Ranking 6 najlepszych kotłów na pellet w 2021

Ostatnio aktualizowane: 10.05.21

 

Kotły na pellet – przewodnik zakupowy, ranking i test 

 

Zakup dobrej jakości kotła na pellet powinien być odpowiednio przemyślany. Piece opalane biopaliwem nie są tanie, a ich wydajność jest ściśle uzależniona od mocy. Coraz więcej osób decyduje się na zakup takiego ekologicznego rozwiązania, które do tego jest komfortowe w użyciu. Jednym z polecanych modeli jest produkt Kostrzewa EEI Pellets 24kW, który został zaprojektowany, aby spalać najtańszy pellet drzewny dostępny na rynku. Produkt jest wyposażony w dodatkowe funkcje, takie jak system kontrolujący ilość paliwa w zbiorniku oraz objętość popiołu powstałego po spalaniu paliwa. Innym polecanym produktem jest Sas Compact 20kW, który spełnia wymagania najwyższej klasy w zakresie sprawności cieplnej. Produkt ma kompaktowe wymiary umożliwiające montaż oraz eksploatację pieca w kotłowni o niewielkich gabarytach.

 

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

Najlepszy produkt

Zalety

Kostrzewa EEI Pellets 24kW to model charakteryzujący się dużą wygodą użytkowania oraz oszczędnością. Piec jest dostosowany do możliwości spalania najtańszego i zanieczyszczonego piaskiem pelletu. Model ma funkcję umożliwiającą samoczynne czyszczenie w trakcie pracy. Produkt ma nowoczesny system informujący użytkownika o konieczności uzupełnienia paliwa.

Wady

Użytkownicy zwracają uwagę na to, że kocioł nie ma regulowanych stóp umożliwiających poprawne ustawienie poziomu. Obudowa pieca skręcona jest śrubami i podczas instalacji utrudnia prawidłowe ustawienie produktu.

Podsumowanie

Wysokiej jakości produkt przeznaczony do spalania pelletu ma najwyższą klasę efektywności energetycznej A+. Model jest wyposażony w nowoczesne sterowniki kontrolujące pracę całego urządzenia. Piec ma specjalny system kontrolujący stan czystości palnika i pieca. Produkt ma ceramiczną komorę spalania, która ogranicza emisję szkodliwych spalin.

Drugi wybór

Zalety

Model Sas Compact 20kW umożliwia rozbudowanie pieca o dodatkowe pompy, a także pozwala na obsługę dwóch zaworów mieszających. Piec został wyposażony w czujnik temperatury spalania, który pozwala stale kontrolować temperaturę. Model ma wbudowany moduł Ethernet, który umożliwia stałą kontrolę nad pracą urządzenia.

Wady

Instalacja pieca w kotłowni wymaga posiadania dużego pomieszczenia, ponieważ sam kocioł jest dużych rozmiarów. Waga pieca wynosi 530 kg, co dodatkowo sprawia problemy w trakcie instalacji.

Podsumowanie

Wielofunkcyjny model umożliwiający spalanie pelletu i ekogroszku to bardzo wygodne rozwiązanie dla użytkownika. Piec wykonany jest ze stali kotłowej o grubości 6 mm oraz stali nierdzewnej. Paliwo podawane jest za pomocą podajnika ślimakowego napędzanego motoreduktorem. Model jest wyposażony w wentylator, szufladę popielnicową, zawór bezpieczeństwa oraz komplet czujników.

Rozważ też

Zalety

Produkt z serii Mini Bio został zaprojektowany z myślą o osobach, które mają niewielkie kotłownie. Model ma wysokiej jakości palnik Platinum Bio, który został dostosowany do spalania pelletu grubości od 6 do 8 mm. Kocioł ma nowoczesny system automatycznej modulacji Fuzzy Logic II oraz funkcję automatycznego startu.

Wady

Kostrzewa Mini Bio NE 10 kW to piec pelletowy przeznaczony do małych powierzchni. Model sprawdzi się jedynie w domu, gdzie powierzchnia nie przekracza 200 m2.

