostatem

 

2. Grzejnik na Podczerwień, Promiennik IR Cronos 480W z WiFi

 

Grzejnik Cronos 480W z WiFi można zamontować na ścianie lub suficie, w zależności od własnych potrzeb. Jego moc wynosi 480 W, a ogrzewana powierzchnia to 12 – 16 m2. Elementem grzewczym jest kryształ węgla. Urządzenie ma wbudowany termostat z nowoczesnymi funkcjami, w tym wykrywaniem otwartego okna i automatycznym wyłączaniem.

Sprzęt ma tygodniowy programator, dlatego możemy ustawić, w jakich godzinach będzie się włączał i wyłączał każdego dnia. Obsługa urządzenia nie jest skomplikowana, zwłaszcza że możemy to robić za pomocą swojego smartfona (to model z wbudowanym Wi-Fi). Wymiary grzejnika to: 90 cm x 50 cm, waży on ok. 4 kg.

Konsumenci coraz chętniej kupują opisywane urządzenie, ponieważ efektywnie ogrzewa pomieszczenie, nie generując przy tym hałasu. To estetycznie wyglądający i solidny sprzęt, wykonano go z materiału Synthelith oraz aluminium. Sprawdzi się w domu zamieszkiwanym przez alergika, gdyż grzejnik zaprojektowano w taki sposób, aby nie przyciągał cząsteczek kurzu i nie wymagał częstego czyszczenia. Test grzejników na podczerwień Cronos 480W udowadnia ich funkcjonalność.

Cronos 480W z WiFi to sprzęt o wymiarach: 90 cm x 50 cm x 2 cm, który jest dostępny w białym kolorze. Moc grzejnika wynosi 480 W.

 

Zalety

Nie osiada na nim kurz: Urządzenie wyróżnia się tym, że nie przyciąga cząsteczek kurzu. To oznacza, że nie trzeba go często czyścić.

Elegancki design: Grzejnik może pełnić funkcję dekoracyjną. Wykończono go jasną powłoką, która efektownie się błyszczy i jest odporna na uszkodzenia.

Wbudowane Wi-Fi: Ponieważ urządzenie ma wbudowane Wi-Fi, można obsługiwać je przy użyciu smartfona, wystarczy pobrać specjalną aplikację.

Odpowiedni dla alergików: Grzejnik jest polecany do domów zamieszkiwanych przez alergików oraz małe dzieci. Nie wzbija on kurzu ani innych zanieczyszczeń w powietrze, co mogłoby wywołać nieprzyjemne dolegliwości.

 

Wady

Za krótki przewód: Sprzęt ma stosunkowo krótki przewód (150 cm). Chcąc zamontować go na suficie lub wysoko na ścianie, zwykle konieczne jest użycie przedłużacza, co może nie prezentować się estetycznie.

 

 

 

 

Grzejnik na podczerwień do łazienki

 

3. Radialight Grzejnik na podczerwień Deva 1500W

 

Radialight grzejnik na podczerwień Deva 1500W to sprzęt dedykowany do dużych łazienek o metrażu nawet 15 m2. Łatwa obsługa sprawia, że jest to wygodny sprzęt, ustawień dokonujemy za pomocą umieszczonego na panelu dotykowych przycisków i za ich pomocą można ten grzejnik na podczerwień do łazienki zaprogramować według swoich preferencji na cały tydzień pracy, w tym poziomu pracy przeciwmrozowej, czy temperatury ECO.

Producent zadbał tu w maksymalnym stopniu o oszczędność energii wyposażając sprzęt w czujnik otwartego okna czy funkcję suszenia ręczników. Grzejnik o mocy 1500 W przeznacza swoją moc na pracę termowentylatora 1200W przeznaczonego do szybkiego nagrzewania pomieszczenia i elementu frontowego, który pobiera 300W i działa na zasadzie promiennika, do czego potrzeba znacznie mniej energii, aby uzyskać zadowalające efekty. Wymiary sprzętu wynoszą: Długość 105 cm, szerokość 52 cm i grubość 125 cm, stopień ochrony przeciwwilgociowej wynosi IP24. Grzejnik jest podłączony do zasilania za pomocą przewodu o długości 1 m zakończonego wtyczką. 

