Ranking 11 najlepszych piecyków gazowych w 2021

Ostatnio aktualizowane: 15.10.21

 

Modele piecyków gazowych Termet Termaq Electronic G-19-02 i Bartolini Primavera zyskały największą przychylność użytkowników. Produkty są bardzo wydajne. Pierwszy sprzęt jest przeznaczony do podgrzewania wody, więc możesz go zamontować w łazience. Model szybko działa, dlatego możesz z niego korzystać zaraz po włączeniu podczas brania prysznica. Urządzenie ma pokrętła, którymi się go obsługuje i ustawia temperaturę oraz moc. Sprzęt jest bezpieczny w użyciu, ponieważ ma zabezpieczenia przed przegrzaniem oraz przed wypływem gazu. Model można używać nawet przy dość niskim ciśnieniu wody, co jest bardzo przydatne latem, a także w wyższych budynkach. Druga propozycja, czyli Bartolini Primavera, to przenośny piecyk zasilany 11 kg butlą z gazem. Ponieważ wyposażono go w kółka, można go wygodnie przesuwać po podłodze. Sprzęt znajduje zastosowanie w domu, warsztacie, garażu, magazynie i wielu podobnych miejscach. Ma on katalizator zmniejszający ilość nieprzyjemnego zapachu powstającego podczas spalania gazu.

 

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

Najlepszy produkt

Zalety

Model jest bardzo bezpieczny w użyciu, dzięki zastosowaniu różnych zabezpieczeń np. przed przegrzaniem, wciekiem gazu czy zanikiem ciągu kominowego. Zapłon jest na baterię, czyli nie ma płomienia dyżurnego, co skutkuje dużo mniejszym zużyciem gazu.

Wady

Zastosowane pokrętła służą do ustawiania mocy i temperatury, zdaniem niektórych takie rozwiązanie jest nieprecyzyjne, co przeszkadza w szczególności rodzicom malutkich dzieci, przy których precyzyjne ustawienie ciepłoty wody jest niezbędne.

Podsumowanie

Wymiary ogrzewacza są równe 58,5 cm x 36 cm x 22 cm. Moc produktu mieści się w granicach od 7700 W do 19200 W. Urządzenie może być używane przy ciśnieniu wody od 0,2 bar do 10 bar. Piecyk waży 9,5 kg.

Drugi wybór

Zalety

Piecyk gazowy ma przy podstawie obrotowe kółka, dlatego też jego przenoszenie między pomieszczeniami jest proste. Sprzęt jest doceniany za wydajną pracę i bezpieczeństwo użytkowania. Jedna butla propan-butan wystarcza na ok. 110 h pracy.

Wady

Pewna grupa użytkowników przyznaje, że obudowa stosunkowo szybko się nagrzewa. Z tego względu lepiej jej nie dotykać, kiedy urządzenie jest włączone.

Podsumowanie

Model jest sprzedawany w zestawie z potrzebnymi akcesoriami. W komplecie znajduje się wąż, opaski i reduktor. Instrukcja w języku polskim jest dopracowana i zawiera wszystkie istotne informacje. Obudowa piecyka została zrobiona ze stali.

Rozważ też

Zalety

Produkt jest wykonany z wysokiej jakości materiałów, a to gwarantuje długi czas użytkowania bez awarii. To model wolnostojący, który można łatwo przenosić. U jego podstawy znajdują się obrotowe kółka. Przesuwanie piecyka w inną stronę nie wymaga użycia zbyt dużej siły.

Wady

Niektórzy konsumenci zwracają uwagę na to, że na początku wymiana butli jest nieco trudna. Potrzeba trochę wprawy, aby robić to sprawnie.

Podsumowanie

Mimo pewnych wad urządzenie jest dobrze oceniane przez użytkowników. Wymiary sprzętu to: 74,5 cm x 42 cm x 26 cm. Materiałem wykonania jest niepodatny na działanie wysokiej temperatury metal. W zestawie znajduje się wąż i reduktor.

