Ranking 10 najlepszych kotłów na pellet w 2021

Ostatnio aktualizowane: 28.09.21

 

Kocioł na pellet – Przewodnik zakupowy, ranking i test

 

Zastanawiasz się, jakie dobre modele kotłów na pellet znajdziesz na polskim rynku? Stworzyliśmy ranking pieców, które konsumenci najchętniej kupują. Zebraliśmy wyłącznie doceniane, wydajne i dobrze ogrzewające pomieszczenia urządzenia. Na pierwszym miejscu zestawienia znalazł się Rakoczy Cortina Pellet, model cechuje duże bezpieczeństwo użytku. Kocioł ma wbudowane różne czujniki, które sprawdzają wysokość temperatury, płomienia czy wypełnienia zasobnika, dając informacje, czy działa on prawidłowo. Piec bardzo wydajnie spala pellet, niezależnie od jakości użytego paliwa. Produkt jest bardzo wytrzymały i żaroodporny. Kocioł daje możliwość ogrzania budynków o dość dużej powierzchni. Na drugim miejscu znajduje się model Kocioł Kostrzewa Mini Bio NE 10 kW, który odpowiada wielu użytkownikom. Piec informuje swojego użytkownika o potrzebie usunięcia popiołu z paleniska i konieczności załadowania pelletu. Sprzęt jest bardzo łatwy w obsłudze, pozwala na automatyczne dobranie temperatury grzania do tej panującej na zewnątrz. Kocioł spełnia wymagania normy PN EN 303-5:2012 i charakteryzuje go sprawność na poziomie 92,8%.

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

Najlepszy produkt

Zalety

W piecu wykorzystano czujnik, który automatycznie sprawdza rodzaj pelletu i jego skład chemiczny, dostosowując do niego spalanie. Wygodny wyświetlacz ułatwia kontrolę nad piecem. Kocioł sam rozpala pellet. Sprawność modelu jest bardzo wysoka, sięga 94,9%.

Wady

Niektórzy konsumenci twierdzą, że obudowa na froncie nieco się brudzi i rysuje, szczególnie jeśli nieostrożnie wrzuca się do środka pellet czy wykonuje inne prace wokół pieca.

Podsumowanie

Model ma dwie części, lewa jest trochę niższa, a prawa wyższa, dlatego można wykorzystać ją jako półki. Wymiary kotła wynoszą 163,7 cm x 98,6 cm x 75,8 cm. Moc nominalna pieca to 14 kW. Sprzęt jest odpowiedni do ogrzewania pomieszczeń o powierzchni do 140 m2.

Drugi wybór

Zalety

Piec oferuje niskie koszty eksploatacji i automatykę w obsłudze. Mamy tu samoczynny układ zapłonu, stabilizację procesu spalania czy oczyszczanie automatyczne palnika pelletowego. Kocioł ma kompaktowe wymiary i jest idealny do niewielkich kotłowni.

Wady

Wśród opisywanej funkcjonalności wymienia się sterowanie za pomocą Wi-Fi i regulatorów pokojowych, jednak moduł GSM nie jest sprzedawany w standardzie i aby go pozyskać do swojego urządzenia trzeba go dodatkowo dokupić.

Podsumowanie

Waga kotła to 254 kg, a jego wymiary to 640 mm x 1347 mm x 1575 mm. Dopuszczalne ciśnienie robocze w układzie otwartym wynosi 1,5 bar, zamkniętym 3 bary. Wymiennik ciepła został wykonany z atestowanej wysokogatunkowej stali. Sterownie odbywa się za pomocą panelu dotykowego.

Rozważ też

Zalety

Model ma bardzo wysoki poziom spalania, nawet do 94%. Kocioł jest zautomatyzowany, więc sam się rozpala i wygasza. Montaż maszyny jest bardzo łatwy i bez problemu można ją wypoziomować, dzięki zastosowanym stopkom.

Wady

Kocioł można obsługiwać przy pomocy aplikacji, którą ściąga się na smartfona. Niestety, czasem mimo połączenia z Internetem piec nie reaguje i nie zmienia swoich ustawień.

Podsumowanie

Zbiornik na pellet mieści się 300 dm3. Produkt ma wymiary równe: 123 cm x 82 cm x 126 cm i wagę 295 kg. Model jest odpowiedni do ogrzewania pomieszczeń domów do 200 m2. Kocioł powinien być montowany przy ciągu kominowym.

 

 

10 najlepszych kotłów na pellet. Opinie w 2021 roku

 

Nasz ranking kotłów na pellet to zestawienie najciekawszych i najlepszych pieców, z których korzystają mieszkańcy domów jednorodzinnych.

 

1. Kocioł grzewczy Cortina Pellet 14kW

 

Ogrzewanie pomieszczeń piecem Rakoczy Cortina Pellet jest wygodne i szybkie. Sprzęt szybko nagrzewa pokoje, co jest szczególnie ważne w sezonie zimowym. Urządzenie samo się rozpala, co zapewnia dużą oszczędność czasu. Kocioł sam się czyści, więc nie trzeba po każdym użyciu domywać palnika. Moc modelu jest równa 14 kW, umożliwiając ogrzanie budynków o powierzchni do 140 m2.

