Ranking 8 najlepszych kolektorów słonecznych w 2021

Ostatnio aktualizowane: 03.12.21

 

Kolektor słoneczny – Poradnik zakupowy, ranking i test

 

Analizując trendy zakupowe i komentarze użytkowników doszliśmy do wniosku, że obecnie jednym z najchętniej kupowanych kolektorów słonecznych jest Heat Pipe 30. To model zbudowany z 30 próżniowych rur, który pozwala na podgrzewanie 150 – 200 l wody na dobę. Nie zniszczy się on na skutek gradobicia, gdyż do jego produkcji wykorzystano solidne szkło borowo-krzemowe. Sprzęt ma stabilną konstrukcję nośną, która została wykonana ze stali nierdzewnej. Często wybierany jest także ciśnieniowy kolektor słoneczny ze zbiornikiem 200 l. Sprawdza się w domach jednorodzinnych, w których przebywają maksymalnie 4 osoby. Jest wydajny, może wyprodukować nawet 200 litrów wody podgrzanej do 90 stopni Celsjusza. Kolektor słoneczny ciśnieniowy cechuje bezproblemowy montaż. Konstrukcja panelu jest wytrzymała i odporna na uszkodzenia mechaniczne. 

8 najlepszych kolektory słoneczne. Opinie w 2021 roku

 

Polecamy ranking kolektorów słonecznych każdemu, kto chce korzystać z odnawialnych źródeł energii, aby zaoszczędzić oraz przyczynić się do poprawy sytuacji środowiska. Najlepsze kolektory słonecze moga się równiez przyczynić do oszczędności.

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

Najlepszy produkt

Zalety

Kolektor został wykonany ze szkła borowo-krzemowego o grubości 2 mm. Jest ono solidne i nie popęka na skutek gradobicia. Konstrukcja nośna jest bardzo stabilna i wytrzymała, zrobiono ją ze stali nierdzewnej.

Wady

Do panelu nie został dołączony zestaw montażowy. Musimy dopasować go sami, biorąc pod uwagę nachylenie dachu, co może okazać się kłopotliwe.

Podsumowanie

Sprzęt jest przeznaczony do podgrzewania 150 - 200 l wody w ciągu doby. Jest on zbudowany z 30 rur próżniowych. Panel można zamocować pod kątem 15 - 50 stopni. Wyposażono go w technologię Heat Pipe, zapewniającą ochronę przed nadmiernym przegrzaniem w słoneczne dni.

Drugi wybór

Zalety

To kolektor odpowiedni do małych domów, który sprawdzi się przy 2 do 4 użytkownikach. Podłączenie bezpośrednio do zasilania wodą wodociągową upraszcza instalację. Zbiornik na wodę ma 200 litrów pojemności.

Wady

Ponieważ jest to instalacja ciśnieniowa, wymaga zamontowania zaworu bezpieczeństwa. W przeciwnym wypadku użytkowanie może skończyć się przekroczeniem maksymalnego poziomu ciśnienia, a w skrajnych wypadkach wybuchem instalacji.

Podsumowanie

Jest to użyteczny sprzęt do wykorzystania jako podgrzewacz wody użytkowej, jako samodzielne urządzenie, bądź współpracujące z innym podgrzewaczem. Instalacja sprzętu jest prosta i pozwala na montaż przez osobę o podstawowej wiedzy instalatorskiej.

Rozważ też

Zalety

Zestaw solarny nadaje się do podgrzewania wody użytkowej. Składa się z dwóch kolektorów płaskich oraz podgrzewacza o pojemności 200 litrów. Zestaw można łatwo rozbudować, dodając inne akcesoria. Nadaje się do połączenia z pompami cyrkulacyjnymi, czy kotłami grzewczymi. Dołączony sterownik jest łatwy w obsłudze, można sterować nim przez Internet.

Wady

Zestaw pokrywa zapotrzebowanie na wodę użytkową dla 3, maksymalnie 4 osób. Nie sprawdza się więc w domach wielorodzinnych, czy w budynku, w którym mieszka 5 lub więcej osób.

Podsumowanie

Do budynków mieszkalnych, gdzie ciepła woda użytkowa jest niezbędna, dobrze sprawdzi się zestaw solarny. Składa się on z dwóch kolektorów i podgrzewacza. Sterowanie całym zestawem jest łatwe. System można bez problemu poszerzać o inne urządzenia. Montaż kolektorów słonecznych na dachu jest prosty.

