Ranking 10 najlepszych kolektorów słonecznych w 2023

Ostatnio aktualizowane: 05.02.23

 

Kolektor słoneczny – Poradnik zakupowy, ranking i test

 

 Jak wykazują nasze badania rynku dotyczące kolektorów i popularności poszczególnych modeli oraz zadowolenia klientów, na czoło wysuwa się kolektor słoneczny do grzania wody Kolektor Weber 01010075 HP 22. Jest to słoneczny kolektor próżniowy wyposażony w 22 rury odporne na uszkodzenia. Urządzenie ustawione pod kątem od 15 do 50 ° produkuje ciepłą wodę z największą wydajnością. Wyposażono je w specjalny system zabezpieczający przed przegrzaniem, gdy w upalne dni generowana ciepła woda nie jest zużywana. Jeśli interesuje Cię zestaw złożony z dwóch kolektorów, zbiornika na wodę, pompą i naczynia przelewowego być może zainteresuje Cię zestaw solarny kolektor słoneczny 2,0 ECO 2/200, zapoznaj się z niego opisem w rankingu.

10 najlepszych kolektory słoneczne. Opinie w 2023 roku

 

Polecamy ranking kolektorów słonecznych każdemu, kto chce korzystać z odnawialnych źródeł energii, aby zaoszczędzić oraz przyczynić się do poprawy sytuacji środowiska. Najlepsze kolektory słonecze moga się równiez przyczynić do oszczędności.

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

Najlepszy produkt

Zalety

Kolektor składa się z 22 rur o grubości 2 mm odpornych na gradobicie. Każda z rur w razie potrzeby, może zostać wymieniona na inną bez konieczności opróżniania instalacji z płynu solarnego. Urządzenie jest w stanie w ciągu doby ogrzać od 100 do 150 l wody.

Wady

Kolektor ten do klienta przychodzi w elementach. Zadaniem klienta jest poskładać urządzenie i zamontować we właściwym miejscu. Do kompletu nie dołączono jednak zestawu montażowego i trzeba go zakupić oddzielnie.

Podsumowanie

Powierzchnia całkowita kolektora wynosi 3,61 m2 w tym powierzchnia apertury to 2,67 m2. Waga pustego kolektora wynosi 82 kg i można go zamontować pod kątem od 15 do 50 stopni.

Drugi wybór

Zalety

Zestaw solarny obok dwóch kolektorów posiada zaizolowany zbiornik na wodę 200 l z dwiema wężownicami wewnątrz, pompę solarną marki WILO z regulatorem objętości przepływu płynu i ciekłokrystaliczny, duży wyświetlacz z intuicyjnym menu.

Wady

Do zamontowania zestawu trzeba dokupić przewody rurowe oraz armaturę konieczną do podłączenia nowego sprzętu do istniejącej instalacji. Zakup utrudnia fakt, że zestaw będzie różny w zależności od rodzaju dachu i jego kąta nachylenia.

Podsumowanie

Sprzętem zarządza się za pomocą wygodnego wyświetlacza o intuicyjnym menu. Wśród funkcji znajdziemy wiele zabezpieczeń, np. przed przegrzaniem kolektora, zasobnika, przed zamarzaniem. Mamy tu także licznik energii wyprodukowanej przez zamontowany układ.

Rozważ też

Zalety

W skład zestawu wchodzą 2 kolektory słoneczne, zbiornik 250 l na ciepłą wodę użytkową, sterownik MIniSOL, zespół pompowy ALEX HX10, naczynie przeponowe ZNP 18DS oraz 2 śrubunki i zestaw przyłączeniowy ZPKS. Klient otrzymuje też płyn Termsol EKO -25oC 20kg.

Wady

Zarządzanie sterownikami kolektora odbywa się przez system typu typu Plug&Work. który jest podłączany do gniazdka elektrycznego i zarządza się nim przez smartfona. Nie ma innego sposobu sterowania sprzętem.

Podsumowanie

Kolektor spełni wymagania na ciepłą wodę użytkową rodziny 4-osobowej, producent udziela na kolektor 10 lat gwarancji i 5 na zbiornik. System zaopatrzono w funkcję ochrony przed przegrzaniem.

 

Kolektor słoneczny próżniowy

 

1. Kolektor Weber 01010075 HP 22

 

Kolektor słoneczny rurowo – próżniowy Weber 01010075 HP 22 składa się z 22 próżniowych rur o średnicy 58 mm. Grubość szklanej ścianki wynosi 2 mm, a wymiary całego kolektora zawierają się w 199 x 192 x 18,2 cm. Waga pustego kolektora wynosi 82 kg, a dopuszczalny kąt montażu to 15 – 50 stopni.

Jak podaje producent, jeden kolektor słoneczny próżniowy jest w stanie podgrzać w 100 – 150 l wody w ciągu doby i jest używany zarówno do ogrzania ciepłej wody użytkowej jak i przy wykorzystaniu w centralnym ogrzewaniu. Stabilną konstrukcję kolektora wykonano ze stali nierdzewnej, a układ rurowy z miedzi.

Również dzięki miedzianemu absorberowi kolektor zachowuje wysoką efektywność. Kolektor słoneczny rurowo – próżniowy Weber 01010075 HP 22 ma całkowitą powierzchnię wynoszącą 3,61 m2.

 

Zalety

Kąt montażu: Kolektor będzie skutecznie ogrzewał wodę, gdy zamontujemy go pod kątem 15– 50 stopni. Tak duża tolerancja pozwoli wybrać nachylenie odpowiednie do miejsca montażu.

Rury próżniowe: Każda z rur próżniowych jest możliwa do demontażu, dzięki temu w przypadku uszkodzenia jednej z nich wystarczy ją po prostu wymienić.

Absorpcja: Jak wykazuje test – kolektor słoneczny ma absorpcję wynoszącą 94%, a straty ciepła absorbera wynoszą 2,69, apertury – 1,67 W/m2K.