 

 

Najlepsze piecyki gazowe w 2021 roku

 

Polecamy nasz ranking piecyków gazowych, przydatny dla każdego, kto szuka urządzenia do swojego domu, mieszkania czy nawet biura.

 

Nasze zalecenia

 

1. Termet Termaq Electronic G-19-02

 

Podgrzewacz gazowy Termet Termaq Electronic G-19-02 ma ładny i nowoczesny design. Sprzęt można montować w łazience lub kuchni, aby skutecznie ogrzewał wodę.

Urządzenie ma elektryczny zapłon, dlatego działa bardzo sprawnie Produkt reguluje się przy użyciu pokręteł, ustawia się odpowiedni płomień i temperaturę wody. W modelu zastosowano zabezpieczenie, chroniące przed przypadkowym wypływem gazu. Wymiary sprzętu wynoszą: 58,5 cm x 36 cm x 22 cm. Średnica przyłącza do odprowadzania spalin to 11,7 cm. Urządzenie ma zabezpieczenie przed przegrzaniem.

Minimalna moc produktu to 7700 W, a maksymalna moc sięga 19200 W. Sprzęt bardzo dobrze działa nawet przy niskim ciśnieniu wody, więc można go używać np. na wyższych piętrach w bloku. Model waży 9,5 kg. Użytkownicy twierdzą, że produkt podgrzewa wodę w szerokim zakresie temperatur i estetycznie się prezentuje.

Termet Termaq Electronic G-19-02 to urządzenie o wymiarach: 58,5 cm x 36 cm x 22 cm. Waży ono 19,2 kg. Moc piecyka mieści się w zakresie 7700 – 19200 W.

 

Zalety

Ma niezbędne zabezpieczenia: Sprzęt jest wyposażony we wszystkie niezbędne zabezpieczenia, w tym przed przegrzaniem, zanikiem ciągu kominowego oraz wyciekiem gazu.

Cicha praca: Piecyk cicho pracuje, dlatego generowane przez niego dźwięki nie będą zakłócały spokoju domowników.

Nowoczesny palnik: Urządzenie wyposażono w nowoczesny palnik chłodzony wodą. Pozwoliło to na zmniejszenie emisji tlenku węgla i azotu. Żeby to potwierdzić, przeprowadzono specjalny test piecyków gazowych.

Szybko się uruchamia: To, co wyróżnia sprzęt wśród innych podgrzewaczy wody to krótki czas uruchamiania.

Trwałość: Podgrzewacz jest trwały i odporny na awarie. Wszystko ze względu na zastosowane rozwiązania konstrukcyjne, takie jak nowoczesny zespół wodno-gazowy oraz miedziany wymiennik ciepła.

 

Wady

Trudność w zachowaniu precyzji: Do zmiany temperatury wody i mocy urządzenia służą pokrętła. Wiele osób przyznaje, że takie rozwiązanie nie pozwala na precyzyjne ustawienie sposobu działania piecyka.

 

 

 

 

2. Bartolini Primavera

 

Bartolini Primavera to godny uwagi sprzęt, którego moc całkowita wynosi 2900 W. Ponieważ jest to model przenośny możemy swobodnie go przestawiać z jednego pomieszczenia do drugiego dzięki czterem małym kółkom w podstawie. Piecyk ma wymiary: 43 cm x 42 cm x 78 cm i waży 13,5 kg.

Aby móc używać urządzenia wystarczy podłączyć do niego 11 kg butlę z gazem (propan-butan). Zapewnia ona nawet do 110 godzin pracy. Sprzęt jest wyposażony w czujnik, który odcina dopływ gazu w momencie, gdy jego stężenie w pomieszczeniu przekroczy określoną normę.

Piecyk jest polecany przez konsumentów, bo według nich jest użyteczny, solidny oraz bezpieczny w użytkowaniu. Za pomocą kratki możemy zamaskować butlę z gazem, więc urządzenie nie wpływa negatywnie na wystrój pomieszczenia. Sprzęt znajduje zastosowanie w wielu miejscach, a więc nie tylko w domu, ale i np. garażu, magazynie, na stoisku targowym czy hali przemysłowej.