Sprawność cieplna kotła jest równa 95%. Model ma wbudowany czujnik temperatury, ciśnienia, płomienia, poziomu paliwa i hallotronowy czujnik rusztu. Urządzenie ma wentylator wyciągowy spalin, który pozbywa się pozostałych substancji. Istnieje możliwość dopasowania pracy kotła do konkretnego rodzaju pelletu, aby ten spalał się wydajnie.

Komora spalania pieca jest wykonana z żaroodpornego materiału ceramicznego, który nie niszczy się pod wpływem działania ognia. Wymiary kotła są równe 163,7 cm x 98,6 cm x 75,8 cm. Konsumenci doceniają produkt za atrakcyjny design i bezawaryjność, jak podkreślają nie mają problemów ze sprzętem, dlatego też piec na pellet ma dobre opinie.

Rakoczy Cortina Pellet to automatyczny kocioł podajnikowy. Moc urządzenia wynosi 14 kW, co umożliwia ogrzanie budynków o powierzchni do 140 m2.

 

Zalety

Wentylator: Kocioł wyposażono w wentylator wyciągowy spalin, który usuwa substancje pozostałe po procesie spalania. Działa on efektywnie, co potwierdzają opinie użytkowników.

Efektywne spalanie: Producent zapewnia o efektywności spalania każdego rodzaju pelletu, nawet tego gorszej jakości. Niezależnie od tego, jakiego opału użyjemy możemy być pewni, że w naszym domu będzie ciepło.

Automatyczne rozpalanie pelletu: Do zakupu sprzętu zachęca to, że ma on mechanizm automatycznego rozpalania pelletu. W związku z tym prace związane z obsługą kotła są ograniczone do minimum.

Czujniki: Piec ma czujniki poziomu paliwa na ruszcie i czujnik ciśnienia oraz optyczne, dzięki którym może automatycznie dostosowywać proces spalania i jakości opału.

Zgodność z normami: Trzeba podkreślić, że rekomendowany przez nas kocioł jest zgodny z normą PN-EN 303-5:2012 i spełnia wymagania unijnej dyrektywy ErP.

 

Wady

Front: Na froncie obudowy po pewnym czasie pojawiają się zarysowania świadczące o nie najlepszym wykończeniu sprzętu.

 

 

 

 

2. Kocioł Pelletowy Defro Eko Slim 10kW

 

Tworząc ranking pieców na pellet pod uwagę braliśmy głównie popularność modelu oraz opinie użytkowników. W wyniku analiz wyłoniliśmy piec o wysokim współczynniku zainteresowania klientów i też ich dużego zadowolenia z jego użytkowania. Jest nim kocioł pelletowy Defro Eko Slim 10kW charakteryzujący się wysoką sprawnością cieplną, uzyskaną dzięki odzyskowi ciepła ze spalin, kształtująca się na poziomie od 90,2 do 93,9%. Klasa efektywności energetycznej pieca jest określana na A+. Jest to kocioł przystosowany do ogrzania 160 m2 powierzchni i zakresie mocy od 3 do 10 kW, opalany pelletem drzewnym o średnicy 6 mm.

Masa kotła wynosi 254 kg i jest on przystosowany do pracy z kominem o minimalnej wysokości 5 m o przekroju 14 x 14 cm. Wraz z kotłem użytkownik otrzymuje sterownik APC K Slim pozwalający na regulację opartą o wielkość przepływu powietrza przechodzącego przez wymiennik, palnik pelletowy zaopatrzony w funkcję samoczyszczenia, zapalarkę i stopki poziomujące. Według użytkowników warto też wspomnieć, że piec na pellet 10 kW współpracuje z pokojowymi sterownikami WIFI.

Gdy zastanawiasz się jaki piec na pellet kupić warto zapoznać się z opisem kotła pelletowego Defro Eko Slim 10kW ogrzewającego do 160 m2 powierzchni.

 

Zalety

Klasa energetyczna: Jest to przedstawiciel klasy efektywności energetycznej A+. Piec ma wysoką sprawność cieplną wynoszącą od 90,2 do 93,9%.

Automatyzm: Kocioł został wyposażony w szereg funkcji automatycznych jak układ zapłonu paliwa w sposób samoczynny, stabilizacja procesu spalania kontrolowanego przez katalizatory ceramiczne czy automatyczne czyszczenie palnika pelletowego.

Kompaktowy: Kocioł o wymiarach szerokość 640 mm, głębokość 1347 mm, wysokość 1575 mm pozwala na to, aby go umieścić już w przestrzeni wynoszącej 1 m2. Zatem będzie funkcjonalny do użycia w małych kotłowniach.

Wentylator: Piec wyposażono w wentylator wyciągowy, który całkowicie eliminuje problem odwróconego ciągu kominowego. Wentylator również stabilizuje pracę kotła.

Sterownik: Sterownik APC K SLIM ADAPTIVE CONTROL obsługuje 4 pompy: CO, CWU, pompę zaworu oraz pompę dodatkową. Sterowanie odbywa się jednym zaworem mieszającym za pomocą panelu dotykowego.

