Ranking 15 najlepszych nawilżaczy powietrza w 2025

Ostatnio aktualizowane: 16.03.25

 

Nawilżacz powietrza – Poradnik zakupowy, ranking i test

 

Który nawilżacz powietrza sprawdzi się w Twoim domu? W znalezieniu odpowiedzi na to pytanie pomoże Ci nasz ranking prezentujący łatwe w obsłudze i efektywnie działające sprzęty. Wiele pozytywnych recenzji zebrał model Philips HU4803/01 z wbudowanym higrostatem. Nie musisz kontrolować czasu pracy urządzenia, ponieważ wyłączy się automatycznie po zapewnieniu optymalnego poziomu nawilżenia powietrza. Sprzęt ma duży i czytelny wyświetlacz, co ułatwia jego obsługę. Ponieważ zbiornik na wodę jest odłączany, napełnianie go nie sprawi Ci problemu. Wolisz tradycyjny nawilżacz na grzejnik? Z pewnością zainteresuje Cię Ceramiczny Nawilżacz Powietrza. Został on wykonany z ceramiki wykazującej odporność na działanie wysokiej temperatury. Nawilżacz jest dostępny w wielu ciekawych kolorach i wzorach.

 

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

Najlepszy produkt

Zalety

Sposób działania urządzenia można dopasować do swoich potrzeb. Wbudowany higrostat na bieżąco kontroluje poziom nawilżenia powietrza w pomieszczeniu i w razie potrzeby wyłącza sprzęt. Model ma duży i czytelny wyświetlacz LCD.

Wady

Sprzęt ma kompaktowe wymiary, dlatego można go przenosić z miejsca na miejsce. Jednak trzeba przy tym uważać, aby nie wyślizgnął się przypadkowo z rąk (przy obudowie brakuje uchwytu).

Podsumowanie

Nawilżacz ma moc 15 W i dobrze sprawdza się w pomieszczeniu do 25 m2. Urządzenie ładnie się prezentuje, można ustawić je w widocznym miejscu. Zbiornik na wodę jest odłączany, co pozwala na komfortowe napełnianie. Jego pojemność wynosi 2 l.

Drugi wybór

Zalety

Nawilżacz może pełnić funkcję dekoracyjną, do wyboru mamy wiele różnych kolorów i wzorów. Jego napełnianie nie stanowi żadnego problemu, podobnie jak zawieszanie na grzejniku. Materiałem wykonania produktu jest solidna ceramika, odporna na działanie wysokich temperatur.

Wady

Akcesorium nie pozwala na szybkie zwiększenie wilgotności powietrza w bardzo dużym pomieszczeniu. Najlepiej sprawdza się ono w mniejszych pokojach, których powierzchnia nie przekracza 10 m2.

Podsumowanie

To łatwy w użyciu model, który nie wymaga podłączenia do prądu. Wystarczy wlać do niego wodę i zawiesić na grzejniku. Tył nawilżacza jest płaski, w efekcie czego można powiesić go także na starszym, żeberkowym kaloryferze.

Rozważ też

Zalety

Sprzęt został wyposażony w pojemny, ponad 5-litrowy zbiornik na wodę. Nie trzeba go zbyt często uzupełniać. Nawilżacz ma ładną, biało-fioletową obudowę ozdobioną kwiatowym motywem. Urządzenie można zaprogramować, aby włączyło się i wyłączyło o określonej godzinie.

Wady

Choć nawilżacz jest łatwy w obsłudze, wielu osobom brakuje pilota zdalnego sterowania. Dzięki niemu możliwa byłaby zmiana ustawień sprzętu, bez konieczności podchodzenia do niego.

Podsumowanie

Moc urządzenia wynosi 30 W. To dobry model do pomieszczenia o powierzchni do 20 m2. Nawilżacz nie generuje dużego hałasu podczas pracy, ponadto nie ogranicza znacząco wolnej przestrzeni na półce. Sprzęt wyposażono w jonizator, a także higrostat. Czujnik poziomu wody informuje nas, kiedy trzeba uzupełnić pojemnik na wodę.

 

 

15 najlepszych nawilżaczy powietrza. Opinie w 2025 roku

 

Ranking nawilżaczy powietrza powstał z myślą o osobach, które w okresie zimowym mają suche powietrze w pomieszczeniach w swoich domach i miejscach pracy. Prezentowane urządzenia bardzo dobrze działają i pozytywnie wpływają na zdrowie skóry, chroniąc ją przed zbyt suchym powietrzem.

 

Nawilżacz powietrza Philips

 

1. Nawilżacz powietrza Philips HU4803/01 NanoCloud

 

Bardzo dobrym urządzeniem, którego można używać na co dzień do zwiększania wilgotności powietrza, jest Philips HU4803/01. Model jest odpowiedni do nawilżenia powierzchni do 25 m2, a więc sprawdzi się w sypialni, zapewniając lepszy sen. Sprzęt można ustawić też w biurze. Dzięki technologii NanoClaud nawilżacz filtruje duże zanieczyszczenia (włosy, kurz), pochłania suche powietrze, eliminując z niego bakterie i drobnoustroje, a następnie rozprowadza zdrowe po pomieszczeniu.

Nawilżacz powietrza Philips ma obudowę wykonaną z tworzywa sztucznego w kolorze białym. Urządzenie jest wyposażone w wyłącznik czasowy, więc po 8 godzinach sam się wyłącza. Produkt można bardzo łatwo obsługiwać, ponieważ ma duży wyświetlacz LCD i automatycznie ustawia się poziom nawilżenia do osiągnięcia w pomieszczeniu. Sprzęt ma higrostat, a poziom wilgotności powietrza pokazuje się na ekranie.

Produkt ma pojemnik na wodę, w którym mieszczą się 2 l płynu, a w przypadku jej zużycia rozlega się sygnał dźwiękowy. Zbiornik można wyciągać, co umożliwia łatwą wymianę wody oraz dolanie świeżej. Maksymalna wydajność sprzętu wynosi 220 ml/h. Wymiary nawilżacza są równe 24,9 cm x 24,9 cm x 33,9 cm a waga 4,15 kg. Konsumenci twierdzą, że model skutecznie zwiększa wilgotność powietrza i utrzymuje ją na stałym poziomie, działając przy tym cicho.

 

 

 

 

2. Nawilżacz powietrza Philips HU4813/10

 

Urządzenie Philips HU4813/10 jest odpowiednie do pomieszczeń o powierzchni do 44 m2, dlatego sprawdzi się w biurze, salonie czy otwartej kuchni. Nawilżacz powietrza równomiernie rozprowadza powietrze po pokoju, nawet w najdalsze zakątki. Numeryczny wyświetlacz pokazuje, jaka jest wilgotność w pomieszczeniu.

Kupujący uważają, że model jest bardzo łatwy w obsłudze i są zadowoleni, że podczas pracy nie wydziela się para. Pojemność zbiornika na wodę wynosi 2 l i można go łatwo napełnić, a wskaźnik max pokazuje, ile płynu można nalać. Nawilżacz wyłącza się, kiedy w pojemniku nie ma wody. Moc wynosi 18 W. Sprzęt daje możliwość automatycznego ustawienia poziomu wilgotności powietrza, jaki chce się osiągnąć (40%, 50% lub 60%). Pracę modelu można regulować, aby pracował przez 1, 4 lub 8 godzin, po czym się wyłączył. Urządzenie jest bardzo łatwe w utrzymaniu czystości – zbiornik można bez problemu przemyć, a filtr wymienia się co kilka miesięcy. Model ma cicho działający tryb snu, nie przeszkadzający w nocnym odpoczynku.

W urządzeniu zastosowano technologię NanoCloud, dzięki której nawilżacz powietrza Philips skutecznie pozbywa się bakterii i drobnoustrojów. Ponadto system sprawia, że suche powietrze łączy się z mgiełką zrobioną z wody i emituje je do pomieszczenia. Wydajność nawilżania wynosi 300 ml na godzinę. Wymiary sprzętu są równe 24,9 cm x 24,9 cm x 33,9 cm.

 

 

 

 

Nawilżacz powietrza na kaloryfer

 

3. Nawilżacz powietrza na kaloryfer w wielu wzorach do wyboru Ceramiczny

 

Ceramiczny Nawilżacz Powietrza może być używany w każdym domu i mieszkaniu, można nawet korzystać z niego w pomieszczeniach biurowych. Akcesorium pomaga w nawilżeniu skóry, oczyszczeniu powietrza, zwiększeniu wilgoci w powietrzu, a także w aromaterapii. Wiele osób decyduje się na korzystanie z produktu podczas sezonu grzewczego, ponieważ wtedy powietrze jest najbardziej suche. Na froncie znajduje się atrakcyjny kwiatowy wzór dostępny w różnych wariantach kolorystycznych: szarym, zielonym, różowym i niebieskim.