Podsumowanie

Piec pelletowy o masie 200 kg ma klasę efektywności energetycznej A+. Model przeznaczony jest do ogrzewania pomieszczeń o łącznej powierzchni do 200 m2. Piec ma 171,8 cm wysokości, 65,2 cm szerokości oraz 113,5 cm głębokości. Średnica czopuch wynosi 12,7 cm. Model przeznaczony jest do spalania pelletu klasy A1 o wartości opałowej od 16500 do 19000 kJ/kg.

 

 

6 najlepszych kotłów na pellet. Opinie w 2021 roku 

 

Kotły zasilane ekologicznym paliwem stają się coraz bardziej popularne wśród osób, które decydują się na zakup pieca zasilanego sprasowanymi trocinami będącymi efektem ubocznym przeróbki drewna. Na rynku jest coraz więcej różnych modeli, które w zależności od wydajności i stopnia zautomatyzowania mogą okazać się bardzo dobrym rozwiązaniem. Osoby, które poszukują właściwego modelu, powinny sprawdzić ranking kotłów na pellet, w którym znalazły się najlepsze produkty z tej kategorii. 

 

Kocioł na pellet i drewno

 

1. Kocioł na Pellet Kostrzewa EEI Pellets 24kW 

 

Automatyczny kocioł na pellet i drewno Kostrzewa EEI Pellets 24kW to model przeznaczony do ogrzewania budynków mieszkalnych. Produkt został wyposażony w nowoczesne rozwiązanie VG – variable geometry, które pozwala na zmianę długości rusztu w zależności od zapotrzebowania cieplnego. Model spełnia klasę efektywności energetycznej A+, co oznacza, że jest to piec bardzo oszczędny. Kocioł na pellet może pracować z najtańszym paliwem dostępnym na rynku, które dodatkowo może być zanieczyszczone piaskiem. 

Produkt ma funkcję umożliwiającą automatyczne czyszczenie palnika w trakcie pracy. Dzięki temu obsługa pieca jest bardzo komfortowa i wygodna dla użytkownika. Model o mocy 24 kW waży 290 kg. Systemy bezpieczeństwa opracowane przez producenta stale mierzą i informują o konieczności zasypywania paliwa oraz oczyszczeniu popielnika. 

Test kotłów na pellet Kostrzewa pokazuje, że są to modele warte zakupu ze względu na wysoką jakość produktu. Piece pelletowe są wyposażone we wszystkie nowoczesne systemy bezpieczeństwa, które stale kontrolują pracę urządzenia. Jest to bardzo wygodne i dobre rozwiązanie, które umożliwia bezproblemowe użytkowanie pieca. 

 

 

 

 

Kocioł na pellet 5 klasa 

 

2. Kocioł 5 Klasy Sas Compact 20kW 

 

Sas Compact o mocy 20kW to kocioł na pellet 5 klasy spełniający najwyższe wymagania normy PN-EN 303-5:2012 sprawności cieplnej oraz wartości emisji zanieczyszczeń, które są określone według restrykcyjnych przepisów. Model charakteryzuje się wysoką sprawnością 89,8% – 90,4%, a także wysoką efektywnością procesu spalania, gwarantowaną konstrukcją wymiennika kanałów spalinowych. Kocioł na pellet i ekogroszek ma panel ceramiczny znajdujący się bezpośrednio nad paleniskiem. 

Model Sas Compact ma wbudowany zasobnik opału ze specjalnym systemem wyrównującym ciśnienie. Produkt ma zamontowany ogranicznik temperatury bezpieczeństwa STB oraz odpowiednio opracowaną konstrukcję drzwiczek, która ogranicza straty ciepła w kotłowni. Model został wyposażony w prosty w obsłudze, kolorowy, dotykowy wyświetlacz, na którym pokazywane są informacje o bieżącym działaniu pieca. 