 

Wady

Piec ma możliwość podłączenia do sterowania za pomocą Wi-Fi z wykorzystaniem modułu GSM i regulatorów pokojowych. Jednak nie jest to wyposażenie standardowe i aby w nie wyposażyć urządzenie wymagana jest dopłata.

 

 

 

 

3. Ogniwo Kocioł EKO Pellet 18KW

 

Ogniwo EKO to kocioł na pellet oraz węgiel, o mocy 18 kW, który przyda się do ogrzania każdego domu. Produkt należy do piątej klasy, co oznacza, że emituje stosunkowo niewielką ilość spalin. Sprawność cieplna urządzenia wynosi 94%. Ten dobry piec na pellet jest żaroodporny, kwasoodporny i nie tworzy się na nim rdza. Wymiary pieca są równe 123 cm x 82 cm x 126 cm.

Kocioł został wykonany z blachy stalowej o grubości 6 mm, dlatego jest bardzo mocny. W zbiorniku na paliwo mieści się do 300 dm3 opału. Montaż produktu jest bardzo łatwy, ma on specjalne stopki, ułatwiające ustawienie w poziomie.

Konsumenci cenią ten piec za łatwość obsługi. Domownicy cieszą się, że każdy może włączyć urządzenie bez konieczności samodzielnego rozpalania. Jednocześnie palnik sam się czyści, dlatego wystarczy jedynie wynosić popiół. Kocioł nie wymaga użycia określonego gatunku pelletu, więc można używać różnych rodzajów.

Ogniwo EKO to kocioł na pellet o mocy 18 kW. Wymiary pieca są następujące: szerokość – 123 cm, głębokość – 82 cm i wysokość – 126 cm.

 

Zalety

Jakość wykonania: Do produkcji kotła wykorzystano atestowaną blachę, która jest odporna na uszkodzenia mechaniczne i wytrzymuje wysoką temperaturę. Konstrukcja sprzętu jest wytrzymała.

Niska emisja zanieczyszczeń: Piec spełnia wymogi dyrektywy EKODESIGN, a także wymagania 5 klasy PN EN 303-5:2012. Jest to dowód na to, że kocioł nie emituje zbyt dużo zanieczyszczeń do atmosfery.

Łatwa obsługa: Na zakup modelu mogą się zdecydować osoby, które nigdy wcześniej nie korzystały z pieca. Jest pewne, że nie będą miały one problemu z obsługą sprzętu, ponieważ ma on system automatycznego rozpalania i wygaszania kotła.

 

Wady

Aplikacja na smartfona: Użytkownicy mogą korzystać ze specjalnej aplikacji na smartfona pozwalającej na obsługę pieca. Nie jest ona jednak wystarczająco czytelna.

 

 

 

 

4. Kocioł na Pellet Kostrzewa Twin BIO NE 16 kW

 

Polecamy Twojej uwadze automatyczny kocioł stalowy TWIN Bio NE 16kW o wymiarach: szerokość – 159,1 cm, głębokość – 90,4 cm i wysokość – 138,9 cm. Jego waga wynosi 290 kg. Model wyposażono w podajnik, zasobnik na opał i palnik biomasowy. Piec jest przystosowany do spalania pellet i owsa.

Kocioł ma moc równą 16 kW. Jest to urządzenie 5 klasy emisji spalin zgodnie z normą PN-EN 303-5:2012. Model spełnia wymagania stawiane przez Program Ograniczenia Niskiej Emisji CO2. Jego klasa energetyczna to A+. Temperatura pracy palnika jest stale kontrolowana, co zwiększa bezpieczeństwo użytkowania. Kocioł ma funkcję automatycznego startu.

Użytkownicy wypowiadają się pozytywnie na temat wkładu ceramicznego, który zdecydowanie zwiększa efektywność pieca. Jakość wykonania produktu określają jako bardzo dobrą. Przydatna jest funkcja autoczyszczenia pozwalająca na skuteczne usunięcie osadu z rusztu palnika.

TWIN Bio NE to kocioł na pellet o mocy 16 kW. Model ma następujące wymiary: szerokość – 159,1 cm, głębokość – 90,4 i wysokość – 138,9 cm.

 

Zalety

Niska emisja spalin: Piec spełnia wymagania Programu Ograniczenia Niskiej Emisji CO2. Warto dodać, że jego klasa efektywności to A+, czyli najwyższa z możliwych dla sprzętów nie będących urządzeniami kondensacyjnymi.

Automatyczne sterowanie: W modelu zastosowano nowoczesną automatykę Platinum Bio ecoMAX 860P-S Simple z regulacją płomienia.

Autooczyszczanie: Kocioł na pellet ma funkcję automatycznego czyszczenia, co oznacza, że sam usuwa osad z rusztu palnika, a użytkownik nie musi o tym pamiętać.

 

Wady

Instalacja: Część osób podziela zdanie, że instalacja urządzenia jest skomplikowana nawet dla fachowców.

Design: Model ma zieloną obudowę, co nie wygląda zbyt atrakcyjnie. Większość kupujących woli bardziej stonowane kolory.

