Kocioł na pellet – Przewodnik zakupowy, ranking i test
Zastanawiasz się, jakie dobre modele kotłów na pellet znajdziesz na polskim rynku? Stworzyliśmy ranking pieców, które konsumenci najchętniej kupują. Zebraliśmy wyłącznie doceniane, wydajne i dobrze ogrzewające pomieszczenia urządzenia. Na pierwszym miejscu zestawienia znalazł się Kocioł Pelletowy Defro Calori 15kW, model cechuje duże bezpieczeństwo użytku. Piec na pellet ma dobre opinie i jest przystosowany do paliwa o średnicy 6 mm. Kocioł ma palnik pelletowy z funkcją automatycznego czyszczenia w standardzie i daje możliwość ogrzania budynków o powierzchni do 185 m2. Na drugim miejscu znajduje się model Kocioł Kostrzewa Mini Bio NE 10 kW, który odpowiada wielu użytkownikom. Piec informuje swojego użytkownika o potrzebie usunięcia popiołu z paleniska i konieczności załadowania pelletu. Sprzęt jest bardzo łatwy w obsłudze, pozwala na automatyczne dobranie temperatury grzania do tej panującej na zewnątrz. Kocioł spełnia wymagania normy PN EN 303-5:2012 i charakteryzuje go sprawność na poziomie 92,8%.
Tabela porównawcza
8 najlepszych kotłów na pellet. Opinie w 2024 roku
Nasz ranking kotłów na pellet to zestawienie najciekawszych i najlepszych pieców, z których korzystają mieszkańcy domów jednorodzinnych.
Piec na pellet z podajnikiem
- 1. Kocioł Pelletowy Defro Calori 15kW
- 2. Kocioł Pelletowy Defro Eko Slim 10kW
- 3. Kocioł na Pellet Kostrzewa EEI Pellets 24kW
- 4. Kocioł na Pellet Kostrzewa Twin BIO NE 16 kW
- 5. Kocioł Pelletowy z Zasobnikiem Pereko QM-PELL 8kW
- 6. Kocioł na Pellet Defro Gamma 15kW
- 7. Kocioł, Piec Kostrzewa Twin Bio Luxury Compact Ne 8 kW
- 8. Kocioł na Pellet Defro Delta Ekopell 10kW
- Przewodnik zakupowy – Jaki kocioł na pellet kupić?
- Jak działa kocioł na pellet?
- FAQ
1. Kocioł Pelletowy Defro Calori 15kW
To kompaktowy model pieca na pellet o całkowitych wymiarach wynoszących: Wysokość 1341 cm, szerokość 630 cm i głębokość wraz z czopuchem i palnikiem 1282 cm. Piec jest polecany do wąskich i niewielkich kotłowni i przeznaczony do ogrzania budynków o powierzchni do 185 m2.
Piec został wyposażony w wysokowydajny palnik pelletowy, przystosowano go do pelletu o rozmiarze 6 mm, a zaletą jego jest to, że ma funkcję automatycznego oczyszczania. Automatyczny sterownik APC K SLIM gwarantuje prostą i intuicyjną obsługę, a niezawodną pracę zapewnia system nadmuchu powietrza „ADAPTIVE CONTROL”. Co ważne kocioł jest zaopatrzony w podajnik, zatem obsługa pieca jest ograniczona do zadbania o zapełnienie zbiornika podajnika.
Piec na pellet z podajnikiem jest wykonany w klasie energetycznej A+, a jego wydajność cieplna wynosi od 92,9 do 94,3% i jest tak wysoka, dzięki dodatkowemu odzyskowi ciepła ze spalin. Odpowiednim kotłem do budynków o powietrzni do 185 m2 jest kocioł pelletowy Defro Calori 15kW o budowie kompaktowej.
Zalety
Rozpiętość mocy: Szeroka rozpiętość mocy od 11 do 30 kW sprawia, że piec będzie odpowiedni do powierzchni wielu różnych budynków
Wysoka sprawność cieplna: Dzięki odzyskowi ciepła ze spalin producent uzyskał podwyższoną sprawność cieplną Defro Calori ma sprawność w zakresie od 92,9 do 94,3%
Samoczynny zapłon: Piec został wyposażony w układ samoczynnego zapłonu paliwa, zatem użytkownikowi pozostaje dbać jedynie o zapełnienie zasobnika na paliwo i ustawienie żądanej temperatury.
Zasobnik na pellet: Umieszczenie zasobnika na pellet bezpośrednio nad kotłem umożliwia użytkowanie kotła w małych kotłowniach.
Intuicyjna obsługa: Zastosowanie sterownika APC K SLIM sprawia, że sterowanie piecem jest intuicyjne i nie sprawia kłopotów.
Wady
Sterowanie za pomocą WiFi: Piec ma co prawda możliwość instalacji modułu Wi-Fi, jednak jest to jedna z opcji, które nie są montowane w standardzie i aby ją mieć trzeba dodatkowo za nią zapłacić.