Użytkownicy, którzy zakupili kocioł na pellet marki Sas, są zadowoleni z wyboru. Model ma wbudowany moduł Ethernet, a także możliwość dodatkowego podłączenia regulatora pokojowego. Piec został również wyposażony w system kontroli powietrza Air flow control.  

 

 

 

 

Małe kotły na pellet

 

3. Kocioł Kostrzewa Mini Bio NE 10 kW 

 

Kompaktowy model Kostrzewa Mini Bio to produkt zaprojektowany z myślą o użytkownikach, którzy potrzebują pieca do ogrzania maksymalnej powierzchni do 200 m2. Małe kotły na pellet to dobre rozwiązanie do niewielkiej kotłowni lub pomieszczenia, które nie jest osobno wydzielone. Model spełnia parametry 5 klasy normy PN EN 303-5:2012. Mini Bio o mocy 10 kW charakteryzuje się optymalną sprawnością 92,8%. 

Palnik umieszczony w kotle jest dostosowany do spalania paliwa o grubości od 6 do 8 mm, a także ma dodatkową funkcję pozwalającą na spalanie owsa. Ceramiczny wkład znajdujący się wewnątrz zwiększa sprawność spalania przy jednoczesnym zmniejszeniu emisyjności zanieczyszczeń. Palnik ma opcję automatycznego startu oraz modulację Fuzzy Logic II. Fotokomórka umieszczona wewnątrz kotła stale kontroluje płomień i temperaturę spalania. Piec ma wymiary 171,8 cm x 113,5 cm x 65,2 cm. 

Użytkownicy potwierdzają, że jest to dobry i tani kocioł na pellet, który charakteryzuje się kompaktowymi wymiarami. Model jest ekologiczny i ma niski pobór energii elektrycznej. 

 

 

 

 

Kotły na pellet Defro

 

4. Kocioł na Pellet Defro Gamma 15kW

 

Kotły na pellet Defro Gamma spełniają rygorystyczne wymagania dotyczące emisji spalin, które są szkodliwe dla środowiska naturalnego. Stalowy piec z podajnikiem jest przystosowany do spalania biomasy. Model został przystosowany do montażu w domach jednorodzinnych oraz obiektach, takich jak niewielkie ośrodki wypoczynkowe. Kocioł ma ceramiczny wkład w komorze spalania, który zwiększa efektywność przy jednoczesnym zmniejszeniu emisji zanieczyszczeń. 

Model spala biomasę w postaci pelletu drzewnego o średnicy 6 – 8 mm. Całym procesem spalania steruje innowacyjny system APC K SLIM ADAPTIVE CONTROL, obsługujący jednocześnie kocioł oraz pompy. Model ma funkcję pozwalającą na samoczynny zapłon paliwa po uruchomieniu pieca. Kocioł Defro ma samoczyszczący palnik i wymiennik. Produkt o mocy 15 kW jest przystosowany do ogrzewania pomieszczeń o łącznej powierzchni do 185 m2. 

Opinie o kotłach na pellet marki Defro są pozytywne, co potwierdza certyfikat Ecodesign. Producent modelu udziela 5 lat gwarancji na szczelność wymiennika ciepła oraz 2 lata na pozostałe części. 

 

 

 

 

Kocioł na pellet 8kw 

 

5. Kocioł, Piec Kostrzewa Twin Bio Luxury Compact Ne 8 kW 

 

Nowoczesny design kotła marki Kostrzewa z serii Twin Bio Luxury Compact Ne to kompaktowy model z zabudowanym palnikiem, podajnikiem i zbiornikiem paliwa. Piec został zaprojektowany w taki sposób, aby pasować do niewielkich kotłowni, w których trudno ustawić kocioł. Producent przewidział możliwość montażu zbiornika na paliwo z lewej lub prawej strony, co jest dużym ułatwieniem dla użytkownika. Kocioł na pellet Kostrzewa jest wyposażony w system OMS, który odpowiada za stan czystości palnika. 

