Ranking 10 najlepszych kolektorów słonecznych w 2024

Ostatnio aktualizowane: 03.10.24

 

Kolektor słoneczny – Poradnik zakupowy, ranking i test

 

 Jak wykazują nasze badania rynku dotyczące kolektorów i popularności poszczególnych modeli oraz zadowolenia klientów, na czoło wysuwa się kolektor słoneczny do grzania wody Kolektor Weber 01010075 HP 22. Jest to słoneczny kolektor próżniowy wyposażony w 22 rury odporne na uszkodzenia. Urządzenie ustawione pod kątem od 15 do 50 ° produkuje ciepłą wodę z największą wydajnością. Wyposażono je w specjalny system zabezpieczający przed przegrzaniem, gdy w upalne dni generowana ciepła woda nie jest zużywana. Jeśli interesuje Cię zestaw złożony z dwóch kolektorów, zbiornika na wodę, pompą i naczynia przelewowego być może zainteresuje Cię zestaw solarny kolektor słoneczny 2,0 ECO 2/200, zapoznaj się z niego opisem w rankingu.


10 najlepszych kolektory słoneczne. Opinie w 2024 roku

 

Polecamy ranking kolektorów słonecznych każdemu, kto chce korzystać z odnawialnych źródeł energii, aby zaoszczędzić oraz przyczynić się do poprawy sytuacji środowiska. Najlepsze kolektory słonecze moga się równiez przyczynić do oszczędności.

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

Najlepszy produkt

Zalety

Kolektor składa się z 22 rur o grubości 2 mm odpornych na gradobicie. Każda z rur w razie potrzeby, może zostać wymieniona na inną bez konieczności opróżniania instalacji z płynu solarnego. Urządzenie jest w stanie w ciągu doby ogrzać od 100 do 150 l wody.

Wady

Kolektor ten do klienta przychodzi w elementach. Zadaniem klienta jest poskładać urządzenie i zamontować we właściwym miejscu. Do kompletu nie dołączono jednak zestawu montażowego i trzeba go zakupić oddzielnie.

Podsumowanie

Powierzchnia całkowita kolektora wynosi 3,61 m2 w tym powierzchnia apertury to 2,67 m2. Waga pustego kolektora wynosi 82 kg i można go zamontować pod kątem od 15 do 50 stopni.

Drugi wybór

Zalety

Zestaw solarny obok dwóch kolektorów posiada zaizolowany zbiornik na wodę 200 l z dwiema wężownicami wewnątrz, pompę solarną marki WILO z regulatorem objętości przepływu płynu i ciekłokrystaliczny, duży wyświetlacz z intuicyjnym menu.

Wady

Do zamontowania zestawu trzeba dokupić przewody rurowe oraz armaturę konieczną do podłączenia nowego sprzętu do istniejącej instalacji. Zakup utrudnia fakt, że zestaw będzie różny w zależności od rodzaju dachu i jego kąta nachylenia.

Podsumowanie

Sprzętem zarządza się za pomocą wygodnego wyświetlacza o intuicyjnym menu. Wśród funkcji znajdziemy wiele zabezpieczeń, np. przed przegrzaniem kolektora, zasobnika, przed zamarzaniem. Mamy tu także licznik energii wyprodukowanej przez zamontowany układ.

Rozważ też

Zalety

Kolektor słoneczny Solarkpm SK200 ogrzewa wodę za pomocą energii słonecznej, z 200-litrowym zbiornikiem dla 3-5 osób. Mamy tu łatwy montaż, uniwersalny stelaż i oszczędności energetyczne. Wykonany z nierdzewnej stali SUS-304-2B, niezawodny, z niskim spadkiem temperatury.

Wady

Urządzenie ma spore gabaryty, bo rozmiar stelaża to 130 X 158 X 164, zakup wiec musi się wiązać ze starannym zaplanowaniem miejsca montażu sprzętu. Musi to być miejsce nasłonecznione, ale bezpieczne dla delikatnej konstrukcji rur.

Podsumowanie

Kolektor słoneczny Solarkpm SK200 to ekologiczne, oszczędne i niezawodne rozwiązanie do ogrzewania wody. Łatwy montaż, trwała stal nierdzewna, uniwersalny stelaż. Idealny dla 3-5 osób. To dobra inwestycja w ekonomię i ekologię!

 

Kolektor słoneczny próżniowy

 

1. Kolektor Weber 01010075 HP 22

 

Kolektor słoneczny rurowo – próżniowy Weber 01010075 HP 22 składa się z 22 próżniowych rur o średnicy 58 mm. Grubość szklanej ścianki wynosi 2 mm, a wymiary całego kolektora zawierają się w 199 x 192 x 18,2 cm. Waga pustego kolektora wynosi 82 kg, a dopuszczalny kąt montażu to 15 – 50 stopni.

Jak podaje producent, jeden kolektor słoneczny próżniowy jest w stanie podgrzać w 100 – 150 l wody w ciągu doby i jest używany zarówno do ogrzania ciepłej wody użytkowej jak i przy wykorzystaniu w centralnym ogrzewaniu. Stabilną konstrukcję kolektora wykonano ze stali nierdzewnej, a układ rurowy z miedzi.

Również dzięki miedzianemu absorberowi kolektor zachowuje wysoką efektywność. Kolektor słoneczny rurowo – próżniowy Weber 01010075 HP 22 ma całkowitą powierzchnię wynoszącą 3,61 m2.

 

Zalety

Kąt montażu: Kolektor będzie skutecznie ogrzewał wodę, gdy zamontujemy go pod kątem 15– 50 stopni. Tak duża tolerancja pozwoli wybrać nachylenie odpowiednie do miejsca montażu.

Rury próżniowe: Każda z rur próżniowych jest możliwa do demontażu, dzięki temu w przypadku uszkodzenia jednej z nich wystarczy ją po prostu wymienić.

Absorpcja: Jak wykazuje test – kolektor słoneczny ma absorpcję wynoszącą 94%, a straty ciepła absorbera wynoszą 2,69, apertury – 1,67 W/m2K.

Wydajność: Ten dobry i tani kolektor słoneczny może w ciągu doby dostarczyć od 100 do 150 l wody do centralnego ogrzewania lub ciepłej wody użytkowej.

Gwarancja: Sprzęt jest opatrzony dziesięcioletnią gwarancją producenta na bezawaryjną eksploatację.

