Top 11: Najwyższe budynki świata

Ostatnio aktualizowane: 24.04.24

 

Architektura od zawsze zachwycała i budziła podziw wśród ludzi. Nic więc dziwnego, że wiele osób interesuje się nowo powstałymi najwyższymi budynkami na świecie. Z roku na rok powstają coraz to nowe projekty drapaczy chmur, które są wykonane z połączenia trwałych materiałów takich jak stal, żelbet oraz szkło. Wraz z postępem technologii od stu lat buduje się coraz wyższe budynki, które wchodzą w skład kompleksów mieszkalnych, biurowych oraz usługowo-handlowych. 

Najwyższe wieżowce zajmujące czołowe miejsca na liście potężnych drapaczy chmur znajdują się w Azji, a większość z nich wybudowano w Chinach. Do tej pory budynków o wysokości powyżej 300 metrów jest 135, jednak z roku na rok liczba ta rośnie. Obecnie najwyższy wieżowiec świata mierzy 828 metrów wysokości i jest nim Burj Khalifa wcześniej znana jako Burj Dubai. Od 2013 roku trwają jednak prace budowlane nad drapaczem chmur, który ma mieć aż 1000 metrów wysokości. Konstrukcja powstaje w mieście Dżudda w Arabii Saudyjskiej, a projekt należy do firmy własności księcia Alwalida bin Talala – Kingdom Holding Company. Budynek miał być gotowy jeszcze w 2020 roku, jednak ze względu na spore opóźnienie nie jest do końca wiadomym, kiedy zostanie oddany do użytku.  

 

Lista najwyższych budynków świata 

• Burj Khalifa – opis: Burj Khalifa zwany także przed otwarciem Burj Dubai to najwyższy budynek na świecie. Gmach znajduje się w Dubaju w Zjednoczonych Emiratach Arabskich i został zbudowany z inicjatywy przedsiębiorstw Samsung Constructions, Arabtec oraz BESIX.  Nazwa budynku pochodzi od imienia obecnego prezydenta Zjednoczonych Emiratów Arabskich – szejka Chalify ibn Zajida Al Nahajjana. Budowa wieżowca rozpoczęła się 21 września 2004 roku, a zakończyła 16 sierpnia 2009 roku. Oficjalnie wieżowiec ma wysokość 827,9 metrów oraz wysokość do dachu wynoszącą 621,3 metry. Powierzchnia użytkowa wynosi 309 473 m², a budynek ma 163 kondygnacje użytkowe, 9 konserwacyjnych, a także 2 poziomy garażu znajdującego się pod ziemią. Wygląd wieżowca nawiązuje do architektury islamu oraz do kwiatu pustyni z rodzaju Hymenocallis. 

• Shanghai Tower: Znajdująca się w Chinach w Szanghaju konstrukcja została wybudowana w dzielnicy Pudong. Drapacz chmur stoi w bezpośrednim sąsiedztwie SWCF oraz Jin Mao, a jego budowa rozpoczęła się w 2008 roku. Zakończenie prac nad Shanghai Tower było zaplanowane na 2015 rok, jednak z powodu opóźnienia budynek oddano do użytku dwa lata później. Głównymi inwestorami oraz wykonawcami prac były: Shanghai Tower Construction & Development, Shanghai Construction Group, Luijiazui Finance & Trade Zone Development, a także Shanghai Chengtou Corp. Wysokość całkowita wieżowca wynosi 632 metry, a wysokość do dachu 565,6 metrów. Powierzchnia użytkowa w Shanghai Tower wynosi ponad 220 000 m² na 128 kondygnacjach. 

• Abradż al-Bajt: Postmodernistyczny kompleks hotelowy znajdujący się w Mekce w Arabii Saudyjskiej został wzniesiony w latach 2004-2011. Budynek znajduje się w sąsiedztwie jednego z największych na świecie meczetów oraz świętego miejsca islamu – Al-Masdżid al-Haram. Cały kompleks ma ogromną powierzchnię i uważany jest za największy na świecie gmach pod względem powierzchni. Abradż al-Bajt ma również tytuł najwyższego hotelu na świecie, a także najwyższego zegara z największą tarczą zegarową. Powierzchnia kompleksu wynosi 1 500 000 m² i ma 120 kondygnacji. Wysokość całkowita obiektu to 601 metrów, a wysokość do dachu wynosi 559 metrów. 