Nawilżacz powietrza na kaloryfer jest bardzo tani w utrzymaniu, ponieważ woda paruje cały czas, a intensywniej, kiedy są włączone grzejniki. Istnieje możliwość wlania do zbiornika aromatu, który paruje, a zapach wypełnia całe pomieszczenie. Ten dobry i tani nawilżacz powietrza nie ulega uszkodzeniom pod wpływem wysokich temperatur, więc może być zawieszony na kaloryferze przez cały czas. Akcesorium jest wykonane z ceramiki, która dobrze się nagrzewa i jest wytrzymała.

Produkt waży 0,2 kg, więc jest bardzo lekki, i łatwo napełnia się go wodą, a także czyści. Wymiary akcesorium są równe: szerokość – 7,5 cm, wysokość – 18,5 cm i głębokość – 4 cm, więc zajmuje niewiele miejsca. Nawilżacz ma idealny kształt, aby powiesić go na haczyku. Konsumenci twierdzą, że model jest bardzo ładnie wykonany, szczególnie podobają się im różne wzory.

 

 

 

 

4. Nawilżacz powietrza ceramiczny na kaloryfer

 

Ceramiczny zestaw na kaloryfer składa się z 4 nawilżaczy powietrza, które można zawiesić na grzejniki. Komplet umożliwia założenie po jednym akcesorium w każdym pokoju, aby powietrze w całym domu czy mieszkaniu było odpowiednio nawilżone. Model nie jest zasilany prądem, woda nagrzewa się i paruje pod wpływem ciepła grzejnika. Na froncie produktu znajdują się atrakcyjne wzory i wyżłobienia, takie jak okręgi czy paski. Akcesorium jest pomalowane na jasno-szary kolor, który pasuje do wystroju większości wnętrz.

Kupujący twierdzą, że model jest pojemny, więc nie trzeba często napełniać go wodą. Nawilżacz prezentuje się estetycznie, a co najważniejsze skutecznie nawilża powietrze. Produkt ma miejsce, do którego nalewa się wodę – warto pamiętać, żeby ją uzupełnić, kiedy cała wyparuje. Nawilżacz bardzo szybko się nagrzewa i skutecznie działa, dlatego w krótkim czasie powietrze w pomieszczeniu jest nawilżone. Wymiary jednego akcesorium są równe: długość – 17 cm, szerokość – 8 cm.

Nawilżacz powietrza na kaloryfer wiesza się przy pomocy dołączonego do zestawu haczyka. Produkt jest wykonany z ceramiki, która szybko się nagrzewa, ale nie niszczy pod wpływem wysokich temperatur. Tworzywo szybko rozgrzewa wodę w środku i ta paruje. Już po pierwszym dniu użytkowania nawilżacza, na higrostacie można zauważyć wzrost wilgotności powietrza.

 

 

 

 

Nawilżacz powietrza z jonizatorem

 

5. Eldom NU5 Nawilżacz powietrza

 

Model Eldom NU5 skutecznie nawilża powietrze w pomieszczeniu, zwiększając wilgotność do określonego poziomu. Sprzęt jest chętnie używany w sezonie zimowym, kiedy grzejniki powodują zmniejszenie wilgotności powietrza, co skutkuje wysuszoną cerą i trudnościami z oddychaniem. Obudowa modelu jest wykonana z tworzywa sztucznego w kolorze biało-fioletowym. Moc urządzenia wynosi 30 W.

Sprzęt ma zbiornik na wodę o pojemności 5,2 l, więc jest dość duży, w efekcie czego nie zużywa się zbyt szybko i starcza na ok. 17 godzin bezustannej pracy. Pojemnik ma czujnik, który informuje użytkownika o niskim poziomie wody. Powierzchnia, do jakiej jest przystosowany model, wynosi ok. od 15 do 20 m2. Nawilżacz ma regulację wilgotności, dlatego można dopasować jego pracę do swoich potrzeb. Istnieje możliwość określenia konkretnego poziomu wilgotności, jakie urządzenie ma utrzymać w pokoju, co ułatwia wbudowany higrostat.

Model ma sterowanie elektroniczne przy pomocy wyświetlacza, który jest dość duży. Urządzenie ma funkcję opóźnionego startu, dlatego można zaprogramować je np. aby włączył się tuż przed powrotem z pracy. Akcesorium ma także timer, więc można ustawić, kiedy ma się wyłączyć. Wielu konsumentów wybiera ten nawilżacz powietrza z jonizatorem, ponieważ chroni on organizm przed wirusami i bakteriami. Konsumenci twierdzą, że produkt cicho działa i jest wydajny.

 

 

 

 

Nawilżacz powietrza ultradźwiękowy

 

6. Nawilżacz powietrza oczyszczacz AHS801 Blaupunkt

 

Wiele osób decyduje się na ultradźwiękowy nawilżacz powietrza Blaupunkt AHS801, ponieważ w sezonie grzewczym umożliwia utrzymanie w pokoju odpowiedniej wilgotności powietrza. Kupujący twierdzą, że model cicho pracuje, szczególnie w trybie nocnym, a także dobrze nawilża niewielkie pomieszczenia. Urządzenie można używać do aromaterapii, wlewając do zbiornika wybrany olejek eteryczny. Istnieje możliwość ustawienia timera na czas do 10 godzin, co przydaje się np. w nocy.

Sprzęt można postawić na podłodze lub na szafce, najlepiej w miejscu niedostępnym dla dzieci. Model jest ultradźwiękowy, w efekcie rozbija drobinki wody, tworząc z nich parę. Nawilżacz jest wyposażony w jonizację, która pozbywa się kurzu i innych zanieczyszczeń z powietrza. Wymiary urządzenia są równe: wysokość – 37,1 cm, szerokość – 24 i głębokość – 17,1 cm.

W zestawie znajduje się zbiornik na wodę o pojemności 5 l, którego nie trzeba często uzupełniać. Warto wlewać do pojemnika wodę filtrowaną, co chroni przed osadzaniem się kamienia. Sprzęt można obsługiwać przy pomocy panelu dotykowego z podświetleniem LED, znajdującego się na obudowie, lub niewielkiego pilota. Istnieje możliwość ustawienia odpowiedniej wilgotności w pomieszczeniu. Suche powietrze jest pochłaniane przez filtr HEPA H13, który pozbywa się części nieczystości. Dodatkowo nawilżacz jest wyposażony w lampę UV, która także sterylizuje powietrze, działając bakteriobójczo.

 

 

 

 

Nawilżacz powietrza dla dzieci

 

7. Babymoov Nawilżacz Hygro Aqarium

 

Zastanawiasz się, jaki nawilżacz powietrza dla dzieci zastosować? Warto zainteresować się modelem Babymoov Hygro Aquarium, który umożliwia pozbycie się suchości z powietrza w pomieszczeniu, jednocześnie oczyszczając je. Urządzenie jest bardzo dobrym rozwiązaniem, gdy mamy problemy z górnymi drogami oddechowymi, ponieważ łagodzi infekcje. Sprzęt dobrze nawilża także skórę, spojówki i wysuszone usta. Nawilżacz ma wyświetlacz, z którego można odczytywać, jaka jest wilgotność powietrza w pomieszczeniu, a także pomaga w ustawieniu pracy.

Model jest ultradźwiękowy, więc rozbija kropelki wody i tworzy z nich parę wodną. Takie rozwiązanie sprawia, że woda nie jest podgrzewana, w efekcie czego na ściankach urządzenia nie powstaje kamień. Przefiltrowane i nawilżone powietrze jest pozbawione bakterii, drobnoustrojów i zapachu. Wymiary nawilżacza są równe: 25 cm x 22 cm x 37 cm. 

Pojemnik na wodę ma pojemność 1,8 l, co przy minimalnych ustawieniach nawilżania może starczyć nawet na 18 godzin pracy. Istnieje możliwość wybrania wydajności modelu i ustawieniu ile pary ma wytwarzać. W przypadku małej ilości wody w zbiorniku sprzęt automatycznie się wyłącza. Moc nawilżenia wynosi 250 ml na godzinę. Nawilżacz cechuje się cichą pracą, dlatego można go włączać na noc. Kupujący twierdzą, że urządzenie można intuicyjnie obsługiwać a pracuje ono bardzo wydajnie.

