Czyszczenie i mycie elewacji 

Ostatnio aktualizowane: 24.04.24

 

Elewacja domu to jeden z pierwszych elementów, który widzą przybyli goście. Brudne mury z zaciekami potrafią skutecznie zepsuć wizerunek, co sprawia, że coraz więcej osób dba o to, aby regularnie oczyszczać tynki z grzybów oraz glonów. Szczególnie niekorzystne dla elewacji są zmienne warunki pogodowe przyczyniające się do osiadania trudnego w usunięciu brudu. W jaki sposób wyczyścić tynki, aby dom wyglądał, jak nowy? 

 

Mycie elewacji domu – co jaki czas należy czyścić ściany? 

Mycie elewacji znajdującej się na zewnątrz to zabieg, który należy wykonywać regularnie, jednak nie za często. Co to oznacza? Trzeba myć ściany, co kilka sezonów, aczkolwiek określenie dokładnego czasu, co ile należy to robić, jest ściśle uzależnione od konkretnego rodzaju tynku, a także aktualnego stanu. Zupełnie inaczej trzeba podejść do kwestii czyszczenia starych murów, na których występują pęknięcia. Wówczas konieczne będzie zachowanie szczególnej ostrożności, aby nie doszło do uszkodzenia powierzchni. Istotną kwestią w określeniu odstępów między zadaniami jest położenie budynku. Przykładowo, domy znajdujące się w bliskim sąsiedztwie lasu oraz przy ruchliwej drodze należy myć znacznie częściej, niż te stojące w spokojnym oraz osłoniętym od wiatru miejscu. Przed przystąpieniem do pracy należy dokładnie sprawdzić, czy ściany nadają się już do czyszczenia, czy może poczekać jeszcze do przyszłego roku. Optymalna pora, która pozwala na bezproblemowe usuwanie brudu to wiosna lub początek lata, kiedy temperatury są znośne dla ludzi. Podczas mycia elewacji należy uważać na klimatyzator ścienny a właściwie na jednostkę zewnętrzną w postaci sprężarki i skraplacza. Podczas czyszczenia trzeba zwrócić uwagę, aby nie doszło do zalania wrażliwych elementów urządzenia, co mogłoby doprowadzić do poważnego uszkodzenia. 

 

Środki do czyszczenia elewacji – jakie wybrać? 

Sposobów czyszczenia elewacji jest wiele, jednak bardzo ważne jest, aby dobrać ten właściwy, który pozwoli bezpiecznie i skutecznie usunąć zanieczyszczenia. Do pracy można z powodzeniem wykorzystać myjkę wysokociśnieniową oraz czystą wodę, jednak niektóre zabrudzenia będą wymagały użycia specjalnych preparatów chemicznych. Dotyczy to szczególnie glonów oraz różnego rodzaju wykwitów spowodowanych działaniem wilgoci. Środek do mycia elewacji musi być odpowiednio dobrany do konkretnego podłoża. Substancje przeznaczone do czyszczenia ścian pokrytych tynkiem akrylowym różnią się od tych wybudowanych z cegły czy z drewna. Kupując odpowiedni środek, koniecznie trzeba zwrócić na to uwagę, ponieważ źle dobrana chemia może doprowadzić do poważnych zniszczeń na powierzchni. Warto wspomnieć, że dostępne w sprzedaży preparaty różnią się pod względem przeznaczenia. Jedne idealnie sprawdzą się do usuwania osadu z glonów, a inne do pozbycia się białych wykwitów, które skutecznie szpecą wygląd każdego budynku. W zależności od potrzeb w ofercie niektórych producentów można znaleźć bardziej specjalistyczne produkty przeznaczone do usuwania np. graffiti, co przyda się szczególnie właścicielom budynków użyteczności publicznej.