Kocioł na pellet 8kw ma kompaktowe wymiary, a co najważniejsze został przystosowany do spalania każdego rodzaju paliwa ekologicznego. Użytkownik może zakupić każdy rodzaj pelletu drzewnego klasy A1, A2 oraz B, a także mieszankę pelletu i owsa. Model został wyposażony w innowacyjny palnik z technologią VG, która pozwala na automatyczne dostosowanie wymiarów paleniska do zapotrzebowania cieplnego. Produkt nie wymaga wygaszania, ponieważ czyszczenie palnika następuje w trakcie pracy kotła. 

Konsumenci potwierdzają, że jest to dobry kocioł na pellet znanej marki Kostrzewa. Producent specjalizuje się w produkcji wysokiej jakości pieców. Model został wyposażony w nowoczesny sterownik Platinum Bio EcoMax 860P Lite oraz dotykowy, 5-calowy wyświetlacz, który jest prosty i intuicyjny w obsłudze, co dodatkowo podoba się użytkownikom.  

 

 

 

 

Kocioł na pellet 10kw

 

6. Kocioł na Pellet Defro Delta Ekopell 10kW 

 

Kocioł na pellet z serii Delta Ekopell marki Defro umożliwia spalanie różnego rodzaju ekologicznego paliwa. Model jest bardzo prosty w obsłudze i jest wyposażony w mechanicznie czyszczony palnik. Produkt otrzymał nowoczesny i intuicyjny sterownik APC 2 Slim oraz dotykowy wyświetlacz, na którym widoczne są wszystkie najważniejsze informacje dotyczące pracy pieca. Kocioł na pellet ma stosunkowo niewielkie rozmiary, dzięki czemu można go z łatwością ustawić nawet w ciasnych kotłowniach. 

Ten kocioł na pellet o mocy 10 kw jest wyposażony w zasobnik o dużej pojemności, który został zrobiony z wysokogatunkowej ocynkowanej blachy. Model Defro Delta Ekopell ma przyznany certyfikat spełniający wymogi klasy 5 zgodne z normą PN EN 303-5:2012. Produkt jest przeznaczony do ogrzewania pomieszczeń o łącznej powierzchni do 130 m2. Wymiary pieca wynoszą 131,4 cm x 126,2 cm x 127,5 cm. Średnica czopuch wynosi 159 mm. Minimalna wysokość komina to 5,5 m. Kocioł pasuje do przekroju komina 14 cm. 

Konsumenci, którzy zdecydowali się na zakup kotła na pellet marki Defro, są zadowoleni z kompaktowego produktu. Model jest zasilany biopaliwem w postaci pelletu drzewnego o średnicy 6 – 8 mm. Użytkownicy chwalą produkt za możliwość rozbudowy i podłączenia modułu GSM umożliwiającego sterowanie smartfonem. 

 

 

 

 

Przewodnik zakupowy – Jaki kocioł na pellet kupić? 

 

Wysokiej jakości kocioł na pellet to wydatek, który warto dobrze przemyśleć, aby nie żałować. Na rynku dostępne są różnego rodzaju modele różniące się od siebie wieloma aspektami. Osoby, które zdecydowały się na zakup pieca na ekologiczne paliwo, powinny przede wszystkim sprawdzić, czy w ich domach istnieje możliwość swobodnego zainstalowania kotła wraz ze zbiornikiem na pellet. W ofertach wielu producentów są dostępne modele o różnych wymiarach, co pozwala dopasować konkretny produkt do wielkości pomieszczenia. Inną kwestią, jaką powinien się zająć przyszły właściciel kotła na pellet, jest średnica komina. Producenci podają dokładne informacje, mówiące o tym, jakie są prawidłowe średnica i wysokość, które będą mogły bez problemu współpracować z piecem. 

Jaki kocioł na pellet wybrać? 

