Ranking 8 najlepszych kolektory słoneczne w 2021

Ostatnio aktualizowane: 10.05.21

 

Kolektor słoneczny – Poradnik zakupowy, ranking i test

 

Analizując trendy zakupowe i komentarze użytkowników doszliśmy do wniosku, że obecnie jednym z najchętniej kupowanych kolektorów słonecznych jest Heat Pipe 30. To model zbudowany z 30 próżniowych rur, który pozwala na podgrzewanie 150 – 200 l wody na dobę. Nie zniszczy się on na skutek gradobicia, gdyż do jego produkcji wykorzystano solidne szkło borowo-krzemowe. Sprzęt ma stabilną konstrukcję nośną, która została wykonana ze stali nierdzewnej. Drugim chętnie kupowanym kolektorem jest Vaillant 0010013173. Jest on dostępny w dwóch wersjach: Do montażu pionowego lub poziomego i może współpracować z zainstalowanym tradycyjnym ogrzewaniem.

8 najlepszych kolektory słoneczne. Opinie w 2021 roku

 

Polecamy ranking kolektorów słonecznych każdemu, kto chce korzystać z odnawialnych źródeł energii, aby zaoszczędzić oraz przyczynić się do poprawy sytuacji środowiska.

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

Najlepszy produkt

Zalety

Kolektor został wykonany ze szkła borowo-krzemowego o grubości 2 mm. Jest ono solidne i nie popęka na skutek gradobicia. Konstrukcja nośna jest bardzo stabilna i wytrzymała, zrobiono ją ze stali nierdzewnej.

Wady

Do panelu nie został dołączony zestaw montażowy. Musimy dopasować go sami, biorąc pod uwagę nachylenie dachu, co może okazać się kłopotliwe.

Podsumowanie

Sprzęt jest przeznaczony do podgrzewania 150 - 200 l wody w ciągu doby. Jest on zbudowany z 30 rur próżniowych. Panel można zamocować pod kątem 15 - 50 stopni. Wyposażono go w technologię Heat Pipe, zapewniającą ochronę przed nadmiernym przegrzaniem w słoneczne dni.

Drugi wybór

Zalety

To oszczędny i wydajny kolektor współpracujący z istniejącymi kotłami na paliwo stałe, gazowe i olejowe. Vaillant 0010013173 pozwala na montaż zarówno na dachu skośnym lub płaskim, jak i na fasadzie budynku. Jego wydajność optyczna sięga 85 %, a montaż w zależności od wersji, może być pionowy lub poziomy.

Wady

Nie można traktować panelu jako jedyne źródło pozyskiwania ciepła w domu jednorodzinnym, Jego szczyt pozyskiwania energii, a naszej szerokości geograficznej, przypada od kwietnia do września. W pozostałych miesiącach instalacja solarna nie sprosta całemu zapotrzebowaniu na ciepłą wodę użytkową czy ogrzewanie budynku.

Podsumowanie

Powierzchnia brutto panelu wynosi 2,51 m2, a jego wydajność kształtuje się na poziomie 525k Wh/(m2a). Instalacja może pracować pod ciśnieniem do 10 bar. Wymiary płyty wynoszą: Wysokość 2033 mm, szerokość 1233 mm, głębokość 80 mm, a jej waga to 38 kg.

Rozważ też

Zalety

Kolektor słoneczny ze zbiornikiem spełni się wszędzie tam, gdzie chcemy uniknąć najnowszej automatyki, ale nie chcemy zrezygnować z pozyskiwania energii słonecznej. Jego prosta budowa pozwala na samodzielny montaż.

Wady

To kolektor polecany do niewielkich gospodarstw zamieszkałych przez maksymalnie 4 osoby. Wydajność wynosi od 100 do 200 litrów na dobę.

Podsumowanie

To samodzielna konstrukcja składająca się ze stelażu stalowego, umieszczonych na nim 20 rur i zaizolowanego zbiornika na ciepłą wodę. Do zasilania w nią instalację domową wystarczy ciśnienie wodociągowe.

 

Kolektor słoneczny próżniowy

 

1. Kolektor Słoneczny Rurowo-próżniowy Heat Pipe 30

 

Do podgrzewania 150, maksymalnie 200 l wody na dobę dobrze nadaje się próżniowy kolektor słoneczny Heat Pipe 30. Jest on zbudowany z 30 rur, średnica każdej z nich to 58 mm. Sprzęt jest wykonany ze szkła borowo-krzemowego o grubości 2 mm, odpornego na działanie niekorzystnych czynników zewnętrznych, w tym gradobicia.

Kolektor wykorzystuje technologię Heat Pipe, dlatego jest dobrze chroniony przed nadmiernym przegrzaniem w słoneczne dni, kiedy odbiór ciepła z konstrukcji nie jest możliwy. Panel można zamontować na dachu pod kątem od 15 do 50 stopni. Jego wymiary to: Wysokość – 18,2 cm, szerokość – 199 cm oraz długość – 245,5 cm.

Czy warto zdecydować się na zakup prezentowanego sprzętu? Wielu konsumentów uważa, że tak. Kolektor jest solidny, a do tego efektywnie działa. Ważne jest to, że każdą z próżniowych rur można w razie potrzeby łatwo zdemontować i wymienić na nową.

 

 

 

 

Kolektor słoneczny płaski

 

2. Kolektor słoneczny Vaillant 0010013173

 

Kolektor słoneczny Vaillant 0010013173 występuje w wersji poziomej (VFK 155 V) i pionowej (VFK 155 H) i do montażu na dachu skośnym bądź płaskim, albo na fasadzie budynku nie potrzebuje dodatkowej ramy. Jest to nowoczesny model przeznaczony do uzyskiwania ciepłej wody użytkowej lub ogrzewania domów jednorodzinnych.