 

Wady

Montaż: Użytkownik po zakupie musi samodzielnie dokonać montażu kolektora, który przychodzi do niego w elementach. Zestaw montażowy nie został dołączony do kompletu.

 

 

 

 

Kolektor słoneczny ciśnieniowy ze zbiornikiem

 

2. Zestaw solarny kolektor słoneczny 2,0 ECO 2/200

 

Zestaw solarny kolektor słoneczny 2,0 ECO 2/200 zawiera wiele elementów. Obok 2 kolektorów słonecznych znajdziemy tu zasobnik z dwoma wężownicami, sterownik WEBER CONTROL CLASSIC, pompę solarną dwudrogową WILO, naczynie przeponowe 18 litrów wraz z przewodem i stelażem montażowym, zawór pozwalający na odłączenie naczynia przeponowego bez opróżniania instalacji z płynu solarnego, przyłącze z odpowietrznikiem i pochwą na czujnik temperatury, płyn do instalacji 10 l w formie koncentratu oraz zestaw złączek potrzebnych do połączenia kolektorów.

Kolektor słoneczny ciśnieniowy ze zbiornikiem pozwoli na dobowe uzyskanie 200 litrów wody użytkowej, czyli zda egzamin przy użyciu go przez 4 – 5 osobową rodzinę. Wymiary absorbera to 106 x 190 x 6 cm, ramę urządzenia wykonano z jednego odcinka materiału bez niepotrzebnych łączeń i zabezpieczono ją powłoką poliestrową. Długą żywotność kolektor słoneczny ciśnieniowy 200l zawdzięcza też hartowanemu szkłu solarnemu z obniżoną zawartością tlenków żelaza o grubości 4 mm.

Ciekłokrystaliczny, duży wyświetlacz pozwoli na sprawne zarządzanie sprzętem i podgląd graficznego układu pracy systemu. Kolektory słoneczne  – zestaw są wygodne, bo użytkownik otrzymuje wszystkie elementy potrzebne do eksploatacji, co zwykle jest cenne, gdy ma się jeszcze małą wiedzę na ich temat. Zestaw solarny kolektor słoneczny 2,0 ECO 2/200 to produkt polski, który dostarczy użytkownikowi do 60% rocznego zapotrzebowania na ciepłą wodę.

 

Zalety

Wyposażenie: Na elementy składowe kolektora składają się wszystkie potrzebne urządzenie, aby całość uruchomić. Są to dwa kolektory słoneczne, zasobnik z wężownicami, sterownik, pompowa grupa solarna, naczynie przeponowe, przyłącze z odpowietrznikiem oraz zestaw przewodów i złączy oraz płyn do instalacji.

Długa żywotność: Dzięki wykonaniu ramy z jednego odcinka i zabezpieczeniu powłoką poliestrową, a także zastosowaniu szkła solarnego hartowanego o grubości 4 mm, całość wykazuje wysoką odporność na uszkodzenia.

Zasobnik: Dołączony do zestawu zasobnik ma pojemność 200 l i wyposażono go w dwie wężownice.

Sterownik: Sterownik z dużym wyświetlaczem ciekłokrystalicznym posiada intuicyjne menu i szereg użytecznych funkcji, w tym funkcji urlop czy antyzamrożeniową.

Współpraca z kotłem: Kolektor Weber może współpracować zarówno z kotłem centralnego ogrzewania jak i innym systemem grzewczym istniejącym w instalacji.

 

Wady

Instalacja: Instalacja kolektora nie jest prosta i zależy między innymi od rodzaju pokrycia i nachylenia dachu. Do przeprowadzenia instalacji konieczne jest zaopatrzenie się w kompletny zestaw montażowy.

 

 

 

 

Kolektor słoneczny na wodę

 

3. Kolektor Słoneczny na Wodę Solarkpm SK200

 

Kolektor słoneczny Solarkpm SK200 to urządzenie, które umożliwia ogrzewanie wody za pomocą energii słonecznej. Składa się z kolektora słonecznego i zbiornika o pojemności 200 litrów, co wystarcza na potrzeby 3-5 osób. Kolektor słoneczny na wodę jest łatwy w montażu, a uniwersalny stelaż pozwala na jego umieszczenie w dowolnym miejscu. Jest to doskonałe rozwiązanie dla osób szukających sposobu na oszczędzanie pieniędzy w rachunkach za prąd i gaz. Zbiornik jest wykonany z nierdzewnej stali SUS-304-2B, co zwiększa trwałość urządzenia. Kolektor jest niezawodny, a niski spadek temperatury wody w zbiorniku zapewnia skuteczność i efektywność urządzenia. Dobrą funkcjonalność, jaki ma ten solarny podgrzewacz wody, potwierdzają też opinie klientów. 

Kolektor słoneczny na wodę Solarkpm SK200 to innowacyjne urządzenie do ogrzewania wody za pomocą energii słonecznej, idealne dla 3-5 osób w gospodarstwie domowym.

 

Zalety

Oszczędność energii: Kolektor słoneczny do grzania wody pozwala na spore oszczędności w rachunkach od marca do października.

Prosty montaż: Kolektor jest łatwy w instalacji i może być umiejscowiony w dowolnym nasłonecznionym miejscu.

Uniwersalny stelaż: Stelaż ze stali nierdzewnej umożliwia montaż na różnych powierzchniach.

Niski spadek temperatury: Dobowy spadek temperatury wody w zbiorniku jest niski, dzięki izolacji z wysoko zagęszczonej piance poliuretanowej.

Wysoka jakość wody: Anoda magnezowa poprawia jakość ciepłej wody użytkowej.

 

Wady

Uszkodzenie rur: W razie uszkodzenia rury próżniowej sprawność kolektora ulega obniżeniu, jednak cały układ nadal działa.

 

 

 

 

Kolektor słoneczny do podgrzewania wody w basenie

 

4. Intex Solarny Panel Podgrzewający wodę 28685

 

Nawet wysokie temperatury na zewnątrz i promienie słoneczne nie zapewnią odpowiedniej, komfortowej do kąpieli temperatury wody w basenie. Dlatego warto zaopatrzyć się w solarny panel podgrzewający wodę Intex o wymiarach 120 cm x 120 cm. Matę wykonano z tworzywa PVC, które jest wytrzymałe i odporne na przetarcia. Panel jest także lekki, co ułatwia transport i instalację. Montaż kolektora jest prosty i nie wymaga pomocy specjalisty. Matę instaluje się na podłożu. W zestawie znajduje się niezbędne przyłącze.