Piecyk Bartolini Primavera waży 13,5 kg, a jego wymiary są równe: 43 cm x 42 cm x 78 cm. Model ma 3-stopniową regulację mocy, dostępne poziomy to 1900, 2400 i 2900 W.

 

Zalety

Nie wymaga montażu w jednym miejscu: Urządzenie nie wymaga montażu w jednym miejscu. To model przenośny, który ma kompaktowe wymiary i praktyczne kółka w podstawie.

Możliwość zamaskowania butli: Piecyk jest zasilany 11 kg butlą z gazem. Jednak nie musi ona stać na widoku. Po umieszczeniu wewnątrz obudowy możemy ją zamaskować elegancko wyglądającą kratką.

Nie tylko do domu: Sprzęt nadaje się do użytku w domu, a także wielu innych miejscach. Możemy wykorzystać go do ogrzania magazynu, garażu, hali przemysłowej, stoiska na targu i tarasu.

Katalizator: Urządzenie zostało wyposażone w profesjonalny katalizator, za sprawą którego charakterystyczny zapach towarzyszący spalaniu gazu jest mniej wyczuwalny.

 

Wady

Kłopotliwe podłączanie butli: Osoby, które do tej pory nie miały styczności z podobnymi sprzętami przyznają, że podłączanie butli nie należało do łatwych czynności.

 

 

 

 

3. Volteno 4200W VO 0286

 

Ceramiczny piec gazowy Volteno 4200W VO 0286 zapewnia dodatkowe źródło ciepła w pomieszczeniu. W jego podstawie znajdują się kółka, a to oznacza, że przeniesienie go do innego pokoju nie sprawia problemu. Urządzenie ma 3-stopniową regulację mocy: 1500 W, 2800 W oraz 4200 W, dlatego możemy dostosować sposób jego działania do swoich potrzeb.

Wymiary modelu to: 74,5 cm x 42 cm x 26 cm, waży on ok. 10 kg. Piecyk jest przystosowany do zasilania butlą z gazem. Wyposażono go w czujnik stężenia dwutlenku węgla, więc wyłączy się automatycznie, jeśli jego zawartość w pomieszczeniu przekroczy 18%. Materiałem wykonania obudowy jest odporny na uszkodzenia metal.

Czy sprzęt przypadł do gustu konsumentom? Z naszej analizy opinii wynika, że tak. Mimo że urządzenie jest niewielkie, szybko podnosi temperaturę w pomieszczeniu. Istotne jest, że jego uruchomienie nie jest trudne, a wynika to z zastosowania zapłonu piezoelektrycznego (nie musimy używać zewnętrznego źródła ognia).

Przenośny model Volteno 4200W VO 0286 to dobry piecyk gazowy do 300 zł o wymiarach: 74,5 cm x 42 cm x 26 cm. Moc urządzenia reguluje się w zakresie od 1500 do 4200 W.

 

Zalety

Zapłon piezoelektryczny: Żeby włączyć piecyk nie musimy używać zewnętrznego źródła ognia. Urządzenie jest wyposażone w zapłon piezoelektryczny, w efekcie czego rozpalanie go jest całkowicie bezpieczne i jednocześnie mało kłopotliwe.

Czujnik stężenia dwutlenku węgla: Sprzęt ma czujnik stężenia dwutlenku węgla. Jeśli jego poziom w pomieszczeniu przekroczy 18%, piecyk automatycznie się wyłączy. Uruchomi się on ponownie, gdy stężenie dwutlenku węgla się zmniejszy.

Elegancki design: Urządzenie może być bez przeszkód używane w domu ze względu na elegancki design. Ma ono solidną, metalową obudowę, na której nie pojawiają się nieestetyczne zarysowania i przetarcia.

 

Wady

Brakuje katalizatora: Do sprzętu nie został dołączony katalizator, dlatego w ogrzewanym pomieszczeniu wyczuwalny jest specyficzny zapach spalanego gazu.