 

 

 

 

Nawilżacz powietrza HB

 

8. Nawilżacz HB UH2021DBL

 

Warto zapoznać się modelem HB UH2021DBL, który pomaga w osiągnięciu odpowiedniego nawilżenia pomieszczenia i utrzymaniu go. Urządzenie jest atrakcyjnym uzupełnieniem dekoracyjnym wnętrz zarówno tradycyjnych, jak i nowoczesnych. Sprzęt jest używany w domach oraz w biurach i innych miejscach pracy. Istnieje możliwość ustawienia czasu pracy od 2 do 10 godzin.

Nawilżacz powietrza HB emituje ultradźwięki, dzięki czemu rozbija krople wody, tworząc z nich parę. Co istotne, nie podgrzewa wody, więc w urządzeniu nie tworzy się kamień. Istnieje możliwość ustawienia poziomu mocy – są 3 różne poziomy nawilżania. Sprzęt ma wyświetlacz LED, który podaje wszystkie niezbędne informacje dotyczące: poziomu nawilżenia czy potrzeby dolania płynu do zbiornika, którego pojemność wynosi 3,3 l. W przypadku braku wody w zbiorniku model automatycznie się wyłącza. Maksymalna wydajność nawilżania 300 ml na godzinę. Czas pracy nawilżacza przy wysokich ustawieniach nawilżenia wynosi około 11 godzin.

Użytkownicy są zadowoleni z zakupu tego urządzenia, ponieważ atrakcyjnie się prezentuje na szafce, a także ma duży zbiornik, który można napełniać tylko raz na 2 dni. Sprzęt jest bardzo trwały. Model ma funkcję jonizacji, w efekcie czego oczyszcza powietrze z kurzu. Do zestawu dołączono wkład filtrujący, który pozbywa się z wody baterii i neutralizuje zapach.

 

 

 

 

Oczyszczacz i nawilżacz powietrza

 

9. Oczyszczacz i nawilżacz powietrza Sharp KC-F32EUW

 

Model Sharp KC-F32EUW jest bardzo praktyczny, ponieważ nie tylko nawilża powietrze, ale również bardzo skutecznie je oczyszcza. Urządzenie można ustawić w kuchni, w pokoju dziecka lub w sypialni, a także w biurze. Akcesorium ma atrakcyjny design, dlatego można je ustawić w dowolnym pomieszczeniu. Nawilżacz jest odpowiedni do pomieszczeń o powierzchni do 21 m2. Sprzęt ma czujniki, które sprawdzają, jaka jest temperatura w pomieszczeniu, a także wilgotność czy poziom kurzu.

Ciekawią Cię opinie o nawilżaczach powietrza firmy Sharp? Producent zyskał wiele dobrych komentarzy, szczególnie na temat zauważalnej, pozytywnej różnicy w jakości powietrza. Konsumenci cenią opisywany model za pochłanianie zapachów, ciche działanie, a także są zadowoleni, że nie tworzy mgiełki. Istnieje możliwość regulacji prędkości pracy urządzenia (4 prędkości). Sprzęt ma tryb nocny, więc działa wtedy bardzo cicho, nie budząc domowników.

Akcesorium jest wyposażone w jonizator z technologią Plasmacluster Ion, który dobrze pochłania kurz, a także pomaga w pozbywaniu się nieprzyjemnych zapachów, tym samym jest odpowiedni dla alergików. Oczyszczacz i nawilżacz powietrza skutecznie pozbywa się z powietrza również pyłów, bakterii, grzybów oraz roztoczy, pozytywnie wpływając na stan zdrowia. Zbiornik na wodę ma pojemność 1,8 l. Wymiary modelu są równe: 38 cm x 19,7 cm x 57 cm.

 

 

 

 

Nawilżacz powietrza Eldom

 

10. Ultradźwiękowy nawilżacz powietrza Eldom NU6

 

Akcesorium Eldom NU6 umożliwia utrzymanie odpowiedniej wilgotności powietrza w pomieszczeniu. Model zaleca się montować w pokojach o powierzchni do ok. 20 m2. Wydajność sprzętu wynosi 300 ml na godzinę. Nawilżacz powietrza Eldom zyskał wiele pozytywnych komentarzy konsumentów. Kupujący twierdzą, że urządzenie jest porządnie wykonane, a także nie zajmuje zbyt wiele miejsca.

W przypadku osiągnięcia odpowiedniego poziomu nawilżenia lub braku wody w zbiorniku akcesorium automatycznie się wyłącza. Model jest wyposażony w filtr ceramiczny, dlatego można wlewać do niego wodę z kranu, bez obawy o nalot na meblach. Moc sprzętu jest równa 30 W. Nawilżacz ma funkcję jonizacji powietrza, co umożliwia dobre oczyszczanie powietrza. Istnieje możliwość regulacji ilości pary, w zależności od suchości powietrza. Do zestawu dołączono pędzelek, który umożliwia czyszczenie urządzenia.

Model ma wbudowany wyświetlacz, który umożliwia łatwiejszą obsługę – ustawienie timera oraz wybranego trybu nawilżania powietrza. Akcesorium ma funkcję opóźnienia startu, a także wbudowany timer, więc można wybrać, po jakim czasie ma się wyłączyć. Zbiornik wodny ma pojemność 4,5 l, co pozwala na około 15 godzin pracy. Czujnik poziomu wody informuje o jej braku. Nawilżacz ma wbudowany higrostat, a na wyświetlaczu można sprawdzić poziom wilgotności w pomieszczeniu.

 

 

 

 

Nawilżacz powietrza ewaporacyjny

 

11. Nawilżacz powietrza ewaporacyjny Stadler Form Oskar

 

Urządzeniem, które skutecznie nawilża suche powietrze, ułatwia oddychanie i pozytywnie wpływa na cerę, jest Stadler Form Oskar. Model jest odpowiedni do użytku w pomieszczeniach o wielkości do 50 m2. Przeprowadzony test nawilżaczy powietrza wykazuje, że akcesorium wyróżnia się bardzo szybkim działaniem. Użytkownicy doceniają ten sprzęt za ciche działanie i możliwość ciągłej pracy. Model jest wyposażony w dozownik na olejki zapachowe, co przydaje się podczas aromaterapii i pozytywnie wpływa na relaks.

Decydując się na ten ewaporacyjny nawilżacz powietrza warto wiedzieć, że działa on poprzez odparowywanie wody z wewnętrznego pojemnika. Akcesorium jest wyposażone w filtry antybakteryjne, które eliminują rozwój bakterii i wpływają pozytywnie na jakość powietrza w pomieszczeniu. Na oczyszczanie wody, wlanej do sprzętu, wpływa kostka z jonami srebra. Urządzenie dość cicho działa, dlatego można je używać w sypialni. Moc modelu wynosi maksymalnie 18 W. Wymiary nawilżacza są równe 24,6 cm x 29 cm x 24,6 cm.

Akcesorium ma wbudowany higrostat, mierzący poziom wilgoci w pomieszczeniu (wynik wyświetla się na ekranie). Istnieje możliwość ustawienia nawilżenia powietrza, wybierając poziom wilgotności (5 stopni). Zbiornik na wodę ma pojemność 3,5 l i  można go uzupełniać podczas pracy. W przypadku zbyt niskiego poziomu wody urządzenie się wyłącza.

 

 

 

 

Nawilżacz powietrza parowy

 

12. Nawilżacz parowy Venta LW 45

 

W sezonie zimowym można używać modelu Venta LW-45, ponieważ jest to okres grzewczy, przez co powietrze jest dość mocno wysuszone. Przy regularnym użytkowaniu urządzenia można pozbyć się bólu głowy, nawilżyć skórę, spojówki czy śluzówki nosa, chronić je przed infekcjami. Sprzęt nie tylko nawilża, lecz również oczyszcza powietrze, dlatego sprawdzi się w domach alergików. Akcesorium nadaje się do pokoju dziecka czy sypialni.

Opinie o nawilżaczach powietrza producenta Venta są bardzo pozytywne. Także o wspomnianym urządzeniu konsumenci wypowiadają się pochlebnie. Kupujący twierdzą, że sprzęt sprawdza się w bardzo dużych pomieszczeniach i są zadowoleni, że podczas parowania nie tworzy białego nalotu na meblach. Obudowa akcesorium jest wykonana z trwałego tworzywa w kolorze czarnym. Nawilżacz jest wyposażony w 10 l zbiornik na wodę, który po wyczerpaniu wody automatycznie się wyłącza. Model jest odpowiedni do użytku w pomieszczeniach o powierzchni do 75 m2. Wymiary urządzenia są równe: 45 cm x 30 cm x 33 cm. Nawilżacz jest lekki – waży 6 kg.