Vaillant 0010013173 współpracuje w kotłami na paliwo stałe, gazowymi, olejowymi jak i pompami ciepła uzupełniając ich działanie. Dzięki wyposażeniu go w szybę antyrefleksyjną i izolację termiczną może on osiągać sprawność optyczną do 85 %, a niskie straty umożliwiają pozyskiwanie ciepła przez cały rok, również w zimniejszych miesiącach. Powierzchnia brutto wynosi 2,51 m2, absorbera 1,85, a absorpcja w nim to 95α +/–2%. Sprzęt może pracować z maksymalnym ciśnieniem roboczym 10 bar.

Wymiary pojedynczej płyty wynoszą: Wysokość 2033 mm, szerokość 1233 mm, głębokość 80 mm, a jej waga to 38 kg. Producent określa, że wydajność sprzętu kształtuje się na poziomie 525k Wh/(m2a), a osoby, które są użytkownikami Vaillant 0010013173 oceniają go jako wydajny, oszczędny, nowoczesny i o wysokiej sprawności sprzęt.

 

 

 

 

Kolektor słoneczny ciśnieniowy

 

3. Kolektor słoneczny ciśnieniowy ze zbiornikiem 200L

 

Jeśli poszukujesz ciśnieniowego, solarnego podgrzewacza wody do swojego gospodarstwa domowego, w którym mieszka nie więcej niż 4 osoby, polecamy kolektor słoneczny ciśnieniowy ze zbiornikiem 200L. Może on wyprodukować od 100 do 200 litrów ciepłej wody użytkowej w temperaturze do 90 stopni Celsjusza.

Konstrukcja jest wyposażona, obok samego kolektora rurowego, także w zbiornik ciśnieniowy 200 l zaizolowany termicznie poliuretanem spienionym o grubości 50 mm. Cała konstrukcja, wykonana z ocynkowanej, malowanej proszkowo stali 1,5 mm, ma w przekroju kształt trójkąta prostopadłego, o podstawie 1720 mm i wysokości 1690 mm (wraz ze zbiornikiem).

Rury próżniowe, w ilości 20 szt. mają długość 1800 mm i średnicę 58 mm, co sprawia, że powierzchnia apretury wynosi 2m2, a absorbera 1,63m2. Urządzenie może pracować samodzielnie, jako jedyne źródło pozyskiwania ciepłej wody, lub współpracować z wcześniej założoną instalacją, jako dodatkowe źródło ciepła. Ciepła woda do instalacji jest przekazywana do odbiorników za pomocą ciśnienia wodociągu.

 

 

 

 

Kolektor słoneczny Hewalex

 

4. Kolektory słoneczne Hewalex KS2400F TLP AC-14.54.02

 

Kolektory słoneczne Hewalex KS2400F TLP AC-14.54.02 to modele doskonale nadające się do podgrzewania wody użytkowej w budynkach jedno- i wielorodzinnych. Nadają się one również do wykorzystania przy podgrzewaniu wody basenowej czy wspomagania ogrzewania budynku.

Płyta absorbera wykonana został z połączenia miedzi i aluminium, dzięki czemu zredukowano jej wagę, a przy okazji i koszty wytworzenia. Nie wpłynęło to negatywnie na sprawność kolektora, który ma wydajność analogiczną do absorberów wykonanych w całości z miedzi. Absorbcja opisywanego kolektora jest na poziomie 95%, emisja wynosi 5%. Powierzchnia panelu natomiast to 2,43 m2. Na uwagę zasługuje zastosowana szyba strukturyzowana, wykonana w najwyższej klasie o przepuszczalności promieniowania U1.

Takie rozwiązanie wpływa na sprawność optyczną wynoszącą 80,8%, co zostało potwierdzone certyfikatem Solar Keymark. Na sprawność i wytrzymałość kolektora wpływa spawanie laserowe blach i orurowania, a także skuteczne przekazywanie ciepła do czynnika grzewczego. Taki sposób wykonania wpływa też na estetykę produktu.

 

 

 

 

Kolektor słoneczny do podgrzewania wody w basenie

 

5. Panel kolektor słoneczny solarne do basenu 70×300

 

Specjalistą do podgrzewania wody basenowej jest wydajny kolektor słoneczny do basenu Costway. Pojedynczy model składa się z modułu o długości 300 cm i szerokości 70 cm, a sposób wykonania produktu pozwala na bezproblemowe łączenie go w większe powierzchnie tak duże, jak wymaga tego powierzchnia basenu i podgrzanie w nim wody do oczekiwanej temperatury.

Jest to łatwe, tym bardziej że maty mają oryginalnie wykonane złącza przystosowane do łączenia ich w większe połacie. Średnica wewnętrzna połączeń wynosi 32 mm, zewnętrzna 42 mm. Materiałem wykonania jest wysokiej jakości tworzywo EPDM, które jest w pełni elastyczne i pozwala na zwiniecie maty w rulon w przypadku potrzeby jej przechowania zimą w oczekiwaniu na kolejny sezon użytkowania letniego.

Tworzywo to jest również odporne na różnorakie warunki atmosferyczne. Dla użytkowników nie tylko jakość wykonania jest ważna, ale także to, aby instalacja kolektora nie była skomplikowana. Ten model wystarczy podłączyć do pompy basenowej, by zacząć z niego korzystać.