Małe kotły na pellet
2. Kocioł Pelletowy Defro Eko Slim 10kW
Tworząc ranking pieców na pellet pod uwagę braliśmy głównie popularność modelu oraz opinie użytkowników. W wyniku analiz wyłoniliśmy piec o wysokim współczynniku zainteresowania klientów i też ich dużego zadowolenia z jego użytkowania. Jest nim kocioł pelletowy Defro Eko Slim 10kW charakteryzujący się wysoką sprawnością cieplną, uzyskaną dzięki odzyskowi ciepła ze spalin, kształtująca się na poziomie od 90,2 do 93,9%. Klasa efektywności energetycznej pieca jest określana na A+. Jest to kocioł przystosowany do ogrzania 160 m2 powierzchni i zakresie mocy od 3 do 10 kW, opalany pelletem drzewnym o średnicy 6 mm.
Masa kotła wynosi 254 kg i jest on przystosowany do pracy z kominem o minimalnej wysokości 5 m o przekroju 14 x 14 cm. Wraz z kotłem użytkownik otrzymuje sterownik APC K Slim pozwalający na regulację opartą o wielkość przepływu powietrza przechodzącego przez wymiennik, palnik pelletowy zaopatrzony w funkcję samoczyszczenia, zapalarkę i stopki poziomujące. Według użytkowników warto też wspomnieć, że piec na pellet 10 kW współpracuje z pokojowymi sterownikami WIFI.
Gdy zastanawiasz się jaki piec na pellet kupić warto zapoznać się z opisem kotła pelletowego Defro Eko Slim 10kW ogrzewającego do 160 m2 powierzchni.
Zalety
Klasa energetyczna: Jest to przedstawiciel klasy efektywności energetycznej A+. Piec ma wysoką sprawność cieplną wynoszącą od 90,2 do 93,9%.
Automatyzm: Kocioł został wyposażony w szereg funkcji automatycznych jak układ zapłonu paliwa w sposób samoczynny, stabilizacja procesu spalania kontrolowanego przez katalizatory ceramiczne czy automatyczne czyszczenie palnika pelletowego.
Kompaktowy: Kocioł o wymiarach szerokość 640 mm, głębokość 1347 mm, wysokość 1575 mm pozwala na to, aby go umieścić już w przestrzeni wynoszącej 1 m2. Zatem będzie funkcjonalny do użycia w małych kotłowniach.
Wentylator: Piec wyposażono w wentylator wyciągowy, który całkowicie eliminuje problem odwróconego ciągu kominowego. Wentylator również stabilizuje pracę kotła.
Sterownik: Sterownik APC K SLIM ADAPTIVE CONTROL obsługuje 4 pompy: CO, CWU, pompę zaworu oraz pompę dodatkową. Sterowanie odbywa się jednym zaworem mieszającym za pomocą panelu dotykowego.
Wady
Piec ma możliwość podłączenia do sterowania za pomocą Wi-Fi z wykorzystaniem modułu GSM i regulatorów pokojowych. Jednak nie jest to wyposażenie standardowe i aby w nie wyposażyć urządzenie wymagana jest dopłata.
Kocioł na pellet i drewno
3. Kocioł na Pellet Kostrzewa EEI Pellets 24kW
Automatyczny kocioł na pellet i drewno Kostrzewa EEI Pellets 24kW to model przeznaczony do ogrzewania budynków mieszkalnych. Produkt został wyposażony w nowoczesne rozwiązanie VG – variable geometry, które pozwala na zmianę długości rusztu w zależności od zapotrzebowania cieplnego. Model spełnia klasę efektywności energetycznej A+, co oznacza, że jest to piec bardzo oszczędny. Kocioł na pellet może pracować z najtańszym paliwem dostępnym na rynku, które dodatkowo może być zanieczyszczone piaskiem.
Produkt ma funkcję umożliwiającą automatyczne czyszczenie palnika w trakcie pracy. Dzięki temu obsługa pieca jest bardzo komfortowa i wygodna dla użytkownika. Model o mocy 24 kW waży 290 kg. Systemy bezpieczeństwa opracowane przez producenta stale mierzą i informują o konieczności zasypywania paliwa oraz oczyszczeniu popielnika.
Test kotłów na pellet Kostrzewa pokazuje, że są to modele warte zakupu ze względu na wysoką jakość produktu. Piece pelletowe są wyposażone we wszystkie nowoczesne systemy bezpieczeństwa, które stale kontrolują pracę urządzenia. Jest to bardzo wygodne i dobre rozwiązanie, które umożliwia bezproblemowe użytkowanie pieca.
Dużym powodzeniem u klientów cieszy się kocioł na pellet Kostrzewa EEI Pellets 24kW, jakimi charakteryzuje się cechami, że ma tak duże powodzenie?
Zalety
Komfort obsługi: Urządzenie wyposażono w czujniki , które kontrolują zasobnik paliwa jak i ilość popiołu w popielniku. Dzięki temu użytkownik jest informowany z wyprzedzeniem o bliskiej konieczności uzupełnienia zasobnika i opróżniania popielnika.
Zdalna obsługa: Dzięki zamontowanemu modułowi „Internet” cała obsługa pieca przenosi się do telefonu lub tabletu czy komputera, za pomocą których można nadzorować wszystkie urządzenia systemu grzewczego.
Pełna, automatyczna diagnostyka: Kocioł wyposażono w system diagnostyczny nadzorujący stan czystości kotła i palnika, w przypadku zagrożenia i nieprawidłowego działania system zostaje wyłączony, a informacja o usterce przedstawiona na ekranie.