Podczas nawilżania sprzęt jednocześnie oczyszcza powietrze z kurzu i bakterii, a odparowane powietrze jest czyste. Prędkość pracy akcesorium można ustawić. Model sprawdza się do aromaterapii, ponieważ wystarczy wlać olejek eteryczny. Parowy nawilżacz powietrza można używać na co dzień, a jego czyszczenie jest bardzo łatwe i szybkie.

 

 

 

 

13. Nawilżacz Parowy AIR-O-SWISS Boneco S450

 

4.Boneco S450Czwarta propozycja to Boneco S450 – urządzenie, które wydziela parę w temperaturze ciała. Warto tutaj podkreślić, że taka temperatura jest wolna od bakterii, a więc jest zdrowa dla rodziny i bezpieczna dla środowiska. Urządzenie ma cyfrowy panel i zastosowano w nim zaawansowaną technologię cyfrową. Model ten ma również wygodny higrostat, dzięki któremu łatwo ustawimy pożądany zakres wilgotności od 30% do 70%, lub na pracę ciągłą. Warto też podkreślić, urządzenie może nawilżyć pomieszczenia o powierzchni aż do 60 m2.

Niestety model ten ma jedną wadę – jest to cena. Boneco S450 kosztuje ok. 1300 zł, przez co jest najdroższą propozycją w rankingu i dlatego też znalazło się na czwartym miejscu w naszym zestawieniu. Mimo to cieszy się dużą sprzedażą i pozytywną opinią wśród użytkowników. Dlaczego warto zwrócić uwagę na ten właśnie model? Przede wszystkim ze względu na fakt, że jest przyjazny dla dzieci, usuwa bakterie z powietrza.

Ponadto użytkownicy docenili dodatkowy pojemnik na olejki, czy też neutralizatory zapachów, pozwalają nie tylko na odpowiednie nawilżenie, ale również odświeżenie pomieszczeń. Nie można też zapomnieć o dużym zbiorniku na wodę – 7 l, dzięki czemu jest to niezwykle wydajne urządzenie.

Kolejna propozycja to Boneco S450 – urządzenie wydzielające parę w temperaturze ciała.

 

Zalety

Para w temperaturze ciała: Dzięki temu, że urządzenie wytwarza parę w temperaturze ciała jest ona wolne od bakterii. W efekcie jest bezpieczniejsza dla nas i naszych bliskich.

Możliwość dodania olejków: Urządzenie posiada dodatkowy pojemnik na olejki oraz neutralizatory zapachów. Dzięki temu możemy wypełnić nasze pomieszczenia pięknym zapachem.

Higrostat: Model ten ma higrostat umożliwiający nam wybór wilgotności od 30% do 70%. Znacznie wpływa to na jego funkcjonalność i ułatwia nam faktyczną kontrolę wilgotności w pomieszczeniach.

Wydajność: Urządzenie jest w stanie nawilżyć pomieszczenia o powierzchni do 60 m2. W efekcie jest to najbardziej wydajny model w naszym zestawieniu.

 

Wady

Cena: Niestety urządzenie kosztuje ok. 1300 zł, przez co jest najdroższą propozycją w tym zestawieniu. Dla wielu osób tak duży koszt zakupu sprzętu jest niestety zniechęcający.

 

 

 

 

14. Nawilżacza Ultradźwiękowego Raven EN002 30 W

 

5.Raven EN002Ostatnia propozycja to nawilżacz RAVEN EN002. Urządzenie to rozprowadza zimną mgiełkę, a więc latem świetnie schładza powietrze. Nawilżacz ten ma pojemnik na wodę o pojemności 3,5 l. W ciągu 24 godzin urządzenie zużywa 8,4 litra wody, dlatego przy ciągłym działaniu należy pamiętać o regularnym uzupełnianiu zbiornika. Na szczęście model ten ma automatyczny wyłącznik.

Jest to dobry i tani nawilżacz powietrza z nieco mniejszym, 3,5 l zbiornikiem, który świetnie nawilży mniejsze pomieszczenie. Jednocześnie jest to najtańsza propozycja w rankingu. Urządzenie ma filtr ceramiczny, który usuwa z wody związki wapnia oraz innych minerałów, dzięki czemu woda jest mniej twarda. Filtr ma również poziom regulacji wilgotności. Nie ma jednak higrostatu i jonizacji.

Wygodna, obrotowa dysza służąca do kierowania strumienia mgiełki umożliwi nakierowanie urządzenia w odpowiednie miejsce. To proste w użyciu urządzenie, ma jednocześnie bardzo prostą, klasyczną obudowę w kolorze białym. Warto też wspomnieć, że opinie o nawilżaczach powietrza tej firmy są niezwykle pochlebne. Użytkownicy docenili nie tylko wysoką jakość wykonania, ale również prostotę obsługi, czy sporą wydajność tego niewielkiego modelu.

Jako czwarty prezentujemy model RAVEN EN002. Jest to dobry nawilżacz do 150 zł.

 

Zalety

Zimna mgiełka: Prezentowane urządzenie rozprowadza zimną mgiełkę, dzięki czemu doskonale schładza powietrze. Jest to wspaniała propozycja na gorące, letnie dni.

Filtr ceramiczny: Zastosowany filtr bardzo dobrze usuwa z wody związki wapnia, a także innych minerałów, które zwiększają twardość wody. Dzięki temu sprzęt jest mniej awaryjny. Jednocześnie filtr ma system regulacji poziomu wilgotności.

Obrotowa dysza: Dzięki zastosowaniu obrotowej dyszy, nakierowanie mgiełki jest proste. Nie musimy przestawiać urządzenia, co wpływa na nasz komfort użytkowania tego nawilżacza.

 

Wady

Duże zużycie wody: Biorąc pod uwagę fakt, że nawilżacz zużywa średnio 8,4 l wody na 24 h, a zbiornik ma zaledwie 3,5 l pojemności, jego napełnianie może być męczące. Przy założeniu, że pomieszczenie będzie wymagać dużego nawilżenia, możemy być zmuszeni nawet do 2 krotnego nalewania wody w ciągu doby.

 

 

 

 

 

15. Nawilżacz Ultradźwiękowy HB UH1090

 

Trzecia propozycja to nawilżacz HB UH1090, który wytwarza zimną i ciepłą mgiełkę, co pozwala na dobranie odpowiedniego rodzaju nawilżenia w danym momencie. Funkcja zimnej mgiełki jest niezwykle wydajna – zużywa 7,2 l wody na 24 godziny, co oczywiście wpływa na lepsze nawilżenie pomieszczenia. Trzeba jednak zauważyć, że zbiornik na wodę ma pojemność 6 l, jeśli więc urządzenie ma być włączone przez całą dobą, należy uzupełnić zbiornik. Warto jednak wspomnieć, że w momencie, gdy zabraknie wody, urządzenie automatycznie wyłącza się.

Nawilżacz ten jest sterowany elektroniczne, a więc łatwo wybierzemy moc nawilżenia, a wbudowany higrostat utrzymuje stały poziom wilgotności powietrza. Filtr ceramiczny, który znajduje się w urządzeniu redukuje ilość związków wapnia i innych minerałów w wodzie, dzięki czemu mgiełka wydzielana przez ten nawilżacz nie pozostawia nalotu. Produkt może być sterowany za pomocą pilota.

Znajdziemy tutaj również wyłącznik czasowy, który umożliwi ustawienie czasu, po jakim urządzenie ma się wyłączyć. Powierzchnia nawilżania to 30 m2. Taka specyfikacja skutkuje wieloma pozytywnymi opiniami zadowolonych użytkowniów, którzy zauważają wysoką wydajność modelu i gorąco polecają go innym.

Ostatnia propozycja to nawilżacz HB UH1090, który wytwarza zimną i ciepła mgiełkę.

 

Zalety

Automatyczny wyłącznik: Urządzenie ma system automatycznego wyłączania, gdy zabraknie wody. Poza tym posiada funkcję wyłącznika czasowego. Dzięki temu, dostosujemy pracę sprzętu do własnych potrzeb.

Higrostat: Nawilżacz ma wbudowany higrostat, dzięki któremu utrzymuje on stały poziom wilgotności powietrza. To wpływa na większy komfort użytkowania maszyny.