 

 

 

 

Kolektor słoneczny ciśnieniowy ze zbiornikiem

 

6. Kolektor słoneczny ciśnieniowy Ecpzone HP-200 ATEST PZH

 

Kolektor słoneczny ciśnieniowy Ecpzone HP-200 ATEST PZH to kompaktowy, budżetowy model. Dodatkowo montaż tego modelu może przeprowadzić niemal każdy, nawet osoba bez doświadczenia w wykonywaniu instalacji hydraulicznych poradzi sobie z tym zadaniem. Ecpzone HP-200 ATEST PZH jest wyposażony w zbiornik na wodę o pojemności 200 litrów o wymiarach 189 cm na 47 cm średnicy.

Woda w zbiorniku jest pod stałym ciśnieniem, analogicznym do tego jakie panuje w sieci wodociągowej, dzięki czemu po podłączeniu go do sieci dostarczanie wody jest realizowane za jego pomocą. Dodatkowo zbiornik jest dobrze zabezpieczony przed spadkami temperatury wody znajdującej się wewnątrz, bo zabezpieczono go pianką poliuretanową.  Stelaż wykonano z ocynkowanej, malowanej proszkowo stali, z 20 rur próżniowych o średnicy 58 mm i długości 1800 mm wyposażono w trójwarstwowy absorber ALN/AIN-SS/CU i miedziany, pokryty niklem wymiennik ciepła heat-pipe.

Rury mają odporność na uderzenia kulek gradowych o średnicy 25 mm, a ich wydajność w słoneczny dzień pozwoli podnieść temperaturę wody nawet do 60 stopni Celsjusza.

 

 

 

 

Kolektor słoneczny bezciśnieniowy

 

7. Słoneczny Podgrzewacz Wody Proeco Solaris L-95 Bezciśnieniowy

 

Urządzenie Proeco Solaris L-95 jest przeznaczone do ogrzewania wody do użytku domowego. Sprzęt może być używany w sezonie grzewczym, kiedy jest wystarczające oświetlenie słoneczne. Umożliwia on zmniejszenie wysokości rachunków, a także nie ma złego wpływu na środowisko. Urządzenie pozwala na zwiększenie temperatury wody granicach od 45 st. C do 60 st. C.

Ten bezciśnieniowy kolektor słoneczny ma bardzo prostą budowę, dlatego nie jest trudny w montażu oraz serwisowaniu. Brak ciśnienia pozwala na instalację bezciśnieniowego zaworu bezpieczeństwa. Model umożliwia uzyskanie ciepłej wody niskim kosztem. Woda wypływa z kurka, dzięki działaniu grawitacji. Urządzenie jest wyposażone w rurki wentylacyjne: długą oraz krótką.

Zbiornik na wodę ma pojemność 97 l i jest wykonany ze stali nierdzewnej, w efekcie czego jest wytrzymały. Pojemnik pokryto pianką poliuretanową, która jest dobrym izolatorem. Stelaż także jest zrobiony ze stali i można go montować na powierzchni płaskiej. Model jest bardzo lekki, dlatego można go ustawić w dowolnym miejscu, a nawet przestawiać czy przewozić. Urządzenie składa się z 10 rur próżniowych o wymiarach: długość – 180 cm i średnicy – 5,8 cm. Rurki pokryto powłoką absorpcyjną, umożliwiającą skuteczną zamianę energii słonecznej w ciepło. Użytkownicy cenią ten model za możliwość korzystania z ciepłej wody, która nie jest rozcieńczana przez dopływ zimnej.

 

 

 

 

Kolektor słoneczny do basenu

 

8. vidaXL Panel słoneczny do ogrzewania wody w basenie

 

Urządzenie VidaXL 270752 może być używane w domach, a także hotelach oraz innych budynkach z basenem. Ten kolektor słoneczny do basenu można łatwo zamontować, abyś móc cieszyć się ciepłą wodą podczas pływania. Model można ustawić przy zbiorniku w taki sposób, aby ciepła woda wpływała do środka i po przepłynięciu przez kanaliki, wypływała ciepła. Urządzenie jest kompatybilne z pompami basenowymi, dlatego można mieć pewność, że będzie pasowało do basenu. Pompa musi mieć minimalną moc równą 0,25 HP, co umożliwia przepływ wody z odpowiednim ciśnieniem.

Sprzęt pozwala na wydajną i szybką zamianę energii słonecznej na ciepło bez dużych strat energii. Ten dobry kolektor słoneczny umożliwia podgrzanie wody o 10 st. C, co często jest wystarczające, aby z przyjemnością wejść do zbiornika. Urządzenie jest w 100% wykonane z wytrzymałego polietylenu. Istnieje możliwość podłączenia węża do basenu o średnicy 3,2 cm.

W zestawie znajdują się podłączenia: 2 o średnicy 3 cm oraz 2 o średnicy 3,8 cm, a także klamry i uszczelnienie. Wymiary modelu są równe: długość – 62 cm i szerokość – 75 cm, więc nie zajmuje on zbyt wiele miejsca. Kupujący doceniają ten sprzęt za wysoką jakość wykonania, wytrzymałość i skuteczne ogrzewanie wody.

 

 

 

 

Przewodnik zakupowy – Jaki kolektor słoneczny kupić?

 

Osobom, które szukają ekologicznych sposobów na ogrzewanie wody w domu, polecamy nasz poradnik. Doradzamy w nim, jaki jest najlepszy kolektor słoneczny. Do wyboru mamy modele płaskie i próżniowe, które mogą być ciśnieniowe lub bezciśnieniowe. Bez odpowiedniej wiedzy trudno jest wybrać właściwe kolektory do instalacji. Jednak informacje umieszczone w tej części artykułu mogą być bardzo pomocne.

 

 

Płaski czy próżniowy?