 

Kolektor słoneczny próżniowy

 

1. Kolektor Słoneczny Rurowo-próżniowy Heat Pipe 30

 

Do podgrzewania 150, maksymalnie 200 l wody na dobę dobrze nadaje się próżniowy kolektor słoneczny Heat Pipe 30. Jest on zbudowany z 30 rur, średnica każdej z nich to 58 mm. Solary słoneczne są wykonane ze szkła borowo-krzemowego o grubości 2 mm, odpornego na działanie niekorzystnych czynników zewnętrznych, w tym gradobicia.

Zestaw solarny do grzania wody wykorzystuje technologię Heat Pipe, dlatego jest dobrze chroniony przed nadmiernym przegrzaniem w słoneczne dni, kiedy odbiór ciepła z konstrukcji nie jest możliwy. Panel można zamontować na dachu pod kątem od 15 do 50 stopni. Jego wymiary to: Wysokość – 18,2 cm, szerokość – 199 cm oraz długość – 245,5 cm.

Czy warto zdecydować się na zakup prezentowanego sprzętu? Wielu konsumentów uważa, że tak. Kolektor jest solidny, a do tego efektywnie działa. Ważne jest to, że każdą z próżniowych rur można w razie potrzeby łatwo zdemontować i wymienić na nową.

 

 

 

 

Kolektor słoneczny ciśnieniowy ze zbiornikiem

 

2. Kolektor słoneczny ciśnieniowy ze zbiornikiem 200L Caleffi ZPE20-58.200

 

Jeśli szukasz kompaktowego, solarnego podgrzewacza wody, Caleffi ZPE20-58.200 to model, który powinien Cię zainteresować. Produkt jest przeznaczony do niewielkich domów. Będzie odpowiedni także do mieszkań czy małych zakładów pracy. Jeden kolektor jest w stanie nagrzać wodę potrzebną dla 2 – 4 mieszkańców.

Model ma zbiornik o pojemności równej 200 l. Do jego produkcji wykorzystano stal szlachetną. Zbiornik ma solidną izolację termiczną zrobioną z twardego poliuretanu. Nie musimy się więc martwić o straty ciepła. Produkt można podłączyć bezpośrednio do zasilania wodą wodociągową, więc jego instalacja nie jest skomplikowana. Użytkowanie kolektora słonecznego jest bezpieczne. Model wyposażono w solidny, sprawnie działający zawór bezpieczeństwa włoskiej marki Caleffi.

Warto podkreślić, że kolektor można zamontować na dachu skośnym i płaskim. W efekcie nie jesteśmy zbyt ograniczeni w kwestii wyboru miejsca instalacji urządzenia. Konsumenci podkreślają, że model jest zrobiony z dobrych gatunkowo tworzyw, a w związku z tym jest odporny na działanie różnych czynników zewnętrznych.

Model Caleffi ZPE20-58.200 jest wyposażony w zbiornik o pojemności 200 l. To ciśnieniowy podgrzewacz wody, który jest zbudowany z próżniowych rur.

 

Zalety

Użyteczność: Sprzęt możemy wykorzystać jako wstępny podgrzewacz wody użytkowej, współpracujący z innym urządzeniem, ewentualnie jako źródło uzupełniające ciepło podgrzewanej wody (z wykorzystaniem grzałki elektrycznej).

Prosta budowa: To kolektor o prostej budowie. Jego montaż jest na tyle prosty, że poradzi sobie z tym każda osoba mająca podstawową wiedzę z zakresu instalatorstwa. Co ważne, także serwis sprzętu nie jest trudny.

 

Wady

Trzeba zastosować zawór bezpieczeństwa: Niektórym osobom nie odpowiada to, że przy zbiorniku trzeba zamontować zawór bezpieczeństwa. Inaczej ciśnienie może przekroczyć maksymalny, bezpieczny poziom.

Niekiedy jeden kolektor nie wystarcza: Jeden kolektor pozwala na podgrzanie wody średnio dla dwóch, maksymalnie czterech osób. W przypadku większych rodzin należy zamontować kilka kolektorów, co nie zawsze jest takie proste.

