Nawilżacze powietrza ranking

Ostatnio aktualizowane: 21.10.19

 

Nawilżacz powietrza – przewodnik zakupowy, ranking i test w 2019 roku

 

Który nawilżacz powietrza sprawdzi się w Twoim domu? W znalezieniu odpowiedzi na to pytanie pomoże Ci nasz ranking prezentujący łatwe w obsłudze i efektywnie działające sprzęty. Wiele pozytywnych recenzji zebrał model Philips HU4803/01 z wbudowanym higrostatem. Nie musisz kontrolować czasu pracy urządzenia, ponieważ wyłączy się automatycznie po zapewnieniu optymalnego poziomu nawilżenia powietrza. Sprzęt ma duży i czytelny wyświetlacz, co ułatwia jego obsługę. Ponieważ zbiornik na wodę jest odłączany, napełnianie go nie sprawi Ci problemu. Wolisz tradycyjny nawilżacz na grzejnik? Z pewnością zainteresuje Cię Ceramiczny Nawilżacz Powietrza. Został on wykonany z ceramiki wykazującej odporność na działanie wysokiej temperatury. Nawilżacz jest dostępny w wielu ciekawych kolorach i wzorach.

 

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

 

 

Najlepsze nawilżacze powietrza w 2019

 

Ranking nawilżaczy powietrza powstał z myślą o osobach, które w okresie zimowym mają suche powietrze w pomieszczeniach w swoich domach i miejscach pracy. Prezentowane urządzenia bardzo dobrze działają i pozytywnie wpływają na zdrowie skóry, chroniąc ją przed zbyt suchym powietrzem.

 

Nasze zalecenia

 

Nawilżacz powietrza Philips

 

Philips HU4803/01

 

Bardzo dobrym urządzeniem, którego można używać na co dzień do zwiększania wilgotności powietrza, jest Philips HU4803/01. Model jest odpowiedni do nawilżenia powierzchni do 25 m2, a więc sprawdzi się w sypialni, zapewniając lepszy sen. Sprzęt można ustawić też w biurze. Dzięki technologii NanoClaud nawilżacz filtruje duże zanieczyszczenia (włosy, kurz), pochłania suche powietrze, eliminując z niego bakterie i drobnoustroje, a następnie rozprowadza zdrowe po pomieszczeniu.

Nawilżacz powietrza Philips ma obudowę wykonaną z tworzywa sztucznego w kolorze białym. Urządzenie jest wyposażone w wyłącznik czasowy, więc po 8 godzinach sam się wyłącza. Produkt można bardzo łatwo obsługiwać, ponieważ ma duży wyświetlacz LCD i automatycznie ustawia się poziom nawilżenia do osiągnięcia w pomieszczeniu. Sprzęt ma higrostat, a poziom wilgotności powietrza pokazuje się na ekranie.

Produkt ma pojemnik na wodę, w którym mieszczą się 2 l płynu, a w przypadku jej zużycia rozlega się sygnał dźwiękowy. Zbiornik można wyciągać, co umożliwia łatwą wymianę wody oraz dolanie świeżej. Maksymalna wydajność sprzętu wynosi 220 ml/h. Wymiary nawilżacza są równe 24,9 cm x 24,9 cm x 33,9 cm a waga 4,15 kg. Konsumenci twierdzą, że model skutecznie zwiększa wilgotność powietrza i utrzymuje ją na stałym poziomie, działając przy tym cicho.

 

 

 

 

Philips HU4813/10 

 

Urządzenie Philips HU4813/10 jest odpowiednie do pomieszczeń o powierzchni do 44 m2, dlatego sprawdzi się w biurze, salonie czy otwartej kuchni. Nawilżacz powietrza równomiernie rozprowadza powietrze po pokoju, nawet w najdalsze zakątki. Numeryczny wyświetlacz pokazuje, jaka jest wilgotność w pomieszczeniu.

Kupujący uważają, że model jest bardzo łatwy w obsłudze i są zadowoleni, że podczas pracy nie wydziela się para. Pojemność zbiornika na wodę wynosi 2 l i można go łatwo napełnić, a wskaźnik max pokazuje, ile płynu można nalać. Nawilżacz wyłącza się, kiedy w pojemniku nie ma wody. Moc wynosi 18 W. Sprzęt daje możliwość automatycznego ustawienia poziomu wilgotności powietrza, jaki chce się osiągnąć (40%, 50% lub 60%). Pracę modelu można regulować, aby pracował przez 1, 4 lub 8 godzin, po czym się wyłączył. Urządzenie jest bardzo łatwe w utrzymaniu czystości – zbiornik można bez problemu przemyć, a filtr wymienia się co kilka miesięcy. Model ma cicho działający tryb snu, nie przeszkadzający w nocnym odpoczynku.

W urządzeniu zastosowano technologię NanoCloud, dzięki której nawilżacz powietrza Philips skutecznie pozbywa się bakterii i drobnoustrojów. Ponadto system sprawia, że suche powietrze łączy się z mgiełką zrobioną z wody i emituje je do pomieszczenia. Wydajność nawilżania wynosi 300 ml na godzinę. Wymiary sprzętu są równe 24,9 cm x 24,9 cm x 33,9 cm.