 

 

 

 

4. Vaillant atmoMAG 14-00 XI H

 

Jeżeli szukasz dobrego piecyka do ogrzewania wody, to warto zainteresować się modelem Vaillant atmoMAG 14-00 XI H. Produkt możesz zawiesić na ścianie w każdej łazience czy kuchni przy przyłączu wody i ciągu kominowym. Urządzenie sprawdza się w domach, mieszkaniach, a nawet miejscach pracy. Moc sprzętu mieści się w zakresie od 9800 W do 24400 W.

Model działa w oparciu o zapłon bateryjny. W przypadku, gdy produkt jest stosowany w domach, w których jest drugie ogrzewanie np. na węgiel i przez piecyk przechodzi ciepła woda, to zapłon następuje automatycznie, a zużycie gazu jest ograniczone.

Sprzęt jest bardzo łatwy w obsłudze, ma 3 pokrętła, umożliwiające włączenie produktu i ustawienie temperatury wody i wielkości ognia. Piecyk waży 12 kg. Wymiary urządzenia są równe: 68 cm x 35 cm x 28,2 cm. Użytkownicy docenili ten model za dużą wytrzymałość i twierdzą, że dobrze się zapala nawet przy niskim ciśnieniu wody.

Przepływowy piecyk Vaillant atmoMAG 14-00 XI H umożliwia regulację mocy w zakresie 9800 – 2440 W. Jego wymiary to: 68 cm x 35 cm x 28,2 cm. Model waży 12 kg.

 

Zalety

Nieskomplikowana obsługa: Obsługa piecyka nie jest skomplikowana. Temperaturę wody i wielkość płomienia zmienia się za pomocą pokręteł.

Solidność: Elementy budowy urządzenia narażone na działanie płomienia pokryto antykorozyjną powłoką, co zwiększa ich trwałość.

Łatwy montaż: Sprzęt wymaga zamontowania na ścianie, co nie jest trudne. Powinien on znaleźć się w pobliżu punktu poboru wody oraz ciągu kominowego, ale nie wymaga przygotowywania osobnego gniazdka (zapłon jest zasilany baterią).

 

Wady

Nieprecyzyjne ustawienie temperatury wody: Część konsumentów ma problem z precyzyjnym ustawieniem temperatury wody, przez co muszą kilka razy przekręcić pokrętło w odpowiednią stronę.

Za prosty design: Pojawiają się komentarze, że jest to model o zbyt prostym designie i nie wygląda stylowo.

 

 

 

 

5. Skiva POK-03

 

Skiva POK-03 to piecyk gazowy, który może się przydać w każdym miejscu. Urządzenie może być użytkowane w domu, mieszkaniu, pomieszczeniach biurowych czy warsztatach. Do sprzętu trzeba dokupić butlę gazową, ustawianą w jego wnętrzu. Produkt jest odpowiedni do użytku w pomieszczeniach o powierzchni do 25 m2.

Urządzenie ma regulowaną moc, dlatego uzyskasz temperaturę odpowiednią do swoich potrzeb (1400 W, 2750 W, 4100 W). Produkt ma w środku 3 płytki ceramiczne, które są jego elementem grzejnym.

Model ma bezpieczną obudowę, zabezpieczającą przed przypadkowym oparzeniem. Sprzęt stoi na kółkach, więc można go łatwo i szybko przewozić w dowolne miejsce w tym samym pomieszczeniu. Wymiary produktu to: 42 cm x 38 cm x 73 cm. Konsumenci cenią ten piecyk za bezpieczeństwo użycia, a także łatwość obsługi.

Sprzęt Skiva POK-03 ma wymiary: 42 cm x 38 cm x 73 cm. To przenośny piecyk z 3-stopniową regulacją mocy: 1400 W, 2750 W i 4100 W.

 

Zalety

Nie wymaga użycia zapalniczki: Urządzenie jest zasilane z butli, a żeby je uruchomić nie potrzebujemy zapalniczki ani zapałek. To model z wbudowanym zapłonem piezoelektrycznym, który zwiększa bezpieczeństwo użytkowania.