 

 

 

 

Kolektor słoneczny Hewalex

 

3. Hewalex Zestaw Solarny Komfort Hx200

 

W domu jednorodzinnym warto zainstalować zestaw solarny Hewalex Komfort Hx200. Nadaje się on do podgrzewania ciepłej wody użytkowej i pokrywa zapotrzebowanie dla 2 – 4 osób. W zestawie znajdują się dwa solary słoneczne płaskie o powierzchni brutto wynoszącej 4,12 m2 oraz dwuwężnicowy podgrzewacz do wody, którego łączna pojemność wynosi 200 l. Oprócz tego dołączony jest także zespół pompowy, zestaw przyłączeniowy oraz sterownik solarny GH-26. Kolektor słoneczny Hewalex może być zamontowany zarówno na dachu nachylonym, jak i płaskim. Możliwe jest także zainstalowanie go na elewacji, a w niektórych przypadkach także na gruncie.

Kolektory płaskie w zestawie wyposażono w absorber aluminiowo-miedziany, który jest wytrzymały i zapewnia wysoką skuteczność. Znajdujący się w zestawie sterownik pozwala na łatwe kontrolowanie całego systemu, także przez Internet. Może on współpracować z kotłem grzewczym lub trzema pompami. Sterownik umożliwia także ustawienie funkcji urlopowej oraz powiadomienia o stanach alarmowych. 

Konsumenci, którzy zamontowali zestaw solarny Hewalex w swoim domu są z niego zadowoleni. Zapewnia odpowiednie podgrzanie wody, jest łatwy w instalacji i może współpracować z większością pomp i kotłów. Obsługa sterownika jest prosta. 

 

 

 

 

Kolektor słoneczny do podgrzewania wody w basenie

 

4. Intex Solarny Panel Podgrzewający wodę 28685

 

Nawet wysokie temperatury na zewnątrz i promienie słoneczne nie zapewnią odpowiedniej, komfortowej do kąpieli temperatury wody w basenie. Dlatego warto zaopatrzyć się w solarny panel podgrzewający wodę Intex o wymiarach 120 cm x 120 cm. Matę wykonano z tworzywa PVC, które jest wytrzymałe i odporne na przetarcia. Panel jest także lekki, co ułatwia transport i instalację. Montaż kolektora jest prosty i nie wymaga pomocy specjalisty. Matę instaluje się na podłożu. W zestawie znajduje się niezbędne przyłącze.

Kolektor słoneczny do podgrzewania wody w basenie to dobre rozwiązanie szczególnie dla zbiorników wolnostojących. Maksymalna wielkość przepływu w pompie powinna wynosić 9 463 l/godz. Matę wyposażono w zintegrowany system bypass, który ułatwia sterowanie całym systemem. Panel słoneczny jest odporny na działanie promieni UV oraz słoną wodę.

Osoby, które zdecydowały się wypróbować kolektor solarny Intex w swoim basenie są zadowolone z rezultatów. Mata szybko podgrzewa wodę, dzięki czemu kąpiel staje się przyjemnością. Solary na ciepłą wodę są łatwe w montażu i obsłudze. 

 

 

 

 

Kolektor słoneczny bezciśnieniowy

 

5. Kolektor Słoneczny 100L Eco Collector JSCP-10S

 

W każdym budynku, w którym potrzebna jest ciepła woda użytkowa przyda się kolektor słoneczny bezciśnieniowy Eco Collector JS-10S. Składa się on ze zbiornika zewnętrznego o pojemności 100 l oraz zbiornika wewnętrznego. Elementy te wykonano ze stali nierdzewnej. W zestawie z kolektorem znajduje się także stabilny stelaż, rury próżniowe, szkło borokrzemowe oraz warstwa izolacyjna. Panel ma dużą odporność na gradobicie. Ten bezciśnieniowy kolektor słoneczny jest łatwy w montażu, wykonanie całej instalacji zajmuje tylko kilka godzin.

Kolektory słoneczne tego typu na ciepłą wodę dobrze sprawdzają się nawet w budynkach użytkowych, nie tylko mieszkalnych. Ponieważ jest to model bezciśnieniowy, nie istnieje zagrożenie uszkodzenia systemu, dlatego nie trzeba stosować w nim dodatkowych zaworów bezpieczeństwa. Kolektor słoneczny Eco Collector jest lekki, można go łatwo przenieść w inne miejsce, gdy pojawi się taka potrzeba.

Opinie konsumentów o bezciśnieniowym kolektorze słonecznym Eco Collector są pozytywne. Jest łatwy w montażu i wydajny, sprawdza się w domach jednorodzinnych i budynkach użytkowych. Panel jest lekki i wykonany z trwałych materiałów. 