Pełna elastyczność ustawień: Kocioł pozwala na podłączenie kilku niezależnych obwodów grzewczych budynku, a także zarządza całym systemem i pozwala na ustawienie różnych temperatur. Można ustawieniami zarządzać ręcznie lub w systemie pogodowym. Kocioł współpracuje i zarządza pracą wymiennika ciepłej wody użytkowej.
Wady
Duża, nieporęczna obudowa: To duży gabarytowo piec, który nie zmieści się w małych kotłowniach. Część osób narzeka na kłopoty wygodnym z usytuowaniem pieca ze względu na jego gabaryty, oraz brak możliwości wyregulowania poziomu.
Piec na pellet Kostrzewa
4. Kocioł na Pellet Kostrzewa Twin BIO NE 16 kW
Polecamy Twojej uwadze automatyczny kocioł stalowy TWIN Bio NE 16kW o wymiarach: szerokość – 159,1 cm, głębokość – 90,4 cm i wysokość – 138,9 cm. Jego waga wynosi 290 kg. Model wyposażono w podajnik, zasobnik na opał i palnik biomasowy. Piec jest przystosowany do spalania pellet i owsa.
Kocioł ma moc równą 16 kW. Jest to urządzenie 5 klasy emisji spalin zgodnie z normą PN-EN 303-5:2012. Model spełnia wymagania stawiane przez Program Ograniczenia Niskiej Emisji CO2. Jego klasa energetyczna to A+. Temperatura pracy palnika jest stale kontrolowana, co zwiększa bezpieczeństwo użytkowania. Kocioł ma funkcję automatycznego startu.
Użytkownicy wypowiadają się pozytywnie na temat wkładu ceramicznego, który zdecydowanie zwiększa efektywność pieca. Jakość wykonania produktu określają jako bardzo dobrą. Przydatna jest funkcja autoczyszczenia pozwalająca na skuteczne usunięcie osadu z rusztu palnika.
TWIN Bio NE to kocioł na pellet o mocy 16 kW. Model ma następujące wymiary: szerokość – 159,1 cm, głębokość – 90,4 i wysokość – 138,9 cm.
Zalety
Niska emisja spalin: Piec spełnia wymagania Programu Ograniczenia Niskiej Emisji CO2. Warto dodać, że jego klasa efektywności to A+, czyli najwyższa z możliwych dla sprzętów nie będących urządzeniami kondensacyjnymi.
Automatyczne sterowanie: W modelu zastosowano nowoczesną automatykę Platinum Bio ecoMAX 860P-S Simple z regulacją płomienia.
Autooczyszczanie: Kocioł na pellet ma funkcję automatycznego czyszczenia, co oznacza, że sam usuwa osad z rusztu palnika, a użytkownik nie musi o tym pamiętać.
Wady
Instalacja: Część osób podziela zdanie, że instalacja urządzenia jest skomplikowana nawet dla fachowców.
Design: Model ma zieloną obudowę, co nie wygląda zbyt atrakcyjnie. Większość kupujących woli bardziej stonowane kolory.
Kocioł na pellet 5 klasa
5. Kocioł Pelletowy z Zasobnikiem Pereko QM-PELL 8kW
Osobom poszukującym niewielkiego kotła, takiego, który można umieścić nawet w mieszkaniu polecamy kocioł pelletowy z zasobnikiem Pereko QM-PELL 8kW. Jest to wersja ekologiczna kotła oszczędzająca nie tylko środowisko, ale też kieszeń użytkownika. Obudowa wykonana ze stali 6 mm skrywa w środku inteligentny system sterowania, dzięki której praca pieca jest efektywna.
Kontrola jej odbywa się z wykorzystaniem systemu sterowania Minister PID Pellet pozwalającą na płynną regulację i obsługę 2 pomp zarządzających C.O., C.W.U. oraz podłogową. Mamy tu także kontrolowany w/w systemem ogranicznik temperatury oraz siłownik zaworu mieszającego. Sterownik dba także samoczynne uruchomienie kotła, czyszczenie i kontrolowanie poziomu mocy. Zastosowano tu, gwarantującą podwyższone bezpieczeństwo użytkowania, innowacyjną metodę nadciśnieniowego spalania, które chroni przed cofaniem się płomienia. Obsługa kotła jest intuicyjna i nie wymaga specjalistycznej wiedzy.
Kocioł pelletowy z zasobnikiem Pereko QM-PELL 8kW dobrze sprawdza się w małych przestrzeniach ze względu na kompaktowe wymiary.
Zalety
Wymiary: Piec zamyka się w gabarytach 785 × 430 × 1479 mm, dzięki czemu nadaje się do niewielkich kotłowni, a nawet do przestrzeni, gdzie ich brak. Ze względu na kompaktowe wymiary łatwo dla niego znaleźć miejsce.
Łatwe czyszczenie: Wnętrze kotła jest przyjazne do czyszczenia go ze względu na wykonane poziomo półki wymiennika, które znacznie ułatwiają ten proces.
Obsługa: Dzięki regulatorowi MINI-STER PID obsługa kotła jest ograniczona do minimum. Regulator zarządza podajnikiem paliwa, dmuchawą pompami C.O., C.W.U., zapalarką oraz siłownikami zaworów 3- i 4-drogowymi. Sterownik automatycznie zapala i wygasza kocioł.