Jak już zostało wspomniane, kolektory słoneczne klasyfikowane są do dwóch grup – urządzenia płaskie i próżniowe. Które są bardziej efektywne? Modele płaskie bardzo dobrze sprawdzają się m.in. w domach z kotłem na paliwo stałe. Za sprawą instalacji słonecznej nie musimy w nim palić poza sezonem grzewczym, aby zapewnić sobie ciepłą wodę użytkową. Jest to też dobry wybór do podgrzewania przydomowego basenu latem. Kolektory płaskie mają kształt prostokątnej skrzynki, której wierzch stanowi szklana osłona. Wyróżnia się ona bardzo dużą przepuszczalnością promieni słonecznych, jak i odpornością na uszkodzenia mechaniczne. Pod szkłem znajduje się absorber zbudowany z miedzi, aluminium lub mosiądzu. Przylegają do niego rury, przez które przepływa glikol. Jego zadaniem jest odbieranie ciepła i przekazywanie go dalej. Płaskie kolektory zapewniają więcej energii przy wysokiej temperaturze otoczenia, a więc w szczególności w letnich miesiącach. Są one tańsze, ale przy tym trwałe.

Kolektory próżniowe dają możliwość podgrzewania wody w basenie przez cały rok. Dzięki nim można znacząco obniżyć koszty przygotowania c.w.u. w ciągu całego roku, co docenią osoby wykorzystujące do tego gaz płynny, prąd lub olej opałowy. Modele próżniowe umożliwiają też dogrzewanie budynku, zwłaszcza wiosną i jesienią. Są one zbudowane ze szklanych, ułożonych równolegle rur, w których znajduje się absorber. Wytworzona wokół niego próżnia zapobiega utracie ciepła. Jest ono przekazywane dalej za pośrednictwem rurek lub ciepłowodów i trafia do specjalnej skrzynki nazywanej kanałem zbiorczym. Za transport ciepła do pozostałych części instalacji odpowiada glikol. Kolektory próżniowe działają efektywniej przy niższej temperaturze otoczenia, w efekcie czego mogą być używane niemal przez cały rok (choć zimą do ogrzewania budynku i wody potrzeba też innego źródła). Są one droższe i nieco bardziej podatne na awarie niż modele płaskie. Wystarczy niewielkie rozszczelnienie, aby próżniowe rury straciły swoje właściwości. Niemniej jednak czasami inwestycja w tego typu kolektory jest lepszym rozwiązaniem.

 

Ciśnienie – jaki kolektor słoneczny wybrać?

Standardowo instalacja solarna jest wypełniona płynem, którego ciśnienie wynosi ok. 2 bary. Możemy też zdecydować się na montaż kolektorów bezciśnieniowych, które nie wymagają odpowietrzania. Poza tym nie musimy się obawiać przegrzania zasobnika c.w.u. czy samego płynu. W kolektorach bezciśnieniowych ciepła woda wypływa pod wpływem grawitacji. Wymagają one zastosowania baterii trójdrogowej. 

 

 

Wymiary

To, jak duża powinna być instalacja słoneczna, zależy od rodzaju wybranych kolektorów. Modele płaskie są zazwyczaj większe niż próżniowe, w efekcie czego są nieco trudniejsze w montażu i naprawie. Przyjmuje się, że do domu zamieszkiwanego przez 3, maksymalnie 4 osoby, w zupełności wystarcza instalacja o powierzchni do 4,5 m2 w przypadku kolektorów płaskich, a w przypadku kolektorów próżniowych do 3 m2.

 

Miejsce montażu

Zanim zamontujemy instalację słoneczną, upewnijmy się, że wyznaczyliśmy do tego właściwe miejsce. Kolektory powinny być skierowane bezpośrednio w południową stronę, ale jeśli nie jest to możliwe, mogą być odchylone na zachód lub wschód, nawet o 50 stopni. Co prawda uzysk energii będzie wtedy niższy, ale zwykle nie przekracza on kilkunastu procent. Słoneczne kolektory nachyla się pod kątem 45 stopni, ponieważ taki spadek zazwyczaj mają dachy na budynkach mieszkalnych. Niektóre modele, głównie próżniowe, dają możliwość obracania wybranych rur i zmiany kąta nachylenia, żeby zwiększyć wydajność instalacji zależnie od pory roku.

Czasami lepszym rozwiązaniem jest zamontowanie kolektorów na ziemi. Nie każdy dach jest odpowiednio ustawiony, biorąc pod uwagę strony świata, ponadto może być w większości zacieniony za sprawą rosnących wokół drzew. Kolektory zainstalowane na gruncie można bez trudu odśnieżyć, naprawić oraz zmieniać kąt nachylenia.

 

Zasobnik na wodę

Pojemność zasobnika na wodę uzależniona jest od liczby osób mieszkających w budynku. W domu o podstawowym standardzie dzienne zapotrzebowanie na ciepłą wodę to średnio 40 l na osobę, a o wyższym standardzie ok. 80 l. Pojemność zasobnika powinna mieścić się pomiędzy 1,2 a 1,8 dziennego zapotrzebowania. Czteroosobowej rodzinie prawdopodobnie wystarczy 200 l zbiornik. Ale w przypadku gdy,w domu nie mieszka dużo osób, ale często używana jest np. wanna z hydromasażem, minimalna pojemność zasobnika to 300 l.

 

 

Trwałość

Ponieważ koszt zakupu i montażu instalacji słonecznej nie jest mały, z pewnością większość z nas chce, aby była ona trwała. Według ekspertów trwalsze są kolektory płaskie. Do ich zniszczenia nie powinny doprowadzić niekorzystne warunki atmosferyczne, np. silne opady gradu. Niemniej jednak kolektory próżniowe także mogą działać niezawodnie przez długi czas. Najważniejsze jest to, aby nie zapomnieć o regularnych przeglądach instalacji, które powinny odbywać się co roku. Najlepszy kolektor słoneczny wyróżnia się trwałością określaną na co najmniej 10 lat.