Osoby, które mają wątpliwości i nie wiedzą, jaki jest najlepszy kocioł na pellet, powinny skorzystać z pomocy specjalistów. Fachowcy pomogą dobrać odpowiedni rodzaj i moc pieca nie tylko do potrzeb domowników, ale przede wszystkim do wielkości domu. W sezonie grzewczym urządzenie powinno pracować z mocą nominalną, która jest mniejsza od maksymalnej. Tylko w takiej sytuacji piec będzie osiągał optymalną sprawność, a zużycie pelletu będzie niższe. Dzięki temu do atmosfery trafi o wiele mniejsza ilość zanieczyszczeń powstających w trakcie procesu spalania niż w przypadku zamontowania modelu o zawyżonej wydajności. 

Zastanawiając się, jaki piec będzie najlepszy do konkretnego domu, można zdecydować się na zakup modelu wielofunkcyjnego. Oznacza to, że model będzie przeznaczony nie tylko do spalania pelletu, ale także do palenia ekogroszkiem. Najlepszy kocioł na pellet ma także automatyczny palnik, podajnik ślimakowy lub pneumatyczny oraz zautomatyzowany zbiornik na paliwo. Model mający dodatkowe funkcje umożliwia sterowanie ogrzewaniem za pomocą WiFi lub sieci GSM. Oprócz tego rozbudowane piece można podłączyć do ogrzewania podłogowego. Większość modeli dostępnych na rynku to urządzenia jednofunkcyjne, co oznacza, że są dostosowane jedynie do podłączenia do centralnego ogrzewania. Aby kocioł na pellet był w stanie podgrzać wodę w instalacji niezbędny będzie zasobnik c.w.u. Modele z wbudowanym zasobnikiem są drogie i znacznie rzadziej dostępne. 

W przypadku wyboru nowoczesnego kotła użytkownik może zakupić produkt z automatyczną zapalarką oraz samoczyszczącym się palnikiem. Dzięki temu użytkowanie pieca jest bardzo wygodne i ekonomiczne. Każda osoba posiadająca kocioł pelletowy powinna pamiętać o corocznym przeglądzie pieca, który musi dokonać osoba specjalizująca się w danym produkcie konkretnego producenta. Kontrola stanu technicznego pozwoli wydłużyć czas eksploatacji kotła oraz pozytywnie wpłynie na spalanie paliwa. Przed zakupem konkretnego modelu pieca, każdy użytkownik powinien sprawdzić, do jakiej powierzchni przeznaczony jest kocioł o konkretnej mocy. Aby właściwie dobrać model do potrzeb rodziny, warto skonsultować się z osobą specjalizującą się w montowaniu pieców zasilanych biopaliwem.  

Kotły na pellet w dobrych cenach 

Obecnie zakup wysokiej jakości kotła na pellet to spory wydatek, na który nie każdy może sobie pozwolić. Wymiana pieca węglowego na model zasilany biopaliwem to kosztowna sprawa, która zdecydowanie zniechęca wiele osób. Za dobry piec pelletowy użytkownik musi zapłacić przynajmniej 10000 zł. Jest to spora inwestycja, którą jednak warto przemyśleć ze względu na zmniejszenie ilości zanieczyszczeń powstających w trakcie spalania. Tak dużą kwotę trzeba zapłacić za produkt z automatyczną funkcją czyszczenia i rozpalania ognia. Tańsze i mniej samoobsługowe piece na pellet to wydatek około 7000 zł. Prosty kocioł o mocy 10 kw wystarczy na ogrzanie ocieplonego domu o powierzchni do 150 m2. 

 

 

FAQ

 

P1: Kocioł na pellet czy ekogroszek?

Osoby zastanawiające się, jakie paliwo do domowego systemu grzewczego będzie lepsze, powinny zwrócić uwagę na jakość, dostępność oraz cenę oferowanego produktu. Równie ważny jest wpływ spalanego paliwa na środowisko naturalne. Rozważając wybór pomiędzy pelletem a ekogroszkiem, warto dowiedzieć się, który z tych dwóch rodzajów energii będzie lepszy. Pellet to odpad zaliczany do biomasy. Jest to efekt uboczny powstały w trakcie procesu produkcji różnego rodzaju elementów drewnianych. Oznacza to, że jest on paliwem ekologicznym, które jest odnawialne. Ekogroszek jest podobny do zwykłego węgla w bryłach, jednak jest on zdecydowanie bezpieczniejszy dla środowiska. Został on pozbawiony miału i flotu, dzięki czemu spala się, wydzielając mniejsze ilości szkodliwych gazów. 