Wady
Czujnik płomienia: Brak czujnika płomienia doskwiera niektórym użytkownikom, nie pozwala on precyzyjnie ustalić poziomu spalania, a więc wpływa też na brak możliwości wprowadzania oszczędności w tym zakresie.
Kotły na pellet Defro
6. Kocioł na Pellet Defro Gamma 15kW
Kotły na pellet Defro Gamma spełniają rygorystyczne wymagania dotyczące emisji spalin, które są szkodliwe dla środowiska naturalnego. Stalowy piec z podajnikiem jest przystosowany do spalania biomasy. Model został przystosowany do montażu w domach jednorodzinnych oraz obiektach, takich jak niewielkie ośrodki wypoczynkowe. Kocioł ma ceramiczny wkład w komorze spalania, który zwiększa efektywność przy jednoczesnym zmniejszeniu emisji zanieczyszczeń.
Model spala biomasę w postaci pelletu drzewnego o średnicy 6 – 8 mm. Całym procesem spalania steruje innowacyjny system APC K SLIM ADAPTIVE CONTROL, obsługujący jednocześnie kocioł oraz pompy. Model ma funkcję pozwalającą na samoczynny zapłon paliwa po uruchomieniu pieca. Kocioł Defro ma samoczyszczący palnik i wymiennik. Produkt o mocy 15 kW jest przystosowany do ogrzewania pomieszczeń o łącznej powierzchni do 185 m2.
Opinie o kotłach na pellet marki Defro są pozytywne, co potwierdza certyfikat Ecodesign. Producent modelu udziela 5 lat gwarancji na szczelność wymiennika ciepła oraz 2 lata na pozostałe części. Wiele dobrych opinii zostawiają użytkownicy kotła na pellet Defro Gamma 15kW, choć zdarzają się również i krytyczne opinie.
Zalety
Zasobnik paliwa: Piec wyposażono w pojemny zasobnik paliwa, który pozwala na uzupełnianie go nawet co kilka dni, dodatkowo, użytkownik ma możliwości umieszczenia zasobnika w alternatywnym położeniu.
Sterowanie temperaturą: W standardowym wyposażeniu jest możliwość automatycznego zarządzania piecem w korelacji z panującą na zewnątrz temperaturą.
Wysoka sprawność cieplna: Dzięki funkcji odzyskiwania ciepła ze spalin piec ma wysoką sprawność cieplną wynoszącą 94%
Wady
Wymaga systematycznego czyszczenia: Użytkownicy przekazują, że piec nie jest bezobsługowy, bo wymaga co 10 – 20 spalonych worków pelletu wykonania czyszczenia, w przeciwnym razie zaczyna być bardziej paliwożerny.
Kocioł na pellet 8kw
7. Kocioł, Piec Kostrzewa Twin Bio Luxury Compact Ne 8 kW
Nowoczesny design kotła marki Kostrzewa z serii Twin Bio Luxury Compact Ne to kompaktowy model z zabudowanym palnikiem, podajnikiem i zbiornikiem paliwa. Piec został zaprojektowany w taki sposób, aby pasować do niewielkich kotłowni, w których trudno ustawić kocioł. Producent przewidział możliwość montażu zbiornika na paliwo z lewej lub prawej strony, co jest dużym ułatwieniem dla użytkownika. Kocioł na pellet Kostrzewa jest wyposażony w system OMS, który odpowiada za stan czystości palnika.
Kocioł na pellet 8kw ma kompaktowe wymiary, a co najważniejsze został przystosowany do spalania każdego rodzaju paliwa ekologicznego. Użytkownik może zakupić każdy rodzaj pelletu drzewnego klasy A1, A2 oraz B, a także mieszankę pelletu i owsa. Model został wyposażony w innowacyjny palnik z technologią VG, która pozwala na automatyczne dostosowanie wymiarów paleniska do zapotrzebowania cieplnego. Produkt nie wymaga wygaszania, ponieważ czyszczenie palnika następuje w trakcie pracy kotła.
Konsumenci potwierdzają, że jest to dobry kocioł na pellet znanej marki Kostrzewa. Producent specjalizuje się w produkcji wysokiej jakości pieców. Model został wyposażony w nowoczesny sterownik Platinum Bio EcoMax 860P Lite oraz dotykowy, 5-calowy wyświetlacz, który jest prosty i intuicyjny w obsłudze, co dodatkowo podoba się użytkownikom. Użytkownicy kotła Kostrzewa Twin Bio Luxury Compact Ne 8 kW mogą liczyć na pomoc ponad 200 punktów serwisowych na terenie kraju. Czym się ten kocioł wyróżnia?
Zalety
Paliwo: Piec spala każdy rodzaj pelletu począwszy od najtańszej frakcji A1, A2, B, a także radzi sobie z mieszanką pellet/owies.
System OMS: To system stale kontrolujący stan czystości kotła i palnika. W przypadku, gdy stwierdzi on zagrożenie nieprawidłowego działania, sprawi że urządzenie zostanie wyłączone, a na wyświetlaczu pojawi się informujący o tym komunikat.
Wady
Moduł Internet: Co prawda piec wyposażono w moduł „Internet”, ale nie w standardzie, jest to opcja dodatkowa, za którą trzeba ekstra zapłacić, aby móc zarządzać piecem z pozycji swojego smartfona.