 

 

 

 

Grzejnik na podczerwień Wifi

 

4. Maclean Konwekcyjny Grzejnik Elektryczny 2000W MCE502

 

Maclean Konwekcyjny Grzejnik Elektryczny 2000W MCE 502 to sprzęt w kolorze czarnym o zasilaniu sieciowym, wymiarach 780x470x75 cm i wadze 9,8 kg. Do urządzenia dołączono praktyczne nóżki, które stanowią o tym, że staje się on mobilny i wzorem innych grzejników o wcześniej znanych nam technologiach, jak olejowe czy nadmuchowe, pozwala na użytkowanie w różnych pomieszczeniach domu. Jednak nie jest to jedyna opcja użytkowania sprzętu, bo producent przewidział też możliwość powieszenia go na ścianie i zaopatrzył sprzęt w stosowne uchwyty.

Ten grzejnik na podczerwień 2000W to sprzęt z serii Smart Home pozwalający na zarządzanie za pomocą WiFi z własnego smartfona za pomocą aplikacji Smart Life, ale też Amazon Alexa i Google Home. Czarny szklany panel prezentuje się bardzo elegancko. Na nim zamontowano dotykowy wyświetlacz pozwalający na dokonanie ustawień. Za pomocą panelu sterowania użytkownik ma możliwość między innymi płynnie ustawić wymaganą temperaturę. Grzejnik jest bezpieczny do użytkowania w łazience, bo jego ochrona przeciwwilgociowa wynosi IP24, co oznacza, że nie szkodzi mu zachlapanie wodą. 

 

 

 

 

Klarstein grzejnik na podczerwień

 

5. Klarstein Wonderwall Air Art Smart Na Podczerwień 120X60Cm 700W App Świat

 

Gdy poszukujesz grzejnika na podczerwień, który będzie też pełnił rolę edukacyjną dla Twoich dzieci, to może zainteresuje Cię Maclean konwekcyjny grzejnik elektryczny 2000W MCE 502 przedstawiający sporych rozmiarów mapę świata. Wymiary grzejnika wynoszą: Szerokość 120 cm, wysokość 60 cm i grubość 5 cm, waga kształtuje się na poziomie 7,1 kg. Te cechy sprawiają, że bez trudu sprzęt można powiesić na ścianie, a dołączony przewód elektryczny długości 150 cm dosięgnie do wielu gniazdek nieopodal miejsca wieszania. Co cieszy wielu użytkowników, firma Klarstein wyposażyła swój grzejnik na podczerwień w WiFi i aplikację Klarstein App Experience pozwalającą na sterowanie nim z własnego smartfona.

Co więcej przez tę aplikację sterujesz grzejnikiem za pomocą głosowych komunikatów bez brania smartfona do ręki. Oczywiście takie sterowanie nie wyklucza dokonywania ustawień bezpośrednio na urządzeniu i ustawienia tygodniowego harmonogramu pracy. Ten grzejnik na podczerwień z wifi pracuje wyłącznie z wykorzystaniem podczerwieni, zatem nie jest generatorem kurzu i przenoszenia jego po całym pomieszczeniu. 700 W mocy grzejnika zapewnia ciepło w pomieszczeniach o wielkości 14 m2 rozprowadzając je w formie promieni podczerwonych. 

 

 

 

 

Grzejnik na podczerwień 2000w

 

6. Promiennik podczerwieni Tarasowy 200W Yato YT-99530

 

Promiennik podczerwieni Tarasowy 200W Yato YT-99530 zaliczany do kategorii przenośne grzejniki na podczerwień jest wyposażony w żarnik lampy kwarcowej o żywotności 5000 h emitujący średnie i długie fale podczerwone. Lampa pozwala na ogrzanie pomieszczeń w zakresie od 12 do 18 m2, jej czas nagrzewania wynosi 20 sekund, a podczas pracy emituje światło o barwie 1900K. Promiennik można zainstalować na ścianie, suficie lub na statywie. Jest on kompatybilny ze statywami do promienników Yato YT-99571 oraz YT-99570. Lampę można zainstalować wszędzie tam, gdzie jest chroniona przed bezpośrednim działaniem wody, w tym opadów deszczu.