Wybierając właściwy płyn do mycia elewacji, należy wziąć pod uwagę stopień zabrudzenia. Ściany, które są regularnie czyszczone, nie potrzebują ingerencji preparatów chemicznych, w takiej sytuacji wystarczy jedynie użycie myjki wysokociśnieniowej, która usunie osad. Niestety w przypadku mocno zabrudzonych tynków konieczne będzie zastosowanie wysokiej jakości preparatów przeznaczonych do mycia elewacji zewnętrznych. Poszukując odpowiedniego środka, warto także zwrócić uwagę na stopień skoncentrowania. Wszystkie informacje znajdują się na etykiecie, dlatego też trzeba dokładnie zapoznać się z całą instrukcją. Warto zaznaczyć, że na stopień skoncentrowania bezpośredni wpływ ma wiek oraz intensywność zabrudzeń. Im starsze i uporczywe zabrudzenia, tym lepszy i bardziej skoncentrowany preparat należy wybrać. W sprzedaży są dostępne produkty, które stosuje się bez żadnego rozcieńczenia, jednak zazwyczaj są to substancje przeznaczone do punktowego działania. Jeśli kupujący nie wie, jaki środek wybrać to warto poradzić się doświadczonego sprzedawcy, który dobierze właściwy produkt do konkretnego rodzaju elewacji. 

 

Mycie elewacji – jakie są sprawdzone sposoby? 

Ściany domów z upływem czasu brudzą się i jest to całkowicie naturalne zjawisko, na które nikt nie ma wpływu. Zabrudzenia mogą być większe lub mniejsze w zależności od tego, gdzie budynek jest zlokalizowany. W przypadku ruchliwej drogi lub działki blisko lasu konieczność czyszczenia elewacji może wystąpić o wiele szybciej, niż w przypadku domu, który stoi na cichym osiedlu wśród innych budynków. Nowe tynki silikatowe, akrylowe czy silikonowe brudzą się znacznie mniej, ponieważ mają ulepszony skład, który lepiej znosi zmieniające się warunki pogodowe oraz zabrudzenia. To jak łatwo będzie można usunąć brud ze ścian, zależy m.in. od struktury tynku. Jeśli elewacja jest porowata, wówczas zanieczyszczenia osiadają o wiele bardziej niż w przypadku gładkich powierzchni. Czym najlepiej umyć ściany budynku z zewnątrz? 

• Czyszczenie elewacji za pomocą czystej wody: W przypadku otynkowanych ścian o niewielkim stopniu zabrudzenia bardzo często wystarczy czysta woda. W zależności od rodzaju tynku zaleca się unikanie szorowania powierzchni z użyciem różnego rodzaju szczotek drucianych, ponieważ może dojść do uszkodzenia elewacji. Ciepła woda jest w stanie rozpuścić oraz usunąć brud, a także pozbyć się nalotów z mchu czy soli. Należy jednak stale kontrolować temperaturę, ponieważ gorąca ciecz może spowodować, że na murze pojawią się pęknięcia oraz inne uszkodzenia. Przed rozpoczęciem pracy warto przeprowadzić próbę na niewielkim oraz mało widocznym fragmencie ściany. 

• Czyszczenie myjką wysokociśnieniową: Ściany, które zostały otynkowane najlepiej wyczyścić za pomocą zwykłej myjki wysokociśnieniowej. Urządzenie jest bardzo praktyczne oraz skuteczne w walce z brudem, a co najważniejsze proste w obsłudze. Dla uzyskania lepszego efektu zaleca się użycie odpowiednio dopasowanego detergentu, który rozpuści mocno zalegający brud. W sprzedaży w sklepach budowlanych można znaleźć różnego rodzaju preparaty wspomagające usuwanie zanieczyszczeń. Jeśli akurat nie ma możliwości zakupu specjalnego produktu, można użyć niewielkiej ilości dobrej jakości płynu do mycia naczyń mającego właściwości odtłuszczające. Wykonując czyszczenie elewacji z dodatkiem środka myjącego, należy jednak pamiętać, że woda nie może być cieplejsza niż 60 stopni Celsjusza, a ciśnienie myjki nie powinno przekroczyć 120 barów. Stosując się do tych zasad, można uniknąć uszkodzenia tynku oraz skutecznie pozbyć się brudu. Przed myciem warto jeszcze sprawdzić, jaka jest optymalna odległość dyszy od ściany, aby efekt był najlepszy. Tynk należy czyścić, wykonując ruch od góry do dołu, w taki sposób, aby zanieczyszczenia nie powodowały powstawania ponownych zabrudzeń. Jeśli ściany są bardzo brudne, zaleca się na początku mycie samą wodą, a dopiero później z dodatkiem detergentu i ponowne płukanie. Zdarzają się sytuacje, że po umyciu z użyciem myjki ciśnieniowej wychodzą niedoskonałości, które należy zamalować farbą.