Wydajność: Ten dobry i tani kolektor słoneczny może w ciągu doby dostarczyć od 100 do 150 l wody do centralnego ogrzewania lub ciepłej wody użytkowej.

Gwarancja: Sprzęt jest opatrzony dziesięcioletnią gwarancją producenta na bezawaryjną eksploatację.

 

Wady

Montaż: Użytkownik po zakupie musi samodzielnie dokonać montażu kolektora, który przychodzi do niego w elementach. Zestaw montażowy nie został dołączony do kompletu.

 

 

 

 

Kolektor słoneczny ciśnieniowy ze zbiornikiem

 

2. Zestaw solarny kolektor słoneczny 2,0 ECO 2/200

 

Zestaw solarny kolektor słoneczny 2,0 ECO 2/200 zawiera wiele elementów. Obok 2 kolektorów słonecznych znajdziemy tu zasobnik z dwoma wężownicami, sterownik WEBER CONTROL CLASSIC, pompę solarną dwudrogową WILO, naczynie przeponowe 18 litrów wraz z przewodem i stelażem montażowym, zawór pozwalający na odłączenie naczynia przeponowego bez opróżniania instalacji z płynu solarnego, przyłącze z odpowietrznikiem i pochwą na czujnik temperatury, płyn do instalacji 10 l w formie koncentratu oraz zestaw złączek potrzebnych do połączenia kolektorów.

Kolektor słoneczny ciśnieniowy ze zbiornikiem pozwoli na dobowe uzyskanie 200 litrów wody użytkowej, czyli zda egzamin przy użyciu go przez 4 – 5 osobową rodzinę. Wymiary absorbera to 106 x 190 x 6 cm, ramę urządzenia wykonano z jednego odcinka materiału bez niepotrzebnych łączeń i zabezpieczono ją powłoką poliestrową. Długą żywotność kolektor słoneczny ciśnieniowy 200l zawdzięcza też hartowanemu szkłu solarnemu z obniżoną zawartością tlenków żelaza o grubości 4 mm.

Ciekłokrystaliczny, duży wyświetlacz pozwoli na sprawne zarządzanie sprzętem i podgląd graficznego układu pracy systemu. Kolektory słoneczne  – zestaw są wygodne, bo użytkownik otrzymuje wszystkie elementy potrzebne do eksploatacji, co zwykle jest cenne, gdy ma się jeszcze małą wiedzę na ich temat. Zestaw solarny kolektor słoneczny 2,0 ECO 2/200 to produkt polski, który dostarczy użytkownikowi do 60% rocznego zapotrzebowania na ciepłą wodę.

 

Zalety

Wyposażenie: Na elementy składowe kolektora składają się wszystkie potrzebne urządzenie, aby całość uruchomić. Są to dwa kolektory słoneczne, zasobnik z wężownicami, sterownik, pompowa grupa solarna, naczynie przeponowe, przyłącze z odpowietrznikiem oraz zestaw przewodów i złączy oraz płyn do instalacji.

Długa żywotność: Dzięki wykonaniu ramy z jednego odcinka i zabezpieczeniu powłoką poliestrową, a także zastosowaniu szkła solarnego hartowanego o grubości 4 mm, całość wykazuje wysoką odporność na uszkodzenia.

Zasobnik: Dołączony do zestawu zasobnik ma pojemność 200 l i wyposażono go w dwie wężownice.

Sterownik: Sterownik z dużym wyświetlaczem ciekłokrystalicznym posiada intuicyjne menu i szereg użytecznych funkcji, w tym funkcji urlop czy antyzamrożeniową.

Współpraca z kotłem: Kolektor Weber może współpracować zarówno z kotłem centralnego ogrzewania jak i innym systemem grzewczym istniejącym w instalacji.

 

Wady

Instalacja: Instalacja kolektora nie jest prosta i zależy między innymi od rodzaju pokrycia i nachylenia dachu. Do przeprowadzenia instalacji konieczne jest zaopatrzenie się w kompletny zestaw montażowy.

 

 

 

 

Kolektor słoneczny Hewalex

 

3. Hewalex Zestaw Solarny Komfort Hx250

 

Hewalex zestaw solarny Komfort Hx250 składa się z 2 płaskich kolektorów KS2600F TLP AC o powierzchni brutto 5,24 m2 każdy, podgrzewacza wody o pojemności 250 litrów zaopatrzonego wewnątrz w 2 wężownice oraz sterownika typu Plug&Work nowej generacji Mini SOL, którym zarządza się za pomocą aplikacji na telefonie typu smartfon.

Instalacja sterownika jest prosta, wystarczy umieścić go w gnieździe elektrycznym, aby zarządzać ustawieniami korektora przez smartfona. Kolektor słoneczny Hewalex pozwoli na uzyskanie ciepłej wody użytkowej dla rodziny 4 osobowej. Sprzęt wyposażono w ochronę przed przegrzaniem, w tym jest tu aktywna funkcja „urlop”.

W fazie stagnacji absorbera system korzysta z funkcji szybkiego, samoczynnego usuwania glikolu. Kolektor słoneczny płaski jest też objęty 10 letnią gwarancją podstawową na sprawne działanie kolektora słonecznego i 5 letnią gwarancją dla zbiornika wody, a w ramach Programu Przedłużenia Gwarancji klient ma możliwość przedłużyć gwarancję o 1 rok. Hewalex zestaw solarny Komfort Hx250 pozwala na uzyskanie oszczędności na poziomie 50 – 60% w skali roku przy uzyskaniu ciepłej wody użytkowej.

To kolektor słoneczny płaski o wysokiej sprawności pracy, dzięki wykonaniu absorbera w technologii aluminiowo-miedzianej. Trwałość i sprawność została potwierdzona certyfikatem Solar Keymark nr 011-7S2822 F.

 

Zalety

Sterownik: Sterownik zapewnia dogodną obsługę za pomocą smartfona i aplikacji mobilnej. Zastosowano tu rozwiązanie typu “plug&work”.