Możliwość regulacji mocy: Ponieważ piecyk pozwala na regulację mocy, uda nam się dopasować sposób jego działania do indywidualnych potrzeb. Nie powinniśmy narzekać, że w pokoju jest za zimno czy zbyt gorąco.

 

Wady

Nie do dużych pomieszczeń: Sprzęt nie jest przystosowany do ogrzewania pomieszczeń o bardzo dużym metrażu, maksimum to ok. 25 m2.

Piszczące kółka: Znajdujące się w podstawie piecyka kółka nieprzyjemnie piszczą podczas przesuwania z miejsca na miejsce.

 

 

 

6. Piecyk Gazowy Junkers Cerapur GC2200W 20/25C 7736901493

 

Wysokiej jakości, stylowy piecyk gazowy Junkers jest wyposażony w wygodny w użyciu intuicyjny panel sterowania, który pozwala na sterowanie pracą urządzenia. Model ma stylowy design, pasujący do wielu aranżacji, dzięki czemu można go zamontować bez konieczności robienia dodatkowej obudowy. Urządzenie ma kompaktowe wymiary, dzięki czemu można je zamontować w wielu miejscach. Pracuje on niezależnie od ciągu kominowego oraz powietrza w pomieszczeniu. 

Piecyk gazowy Junkers Cerapur GC2200W 20/25C jest wyposażony w wysokiej jakości nierdzewny wymiennik ciepła wykonany z połączenia aluminium i krzemu. Model ma zwiększoną moc na c.w.u do 25 kW oraz modulację mocy od 4,8 kW. Urządzenie jest przyjazne dla środowiska, dzięki czemu użytkownik nie musi martwić się o emisję szkodliwych substancji do atmosfery. 

Test piecyków gazowych wskazuje, że wiele osób chętnie sięga po produkty marki Junkers. Użytkownicy chwalą model Cerapur GC2200W 20/25C za design oraz prostą obsługę kotła. 

 

 

 

 

7. Piecyk gazowy, Promiennik Grzewczy Ravanson 4100W

 

Ravanson 4100 W to piecyk gazowy na butlę z propan butanem. Urządzenie do ogrzewania jest wyposażone w specjalny system zmniejszający ilość wydzielanego szkodliwego zapachu. Dzięki tej praktycznej funkcji osoby będące w pomieszczeniu nie czują nieprzyjemnej woni gazu unoszącej się w powietrzu. Urządzenie sprawdzi się zarówno w mieszkaniu, jak i w biurze do 100 m², dzięki czemu można bez problemu korzystać z piecyka w każdej sytuacji. Model spełnia wszystkie normy bezpieczeństwa.

Przenośny ogrzewacz gazowy ma moc grzewczą wynoszącą 0-1400-2800-4100 W. W trakcie pracy urządzenie zużywa od 100 g/h do 299 g/h w zależności od ustawionego trybu. Urządzenie jest wyposażone w specjalne zabezpieczenie antyprzechyłowe, które chroni przed niebezpieczeństwem.  Obudowa piecyka jest wykonana z grubego metalu. Waga modelu wynosi 8,5 kg, a jego wymiary to 75,5 cm x 46 cm x 32 cm.

Opinie o piecykach gazowych marki Ravanson są pozytywne wśród osób, które zdecydowały się na wybór urządzenia. Konsumenci chwalą produkt za niewielkie wymiary oraz wagę, pozwalającą na bezproblemowe transportowanie z miejsca na miejsce. 

 

 

 

 

8. Piecyk Gazowy Jednofunkcyjny Termet Ecocondens Silver 25kW WKJ4361000000

 

Piecyk gazowy Termet Ecocondens Silver 25 kW WKJ4361000000 wykorzystuje efekt kondensacji do podgrzewania wody, która następnie jest rozprowadzana po całej instalacji znajdującej się w budynku. Model jest prosty w obsłudze i ma panel z wyświetlaczem umożliwiający stałe kontrolowanie pracy urządzenia. Piecyk ma kompaktowe wymiary, które pozwalają na bezproblemowy montaż w dowolnym miejscu wybranym przez użytkownika. 