 

 

 

 

Nawilżacz powietrza na kaloryfer

 

Ceramiczny Nawilżacz Powietrza

 

Ceramiczny Nawilżacz Powietrza może być używany w każdym domu i mieszkaniu, można nawet korzystać z niego w pomieszczeniach biurowych. Akcesorium pomaga w nawilżeniu skóry, oczyszczeniu powietrza, zwiększeniu wilgoci w powietrzu, a także w aromaterapii. Wiele osób decyduje się na korzystanie z produktu podczas sezonu grzewczego, ponieważ wtedy powietrze jest najbardziej suche. Na froncie znajduje się atrakcyjny kwiatowy wzór dostępny w różnych wariantach kolorystycznych: szarym, zielonym, różowym i niebieskim.

Nawilżacz powietrza na kaloryfer jest bardzo tani w utrzymaniu, ponieważ woda paruje cały czas, a intensywniej, kiedy są włączone grzejniki. Istnieje możliwość wlania do zbiornika aromatu, który paruje, a zapach wypełnia całe pomieszczenie. Ten dobry i tani nawilżacz powietrza nie ulega uszkodzeniom pod wpływem wysokich temperatur, więc może być zawieszony na kaloryferze przez cały czas. Akcesorium jest wykonane z ceramiki, która dobrze się nagrzewa i jest wytrzymała.

Produkt waży 0,2 kg, więc jest bardzo lekki, i łatwo napełnia się go wodą, a także czyści. Wymiary akcesorium są równe: szerokość – 7,5 cm, wysokość – 18,5 cm i głębokość – 4 cm, więc zajmuje niewiele miejsca. Nawilżacz ma idealny kształt, aby powiesić go na haczyku. Konsumenci twierdzą, że model jest bardzo ładnie wykonany, szczególnie podobają się im różne wzory.

 

 

 

 

Ceramiczny zestaw na kaloryfer 

 

Ceramiczny zestaw na kaloryfer składa się z 4 nawilżaczy powietrza, które można zawiesić na grzejniki. Komplet umożliwia założenie po jednym akcesorium w każdym pokoju, aby powietrze w całym domu czy mieszkaniu było odpowiednio nawilżone. Model nie jest zasilany prądem, woda nagrzewa się i paruje pod wpływem ciepła grzejnika. Na froncie produktu znajdują się atrakcyjne wzory i wyżłobienia, takie jak okręgi czy paski. Akcesorium jest pomalowane na jasno-szary kolor, który pasuje do wystroju większości wnętrz.

Kupujący twierdzą, że model jest pojemny, więc nie trzeba często napełniać go wodą. Nawilżacz prezentuje się estetycznie, a co najważniejsze skutecznie nawilża powietrze. Produkt ma miejsce, do którego nalewa się wodę – warto pamiętać, żeby ją uzupełnić, kiedy cała wyparuje. Nawilżacz bardzo szybko się nagrzewa i skutecznie działa, dlatego w krótkim czasie powietrze w pomieszczeniu jest nawilżone. Wymiary jednego akcesorium są równe: długość – 17 cm, szerokość – 8 cm.

Nawilżacz powietrza na kaloryfer wiesza się przy pomocy dołączonego do zestawu haczyka. Produkt jest wykonany z ceramiki, która szybko się nagrzewa, ale nie niszczy pod wpływem wysokich temperatur. Tworzywo szybko rozgrzewa wodę w środku i ta paruje. Już po pierwszym dniu użytkowania nawilżacza, na higrostacie można zauważyć wzrost wilgotności powietrza.

 

 

 

 

Nawilżacz powietrza z jonizatorem

 

Eldom NU5

 

Model Eldom NU5 skutecznie nawilża powietrze w pomieszczeniu, zwiększając wilgotność do określonego poziomu. Sprzęt jest chętnie używany w sezonie zimowym, kiedy grzejniki powodują zmniejszenie wilgotności powietrza, co skutkuje wysuszoną cerą i trudnościami z oddychaniem. Obudowa modelu jest wykonana z tworzywa sztucznego w kolorze biało-fioletowym. Moc urządzenia wynosi 30 W.

Sprzęt ma zbiornik na wodę o pojemności 5,2 l, więc jest dość duży, w efekcie czego nie zużywa się zbyt szybko i starcza na ok. 17 godzin bezustannej pracy. Pojemnik ma czujnik, który informuje użytkownika o niskim poziomie wody. Powierzchnia, do jakiej jest przystosowany model, wynosi ok. od 15 do 20 m2. Nawilżacz ma regulację wilgotności, dlatego można dopasować jego pracę do swoich potrzeb. Istnieje możliwość określenia konkretnego poziomu wilgotności, jakie urządzenie ma utrzymać w pokoju, co ułatwia wbudowany higrostat.

Model ma sterowanie elektroniczne przy pomocy wyświetlacza, który jest dość duży. Urządzenie ma funkcję opóźnionego startu, dlatego można zaprogramować je np. aby włączył się tuż przed powrotem z pracy. Akcesorium ma także timer, więc można ustawić, kiedy ma się wyłączyć. Wielu konsumentów wybiera ten nawilżacz powietrza z jonizatorem, ponieważ chroni on organizm przed wirusami i bakteriami. Konsumenci twierdzą, że produkt cicho działa i jest wydajny.