System antywapienny: Model ten doskonale radzi sobie z kamieniem. Nie musisz więc obawiać się o to, że woda z kranu uszkodzi maszynę. System ten jest skuteczny i doskonale wpływa na mniejszą awaryjność maszyny.

 

Wady

Głośne sterowanie: Jak zauważają użytkownicy tego sprzętu, cechują go dość oporne, głośne przyciski. W efekcie, ustawianie urządzenia w nocy może obudzić naszych domowników.

Sposób nalewania wody: W swoich ocenach konsumenci podkreślają, że system uzupełniania zbiornika nie jest najłatwiejszy w obsłudze.

 

 

 

 

Przewodnik zakupowy – Jaki nawilżacz powietrza kupić?

 

Nadmiernie suche powietrze w domu sprawia, że mamy problemy z oddychaniem, osłabieniem układu odpornościowego, uporczywym kaszlem, a czasami nawet pogorszonym stanem skóry. Dzieje się tak zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym, kiedy codziennie korzystamy z systemu ogrzewania domu. W złagodzeniu nieprzyjemnych dolegliwości towarzyszących okresowi grzewczemu może nam pomóc nawilżacz powietrza. Podpowiemy Ci, jak znaleźć dobry sprzęt.

 

 

Rodzaje

Wyróżniamy trzy podstawowe rodzaje nawilżaczy powietrza – ewaporacyjne, parowe i ultradźwiękowe. Różnią się one między sobą nie tylko ceną, ale przede wszystkim sposobem działania. Urządzenie ewaporacyjne zasysa powietrze z pomieszczenia, nawilża je za sprawą maty ewaporacyjnej, a potem z powrotem wypuszcza w postaci lekkiej, chłodnej mgiełki. Sprzęty te mają prostą budowę, a tym samym nie są podatne na awarie. Co więcej, nie generują one dużego hałasu podczas pracy i mają automatyczną regulację poziomu wilgotności powietrza. Do wad modeli ewaporacyjnych zalicza się konieczność ich częstego czyszczenia oraz wymiany mat.

Nawilżacze parowe mają wbudowaną grzałkę, ich działanie można porównać do elektrycznego czajnika. Wytwarzają one parę wodną za sprawą podgrzania wody do wysokiej temperatury. Tego typu urządzenia również są odporne na awarie i nie mają skomplikowanej budowy. Jednak ich posiadacze narzekają, że nie oczyszczają powietrza i do tego pobierają stosunkowo dużo prądu. Modele ultradźwiękowe są wyposażone w membranę i generator pobudzający ją do pracy. Po włączeniu sprzętu wlana do zbiornika woda trafia do komory rozpylającej i tam membrana ultradźwiękowa rozbija ją na drobne cząsteczki. Powstająca w ten sposób mgiełka wydostaje się na zewnątrz dzięki wentylatorowi. Sprzęty ultradźwiękowe umożliwiają precyzyjną regulację poziomu wilgotności powietrza, nie są hałaśliwe i drogie w eksploatacji. Niemniej jednak są one mniej trwałe niż modele parowe i ewaporacyjne, ponadto wytwarzana mgiełka może zostawiać na meblach nieestetyczny osad.

Jaki nawilżacz powietrza wybrać, żeby nie rozczarować się zakupem? Warto zastanowić się, co jest dla nas najważniejsze – trwałość, energooszczędność, mało kłopotliwa obsługa czy inne kwestie. Jeśli nie chcemy inwestować w zasilany sieciowo sprzęt, możemy poszukać nawilżacza zawieszanego na grzejniku. To ceramiczne naczynie, często mające nietypowy design, które może być dodatkową dekoracją wnętrza. Jest ono mniej efektywne od elektrycznych nawilżaczy i wymaga ciągłego dolewania wody, ale może się dobrze sprawdzić w pomieszczeniu o niewielkim metrażu.

 

Wydajność

Najważniejszym parametrem nawilżacza powietrza jest wydajność, zazwyczaj podawana w metrach kwadratowych. Oznacza to, że odnosi się do powierzchni, jaką może szybko nawilżyć urządzenie. Możemy z łatwością zdecydować, jaki jest najlepszy nawilżacz powietrza do danego pomieszczenia. W przypadku sprzętów parowych możemy spotkać się z wydajnością parowania, która jest podawana w ml/h lub l/24 h. To daje informację o tym, jak dużo pary wodnej może wytworzyć urządzenie w określonym czasie.

 

Moc

Na podstawie mocy urządzenia możemy wywnioskować, jak dużo energii pobiera ono podczas pracy. Zwykle wartość tego parametru mieści się w zakresie od 10 W do ponad 100 W. Warto pamiętać, że mocniejszy sprzęt szybciej nawilża powietrze w pokoju, w efekcie czego działa krócej niż model o mniejszej mocy i nie wpływa znacząco na wzrost rachunków za prąd.

 

Poziom generowanego hałasu

Nawilżacz powietrza nie powinien pracować zbyt głośno, bo będzie przeszkadzał domownikom. Zaleca się, aby poziom hałasu generowanego przez urządzenie nie przekraczał 40 dB. Jeśli szukamy sprzętu do sypialni czy pokoju dziecka, najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest zakup nawilżacza ewaporacyjnego lub ultradźwiękowego.

 

 

Pojemność zbiornika na wodę

Każdy sprzęt przeznaczony do nawilżania powietrza ma wbudowany zbiornik na wodę. To, jak często trzeba go uzupełniać, zależy od jego pojemności. Standardowo do pojemnika można wlać ok. 2 litry wody. W urządzeniach o większych gabarytach umieszcza się zbiorniki, których pojemność przekracza 5 l.

 

Łatwość obsługi

Nawilżacz ma być łatwy w obsłudze, dlatego większość modeli jest wyposażona w cyfrowy wyświetlacz. Umożliwia on szybki dobór parametrów pracy. Czasami zamiast tego elementu na obudowie sprzętu umieszczone są dobrze opisane przyciski, ewentualnie niewielkie pokrętła. Istotne znaczenie ma też to, czy można bez trudu napełnić zbiornik na wodę. Najlepiej, jeśli będzie on odłączany od obudowy, wtedy zmniejsza się ryzyko, że przypadkowo oblejemy urządzenie. Nierzadko pojemnik jest wykonany z przezroczystego plastiku i doskonale widać, ile zostało w nim wody.

 

Dodatkowe funkcje

Często nawilżacz nie tylko podnosi poziom wilgotności powietrza, ale również wyłapuje krążące w nim zanieczyszczenia, takie jak pyłki czy cząsteczki kurzu. Jest to możliwe za sprawą filtrów HEPA. Co prawda trzeba je regularnie wymieniać, aby urządzenie mogło efektywnie działać, ale możemy ograniczyć kontakt z alergenami. Według specjalistów najlepszy nawilżacz powietrza ma higrostat odpowiadający za kontrolę poziomu wilgotności w pomieszczeniu. To praktyczne zabezpieczenie zapewniające bardziej precyzyjne działanie.

Inne funkcje, w jakie może być wyposażony nawilżacz, to przede wszystkim:

timer – umożliwia zaprogramowanie urządzenia tak, aby wyłączyło się o określonej godzinie;

sterylizacja wody – pozwalają na to modele ewaporacyjne i ultradźwiękowe. Za neutralizowanie bakterii w wodzie odpowiadają srebrne kostki i elektrody;

inhalacja i aromaterapia – niektóre nawilżacze dają możliwość przeprowadzenia inhalacji łagodzącej objawy infekcji dróg oddechowych, a nawet aromaterapii z wykorzystaniem olejków zapachowych;

lampka nocna – w tę funkcję często są wyposażone sprzęty dla dzieci, emitują łagodne światło ułatwiające zasypianie;

jonizator – odpowiada za wytwarzanie jonów ujemnych, które neutralizują nadmiar jonów dodatnich. W ten sposób w pomieszczeniu tworzy się bardziej przyjazny mikroklimat, docenią to m.in. astmatycy i alergicy.

 

Wymiary

Sprzęty takie jak nawilżacze powietrza mają różne wymiary. Są modele mieszczące się na biurku czy stoliku nocnym, jak również takie przystosowane do ustawienia na podłodze. Przed zakupem urządzenia należy się zastanowić, gdzie zamierzamy je umieścić. Wówczas łatwiej nam będzie wybrać odpowiedni model pod względem całkowitych wymiarów.