Urządzenie kondensacyjne ma nowoczesny wymiennik ciepła wykonany ze stali nierdzewnej i ma szeroki zakres regulacji oraz wentylator z opcją zmiany obrotów, który steruje się za pomocą wbudowanej elektroniki. Gazowy ogrzewacz wody ma moc 25 kW, jest zasilany gazem i może pracować w układzie zamkniętym. Urządzenie zaprojektowano w taki sposób, aby współpracowało z pompami ciepła do powietrza i wody. 

Osoby, które posiadają model Termet Ecocondens Silver 25 kW WKJ4361000000, polecają produkt ze względu na jego bezawaryjność oraz solidne wykonanie. Piecyk gazowy jest wydajny i dobrze sprawdzi się w domu jednorodzinnym. 

 

 

 

 

9. Piecyk Gazowy łazienkowy Saunier Duval Thema Classic C25 H-PL 0010016512 

 

Wysokiej jakości piecyk gazowy marki Saunier Duval Thema Classic C25 H-PL 0010016512 to nowoczesne urządzenie wyposażone we wszystkie najważniejsze funkcje. Model ma  zaawansowane układy elektroniczne, odpowiedzialne za sterowanie pracą urządzenia. Oprócz tego łazienkowy piecyk gazowy jest wyposażony w system kontrolujący pogodę, dzięki czemu urządzenie samo dopasowuje intensywność pracy do warunków panujących na dworze. 

Model jest wyposażony w nowoczesną technologię zapewniającą bezpieczeństwo użytkownikom. Urządzenie ma prosty w obsłudze panel sterowania z podświetlaniem, dzięki czemu użytkownik może z łatwością sterować piecem. Piecyk gazowy do łazienki ma otwartą komorę spalania oraz moc wynoszącą 9,0 – 24,0 kW. Temperatura c.o. wynosi 35 – 83 stopni Celsjusza, a maksymalna pojemność instalacji to 110 litrów. Maksymalny pobór mocy urządzenia wynosi 62 W. Waga modelu wynosi 33 kg. Wymiary piecyka gazowego to 74 cm x 41 cm x 31 cm. 

Użytkownicy potwierdzają, że model Saunier Duval Thema Classic C25 H-PL 0010016512 to dobry i tani piecyk gazowy przeznaczony zarówno do podgrzewania wody, jak i do centralnego ogrzewania. Urządzenie spełnia wymagania osób, które potrzebują sprawdzonego rozwiązania do mieszkania lub domu jednorodzinnego. 

 

 

 

 

10. Kocioł Dwufunkcyjny z Otwartą Komorą Spalania Ariston Clas X CF EU 24 

 

Dwufunkcyjny piecyk gazowy marki Ariston jest dobrej jakości urządzeniem klasy średniej, które spełni wymagania każdego użytkownika. Model jest przeznaczony do podgrzewania wody niezbędnej do regularnego użytkowania, a także do grzania wody znajdującej się w zamkniętym obiegu. Urządzenie ma nowoczesny panel sterowania z czytelnym wyświetlaczem oraz funkcją touch and feel. Model ma także system autodiagnostyczny, który na bieżąco pokazuje kody błędów. 

Piecyk gazowy Ariston Clas X CF. EU 24 ma wbudowany system umożliwiający odpowietrzenie kotła oraz wydajną pompę z opcją pełnej modulacji elektronicznej. Moc nominalna urządzenia wynosi 25,8/11 kW, a sprawność spalania 93,3%. Urządzenie jest wyposażone w nowoczesny system zapobiegający zamarzaniu oraz blokowaniu pompy. Model ma klasę ErP dla c.o. określaną jako C oraz dla c.w.u oznaczoną jako B. 

Osoby, które zakupiły ten produkt, chwalą go za solidne wykonanie oraz klasyczny design. Model Ariston Clas X CF. EU 24 ma wiele niezbędnych funkcji, które pozwalają na wygodne i przede wszystkim bezpieczne użytkowanie sprzętu.