 

 

 

 

Kocioł na pellet i drewno

 

5. Kocioł na Pellet Kostrzewa EEI Pellets 24kW 

 

Automatyczny kocioł na pellet i drewno Kostrzewa EEI Pellets 24kW to model przeznaczony do ogrzewania budynków mieszkalnych. Produkt został wyposażony w nowoczesne rozwiązanie VG – variable geometry, które pozwala na zmianę długości rusztu w zależności od zapotrzebowania cieplnego. Model spełnia klasę efektywności energetycznej A+, co oznacza, że jest to piec bardzo oszczędny. Kocioł na pellet może pracować z najtańszym paliwem dostępnym na rynku, które dodatkowo może być zanieczyszczone piaskiem. 

Produkt ma funkcję umożliwiającą automatyczne czyszczenie palnika w trakcie pracy. Dzięki temu obsługa pieca jest bardzo komfortowa i wygodna dla użytkownika. Model o mocy 24 kW waży 290 kg. Systemy bezpieczeństwa opracowane przez producenta stale mierzą i informują o konieczności zasypywania paliwa oraz oczyszczeniu popielnika. 

Test kotłów na pellet Kostrzewa pokazuje, że są to modele warte zakupu ze względu na wysoką jakość produktu. Piece pelletowe są wyposażone we wszystkie nowoczesne systemy bezpieczeństwa, które stale kontrolują pracę urządzenia. Jest to bardzo wygodne i dobre rozwiązanie, które umożliwia bezproblemowe użytkowanie pieca. 

 

 

 

 

Kocioł na pellet 5 klasa

 

6. Kocioł 5 Klasy Sas Compact 20kW 

 

Sas Compact o mocy 20kW to kocioł na pellet 5 klasy spełniający najwyższe wymagania normy PN-EN 303-5:2012 sprawności cieplnej oraz wartości emisji zanieczyszczeń, które są określone według restrykcyjnych przepisów. Model charakteryzuje się wysoką sprawnością 89,8% – 90,4%, a także wysoką efektywnością procesu spalania, gwarantowaną konstrukcją wymiennika kanałów spalinowych. Kocioł na pellet i ekogroszek ma panel ceramiczny znajdujący się bezpośrednio nad paleniskiem. 

Model Sas Compact ma wbudowany zasobnik opału ze specjalnym systemem wyrównującym ciśnienie. Produkt ma zamontowany ogranicznik temperatury bezpieczeństwa STB oraz odpowiednio opracowaną konstrukcję drzwiczek, która ogranicza straty ciepła w kotłowni. Model został wyposażony w prosty w obsłudze, kolorowy, dotykowy wyświetlacz, na którym pokazywane są informacje o bieżącym działaniu pieca. 

Użytkownicy, którzy zakupili kocioł na pellet marki Sas, są zadowoleni z wyboru. Model ma wbudowany moduł Ethernet, a także możliwość dodatkowego podłączenia regulatora pokojowego. Piec został również wyposażony w system kontroli powietrza Air flow control.  

 

 

 

 

Małe kotły na pellet

 

7. Kocioł Kostrzewa Mini Bio NE 10 kW 

 

Kompaktowy model Kostrzewa Mini Bio to produkt zaprojektowany z myślą o użytkownikach, którzy potrzebują pieca do ogrzania maksymalnej powierzchni do 200 m2. Małe kotły na pellet to dobre rozwiązanie do niewielkiej kotłowni lub pomieszczenia, które nie jest osobno wydzielone. Model spełnia parametry 5 klasy normy PN EN 303-5:2012. Mini Bio o mocy 10 kW charakteryzuje się optymalną sprawnością 92,8%. 

Palnik umieszczony w kotle jest dostosowany do spalania paliwa o grubości od 6 do 8 mm, a także ma dodatkową funkcję pozwalającą na spalanie owsa. Ceramiczny wkład znajdujący się wewnątrz zwiększa sprawność spalania przy jednoczesnym zmniejszeniu emisyjności zanieczyszczeń. Palnik ma opcję automatycznego startu oraz modulację Fuzzy Logic II. Fotokomórka umieszczona wewnątrz kotła stale kontroluje płomień i temperaturę spalania. Piec ma wymiary 171,8 cm x 113,5 cm x 65,2 cm. 

Użytkownicy potwierdzają, że jest to dobry i tani kocioł na pellet, który charakteryzuje się kompaktowymi wymiarami. Model jest ekologiczny i ma niski pobór energii elektrycznej. 

 

 

 

 

Kotły na pellet Defro

 

8. Kocioł na Pellet Defro Gamma 15kW

 

Kotły na pellet Defro Gamma spełniają rygorystyczne wymagania dotyczące emisji spalin, które są szkodliwe dla środowiska naturalnego. Stalowy piec z podajnikiem jest przystosowany do spalania biomasy. Model został przystosowany do montażu w domach jednorodzinnych oraz obiektach, takich jak niewielkie ośrodki wypoczynkowe. Kocioł ma ceramiczny wkład w komorze spalania, który zwiększa efektywność przy jednoczesnym zmniejszeniu emisji zanieczyszczeń. 