Kolektor słoneczny do podgrzewania wody w basenie to dobre rozwiązanie szczególnie dla zbiorników wolnostojących. Maksymalna wielkość przepływu w pompie powinna wynosić 9 463 l/godz. Matę wyposażono w zintegrowany system bypass, który ułatwia sterowanie całym systemem. Panel słoneczny jest odporny na działanie promieni UV oraz słoną wodę.

Osoby, które zdecydowały się wypróbować kolektor solarny Intex w swoim basenie są zadowolone z rezultatów. Mata szybko podgrzewa wodę, dzięki czemu kąpiel staje się przyjemnością. Solary na ciepłą wodę są łatwe w montażu i obsłudze. Intex solarny panel podgrzewający wodę 120 x 120 cm 28685 to po prostu mata, która pozwala na podgrzanie wody. Zastosowanie mata ta znajduje w podgrzewaniu basenów. 

 

Zalety

Zastosowanie: Prezentowany model o wymiarach 120 x 120 cm i wadze 3,7 kg jest przeznaczony do basenu o wymiarach 183 x 50 cm, lub 244 x 76 cm, lub 305 x 76 cm i pozwoli podnieść w nich temperaturę wody od trzech do pięciu stopni Celsjusza. 

Podłączenie: Wraz z urządzeniem klient otrzymuje dwa adaptery dla węży 38 mm, co pozwala nie tylko podłączyć jedną matę, ale również wiele w sposób szeregowy.

Łatwość użycia: Matę wystarczy podłączyć do instalacji przepływowej i ułożyć na słońcu nieopodal basenu.

Niewielkie rozmiary: Charakter budowy maty, oraz jej niewielkie rozmiary nie utrudniają jej przechowywanie poza sezonem użytkowania basenu

 

Wady

Wymaga pompy: Mata, aby ogrzać wodę w basenie, wymaga podłączenia jej do pompy o wydajności od 3500 l/h do 7570 l/h . Bez pompy mata jest bezużyteczna.

 

 

 

 

Kolektor słoneczny płaski

 

5. Płaski kolektor słoneczny HEWALEX KS2100F TLP AC

 

Hewalex zestaw solarny HEWALEX KS2100F TLP AC z trzema kolektorami słonecznymi KS2100F TLP AC oraz zasobnikiem 2W to doskonałe rozwiązanie dla osób poszukujących efektywnych i ekologicznych sposobów na ogrzewanie wody w domu. Kolektor słoneczny wyposażony jest w absorber wykonany z aluminium i miedzi, co gwarantuje wysoką sprawność dzięki zastosowaniu spawania laserowego i wysokoselektywnej powłoce PVD. Dodatkowo, szyba o najwyższej klasie przepuszczalności promieniowania słonecznego U1 i pełnej izolacji cieplnej obudowy pozwala na uzyskanie jeszcze lepszych efektów.

Kolektor słoneczny płaski został zaprojektowany z myślą o wyższej efektywności energetycznej, co pozwala na uzyskanie nawet o 10-15% więcej ciepła w porównaniu do poprzednich rozwiązań. Sprzęt ma certyfikat Solar Keymark oraz 10-letnią gwarancję.

Kolektor słoneczny KS2100F TLP AC ma całkowicie na nowo zaprojektowaną obudowę z profili aluminiowych, które pozwalają na większy o 10-15% uzysk ciepła z powierzchni całkowitej w porównaniu do wcześniejszych rozwiązań.

 

Zalety

Trwałość: Kolektor słoneczny KS2100F TLP AC ma wysoką trwałość dzięki zastosowaniu wykonanego z aluminium i miedzi (Al-Cu) absorbera w technologii spawania laserowego.

Wyższa sprawność energetyczna: KS2100F TLP AC ma wysoką sprawność energetyczną dzięki zastosowaniu wysoce selektywnej powłoki PVD i szyby o najwyższej klasie przepuszczalności promieniowania słonecznego U1.

Pełna izolacja cieplna: Sprzęt jest wyposażony w pełną izolację cieplną obudowy, co pozwala na osiągnięcie wyższej sprawności energetycznej.

Certyfikat Solar Keymark: Producent wyposażył swój produkt w certyfikat Solar Keymark, który potwierdza jego jakość i bezpieczeństwo.

Długa gwarancja:Kolektor słoneczny KS2100F TLP AC oferuje 10-letnią gwarancję, która zapewnia długotrwałe, bezawaryjne wykorzystywanie produktu.

System automatycznego sterowania: Model ten nie został wyposażony w system automatycznego sterowania, co ogranicza jego funkcjonalność i może znacznie wpłynąć na jego wydajność.

 

 

 

 

Kolektor słoneczny płaski

 

6. Płaski Kolektor Słoneczny SO7000TF FT 226-2V

 

W domach jednorodzinnych potrzebny jest system zapewniający ciepłą wodę użytkową. Płaski kolektor słoneczny SO7000TF FT 226-2V pokrywa zapotrzebowanie od 3 do 4 osób. Powierzchnia zewnętrzna panelu ma 2,55 m2, a sprawność całego systemu może osiągać prawie 80%. Ramę kolektora wykonano z włókna szklanego, co zwiększa jego wytrzymałość i trwałość. Absorber z połączenia miedzi i aluminium dobrze pochłania promienie słoneczne, jest również odporny na uszkodzenia. Płaski kolektor słoneczny nadaje się do montażu na elewacji, a także na dachu płaskim i skośnym.

W pakiecie z kolektorem słonecznym znajduje się również konstrukcja do wygodnego montażu paneli, zasobnik solarny o pojemności 300 l, niezbędne elementy połączenia, a także regulator. Cały pakiet może być podłączony do różnych rodzajów kotłów grzewczych. Kolektory można łączyć w większe panele.

Komentarze wystawione przez użytkowników, którzy zdecydowali się zakupić płaski kolektor słoneczny są najczęściej pozytywne. Konsumenci są zadowoleni z łatwości montażu oraz wydajnej pracy całego systemu ogrzewającego wodę użytkową. VidaXL 270752 to mata służąca do podgrzewania wody w zewnętrznym basenie.