 

 

 

 

11. Piecyk gazowy do wody Vaillant ecoTEC pure VCW 226/7-2

 

Kocioł kondensacyjny Vaillant ecoTEC pure VCW 226/7-2 jest zaprojektowany z myślą o osobach potrzebujących sprawdzonego rozwiązania za rozsądną cenę. Model ma wszystkie niezbędne funkcje, potrzebne wymagającemu użytkownikowi pragnącemu posiadać zaawansowaną technologię umożliwiającą sterowanie ogrzewaniem oraz dopływem ciepłej wody do kranów w budynku. Piecyk gazowy do wody i c.o. charakteryzuje się wysoką jakością wykonania oraz nowoczesnymi rozwiązaniami, które bezpośrednio wpływają na sposób użytkowania.

Model Vaillant ecoTEC pure VCW 226/7-2 ma naczynie rozszerzalnościowe o pojemności 8 l oraz technologię kondensacji, która pozwala na zaoszczędzenie pieniędzy w trakcie użytkowania. Piecyk gazowy wykazuje się wysoką oszczędnością energii oraz efektywnością w klasie energetycznej. Moc znamionowa urządzenia wynosi od 7,2 kW do 20,1 kW. Model może być zasilany gazem ziemnym G20, G27, a także gazem płynnym G31. 

Użytkownicy, którzy zdecydowali się na zakup tego modelu, potwierdzają, że jest to dobry piecyk gazowy o optymalnych parametrach. Produkt spełnia wymogi bezpieczeństwa i nie sprawia problemów w użytkowaniu. 

 

 

 

 

Jaki piecyk gazowy kupić?

 

Przewodnik zakupowy

Piecyki gazowe to urządzenia grzewcze wykorzystujące gaz jako źródło energii. Dobry sprzęt to taki, który jest wydajny, działa efektywnie, a do tego nie zajmuje dużo miejsca w pomieszczeniu. Jak znaleźć piecyk spełniający wszystkie oczekiwania? Po lekturze poradnika bez wątpienia znajdziesz odpowiedź na to pytanie.

 

 

Jaki piecyk gazowy wybrać?

Standardowo piecyki gazowe dzielimy na urządzenia: na podbłękit, z katalizatorem i na podczerwień. Produkty zaliczane do pierwszej wymienionej grupy nagrzewają się tuż po włączeniu, co zapewnia szybkie ogrzanie pomieszczenia. Są one wyposażone w palnik (wykonany ze stali nierdzewnej), z jego wnętrza wydobywają się niebieskie płomienie. To świetny sprzęt do garażu czy piwnicy. Piecyki z katalizatorem uważa się za wyjątkowo bezpieczne w użytkowaniu, ponieważ gaz jest spalany przy niskiej temperaturze. Odbywa się to bez udziału płomienia, w efekcie czego nie powstaje dwutlenek węgla i nieprzyjemny zapach. Modele z katalizatorem rozprowadzają ciepło równomiernie i są przystosowane do długotrwałej pracy. Urządzenia na podczerwień mają palnik ceramiczny, co zapewnia lepsze rozproszenie energii cieplnej. W czasie spalania piecyk świeci się na czerwono, jego zaletą jest to, że podczas pracy nie wysusza powietrza.

Mianem piecyków gazowych określa się też podgrzewacze wody. Wśród nich wyróżniamy sprzęty przepływowe i pojemnościowe. Te pierwsze mają kompaktowe wymiary, nie zużywają zbyt dużo energii, a poza tym ich montaż nie jest zbyt kłopotliwy. Co więcej, woda podgrzewana jest tylko wtedy, gdy jej potrzebujemy. Trzeba jednak odczekać kilka minut, zanim jej temperatura wzrośnie, więc przez pewien czas z kranu wypływa zimny strumień. Z kolei podgrzewacze pojemnościowe nie tylko zwiększają temperaturę wody, ale i ją magazynują. Do wyboru mamy sprzęty ciśnieniowe ze zbiornikiem o pojemności do 200 l oraz bezciśnieniowe. Mają one znacznie mniejszy, maksymalnie ok. 15 l zbiornik. Uważa się, że koszt eksploatacji urządzeń pojemnościowych jest większy niż przepływowych.