Kocioł na pellet 10kw
8. Kocioł na Pellet Defro Delta Ekopell 10kW
Kocioł na pellet z serii Delta Ekopell marki Defro umożliwia spalanie różnego rodzaju ekologicznego paliwa. Model jest bardzo prosty w obsłudze i jest wyposażony w mechanicznie czyszczony palnik. Produkt otrzymał nowoczesny i intuicyjny sterownik APC 2 Slim oraz dotykowy wyświetlacz, na którym widoczne są wszystkie najważniejsze informacje dotyczące pracy pieca. Kocioł na pellet ma stosunkowo niewielkie rozmiary, dzięki czemu można go z łatwością ustawić nawet w ciasnych kotłowniach.
Ten kocioł na pellet o mocy 10 kw jest wyposażony w zasobnik o dużej pojemności, który został zrobiony z wysokogatunkowej ocynkowanej blachy. Model Defro Delta Ekopell ma przyznany certyfikat spełniający wymogi klasy 5 zgodne z normą PN EN 303-5:2012. Produkt jest przeznaczony do ogrzewania pomieszczeń o łącznej powierzchni do 130 m2. Wymiary pieca wynoszą 131,4 cm x 126,2 cm x 127,5 cm. Średnica czopuch wynosi 159 mm. Minimalna wysokość komina to 5,5 m. Kocioł pasuje do przekroju komina 14 cm.
Konsumenci, którzy zdecydowali się na zakup kotła na pellet marki Defro, są zadowoleni z kompaktowego produktu. Model jest zasilany biopaliwem w postaci pelletu drzewnego o średnicy 6 – 8 mm. Użytkownicy chwalą produkt za możliwość rozbudowy i podłączenia modułu GSM umożliwiającego sterowanie smartfonem. Kocioł na Pellet Defro Delta Ekopell 10kW jest przeznaczony do ogrzania powierzchni do 130 m2, sprawdźmy jego cechy.
Zalety
Mechaniczny ruszt: Jest to element, który pełni ważną funkcję przy użyciu pelletu o niskiej jakości. Dzięki niemu na ruszcie nie pozostają resztki niespalonych frakcji.
Wydajny palnik: Wyposażony w modulację nadmuchu powietrza wzbogacony o system ADAPTIVE CONTROL, palnik pelletowy jest wysokowydajny, efektywny i zapewnia skuteczną pracę.
Wady
Efektywność podczas mrozów: Zdarzają się głosy klientów ogrzewających domy o powierzchni 100m2, że podczas mrozów, mają problem podnieść temperaturę w domu powyżej 20 stopni Celsjusza mimo tego, ze ściany domu są ocieplone.
Przewodnik zakupowy – Jaki kocioł na pellet kupić?
Pellet to opałowy materiał w postaci granulatu, który powstaje z drzewnych odpadów (takich jak trociny, zrębki oraz wióry). Ogrzewanie domu z jego pomocą uznawane jest za ekologiczną, wygodną i dodatkowo ekonomiczną metodę. Jaki kocioł na pellet wybrać, aby nie żałować zakupu? Podpowiedzi na ten temat są w poradniku.
Zalety kotłów na pellet
Zakup i montaż w domu kotła na pellet jest świetnym rozwiązaniem w sytuacji, gdy nie mamy dostępu do gazu ziemnego. To znacznie lepszy wybór niż piec zasilany takimi paliwami stałymi jak węgiel m.in. ze względu na mniejsze zanieczyszczenie powietrza. Poza tym zapakowany w worki pellet jest według wielu osób znacznie łatwiejszy w przechowywaniu niż nawet drewniane polana. Opinie o kotłach na pellet mówią, że tego typu kocioł jest wygodny w użytkowaniu, ponieważ nie musimy co kilka godzin dosypywać materiału opałowego. Jeżeli napełnimy piec po brzegi, będzie mógł działać bez przerwy przez kilkanaście godzin.
Za jedną z najbardziej istotnych wad kotłów na pellet uznaje się ich duże wymiary. Sprzęty te trudno jest zainstalować w pomieszczeniu o niewielkim metrażu (mniejszym niż 6 m2). Niemniej jednak rozwiązaniem tego problemu może być zakup podajnika pneumatycznego, który transportuje pellet do pieca z innego pomieszczenia. Niektóre z modeli są dostępne w komplecie jako piec na pellet z podajnikiem.
Moc
Najważniejszym parametrem technicznym kotła jest moc. Nie może być ona za mała ani też za wysoka. Źle dobrany pod tym względem piec nie będzie efektywnie ogrzewał domu, a poza tym może nie dopalać się właściwie i zbyt często się wygaszać oraz ponownie uruchamiać. W tzw. starym budownictwie i budynkach ze słabą termoizolacją kocioł o mocy 10 000 W wystarcza na skuteczne ogrzanie do 50 m2 powierzchni. Im większy jest dom, tym mocniejszego sprzętu potrzebujemy – nawet 25 000 W do 150 m2. Jeżeli budynek, w którym mieszkamy, został wybudowany stosunkowo niedawno i ma grubszą warstwę termoizolacji, kocioł o mocy 10 000 W wystarcza do efektywnego ogrzania 150 m2 powierzchni.