Ten promiennik o mocy maksymalnej 2000W, pracujący wykorzystując napięcie 220-240V 50-60Hz z aluminiową obudową i zabezpieczeniem przed przegrzaniem, zaopatrzono w przewód przyłączeniowy o długości 1,9 m. Ponadto producent przekazuje do rąk użytkownika zestaw montażowy pozwalający na instalację sprzętu w wybranym miejscu. Rozmiary lampy wynoszą 75 x 19 x 10 cm, a jej waga to 2,5 kg. Na uwagę zasługuje też możliwość regulacji temperatury według własnych potrzeb dokonywanej za pomocą pokrętła z boku obudowy. 

 

 

 

 

 

Przenośne grzejniki na podczerwień

 

7. Panel Grzewczy Na Podczerwień Vaco Hity 630 DeLuxe WiFi

 

Osobom, które szukają białego grzejnika na podczerwień polecamy panel grzewczy na podczerwień Vaco Hity 630 DeLuxe WiFi przeznaczony do powierzchni od 20 do 28 m2. Powierzchnia grzejnika podczas pracy uzyskuje temperaturę do +85°C, pozwala na to moc 630 W. Wymiary panelu to 100 x 57 x 1,5 cm (jego waga to 13,53 kg), a dołączonych do niego nóżek 61,8 x 30 x 5cm. Przy czym postawienie na nóżkach to nie jedyny sposób użycia.

Panel można zawiesić zarówno na ścianie (również pochyłej) jak i suficie. Panel posiada zabezpieczenie przeciwwilgociowe na poziomie IP 21. A jego ustawienia pracy dają możliwość precyzyjnie dostosować temperaturę do potrzeb. Ustawieniom podlegają zarówno temperatura, jak i czas pracy, bo zamontowany timer w odpowiedni sposób zaprogramowany przez użytkownika, będzie pilnował czasu pracy jego załączeń i okresów bezruchu. Termostat umieszczono z tylnej części modułu, zatem jego widok nie zaburzy estetyki panelu. Grzejnik posiada również możliwość podłączenia do lokalnego WiFi i sterowania nim za pomocą smartfona. 

 

 

 

 

Grzejniki sufitowe na podczerwień

 

8. Greenie Panel Grzewczy na Podczerwień 90x30cm 300W PW300

 

Greenie 300W PW300 to grzejnik, który elegancko wygląda i do tego efektywnie działa. Nadaje się do użytku zarówno w domu, jak i w biurze, zalecana wielkość pomieszczenia to 7 m2. Urządzenie ma moc 300 W, emituje ono naturalne, biało-żółte światło.

Sprzęt można zamontować na ścianie, również pod samym sufitem, zarówno w pionie, jak i poziomie. Jego wymiary to: 90 cm x 30 cm x 2,5 cm. Ze względu na białą obudowę grzejnik można dopasować do każdego pomieszczenia, niezależnie od wystroju. Ma on stosowne certyfikaty, w tym CE i RoHS.

Kupujący chwalą urządzenie za to, że niemal od razu po jego uruchomieniu odczuwalne jest przyjemne ciepło. Grzejnik nie generuje hałasu podczas pracy, a ponadto może pełnić funkcję dekoracyjną. Jego instalacja nie jest bardzo kłopotliwa, w dodatku kabel zasilający ma odpowiednią długość.

Urządzenie Greenie 300W PW300 waży ok. 3 kg, a jego wymiary to: 90 cm x 30 cm x 2,5 cm. Moc grzejnika wynosi 300 W.

 

Zalety

Elegancko wyglądająca obudowa: Sprzęt nie tylko ogrzewa pomieszczenie, ale również jest efektowną dekoracją. Ma on białą obudowę, która efektownie połyskuje i jest odporna na uszkodzenia.

Długi przewód: Grzejnik wyposażono w długi przewód, w efekcie czego zwykle nie ma potrzeby podłączania go do przedłużacza. Można umieścić go nawet tuż pod sufitem.

Montaż w pionie i poziomie: Urządzenie może być zamontowane nie tylko w pionie, ale również w poziomie, zależnie od własnych potrzeb.

 

Wady

Wymaga regularnego czyszczenia: Grzejnik należy regularnie czyścić, gdyż stosunkowo szybko osiada na nim kurz (jest on dobrze widoczny).

Do niewielkich pomieszczeń: Nie jest to urządzenie przystosowane do montażu w dużym pomieszczeniu. Ogrzewa ono do 7 m2 powierzchni.

 

 

 

 

 

Przewodnik zakupowy – Jaki grzejnik na podczerwień kupić?