 

 

 

 

Nawilżacz powietrza ultradźwiękowy

 

Blaupunkt AHS801

 

Wiele osób decyduje się na ultradźwiękowy nawilżacz powietrza Blaupunkt AHS801, ponieważ w sezonie grzewczym umożliwia utrzymanie w pokoju odpowiedniej wilgotności powietrza. Kupujący twierdzą, że model cicho pracuje, szczególnie w trybie nocnym, a także dobrze nawilża niewielkie pomieszczenia. Urządzenie można używać do aromaterapii, wlewając do zbiornika wybrany olejek eteryczny. Istnieje możliwość ustawienia timera na czas do 10 godzin, co przydaje się np. w nocy.

Sprzęt można postawić na podłodze lub na szafce, najlepiej w miejscu niedostępnym dla dzieci. Model jest ultradźwiękowy, w efekcie rozbija drobinki wody, tworząc z nich parę. Nawilżacz jest wyposażony w jonizację, która pozbywa się kurzu i innych zanieczyszczeń z powietrza. Wymiary urządzenia są równe: wysokość – 37,1 cm, szerokość – 24 i głębokość – 17,1 cm.

W zestawie znajduje się zbiornik na wodę o pojemności 5 l, którego nie trzeba często uzupełniać. Warto wlewać do pojemnika wodę filtrowaną, co chroni przed osadzaniem się kamienia. Sprzęt można obsługiwać przy pomocy panelu dotykowego z podświetleniem LED, znajdującego się na obudowie, lub niewielkiego pilota. Istnieje możliwość ustawienia odpowiedniej wilgotności w pomieszczeniu. Suche powietrze jest pochłaniane przez filtr HEPA H13, który pozbywa się części nieczystości. Dodatkowo nawilżacz jest wyposażony w lampę UV, która także sterylizuje powietrze, działając bakteriobójczo.

 

 

 

 

Nawilżacz powietrza dla dzieci

 

Babymoov Hygro Aquarium 

 

Zastanawiasz się, jaki nawilżacz powietrza dla dzieci zastosować? Warto zainteresować się modelem Babymoov Hygro Aquarium, który umożliwia pozbycie się suchości z powietrza w pomieszczeniu, jednocześnie oczyszczając je. Urządzenie jest bardzo dobrym rozwiązaniem, gdy mamy problemy z górnymi drogami oddechowymi, ponieważ łagodzi infekcje. Sprzęt dobrze nawilża także skórę, spojówki i wysuszone usta. Nawilżacz ma wyświetlacz, z którego można odczytywać, jaka jest wilgotność powietrza w pomieszczeniu, a także pomaga w ustawieniu pracy.

Model jest ultradźwiękowy, więc rozbija kropelki wody i tworzy z nich parę wodną. Takie rozwiązanie sprawia, że woda nie jest podgrzewana, w efekcie czego na ściankach urządzenia nie powstaje kamień. Przefiltrowane i nawilżone powietrze jest pozbawione bakterii, drobnoustrojów i zapachu. Wymiary nawilżacza są równe: 25 cm x 22 cm x 37 cm. 

Pojemnik na wodę ma pojemność 1,8 l, co przy minimalnych ustawieniach nawilżania może starczyć nawet na 18 godzin pracy. Istnieje możliwość wybrania wydajności modelu i ustawieniu ile pary ma wytwarzać. W przypadku małej ilości wody w zbiorniku sprzęt automatycznie się wyłącza. Moc nawilżenia wynosi 250 ml na godzinę. Nawilżacz cechuje się cichą pracą, dlatego można go włączać na noc. Kupujący twierdzą, że urządzenie można intuicyjnie obsługiwać a pracuje ono bardzo wydajnie.

 

 

 

 

Nawilżacz powietrza HB

 

HB UH2021DBL 

 

Warto zapoznać się modelem HB UH2021DBL, który pomaga w osiągnięciu odpowiedniego nawilżenia pomieszczenia i utrzymaniu go. Urządzenie jest atrakcyjnym uzupełnieniem dekoracyjnym wnętrz zarówno tradycyjnych, jak i nowoczesnych. Sprzęt jest używany w domach oraz w biurach i innych miejscach pracy. Istnieje możliwość ustawienia czasu pracy od 2 do 10 godzin.

Nawilżacz powietrza HB emituje ultradźwięki, dzięki czemu rozbija krople wody, tworząc z nich parę. Co istotne, nie podgrzewa wody, więc w urządzeniu nie tworzy się kamień. Istnieje możliwość ustawienia poziomu mocy – są 3 różne poziomy nawilżania. Sprzęt ma wyświetlacz LED, który podaje wszystkie niezbędne informacje dotyczące: poziomu nawilżenia czy potrzeby dolania płynu do zbiornika, którego pojemność wynosi 3,3 l. W przypadku braku wody w zbiorniku model automatycznie się wyłącza. Maksymalna wydajność nawilżania 300 ml na godzinę. Czas pracy nawilżacza przy wysokich ustawieniach nawilżenia wynosi około 11 godzin.