Ochrona przed przegrzaniem: Składa się na nią zarówno szybkie i samoczynne usuwanie glikolu, jak i korzystna forma orurowania absorbera, a także funkcje ochronne sterownika.

Zbiornik: Zbiornik na ciepłą wodę użytkową ma pojemność 250 litrów i współpracuje zarówno z instalacją solarną jak i istniejącym kotłem.

Zespół pompowy: Zespół pompowy ALEX HX10 wyposażony w wysoko selektywną obiegową pompę pozwala na wygodny montaż z dostosowaniem do warunków zabudowy.

Oszczędności: Sprzęt w okresie od kwietnia do września może zaopatrzyć użytkownika w ciepłą wodę użytkową na poziomie 90- 100% zapotrzebowania. Łącznie w skali roku generuje to oszczędności na poziomie od 50 do 60%.

 

Wady

Program przedłużenia gwarancji: Urządzenie standardowo zostało opatrzone 10-letnią gwarancją producenta. Użytkownik może skorzystać z programu przedłużenia gwarancji, jednak wiąże to się z dodatkowym zakupem uchwytów mocujących i orurowania.

 

 

 

 

Kolektor słoneczny do podgrzewania wody w basenie

 

4. Intex Solarny Panel Podgrzewający wodę 28685

 

Nawet wysokie temperatury na zewnątrz i promienie słoneczne nie zapewnią odpowiedniej, komfortowej do kąpieli temperatury wody w basenie. Dlatego warto zaopatrzyć się w solarny panel podgrzewający wodę Intex o wymiarach 120 cm x 120 cm. Matę wykonano z tworzywa PVC, które jest wytrzymałe i odporne na przetarcia. Panel jest także lekki, co ułatwia transport i instalację. Montaż kolektora jest prosty i nie wymaga pomocy specjalisty. Matę instaluje się na podłożu. W zestawie znajduje się niezbędne przyłącze.

Kolektor słoneczny do podgrzewania wody w basenie to dobre rozwiązanie szczególnie dla zbiorników wolnostojących. Maksymalna wielkość przepływu w pompie powinna wynosić 9 463 l/godz. Matę wyposażono w zintegrowany system bypass, który ułatwia sterowanie całym systemem. Panel słoneczny jest odporny na działanie promieni UV oraz słoną wodę.

Osoby, które zdecydowały się wypróbować kolektor solarny Intex w swoim basenie są zadowolone z rezultatów. Mata szybko podgrzewa wodę, dzięki czemu kąpiel staje się przyjemnością. Solary na ciepłą wodę są łatwe w montażu i obsłudze. Intex solarny panel podgrzewający wodę 120 x 120 cm 28685 to po prostu mata, która pozwala na podgrzanie wody. Zastosowanie mata ta znajduje w podgrzewaniu basenów. 

 

Zalety

Zastosowanie: Prezentowany model o wymiarach 120 x 120 cm i wadze 3,7 kg jest przeznaczony do basenu o wymiarach 183 x 50 cm, lub 244 x 76 cm, lub 305 x 76 cm i pozwoli podnieść w nich temperaturę wody od trzech do pięciu stopni Celsjusza. 

Podłączenie: Wraz z urządzeniem klient otrzymuje dwa adaptery dla węży 38 mm, co pozwala nie tylko podłączyć jedną matę, ale również wiele w sposób szeregowy.

Łatwość użycia: Matę wystarczy podłączyć do instalacji przepływowej i ułożyć na słońcu nieopodal basenu.

Niewielkie rozmiary: Charakter budowy maty, oraz jej niewielkie rozmiary nie utrudniają jej przechowywanie poza sezonem użytkowania basenu

 

Wady

Wymaga pompy: Mata, aby ogrzać wodę w basenie, wymaga podłączenia jej do pompy o wydajności od 3500 l/h do 7570 l/h . Bez pompy mata jest bezużyteczna.

 

 

 

 

Kolektor słoneczny płaski

 

5. Kolektor słoneczny płaski FPC-1200

 

Kolektor słoneczny płaski FPC-1200 pozwoli przekształcić promienie słoneczne w energię cieplną, dzięki której uzyskasz ciepłą wodę użytkową, podgrzejesz wodę w basenie, czy wspomożesz działanie centralnego ogrzewania. Ten dobry i tani kolektor słoneczny, dzięki ciemnej powłoce absorbera o powierzchni 1,86 m² kumuluje energię ze słońca, która następnie zostaje przekazana za pomocą przepływowych kanałów wykonanych z miedzi do płynu solarnego, którym w przypadku tego urządzenia jest glikol, a ten z kolei podgrzewa wodę użytkową.

Kolektor słoneczny płaski FPC-1200 to produkt polski, jego wymiary kształtują się następująco: Wysokość 2005 mm, szerokość 1003 mm, grubość 80 mm. Waga sprzętu wynosi 32 kg i jest on przystosowany do podgrzania 120 litrów wody w ciągu doby.

Kolektor jest od spodu zaizolowany wełną mineralną, aby ograniczyć straty ciepła, a od wierzchu pokryto go szybą solarną o dużej odporności na warunki atmosferyczne, w tym grad. Kolektor należy zamontować pod kątem 15-75° i w takich warunkach współczynnik absorpcji wynosi 95%.

 

 

 

 

Kolektor słoneczny płaski

 

6. Płaski Kolektor Słoneczny SO7000TF FT 226-2V

 

W domach jednorodzinnych potrzebny jest system zapewniający ciepłą wodę użytkową. Płaski kolektor słoneczny SO7000TF FT 226-2V pokrywa zapotrzebowanie od 3 do 4 osób. Powierzchnia zewnętrzna panelu ma 2,55 m2, a sprawność całego systemu może osiągać prawie 80%. Ramę kolektora wykonano z włókna szklanego, co zwiększa jego wytrzymałość i trwałość. Absorber z połączenia miedzi i aluminium dobrze pochłania promienie słoneczne, jest również odporny na uszkodzenia. Płaski kolektor słoneczny nadaje się do montażu na elewacji, a także na dachu płaskim i skośnym.