 

Zalety

Bezkosztowość: W związku z tym, że mata pobiera energię ze słońca ogrzewając znajdującą się w jej kanalikach wodę, jej eksploatacja jest niemal bezkosztowa. Jedynym kosztem jest wymuszony obieg wody.

Kompatybilność: Panele grzewcze są kompatybilne z niemal wszystkimi pompami. Minimum mocy pompy to 0,25 KM.

Podgrzewanie: Działanie maty jest w stanie sprawić, że temperatura wody w basenie podniesie się nawet o 10 stopni Celsjusza, w zależności od wielkości basenu.

Zestaw: Na kupowany zestaw składają się dwie maty o wymiarach 620 x 75 cm oraz zestaw uszczelnień, klamr i podłączeń.

 

Wady

Duża powierzchnia: Do sprawnego ogrzewania wody matę trzeba rozłożyć na płaskiej powierzchni z dostępem do promieni słonecznych. Wymaga to sporej wolnej powierzchni, na której można dwie takie maty rozłożyć.

 

 

 

 

Zestaw kolektor słoneczny

 

7. Zestaw solarny kolektory słoneczne 2,0 ECO 3/300

 

Zestaw solarny kolektory słoneczne 2,0 ECO 3/300 to idealne rozwiązanie dla jednorodzinnych domów o dziennym zużyciu ciepłej wody użytkowej do 300 litrów, co przeważnie zaspokaja potrzeby rodzin składających się z sześciu osób. Dzięki przyjętej powierzchni kolektorów zapewnia sprawne podgrzewanie wody na poziomie około 60% rocznego zapotrzebowania.

Zestaw zawiera trzy kolektory słoneczne Weber Sol Eco 2.0, zasobnik emaliowany z dwoma wężownicami Weber W2 o pojemności 300 l, sterownik Weber Control Classic, grupę pompową solarną dwudrogową, naczynie przeponowe solarne o pojemności 18 l oraz płyn do instalacji o pojemności 10 l koncentratu lub 20 l gotowej mieszanki w zależności od dostępności.  Zestaw kolektor słoneczny ma powierzchnię całkowitą (brutto) 2,0 m2, powierzchnię absorbera 1,8 m2, wymiary 106 x 190 x 6 cm, absorpcję 95%, emisję 5% i sprawność optyczną >80%. 

Kolektor słoneczny WEBER SOL ECO 2.0 ma sprawność optyczną powyżej 80% i absorpcję na poziomie 95%, co zapewnia wysoką wydajność układu.

 

Zalety

Doskonała jakość: Każdy element składowy zestawu został wyprodukowany z najwyższej jakości materiałów, co gwarantuje długi czas użytkowania.

Gwarancja: Zestaw solarny kolektorów słonecznych 2.0 ECO 3/300 firmy Weber jest objęty 10-letnią gwarancją, co daje klientom poczucie bezpieczeństwa.

Łatwy montaż: Zestaw zawiera kompletny zestaw elementów, łącznie z płynem do instalacji, co pozwala na łatwy i szybki montaż bez konieczności dokupowania dodatkowych części.

Polski producent: Kolektor słoneczny i sterownik Weber Control Classic są produkowane w Polsce, co oznacza, że klient otrzymuje wysokiej jakości produkt i wsparcie ze strony lokalnego producenta.

Wysoka pojemność: Zasobnik emaliowany z dwoma wężownicami WEBER W2 300 l pozwala na przechowywanie dużej ilości ciepłej wody użytkowej, co jest korzystne dla dużych rodzin lub w przypadku zastosowania w obiektach komercyjnych.

 

Wady

Wydajność w okresie słabego nasłonecznienia: Sprzęt nie jest wystarczająco wydajny, aby dostarczyć dostateczną ilość energii w okresach o niskim nasłonecznieniu. Nie może zatem stanowić jedynego źródła dostarczającego ciepłą wodę użytkową. 

 

 

 

 

Kolektor słoneczny do grzania wody

 

8.Azo Digital Eco Solar Boost Pro 6xPV Kingdom Solar 410w

 

Azo Digital Eco Solar Boost Pro 6xPV Kingdom Solar 410w to wydajna solarna przetwornica napięcia o maksymalnej mocy 3.5 kW. Działa w zakresie napięcia wejściowego od 120 do 350 VDC oraz wyjściowego od 120 do 350 VAC. Urządzenie wyposażone jest w funkcję MPPT, umożliwiającą optymalizację pracy paneli słonecznych. Panele PV można łączyć szeregowo lub szeregowo-równoległe. Przetwornica generuje modyfikowany sinus na wyjściu, z dwoma wyjściami VAC — priorytetowym i zależnym. Zapewnia zabezpieczenia przed pod- i nadnapięciem, przegrzewaniem oraz przeciążeniem. Temperatura pracy urządzenia wynosi od -25°C do +55°C, a jego sprawność przekracza 96%. Chłodzenie przetwornicy odbywa się aktywnie, a zasilanie odbywa się za pomocą złącza MC4. Posiada dwa gniazda wyjściowe 230V typu E (z bolcem). Obudowa wykonana jest z aluminium, a stopień ochrony IP21 chroni przed kurzem i kapaniem wody. Wymiary przetwornicy to 320x272x96 mm, a waga wynosi 4.1 kg. Opisywany kolektor słoneczny ciśnieniowy ma również dobre opinie klientów.

Azo Digital Eco Solar Boost Pro 6xPV Kingdom Solar 410w to nowoczesna solarna przetwornica napięcia, która łączy w sobie wydajność i bezpieczeństwo. Zapoznaj się z tym jakie klienci mają opnie kolektorach słonecznych.

 

Zalety

Mocna wydajność: Moc maksymalna urządzenia wynosi 3.5 kW, co pozwala na efektywną pracę przetwornicy.

Funkcja MPPT: Dzięki funkcji MPPT przetwornica optymalizuje pracę paneli słonecznych, zwiększając ich wydajność.

Wysoka sprawność: Urządzenie osiąga sprawność powyżej 96%, co przekłada się na niższe straty energii.

Zabezpieczenia: Przetwornica posiada zabezpieczenia pod/nadnapięciowe, termiczne oraz przeciążeniowe, co gwarantuje bezpieczną pracę.