Model spala biomasę w postaci pelletu drzewnego o średnicy 6 – 8 mm. Całym procesem spalania steruje innowacyjny system APC K SLIM ADAPTIVE CONTROL, obsługujący jednocześnie kocioł oraz pompy. Model ma funkcję pozwalającą na samoczynny zapłon paliwa po uruchomieniu pieca. Kocioł Defro ma samoczyszczący palnik i wymiennik. Produkt o mocy 15 kW jest przystosowany do ogrzewania pomieszczeń o łącznej powierzchni do 185 m2. 

Opinie o kotłach na pellet marki Defro są pozytywne, co potwierdza certyfikat Ecodesign. Producent modelu udziela 5 lat gwarancji na szczelność wymiennika ciepła oraz 2 lata na pozostałe części. 

 

 

 

 

Kocioł na pellet 8kw

 

9. Kocioł, Piec Kostrzewa Twin Bio Luxury Compact Ne 8 kW 

 

Nowoczesny design kotła marki Kostrzewa z serii Twin Bio Luxury Compact Ne to kompaktowy model z zabudowanym palnikiem, podajnikiem i zbiornikiem paliwa. Piec został zaprojektowany w taki sposób, aby pasować do niewielkich kotłowni, w których trudno ustawić kocioł. Producent przewidział możliwość montażu zbiornika na paliwo z lewej lub prawej strony, co jest dużym ułatwieniem dla użytkownika. Kocioł na pellet Kostrzewa jest wyposażony w system OMS, który odpowiada za stan czystości palnika. 

Kocioł na pellet 8kw ma kompaktowe wymiary, a co najważniejsze został przystosowany do spalania każdego rodzaju paliwa ekologicznego. Użytkownik może zakupić każdy rodzaj pelletu drzewnego klasy A1, A2 oraz B, a także mieszankę pelletu i owsa. Model został wyposażony w innowacyjny palnik z technologią VG, która pozwala na automatyczne dostosowanie wymiarów paleniska do zapotrzebowania cieplnego. Produkt nie wymaga wygaszania, ponieważ czyszczenie palnika następuje w trakcie pracy kotła. 

Konsumenci potwierdzają, że jest to dobry kocioł na pellet znanej marki Kostrzewa. Producent specjalizuje się w produkcji wysokiej jakości pieców. Model został wyposażony w nowoczesny sterownik Platinum Bio EcoMax 860P Lite oraz dotykowy, 5-calowy wyświetlacz, który jest prosty i intuicyjny w obsłudze, co dodatkowo podoba się użytkownikom.  

 

 

 

 

Kocioł na pellet 10kw

 

10. Kocioł na Pellet Defro Delta Ekopell 10kW 

 

Kocioł na pellet z serii Delta Ekopell marki Defro umożliwia spalanie różnego rodzaju ekologicznego paliwa. Model jest bardzo prosty w obsłudze i jest wyposażony w mechanicznie czyszczony palnik. Produkt otrzymał nowoczesny i intuicyjny sterownik APC 2 Slim oraz dotykowy wyświetlacz, na którym widoczne są wszystkie najważniejsze informacje dotyczące pracy pieca. Kocioł na pellet ma stosunkowo niewielkie rozmiary, dzięki czemu można go z łatwością ustawić nawet w ciasnych kotłowniach. 

Ten kocioł na pellet o mocy 10 kw jest wyposażony w zasobnik o dużej pojemności, który został zrobiony z wysokogatunkowej ocynkowanej blachy. Model Defro Delta Ekopell ma przyznany certyfikat spełniający wymogi klasy 5 zgodne z normą PN EN 303-5:2012. Produkt jest przeznaczony do ogrzewania pomieszczeń o łącznej powierzchni do 130 m2. Wymiary pieca wynoszą 131,4 cm x 126,2 cm x 127,5 cm. Średnica czopuch wynosi 159 mm. Minimalna wysokość komina to 5,5 m. Kocioł pasuje do przekroju komina 14 cm. 

Konsumenci, którzy zdecydowali się na zakup kotła na pellet marki Defro, są zadowoleni z kompaktowego produktu. Model jest zasilany biopaliwem w postaci pelletu drzewnego o średnicy 6 – 8 mm. Użytkownicy chwalą produkt za możliwość rozbudowy i podłączenia modułu GSM umożliwiającego sterowanie smartfonem. 

 

 

 

 

Przewodnik zakupowy – Jaki kocioł na pellet kupić?

 

Pellet to opałowy materiał w postaci granulatu, który powstaje z drzewnych odpadów (takich jak trociny, zrębki oraz wióry). Ogrzewanie domu z jego pomocą uznawane jest za ekologiczną, wygodną i dodatkowo ekonomiczną metodę. Jaki kocioł na pellet wybrać, aby nie żałować zakupu? Podpowiedzi na ten temat są w poradniku.