W pakiecie z kolektorem słonecznym znajduje się również konstrukcja do wygodnego montażu paneli, zasobnik solarny o pojemności 300 l, niezbędne elementy połączenia, a także regulator. Cały pakiet może być podłączony do różnych rodzajów kotłów grzewczych. Kolektory można łączyć w większe panele.

Komentarze wystawione przez użytkowników, którzy zdecydowali się zakupić płaski kolektor słoneczny są najczęściej pozytywne. Konsumenci są zadowoleni z łatwości montażu oraz wydajnej pracy całego systemu ogrzewającego wodę użytkową. VidaXL 270752 to mata służąca do podgrzewania wody w zewnętrznym basenie.

 

Zalety

Bezkosztowość: W związku z tym, że mata pobiera energię ze słońca ogrzewając znajdującą się w jej kanalikach wodę, jej eksploatacja jest niemal bezkosztowa. Jedynym kosztem jest wymuszony obieg wody.

Kompatybilność: Panele grzewcze są kompatybilne z niemal wszystkimi pompami. Minimum mocy pompy to 0,25 KM.

Podgrzewanie: Działanie maty jest w stanie sprawić, że temperatura wody w basenie podniesie się nawet o 10 stopni Celsjusza, w zależności od wielkości basenu.

Zestaw: Na kupowany zestaw składają się dwie maty o wymiarach 620 x 75 cm oraz zestaw uszczelnień, klamr i podłączeń.

 

Wady

Duża powierzchnia: Do sprawnego ogrzewania wody matę trzeba rozłożyć na płaskiej powierzchni z dostępem do promieni słonecznych. Wymaga to sporej wolnej powierzchni, na której można dwie takie maty rozłożyć.

 

 

 

 

Kolektory słoneczne zestaw

 

7. Hewalex Zestaw Solarny Komfort Plus Hx500

 

Hewalex zestaw solarny Komfort Plus Hx500 to produkt składający się z czterech kolektorów o łącznej powierzchni 10,48 m2. Kolektory słoneczne – zestaw zawierają ponadto zespół naczynia przeponowego oraz układ przyłączeniowy kolektora i podgrzewacza.

Podgrzewacz o pojemności 500l ma w swoim wnętrzu dwie wężownice, a sterownik posiada również możliwości rozbudowy systemu kolejne akcesoria. Producent zaleca montować kolektory z nachyleniem od 30 do 45 stopni, aby zapewnić najbardziej efektywną pracę przy całorocznej eksploatacji. Według specyfikacji producenta sprawność kolektora jest na poziomie 61%.

Pozwoli to na uzyskanie ciepłej wody użytkowej na potrzeby od 5 do 8 osób. Hewalex zestaw solarny Komfort Plus Hx500 to produkt polskiego producenta, lidera na rynku kolektorów, sprzedającego swoje produkty ponad 40 krajach całego świata.

 

Zalety

Podgrzewacz: Zestaw zaopatrzony w podgrzewacz dwuwężownicowy o pojemności 500l oferuje możliwość współpracy zarówno z instalacją solarną jak i kotłem CO.

Komponenty: Użytkownik kupując ten zestaw otrzymuje kompletny układ solarny z dopasowanymi komponentami w taki sposób, aby zarówno montaż jak i koszty inwestycyjne były odpowiednio zoptymalizowane.

Ochrona: Sprzęt został wyposażony w ochronę przed przegrzaniem, a także szereg funkcji użytkowych, w tym funkcję urlopową.

Gwarancja: Producent udziela 10-letniej gwarancji na bezawaryjne działanie produktu. Przystępując do programu przedłużenia gwarancji można ją dodatkowo przedłużyć.

 

Wady

Jakkolwiek producent przewidział obsługę sterownika za pomocą zdalnego systemu przez Internet, jednak jest to opcja dodatkowo płatna.

 

 

 

 

Kolektor słoneczny do grzania wody

 

8. Kolektor słoneczny Viessmann Vitosol 200-FM 3szt. + Vitocell 100-B CVB 500L + Vitosolic SD1

 

Osobom mającym zaufanie do marki Viessmann chcemy przedstawić urządzenie tej właśnie firmy. Kolektor słoneczny Viessmann Vitosol 200-FM 3szt. + Vitocell 100-B CVB 500L + Vitosolic wyposażono 3 płaskie kolektory słoneczne Vitosol 200-FM o powierzchni 7,53 m2,  w podgrzewacz Vitocell 100-B typ CVB 500 l w kolorze srebrnym, grupę pompową Solar Divicon typ PS10, solarny regulator Vitosolic SD1, solarne wzbiorcze naczynie o wielkości 40 litrów.

Mamy tu także kompletny zestaw przyłączeniowy dla 2 kolektorów (dla trzeciego kolektora zestaw należy zamówić dodatkowo), tuleję zanurzeniową współpracująca z czujnikiem temperatury oraz złączkę zaciskową pierścieniową z odpowietrznikiem.

Do zestawu dołączono też czynnik grzewczy, którym w tym wypadku jest Tyfocor w ilości 25 litrów. Zamawiający produkt może skorzystać z dostawy realizowanej przez sklep sprzedający w/w zestaw. Kolektor słoneczny Viessmann Vitosol 200-FM zawiera w zestawie 3 sztuki płaskich kolektorów słonecznych.

 

Zalety

Kolektory: Zestaw kolektorów składa się trzech sztuk urządzeń vitosol 200 – FM o powierzchni 7,53 m2.

Wyposażenie: W zestawie użytkownik otrzymuje podgrzewacz vitocell 100-B, regulator solarny, naczynie wzbiorcze 40l, grupę pompową oraz szereg innych elementów.

Zestaw przyłączeniowy: Po zamówieniu opisywanych kolektorów słonecznych użytkownik może liczyć również na znalezienie w przesyłce kompletnego zestawu przyłączeniowego.