 

Kolektory słoneczne w dobrych cenach

Zakup kolektorów słonecznych nie jest małym wydatkiem, ale może pomóc w zmniejszeniu kosztów ogrzewania wody. Średnio za jeden kolektor zapłacimy od 700 zł do 2000 zł, zależnie od budowy. Na szczęście zwykle nie trzeba ich zbyt dużo, aby stworzyć wydajną instalację.

 

 

FAQ

 

P1: Jak zrobić kolektor słoneczny z grzejnika?

Zrobienie kolektora słonecznego z grzejnika nie musi być wcale trudne. Potrzebne są tylko pewne elementy oraz kilka narzędzi. Najważniejsze jest posiadanie dość dużego grzejnika panelowego. Jeśli nie masz jednego dużego, to możesz ze sobą zespawać dwa lub więcej. Połączone elementy należy przykryć szkłem (do tego celu można użyć starej szyby). Całość można usztywnić ramką okalającą wszystkie elementy, najlepiej stalą nierdzewną. Od grzejników należy pociągnąć kabel, który trzeba dołączyć do źródła wody. Do całości należy też dodać pompę, która może zabierać wodę z środka. Jest to najprostszy model kolektora zrobionego z grzejnika, który na przykład może dogrzać wodę w basenie w ogródku. 

 

 

P2: Zasada działania kolektorów słonecznych

To, jak działają kolektory słoneczne, nie jest trudne do zrozumienia. Każdy kolektor musi się składać z absorbera, czyli z elementu, który będzie absorbował słońce. Jest to najczęściej szkło lub inne materiały. Promieniowanie słoneczne zostaje zamienione na ciepło, a to z kolei sprawia, że woda w zasobniku się nagrzewa. Wiele kolektorów pod absorberem ma rury ze specjalnym płynem, który nie zamarza. Po maksymalnym nagrzaniu płynu, przepływa on przez wężownik i oddaje ciepło. Istnieją również kolektory wyposażone w szklane rury próżniowe, które równie szybko ogrzewają wodę. 

 

P3: Opłacalność i efektywność wykorzystywania kolektorów słonecznych do wody użytkowej

Wiele osób chce się dowiedzieć, czy zainstalowanie kolektora jest w ogóle opłacalne. Przyjmując, że w domu znajduje się od 3 do 4 domowników, kolektor jest w stanie pokryć 100% zapotrzebowania na ciepłą wodę jedynie latem. W grudniu tylko kilkanaście procent ciepłej wody jest ogrzewane przez kolektor. Jeżeli założysz co najmniej 2 kolektory, to w ciągu roku możesz się spodziewać, że woda, z której będziesz korzystał, będzie pochodzić w 60% z kolektora. Wiele osób uważa, że nie warto inwestować w więcej niż 3 kolektory, ponieważ nie jest to fizycznie możliwe, aby zimą czerpać więcej zysków. Założenie kolektorów jest opłacalne. Mimo że jednorazowe założenie może kosztować nawet do 10 000 zł, to bardzo szybko się ono zwróci. 

 

P4: Jak podłączyć kolektor słoneczny do bojlera?

Podłączenie kolektora do bojlera może być jednym z wyzwań podczas próby instalacji urządzenia tego typu. Na początku warto pamiętać, aby kable od panelu do bojlera były poprowadzone jak najkrótszą drogą. Nie będziesz wtedy narażony na utratę ciepła. Kiedy już znajdziesz najlepszą drogę, połącz kolektor z bojlerem zaworem i upewnij się, że w miejscach połączenia woda nie przecieka. 

 

 

P5: Jak zrobić kolektor słoneczny?

Zrobienie prostego kolektora nie jest zbyt trudnym zadaniem. Najlepiej, jeżeli posiadasz duży ogródek, gdzie jest sporo miejsca. Jeżeli tak, to musisz poszukać miejsca, które jest najlepiej nasłonecznione, jednak nie może znajdować się ono zbyt daleko od budynku mieszkalnego. W tym miejscu musisz postawić duży zbiornik na wodę, najlepiej o pojemności około 200 l. Stronę, która jest ustawiona w kierunku południowym, pomaluj czarną farbą i ochroń ją szkłem. Z kolei na spód połóż blachę aluminiową, również jest pomalowaną na czarno. Zbiornik należy połączyć z bojlerem, a także zimną wodą z sieci wodociągowej. 

 

 

Zalety i wady korzystania z kolektorów słonecznych

 

Wciąż zastanawiasz się nad zakupem kolektora słonecznego? Nie jesteś pewien, czy jest to dobry pomysł i może lepiej zostać przy sprawdzonym układzie grzewczym? Przygotowaliśmy dla Ciebie artykuł, dzięki któremu nie będziesz się już musiał nad niczym zastanawiać. Dokładnie opisaliśmy wszystkie wady i zalety zainstalowania kolektorów słonecznych w domu. 

 

 

Dlaczego warto zdecydować się na zainstalowanie kolektorów słonecznych?

Nie trzeba długo poszukiwać sprawdzonych informacji, aby dowiedzieć się, że kolektory słoneczne pomagają zredukować koszty opłat za ogrzewanie wody. Po zainstalowaniu korzystanie z nich jest praktycznie darmowe. Testy pokazują, że decydując się na zainstalowanie 2 dużych kolektorów, masz możliwość zredukowania wydatków na prąd aż o 60%. Oczywiście największe oszczędności odnotowuje się latem, kiedy to za ogrzewanie wody użytkowej nie zapłacisz ani złotówki. W miesiącach: czerwiec, lipiec, sierpień, a nawet wrzesień możesz liczyć na prawie całkowite ogrzewanie wody. 