 

 

Zalety kotłów na pellet

Zakup i montaż w domu kotła na pellet jest świetnym rozwiązaniem w sytuacji, gdy nie mamy dostępu do gazu ziemnego. To znacznie lepszy wybór niż piec zasilany takimi paliwami stałymi jak węgiel m.in. ze względu na mniejsze zanieczyszczenie powietrza. Poza tym zapakowany w worki pellet jest według wielu osób znacznie łatwiejszy w przechowywaniu niż nawet drewniane polana. Opinie o kotłach na pellet mówią, że tego typu kocioł jest wygodny w użytkowaniu, ponieważ nie musimy co kilka godzin dosypywać materiału opałowego. Jeżeli napełnimy piec po brzegi, będzie mógł działać bez przerwy przez kilkanaście godzin.

Za jedną z najbardziej istotnych wad kotłów na pellet uznaje się ich duże wymiary. Sprzęty te trudno jest zainstalować w pomieszczeniu o niewielkim metrażu (mniejszym niż 6 m2). Niemniej jednak rozwiązaniem tego problemu może być zakup podajnika pneumatycznego, który transportuje pellet do pieca z innego pomieszczenia. Niektóre z modeli są dostępne w komplecie jako piec na pellet z podajnikiem.

 

Moc

Najważniejszym parametrem technicznym kotła jest moc. Nie może być ona za mała ani też za wysoka. Źle dobrany pod tym względem piec nie będzie efektywnie ogrzewał domu, a poza tym może nie dopalać się właściwie i zbyt często się wygaszać oraz ponownie uruchamiać. W tzw. starym budownictwie i budynkach ze słabą termoizolacją kocioł o mocy 10 000 W wystarcza na skuteczne ogrzanie do 50 m2 powierzchni. Im większy jest dom, tym mocniejszego sprzętu potrzebujemy – nawet 25 000 W do 150 m2. Jeżeli budynek, w którym mieszkamy, został wybudowany stosunkowo niedawno i ma grubszą warstwę termoizolacji, kocioł o mocy 10 000 W wystarcza do efektywnego ogrzania 150 m2 powierzchni.

 

Wymiary

Jak już zostało wspomniane, piece zasilane pelletem mogą znacząco ograniczać wolną przestrzeń w pomieszczeniu. Zanim więc znajdziemy dobry i tani kocioł na pellet, zmierzmy miejsce, w którym planujemy go ustawić. Małe piece na pellet zdarzają się rzadko, wysokość takich sprzętów przeważnie przekracza 150 cm, a szerokość – 100 cm. Urządzenia na pellet są też ciężkie, gdyż ważą ponad 100 kg.

 

Materiał wykonania

Dobry kocioł na pellet będzie solidny, a więc wykonany z wytrzymałych materiałów. Do nich zalicza się przede wszystkim stal nierdzewną. Jest ona wykorzystywana nie tylko do produkcji obudowy sprzętu, ale i palnika. Piec musi być odporny zarówno na uszkodzenia mechaniczne, jak i działanie wysokich temperatur.

 

Funkcja automatycznego czyszczenia

Nie każdy z nas ma odpowiednio dużo czasu na to, aby samodzielnie czyścić piec i wyrzucać popiół, czyli pozostałości po spalonym pellecie. Często można usłyszeć, że najlepszy kocioł na pellet to ten wyposażony w funkcję automatycznego czyszczenia. Pozwala to na utrzymanie porządku w kotłowni bez dużego wysiłku. Nierzadko najlepsze kotły na pellet umożliwiają zmniejszenie zużycia opału, a w dodatku gwarantują większy komfort ogrzewania domu. Kotły pozbawione tej funkcji są co prawda tańsze, ale wymagają czyszczenia co kilka dni. Może to zajmować dużo czasu.

 

Automatyczne rozpalanie i sterowanie spalaniem

Jeżeli zależy nam na wygodnej oraz łatwej obsłudze kotła, kupmy model z automatycznym rozpalaniem oraz sterowaniem spalania pelletu. Dzięki temu użytkowanie pieca będzie znacznie bardziej komfortowe, gdyż musimy pamiętać tylko o wsypaniu do zbiornika materiału opałowego i ustawieniu optymalnej temperatury pracy.

 

Pojemność zasobnika

Od pojemności zasobnika zależy to, jak dużo pelletu będziemy mogli wsypać jednorazowo do środka. Test kotłów na pellet wskazuje, że jest to od 30 kg do nawet 100 kg (lub nieco więcej). Im bardziej pojemny jest zasobnik, tym rzadziej trzeba go uzupełniać, co jest świetnym rozwiązaniem dla zapracowanych osób.

 

Panel sterowania

Panel sterowania kotła powinien być czytelny i dobrze oznaczony, aby wybór odpowiednich parametrów pracy nie sprawiał nam trudności. Nowoczesne sprzęty są wyposażone w dotykowy ekran, więc obsługuje się je podobnie jak tablet czy smartfon.

 

 

Jednofunkcyjny czy wielofunkcyjny?

Osoby mające pewność, że będą ogrzewać dom wyłącznie pelletem, mogą bez przeszkód zdecydować się na zakup sprzętu jednofunkcyjnego. Kotły wielofunkcyjne umożliwiają stosowanie także innych materiałów opałowych, takich jak ekogroszek.