Użytkownicy są zadowoleni z zakupu tego urządzenia, ponieważ atrakcyjnie się prezentuje na szafce, a także ma duży zbiornik, który można napełniać tylko raz na 2 dni. Sprzęt jest bardzo trwały. Model ma funkcję jonizacji, w efekcie czego oczyszcza powietrze z kurzu. Do zestawu dołączono wkład filtrujący, który pozbywa się z wody baterii i neutralizuje zapach.

 

 

 

 

Oczyszczacz i nawilżacz powietrza

 

Sharp KC-F32EUW 

 

Model Sharp KC-F32EUW jest bardzo praktyczny, ponieważ nie tylko nawilża powietrze, ale również bardzo skutecznie je oczyszcza. Urządzenie można ustawić w kuchni, w pokoju dziecka lub w sypialni, a także w biurze. Akcesorium ma atrakcyjny design, dlatego można je ustawić w dowolnym pomieszczeniu. Nawilżacz jest odpowiedni do pomieszczeń o powierzchni do 21 m2. Sprzęt ma czujniki, które sprawdzają, jaka jest temperatura w pomieszczeniu, a także wilgotność czy poziom kurzu.

Ciekawią Cię opinie o nawilżaczach powietrza firmy Sharp? Producent zyskał wiele dobrych komentarzy, szczególnie na temat zauważalnej, pozytywnej różnicy w jakości powietrza. Konsumenci cenią opisywany model za pochłanianie zapachów, ciche działanie, a także są zadowoleni, że nie tworzy mgiełki. Istnieje możliwość regulacji prędkości pracy urządzenia (4 prędkości). Sprzęt ma tryb nocny, więc działa wtedy bardzo cicho, nie budząc domowników.

Akcesorium jest wyposażone w jonizator z technologią Plasmacluster Ion, który dobrze pochłania kurz, a także pomaga w pozbywaniu się nieprzyjemnych zapachów, tym samym jest odpowiedni dla alergików. Oczyszczacz i nawilżacz powietrza skutecznie pozbywa się z powietrza również pyłów, bakterii, grzybów oraz roztoczy, pozytywnie wpływając na stan zdrowia. Zbiornik na wodę ma pojemność 1,8 l. Wymiary modelu są równe: 38 cm x 19,7 cm x 57 cm.

 

 

 

 

Nawilżacz powietrza Eldom

 

Eldom NU6 

 

Akcesorium Eldom NU6 umożliwia utrzymanie odpowiedniej wilgotności powietrza w pomieszczeniu. Model zaleca się montować w pokojach o powierzchni do ok. 20 m2. Wydajność sprzętu wynosi 300 ml na godzinę. Nawilżacz powietrza Eldom zyskał wiele pozytywnych komentarzy konsumentów. Kupujący twierdzą, że urządzenie jest porządnie wykonane, a także nie zajmuje zbyt wiele miejsca.

W przypadku osiągnięcia odpowiedniego poziomu nawilżenia lub braku wody w zbiorniku akcesorium automatycznie się wyłącza. Model jest wyposażony w filtr ceramiczny, dlatego można wlewać do niego wodę z kranu, bez obawy o nalot na meblach. Moc sprzętu jest równa 30 W. Nawilżacz ma funkcję jonizacji powietrza, co umożliwia dobre oczyszczanie powietrza. Istnieje możliwość regulacji ilości pary, w zależności od suchości powietrza. Do zestawu dołączono pędzelek, który umożliwia czyszczenie urządzenia.

Model ma wbudowany wyświetlacz, który umożliwia łatwiejszą obsługę – ustawienie timera oraz wybranego trybu nawilżania powietrza. Akcesorium ma funkcję opóźnienia startu, a także wbudowany timer, więc można wybrać, po jakim czasie ma się wyłączyć. Zbiornik wodny ma pojemność 4,5 l, co pozwala na około 15 godzin pracy. Czujnik poziomu wody informuje o jej braku. Nawilżacz ma wbudowany higrostat, a na wyświetlaczu można sprawdzić poziom wilgotności w pomieszczeniu.

 

 

 

 

Nawilżacz powietrza ewaporacyjny

 

Stadler Form Oskar 

 

Urządzeniem, które skutecznie nawilża suche powietrze, ułatwia oddychanie i pozytywnie wpływa na cerę, jest Stadler Form Oskar. Model jest odpowiedni do użytku w pomieszczeniach o wielkości do 50 m2. Przeprowadzony test nawilżaczy powietrza wykazuje, że akcesorium wyróżnia się bardzo szybkim działaniem. Użytkownicy doceniają ten sprzęt za ciche działanie i możliwość ciągłej pracy. Model jest wyposażony w dozownik na olejki zapachowe, co przydaje się podczas aromaterapii i pozytywnie wpływa na relaks.

Decydując się na ten ewaporacyjny nawilżacz powietrza warto wiedzieć, że działa on poprzez odparowywanie wody z wewnętrznego pojemnika. Akcesorium jest wyposażone w filtry antybakteryjne, które eliminują rozwój bakterii i wpływają pozytywnie na jakość powietrza w pomieszczeniu. Na oczyszczanie wody, wlanej do sprzętu, wpływa kostka z jonami srebra. Urządzenie dość cicho działa, dlatego można je używać w sypialni. Moc modelu wynosi maksymalnie 18 W. Wymiary nawilżacza są równe 24,6 cm x 29 cm x 24,6 cm.