Kolejną zaletą jest to, że jeżeli masz trochę wolnego czasu, to sprawny kolektor słoneczny możesz zbudować sobie sam. Do tego celu potrzebne Ci będzie tylko kilka narzędzi oraz odpowiednie materiały. Wiedz, że kolektor można zbudować nawet ze starego grzejnika oraz szyby. Po obliczeniu wszystkich kosztów cena dobrego kolektora zbudowanego od samego początku wynosi około 200 zł. Jeżeli jesteś majsterkowiczem, to zbudowanie produktu tego typu nie powinno być dla Ciebie wyzwaniem. 

Jeżeli zdecydujesz się na kolektor, pamiętaj, że będą Ci potrzebne maksymalnie 3 duże panele. Efektywność urządzenia tego typu nie zmienia się poprzez dodawanie kolejnych elementów. Jeżeli jesteś więc właścicielem domku jednorodzinnego, to pamiętaj, że zainstalowanie 2 paneli i 5 paneli da Ci taki sam efekt. Nie musisz więc przepłacać. 

 

 

Wady zdecydowania się na kolektory słoneczne

Kolektory słoneczne mają też swoje wady. Jedną z nich jest to, że panele zazwyczaj zajmują dość dużo miejsca. Jeżeli nie możesz ich zamontować na dachu lub w innym tego typu miejscu, to będziesz musiał wybrać nasłonecznione miejsce gdzieś w ogródku. Miejsce w ogrodzie mogą również zabierać kable, które z panelu muszą być poprowadzone aż do bojlera. Wspominając o kablach, z pewnością zastanawiasz się, jaki kolektor słoneczny jest polecany pod tym względem. My możemy Ci powiedzieć, że taki, którego kable są bardzo dobrze chronione. Jeżeli kupisz kolektor z gołymi przewodami, to ciepło może przez nie bardzo łatwo uciekać. Musisz więc je samodzielnie ochronić, inaczej narażasz się na straty ciepła i nieefektywne działanie sprzętu. 

W zasobniku znajduje się bardzo gorąca woda, która jest akumulowana, kiedy jej nie używamy. Przez to, że woda jest tak gorąca, niestety można łatwo oparzyć się o zbiornik. Niektóre osoby mogą o tym nie wiedzieć, co może być bardzo niebezpieczne. Przed montażem całej instalacji warto pomyśleć, gdzie ustawienie zbiornika byłoby najbezpieczniejsze. 

Kolejną wadą jest to, że w miesiącach zimowych nie można liczyć na bardzo duże zyski. Od listopada do około kwietnia zysk może wynosić jedynie kilka procent. Oznacza to, że nie można zupełnie zrezygnować z korzystania z innych sposobów na ogrzewanie wody. Warto też wspomnieć, że zakup nowego kolektora słonecznego wraz z instalacją może być dość drogą inwestycją. 

 

 

» Przejrzyj produkty z poprzednich lat

 

Kolektor Słoneczny Próżniowy AltBio HEAT PIPE 15Rur

 

Najchętniej kupowanym słonecznym kolektorem próżniowym obecnie jest AltBio HEAT PIPE 15Rur składający się, jak sugeruje nazwa, z 15 rur. Instalacja ta jest przeznaczona do użytku przez cały rok i wykazuje odporność do -40 stopni Celsjusza. Może ona służyć zarówno do podgrzewania wody użytkowej, jak i podgrzewania wody w basenie.

Może też po prostu wspomagać już istniejącą instalację domową zasilaną innymi źródłami energii. Pojedyncza rura próżniowa ma tu 1800 mm długości i 58 mm średnicy i zastosowano w nich typ absorbera: Cu-SS-Al /N/Al. AltBio HEAT PIPE 15Rur charakteryzuje powierzchnia apertury na poziomie 1,41 m2, a powierzchnia całkowita wynosi 2,65 m2. Urządzenie jest wypełnione płynem solarnym w ilości 1 litra i wykazuje współczynnik absorbcji wynoszący 92% i emisji 8%.

Prezentowany kolektor należy do grupy Heat Pipe co oznacza, że jego moc jest wyższa średnio o 30% od kolektora płaskiego, a uszkodzenie pojedynczej rury nie wiąże się z wyłączeniem całego systemu.

 

Kolektor Słoneczny Próżniowy VTK 1140/2 Vaillant AuroTherm Exclusiv

 

Polecamy zapoznać się z modelem Vaillant VTK 1140/2 AuroTherm Exclusiv, który jest przeznaczony do użytku domowego. Urządzenie używa się w połączeniu z centralnym ogrzewaniem, aby zwiększyć temperaturę powietrza i podgrzać wodę w domu. Montuje się je na dachu płaskim lub skośnym i powinno być ustawione w pozycji pionowej. Jest to kolektor próżniowo-rurowy, w rurach znajduje się azotek glinu, który w próżni zbiera ciepło, niezależnie od temperatury powietrza. Urządzenie może być używane zarówno w zimie, jak i w lecie. Pojemność modelu jest równa 1,6 l.

Sprzęt prezentuje się estetycznie, dlatego wygląda dobrze na dachu. Próżniowe kolektory słoneczne producenta Vaillant VTK są bardzo pozytywnie oceniane przez konsumentów. Użytkownicy doceniają urządzenia firmy za wytrzymałość i łatwość montażu. Kupujący są zadowoleni z wydajności, jak zauważają pozwala ono skutecznie podgrzać wodę i ogrzać mieszkanie, uzyskując duże oszczędności finansowe, szczególnie w dłuższym okresie.