Dwa wyjścia VAC: Dwa wyjścia VAC umożliwiają elastyczne podłączenie urządzeń do przetwornicy.

 

Wady

Chłodzenie aktywne: Chłodzenie aktywne generuje więcej hałasu niż chłodzenie pasywne.

 

 

 

 

Kolektor słoneczny ciśnieniowy 200l

 

9. Kolektor Słoneczny Ciśnieniowy Solar-Tech 170708 200L

 

Kolektor słoneczny ciśnieniowy Solar-Tech 170708 200L to wydajne i solidne rozwiązanie do ogrzewania wody w domu. Zbiornik wykonany jest z kwasoodpornej stali gatunku 304 o pojemności 200 litrów, a kolektor wyposażony jest w 20 rur próżniowych heat-pipe. Dzięki temu, produkt świetnie przystosowany jest do polskich warunków klimatycznych i ma podwyższoną trwałość. Kolektor słoneczny ciśnieniowy 200l nie wymaga pompy, sterownika, zasilania elektrycznego, naczynia przeponowego i glikolu, a dodatkowo, brak wody w rurach próżniowych zapewnia bezpieczeństwo użytkowania.

Zbiornik wyposażony jest w dodatkową anodę magnezową i zawór bezpieczeństwa. Zestaw jest łatwy do rozbudowy i można go zintegrować z istniejącym układem ogrzewania wody. Atest Państwowego Zakładu Higieny zapewnia jego bezpieczeństwo użytkowania, a korzystny stosunek ceny do jakości i darmowa ciepła woda przez 20 lat to dodatkowe atuty tego produktu.

Kolektor słoneczny ciśnieniowy Solar-Tech 170708 200L ma 20 rur próżniowych heat-pipe, a brak strat ciepła na rurociągu pomiędzy kolektorem a zbiornikiem zapewniają szybkie i skuteczne ogrzewanie wody.

 

Zalety

Łatwość instalacji i rozbudowy: Dzięki możliwości integracji z istniejącym układem ogrzewania wody oraz prostocie konstrukcji, rozbudowa i instalacja zestawu jest łatwa i nie wymaga specjalistycznej wiedzy.

Wysoka trwałość: Kolektor słoneczny Solar-Tech jest wytrzymały i przystosowany do polskich warunków klimatycznych. Grubość ścianki zbiornika i rury próżniowej 1,5mm, a dodatkowo wytrzymuje ciśnienie robocze do 6 bar.

Niskie koszty eksploatacji: Brak wymaganych urządzeń takich jak pompa, sterownik, zasilanie elektryczne, naczynie przeponowe oraz glikol pozwala na zaoszczędzenie na kosztach eksploatacji.

Bezpieczeństwo: Kolektor słoneczny Solar-Tech posiada zawór bezpieczeństwa oraz dodatkową anodę magnezową, a brak możliwości przegrzania się układu zwiększa bezpieczeństwo użytkowania.

Korzystny stosunek jakości do ceny: Kolektor Solar-Tech 170708 200L oferuje atrakcyjną cenę przy zachowaniu wysokiej jakości, co sprawia, że jest to jedna z najlepszych opcji na rynku.

 

Wady

Jakość stelaża: Według opinii użytkowników stelaż urządzenia jest dość słaby i wymaga wzmocnienia dodatkowymi profilami.

 

 

 

 

Kolektor słoneczny ciśnieniowy 100l

 

10. Kolektor Słoneczny Ciśnieniowy Ecocollector JSCP-10S 100L

 

Kolektor słoneczny ciśnieniowy Ecocollector JSCP-10S o pojemności 100L to innowacyjne rozwiązanie w zakresie energii odnawialnej, umożliwiające uzyskanie ciepłej wody dla 2-3 osób. Zestaw składa się z 10 rur VACCUM TUBE o średnicy 58mm i długości 1800mm, zbiornika zewnętrznego 100L SUS304 ze stali nierdzewnej, zbiornika wewnętrznego 1,2mm SUS304-2B ze stali nierdzewnej, warstwy izolacyjnej pianki poliuretanowej o gr. 55-60mm i gęstości 37kg/m3, anody magnezowej, zaworu bezpieczeństwa temperaturowo/ciśnieniowego, pasty termoprzewodzącej i grzałki o mocy 1500W.

Kolektor słoneczny ciśnieniowy 100l posiada stalowy stelaż i wymiary około 110 cm szerokości, 180 cm głębokości i 151 cm wysokości, przy wadze około 70kg. Intuicyjny montaż zajmuje około 2 godzin, a dostawa odbywa się w trzech kartonach, odpowiednio zabezpieczonych. Ecocollector oferuje niezawodne systemy do podgrzewania wody o mniejszej niż 1% wadliwości, a dostępne są wersje zbiorników o różnych pojemnościach (100L, 150L, 200L czy 240L).

Kolektor słoneczny ciśnieniowy Ecocollector JSCP-10S 100L pozwala na oszczędności w zakresie podgrzewania wody, dzięki wykorzystaniu energii słonecznej.

 

Zalety

Doskonała jakość wykonania: Produkt wykonany został z wysokiej jakości materiałów, takich jak stal nierdzewna, co przekłada się na długowieczność i wytrzymałość.

Szybki montaż: Dzięki intuicyjnemu montażowi, instalacja kolektora jest bardzo prosta i zajmuje tylko około 2 godzin.

Możliwość dopasowania pojemności: Oferta obejmuje różne pojemności zbiorników (100L, 150L, 200L czy 240L), dzięki czemu można dostosować sprzęt do indywidualnych potrzeb.

Bezpieczeństwo użytkowania: Kolektor słoneczny jest wyposażony w anodę magnezową oraz zawór bezpieczeństwa temperaturowo/ciśnieniowy, co zapewnia bezpieczeństwo użytkowania.

Wysoka niezawodność: Producent zapewnia, że wadliwość systemów do podgrzewania jest mniejsza niż 1%, co gwarantuje niezawodność i trwałość produktu.

 

Wady

Waga: Waga pojedynczego kolektora zbliża się do wartości 70 kg, jest to na tyle dużo, że utrudnia dokonanie montażu i wymaga uczestnictwa w nim kilku osób. 

 

 

 

 

Przewodnik zakupowy – Jaki kolektor słoneczny kupić?