Wymiary
Jak już zostało wspomniane, piece zasilane pelletem mogą znacząco ograniczać wolną przestrzeń w pomieszczeniu. Zanim więc znajdziemy dobry i tani kocioł na pellet, zmierzmy miejsce, w którym planujemy go ustawić. Małe piece na pellet zdarzają się rzadko, wysokość takich sprzętów przeważnie przekracza 150 cm, a szerokość – 100 cm. Urządzenia na pellet są też ciężkie, gdyż ważą ponad 100 kg.
Materiał wykonania
Dobry kocioł na pellet będzie solidny, a więc wykonany z wytrzymałych materiałów. Do nich zalicza się przede wszystkim stal nierdzewną. Jest ona wykorzystywana nie tylko do produkcji obudowy sprzętu, ale i palnika. Piec musi być odporny zarówno na uszkodzenia mechaniczne, jak i działanie wysokich temperatur.
Funkcja automatycznego czyszczenia
Nie każdy z nas ma odpowiednio dużo czasu na to, aby samodzielnie czyścić piec i wyrzucać popiół, czyli pozostałości po spalonym pellecie. Często można usłyszeć, że najlepszy kocioł na pellet to ten wyposażony w funkcję automatycznego czyszczenia. Pozwala to na utrzymanie porządku w kotłowni bez dużego wysiłku. Nierzadko najlepsze kotły na pellet umożliwiają zmniejszenie zużycia opału, a w dodatku gwarantują większy komfort ogrzewania domu. Kotły pozbawione tej funkcji są co prawda tańsze, ale wymagają czyszczenia co kilka dni. Może to zajmować dużo czasu.
Automatyczne rozpalanie i sterowanie spalaniem
Jeżeli zależy nam na wygodnej oraz łatwej obsłudze kotła, kupmy model z automatycznym rozpalaniem oraz sterowaniem spalania pelletu. Dzięki temu użytkowanie pieca będzie znacznie bardziej komfortowe, gdyż musimy pamiętać tylko o wsypaniu do zbiornika materiału opałowego i ustawieniu optymalnej temperatury pracy.
Pojemność zasobnika
Od pojemności zasobnika zależy to, jak dużo pelletu będziemy mogli wsypać jednorazowo do środka. Test kotłów na pellet wskazuje, że jest to od 30 kg do nawet 100 kg (lub nieco więcej). Im bardziej pojemny jest zasobnik, tym rzadziej trzeba go uzupełniać, co jest świetnym rozwiązaniem dla zapracowanych osób.
Panel sterowania
Panel sterowania kotła powinien być czytelny i dobrze oznaczony, aby wybór odpowiednich parametrów pracy nie sprawiał nam trudności. Nowoczesne sprzęty są wyposażone w dotykowy ekran, więc obsługuje się je podobnie jak tablet czy smartfon.
Jednofunkcyjny czy wielofunkcyjny?
Osoby mające pewność, że będą ogrzewać dom wyłącznie pelletem, mogą bez przeszkód zdecydować się na zakup sprzętu jednofunkcyjnego. Kotły wielofunkcyjne umożliwiają stosowanie także innych materiałów opałowych, takich jak ekogroszek.
Atesty i normy
Nie zawsze kupowanie sprzętu oferowanego przez znaną markę daje gwarancję bezpiecznego użytkowania i efektywnego ogrzewania domu. O tym, jaki kocioł na pellet jest najlepszy, decydują przyznane mu atesty i spełniane przez niego normy (takie jak 303-5:2012). Dobry piec nie przyczynia się do zanieczyszczenia środowiska emitowanymi spalinami i wyróżnia się wysoką sprawnością (ponad 90%) potwierdzoną przyznanymi certyfikatami. Pamiętajmy, że istotne jest też to, czy do ogrzewania domu wykorzystujemy dobrej jakości pellet, z takimi certyfikatami jak DIN Plus oraz EN Plus 1. Nie mający ich materiał opałowy może powodować częste problemy z piecem, takie jak zacinający się podajnik, za duża ilość popiołu i powstająca na palniku zgorzel.
Kotły na pellet w dobrych cenach
Ceny za kotły na pellet zazwyczaj przekraczają kwotę 10 000 zł (choć niektórzy producenci oferują nieco tańsze sprzęty). Nie jest to więc mały wydatek, jednak po upływie dłuższego czasu może się okazać, że inwestycja w taki piec była słuszna. Nowoczesne kotły na pellet są niemal bezobsługowe i przede wszystkim ekologiczne.
Jak działa kocioł na pellet?
W dzisiejszych czasach wiele osób decyduje się dbać o środowisko w różny sposób. Jednym z nich jest zaopatrzenie się w kocioł, który spala pellet. Jest to ciekawe, a także ekologiczne rozwiązanie. Jeżeli zastanawiasz się nad przejściem ze zwykłego kotła, na ten spalający pellet, to dobrze trafiłeś. W tym artykule wytłumaczymy, jak taki sprzęt działa, czym on dokładnie jest i jakie korzyści przynosi jego stosowanie oraz to jakie piec na pellet ma wady i zalety.
Co to jest pellet?