 

 

 

 

Kolektor słoneczny płaski

 

6. Płaski Kolektor Słoneczny SO7000TF FT 226-2V

 

W domach jednorodzinnych potrzebny jest system zapewniający ciepłą wodę użytkową. Płaski kolektor słoneczny SO7000TF FT 226-2V pokrywa zapotrzebowanie od 3 do 4 osób. Powierzchnia zewnętrzna panelu ma 2,55 m2, a sprawność całego systemu może osiągać prawie 80%. Ramę kolektora wykonano z włókna szklanego, co zwiększa jego wytrzymałość i trwałość. Absorber z połączenia miedzi i aluminium dobrze pochłania promienie słoneczne, jest również odporny na uszkodzenia. Płaski kolektor słoneczny nadaje się do montażu na elewacji, a także na dachu płaskim i skośnym.

W pakiecie z kolektorem słonecznym znajduje się również konstrukcja do wygodnego montażu paneli, zasobnik solarny o pojemności 300 l, niezbędne elementy połączenia, a także regulator. Cały pakiet może być podłączony do różnych rodzajów kotłów grzewczych. Kolektory można łączyć w większe panele.

Komentarze wystawione przez użytkowników, którzy zdecydowali się zakupić płaski kolektor słoneczny są najczęściej pozytywne. Konsumenci są zadowoleni z łatwości montażu oraz wydajnej pracy całego systemu ogrzewającego wodę użytkową.

 

 

 

 

Kolektor słoneczny do basenu

 

7. vidaXL Panel słoneczny do ogrzewania wody w basenie

 

Urządzenie VidaXL 270752 może być używane w domach, a także hotelach oraz innych budynkach z basenem. Ten kolektor słoneczny do basenu można łatwo zamontować, abyś móc cieszyć się ciepłą wodą podczas pływania. Model można ustawić przy zbiorniku w taki sposób, aby ciepła woda wpływała do środka i po przepłynięciu przez kanaliki, wypływała ciepła. Urządzenie jest kompatybilne z pompami basenowymi, dlatego można mieć pewność, że będzie pasowało do basenu. Pompa musi mieć minimalną moc równą 0,25 HP, co umożliwia przepływ wody z odpowiednim ciśnieniem.

Sprzęt pozwala na wydajną i szybką zamianę energii słonecznej na ciepło bez dużych strat energii. Ten dobry kolektor słoneczny umożliwia podgrzanie wody o 10 st. C, co często jest wystarczające, aby z przyjemnością wejść do zbiornika. Urządzenie jest w 100% wykonane z wytrzymałego polietylenu. Istnieje możliwość podłączenia węża do basenu o średnicy 3,2 cm.

W zestawie znajdują się podłączenia: 2 o średnicy 3 cm oraz 2 o średnicy 3,8 cm, a także klamry i uszczelnienie. Wymiary modelu są równe: długość – 62 cm i szerokość – 75 cm, więc nie zajmuje on zbyt wiele miejsca. Kupujący doceniają ten sprzęt za wysoką jakość wykonania, wytrzymałość i skuteczne ogrzewanie wody.

 

 

 

 

Kolektory słoneczne zestaw

 

8. Zestaw solarny kolektor słoneczny 2,0 ECO 2/200

 

Zestaw solarny kolektor słoneczny 2,0 ECO 2/200 to model z zasobnikiem 200l, przeznaczony do domów jednorodzinnych, w których zamieszkuje nie więcej niż 5 osób. Dzięki użyciu kolektora użytkownik jest w stanie zaopatrzyć dom w około 60% rocznego zapotrzebowania na ciepłą wodę. Wymiary kolektora to 106 x 190 x 6 cm, jego absorbcja wynosi 95% przy powierzchni absorbera 1,8 m2. Ramę urządzenia wykonano z jednego odcinka, bez połączeń naroży zabezpieczając ją dodatkowo powłoką poliestrową.

Rury absorbera wykonano z miedzi, a zastosowane przyłącza to 4 x ø18 x 1 mm. W kolektorze zastosowano szkło solarne hartowane o grubości 4 mm, a izolację wykonano z wełny mineralnej. Zasobnik 200 l ma wysokość 120 cm i średnicę wraz z izolacją 60 cm. Zastosowano tu 2 wężownice, dolną o powierzchni 1 m2 i górną 0,6 m2. Maksymalne ciśnienie robocze wynosi 10 bar. Do sterowania wykorzystano duży ciekłokrystaliczny wyświetlacz z intuicyjnym menu.