 

Grzejniki na podczerwień, nazywane często również promiennikami, generują promieniowanie podczerwone i w ten sposób dogrzewają pomieszczenie. Tego typu grzejniki na podczerwień w nanotechnologii można bez przeszkód zamontować w domu i w biurze. Dla użytkowników chcących dowiedzieć się, jaki grzejnik na podczerwień wybrać przygotowaliśmy ten poradnik zakupowy. Są w nim praktyczne wskazówki, którymi należy się kierować robiąc zakupy.

Zalety grzejników na podczerwień

Ogrzewanie przy pomocy podczerwieni to dobry sposób na to, aby zwiększyć komfort przebywania w danym pomieszczeniu. Choć tego typu produkty są zasilane sieciowo, nie wpływają na wzrost rachunków za prąd. Zaraz po włączeniu promiennika wyczuwalne jest ciepło, co jest bardzo dużą zaletą dla osób niecierpliwych i wrażliwych na niskie temperatury. Model na podczerwień, w przeciwieństwie do tradycyjnych grzejników, nie ogrzewa powietrza w pokoju, tylko powierzchnie, do których dociera promieniowanie. Przez to promiennik możemy zamontować zarówno w zamkniętych pomieszczeniach, jak też na tarasie i podobnych miejscach na świeżym powietrzu (aby sprzęt mógł efektywnie działać, powinniśmy zadbać o osłonę przed wiatrem).

 

Materiał wykonania

Promienniki podczerwieni powstają zazwyczaj ze szkła hartowanego albo włókna węglowego. Pierwszy wspomniany materiał jest wytrzymały i niezwykle odporny na uszkodzenia mechaniczne, co wynika ze sposobu jego zabezpieczenia. Szkło najpierw podgrzewa się do temperatury ok. 640 st. C, a następnie schładza w strumieniu sprężonego powietrza. Włókno węglowe również jest solidne, a do tego lekkie. Mówi się też, że jest ono sztywniejsze niż stal czy aluminium, ponieważ powstaje w wyniku pirolizy (suchej destylacji) polimerów organicznych, takich jak np. poliakrylonitryl. Na rynku dostępne są również panele z obudową ze stali, które nie są podatne na korozję, zarysowania ani podobne uszkodzenia.

 

Wymiary

Zanim kupimy i zamontujemy grzejniki elektryczne na podczerwień musimy zmierzyć planowane miejsce instalacji. To pozwoli nam zapobiec zakupowi niedopasowanego produktu. Wśród promienników podczerwieni bez problemu znajdziemy zarówno bardzo małe modele (do 70 cm szerokości i wysokości), a także znacznie większe, które efektywnie ogrzewają pomieszczenia o dużym metrażu, np. hale.

 

Moc – jaki grzejnik na podczerwień jest najlepszy?

Moc urządzeń grzewczych na podczerwień wynosi od 500 W do 2500 W. Jak wybrać właściwy sprzęt? Przyjmuje się, że na 1 m3 budynku przypada 20 W, dlatego im większe jest pomieszczenie, tym mocniejszego modelu potrzebujemy. Dużo jednak może zależeć również od tego, gdzie ma znaleźć się zakupiony produkt. W sypialni i pokoju dziennym na 1 m3 powierzchni powinno przypadać nieco więcej niż 20 W mocy (nawet do 30 W), żebyśmy mogli czuć się komfortowo w pomieszczeniu i nie myśleć o chłodzie na zewnątrz.

 

Sposób montażu

Panele na podczerwień można zamontować na ścianie lub na suficie, w zależności od pomieszczenia oraz własnych preferencji. Niektórzy producenci ściśle określają, na jakiej wysokości powinno znaleźć się urządzenie, aby mogło skutecznie działać. To bardzo ważne, aby stosować się do zaleceń, gdyż inaczej promiennik nie będzie ogrzewać pomieszczenia tak efektywnie, jak powinien i rozczarujemy się zakupem. To, gdzie zamontujemy grzejniki elektryczne energooszczędne na podczerwień może mieć ponadto istotny wpływ na bezpieczeństwo nasze, pozostałych domowników, a także domowych zwierząt. Jeżeli promiennik znajdzie się zbyt nisko, istnieje ryzyko poparzenia się przy dotknięciu obudowy. Wszystko przez to, że panele na podczerwień nagrzewają się do temperatury ponad 300 st. C.