Wymiary urządzenia są równe: 165,2 cm x 139,2 cm x 11,1 cm i waży 37 kg, więc jest ono dość duże, dlatego warto przygotować ok. 2,3 m2 miejsca. Sprzęt jest wykonany ze szkła borokrzemowego, które ma wysoką odporność termiczną i wytrzymałość na wstrząsy.

 

Aluminiowy kolektor słoneczny płaski Galmet KSG21 GT

 

Urządzenie Galmet KSG21 GT można montować na dachu domu, czy też na tarasie – w miejscach wystawionych na słońce. Model może być używany w domach jedno i wielorodzinnych, a także w blokach, szkołach czy hotelach. Sprzęt jest odpowiedni do ogrzewania wody w budynkach oraz do zwiększenia efektywności działania instalacji grzewczej. Jakie płaskie kolektory słoneczne są najlepsze wśród modeli producenta Gamlet? Zdaniem konsumentów Galmet KSG21 GT nie ma sobie równych. Użytkownicy są zadowoleni z tego, że sprzęt można bardzo szybko i łatwo zamontować, a jego obsługa nie jest trudna.

Do produkcji urządzenia wykorzystano najwyższej jakości materiały, w tym aluminium, które jest wytrzymałe i szybko się nagrzewa. Kolektor składa się z 12 rurek, w których bez problemu przepływa ciecz. Konstrukcja jest bardzo wytrzymała, zapewnia odpowiedni odbiór energii słonecznej. Zastosowana szyba ma przepuszczalność 96%.

Kolektor jest szczelny, co wpływa jego wydajność. Urządzenie ma certyfikat Solar Keymark, który potwierdza wydajność i wytrzymałość. Sprawność optyczna wynosi 82,9%, więc jest bardzo wysoka. Model może być używany przez nawet 10 lat. Korzystanie z kolektora pozytywnie wpływa na środowisko, ponieważ nie zużywa się żadnego opału i nie powstają spaliny.

 

Kolektor słoneczny ciśnieniowy Sun-Synergy KCHP-150

 

Warto zainteresować się modelem Sun-Synergy KCHP-150, który można zainstalować w domu, na polu namiotowym czy w altance. Kolektor można używać na placach budowy oraz w warsztatach. Powinien być zainstalowane w miejscu, w którym jest największa ekspozycja na słońce. Sprzęt szczególnie dobrze pracuje w miesiącach nasłonecznionych od marca do listopada.

Ciśnieniowy kolektor słoneczny jest bardzo łatwy w montażu, więc nie trzeba korzystać z pomocy specjalisty. Istnieje możliwość instalacji na różnym podłożu: dachówce lub papie, ponieważ jego konstrukcja jest regulowana. Urządzenie ma bardzo dobry system ciśnieniowy, więc woda może wpływać na górę. Zastanawiasz się, jakie są opinie o kolektorach słonecznych producenta Sun-Synergy? Konsumenci twierdzą, że modele firmy są wytrzymałe i można je używać przez wiele lat. Opisywany sprzęt skutecznie ogrzewa wodę i wykazuje dużą odporność na czynniki atmosferyczne.

Sprzęt można ustawiać w różnych pozycjach w skosie i w pionie, co pozwala na założenie ich na dachu zarówno płaskim, jak i skośnym (od 0 st. do 90 st.). Pojemność zasobnika, dołączonego do kompletu, jest równa 150 l, co jest odpowiednie do korzystania z ogrzanej wody przez ok. 2-3 osoby. Zbiornik oraz stelaż są wykonane ze stali nierdzewnej, dzięki czemu są wytrzymałe. Urządzenie składa się z 15 rur próżniowych, które można bezpiecznie wymieniać w przypadku awarii.

 

Hewalex Kolektor słoneczny KS2100 TLP ACR 14.48.00

 

Wielu konsumentów decyduje się na zakup urządzenia Hewalex KS2100 TLP ACR 14.48.00. Kolektory słoneczne Hewalex są bardzo wytrzymałe i można je łatwo zamontować. Opisywany sprzęt także jest solidny, dzięki materiałom użytym do konstrukcji. Użytkownicy są zadowoleni z tego, że model bardzo dobrze przesyła ciepło, bez niepotrzebnych strat i wykazuje dużą odporność na uszkodzenia mechaniczne. Wymiary kolektora są równe: długość – 201,8 cm, szerokość – 103,7 cm i wysokość – 8,9 cm.

W urządzeniu zastosowano szybę, którą zrobiono ze szkła antyrefleksyjnego, dlatego jest wydajne i bardzo dobrze przepuszcza promieniowanie słoneczne. Sprawność optyczna modelu utrzymuje się  na poziomie 82,7%. Konstrukcja jest zrobiona z aluminium oraz miedzi, dzięki czemu jest dość lekka i wytrzymała. Na obudowie znajduje się powłoka, która skutecznie izoluje ciepło. W urządzeniu zastosowano zabezpieczenie przed przegrzaniem, co zwiększa bezpieczeństwo użytkowania.

Kolektor można zastosować w domach i miejscach pracy, podłączając do instalacji domowej. Sprzęt umożliwia skuteczniejsze dogrzanie pomieszczeń oraz ogrzewanie wody w domu. Można go używać do ogrzania wody np. w basenie czy w budynkach przemysłowych. Model można ustawić na dachu i powinien być nachylony od 30 st. do 45 st., aby uzyskać najlepsze nasłonecznienie. Kolektor można założyć lub wbudować w dach, a także postawić na ziemi lub zamontować na elewacji. Instalacja oraz serwisowanie sprzętu nie są trudne.