Sprzęt ma szereg funkcji ułatwiających użytkowanie lub wpływających na bezpieczeństwo. Wśród nich możemy wymienić funkcję zabezpieczenia przed przegrzaniem kolektora i zasobnika, sterowania pompą cyrkulacyjną wody użytkowej, a także grzałką elektryczną czy funkcję „urlop”.

 

 

 

 

Przewodnik zakupowy – Jaki kolektor słoneczny kupić?

 

Osobom, które szukają ekologicznych sposobów na ogrzewanie wody w domu, polecamy nasz poradnik. Doradzamy w nim, jaki jest najlepszy kolektor słoneczny. Do wyboru mamy modele płaskie i próżniowe, które mogą być ciśnieniowe lub bezciśnieniowe. Bez odpowiedniej wiedzy trudno jest wybrać właściwe kolektory do instalacji. Jednak informacje umieszczone w tej części artykułu mogą być bardzo pomocne.

 

 

Płaski czy próżniowy?

Jak już zostało wspomniane, kolektory słoneczne klasyfikowane są do dwóch grup – urządzenia płaskie i próżniowe. Które są bardziej efektywne? Modele płaskie bardzo dobrze sprawdzają się m.in. w domach z kotłem na paliwo stałe. Za sprawą instalacji słonecznej nie musimy w nim palić poza sezonem grzewczym, aby zapewnić sobie ciepłą wodę użytkową. Jest to też dobry wybór do podgrzewania przydomowego basenu latem. Kolektory płaskie mają kształt prostokątnej skrzynki, której wierzch stanowi szklana osłona. Wyróżnia się ona bardzo dużą przepuszczalnością promieni słonecznych, jak i odpornością na uszkodzenia mechaniczne. Pod szkłem znajduje się absorber zbudowany z miedzi, aluminium lub mosiądzu. Przylegają do niego rury, przez które przepływa glikol. Jego zadaniem jest odbieranie ciepła i przekazywanie go dalej. Płaskie kolektory zapewniają więcej energii przy wysokiej temperaturze otoczenia, a więc w szczególności w letnich miesiącach. Są one tańsze, ale przy tym trwałe.

Kolektory próżniowe dają możliwość podgrzewania wody w basenie przez cały rok. Dzięki nim można znacząco obniżyć koszty przygotowania c.w.u. w ciągu całego roku, co docenią osoby wykorzystujące do tego gaz płynny, prąd lub olej opałowy. Modele próżniowe umożliwiają też dogrzewanie budynku, zwłaszcza wiosną i jesienią. Są one zbudowane ze szklanych, ułożonych równolegle rur, w których znajduje się absorber. Wytworzona wokół niego próżnia zapobiega utracie ciepła. Jest ono przekazywane dalej za pośrednictwem rurek lub ciepłowodów i trafia do specjalnej skrzynki nazywanej kanałem zbiorczym. Za transport ciepła do pozostałych części instalacji odpowiada glikol. Kolektory próżniowe działają efektywniej przy niższej temperaturze otoczenia, w efekcie czego mogą być używane niemal przez cały rok (choć zimą do ogrzewania budynku i wody potrzeba też innego źródła). Są one droższe i nieco bardziej podatne na awarie niż modele płaskie. Wystarczy niewielkie rozszczelnienie, aby próżniowe rury straciły swoje właściwości. Niemniej jednak czasami inwestycja w tego typu kolektory jest lepszym rozwiązaniem.

 

Ciśnienie – jaki kolektor słoneczny wybrać?

Standardowo instalacja solarna jest wypełniona płynem, którego ciśnienie wynosi ok. 2 bary. Możemy też zdecydować się na montaż kolektorów bezciśnieniowych, które nie wymagają odpowietrzania. Poza tym nie musimy się obawiać przegrzania zasobnika c.w.u. czy samego płynu. W kolektorach bezciśnieniowych ciepła woda wypływa pod wpływem grawitacji. Wymagają one zastosowania baterii trójdrogowej. 