 

Wady

Nie do płaskich dachów: W związku z tym, że kolektory wymagają montażu pod określonym kątem, zapewniającym właściwe nasłonecznienie, montaż kolektorów na dachach płaskich wymaga zastosowania specjalnych wsporników co przeraża inwestycję.

 

 

 

 

Kolektor słoneczny ciśnieniowy 200l

 

9. Hewalex Zestaw Solarny Komfort Plus Hx200

 

Hewalex zestaw solarny Komfort Plus Hx200 pozwoli na zaopatrzenie się tanim kosztem w wodę użytkową dla 2 – 4 osób. W skład zestawu wchodzą 2 kolektory płaskie KS2100F TLP AC, których łączna powierzchnia brutto wynosi 4,12 m2, 200-litrowy podgrzewacz wody zaopatrzony w podwójną wężownicę oraz sterownik  GH-26. Mamy tu także zespół pompowy ZP2-12 ECO i zespół naczynia przeponowego ZNP 18DS oraz 2 sztuki śrubunku KS3/4″ i zestaw przyłączeniowy oraz płyn solarny Termsol w ilości 20 litrów.

Hewalex zestaw solarny Komfort Plus Hx200 to polska produkcja dostarczająca użytkownikowi rocznie od 50 do 60% ciepłej wody użytkowej, w miesiącach letnich może nawet w 90 – 100 % zaspokoić na nią potrzeby. Na omówienie tu zasługuje zespół pompowy ZP2-12 ECO. Jest to konstrukcja dwudrogowa zaopatrzona w wysoko selektywną obiegową pompę WILO PARA15/7 iPWM2.

W zestawie jest też separator powietrza, przepływomierz, zawory napełniająco-spustowe oraz manometr i termometry. Sprzęt wyposażono w ochronę przed przegrzaniem, także w funkcję “urlop” przydatną w okresie letnim, gdy produkowana ciepła woda nie byłaby zużywana. Hewalex zestaw solarny Komfort Plus Hx200 spełni są swoje zadanie do produkcji ciepłej wody użytkowej przy wykorzystaniu jej dla dwóch – czterech osób.

 

Zalety

Podgrzewacz: Podgrzewacz o pojemności 200 l zawierający w swoim wnętrzu dwie wężownice może współpracować z instalacją solarną i kotłem CO zapewniając wodę dla maksymalnie czterech osób.

Ochrona przed przegrzaniem: Upalne dni, gdy płyn solarny jest, mimo braku zużycia, wciąż ogrzewany, zastosowanie ma użycie ochrony przed przegrzewaniem się instalacji i niedopuszczenie do zagotowania się płynu solarnego.

Sprawność: Sprawność kolektora została potwierdzona certyfikatem Solar Keymark nr 011-7S2822 F. Na wysoką sprawność wpływa fakt wykonania kolektora w technologii absorbera aluminiowo-miedzianego.

 

Wady

Sterownik: Producent przewidział zarządzanie sterownikiem instalacji za pomocą sterowania przez sieć Internet, jednak opcja ta jest dodatkowo płatna.

 

 

 

 

Kolektor słoneczny ciśnieniowy 100l

 

10. Podgrzewacz Proeco Solaris L-95 Pro

 

Podgrzewacz Proeco Solaris L-95 Pro to stosunkowo tania propozycja, gdy zapotrzebowanie na ciepłą wodę użytkową jest dla 1- 3 osób. Kupując to urządzenie klient otrzymuje próżniowy kolektor słoneczny składający się z dziesięciu rur z potrójną warstwą absorpcyjną oraz zasobnik na wodę wykonany ze stali nierdzewnej o pojemności 87 l.

Urządzenie to pozwoli na podniesienie temperatury wody w słoneczny dzień o wartość 45– 60°C. To proste bezciśnieniowe urządzenie jest łatwe w montażu, a ze względu na stosunkowo niewielką wagę możliwe do wykorzystania w różnych miejscach.

Prawidłowe ustawienie sprzętu gwarantuje dołączony stelaż wykonany ze stali nierdzewnej. Podgrzewacz Proeco Solaris L-95 Pro to alternatywa dla drogich i skomplikowanych instalacji urządzeń ciśnieniowych.

 

Zalety

Koszty: Ze względu na niskie koszty inwestycji, zwraca się ona nawet w ciągu roku od jej zainstalowania.

Łatwość montażu: Producent dopuszcza samodzielny montaż urządzenia przez użytkownika, gdyż nie jest on skomplikowany. Samodzielny montaż nie powoduje utraty gwarancji.

Zbiornik: Zbiornik o pojemności 87 l został wykonany ze stali nierdzewnej i zaizolowany pianką poliuretanową o wysokiej gęstości. Takie parametry powodują, że zbiornik zaspokoi potrzeby na ciepłą wodę nawet trzech osób.

 

Wady

Grawitacja: Jest to urządzenie bezciśnieniowe, w związku z tym, aby system pracował wykorzystując grawitację trzeba je umieścić w ściśle określonym miejscu tak, aby zasady grawitacji zostały zachowane.

 

 

 

 

Przewodnik zakupowy – Jaki kolektor słoneczny kupić?

 

Osobom, które szukają ekologicznych sposobów na ogrzewanie wody w domu, polecamy nasz poradnik. Doradzamy w nim, jaki jest najlepszy kolektor słoneczny. Do wyboru mamy modele płaskie i próżniowe, które mogą być ciśnieniowe lub bezciśnieniowe. Bez odpowiedniej wiedzy trudno jest wybrać właściwe kolektory do instalacji. Jednak informacje umieszczone w tej części artykułu mogą być bardzo pomocne.

 

 

Płaski czy próżniowy?

