Awaria kotła: jak się myć bez ciepłej wody?

Ostatnio aktualizowane: 03.10.24

 

Każdy potrzebuje gorącej wody, aby dodatkowo zmotywować się i uzupełnić poranną pobudkę. Wieczorem natomiast ciepły prysznic działa jak nagroda po ciężkim dniu pracy. Szybki prysznic zawsze jest przydatny, ale gdy brakuje ciepłej wody, wszystko może się zmienić. Oto jak sobie z tym poradzić.

 

Identyfikuj źródła problemu

W każdym nowoczesnym domu system grzewczy jest standardowym wyposażeniem, które jest uznawane za obowiązkowe. Dla komfortu mieszkańców każdego domu ustalone zostały nawet normy prawne, które pozwalają każdemu cieszyć się postępami technologicznymi w tej dziedzinie. Te nowe urządzenia elektryczne są konfigurowane tak, aby ułatwiać życie i oszczędzać czas, co pozwala oszczędzać energię, a także jest przyczynkiem ekologicznego zachowania. Za przykład takiego zachowania można podać montaż kolektorów słonecznych, z których najlepszy wskaże ci ranking kolektorów słonecznych.  Wtedy z dużym bojlerem o pojemności 300 litrów, będzie można tanio korzystać z wydajnego urządzenia, nie obawiając się, że rachunek za prąd będzie rósł. Mając mieszkanie w bloku, trzeba nie tylko zastanowić się nad tym jaki piecyk gazowy do bloku kupić, ale też okresowo przeprowadzać czyszczenie junkersa już zamontowanego.

Jak większość ze współczesnego społeczeństwa, prawdopodobnie uzależniłeś się od gorącej wody. Nawet najmniejsza awaria, która może dotknąć nawet najlepsze bojlery elektryczne, może też spowodować całkowitą panikę, do tego stopnia, że przeżyjesz szok, jak kilka zimnych kropel spadnie na twoje plecy. Jeśli taka sytuacja ma miejsce, a Ty musisz przeżyć to smutne doświadczenie, pierwszym odruchem jest ponowne ubranie się, aby się nie przeziębić, i wyruszenie w poszukiwaniu przyczyny awarii. Powody mogą być różne, dlatego musisz postępować metodą eliminacji, aby sprawdzić, dlaczego ciepła woda przestała płynąć.

 

Przyczyny i rozwiązania różnych rodzajów awarii

Pierwsza przyczyna może wynikać z usterki elektrycznej. Jeśli występuje ogólna przerwa w zasilaniu, równoczesne wyłączenie się wszystkich innych urządzeń elektrycznych lub zgaszenie się świateł w nocy może potwierdzić tę przyczynę. Jeśli jednak inne urządzenia działają normalnie lub światło pozostaje włączone, problem dotyczy tylko twojego kotła lub podgrzewacza wody. Najpierw sprawdź, czy bezpiecznik jest w pozycji włączonej, jeśli nie, przestaw go w tę pozycję, aby przywrócić zasilanie.

Jeśli jest już w tej pozycji, możliwe, że przepalił się bezpiecznik. Jeśli po sprawdzeniu okazuje się, że jest nienaruszony, problem może dotyczyć termostatu. Jeśli został wyłączony, wystarczy go ponownie włączyć. Gdy ciepła woda  nadal nie wraca, może to być spowodowane dwoma usterkami: termostat jest uszkodzony, albo element grzejny przestał działać. W obu przypadkach konieczne jest wezwanie specjalisty, aby przywrócić ciepłą wodę w twoim domu.

Jeśli problem nie leży po stronie elektryczności, brak ciepłej wody może wynikać z problemu związanego z zasobami używanymi przez kocioł. W przypadku tego systemu grzewczego głównymi źródłami energii są zwykle drewno, olej opałowy, gaz. Być może paliwem jest pellet, to interesująca alternatywa, a strona kocioł na pellet ranking 2024 powala wybrać najlepsze urządzenie.  

Jeśli chodzi o kocioł na drewno, awaria urządzenia może wynikać z problemów z instalacją. Wykorzystując gaz do dostaw ciepłej wody, trzeba pamiętać, że czyszczenie pieca gazowego jest podstawą eksploatacji. Zaniechanie tego obowiązku może być właśnie przyczyną powstałej awarii. W obu przypadkach konieczne jest więc szybkie wezwanie specjalisty, aby sprawdzić instalację grzewczą i dokonać odpowiednich napraw.

W każdym przypadku te przyjazd fachowca i naprawa może zająć sporo czasu, dlatego należy rozważyć alternatywne rozwiązanie, aby mieć dostęp do ciepłej wody.

Inne alternatywy, aby mieć w domu ciepłą wodę

Wykonałeś wszystkie możliwe kroki w celu naprawy, ale jedynym rozwiązaniem wydaje się być pomoc profesjonalnego hydraulika. Na szczęście, do czasu rozwiązania problemu, masz możliwość kontynuowania mycia się, a nawet z użyciem ciepłej wody. Oczywiście, będziesz musiał zrezygnować z pewnego komfortu, ponieważ będziesz miał tylko jedną wolną rękę do mycia, drugą trzymając pojemnik z wodą.

Pierwszym rozwiązaniem jest korzystanie z czajnika elektrycznego. Zazwyczaj mają one pojemność od 1,5 do 2 litrów i w kilka minut doprowadzają wodę do wrzenia. W zależności od potrzeb możesz podgrzewać wodę tyle razy, ile potrzebujesz, aby uzyskać wystarczającą ilość do umycia się lub zrelaksowania po długim dniu. Zaletą tego rozwiązania jest szybkość podgrzewania wody. Jednak główną wadą jest ograniczona jej ilość, którą można podgrzać naraz, co wymaga powtarzania operacji. To może znacząco wpłynąć na zużycie energii.

Kolejnym prostym rozwiązaniem jest podgrzewanie wody na kuchence lub palniku gazowym. Za pomocą dużego garnka lub rondla możesz łatwo zagotować nawet ponad 5 litrów wody za jednym razem. To jest znaczącą zaletą, nawet jeśli zajmie ci to trochę więcej czasu niż korzystanie z czajnika elektrycznego, aby osiągnąć wymaganą temperaturę. Główną wadą jest jednak ryzyko wypadków domowych. Manipulacja dużą ilością wrzącej wody może okazać się niebezpieczna. Samo przenoszenie wody między kuchnią a łazienką może prowadzić do poparzeń w przypadku niewielkiej nieostrożności. W każdym przypadku najważniejsze jest dostarczenie ciepłej wody na miejsce przeznaczenia, abyś mógł wykonać prysznic prawie normalnie.

Ostatnim rozwiązaniem, aby kontynuować mycie się bez ciepłej wody, jest po prostu korzystanie z zimnej wody. Jednak to rozwiązanie nie jest zalecane, jeśli cierpisz na alergiczny nieżyt nosa, lub cierpisz na

zespół poliartropatii lub napięcia. W takim przypadku najlepiej będzie poczekać na wizytę profesjonalnego serwisanta.

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