 

Moc

Piecyk powinien mieć dużą moc. To ona decyduje o skuteczności pracy sprzętu i tym samym zadowoleniu z zakupu. W przypadku przepływowych i pojemnościowych urządzeń maksymalna moc może wynosić ponad 15 000 W, co wystarcza na szybkie podgrzanie wody do kąpieli czy mycia naczyń. Szukając modelu z katalizatorem czy na podbłękit, z pewnością zauważymy, że wartość tego parametru jest znacznie mniejsza i przeciętnie wynosi nie więcej niż 5000 W. Jednak nie tylko moc decyduje o tym, jaki piecyk gazowy jest najlepszy, ale i możliwość jej regulacji. Pozwala to nam na samodzielne decydowanie o sposobie działania produktu.

 

Wymiary i waga

Wymiary urządzenia odgrywają ważną rolę przy wyborze, ponieważ nie każdy dostępny produkt może pasować do wyznaczonego przez nas miejsca montażu. Kiedy kupujemy model na podbłękit, podczerwień lub z katalizatorem, nierzadko istotna okazuje się dodatkowo waga sprzętu. Zazwyczaj tego typu produkty są przystosowane do przenoszenia z miejsca na miejsce (niektóre mają w podstawie kółka) i ważą maksymalnie kilkanaście kilogramów.

 

Zabezpieczenia

Piecyk zasilany gazem powinien być wyposażony w kilka zabezpieczeń. Jednym z nich jest czujnik odcinający dopływ paliwa w momencie, gdy jego stężenie osiągnęło zbyt wysoki poziom. Sprzęt może być też zabezpieczony przed przegrzaniem lub przed poparzeniem dłoni (wówczas w miejscu grzewczym jest kratka uniemożliwiająca dotknięcie go). Ponadto najlepszy piecyk gazowy ma antyprzechyłowy wyłącznik. W sytuacji, gdy urządzenie się przechyli, zawór automatycznie zamknie dopływ gazu i paliwo nie będzie się ulatniać.

 

Piecyki zasilane butlą – zużycie gazu

Na podstawie zużycia gazu możemy wywnioskować, jak długo będziemy mogli korzystać ze sprzętu po podłączeniu do niego pełnej butli. Przeważnie mieści się ono w przedziale od 100 g/h do 400 g/h. To zależy od mocy urządzenia i tego, czy sami możemy ją regulować (jeśli tak, automatycznie zmniejsza się też zużycie gazu).

 

 

Obudowa

Obudowa piecyka powinna być wykonana z solidnych materiałów, takich jak stal nierdzewna. Sprzęt przystosowany do zmiany miejsca ustawienia powinien estetycznie się prezentować. Wtedy będziemy mogli go bez przeszkód używać nie tylko w garażu, ale i w domu, gdy chłód zacznie nam przeszkadzać (bez martwienia się, że piecyk wpłynie negatywnie na wystrój wnętrza).

 

Typ gazu

Przeważnie piecyki gazowe są przystosowane do działania z wykorzystaniem propan-butanu. Jest on zamykany w butli, dlatego w tylnej części obudowy znajdziemy przeznaczony na nią schowek. Natomiast podgrzewacze wody to urządzenia, które spalają gaz ziemny GZ 50 (niektóre przenośne piecyki także możemy do niego podłączyć).

 

Piecyki gazowe w dobrych cenach

Za przenośny piecyk gazowy zapłacimy od 100 zł do nawet 1000 zł (zarówno za model na podbłękit, jak i na podczerwień czy z katalizatorem). Droższe sprzęty mają większą moc i są wyposażone w wentylator pozwalający na szybkie rozprowadzenie ciepła w pomieszczeniu. Z kolei podgrzewacze wody kosztują przeciętnie około 1000 zł.

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