 

P2: Jak działa kocioł na pellet?

Działanie kotła na pellet jest podobne do zwykłego pieca na węgiel kamienny. Nowoczesne modele są o wiele bardziej zautomatyzowane od tych, które były dostępne na rynku jeszcze kilka lat temu. Jednym z najważniejszych elementów w kotle jest specjalny palnik umieszczony wewnątrz korpusu, którego praca wspomagana jest elektryczną grzałką. Dzięki temu paliwo jest rozpalane automatycznie i użytkownik nie musi robić tego ręcznie. Właściciel pieca musi jedynie ustawić pożądaną temperaturę oraz regularnie uzupełniać paliwo. Po włączeniu pieca uruchamiany jest palnik i wentylator, a następnie pellet przekazywany jest na palenisko. Biopaliwo jest łatwopalne, dlatego też temperatura w kotle jest stale nadzorowana przez czujniki oraz zawór wodny, który w razie niebezpieczeństwa przygasza płomienie. 

P3: Jak ustawić kocioł na pellet?

Ustawienie kotła na pellet wymaga pomocy fachowca, który przeprowadzi montaż całej instalacji. Piec na biopaliwo jest dobrym wyborem dla osób mieszkających w domach, gdzie istnieje możliwość wygospodarowania osobnego pomieszczenia w formie kotłowni. Miejsce, w którym stanie kocioł musi mieć wymiary przynajmniej 2 m x 3 m. Po podłączeniu pieca należy zająć się optymalnym ustawieniem sterownika, który kontroluje pracę urządzenia. Ważne jest to, aby regulacji dokonywała wyłącznie osoba, która się na tym zna i była odpowiedzialna za montaż. Prawidłowa instalacja musi odbywać się przy pomocy urządzenia zwanego analizatorem spalin. Inną, równie ważną kwestią jest to, że kocioł musi być zainstalowany zgodnie z instrukcją producenta dołączoną do zakupu. 

 

P4: Ile kosztuje kocioł na pellet?

Ceny prostego w obsłudze kotła na pellet o mocy 10 kW rozpoczynają się od kwoty 7000 zł. Są to modele przeznaczone do ogrzewania zaizolowanego domu o powierzchni nie większej niż 150 m2. Za nowoczesne urządzenie wyposażone we wszystkie mechanizmy odpowiedzialne za automatyczne czyszczenie oraz samoczynny zapłon paliwa użytkownik musi zapłacić znacznie wyższą kwotę. Wysokiej jakości modele to wydatek sięgający nawet 10000 zł. Zakup kotła na pellet jest wyższy w porównaniu ze zwykłym piecem węglowym czy kominkiem z płaszczem wodnym. Należy mieć jednak na uwadze to, że piec na biopaliwo ma o wiele korzystniejszy wpływ na środowisko naturalne niż model węglowy. 

 

P5: Czym jest kocioł na pellet? 

Kocioł na pellet to nic innego, jak urządzenie odpowiedzialne za wytwarzanie ciepła, które ogrzewa dom oraz wodę. Różnica między piecem pelletowym a węglowym jest taka, że paliwo nie spala się na ruszcie, a w specjalnym palniku. Jest on stale kontrolowany przez liczne czujniki, które dbają o odpowiednią temperaturę spalania. Palnik jest umieszczony wewnątrz kotła, a paliwo podawane jest za pomocą podajnika. Dużą zaletą wyboru kotła na pellet jest mniejsza ilość popiołu wytwarzana w trakcie spalania. Nowoczesne modele są w stanie automatycznie usunąć pozostałości po spalaniu paliwa. Dzięki temu użytkownik może o wiele łatwiej utrzymać kotłownie w czystości. 

 

 

Subskrybuj
Notify of
guest
0 KOMENTARZY
Inline Feedbacks
View all comments