 

 

Design

Większość nawilżaczy prezentuje się na tyle elegancko, że bez przeszkód mogą być traktowane jako kolejny element dekoracyjny w pomieszczeniu. Obudowa sprzętu może być czarna, biała, srebrna, złota lub w innym kolorze. Czasami pojawiają się na niej niewielkie zdobienia, przykładowo motywy kwiatowe. Urządzenia do dziecięcej sypialni mogą swoim kształtem przypominać zwierzątka. Z pewnością każdy z nas znajdzie nawilżacz, który ładnie wygląda.

 

Nawilżacze powietrza w dobrych cenach

Najtańsze nawilżacze powietrza to te zawieszane na grzejnikach, kosztują one maksymalnie 50 zł. Cena za sprzęty ewaporacyjne mieści się w zakresie od 50 zł do 600 zł, a za modele parowe – od 80 zł do 1500 zł. Na zakup urządzenia ultradźwiękowego przeciętnie wydamy ponad 150 zł. Pamiętajmy, że na cenę nawilżacza powietrza wpływa nie tylko sposób jego działania, ale i inne czynniki, głównie producent, pojemność zbiornika oraz ilość dodatkowych funkcji.

 

 

FAQ

 

P1: Co daje nawilżacz powietrza?

Nawilżacz powietrza to sprzęt, który pozwala na utrzymanie optymalnego poziomu nawilżenia powietrza w domu. Jest on przydatny zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym, kiedy przez wiele godzin dziennie działają grzejniki. Jeżeli powietrze jest zbyt suche, wówczas odczuwamy wiele nieprzyjemnych dolegliwości, takich jak kaszel i chrypka, ból głowy czy pieczenie oczu. Pojawiają się też problemy z pogorszonym samopoczuciem, osłabioną odpornością oraz trudności z zasypianiem. Nawilżacz może dodatkowo oczyszczać powietrze, neutralizując krążące w nim pyłki, cząsteczki kurzu, wirusy, bakterie i inne zanieczyszczenia. Niektóre sprzęty pełnią dodatkowo funkcję lampki nocnej, jonizatora lub nawet inhalatora. Elegancko wyglądające urządzenie jest oryginalną dekoracją wnętrza.

 

 

P2: Gdzie powinien stać nawilżacz powietrza?

Nawilżacz powietrza najlepiej ustawić w sypialni, bo przeważnie to tam spędzamy najwięcej czasu. Ponadto zbyt suche powietrze utrudnia szybkie zaśnięcie i może być przyczyną ciągłego wybudzania się (z uwagi na męczący kaszel lub suchość śluzówki w gardle i nosie). Nie należy ustawiać urządzenia w pobliżu grzejnika, gdyż to zmniejszy efektywność jego działania. Nie powinno się też umieszczać nawilżacza bardzo blisko firanek, zasłonek i wieszaków z ubraniami, bo po kilku godzinach jego pracy tkaniny staną się mokre. W zależności od potrzeb sprzęt możemy przestawiać do innych pomieszczeń, w których zamierzamy przebywać przez dłuższy czas, np. do salonu czy domowego biura.

 

P3: Ile powinien chodzić nawilżacz powietrza?

To, jak długo powinien pracować nawilżacz, zależy w dużym stopniu od poziomu wilgotności powietrza w danym pomieszczeniu. Jeżeli wybraliśmy sprzęt, który nie jest wyposażony w higrostat, należy kontrolować czas jego działania. Zaleca się, aby takie urządzenie włączać na trzy, maksymalnie cztery godziny dziennie. Eksperci radzą, aby uruchomić nawilżacz zaraz po powrocie z pracy i wyłączyć go przed pójściem spać. Możemy łatwo rozpoznać, czy wilgotność powietrza w pokoju nie jest za wysoka, wystarczy spojrzeć na okno. Jeśli na szybie skrapla się woda, trzeba wyłączyć nawilżacz. Sprzęt mający wbudowany higrostat może być włączony przez cały czas, ponieważ po osiągnięciu odpowiedniego poziomu nawilżenia powietrza automatycznie przestanie pracować.

 

P4: Jak odkamienić nawilżacz powietrza?

Wiele osób wlewa do nawilżacza wodę prosto z kranu. Jeżeli jej poziom twardości jest wysoki, może przyczynić się do szybkiego nagromadzenia się kamienia. Co prawda biały osad w pojemniku na wodę nie ma negatywnego wpływu na nasze zdrowie, ale obniża efektywność pracy urządzenia. Aby odkamienić nawilżacz, najlepiej sięgnąć po specjalne, służące do tego środki. To da nam pewność, że już po pierwszym zastosowaniu preparatu osad kamienny zniknie, a sprzęt nie ulegnie awarii. Są też domowe sposoby na odkamienianie nawilżaczy powietrza, takie jak stosowanie octu (to popularna metoda usuwania kamienia także z czajnika czy ekspresu do kawy). Jednak pamiętajmy, że jego zapach może utrzymywać się w zbiorniku przez dłuższy czas.

 

 

P5: Jak czyścić nawilżacz powietrza?

Aby wyczyścić nawilżacz powietrza, konieczne jest rozkręcenie jego obudowy i rozłożenie na części. To daje nam możliwość sprawdzenia, na których elementach budowy urządzenia znajduje się osad i inne zanieczyszczenia obniżające efektywność jego działania. Zwykle nagromadzony brud można bez trudu usunąć przy pomocy gąbki namoczonej w wodzie z dodatkiem mydła. Jednak czasami konieczne może być użycie skrobaczki. Szczególną uwagę należy zwrócić na czystość zbiornika. Żeby go umyć, należy wypełnić go czystą wodą do 1/3 wysokości i dodać niewielką ilość płynu do naczyń. W pozbyciu się osadu na ściankach pomoże nam gąbka lub miękka ściereczka. Aby nawilżacz niezawodnie działał przez cały czas, należy go czyścić co tydzień.

 

 

Jak działa nawilżacz powietrza?

 

Nawilżacz powietrza może być wyjątkowo użytecznym sprzętem w domu. Warto wiedzieć, jak działa tego typu sprzęt. Okazuje się, że sposób pracy urządzenia w dużej mierze zależy od jego budowy.

 

 

Jak działa nawilżacz ewaporacyjny?

Działanie nawilżacza ewaporacyjnego opiera się na zjawisku ewaporacji, stąd też pochodzi jego nazwa. To inaczej parowanie wody. Według ekspertów należące do tej grupy urządzenia dają możliwość nawilżenia powietrza w domu w najbardziej naturalny sposób. W sprzęcie ewaporacyjnym wentylator, jeden z ważniejszych elementów jego budowy, zasysa suche powietrze z pomieszczenia. Następnie przechodzi ono przez matę ewaporacyjną mającą kontakt z wodą ze zbiornika i jest w ten sposób nawilżane oraz oczyszczane. Wydajność pracy nawilżacza ewaporacyjnego zmniejsza się wraz ze zwiększeniem poziomu wilgotności w pokoju.

 

Działanie nawilżacza parowego

Nawilżacz parowy jest zbudowany nieco inaczej niż model ewaporacyjny. Wlana do jego zbiornika woda trafia do komory odparowania, gdzie jest podgrzewana przez grzałkę elektryczną do temperatury wrzenia. W ten sposób powstaje para wodna, która następnie wydostaje się poza obudowę i nawilża powietrze. Warto podkreślić, że urządzenie parowe nie podgrzewa od razu całego zbiornika. Choć taki sprzęt nie oczyszcza powietrza, to sterylizuje wodę wykorzystywaną do jego nawilżenia, a więc eliminuje znajdujące się w niej bakterie.

 

W jaki sposób działa nawilżacz ultradźwiękowy?

Sprzęty ultradźwiękowe są wyposażone w membranę i generator. Po wlaniu wody do zbiornika trafia ona do komory rozpylania i tam jest rozbijana na niewielkie cząsteczki. Jest to możliwe za sprawą generatora, który wprawia w ruch ultradźwiękową membranę. Jej pracę wspomaga wentylator umożliwiający wywiewanie powstałej mgiełki na zewnątrz. Urządzenia ultradźwiękowe są bardziej skomplikowane pod względem konstrukcji niż modele ewaporacyjne i parowe, a to pozwala na bardziej precyzyjną kontrolę poziomu wilgotności powietrza. Jednocześnie nie są one tak trwałe i poza filtrem odkamieniającym nie mają części przystosowanych do regularnej wymiany.

 

 

Nawilżacz z jonizatorem – jak działa?