Akcesorium ma wbudowany higrostat, mierzący poziom wilgoci w pomieszczeniu (wynik wyświetla się na ekranie). Istnieje możliwość ustawienia nawilżenia powietrza, wybierając poziom wilgotności (5 stopni). Zbiornik na wodę ma pojemność 3,5 l i  można go uzupełniać podczas pracy. W przypadku zbyt niskiego poziomu wody urządzenie się wyłącza.

 

 

 

 

Nawilżacz powietrza parowy

 

Venta LW-45

 

W sezonie zimowym można używać modelu Venta LW-45, ponieważ jest to okres grzewczy, przez co powietrze jest dość mocno wysuszone. Przy regularnym użytkowaniu urządzenia można pozbyć się bólu głowy, nawilżyć skórę, spojówki czy śluzówki nosa, chronić je przed infekcjami. Sprzęt nie tylko nawilża, lecz również oczyszcza powietrze, dlatego sprawdzi się w domach alergików. Akcesorium nadaje się do pokoju dziecka czy sypialni.

Opinie o nawilżaczach powietrza producenta Venta są bardzo pozytywne. Także o wspomnianym urządzeniu konsumenci wypowiadają się pochlebnie. Kupujący twierdzą, że sprzęt sprawdza się w bardzo dużych pomieszczeniach i są zadowoleni, że podczas parowania nie tworzy białego nalotu na meblach. Obudowa akcesorium jest wykonana z trwałego tworzywa w kolorze czarnym. Nawilżacz jest wyposażony w 10 l zbiornik na wodę, który po wyczerpaniu wody automatycznie się wyłącza. Model jest odpowiedni do użytku w pomieszczeniach o powierzchni do 75 m2. Wymiary urządzenia są równe: 45 cm x 30 cm x 33 cm. Nawilżacz jest lekki – waży 6 kg.

Podczas nawilżania sprzęt jednocześnie oczyszcza powietrze z kurzu i bakterii, a odparowane powietrze jest czyste. Prędkość pracy akcesorium można ustawić. Model sprawdza się do aromaterapii, ponieważ wystarczy wlać olejek eteryczny. Parowy nawilżacz powietrza można używać na co dzień, a jego czyszczenie jest bardzo łatwe i szybkie.

 

 

 

 

Jaki nawilżacz powietrza kupić?

 

Przewodnik zakupowy

Nadmiernie suche powietrze w domu sprawia, że mamy problemy z oddychaniem, osłabieniem układu odpornościowego, uporczywym kaszlem, a czasami nawet pogorszonym stanem skóry. Dzieje się tak zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym, kiedy codziennie korzystamy z systemu ogrzewania domu. W złagodzeniu nieprzyjemnych dolegliwości towarzyszących okresowi grzewczemu może nam pomóc nawilżacz powietrza. Podpowiemy Ci, jak znaleźć dobry sprzęt.

 

 

Rodzaje

Wyróżniamy trzy podstawowe rodzaje nawilżaczy powietrza – ewaporacyjne, parowe i ultradźwiękowe. Różnią się one między sobą nie tylko ceną, ale przede wszystkim sposobem działania. Urządzenie ewaporacyjne zasysa powietrze z pomieszczenia, nawilża je za sprawą maty ewaporacyjnej, a potem z powrotem wypuszcza w postaci lekkiej, chłodnej mgiełki. Sprzęty te mają prostą budowę, a tym samym nie są podatne na awarie. Co więcej, nie generują one dużego hałasu podczas pracy i mają automatyczną regulację poziomu wilgotności powietrza. Do wad modeli ewaporacyjnych zalicza się konieczność ich częstego czyszczenia oraz wymiany mat.

Nawilżacze parowe mają wbudowaną grzałkę, ich działanie można porównać do elektrycznego czajnika. Wytwarzają one parę wodną za sprawą podgrzania wody do wysokiej temperatury. Tego typu urządzenia również są odporne na awarie i nie mają skomplikowanej budowy. Jednak ich posiadacze narzekają, że nie oczyszczają powietrza i do tego pobierają stosunkowo dużo prądu. Modele ultradźwiękowe są wyposażone w membranę i generator pobudzający ją do pracy. Po włączeniu sprzętu wlana do zbiornika woda trafia do komory rozpylającej i tam membrana ultradźwiękowa rozbija ją na drobne cząsteczki. Powstająca w ten sposób mgiełka wydostaje się na zewnątrz dzięki wentylatorowi. Sprzęty ultradźwiękowe umożliwiają precyzyjną regulację poziomu wilgotności powietrza, nie są hałaśliwe i drogie w eksploatacji. Niemniej jednak są one mniej trwałe niż modele parowe i ewaporacyjne, ponadto wytwarzana mgiełka może zostawiać na meblach nieestetyczny osad.