 

 

Wymiary

To, jak duża powinna być instalacja słoneczna, zależy od rodzaju wybranych kolektorów. Modele płaskie są zazwyczaj większe niż próżniowe, w efekcie czego są nieco trudniejsze w montażu i naprawie. Przyjmuje się, że do domu zamieszkiwanego przez 3, maksymalnie 4 osoby, w zupełności wystarcza instalacja o powierzchni do 4,5 m2 w przypadku kolektorów płaskich, a w przypadku kolektorów próżniowych do 3 m2.

 

Miejsce montażu

Zanim zamontujemy instalację słoneczną, upewnijmy się, że wyznaczyliśmy do tego właściwe miejsce. Kolektory powinny być skierowane bezpośrednio w południową stronę, ale jeśli nie jest to możliwe, mogą być odchylone na zachód lub wschód, nawet o 50 stopni. Co prawda uzysk energii będzie wtedy niższy, ale zwykle nie przekracza on kilkunastu procent. Słoneczne kolektory nachyla się pod kątem 45 stopni, ponieważ taki spadek zazwyczaj mają dachy na budynkach mieszkalnych. Niektóre modele, głównie próżniowe, dają możliwość obracania wybranych rur i zmiany kąta nachylenia, żeby zwiększyć wydajność instalacji zależnie od pory roku.

Czasami lepszym rozwiązaniem jest zamontowanie kolektorów na ziemi. Nie każdy dach jest odpowiednio ustawiony, biorąc pod uwagę strony świata, ponadto może być w większości zacieniony za sprawą rosnących wokół drzew. Kolektory zainstalowane na gruncie można bez trudu odśnieżyć, naprawić oraz zmieniać kąt nachylenia.

 

Zasobnik na wodę

Pojemność zasobnika na wodę uzależniona jest od liczby osób mieszkających w budynku. W domu o podstawowym standardzie dzienne zapotrzebowanie na ciepłą wodę to średnio 40 l na osobę, a o wyższym standardzie ok. 80 l. Pojemność zasobnika powinna mieścić się pomiędzy 1,2 a 1,8 dziennego zapotrzebowania. Czteroosobowej rodzinie prawdopodobnie wystarczy 200 l zbiornik. Ale w przypadku gdy,w domu nie mieszka dużo osób, ale często używana jest np. wanna z hydromasażem, minimalna pojemność zasobnika to 300 l.

 

 

Trwałość

Ponieważ koszt zakupu i montażu instalacji słonecznej nie jest mały, z pewnością większość z nas chce, aby była ona trwała. Według ekspertów trwalsze są kolektory płaskie. Do ich zniszczenia nie powinny doprowadzić niekorzystne warunki atmosferyczne, np. silne opady gradu. Niemniej jednak kolektory próżniowe także mogą działać niezawodnie przez długi czas. Najważniejsze jest to, aby nie zapomnieć o regularnych przeglądach instalacji, które powinny odbywać się co roku. Najlepszy kolektor słoneczny wyróżnia się trwałością określaną na co najmniej 10 lat.

 

Kolektory słoneczne w dobrych cenach

Zakup kolektorów słonecznych nie jest małym wydatkiem, ale może pomóc w zmniejszeniu kosztów ogrzewania wody. Ponadto w wielu wypadkach na kolektory słoneczne mozna otrzymać dofinansowanie. Średnio za jeden kolektor zapłacimy od 700 zł do 2000 zł, zależnie od budowy. Na szczęście zwykle nie trzeba ich zbyt dużo, aby stworzyć wydajną instalację. Gdy chcesz porównać ceny różnych dostawców i producentów wyszukaj kolektory słoneczne w serwisie Allegro.

 

 

FAQ

 

P1: Jak zrobić kolektor słoneczny z grzejnika?

Zrobienie kolektora słonecznego z grzejnika nie musi być wcale trudne. Potrzebne są tylko pewne elementy oraz kilka narzędzi. Najważniejsze jest posiadanie dość dużego grzejnika panelowego. Jeśli nie masz jednego dużego, to możesz ze sobą zespawać dwa lub więcej. Połączone elementy należy przykryć szkłem (do tego celu można użyć starej szyby). Całość można usztywnić ramką okalającą wszystkie elementy, najlepiej stalą nierdzewną. Od grzejników należy pociągnąć kabel, który trzeba dołączyć do źródła wody. Do całości należy też dodać pompę, która może zabierać wodę z środka. Jest to najprostszy model kolektora zrobionego z grzejnika, który na przykład może dogrzać wodę w basenie w ogródku. 