 

Bezpieczeństwo użytkowania

Najlepszy grzejnik na podczerwień jest wyposażony w zabezpieczenie przed przegrzaniem podnoszące bezpieczeństwo użytkowania. Takie rozwiązanie powoduje, że sprzęt z pewnością nie ulegnie awarii, nawet jeśli będzie działać przez wiele godzin bez przerwy. Do domu zamieszkiwanego przez małe dzieci polecamy promiennik, który ma dodatkowo specjalną kratkę zapobiegającą dotknięciu rozgrzanego elementu grzewczego.

Termostat

Jeżeli kupimy promiennik wyposażony w regulowany termostat, zyskamy możliwość kontrolowania ilości ciepła dostarczanego do pomieszczenia. Z pewnością nie będzie nam więc za zimno ani za gorąco. Zastosowanie termostatu może też wpływać na zmniejszenie zużycia prądu.

 

Klasa ochrony

Jak już wspomnieliśmy, grzejniki na podczerwień możemy zamontować w wielu różnych miejscach. Jeśli planujemy instalację panelu w pomieszczeniu o podwyższonym poziomie wilgotności, konieczne jest znalezienie produktu w odpowiedniej klasie ochrony. W przypadku łazienki czy kuchni dobrym wyborem jest model oznaczony symbolem IP44, ponieważ ma uszczelki zapobiegające przedostaniu się wody i zanieczyszczeń do środka obudowy. Do stosowania na zewnątrz i dużych halach produkcyjnych nadają się promienniki w klasie IP65. Na pewno nie uszkodzi ich kurz oraz wilgoć.

 

Design

Panele na podczerwień są równie eleganckie i stylowe, co zwykłe grzejniki elektryczne. Oferowane przez popularne marki najlepsze grzejniki na podczerwień można łatwo dopasować do wystroju wnętrza, bardzo często istnieje możliwość samodzielnego zdecydowania o kolorze obudowy. Nie musimy się więc martwić, że panel będzie się źle prezentować w pokoju. Ogrzewanie na podczerwień i opinie na tamat wyglądu paneli najczęsciej są pozytywne.

 

Grzejniki na podczerwień w dobrych cenach

Najtańsze grzejniki na podczerwień kosztują ok. 100 zł, jednak mają stosunkowo niską moc i są przeznaczone do użytku w małych pomieszczeniach. Mocniejsze i większe sprzęty są znacznie droższe, ich cena może przekraczać 1000 zł. Jednak takie panele zwykle są bardziej efektywne, a ponadto zachwycają unikatowym designem oraz solidnością. Gdy grzejniki na podczerwień są celem Twojego zakupu spróbuj poszukac ich w sklepie Castorama.

 

 

Jak działa grzejnik na podczerwień?

 

Grzejnik na podczerwień uznawany jest za nowoczesny, ale też efektywnie działający sprzęt. To może być dobra alternatywa dla zwykłego kaloryfera. Chcesz kupić urządzenie grzewcze wykorzystujące podczerwień, ale najpierw wolisz dowiedzieć się, w jaki sposób działa? O tym jest następna część naszego artykułu.

Czym jest energia podczerwieni?

Energia podczerwieni to inaczej energia promieniowania. Przemieszcza się ona w przestrzeni w postaci fal elektromagnetycznych, które nie są dla nas widoczne. Mogą one odbijać się, być pochłaniane lub ulegać skupieniu, tak samo, jak światło. Co ciekawe, to nie powietrze jest nośnikiem energii podczerwieni. Zmienia się ona w ciepło w momencie, kiedy zostanie pochłonięta (ulegnie absorpcji) przez ludzi, zwierzęta i inne przedmioty znajdujące się w otoczeniu.

 

Jak działa grzejnik na podczerwień?

Grzejnik na podczerwień po włączeniu zaczyna emitować fale elektromagnetyczne. Po chwili możemy odczuć podwyższenie temperatury otoczenia i przyjemne ciepło. Jest to możliwe, ponieważ nasze ciało zacznie pochłaniać wspomniane fale, podobnie jak wszystkie przedmioty znajdujące się w pomieszczeniu (dotyczy to również samych ścian). Za sprawą grzejnika na podczerwień temperatura średnio jest wyższa o 2 lub 3 st. C od tej rzeczywistej, ale jednocześnie nie mamy wrażenia, że w pokoju jest zbyt duszno (na co często narzekają posiadacze zwykłych kaloryferów). Z tego względu sprzęt na podczerwień pomaga stworzyć w pomieszczeniu komfortowe dla domowników warunki, które dodatkowo są korzystne dla zdrowia.