Jaki nawilżacz powietrza wybrać, żeby nie rozczarować się zakupem? Warto zastanowić się, co jest dla nas najważniejsze – trwałość, energooszczędność, mało kłopotliwa obsługa czy inne kwestie. Jeśli nie chcemy inwestować w zasilany sieciowo sprzęt, możemy poszukać nawilżacza zawieszanego na grzejniku. To ceramiczne naczynie, często mające nietypowy design, które może być dodatkową dekoracją wnętrza. Jest ono mniej efektywne od elektrycznych nawilżaczy i wymaga ciągłego dolewania wody, ale może się dobrze sprawdzić w pomieszczeniu o niewielkim metrażu.

 

Wydajność

Najważniejszym parametrem nawilżacza powietrza jest wydajność, zazwyczaj podawana w metrach kwadratowych. Oznacza to, że odnosi się do powierzchni, jaką może szybko nawilżyć urządzenie. Możemy z łatwością zdecydować, jaki jest najlepszy nawilżacz powietrza do danego pomieszczenia. W przypadku sprzętów parowych możemy spotkać się z wydajnością parowania, która jest podawana w ml/h lub l/24 h. To daje informację o tym, jak dużo pary wodnej może wytworzyć urządzenie w określonym czasie.

 

Moc

Na podstawie mocy urządzenia możemy wywnioskować, jak dużo energii pobiera ono podczas pracy. Zwykle wartość tego parametru mieści się w zakresie od 10 W do ponad 100 W. Warto pamiętać, że mocniejszy sprzęt szybciej nawilża powietrze w pokoju, w efekcie czego działa krócej niż model o mniejszej mocy i nie wpływa znacząco na wzrost rachunków za prąd.

 

Poziom generowanego hałasu

Nawilżacz powietrza nie powinien pracować zbyt głośno, bo będzie przeszkadzał domownikom. Zaleca się, aby poziom hałasu generowanego przez urządzenie nie przekraczał 40 dB. Jeśli szukamy sprzętu do sypialni czy pokoju dziecka, najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest zakup nawilżacza ewaporacyjnego lub ultradźwiękowego.

 

 

Pojemność zbiornika na wodę

Każdy sprzęt przeznaczony do nawilżania powietrza ma wbudowany zbiornik na wodę. To, jak często trzeba go uzupełniać, zależy od jego pojemności. Standardowo do pojemnika można wlać ok. 2 litry wody. W urządzeniach o większych gabarytach umieszcza się zbiorniki, których pojemność przekracza 5 l.

 

Łatwość obsługi

Nawilżacz ma być łatwy w obsłudze, dlatego większość modeli jest wyposażona w cyfrowy wyświetlacz. Umożliwia on szybki dobór parametrów pracy. Czasami zamiast tego elementu na obudowie sprzętu umieszczone są dobrze opisane przyciski, ewentualnie niewielkie pokrętła. Istotne znaczenie ma też to, czy można bez trudu napełnić zbiornik na wodę. Najlepiej, jeśli będzie on odłączany od obudowy, wtedy zmniejsza się ryzyko, że przypadkowo oblejemy urządzenie. Nierzadko pojemnik jest wykonany z przezroczystego plastiku i doskonale widać, ile zostało w nim wody.

 

Dodatkowe funkcje

Często nawilżacz nie tylko podnosi poziom wilgotności powietrza, ale również wyłapuje krążące w nim zanieczyszczenia, takie jak pyłki czy cząsteczki kurzu. Jest to możliwe za sprawą filtrów HEPA. Co prawda trzeba je regularnie wymieniać, aby urządzenie mogło efektywnie działać, ale możemy ograniczyć kontakt z alergenami. Według specjalistów najlepszy nawilżacz powietrza ma higrostat odpowiadający za kontrolę poziomu wilgotności w pomieszczeniu. To praktyczne zabezpieczenie zapewniające bardziej precyzyjne działanie.

Inne funkcje, w jakie może być wyposażony nawilżacz, to przede wszystkim:

timer – umożliwia zaprogramowanie urządzenia tak, aby wyłączyło się o określonej godzinie;

sterylizacja wody – pozwalają na to modele ewaporacyjne i ultradźwiękowe. Za neutralizowanie bakterii w wodzie odpowiadają srebrne kostki i elektrody;

inhalacja i aromaterapia – niektóre nawilżacze dają możliwość przeprowadzenia inhalacji łagodzącej objawy infekcji dróg oddechowych, a nawet aromaterapii z wykorzystaniem olejków zapachowych;

lampka nocna – w tę funkcję często są wyposażone sprzęty dla dzieci, emitują łagodne światło ułatwiające zasypianie;

jonizator – odpowiada za wytwarzanie jonów ujemnych, które neutralizują nadmiar jonów dodatnich. W ten sposób w pomieszczeniu tworzy się bardziej przyjazny mikroklimat, docenią to m.in. astmatycy i alergicy.

 

Wymiary

Sprzęty takie jak nawilżacze powietrza mają różne wymiary. Są modele mieszczące się na biurku czy stoliku nocnym, jak również takie przystosowane do ustawienia na podłodze. Przed zakupem urządzenia należy się zastanowić, gdzie zamierzamy je umieścić. Wówczas łatwiej nam będzie wybrać odpowiedni model pod względem całkowitych wymiarów.