 

Atesty i normy

Nie zawsze kupowanie sprzętu oferowanego przez znaną markę daje gwarancję bezpiecznego użytkowania i efektywnego ogrzewania domu. O tym, jaki kocioł na pellet jest najlepszy, decydują przyznane mu atesty i spełniane przez niego normy (takie jak 303-5:2012). Dobry piec nie przyczynia się do zanieczyszczenia środowiska emitowanymi spalinami i wyróżnia się wysoką sprawnością (ponad 90%) potwierdzoną przyznanymi certyfikatami. Pamiętajmy, że istotne jest też to, czy do ogrzewania domu wykorzystujemy dobrej jakości pellet, z takimi certyfikatami jak DIN Plus oraz EN Plus 1. Nie mający ich materiał opałowy może powodować częste problemy z piecem, takie jak zacinający się podajnik, za duża ilość popiołu i powstająca na palniku zgorzel.

 

Kotły na pellet w dobrych cenach

Ceny za kotły na pellet zazwyczaj przekraczają kwotę 10 000 zł (choć niektórzy producenci oferują nieco tańsze sprzęty). Nie jest to więc mały wydatek, jednak po upływie dłuższego czasu może się okazać, że inwestycja w taki piec była słuszna. Nowoczesne kotły na pellet są niemal bezobsługowe i przede wszystkim ekologiczne.

 

 

Jak działa kocioł na pellet?

 

W dzisiejszych czasach wiele osób decyduje się dbać o środowisko w różny sposób. Jednym z nich jest zaopatrzenie się w kocioł, który spala pellet. Jest to ciekawe, a także ekologiczne rozwiązanie. Jeżeli zastanawiasz się nad przejściem ze zwykłego kotła, na ten spalający pellet, to dobrze trafiłeś. W tym artykule wytłumaczymy, jak taki sprzęt działa, czym on dokładnie jest i jakie korzyści przynosi jego stosowanie oraz to jakie piec na pellet ma wady i zalety.

 

Co to jest pellet?

Pellet to po prostu odpady drzewne, które mają postać granulek. Odpady zostają sprasowane pod wysokim ciśnieniem. Pellet można spalać nie tylko w specjalnie do tego przygotowanym kotle, lecz nawet na zwykłym palenisku. Nie jest to jednak zbyt opłacalne, ponieważ pellet ma niezbyt dużą wartość opałową. Dopiero w kotle przeznaczonym do spalania tego opału można uzyskać najlepsze efekty grzewcze.

Dlaczego warto korzystać z kotła na pellet?

Z pewnością dręczy Cię pytanie, jaki kocioł na pellet jest polecany. Z opinii konsumentów wynika, że taki, którego palenisko łatwo się demontuje i konserwuje. Producenci czasem oferują samo palenisko, co jest ekonomicznym rozwiązaniem. Sam kocioł jest dość drogi, a kupując wyłącznie palenisko, możesz trochę zaoszczędzić.

 

Zasada działania kotła na pellet

Działanie kotła na pellet nie różni się zbytnio od działania innych kotłów, lecz jest o wiele bardziej ekologiczne. Każdy kocioł ma pojemnik, do którego można zawczasu włożyć pewną ilość pelletu (można dosypać aż do samego końca). Na piecu ustawia się pożądaną temperaturę. Od razu po włączeniu piec jak najszybciej próbuje dobić do ustalonej temperatury, aby nie stracić zbyt dużo energii podczas pracy. Zazwyczaj ten parametr ustawia się na około 50 st. C. Od razu po dobiciu do ustalonej temperatury piec zmniejsza wydajność. Warto zaznaczyć, że pellet jest materiałem, który bardzo długo utrzymuje ciepło. Zdarza się, że nawet przez kilka godzin piec nie musi wznawiać swojego działania. Właśnie dlatego model na pellet jest uważany za najbardziej ekonomiczną, a także jedną z najbardziej ekologicznych opcji.

Ważnym elementem paleniska jest wentylator, który nadmuchuje powietrze. Piec nadmuchowy na pellet jest łatwy w sterowaniu temperaturą. Ważna jest również grzałka. Oba elementy zaczynają działać od razu, kiedy zostaje włączony piec. Paliwo zostaje podawane aż do czasu, kiedy pojawi się płomień. Kiedy już się pojawi, paliwo jest wciąż podawane, ale bardzo małymi partiami, tylko po to, aby stałe utrzymać ogień. Zupełny odstaw pelletu następuje wtedy, kiedy woda nagrzeje się do temperatury, na jaką użytkownik zaprogramował kocioł. W tym momencie zaczyna działać termostat oraz czujnik ognia. Oba reagują, kiedy temperatura się zmienia, a cały proces z podawaniem paliwa rozpoczyna się od nowa (małymi partiami).

Dzięki włożeniu do pojemnika dużej ilości pelletu nie musisz obserwować pieca przez dłuższy czas. Wiele przyznaje, że zasobnik z pelletem pozwala zapomnieć o piecu nawet na kilka dni. Jedynym wyjątkiem jest moment, w którym dana osoba chce zmienić temperaturę nagrzewania. Można również od czasu do czasu uzupełniać pellet w pojemniku. Warto też pamiętać o regularnej pielęgnacji pieca, wtedy będzie nie tylko czysty, ale też bezpieczniejszy w użytkowaniu.