Pellet to po prostu odpady drzewne, które mają postać granulek. Odpady zostają sprasowane pod wysokim ciśnieniem. Pellet można spalać nie tylko w specjalnie do tego przygotowanym kotle, lecz nawet na zwykłym palenisku. Nie jest to jednak zbyt opłacalne, ponieważ pellet ma niezbyt dużą wartość opałową. Dopiero w kotle przeznaczonym do spalania tego opału można uzyskać najlepsze efekty grzewcze.
Dlaczego warto korzystać z kotła na pellet?
Z pewnością dręczy Cię pytanie, jaki kocioł na pellet jest polecany. Z opinii konsumentów wynika, że taki, którego palenisko łatwo się demontuje i konserwuje. Producenci czasem oferują samo palenisko, co jest ekonomicznym rozwiązaniem. Sam kocioł jest dość drogi, a kupując wyłącznie palenisko, możesz trochę zaoszczędzić.
Zasada działania kotła na pellet
Działanie kotła na pellet nie różni się zbytnio od działania innych kotłów, lecz jest o wiele bardziej ekologiczne. Każdy kocioł ma pojemnik, do którego można zawczasu włożyć pewną ilość pelletu (można dosypać aż do samego końca). Na piecu ustawia się pożądaną temperaturę. Od razu po włączeniu piec jak najszybciej próbuje dobić do ustalonej temperatury, aby nie stracić zbyt dużo energii podczas pracy. Zazwyczaj ten parametr ustawia się na około 50 st. C. Od razu po dobiciu do ustalonej temperatury piec zmniejsza wydajność. Warto zaznaczyć, że pellet jest materiałem, który bardzo długo utrzymuje ciepło. Zdarza się, że nawet przez kilka godzin piec nie musi wznawiać swojego działania. Właśnie dlatego model na pellet jest uważany za najbardziej ekonomiczną, a także jedną z najbardziej ekologicznych opcji.
Ważnym elementem paleniska jest wentylator, który nadmuchuje powietrze. Piec nadmuchowy na pellet jest łatwy w sterowaniu temperaturą. Ważna jest również grzałka. Oba elementy zaczynają działać od razu, kiedy zostaje włączony piec. Paliwo zostaje podawane aż do czasu, kiedy pojawi się płomień. Kiedy już się pojawi, paliwo jest wciąż podawane, ale bardzo małymi partiami, tylko po to, aby stałe utrzymać ogień. Zupełny odstaw pelletu następuje wtedy, kiedy woda nagrzeje się do temperatury, na jaką użytkownik zaprogramował kocioł. W tym momencie zaczyna działać termostat oraz czujnik ognia. Oba reagują, kiedy temperatura się zmienia, a cały proces z podawaniem paliwa rozpoczyna się od nowa (małymi partiami).
Dzięki włożeniu do pojemnika dużej ilości pelletu nie musisz obserwować pieca przez dłuższy czas. Wiele przyznaje, że zasobnik z pelletem pozwala zapomnieć o piecu nawet na kilka dni. Jedynym wyjątkiem jest moment, w którym dana osoba chce zmienić temperaturę nagrzewania. Można również od czasu do czasu uzupełniać pellet w pojemniku. Warto też pamiętać o regularnej pielęgnacji pieca, wtedy będzie nie tylko czysty, ale też bezpieczniejszy w użytkowaniu.
FAQ
P1: Jak ekonomicznie ustawić piec na pellet?
Ekonomicznie ustawiony piec na pellet działa efektywnie i skutecznie ogrzewa dom. Prawidłowa regulacja kotła to czynność, którą powinien wykonać fachowiec oddający sprzęt do eksploatacji. Ma on odpowiednie przeszkolenia i wykorzystuje przydatne urządzenia, przykładowo analizator spalin. Dobrze ustawiony kocioł na pellet ma suchą i czystą komorę spalania, bez smoły czy odpadających płatów sadzy, a dym wydobywający się z komina ma biały kolor.
P2: Jaki piec lepszy – na pellet czy ekogroszek?
Wybór pieca do ogrzewania domu często bywa kłopotliwy. Zarówno pellet, jak i ekogroszek to nowoczesne paliwo opałowe, które jest bardziej ekologiczne w porównaniu do zwykłego węgla. Jednak to kocioł opalany pelletem ma mniej szkodliwy wpływ na środowisko naturalne i nie potrzebuje tak dużo paliwa, jak piec na ekogroszek (ten drugi pracuje w trybie ciągłym, więc paliwo musi być dozowane przez cały czas). Urządzenie na pellet to dobry wybór dla osób, które chcą być bardziej ekologiczne i zależy im na tym, aby kocioł był czysty w użytkowaniu. Choć na rynku dostępny jest też uniwersalny piec na pellet i ekogroszek, trzeba jednak pamiętać, że popiół z ekogroszku trzeba utylizować, gdyż jest toksyczny, a ten z pelletu można wykorzystywać jako nawóz.
P3: Ile kosztuje piec na pellet?
Zakup nowoczesnego pieca na pellet nie jest małym wydatkiem. Niemniej jednak warto mieć na uwadze, że tego typu urządzenia są bardzo ekonomiczne i ekologiczne, poza tym pełnią funkcję efektywnego źródła ogrzewania domu. Średnio za taki sprzęt zapłacimy od 5 tysięcy do 20 tysięcy złotych. To stosunkowo wysoka kwota, ale pamiętajmy, że jest to inwestycja na wiele lat. Dobrze ustawiony kocioł na pellet będzie co roku zużywał podobną ilość paliwa opałowego, a jeśli o niego zadbamy, na pewno jego działanie okaże się niezawodne.