Miejmy na uwadze, że energia podczerwona jest często wykorzystywana w lecznictwie, dlatego po dłuższym czasie używania grzejnika na podczerwień możemy odczuć poprawę samopoczucia czy ogólnej kondycji zdrowotnej. Promieniowanie podczerwone nie podgrzewa powietrza, ale je jonizuje ujemnie, a więc eliminuje krążące jony dodatnie. Jak twierdzą lekarze, ma to pozytywny wpływ na naszą sprawność psychofizyczną. Ważne jest również to, że nie musimy inwestować w nawilżacz powietrza, gdyż grzejnik na podczerwień nie wysusza go tak, jak tradycyjny kaloryfer.

Czy warto kupić grzejnik na podczerwień?

Codzienne używanie grzejnika na podczerwień może przyczynić się do obniżenia rachunków za ogrzewanie domu. Tego typu sprzęt może stosunkowo szybko podnieść komfort przebywania w pomieszczeniu, nawet jeśli jest mocno wychłodzone. Standardowo przyjemne uczucie ciepła odczuwalne jest po upływie maksymalnie 30 minut od włączenia urządzenia. Ogrzewanie na podczerwień to świetne rozwiązanie zwłaszcza dla alergików. Ponieważ powietrze nie krąży przez cały czas w pokoju, można zminimalizować ryzyko wzbijania się cząsteczek kurzu do góry i ich ciągłego przemieszczania.

Pozwala to także zahamować rozwój pleśni i grzybów. Jak twierdzą specjaliści, sprzęty na podczerwień są na tyle trwałe, że można je użytkować nawet przez kilkanaście czy kilkadziesiąt lat. W sklepach dostępne są nie tylko stojące grzejniki, ale i panele przystosowane do montażu na ścianie, suficie czy podłodze. Nierzadko pełnią one funkcję dekoracyjną w pomieszczeniu, co jest ich dodatkowym atutem. Poza tym wybór odpowiedniego urządzenia nie jest tak trudny, jak początkowo mogłoby się wydawać. Z łatwością można znaleźć informacje o tym, jaki grzejnik na podczerwień jest polecany przez specjalistów (piszemy o tym również w umieszczonym wyżej rankingu).

 

Jakie są wady ogrzewania na podczerwień?

Choć ogrzewanie na podczerwień ma wiele zalet, to nie jest rozwiązaniem pozbawionym wad. Grzejniki emitujące fale podczerwone nie nadają się do podgrzewania wody, do tego musimy znaleźć inne urządzenie. Jeśli budynek, w którym mieszkamy, ma słabą izolację, wówczas trudno nam będzie go ogrzać, co wynika z ciągłego uciekania ciepła na zewnątrz poprzez źle zabezpieczone ściany. Mimo że grzejnik na podczerwień pozwala zmniejszyć całkowite koszty ogrzewania domu, to jego zakup wiąże się z dużym wydatkiem.

 

 

FAQ

 

P1: Co to jest grzejnik na podczerwień?

Grzejnik na podczerwień to alternatywne rozwiązanie dla tradycyjnych modeli konwekcyjnych, które ogrzewają pomieszczenie poprzez podnoszenie temperatury powietrza. Wersje wykorzystujące podczerwień wysyłają fale elektromagnetyczne, które swoim działaniem przypominają promienie słoneczne. Ciepło trafia bezpośrednio na powierzchnię przedmiotów i do ludzi, a nie na powietrze w pomieszczeniu. Ściany, podłogi i meble są równomiernie ogrzewane, co wpływa na odczuwany komfort cieplny. Jest to jednak zjawisko podobne do słońca i cienia na zewnątrz, ponieważ kiedy dana osoba znajduje się poza zasięgiem wysyłanych fal elektromagnetycznych, odczuwana temperatura spada i zmniejsza się również wspomniany komfort cieplny, zupełnie jak w przyrodzie, gdy ze światła słonecznego przejdzie się do cienia.

P2: Jak zamontować grzejnik na podczerwień?