 

 

Design

Większość nawilżaczy prezentuje się na tyle elegancko, że bez przeszkód mogą być traktowane jako kolejny element dekoracyjny w pomieszczeniu. Obudowa sprzętu może być czarna, biała, srebrna, złota lub w innym kolorze. Czasami pojawiają się na niej niewielkie zdobienia, przykładowo motywy kwiatowe. Urządzenia do dziecięcej sypialni mogą swoim kształtem przypominać zwierzątka. Z pewnością każdy z nas znajdzie nawilżacz, który ładnie wygląda.

 

Nawilżacze powietrza w dobrych cenach

Najtańsze nawilżacze powietrza to te zawieszane na grzejnikach, kosztują one maksymalnie 50 zł. Cena za sprzęty ewaporacyjne mieści się w zakresie od 50 zł do 600 zł, a za modele parowe – od 80 zł do 1500 zł. Na zakup urządzenia ultradźwiękowego przeciętnie wydamy ponad 150 zł. Pamiętajmy, że na cenę nawilżacza powietrza wpływa nie tylko sposób jego działania, ale i inne czynniki, głównie producent, pojemność zbiornika oraz ilość dodatkowych funkcji.

 

 

FAQ

 

P1: Co daje nawilżacz powietrza?

Nawilżacz powietrza to sprzęt, który pozwala na utrzymanie optymalnego poziomu nawilżenia powietrza w domu. Jest on przydatny zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym, kiedy przez wiele godzin dziennie działają grzejniki. Jeżeli powietrze jest zbyt suche, wówczas odczuwamy wiele nieprzyjemnych dolegliwości, takich jak kaszel i chrypka, ból głowy czy pieczenie oczu. Pojawiają się też problemy z pogorszonym samopoczuciem, osłabioną odpornością oraz trudności z zasypianiem. Nawilżacz może dodatkowo oczyszczać powietrze, neutralizując krążące w nim pyłki, cząsteczki kurzu, wirusy, bakterie i inne zanieczyszczenia. Niektóre sprzęty pełnią dodatkowo funkcję lampki nocnej, jonizatora lub nawet inhalatora. Elegancko wyglądające urządzenie jest oryginalną dekoracją wnętrza.

 

 

P2: Gdzie powinien stać nawilżacz powietrza?

Nawilżacz powietrza najlepiej ustawić w sypialni, bo przeważnie to tam spędzamy najwięcej czasu. Ponadto zbyt suche powietrze utrudnia szybkie zaśnięcie i może być przyczyną ciągłego wybudzania się (z uwagi na męczący kaszel lub suchość śluzówki w gardle i nosie). Nie należy ustawiać urządzenia w pobliżu grzejnika, gdyż to zmniejszy efektywność jego działania. Nie powinno się też umieszczać nawilżacza bardzo blisko firanek, zasłonek i wieszaków z ubraniami, bo po kilku godzinach jego pracy tkaniny staną się mokre. W zależności od potrzeb sprzęt możemy przestawiać do innych pomieszczeń, w których zamierzamy przebywać przez dłuższy czas, np. do salonu czy domowego biura.

 

P3: Ile powinien chodzić nawilżacz powietrza?

To, jak długo powinien pracować nawilżacz, zależy w dużym stopniu od poziomu wilgotności powietrza w danym pomieszczeniu. Jeżeli wybraliśmy sprzęt, który nie jest wyposażony w higrostat, należy kontrolować czas jego działania. Zaleca się, aby takie urządzenie włączać na trzy, maksymalnie cztery godziny dziennie. Eksperci radzą, aby uruchomić nawilżacz zaraz po powrocie z pracy i wyłączyć go przed pójściem spać. Możemy łatwo rozpoznać, czy wilgotność powietrza w pokoju nie jest za wysoka, wystarczy spojrzeć na okno. Jeśli na szybie skrapla się woda, trzeba wyłączyć nawilżacz. Sprzęt mający wbudowany higrostat może być włączony przez cały czas, ponieważ po osiągnięciu odpowiedniego poziomu nawilżenia powietrza automatycznie przestanie pracować.

 

P4: Jak odkamienić nawilżacz powietrza?

Wiele osób wlewa do nawilżacza wodę prosto z kranu. Jeżeli jej poziom twardości jest wysoki, może przyczynić się do szybkiego nagromadzenia się kamienia. Co prawda biały osad w pojemniku na wodę nie ma negatywnego wpływu na nasze zdrowie, ale obniża efektywność pracy urządzenia. Aby odkamienić nawilżacz, najlepiej sięgnąć po specjalne, służące do tego środki. To da nam pewność, że już po pierwszym zastosowaniu preparatu osad kamienny zniknie, a sprzęt nie ulegnie awarii. Są też domowe sposoby na odkamienianie nawilżaczy powietrza, takie jak stosowanie octu (to popularna metoda usuwania kamienia także z czajnika czy ekspresu do kawy). Jednak pamiętajmy, że jego zapach może utrzymywać się w zbiorniku przez dłuższy czas.

 

 

P5: Jak czyścić nawilżacz powietrza?