Bardzo często w odpowiedzi na pytanie: jaki nawilżacz powietrza jest polecany przez specjalistów, możemy usłyszeć, że to sprzęt z jonizatorem. Takie urządzenie nie tylko zwiększa wilgotność powietrza w pomieszczeniu, ale też umożliwia stworzenie bardziej przyjaznego mikroklimatu. Wbudowany jonizator generuje jony ujemne. Neutralizują one nadmiar jonów dodatnich, które są wytwarzane przez używane w domu sprzęty elektryczne. Tym samym krążące w powietrzu zanieczyszczenia opadają na ziemię, a my ich nie wdychamy. Nawilżacze z jonizatorem są doskonałym wyborem dla alergików i astmatyków, jak również osób wrażliwych na kurz.

 

Co zrobić, gdy nawilżacz powietrza nie działa?

Mimo że nawilżacze powietrza to w większości niezwykle trwałe urządzenia, może się zdarzyć, że sprzęt nagle przestanie działać. Nie oznacza to, że uległ on poważnej awarii i konieczna jest jego wymiana na nowy model. Czasami nawilżacz nie chce się włączyć, bo w zbiorniku znajduje się za mało albo zbyt dużo wody. Wtedy wystarczy dolać lub odlać jej niewielką ilość, urządzenie powinno zacząć działać. Jeśli zauważymy, że sprzęt wytwarza mniej nawilżającej mgiełki niż dotychczas, prawdopodobnie w jego wnętrzu znajduje się zbyt dużo zanieczyszczeń. Tak jak już zostało wspomniane, kamień zmniejsza efektywność pracy nawilżacza i trzeba go systematycznie usuwać. Musimy też pamiętać o regularnej wymianie określonych części budowy urządzenia. Niektóre zużywają się stosunkowo szybko, zwłaszcza przy używaniu bardzo twardej wody.

 

 

Idealny nawilżacz do sypialni

 

 

Wiele osób decyduje się na zakup nawilżacza powietrza z kilku powodów. Przede wszystkim jest to zapobieganie przyczynom alergii, ale także poprawienie samopoczucia. Jeżeli w Twoim domu brakuje odpowiedniego nawilżenia, to koniecznie zainwestuj w nawilżacz. Dzięki temu małemu sprzętowi możesz nawet zapobiec rozwinięciu się niebezpiecznych chorób. Zobaczysz, jak Twoje samopoczucie zmieni się po kilku dniach od włączenia nawilżacza powietrza. 

 

Dlaczego warto korzystać z nawilżacza?

Pierwszym pomieszczeniem, w którym powinieneś umieścić nawilżacz jest sypialnia. Podczas snu nie możesz kontrolować pokoju, w którym śpisz (otwieranie drzwi, okna), więc zapewnienie oczyszczenia i nawilżenia powietrza może być trochę bardziej skomplikowane. Suchość powietrza można jednak łatwo zniwelować umieszczając nawilżacz w odpowiednim miejscu w sypialni. Dlaczego powinieneś umieścić tam sprzęt tego typu? Głównie dlatego, że podczas snu ciało oraz umysł się regenerują. Odpowiednio nawilżone powietrze również bierze udział w regeneracji. Po obudzeniu się będziesz mógł zauważyć, że z czasem jakość snu się poprawi (będziesz bardziej wypoczęty), skóra będzie lepiej wyglądać, ponieważ będzie nawilżana też z zewnątrz, a jeżeli masz alergię, to po przebudzeniu nie będziesz musiał od razu sięgać po chusteczki. 

Typy nawilżaczy

Musisz wiedzieć, że nie ma jednego, uniwersalnego typu nawilżacza. Istnieje kilka rodzajów, możesz wybrać ten, który najbardziej Ci odpowiada.  Najpopularniejszym typem nawilżacza jest parowy. Bardzo łatwo się z niego korzysta. Wystarczy, że wlejesz do niego trochę wody (w zależności, jaką ma pojemność), następnie ustawisz odpowiednio regulację i po kilku minutach możesz cieszyć się odpowiednio nawilżonym powietrzem. Możesz też do wody dodać olejek eteryczny, którego zapach również będzie rozprzestrzeniony wraz z parą. Warto dodać, że nawilżacz parowy może być też używany do inhalacji. 

Niewiele osób decyduje się na klasyczne sprzęty. Zazwyczaj nie mają one wielu ciekawych funkcji, ich działanie jest bardzo ograniczone. Można je oczywiście spotkać w niektórych domach, a nawet się w nie zaopatrzyć, lecz raczej powoli odchodzą w niepamięć na rzecz udoskonalonych produktów. 

Musisz wiedzieć, że nawilżacz może czasem być hałaśliwy. Jeżeli kupujesz go do sypialni, to z pewnością będziesz korzystał z niego w trakcie snu. Głośne buczenie może sprawić, że będziesz się budzić w nocy, a może nawet nie będziesz mógł zasnąć. Dlatego tak często są wybierane nawilżacze ultradźwiękowe. Producenci takich akcesoriów postarali się o to, aby hałas generowany przez dany model był niewielki. Ultradźwięki rozbijające cząsteczki wody nie generują żadnego hałasu, a poza tym generowana przez sprzęt para jest zimna. W rezultacie nie istnieje żadne ryzyko poparzenia. 

Wiemy, że nowy sprzęt może zabierać energię i z pewnością chciałbyś ją w jakiś sposób zaoszczędzić. Dlatego polecamy Ci wybrać nawilżacz ewaporacyjny. Działa on na takiej zasadzie, że powietrze jest gromadzone w sprzęcie, potem jest przepuszczane przez filtr, a następnie wypuszczane jako mgiełka. Taki rodzaj nawilżacza jest zazwyczaj większy niż inne typy, a także trochę głośniejszy, co może zniechęcić potencjalnych kupujących. Jednak warto w niego zainwestować głównie dlatego, że pozwala zaoszczędzić energię.  

 

Jaki powinien być dobry nawilżacz?

Każdy nawilżacz do sypialni musi mieć dobre zabezpieczenia. Podczas snu nie wiesz, co się dzieje dookoła, działające urządzenie może być w pewnym stopniu zagrożeniem. Nieważne, jakie nawilżacz ma zabezpieczenia, nie ustawiaj go bezpośrednio przy łóżku, a szczególnie obok głowy. Najlepiej postaw go trochę z dala od łóżka, ale nie przy oknie, szczególnie otwartym. Wtedy działanie nawilżacza będzie bezcelowe. Przed zakupieniem danego sprzętu doczytaj, na jakich powierzchniach działa on najskuteczniej. Może się okazać, że Twoja sypialnia jest za duża i jego działanie nie będzie odczuwalne. Pamiętaj, że model musi być umieszczony co najmniej o 1,5 m od śpiącej osoby. Ta reguła nie musi być stosowana w dzień, ponieważ nie spędzasz od 6 do 8 godzin w jednym miejscu blisko nawilżacza. 

Jednym z najważniejszych zabezpieczeń nawilżacza do sypialni jest to, aby miał elementy stabilizujące. W niektórych sprzętach znajduje się woda, więc muszą one stać tak, aby w żadnym wypadku się nie przewróciły. Nawilżacz powinien być dodatkowo szczelnie zamknięty (pojemniczek z wodą). Wtedy masz pewność, że nawet przez przypadek przewrócony model nie zagraża Tobie, domownikom ani meblom w pomieszczeniu. 

Niektóre nawilżacze generują bardzo gorącą parę. Dlatego producenci zalecają postawienie sprzętu tego typu daleko od śpiącej osoby. Wiadomo, że podczas snu nie kontrolujemy swoich ruchów. Przez przypadek możesz machnąć ręką w stronę nawilżacza, co może skutkować poparzeniem. Jeżeli masz dzieci, które nie śpią w tym samym pokoju co Ty, wiesz, że czasem mogą do Ciebie zawędrować. Również przez przypadek mogą dotknąć nawilżacza, więc zadbaj o to, aby znajdował się on w niedostępnym dla nich miejscu. 

Dla dodatkowego bezpieczeństwa możesz umieścić nawilżacz powietrza na specjalnej macie, która zapobiegnie zniszczeniu mebli, jeżeli model się nagrzeje, w przypadku zużycia wody, lub gdy ta się rozleje. Jeżeli już kupujesz nawilżacz, to pewnie zainteresuje Cię opcja oczyszczania powietrza. Większość sprzętów ma taką opcję, możesz skorzystać z niej szczególnie przed snem. Dokładnie sprawdź jednak, czy ta funkcja będzie odpowiednio działać w Twoim pomieszczeniu, szkoda by było, gdybyś po zakupie dowiedział się, że sypialnia jest zbyt duża, aby jej powietrze było odpowiednio oczyszczone. 