 

 

P2: Zasada działania kolektorów słonecznych

To, jak działają kolektory słoneczne, nie jest trudne do zrozumienia. Każdy kolektor musi się składać z absorbera, czyli z elementu, który będzie absorbował słońce. Jest to najczęściej szkło lub inne materiały. Promieniowanie słoneczne zostaje zamienione na ciepło, a to z kolei sprawia, że woda w zasobniku się nagrzewa. Wiele kolektorów pod absorberem ma rury ze specjalnym płynem, który nie zamarza. Po maksymalnym nagrzaniu płynu, przepływa on przez wężownik i oddaje ciepło. Istnieją również kolektory wyposażone w szklane rury próżniowe, które równie szybko ogrzewają wodę. 

 

P3: Opłacalność i efektywność wykorzystywania kolektorów słonecznych do wody użytkowej

Wiele osób chce się dowiedzieć, czy zainstalowanie kolektora jest w ogóle opłacalne. Przyjmując, że w domu znajduje się od 3 do 4 domowników, kolektor jest w stanie pokryć 100% zapotrzebowania na ciepłą wodę jedynie latem. W grudniu tylko kilkanaście procent ciepłej wody jest ogrzewane przez kolektor. Jeżeli założysz co najmniej 2 kolektory, to w ciągu roku możesz się spodziewać, że woda, z której będziesz korzystał, będzie pochodzić w 60% z kolektora. Wiele osób uważa, że nie warto inwestować w więcej niż 3 kolektory, ponieważ nie jest to fizycznie możliwe, aby zimą czerpać więcej zysków. Założenie kolektorów jest opłacalne. Mimo że jednorazowe założenie może kosztować nawet do 10 000 zł, to bardzo szybko się ono zwróci. 

 

P4: Jak podłączyć kolektor słoneczny do bojlera?

Podłączenie kolektora do bojlera może być jednym z wyzwań podczas próby instalacji urządzenia tego typu. Na początku warto pamiętać, aby kable od panelu do bojlera były poprowadzone jak najkrótszą drogą. Nie będziesz wtedy narażony na utratę ciepła. Kiedy już znajdziesz najlepszą drogę, połącz kolektor z bojlerem zaworem i upewnij się, że w miejscach połączenia woda nie przecieka. 

 

 

P5: Jak zrobić kolektor słoneczny?

Zrobienie prostego kolektora nie jest zbyt trudnym zadaniem. Najlepiej, jeżeli posiadasz duży ogródek, gdzie jest sporo miejsca. Jeżeli tak, to musisz poszukać miejsca, które jest najlepiej nasłonecznione, jednak nie może znajdować się ono zbyt daleko od budynku mieszkalnego. W tym miejscu musisz postawić duży zbiornik na wodę, najlepiej o pojemności około 200 l. Stronę, która jest ustawiona w kierunku południowym, pomaluj czarną farbą i ochroń ją szkłem. Z kolei na spód połóż blachę aluminiową, również jest pomalowaną na czarno. Zbiornik należy połączyć z bojlerem, a także zimną wodą z sieci wodociągowej. 

 

 

Zalety i wady korzystania z kolektorów słonecznych

 

Wciąż zastanawiasz się nad zakupem kolektora słonecznego? Nie jesteś pewien, czy jest to dobry pomysł i może lepiej zostać przy sprawdzonym układzie grzewczym? Przygotowaliśmy dla Ciebie artykuł, dzięki któremu nie będziesz się już musiał nad niczym zastanawiać. Dokładnie opisaliśmy wszystkie wady i zalety zainstalowania kolektorów słonecznych w domu. 

 

 

Dlaczego warto zdecydować się na zainstalowanie kolektorów słonecznych?

Nie trzeba długo poszukiwać sprawdzonych informacji, aby dowiedzieć się, że kolektory słoneczne pomagają zredukować koszty opłat za ogrzewanie wody. Po zainstalowaniu korzystanie z nich jest praktycznie darmowe. Testy pokazują, że decydując się na zainstalowanie 2 dużych kolektorów, masz możliwość zredukowania wydatków na prąd aż o 60%. Oczywiście największe oszczędności odnotowuje się latem, kiedy to za ogrzewanie wody użytkowej nie zapłacisz ani złotówki. W miesiącach: czerwiec, lipiec, sierpień, a nawet wrzesień możesz liczyć na prawie całkowite ogrzewanie wody. 