 

Osobom, które szukają ekologicznych sposobów na ogrzewanie wody w domu, polecamy nasz poradnik. Doradzamy w nim, jaki jest najlepszy kolektor słoneczny. Do wyboru mamy modele płaskie i próżniowe, które mogą być ciśnieniowe lub bezciśnieniowe. Bez odpowiedniej wiedzy trudno jest wybrać właściwe kolektory do instalacji. Jednak informacje umieszczone w tej części artykułu mogą być bardzo pomocne.

 

 

Płaski czy próżniowy?

Jak już zostało wspomniane, kolektory słoneczne klasyfikowane są do dwóch grup – urządzenia płaskie i próżniowe. Które są bardziej efektywne? Modele płaskie bardzo dobrze sprawdzają się m.in. w domach z kotłem na paliwo stałe. Za sprawą instalacji słonecznej nie musimy w nim palić poza sezonem grzewczym, aby zapewnić sobie ciepłą wodę użytkową. Jest to też dobry wybór do podgrzewania przydomowego basenu latem. Kolektory płaskie mają kształt prostokątnej skrzynki, której wierzch stanowi szklana osłona. Wyróżnia się ona bardzo dużą przepuszczalnością promieni słonecznych, jak i odpornością na uszkodzenia mechaniczne. Pod szkłem znajduje się absorber zbudowany z miedzi, aluminium lub mosiądzu. Przylegają do niego rury, przez które przepływa glikol. Jego zadaniem jest odbieranie ciepła i przekazywanie go dalej. Płaskie kolektory zapewniają więcej energii przy wysokiej temperaturze otoczenia, a więc w szczególności w letnich miesiącach. Są one tańsze, ale przy tym trwałe.

Kolektory próżniowe dają możliwość podgrzewania wody w basenie przez cały rok. Dzięki nim można znacząco obniżyć koszty przygotowania c.w.u. w ciągu całego roku, co docenią osoby wykorzystujące do tego gaz płynny, prąd lub olej opałowy. Modele próżniowe umożliwiają też dogrzewanie budynku, zwłaszcza wiosną i jesienią. Są one zbudowane ze szklanych, ułożonych równolegle rur, w których znajduje się absorber. Wytworzona wokół niego próżnia zapobiega utracie ciepła. Jest ono przekazywane dalej za pośrednictwem rurek lub ciepłowodów i trafia do specjalnej skrzynki nazywanej kanałem zbiorczym. Za transport ciepła do pozostałych części instalacji odpowiada glikol. Kolektory próżniowe działają efektywniej przy niższej temperaturze otoczenia, w efekcie czego mogą być używane niemal przez cały rok (choć zimą do ogrzewania budynku i wody potrzeba też innego źródła). Są one droższe i nieco bardziej podatne na awarie niż modele płaskie. Wystarczy niewielkie rozszczelnienie, aby próżniowe rury straciły swoje właściwości. Niemniej jednak czasami inwestycja w tego typu kolektory jest lepszym rozwiązaniem.

 

Ciśnienie – jaki kolektor słoneczny wybrać?

Standardowo instalacja solarna jest wypełniona płynem, którego ciśnienie wynosi ok. 2 bary. Możemy też zdecydować się na montaż kolektorów bezciśnieniowych, które nie wymagają odpowietrzania. Poza tym nie musimy się obawiać przegrzania zasobnika c.w.u. czy samego płynu. W kolektorach bezciśnieniowych ciepła woda wypływa pod wpływem grawitacji. Wymagają one zastosowania baterii trójdrogowej. 

 

 

Wymiary

To, jak duża powinna być instalacja słoneczna, zależy od rodzaju wybranych kolektorów. Modele płaskie są zazwyczaj większe niż próżniowe, w efekcie czego są nieco trudniejsze w montażu i naprawie. Przyjmuje się, że do domu zamieszkiwanego przez 3, maksymalnie 4 osoby, w zupełności wystarcza instalacja o powierzchni do 4,5 m2 w przypadku kolektorów płaskich, a w przypadku kolektorów próżniowych do 3 m2.

 

Miejsce montażu

Zanim zamontujemy instalację słoneczną, upewnijmy się, że wyznaczyliśmy do tego właściwe miejsce. Kolektory powinny być skierowane bezpośrednio w południową stronę, ale jeśli nie jest to możliwe, mogą być odchylone na zachód lub wschód, nawet o 50 stopni. Co prawda uzysk energii będzie wtedy niższy, ale zwykle nie przekracza on kilkunastu procent. Słoneczne kolektory nachyla się pod kątem 45 stopni, ponieważ taki spadek zazwyczaj mają dachy na budynkach mieszkalnych. Niektóre modele, głównie próżniowe, dają możliwość obracania wybranych rur i zmiany kąta nachylenia, żeby zwiększyć wydajność instalacji zależnie od pory roku.

Czasami lepszym rozwiązaniem jest zamontowanie kolektorów na ziemi. Nie każdy dach jest odpowiednio ustawiony, biorąc pod uwagę strony świata, ponadto może być w większości zacieniony za sprawą rosnących wokół drzew. Kolektory zainstalowane na gruncie można bez trudu odśnieżyć, naprawić oraz zmieniać kąt nachylenia.

 

Zasobnik na wodę

Pojemność zasobnika na wodę uzależniona jest od liczby osób mieszkających w budynku. W domu o podstawowym standardzie dzienne zapotrzebowanie na ciepłą wodę to średnio 40 l na osobę, a o wyższym standardzie ok. 80 l. Pojemność zasobnika powinna mieścić się pomiędzy 1,2 a 1,8 dziennego zapotrzebowania. Czteroosobowej rodzinie prawdopodobnie wystarczy 200 l zbiornik. Ale w przypadku gdy,w domu nie mieszka dużo osób, ale często używana jest np. wanna z hydromasażem, minimalna pojemność zasobnika to 300 l.

 

 

Trwałość

Ponieważ koszt zakupu i montażu instalacji słonecznej nie jest mały, z pewnością większość z nas chce, aby była ona trwała. Według ekspertów trwalsze są kolektory płaskie. Do ich zniszczenia nie powinny doprowadzić niekorzystne warunki atmosferyczne, np. silne opady gradu. Niemniej jednak kolektory próżniowe także mogą działać niezawodnie przez długi czas. Najważniejsze jest to, aby nie zapomnieć o regularnych przeglądach instalacji, które powinny odbywać się co roku. Najlepszy kolektor słoneczny wyróżnia się trwałością określaną na co najmniej 10 lat.