Jak już zostało wspomniane, kolektory słoneczne klasyfikowane są do dwóch grup – urządzenia płaskie i próżniowe. Które są bardziej efektywne? Modele płaskie bardzo dobrze sprawdzają się m.in. w domach z kotłem na paliwo stałe. Za sprawą instalacji słonecznej nie musimy w nim palić poza sezonem grzewczym, aby zapewnić sobie ciepłą wodę użytkową. Jest to też dobry wybór do podgrzewania przydomowego basenu latem. Kolektory płaskie mają kształt prostokątnej skrzynki, której wierzch stanowi szklana osłona. Wyróżnia się ona bardzo dużą przepuszczalnością promieni słonecznych, jak i odpornością na uszkodzenia mechaniczne. Pod szkłem znajduje się absorber zbudowany z miedzi, aluminium lub mosiądzu. Przylegają do niego rury, przez które przepływa glikol. Jego zadaniem jest odbieranie ciepła i przekazywanie go dalej. Płaskie kolektory zapewniają więcej energii przy wysokiej temperaturze otoczenia, a więc w szczególności w letnich miesiącach. Są one tańsze, ale przy tym trwałe.

Kolektory próżniowe dają możliwość podgrzewania wody w basenie przez cały rok. Dzięki nim można znacząco obniżyć koszty przygotowania c.w.u. w ciągu całego roku, co docenią osoby wykorzystujące do tego gaz płynny, prąd lub olej opałowy. Modele próżniowe umożliwiają też dogrzewanie budynku, zwłaszcza wiosną i jesienią. Są one zbudowane ze szklanych, ułożonych równolegle rur, w których znajduje się absorber. Wytworzona wokół niego próżnia zapobiega utracie ciepła. Jest ono przekazywane dalej za pośrednictwem rurek lub ciepłowodów i trafia do specjalnej skrzynki nazywanej kanałem zbiorczym. Za transport ciepła do pozostałych części instalacji odpowiada glikol. Kolektory próżniowe działają efektywniej przy niższej temperaturze otoczenia, w efekcie czego mogą być używane niemal przez cały rok (choć zimą do ogrzewania budynku i wody potrzeba też innego źródła). Są one droższe i nieco bardziej podatne na awarie niż modele płaskie. Wystarczy niewielkie rozszczelnienie, aby próżniowe rury straciły swoje właściwości. Niemniej jednak czasami inwestycja w tego typu kolektory jest lepszym rozwiązaniem.

 

Ciśnienie – jaki kolektor słoneczny wybrać?

Standardowo instalacja solarna jest wypełniona płynem, którego ciśnienie wynosi ok. 2 bary. Możemy też zdecydować się na montaż kolektorów bezciśnieniowych, które nie wymagają odpowietrzania. Poza tym nie musimy się obawiać przegrzania zasobnika c.w.u. czy samego płynu. W kolektorach bezciśnieniowych ciepła woda wypływa pod wpływem grawitacji. Wymagają one zastosowania baterii trójdrogowej. 

 

 

Wymiary

To, jak duża powinna być instalacja słoneczna, zależy od rodzaju wybranych kolektorów. Modele płaskie są zazwyczaj większe niż próżniowe, w efekcie czego są nieco trudniejsze w montażu i naprawie. Przyjmuje się, że do domu zamieszkiwanego przez 3, maksymalnie 4 osoby, w zupełności wystarcza instalacja o powierzchni do 4,5 m2 w przypadku kolektorów płaskich, a w przypadku kolektorów próżniowych do 3 m2.

 

Miejsce montażu

Zanim zamontujemy instalację słoneczną, upewnijmy się, że wyznaczyliśmy do tego właściwe miejsce. Kolektory powinny być skierowane bezpośrednio w południową stronę, ale jeśli nie jest to możliwe, mogą być odchylone na zachód lub wschód, nawet o 50 stopni. Co prawda uzysk energii będzie wtedy niższy, ale zwykle nie przekracza on kilkunastu procent. Słoneczne kolektory nachyla się pod kątem 45 stopni, ponieważ taki spadek zazwyczaj mają dachy na budynkach mieszkalnych. Niektóre modele, głównie próżniowe, dają możliwość obracania wybranych rur i zmiany kąta nachylenia, żeby zwiększyć wydajność instalacji zależnie od pory roku.

Czasami lepszym rozwiązaniem jest zamontowanie kolektorów na ziemi. Nie każdy dach jest odpowiednio ustawiony, biorąc pod uwagę strony świata, ponadto może być w większości zacieniony za sprawą rosnących wokół drzew. Kolektory zainstalowane na gruncie można bez trudu odśnieżyć, naprawić oraz zmieniać kąt nachylenia.

 

Zasobnik na wodę

Pojemność zasobnika na wodę uzależniona jest od liczby osób mieszkających w budynku. W domu o podstawowym standardzie dzienne zapotrzebowanie na ciepłą wodę to średnio 40 l na osobę, a o wyższym standardzie ok. 80 l. Pojemność zasobnika powinna mieścić się pomiędzy 1,2 a 1,8 dziennego zapotrzebowania. Czteroosobowej rodzinie prawdopodobnie wystarczy 200 l zbiornik. Ale w przypadku gdy,w domu nie mieszka dużo osób, ale często używana jest np. wanna z hydromasażem, minimalna pojemność zasobnika to 300 l.

 

 

Trwałość

Ponieważ koszt zakupu i montażu instalacji słonecznej nie jest mały, z pewnością większość z nas chce, aby była ona trwała. Według ekspertów trwalsze są kolektory płaskie. Do ich zniszczenia nie powinny doprowadzić niekorzystne warunki atmosferyczne, np. silne opady gradu. Niemniej jednak kolektory próżniowe także mogą działać niezawodnie przez długi czas. Najważniejsze jest to, aby nie zapomnieć o regularnych przeglądach instalacji, które powinny odbywać się co roku. Najlepszy kolektor słoneczny wyróżnia się trwałością określaną na co najmniej 10 lat.

 

Kolektory słoneczne w dobrych cenach

Zakup kolektorów słonecznych nie jest małym wydatkiem, ale może pomóc w zmniejszeniu kosztów ogrzewania wody. Ponadto w wielu wypadkach na kolektory słoneczne mozna otrzymać dofinansowanie. Średnio za jeden kolektor zapłacimy od 700 zł do 2000 zł, zależnie od budowy. Na szczęście zwykle nie trzeba ich zbyt dużo, aby stworzyć wydajną instalację. Gdy chcesz porównać ceny różnych dostawców i producentów wyszukaj kolektory słoneczne w serwisie Allegro.