• Ping An Finance Center: Wysoki biurowiec wybudowany w stylu postmodernistycznym znajduje się w prowincji Guangdong w Chińskiej Republice Ludowej. Budowla w miejscowości Shenzhen ma wysokość 599 metrów oraz 555,1 metrów do dachu. Powierzchnia użytkowa obiektu wynosi 385 918 m² i składa się z 115 kondygnacji. Głównym architektem pracującym przy Ping An Finance Center był Kohn Pedersen Fox Associates. Koszt budowy zamknął się w kwocie 5,49 miliarda złotych, a głównym inwestorem był Ping An Chińskie Towarzystwo Ubezpieczeń na Życie.

• China 117 Tower: Jeden z wyższych wieżowców znajdujących się w Chinach powstał w miejscowości Tiencin. Budowa obiektu rozpoczęła się w 2008 roku, a w 2020 roku drapacz chmur osiągnął wysokość 597 metrów do dachu. Obecnie budowla ma status niedokończonego projektu ze względu na to, że w główny wykonawca China State Construction Engineering Corporation podjął decyzję o usunięciu wszystkich pracowników z placu budowy. China 117 Tower miał być jednym z najwyższych budynków na świecie z płaskim dachem, jednak na razie jest niezamieszkały. Budowla ma 128 pięter oraz powierzchnię 370 000 m². 

• Lotte World Tower: Obecnie najwyższy budynek znajdujący się w Korei Południowej, który został oddany do użytku 11 kwietnia 2017 roku, a budowa rozpoczęła się w listopadzie 2010 roku. Wieża stoi w Seulu, a jej kształt przypomina stożek z zakrzywionymi bokami. Na zewnętrznej części znajdują się akcenty nawiązujące do koreańskiej ceramiki. Budynek ma 556 metrów wysokości, a ostatnie piętro znajduje się na wysokości 498 metrów. W obiekcie znajdują się 123 piętra nad ziemią oraz 6 pod ziemią, a całkowita powierzchnia obiektu wynosi ponad 304 000 m². Wewnątrz budynku znajdują się: Wielopoziomowy parking, apartamenty, hotel, prywatne biura oraz taras widokowy.  

• 1 World Trade Center: Wieżowiec, który wcześniej otrzymał nazwę Freedom Tower jest jednym z czterech wchodzących w skład kompleksu powstałego w miejscu zniszczonych wież WTC. Po zamachu z 11 września 2001 roku zagospodarowano przestrzeń po zniszczonych wieżach i wybudowano olbrzymi biurowiec, który został otwarty 3 listopada 2014 roku. Wysokość budynku wynosi 514 metry, czyli 1776 stóp. Symbol nawiązuje do daty ogłoszenia Deklaracji Niepodległości Stanów Zjednoczonych. Wieżowiec w stylu modernistycznym został zaprojektowany przy współpracy Daniela Libeskinda z Davidem Childs oraz z firmą Skidmore, Owings and Merrill. Dnia 4 lipca 2004 roku w strefie zero odsłonięto kamień węgielny w dzielnicy Lower Manhattan ustawiony na miejscu zniszczonych wież World Trade Center. Oddany do użytku obiekt ma całkowitą wysokość wynoszącą 541 metrów oraz 417 metrów do dachu. Liczba kondygnacji w budynku wynosi 105, z czego 82 są użytkowe. Powierzchnia drapacza chmur wynosi 241 548 m².

• Jeddah Tower: Jeddah Tower uważany jest za nowy najwyższy budynek świata. Dawna nazwa drapacza chmur powstającego w mieście Dżudda w Arabii Saudyjskiej to Kingdom Tower. Wieżowiec ma mieć ponad 1000 metrów wysokości, co oznacza, że będzie wyższy od Burj Khalifa i tym samym odbierze mu tytuł najwyższego budynku. Plan budowy został ogłoszony już w 2011 roku, a przewidywany czas powstania wynosił zaledwie 36 miesięcy. Końcem 2014 roku ukończono fundament na wysokość 4 pięter, a całość miała zostać wybudowana już w roku 2018. Niestety przez spadek cen ropy naftowej pojawiły się problemy związane z finansowaniem, co bezpośrednio przyczyniło się do opóźnienia. Przewidywany czas ukończenia budowy był określony na 2019 rok, jednak pojawiły się kolejne problemy i otwarcie przesunięto na rok 2020. Według danych technicznych obiektu ma on 200 kondygnacji oraz powierzchnię użytkową wynoszącą 243 866 m². 