 

Kolektory słoneczne w dobrych cenach

Zakup kolektorów słonecznych nie jest małym wydatkiem, ale może pomóc w zmniejszeniu kosztów ogrzewania wody. Ponadto w wielu wypadkach na kolektory słoneczne mozna otrzymać dofinansowanie. Średnio za jeden kolektor zapłacimy od 700 zł do 2000 zł, zależnie od budowy. Na szczęście zwykle nie trzeba ich zbyt dużo, aby stworzyć wydajną instalację. Gdy chcesz porównać ceny różnych dostawców i producentów wyszukaj kolektory słoneczne w serwisie Allegro.

 

 

FAQ

 

P1: Jak zrobić kolektor słoneczny z grzejnika?

Zrobienie kolektora słonecznego z grzejnika nie musi być wcale trudne. Potrzebne są tylko pewne elementy oraz kilka narzędzi. Najważniejsze jest posiadanie dość dużego grzejnika panelowego. Jeśli nie masz jednego dużego, to możesz ze sobą zespawać dwa lub więcej. Połączone elementy należy przykryć szkłem (do tego celu można użyć starej szyby). Całość można usztywnić ramką okalającą wszystkie elementy, najlepiej stalą nierdzewną. Od grzejników należy pociągnąć kabel, który trzeba dołączyć do źródła wody. Do całości należy też dodać pompę, która może zabierać wodę z środka. Jest to najprostszy model kolektora zrobionego z grzejnika, który na przykład może dogrzać wodę w basenie w ogródku. 

 

 

P2: Zasada działania kolektorów słonecznych

To, jak działają kolektory słoneczne, nie jest trudne do zrozumienia. Każdy kolektor musi się składać z absorbera, czyli z elementu, który będzie absorbował słońce. Jest to najczęściej szkło lub inne materiały. Promieniowanie słoneczne zostaje zamienione na ciepło, a to z kolei sprawia, że woda w zasobniku się nagrzewa. Wiele kolektorów pod absorberem ma rury ze specjalnym płynem, który nie zamarza. Po maksymalnym nagrzaniu płynu, przepływa on przez wężownik i oddaje ciepło. Istnieją również kolektory wyposażone w szklane rury próżniowe, które równie szybko ogrzewają wodę. 

 

P3: Opłacalność i efektywność wykorzystywania kolektorów słonecznych do wody użytkowej

Wiele osób chce się dowiedzieć, czy zainstalowanie kolektora jest w ogóle opłacalne. Przyjmując, że w domu znajduje się od 3 do 4 domowników, kolektor jest w stanie pokryć 100% zapotrzebowania na ciepłą wodę jedynie latem. W grudniu tylko kilkanaście procent ciepłej wody jest ogrzewane przez kolektor. Jeżeli założysz co najmniej 2 kolektory, to w ciągu roku możesz się spodziewać, że woda, z której będziesz korzystał, będzie pochodzić w 60% z kolektora. Wiele osób uważa, że nie warto inwestować w więcej niż 3 kolektory, ponieważ nie jest to fizycznie możliwe, aby zimą czerpać więcej zysków. Założenie kolektorów jest opłacalne. Mimo że jednorazowe założenie może kosztować nawet do 10 000 zł, to bardzo szybko się ono zwróci. 

 

P4: Jak podłączyć kolektor słoneczny do bojlera?

Podłączenie kolektora do bojlera może być jednym z wyzwań podczas próby instalacji urządzenia tego typu. Na początku warto pamiętać, aby kable od panelu do bojlera były poprowadzone jak najkrótszą drogą. Nie będziesz wtedy narażony na utratę ciepła. Kiedy już znajdziesz najlepszą drogę, połącz kolektor z bojlerem zaworem i upewnij się, że w miejscach połączenia woda nie przecieka. 

 

 

P5: Jak zrobić kolektor słoneczny?

Zrobienie prostego kolektora nie jest zbyt trudnym zadaniem. Najlepiej, jeżeli posiadasz duży ogródek, gdzie jest sporo miejsca. Jeżeli tak, to musisz poszukać miejsca, które jest najlepiej nasłonecznione, jednak nie może znajdować się ono zbyt daleko od budynku mieszkalnego. W tym miejscu musisz postawić duży zbiornik na wodę, najlepiej o pojemności około 200 l. Stronę, która jest ustawiona w kierunku południowym, pomaluj czarną farbą i ochroń ją szkłem. Z kolei na spód połóż blachę aluminiową, również jest pomalowaną na czarno. Zbiornik należy połączyć z bojlerem, a także zimną wodą z sieci wodociągowej. 

 

 

Zalety i wady korzystania z kolektorów słonecznych

 

Wciąż zastanawiasz się nad zakupem kolektora słonecznego? Nie jesteś pewien, czy jest to dobry pomysł i może lepiej zostać przy sprawdzonym układzie grzewczym? Przygotowaliśmy dla Ciebie artykuł, dzięki któremu nie będziesz się już musiał nad niczym zastanawiać. Dokładnie opisaliśmy wszystkie wady i zalety zainstalowania kolektorów słonecznych w domu. 

 

 

Dlaczego warto zdecydować się na zainstalowanie kolektorów słonecznych?

Nie trzeba długo poszukiwać sprawdzonych informacji, aby dowiedzieć się, że kolektory słoneczne pomagają zredukować koszty opłat za ogrzewanie wody. Po zainstalowaniu korzystanie z nich jest praktycznie darmowe. Testy pokazują, że decydując się na zainstalowanie 2 dużych kolektorów, masz możliwość zredukowania wydatków na prąd aż o 60%. Oczywiście największe oszczędności odnotowuje się latem, kiedy to za ogrzewanie wody użytkowej nie zapłacisz ani złotówki. W miesiącach: czerwiec, lipiec, sierpień, a nawet wrzesień możesz liczyć na prawie całkowite ogrzewanie wody. 