 

 

FAQ

 

P1: Jak zrobić kolektor słoneczny z grzejnika?

Zrobienie kolektora słonecznego z grzejnika nie musi być wcale trudne. Potrzebne są tylko pewne elementy oraz kilka narzędzi. Najważniejsze jest posiadanie dość dużego grzejnika panelowego. Jeśli nie masz jednego dużego, to możesz ze sobą zespawać dwa lub więcej. Połączone elementy należy przykryć szkłem (do tego celu można użyć starej szyby). Całość można usztywnić ramką okalającą wszystkie elementy, najlepiej stalą nierdzewną. Od grzejników należy pociągnąć kabel, który trzeba dołączyć do źródła wody. Do całości należy też dodać pompę, która może zabierać wodę z środka. Jest to najprostszy model kolektora zrobionego z grzejnika, który na przykład może dogrzać wodę w basenie w ogródku. 

 

 

P2: Zasada działania kolektorów słonecznych

To, jak działają kolektory słoneczne, nie jest trudne do zrozumienia. Każdy kolektor musi się składać z absorbera, czyli z elementu, który będzie absorbował słońce. Jest to najczęściej szkło lub inne materiały. Promieniowanie słoneczne zostaje zamienione na ciepło, a to z kolei sprawia, że woda w zasobniku się nagrzewa. Wiele kolektorów pod absorberem ma rury ze specjalnym płynem, który nie zamarza. Po maksymalnym nagrzaniu płynu, przepływa on przez wężownik i oddaje ciepło. Istnieją również kolektory wyposażone w szklane rury próżniowe, które równie szybko ogrzewają wodę. 

 

P3: Opłacalność i efektywność wykorzystywania kolektorów słonecznych do wody użytkowej

Wiele osób chce się dowiedzieć, czy zainstalowanie kolektora jest w ogóle opłacalne. Przyjmując, że w domu znajduje się od 3 do 4 domowników, kolektor jest w stanie pokryć 100% zapotrzebowania na ciepłą wodę jedynie latem. W grudniu tylko kilkanaście procent ciepłej wody jest ogrzewane przez kolektor. Jeżeli założysz co najmniej 2 kolektory, to w ciągu roku możesz się spodziewać, że woda, z której będziesz korzystał, będzie pochodzić w 60% z kolektora. Wiele osób uważa, że nie warto inwestować w więcej niż 3 kolektory, ponieważ nie jest to fizycznie możliwe, aby zimą czerpać więcej zysków. Założenie kolektorów jest opłacalne. Mimo że jednorazowe założenie może kosztować nawet do 10 000 zł, to bardzo szybko się ono zwróci. 

 

P4: Jak podłączyć kolektor słoneczny do bojlera?

Podłączenie kolektora do bojlera może być jednym z wyzwań podczas próby instalacji urządzenia tego typu. Na początku warto pamiętać, aby kable od panelu do bojlera były poprowadzone jak najkrótszą drogą. Nie będziesz wtedy narażony na utratę ciepła. Kiedy już znajdziesz najlepszą drogę, połącz kolektor z bojlerem zaworem i upewnij się, że w miejscach połączenia woda nie przecieka. 

 

 

P5: Jak zrobić kolektor słoneczny?

Zrobienie prostego kolektora nie jest zbyt trudnym zadaniem. Najlepiej, jeżeli posiadasz duży ogródek, gdzie jest sporo miejsca. Jeżeli tak, to musisz poszukać miejsca, które jest najlepiej nasłonecznione, jednak nie może znajdować się ono zbyt daleko od budynku mieszkalnego. W tym miejscu musisz postawić duży zbiornik na wodę, najlepiej o pojemności około 200 l. Stronę, która jest ustawiona w kierunku południowym, pomaluj czarną farbą i ochroń ją szkłem. Z kolei na spód połóż blachę aluminiową, również jest pomalowaną na czarno. Zbiornik należy połączyć z bojlerem, a także zimną wodą z sieci wodociągowej. 

 

 

Zalety i wady korzystania z kolektorów słonecznych

 

Wciąż zastanawiasz się nad zakupem kolektora słonecznego? Nie jesteś pewien, czy jest to dobry pomysł i może lepiej zostać przy sprawdzonym układzie grzewczym? Przygotowaliśmy dla Ciebie artykuł, dzięki któremu nie będziesz się już musiał nad niczym zastanawiać. Dokładnie opisaliśmy wszystkie wady i zalety zainstalowania kolektorów słonecznych w domu. 

 

 

Dlaczego warto zdecydować się na zainstalowanie kolektorów słonecznych?

Nie trzeba długo poszukiwać sprawdzonych informacji, aby dowiedzieć się, że kolektory słoneczne pomagają zredukować koszty opłat za ogrzewanie wody. Po zainstalowaniu korzystanie z nich jest praktycznie darmowe. Testy pokazują, że decydując się na zainstalowanie 2 dużych kolektorów, masz możliwość zredukowania wydatków na prąd aż o 60%. Oczywiście największe oszczędności odnotowuje się latem, kiedy to za ogrzewanie wody użytkowej nie zapłacisz ani złotówki. W miesiącach: czerwiec, lipiec, sierpień, a nawet wrzesień możesz liczyć na prawie całkowite ogrzewanie wody. 

Kolejną zaletą jest to, że jeżeli masz trochę wolnego czasu, to sprawny kolektor słoneczny możesz zbudować sobie sam. Do tego celu potrzebne Ci będzie tylko kilka narzędzi oraz odpowiednie materiały. Wiedz, że kolektor można zbudować nawet ze starego grzejnika oraz szyby. Po obliczeniu wszystkich kosztów cena dobrego kolektora zbudowanego od samego początku wynosi około 200 zł. Jeżeli jesteś majsterkowiczem, to zbudowanie produktu tego typu nie powinno być dla Ciebie wyzwaniem. 