 

Najwyższe budynki w Polsce 

Osoby zastanawiające się, jaki jest najwyższy budynek w Polsce, powinny wiedzieć, że znajduje się on w stolicy kraju. Wiedząc już, w jakim stoi mieście można się domyślić, że chodzi o „dar narodu radzieckiego dla narodu polskiego,” czyli Pałac Kultury i Nauki, który jest najwyższym budynkiem w kraju pod względem wysokości całkowitej. Z kolei drugi pod względem wysokości drapacz chmur stoi w tym samym mieście w dzielnicy Wola. Kompleks budynków biurowych Warsaw Spire ma całkowitą wysokość wynoszącą 220 metrów i składa się z 49 kondygnacji. Trzecie miejsce na liście najwyższych budynków w Polsce zajmuje Sky Tower z Wrocławia wybudowany w 2012 roku. Kompleks biurowy, mieszkalny, rekreacyjny oraz usługowo-handlowy ma 51 kondygnacji oraz całkowitą wysokość 212 metrów. 

• Pałac Kultury i Nauki: Najbardziej znany i rozpoznawalny gmach znajdujący się w Warszawie został wybudowany w latach 1952-1955. Budynek określany „darem narodu radzieckiego dla narodu polskiego” jest wykonany według projektu Lwa Rudniewa będącego radzieckim architektem. Inspirowany moskiewskimi drapaczami nazywanymi w Rosji Siedem Sióstr oraz amerykańskim stylem art deco jest architektoniczną mieszanką socrealizmu z polskim historyzmem. Budynek ma wysokość całkowitą wynoszącą 237 metrów, wysokość do dachu wynosi 187,68 m, a liczba kondygnacji 42. Gmach stoi w śródmieściu stolicy przy placu Defilad 1. 

• Warsaw Spire: Nowoczesny kompleks budynków oddany do użytku w 2016 roku znajduje się w Warszawie w dzielnicy Wola przy placu Europejskim. W skład Warsaw Spire wchodzą trzy budynki takie jak: Wieżowiec o wysokości 180 metrów oraz dwa mniejsze budynki znajdujące się po bokach o wysokości 55 metrów. Całkowita powierzchnia kompleksu wynosi do 100 000 m². Projekt został opracowany przez firmę architektoniczną pochodzącą z Belgii – M. & J-M. Jaspers – J. Eyers & Partners przy współpracy z pracownią Projekt. Wewnątrz całego kompleksu znajdują się tereny zielone, plac, jeziorko oraz kaskadowy strumień. 

• Sky Tower: Drapacz chmur znajdujący się we Wrocławiu jest uważany za najwyższy budynek w kraju w kategorii „wysokość do dachu oraz wysokość do najwyżej położonego piętra”. Wysokość całkowita wynosi 215 metrów, a wysokość do dachu 205,82 metry. Kompleks w stylu nowo modernistycznym składa się z 3 budynków: B1- mający cztery kondygnacje gdzie znajduje się galeria handlowa i kręgielnia, B2 – wieżowiec o 51 kondygnacjach (od 28 do 48 piętra znajdują się apartamenty, a poniżej biura) oraz B3 – kaskadowy żagiel z 19-piętrami, gdzie znajdują się biura oraz mieszkania. Na 49 piętrze wieżowca Sky Tower znajduje się punkt widokowy dostępny dla wszystkich, z którego widać panoramę Wrocławia. 

Powstające coraz to wyższe i nowocześniejsze konstrukcje są dowodem, że postęp technologiczny idzie do przodu. Wraz z postępem pojawiają się ekologiczne rozwiązania, które są chętnie wdrażane nie tylko przez inwestorów, ale przede wszystkim przez prywatnych użytkowników. Doskonałym przykładem jest instalacja fotowoltaiczna, która pojawia się na wielu domach oraz budynkach użyteczności publicznej. Postęp technologii jest widoczny także w przypadku systemów grzewczych, co sprawia, że większa część ludzi wybiera rozwiązania dobre dla środowiska. Jednym z takich przykładów jest piec na pellet i opinie zadowolonych użytkowników, którzy nie wyobrażają sobie powrotu do starodawnych i nieekologicznych pieców węglowych. 

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