Kolejną zaletą jest to, że jeżeli masz trochę wolnego czasu, to sprawny kolektor słoneczny możesz zbudować sobie sam. Do tego celu potrzebne Ci będzie tylko kilka narzędzi oraz odpowiednie materiały. Wiedz, że kolektor można zbudować nawet ze starego grzejnika oraz szyby. Po obliczeniu wszystkich kosztów cena dobrego kolektora zbudowanego od samego początku wynosi około 200 zł. Jeżeli jesteś majsterkowiczem, to zbudowanie produktu tego typu nie powinno być dla Ciebie wyzwaniem. 

Jeżeli zdecydujesz się na kolektor, pamiętaj, że będą Ci potrzebne maksymalnie 3 duże panele. Efektywność urządzenia tego typu nie zmienia się poprzez dodawanie kolejnych elementów. Jeżeli jesteś więc właścicielem domku jednorodzinnego, to pamiętaj, że zainstalowanie 2 paneli i 5 paneli da Ci taki sam efekt. Nie musisz więc przepłacać. 

 

 

Wady zdecydowania się na kolektory słoneczne

Kolektory słoneczne mają też swoje wady. Jedną z nich jest to, że panele zazwyczaj zajmują dość dużo miejsca. Jeżeli nie możesz ich zamontować na dachu lub w innym tego typu miejscu, to będziesz musiał wybrać nasłonecznione miejsce gdzieś w ogródku. Miejsce w ogrodzie mogą również zabierać kable, które z panelu muszą być poprowadzone aż do bojlera. Wspominając o kablach, z pewnością zastanawiasz się, jaki kolektor słoneczny jest polecany pod tym względem. My możemy Ci powiedzieć, że taki, którego kable są bardzo dobrze chronione. Jeżeli kupisz kolektor z gołymi przewodami, to ciepło może przez nie bardzo łatwo uciekać. Musisz więc je samodzielnie ochronić, inaczej narażasz się na straty ciepła i nieefektywne działanie sprzętu. 

W zasobniku znajduje się bardzo gorąca woda, która jest akumulowana, kiedy jej nie używamy. Przez to, że woda jest tak gorąca, niestety można łatwo oparzyć się o zbiornik. Niektóre osoby mogą o tym nie wiedzieć, co może być bardzo niebezpieczne. Przed montażem całej instalacji warto pomyśleć, gdzie ustawienie zbiornika byłoby najbezpieczniejsze. 

Kolejną wadą jest to, że w miesiącach zimowych nie można liczyć na bardzo duże zyski. Od listopada do około kwietnia zysk może wynosić jedynie kilka procent. Oznacza to, że nie można zupełnie zrezygnować z korzystania z innych sposobów na ogrzewanie wody. Warto też wspomnieć, że zakup nowego kolektora słonecznego wraz z instalacją może być dość drogą inwestycją. 

 

 

Dodaj komentarz

3 KOMENTARZ

Lucjan

August 22, 2020 at 7:00 pm

Nigdzie nie jest wyjaśnione, czy w wypadku kolektorów próżniowych ciśnieniowych istnieje ryzyko przegrzania. Mam na myśli sytuację, gdy np. w lecie trzeba wyjechać na dłużej.Może ktoś z Państwa ma na ten temat wiedzę?

Odpowiadać
Rys

August 1, 2020 at 8:17 pm

Co mają kolektory solarne służące do ogrzewania c.w.u do redukcji kosztów prądu – chyba że dogrzewamy wodę elektrycznie, ale w domach zwykle to paliwa stałe, gaz lub olej? I jaki kabel chciałby podłączać do nich autor? Mieszają się tu pojęcia kolektorów solarnych oraz paneli fotowoltaicznych.
Poza tym materiał pewne kwestie wyjaśnia i ogólnie jest przydatny – poza wyżej wskazanymi kwiatkami. I z tym zrób to sam to już chyba przesada – testował ktoś wydajność takiego rozwiązania? Raczej szkoda czasu i środków.

Odpowiadać
Zespół MWW.pl

August 20, 2020 at 2:16 pm

Dzień dobry,

Dziękujemy za komentarz. Pisząc “panel” autor miał na myśli płaski, modułowy element konstrukcyjny (zgodnie ze znaczeniem słowa panel), nie panel fotowoltaiczny.

Pozdrawiamy,
Zespół MojeWygodneWnętrze.pl

Odpowiadać