Dodatkowe funkcje nawilżacza

Z pewnością słyszałeś też o funkcji jonizacji, dzięki której będziesz czuł się bardziej skoncentrowany, a Twoja senność szybko minie. Oczywiście nie polecamy włączania tej funkcji, jeżeli zamierzasz spać, urządzenie niepotrzebnie Cię pobudzi. Możesz jednak skorzystać z niej w dzień. Z pewnością będziesz czuł się bardziej pobudzony do działania, miał więcej energii oraz miał dobre samopoczucie. Kupując urządzenie nie tylko z funkcją nawilżacza, ale też oczyszczacza powietrza oraz jonizatora sprawiasz, że możesz z niego korzystać praktycznie przez całą dobę. 

 

Korzyści nie tylko dla Ciebie

Pamiętaj, że skorzystasz na tym nie tylko Ty, ale też Twoje mieszkanie. Dzięki nawilżaczowi możesz wspomóc swój układ oddechowy i przyczynić się do poprawy zdrowia. Możesz również zauważyć, że trwałość mebli też się wydłuża. 

 

 

Nawilżacze powietrza – rodzaje 

 

 

Dobry nawilżacz powietrza to produkt, bez którego trudno wyobrazić sobie funkcjonowanie w mieszkaniu. Szczególnie współcześnie, kiedy dysponujemy centralnym ogrzewaniem, okapami kuchennymi i szczelnymi oknami. Jest przydatny zwłaszcza zimą, kiedy  powietrze z racji niskiej temperatury jest naturalnie bardziej suche i  dodatkowo wysuszone  na przykład przez grzejniki.

 

W okresie grzewczym suche powietrze jest najbardziej dokuczliwe dla człowieka. Powoduje nie tylko wysuszenie cery i skóry, ale także podrażnia błony śluzowe w nosie lub  gardle, dzięki czemu drobnoustrojom łatwiej jest zaatakować. Nie bez powodu początek sezonu infekcyjnego zbiega się z początkiem sezonu grzewczego. Również przekrwione i szczypiące oczy (a także łzawienie jako reakcja obronna organizmu) są powodowane przez zbyt suche powietrze. Dlatego warto korzystać z nawilżaczy powietrza – nie tylko w sezonie grzewczym – które zapewnią odpowiednią jakość domowego powietrza i przyczynią się do poprawy naszego zdrowia oraz samopoczucia. Nawilżacze powietrza oferowane są w różnych formach, od pojemników do zamontowania na grzejniku aż po profesjonalne urządzenia z funkcją jonizowania. 

 

Nakładka na kaloryfer

Nakładki na kaloryfer to najpopularniejszy typ nawilżaczy, głównie ze względu na niską cenę oraz uniwersalność i łatwość montażu. Należy mieć jednak świadomość, że są to przyrządy najmniej skuteczne. Oprócz niewielkiej wydajności i najlepszej efektywności tylko w rejonie grzejnika (przez to  nie są polecane do dużych lub wąskich pomieszczeń), ich kolejną wadą jest konieczność utrzymywania wysokiej temperatury kaloryfera, aby woda mogła swobodnie parować. Kolejną problematyczną kwestią jest jakość wody, która paruje do pomieszczenia. Niewiele osób wlewa do pojemników destylowaną wodę, a nawet jeśli tak, to pozostawiona w pojemniku i tak zostanie zanieczyszczona kurzem czy drobnoustrojami z powietrza, które wyparują razem z płynem i na których wdychanie będziemy narażeni.

Parowy nawilżacz powietrza

Parowy nawilżacz powietrza to rozbudowany wariant wspomnianej wcześniej nakładki na kaloryfer, jednak o kontrolowanej i zdecydowanie większej wydajności. Woda doprowadzana jest do stanu pary wodnej za pomocą energii elektrycznej, dzięki czemu wyrzucana mgiełka jest sterylna (ponieważ wysoka temperatura zabija drobnoustroje). Parowe nawilżacze mają także właściwości oczyszczające powietrze, a niektóre modele pozwalają nawet na wykorzystywanie ich do przeprowadzania inhalacji. Niestety, do pracy urządzenie to zużywa spore ilości energii elektrycznej. Kolejną wadą jest fakt, że wypuszczanie do pomieszczenia pary wodnej w wysokiej temperaturze może przekładać się także na wzrost temperatury w pomieszczeniu, przy czym im większe pomieszczenie, tym mniejszy wzrost.

 

Nawilżacz ewaporacyjny

Nawilżacz ewaporacyjny to urządzenie, które nie wprowadza żadnych dodatkowych substancji do powietrza w pomieszczeniu, ale zasysa je i wewnątrz urządzenia podnosi wilgotność, po czym wypuszcza z powrotem do pomieszczenia jako chłodną mgiełkę. W przeciwieństwie do parowego nawilżacza nie podgrzewa ani wody, ani powietrza, w związku z czym pozostaje bez wpływu na temperaturę w pomieszczeniu. Należy jednak mieć na uwadze, że w związku z brakiem podgrzewania wody do wysokiej temperatury, nawilżacze ewaporacyjne nie mają właściwości oczyszczających powietrze.

 

Nawilżacz ultradźwiękowy

Nawilżacz ultradźwiękowy to pewna nowość na rynku, której działanie opiera się na rozbijaniu cząsteczek wody falami ultradźwiękowymi, aby stworzyć z nich mogącą zawisnąć w powietrzu, nawilżającą mgiełkę. Jest to najbardziej zaawansowana grupa nawilżaczy, nie tylko dlatego że pozwala wybrać, czy mgiełka ma być podgrzana czy chłodna, ale także ze względu na możliwość regulacji poziomu nawilżenia powietrza w pomieszczeniu. Dzięki wbudowaniu w urządzenie higrometru nie tylko mamy możliwość bieżącego podglądu nawilżenia powietrza, ale także ustawienia, do jakiej wartości powietrze ma być nawilżane, ponieważ co za dużo to nie zdrowo, i zarówno zbyt suche, jak i zbyt wilgotne powietrze nie jest dla człowieka korzystne. W przypadku nawilżaczy ultradźwiękowych należy mieć na uwadze fakt, że nie jest to dobre rozwiązanie dla posiadaczy domowych pupili. Zakres słyszalności ludzi i zwierząt różni się, w ogólności zwierzęta słyszą więcej (zarówno w wyższych, jak i niższych częstotliwościach), dlatego istnieje spore ryzyko, że praca tego typu nawilżaczy będzie dla zwierzaka drażniąca bądź szkodliwa.

Nawilżacz z jonizatorem

Jonizator to urządzenie, które może stanowić dodatek do nawilżacza z każdej wymienionych grup, oprócz tych przeznaczonych do zawieszenia na kaloryferze. Jego działanie polega na produkowaniu ujemnych jonów i emitowaniu ich w przestrzeń pokoju. Wydaje się być zbędnym dodatkiem, jednak współcześnie – w mieszkaniach pełnych elektroniki, monitorów i telewizorów – to idealne rozwiązanie, aby oczyścić pomieszczenie z nadmiaru dodatnich jonów, generowanych głównie  przez urządzenia elektroniczne. Lepsza jakość zneutralizowanego powietrza przekłada się nie tylko na nasze samopoczucie i zdrowie, ponieważ przebywanie w nadmiernie naładowanym dodatnio otoczeniu może się przyczyniać na przykład do niedotlenienia, ale także pozwoli uniknąć wielu nieprzyjemnych sytuacji spowodowanych elektryzowaniem się powierzchni, takich jak niemożność zapanowania nad fryzurą czy „kopanie prądem” niektórych tkanin bądź mebli.

 

 

Dodaj komentarz

4 KOMENTARZ

Mirka

January 16, 2023 at 4:53 pm

może jakiś ranking urządzeń 2w1? do nowego domu zamierzamy kupić oczyszczacz z nawilżaczem firmy Mateko

Odpowiadać
Zespół MWW.pl

January 23, 2023 at 8:04 am

Dzien dobry,

Dziekujemy za komentarz i sugestie. Przyjrzymy sie oczyszczaczom z nawilzaczem w najblizszej przyszlosci.

Pozdrawiamy,
Zespol MojeWygodneWnetrze.pl

Odpowiadać
Katarzyna

March 17, 2020 at 10:45 am

ten nawilżacz stadler form jest bardzo dobry, mam taki sam z tym, że biały i działa bardzo dobrze i cichutko.

Odpowiadać
Zespół MWW.pl

March 22, 2020 at 3:43 pm

Dzień dobry,

Dziękujemy za komentarz.

Pozdrawiamy,
Zespół MWW.pl

Odpowiadać