Jeżeli zdecydujesz się na kolektor, pamiętaj, że będą Ci potrzebne maksymalnie 3 duże panele. Efektywność urządzenia tego typu nie zmienia się poprzez dodawanie kolejnych elementów. Jeżeli jesteś więc właścicielem domku jednorodzinnego, to pamiętaj, że zainstalowanie 2 paneli i 5 paneli da Ci taki sam efekt. Nie musisz więc przepłacać. 

 

 

Wady zdecydowania się na kolektory słoneczne

Kolektory słoneczne mają też swoje wady. Jedną z nich jest to, że panele zazwyczaj zajmują dość dużo miejsca. Jeżeli nie możesz ich zamontować na dachu lub w innym tego typu miejscu, to będziesz musiał wybrać nasłonecznione miejsce gdzieś w ogródku. Miejsce w ogrodzie mogą również zabierać kable, które z panelu muszą być poprowadzone aż do bojlera. Wspominając o kablach, z pewnością zastanawiasz się, jaki kolektor słoneczny jest polecany pod tym względem. My możemy Ci powiedzieć, że taki, którego kable są bardzo dobrze chronione. Jeżeli kupisz kolektor z gołymi przewodami, to ciepło może przez nie bardzo łatwo uciekać. Musisz więc je samodzielnie ochronić, inaczej narażasz się na straty ciepła i nieefektywne działanie sprzętu. 

W zasobniku znajduje się bardzo gorąca woda, która jest akumulowana, kiedy jej nie używamy. Przez to, że woda jest tak gorąca, niestety można łatwo oparzyć się o zbiornik. Niektóre osoby mogą o tym nie wiedzieć, co może być bardzo niebezpieczne. Przed montażem całej instalacji warto pomyśleć, gdzie ustawienie zbiornika byłoby najbezpieczniejsze. 

Kolejną wadą jest to, że w miesiącach zimowych nie można liczyć na bardzo duże zyski. Od listopada do około kwietnia zysk może wynosić jedynie kilka procent. Oznacza to, że nie można zupełnie zrezygnować z korzystania z innych sposobów na ogrzewanie wody. Warto też wspomnieć, że zakup nowego kolektora słonecznego wraz z instalacją może być dość drogą inwestycją. 

 

 

Dodaj komentarz

8 KOMENTARZ

Sławek

December 26, 2022 at 5:37 pm

Witam
Przeczytałem cały artykuł opinie i nie znalazłem odpowiedzi na pytanie .
Czy woda w panelu ze zbiornikiem na c.w.u. w górnej części panela nie zamarznie w zimie ?

Odpowiadać
Zespół MWW.pl

January 23, 2023 at 8:03 am

Dzien dobry,

Dziekujemy za komentarz. Zbiornik jest izolowany oraz wyposazony w termometr, ktory pozwala monitorowac temperature wody i zapobiec jej zamarznieciu.

Pozdrawiamy,
Zespol MojeWygodneWnetrze.pl

Odpowiadać
Gosia

March 7, 2022 at 2:07 pm

Wraz z mężem chcemy kupić kolektor słoneczny z bojlerem tylko nie wiemy które z nich są lepsze płaskie czy rurkowe. Chcielibyśmy dobrze kupić ale nie bardzo możemy zrozumieć co jest lepsze

Odpowiadać
Zespół MWW.pl

March 10, 2022 at 6:03 pm

Dzień dobry,

Odpowiedź na pytanie, który kolektor będzie lepszy zależy od warunków i oczekiwań. Chcielibyśmy się posłużyć artykułem sporządzonym przez specjalistów, który znajduje się tutaj –> https://www.solar-tech.pl/Pliki/kolektory_plaskie_czy_prozniowe.pdf. Jest to wiedza przekazana przez specjalistów firmy SOLAR-TECH, czyli osób zajmujących się na co dzień montażem instalacji tego typu.

Pozdrawiamy,
Zespół MojeWygodneWnetrze.pl

Odpowiadać
Lucjan

August 22, 2020 at 7:00 pm

Nigdzie nie jest wyjaśnione, czy w wypadku kolektorów próżniowych ciśnieniowych istnieje ryzyko przegrzania. Mam na myśli sytuację, gdy np. w lecie trzeba wyjechać na dłużej.Może ktoś z Państwa ma na ten temat wiedzę?

Odpowiadać
Zespół MWW.pl

March 10, 2022 at 6:05 pm

Dzień dobry,

Problem, o który Pan pyta został bardzo ładnie wyjaśniony w e-czasopiśmie InstalReporter –> https://instalreporter.pl/ogolna/przegrzewanie-kolektorow-sposoby-zabezpieczen/. Znajdzie Pan w nim nie tylko informacje czy i na ile instalacje mogą ulec przegrzaniu, ale też jak temu zapobiegać.

Pozdrawiamy,
Zespół MojeWygodneWnetrze.pl

Odpowiadać
Rys

August 1, 2020 at 8:17 pm

Co mają kolektory solarne służące do ogrzewania c.w.u do redukcji kosztów prądu – chyba że dogrzewamy wodę elektrycznie, ale w domach zwykle to paliwa stałe, gaz lub olej? I jaki kabel chciałby podłączać do nich autor? Mieszają się tu pojęcia kolektorów solarnych oraz paneli fotowoltaicznych.
Poza tym materiał pewne kwestie wyjaśnia i ogólnie jest przydatny – poza wyżej wskazanymi kwiatkami. I z tym zrób to sam to już chyba przesada – testował ktoś wydajność takiego rozwiązania? Raczej szkoda czasu i środków.

Odpowiadać
Zespół MWW.pl

August 20, 2020 at 2:16 pm

Dzień dobry,

Dziękujemy za komentarz. Pisząc “panel” autor miał na myśli płaski, modułowy element konstrukcyjny (zgodnie ze znaczeniem słowa panel), nie panel fotowoltaiczny.

Pozdrawiamy,
Zespół MojeWygodneWnętrze.pl

Odpowiadać