Aby wyczyścić nawilżacz powietrza, konieczne jest rozkręcenie jego obudowy i rozłożenie na części. To daje nam możliwość sprawdzenia, na których elementach budowy urządzenia znajduje się osad i inne zanieczyszczenia obniżające efektywność jego działania. Zwykle nagromadzony brud można bez trudu usunąć przy pomocy gąbki namoczonej w wodzie z dodatkiem mydła. Jednak czasami konieczne może być użycie skrobaczki. Szczególną uwagę należy zwrócić na czystość zbiornika. Żeby go umyć, należy wypełnić go czystą wodą do 1/3 wysokości i dodać niewielką ilość płynu do naczyń. W pozbyciu się osadu na ściankach pomoże nam gąbka lub miękka ściereczka. Aby nawilżacz niezawodnie działał przez cały czas, należy go czyścić co tydzień.

 

 

Jak działa nawilżacz powietrza?

 

Nawilżacz powietrza może być wyjątkowo użytecznym sprzętem w domu. Warto wiedzieć, jak działa tego typu sprzęt. Okazuje się, że sposób pracy urządzenia w dużej mierze zależy od jego budowy.

 

 

Jak działa nawilżacz ewaporacyjny?

Działanie nawilżacza ewaporacyjnego opiera się na zjawisku ewaporacji, stąd też pochodzi jego nazwa. To inaczej parowanie wody. Według ekspertów należące do tej grupy urządzenia dają możliwość nawilżenia powietrza w domu w najbardziej naturalny sposób. W sprzęcie ewaporacyjnym wentylator, jeden z ważniejszych elementów jego budowy, zasysa suche powietrze z pomieszczenia. Następnie przechodzi ono przez matę ewaporacyjną mającą kontakt z wodą ze zbiornika i jest w ten sposób nawilżane oraz oczyszczane. Wydajność pracy nawilżacza ewaporacyjnego zmniejsza się wraz ze zwiększeniem poziomu wilgotności w pokoju.

 

Działanie nawilżacza parowego

Nawilżacz parowy jest zbudowany nieco inaczej niż model ewaporacyjny. Wlana do jego zbiornika woda trafia do komory odparowania, gdzie jest podgrzewana przez grzałkę elektryczną do temperatury wrzenia. W ten sposób powstaje para wodna, która następnie wydostaje się poza obudowę i nawilża powietrze. Warto podkreślić, że urządzenie parowe nie podgrzewa od razu całego zbiornika. Choć taki sprzęt nie oczyszcza powietrza, to sterylizuje wodę wykorzystywaną do jego nawilżenia, a więc eliminuje znajdujące się w niej bakterie.

 

W jaki sposób działa nawilżacz ultradźwiękowy?

Sprzęty ultradźwiękowe są wyposażone w membranę i generator. Po wlaniu wody do zbiornika trafia ona do komory rozpylania i tam jest rozbijana na niewielkie cząsteczki. Jest to możliwe za sprawą generatora, który wprawia w ruch ultradźwiękową membranę. Jej pracę wspomaga wentylator umożliwiający wywiewanie powstałej mgiełki na zewnątrz. Urządzenia ultradźwiękowe są bardziej skomplikowane pod względem konstrukcji niż modele ewaporacyjne i parowe, a to pozwala na bardziej precyzyjną kontrolę poziomu wilgotności powietrza. Jednocześnie nie są one tak trwałe i poza filtrem odkamieniającym nie mają części przystosowanych do regularnej wymiany.

 

 

Nawilżacz z jonizatorem – jak działa?

Bardzo często w odpowiedzi na pytanie: jaki nawilżacz powietrza jest polecany przez specjalistów, możemy usłyszeć, że to sprzęt z jonizatorem. Takie urządzenie nie tylko zwiększa wilgotność powietrza w pomieszczeniu, ale też umożliwia stworzenie bardziej przyjaznego mikroklimatu. Wbudowany jonizator generuje jony ujemne. Neutralizują one nadmiar jonów dodatnich, które są wytwarzane przez używane w domu sprzęty elektryczne. Tym samym krążące w powietrzu zanieczyszczenia opadają na ziemię, a my ich nie wdychamy. Nawilżacze z jonizatorem są doskonałym wyborem dla alergików i astmatyków, jak również osób wrażliwych na kurz.

 

Co zrobić, gdy nawilżacz powietrza nie działa?

Mimo że nawilżacze powietrza to w większości niezwykle trwałe urządzenia, może się zdarzyć, że sprzęt nagle przestanie działać. Nie oznacza to, że uległ on poważnej awarii i konieczna jest jego wymiana na nowy model. Czasami nawilżacz nie chce się włączyć, bo w zbiorniku znajduje się za mało albo zbyt dużo wody. Wtedy wystarczy dolać lub odlać jej niewielką ilość, urządzenie powinno zacząć działać. Jeśli zauważymy, że sprzęt wytwarza mniej nawilżającej mgiełki niż dotychczas, prawdopodobnie w jego wnętrzu znajduje się zbyt dużo zanieczyszczeń. Tak jak już zostało wspomniane, kamień zmniejsza efektywność pracy nawilżacza i trzeba go systematycznie usuwać. Musimy też pamiętać o regularnej wymianie określonych części budowy urządzenia. Niektóre zużywają się stosunkowo szybko, zwłaszcza przy używaniu bardzo twardej wody.

 

 

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (3 votes, average: 5.00 out of 5)
Loading...