Grzejniki na podczerwień pozwalają na uzyskanie ciepła poprzez wysyłanie fal elektromagnetycznych. Urządzenia w formie paneli można zamontować na ścianie lub na suficie. W zależności od wybranego miejsca uzyskujemy inny stopień ogrzania przedmiotów i ludzi. Ponieważ nagrzewają się one do bardzo wysokich temperatur, należy umieścić je na takiej wysokości, aby nie istniało ryzyko przypadkowego poparzenia. Dostępne są też modele stojące na dołączonych do zestawu stojakach, dzięki czemu można umieścić grzejnik w każdym miejscu w pomieszczeniu. Trzeba jednak pamiętać, aby znajdował się w pewnej odległości od przebywających w pokoju ludzi, wystarczy zaledwie 25 cm. Grzejniki nie mogą być także zasłaniane przed inne przedmioty, takie jak drzwi czy szafa, ponieważ nie będą prawidłowo spełniać swojego zadania.

 

P3: Ile kosztuje grzejnik na podczerwień?

Ceny grzejników na podczerwień różnią się w zależności od modelu, na jaki się zdecydujesz. Panele, które możesz powiesić na ścianie lub suficie to koszt ok. 580 zł za urządzenie o mocy 450 W. Mocniejsze, 600 W, kosztują ok. 1000 zł lub też ok. 1200 zł za grzejnik o mocy 800 W. Duże, przemysłowe panele 1200 W, które sprawdzą się w warsztatach, budynkach użytkowych i handlowych, to zakup rzędu ok. 900 zł. Najtańsze wersje z dołączonym stojakiem, które można postawić w dowolnym miejscu pomieszczenia lub powiesić na ścianie dostępne są w cenie ok. 140 zł, a ich zaletą jest duża powierzchnia grzewcza.

 

P4: Gdzie kupić grzejnik na podczerwień?

Grzejniki na podczerwień są dostępne w wielu miejscach. Znajdują się w sklepach budowlanych lub oferujących wyposażenie do domu. Można także udać się do salonu producenta, jeśli znajduje się on w Twojej okolicy. Niektóre sklepy z oświetleniem mają również w swojej ofercie grzejniki na podczerwień. Najłatwiejszą opcją jest poszukanie takiego urządzenia w sklepach internetowych, gdzie można porównać oferty wielu producentów i wybrać model najlepiej dopasowany do domu. Przed dokonaniem zakupu, warto zapoznać się ze wszystkimi parametrami grzejnika i sprawdzić, czy będzie on odpowiadał naszym oczekiwaniom. O poradę można zapytać ekspertów w sklepach z artykułami budowlanymi i wykończeniowymi.

 

 

Dodaj komentarz

6 KOMENTARZ

Fistaszko

November 1, 2021 at 11:02 pm

Znakomicie nam się sprawdzają panele Infrared polskiej marki Oxyly. Mamy od dwóch lat, super rozwiązanie jak dla mnie

Odpowiadać
Zespół MWW.pl

November 2, 2021 at 5:25 pm

Dzień dobry,

Dziękujemy za komentarz i rekomendację.

Pozdrawiamy,
Zespół MWW.pl

Odpowiadać
Ryszard

September 17, 2021 at 3:46 pm

Na zdjęciu powyżej jest grzejnik, brakuje mi jego nazwy i opisu. To ten z dwoma lampkami i promiennikiem, gdzie mogę się zapoznać z jego opisem i możliwością zakupu. Ryszard.

Odpowiadać
Zespół MWW.pl

September 27, 2021 at 7:52 am

Dzień dobry,

Dziękujemy za komentarz. Niestety egzemplarz ze zdjęcia nie jest już dostępny. Jeśli jednak jest Pan zainteresowany podobnym modelem to proszę poszukać tarasowego promiennika na podczerwień.

Pozdrawiamy,
Zespół MojeWygodneWnętrze.pl

Odpowiadać
MarryAnn

June 30, 2021 at 8:38 pm

u nas super sie sprawdzają panele infrared polskiej marki Oxyly. Bardzo dobre ogrzewanie

Odpowiadać
Zespół MWW.pl

July 1, 2021 at 10:56 am

Dzień dobry,

Dziękujemy za podzielenie się opinią.

Pozdrawiamy,
Zespół MWW.pl

Odpowiadać