Kolejną zaletą jest to, że jeżeli masz trochę wolnego czasu, to sprawny kolektor słoneczny możesz zbudować sobie sam. Do tego celu potrzebne Ci będzie tylko kilka narzędzi oraz odpowiednie materiały. Wiedz, że kolektor można zbudować nawet ze starego grzejnika oraz szyby. Po obliczeniu wszystkich kosztów cena dobrego kolektora zbudowanego od samego początku wynosi około 200 zł. Jeżeli jesteś majsterkowiczem, to zbudowanie produktu tego typu nie powinno być dla Ciebie wyzwaniem. 

Jeżeli zdecydujesz się na kolektor, pamiętaj, że będą Ci potrzebne maksymalnie 3 duże panele. Efektywność urządzenia tego typu nie zmienia się poprzez dodawanie kolejnych elementów. Jeżeli jesteś więc właścicielem domku jednorodzinnego, to pamiętaj, że zainstalowanie 2 paneli i 5 paneli da Ci taki sam efekt. Nie musisz więc przepłacać. 

 

 

Wady zdecydowania się na kolektory słoneczne

Kolektory słoneczne mają też swoje wady. Jedną z nich jest to, że panele zazwyczaj zajmują dość dużo miejsca. Jeżeli nie możesz ich zamontować na dachu lub w innym tego typu miejscu, to będziesz musiał wybrać nasłonecznione miejsce gdzieś w ogródku. Miejsce w ogrodzie mogą również zabierać kable, które z panelu muszą być poprowadzone aż do bojlera. Wspominając o kablach, z pewnością zastanawiasz się, jaki kolektor słoneczny jest polecany pod tym względem. My możemy Ci powiedzieć, że taki, którego kable są bardzo dobrze chronione. Jeżeli kupisz kolektor z gołymi przewodami, to ciepło może przez nie bardzo łatwo uciekać. Musisz więc je samodzielnie ochronić, inaczej narażasz się na straty ciepła i nieefektywne działanie sprzętu. 

W zasobniku znajduje się bardzo gorąca woda, która jest akumulowana, kiedy jej nie używamy. Przez to, że woda jest tak gorąca, niestety można łatwo oparzyć się o zbiornik. Niektóre osoby mogą o tym nie wiedzieć, co może być bardzo niebezpieczne. Przed montażem całej instalacji warto pomyśleć, gdzie ustawienie zbiornika byłoby najbezpieczniejsze. 

Kolejną wadą jest to, że w miesiącach zimowych nie można liczyć na bardzo duże zyski. Od listopada do około kwietnia zysk może wynosić jedynie kilka procent. Oznacza to, że nie można zupełnie zrezygnować z korzystania z innych sposobów na ogrzewanie wody. Warto też wspomnieć, że zakup nowego kolektora słonecznego wraz z instalacją może być dość drogą inwestycją. 

 

 

Dodaj komentarz

8 KOMENTARZ

Sławek

December 26, 2022 at 5:37 pm

Witam
Przeczytałem cały artykuł opinie i nie znalazłem odpowiedzi na pytanie .
Czy woda w panelu ze zbiornikiem na c.w.u. w górnej części panela nie zamarznie w zimie ?

Odpowiadać
Zespół MWW.pl

January 23, 2023 at 8:03 am

Dzien dobry,

Dziekujemy za komentarz. Zbiornik jest izolowany oraz wyposazony w termometr, ktory pozwala monitorowac temperature wody i zapobiec jej zamarznieciu.

Pozdrawiamy,
Zespol MojeWygodneWnetrze.pl

Odpowiadać
Gosia

March 7, 2022 at 2:07 pm

Wraz z mężem chcemy kupić kolektor słoneczny z bojlerem tylko nie wiemy które z nich są lepsze płaskie czy rurkowe. Chcielibyśmy dobrze kupić ale nie bardzo możemy zrozumieć co jest lepsze

Odpowiadać
Zespół MWW.pl

March 10, 2022 at 6:03 pm

Dzień dobry,

Odpowiedź na pytanie, który kolektor będzie lepszy zależy od warunków i oczekiwań. Chcielibyśmy się posłużyć artykułem sporządzonym przez specjalistów, który znajduje się tutaj –> https://www.solar-tech.pl/Pliki/kolektory_plaskie_czy_prozniowe.pdf. Jest to wiedza przekazana przez specjalistów firmy SOLAR-TECH, czyli osób zajmujących się na co dzień montażem instalacji tego typu.

Pozdrawiamy,
Zespół MojeWygodneWnetrze.pl

Odpowiadać
Lucjan

August 22, 2020 at 7:00 pm

Nigdzie nie jest wyjaśnione, czy w wypadku kolektorów próżniowych ciśnieniowych istnieje ryzyko przegrzania. Mam na myśli sytuację, gdy np. w lecie trzeba wyjechać na dłużej.Może ktoś z Państwa ma na ten temat wiedzę?

Odpowiadać
Zespół MWW.pl

March 10, 2022 at 6:05 pm

Dzień dobry,

Problem, o który Pan pyta został bardzo ładnie wyjaśniony w e-czasopiśmie InstalReporter –> https://instalreporter.pl/ogolna/przegrzewanie-kolektorow-sposoby-zabezpieczen/. Znajdzie Pan w nim nie tylko informacje czy i na ile instalacje mogą ulec przegrzaniu, ale też jak temu zapobiegać.

Pozdrawiamy,
Zespół MojeWygodneWnetrze.pl

Odpowiadać
Rys

August 1, 2020 at 8:17 pm

Co mają kolektory solarne służące do ogrzewania c.w.u do redukcji kosztów prądu – chyba że dogrzewamy wodę elektrycznie, ale w domach zwykle to paliwa stałe, gaz lub olej? I jaki kabel chciałby podłączać do nich autor? Mieszają się tu pojęcia kolektorów solarnych oraz paneli fotowoltaicznych.
Poza tym materiał pewne kwestie wyjaśnia i ogólnie jest przydatny – poza wyżej wskazanymi kwiatkami. I z tym zrób to sam to już chyba przesada – testował ktoś wydajność takiego rozwiązania? Raczej szkoda czasu i środków.

Odpowiadać
Zespół MWW.pl

August 20, 2020 at 2:16 pm

Dzień dobry,

Dziękujemy za komentarz. Pisząc “panel” autor miał na myśli płaski, modułowy element konstrukcyjny (zgodnie ze znaczeniem słowa panel), nie panel fotowoltaiczny.

Pozdrawiamy,
Zespół MojeWygodneWnętrze.pl

Odpowiadać