P4: Jak czyścić piec na pellet?
Jeśli piec na pellet służy jedynie do ogrzewania domu w okresie jesienno-zimowym, wystarczy raz w roku przeprowadzić pełną konserwację. W sytuacji, gdy jest on wykorzystywany także do podgrzewania wody, należy robić to dwa razy w roku. Średnio raz na tydzień powinniśmy usunąć popiół z popielnika, sprawdzić czystość rusztu i ilość paliwa w zasobniku, a także skontrolować, czy w zbiorniku i rurach nie doszło do akumulacji płynu. Raz w miesiącu należy starannie wyczyścić wymiennik ciepła, kanały spalinowe i ściany, jak również pozbyć się zabrudzeń z bocznych komór spalania. Coroczną konserwację kotła najlepiej powierzyć specjalistom. To da nam pewność, że sprzęt nie ulegnie awarii.
P5: Piec na pellet – ile spala?
Przyjmuje się, że piec na pellet spala ok. 600 kg paliwa opałowego na miesiąc w sezonie grzewczym. Wynika z tego, że w ciągu doby sprzęt spala 19 kg. Nie dotyczy to sezonu letniego. Wówczas średnie spalanie pelletu, zużywane do podgrzewania wody, jest znacznie mniejsze i wynosi ok. 3 kg. Niemniej jednak rzeczywiste spalanie paliwa opałowego przez piec w dużej mierze zależy od zapotrzebowania energetycznego budynku, rodzaju izolacji zastosowanej podczas budowy domu, sposobu ustawienia urządzenia, a nawet od jakości pelletu. Zimą do ogrzania budynku o powierzchni 100 m2 potrzeba ok. 2,5 – 3,5 tony pelletu, w zależności od temperatury na zewnątrz.
Dodaj komentarz
6 KOMENTARZ
December 10, 2022 at 6:08 pm
Piec Kostrzewa to pomyłka kompletny brak serwisu kup drogi szajs i radź sobie sam!Nie polecam !
Odpowiadać
December 15, 2022 at 11:56 am
Dzień dobry,
Dziękujemy za podzielenie się opinią.
Pozdrawiamy,
Zespół MWW.pl
Odpowiadać
November 3, 2022 at 4:21 pm
Mam kocioł Lambda control plus, znanego producenta, wymienionego w artykule jako ten markowy.
Gdy się na niego decydowałem, to na ulotkach producenta można było przeczytać same super zalety – nowoczesny, samooczyszczający, same naj. Podobnie jak w dzisiejszych katalogach. Niestety od początku to była totalna wpadka producenta. W pierwszym roku mechanizm oczyszczania był tak głośny, że producent zdecydował u mnie na miejscu odciąć kawałek mechanizmu :). Już po pierwszym roku zużył się ślimak stalowy, producent zaproponował wymianę na stalowy nierdzewny za dopłatą 200zł lub założy taki jaki był poprzednio. Można tak wymieniać ale szkoda czasu. Ten super producent nigdy nie poczuł się do winy za wszystkie wady produkcyjne. Gdy się zorientował, że ten kocioł to wpadka to wycofał produkt z oferty. Było to rok po moim zakupie. Serwis producenta przyznał, że to bubel i z tym kotłem to same kłopoty. Ale co mi z tego jak to ja muszę się z nim męczyć a producent zgarnął kasę ok 13tys zł w 2009r i dobrze się ma. Dziś stoję przed decyzją zakupu i zastanawiam się czy kupić u tego samego producenta. W mojej głowie jest jedno pytanie. Czy tym razem w tych ulotkach na pewno piszą prawdę?.
Odpowiadać
November 28, 2022 at 8:49 am
Dzień dobry,
Dziękujemy za komentarz i podzielenie się swoją historią. Niestety nigdy nie ma gwarancji, że produkt okaże się takim, jakim go producent przedstawia. Czasami też okazuje się, że jedna wyprodukowana partia ma wadę produkcyjną. Życzymy jednak, by udało się zakupić piec bezproblemowy tym razem, czy tego samego, czy innego producenta.
Pozdrawiamy,
Zespół MojeWygodneWnętrze.pl
Odpowiadać
May 28, 2021 at 10:40 pm
Nazwa ekogroszek pochodzi od słowa ekonomia nie od ekologia. Mam do czynienia z ekogroszkiem i pelletem. Oba mają wady i zalety. Prllet dużo miejsca na opakowaniu mi na zimę idzie 3 tony to 3 palety o wysokości 1,4m. Èkogroszek zajmuje mniej miejsca ale za to brudzi. Piec na pellet sam się rozpala więc jest to dużą zaletą jak mamy okres przejściowy. Piec na ekogroszek jak rozpalisz to musi całczas trochę grzać by nie wygasł więc na wiosnę i jesieni używam gazowego.
Odpowiadać
June 4, 2021 at 10:01 am
Dzień dobry,
Dziękujemy za komentarz.
Pozdrawiamy,
Zespół MWW.pl
Odpowiadać