 

Kolektor słoneczny Weber SOL ECO 2.0

 

Modelem, który umożliwia uzyskanie dużych oszczędności przy płaceniu rachunków, jest Weber SOL ECO 2,0. Sprzęt można użyć do ogrzania wody w domu, zwiększenia wydajności działania instalacji grzewczej, a także do podgrzewania wody w basenie. Zamienia on energię słoneczną na ciepło, montuje się go w miejscach o największej ekspozycji: na dachu, elewacji lub na innym podłożu, w niezacienionym miejscu. Urządzenie działa niezależnie od temperatury, więc pozwala podgrzewać wodę nawet w chłodne, ale słoneczne dni.

Kolektory słoneczne do podgrzewania wody w basenie są bardzo wydajne i umożliwiają ogrzanie wody do odpowiedniej temperatury nawet w dużych zbiornikach. Sprawność optyczna modelu utrzymuje się na poziomie 80%. Urządzenie ma 4 przyłącza o średnicy 1,8 cm. Wymiary sprzętu są równe: 106 cm x 190 cm x 6 cm, a jego powierzchnia to 2 m2.

Ten dobry i tani kolektor słoneczny ma zbiornik na wodę o pojemności 100 l. W modelu znajduje się absorber typu TINOX, a do jego produkcji wykorzystano tytan oraz kwarc, które bardzo skutecznie pomagają w przetwarzaniu promieni słonecznych w ciepło. Rurki we wnętrzu są miedziane i dobrze przenoszą ciepło. Szkło solarne jest hartowane i ma grubość 4 mm. Na obudowie znajduje się wytrzymała powłoka poliestrowa, a izolacja jest wykonana z wełny, dzięki czemu straty ciepła są niewielkie.

 

Kolektor słoneczny ciśnieniowy Sun-Synergy KCHP-100

 

Jeżeli chcesz zakupić dobry kolektor ze zbiornikiem, to może zainteresować Cię model Sun-Synergy KCHP-100. Urządzenie jest przeznaczone do montażu na dachu i można je ustawić pod kątem 0 st. – 90 st. Sprzęt może być używany na różnego rodzaju podłożu w tym na zwykłej dachówce oraz na papie, co umożliwia regulowany stelaż. Sprzęt umożliwia on uzyskanie dużych oszczędności finansowych w rachunkach domowych i pozytywnie wpływa na środowisko.

Kolektor słoneczny ciśnieniowy ze zbiornikiem zapewnia szybkie grzanie wody do kąpieli czy ogrzanie wody w basenie. Urządzenie można podłączyć do domowej instalacji wodociągowej, lub instalacji w pensjonatu czy domku letniskowego. Używa się go w okresie, kiedy jest ciepło i nasłonecznienie jest na wysokim poziomie, a więc od marca do listopada.

Model składa się z rurek wykonanych ze szkła borokrzemowego, wypełnionych próżniowo, dlatego można je łatwo wymienić w przypadku, gdy jedna z nich jest uszkodzona. Stelaż jest zrobiony z wytrzymałej stali nierdzewnej. Sprzęt łatwo się montuje, więc można wykonać instalację samodzielnie. Test kolektorów słonecznych potwierdza, że model KCHP-100 jest wykonany w bardzo prosty sposób, co zmniejsza ryzyko awarii i ułatwia naprawę. Użytkownicy cenią ten sprzęt za szybkość nagrzewania wody.

 

Kolektor słoneczny płaski 2.5 H Ariston Kairos XP H 3020028

 

Gdy poszukujesz płaskiego kolektora słonecznego o podwyższonej efektywności, polecamy kolektor słoneczny płaski 2.5 H Ariston Kairos XP H 3020028. Pozwala on na montaż poziomy jak i pionowy, a łączna powierzchnia kolektorów brutto wynosi 2,26 m2. Na wysoką efektywność wpływa pokryty tlenkiem tytanu miedziany absorber o specjalnym kształcie wydłużającym jego obieg.

Absorbcja tego modelu jest na poziomie 95% a emisja wynosi 5%. W kolektorze znajduje się 2,5 litra płynu solarnego.  Aparatura wewnętrzna została przykryta hartownym szkłem pryzmatycznym, antyodblaskowym odpornym na gradobicie i spełniającym normę EN 12975-2. Obudowa zewnętrzna to konstrukcja wykonana z aluminium anodyzowanego.

Kolektor jest przystosowany do maksymalnego ciśnienia wynoszącego 6 bar i został wyposażony w potrzebne przyłącza hydrauliczne, na które składają się szybko złączki, co przyspiesza montaż.  Waga pojedynczego panelu to 48 kg, wymiary zaś to 2241 x1128 mm.

 

» Przejrzyj produkty z poprzednich lat

 

 

 

Subskrybuj
Notify of
guest
3 KOMENTARZY
oldest
newest most voted
Inline Feedbacks
View all comments
Rys
Rys
9 months ago

Co mają kolektory solarne służące do ogrzewania c.w.u do redukcji kosztów prądu – chyba że dogrzewamy wodę elektrycznie, ale w domach zwykle to paliwa stałe, gaz lub olej? I jaki kabel chciałby podłączać do nich autor? Mieszają się tu pojęcia kolektorów solarnych oraz paneli fotowoltaicznych.
Poza tym materiał pewne kwestie wyjaśnia i ogólnie jest przydatny – poza wyżej wskazanymi kwiatkami. I z tym zrób to sam to już chyba przesada – testował ktoś wydajność takiego rozwiązania? Raczej szkoda czasu i środków.

Last edited 9 months ago by Rys
Lucjan
Lucjan
8 months ago

Nigdzie nie jest wyjaśnione, czy w wypadku kolektorów próżniowych ciśnieniowych istnieje ryzyko przegrzania. Mam na myśli sytuację, gdy np. w lecie trzeba wyjechać na dłużej.Może ktoś z Państwa ma na ten temat wiedzę?