 

 

FAQ

 

P1: Jak ekonomicznie ustawić piec na pellet?

Ekonomicznie ustawiony piec na pellet działa efektywnie i skutecznie ogrzewa dom. Prawidłowa regulacja kotła to czynność, którą powinien wykonać fachowiec oddający sprzęt do eksploatacji. Ma on odpowiednie przeszkolenia i wykorzystuje przydatne urządzenia, przykładowo analizator spalin. Dobrze ustawiony kocioł na pellet ma suchą i czystą komorę spalania, bez smoły czy odpadających płatów sadzy, a dym wydobywający się z komina ma biały kolor.

 

P2: Jaki piec lepszy – na pellet czy ekogroszek?

Wybór pieca do ogrzewania domu często bywa kłopotliwy. Zarówno pellet, jak i ekogroszek to nowoczesne paliwo opałowe, które jest bardziej ekologiczne w porównaniu do zwykłego węgla. Jednak to kocioł opalany pelletem ma mniej szkodliwy wpływ na środowisko naturalne i nie potrzebuje tak dużo paliwa, jak piec na ekogroszek (ten drugi pracuje w trybie ciągłym, więc paliwo musi być dozowane przez cały czas). Urządzenie na pellet to dobry wybór dla osób, które chcą być bardziej ekologiczne i zależy im na tym, aby kocioł był czysty w użytkowaniu. Choć na rynku dostępny jest też uniwersalny piec na pellet i ekogroszek, trzeba jednak pamiętać, że popiół z ekogroszku trzeba utylizować, gdyż jest toksyczny, a ten z pelletu można wykorzystywać jako nawóz.

P3: Ile kosztuje piec na pellet?

Zakup nowoczesnego pieca na pellet nie jest małym wydatkiem. Niemniej jednak warto mieć na uwadze, że tego typu urządzenia są bardzo ekonomiczne i ekologiczne, poza tym pełnią funkcję efektywnego źródła ogrzewania domu. Średnio za taki sprzęt zapłacimy od 5 tysięcy do 20 tysięcy złotych. To stosunkowo wysoka kwota, ale pamiętajmy, że jest to inwestycja na wiele lat. Dobrze ustawiony kocioł na pellet będzie co roku zużywał podobną ilość paliwa opałowego, a jeśli o niego zadbamy, na pewno jego działanie okaże się niezawodne.

 

P4: Jak czyścić piec na pellet?

Jeśli piec na pellet służy jedynie do ogrzewania domu w okresie jesienno-zimowym, wystarczy raz w roku przeprowadzić pełną konserwację. W sytuacji, gdy jest on wykorzystywany także do podgrzewania wody, należy robić to dwa razy w roku. Średnio raz na tydzień powinniśmy usunąć popiół z popielnika, sprawdzić czystość rusztu i ilość paliwa w zasobniku, a także skontrolować, czy w zbiorniku i rurach nie doszło do akumulacji płynu. Raz w miesiącu należy starannie wyczyścić wymiennik ciepła, kanały spalinowe i ściany, jak również pozbyć się zabrudzeń z bocznych komór spalania. Coroczną konserwację kotła najlepiej powierzyć specjalistom. To da nam pewność, że sprzęt nie ulegnie awarii.

 

P5: Piec na pellet – ile spala?

Przyjmuje się, że piec na pellet spala ok. 600 kg paliwa opałowego na miesiąc w sezonie grzewczym. Wynika z tego, że w ciągu doby sprzęt spala 19 kg. Nie dotyczy to sezonu letniego. Wówczas średnie spalanie pelletu, zużywane do podgrzewania wody, jest znacznie mniejsze i wynosi ok. 3 kg. Niemniej jednak rzeczywiste spalanie paliwa opałowego przez piec w dużej mierze zależy od zapotrzebowania energetycznego budynku, rodzaju izolacji zastosowanej podczas budowy domu, sposobu ustawienia urządzenia, a nawet od jakości pelletu. Zimą do ogrzania budynku o powierzchni 100 m2 potrzeba ok. 2,5 – 3,5 tony pelletu, w zależności od temperatury na zewnątrz.

 

 

Dodaj komentarz

2 KOMENTARZ

Adam

May 28, 2021 at 10:40 pm

Nazwa ekogroszek pochodzi od słowa ekonomia nie od ekologia. Mam do czynienia z ekogroszkiem i pelletem. Oba mają wady i zalety. Prllet dużo miejsca na opakowaniu mi na zimę idzie 3 tony to 3 palety o wysokości 1,4m. Èkogroszek zajmuje mniej miejsca ale za to brudzi. Piec na pellet sam się rozpala więc jest to dużą zaletą jak mamy okres przejściowy. Piec na ekogroszek jak rozpalisz to musi całczas trochę grzać by nie wygasł więc na wiosnę i jesieni używam gazowego.

Odpowiadać
Zespół MWW.pl

June 4, 2021 at 10:01 am

Dzień dobry,

Dziękujemy za komentarz.

Pozdrawiamy,
Zespół MWW.pl

Odpowiadać