• Czyszczenie za pomocą środków chemicznych: Konieczność wyczyszczenia elewacji z nalotów powstałych przez lata może być dużym wyzwaniem. Należy jednak pamiętać, że szybkie usunięcie przebarwień jest o wiele lepszym rozwiązaniem niż czekanie. Pojawienie się szarych oraz zielonych nalotów sugeruje obecność, oraz rozwój porostów, grzybów, mchów, a także glonów. Zjawisko bardzo często pojawia się na zachodniej oraz północnej ścianie, szczególnie tam, gdzie jest wysoki poziom wilgoci. Usuwanie zanieczyszczeń wymaga czasu oraz zastosowania odpowiedniej jakości detergentów, które będą zapobiegać ponownemu pojawianiu się szkodliwych grzybów oraz pleśni. Warto jednak wspomnieć o poprawnej kolejności nakładania preparatów na ściany. Na samym początku należy umyć tynk z pomocą myjki wysokociśnieniowej, następnie usunąć większe zanieczyszczenia szczotką oraz przystąpić do nanoszenia chemicznego środka glono- i grzybobójczego. Podczas aplikacji koniecznie trzeba zachować ostrożność oraz ubrać się w odpowiednią odzież chroniącą ciało przed szkodliwym działaniem detergentu. Preparat znajdujący się na powierzchni ściany należy zostawić najlepiej na kilka dni albo przynajmniej na 6-12 godzin. Po upływie zalecanego czasu można ostrożnie zmyć substancję, a następnie zabezpieczyć tynk specjalnymi farbami z dodatkiem biocydów lub użyć bezbarwnego impregnatu. Oba preparaty skutecznie zabezpieczą przed ponownym pojawieniem się nalotów. 

 

Rodzaje elewacji 

• Elewacje kamienne i klinkierowe: Czyszczenie elewacji wykonanej z kamienia lub z cegły klinkierowej wymaga użycia myjki wysokociśnieniowej z możliwością regulacji intensywności strumienia. Bardzo często na powierzchni ściany pojawiają się uporczywe wykwity solne, a także przebarwienia, które w miarę szybko należy usunąć, ponieważ z biegiem czasu będą coraz trudniejsze do wyczyszczenia. Jeśli na budynku występuje mocne zabrudzenie, warto skorzystać z dobrej jakości środka, który pozwoli usunąć brud. Niestety, należy pamiętać, że chemia do czyszczenia elewacji to ostateczność i trzeba ją dokładnie spłukać. Jeśli zanieczyszczenia znajdują się w dolnej części budynku, to dobrym rozwiązaniem jest użycie twardej szczotki ryżowej, za pomocą której można oczyścić ściany. 

• Elewacje drewniane: Czyszcząc elewacje wykonane z drewna, należy postępować bardzo delikatnie, ponieważ naturalny surowiec jest wrażliwy na działanie chemii czy wysokiego ciśnienia. Usuwania zabrudzeń najlepiej dokonywać w ciepłe i suche dni, aby materiał zdążył wyschnąć i był w pełni przygotowany do nakładania odpowiednio dobranego impregnatu. Przed malowaniem należy dokładnie pozbyć się kurzu, a także wszelkich zabrudzeń. Do usuwania plam i zacieków sprawdzi się papier ścierny, którym delikatnie można zetrzeć zabrudzoną powierzchnię. Jeśli drewno jest w dobrym stanie wówczas bez problemu można wyczyścić elewację z użyciem myjki wysokociśnieniowej. Warto jednak ustawić intensywność na najniższą lub średnią, aby nie doszło do uszkodzenia delikatnej powierzchni. Zanim użytkownik nałoży impregnat lub farbę, należy upewnić się, czy powierzchnia jest całkowicie sucha. 

• Tynki: W przypadku mycia tynków najlepiej sprawdzają się uniwersalne metody, takie jak czysta woda. Ten prosty sposób idealnie sprawdza się do czyszczenia tynków mineralnych, które są podatne na uszkodzenia podczas szorowania szczotkami. W przypadku tynków akrylowych konieczne może okazać się użycie specjalnych preparatów o działaniu przeciwgrzybiczym oraz pleśniobójczym. Doskonale sprawdzą się także środki przeznaczone do usuwania glonów, które są mocno widoczne na jasnych tynkach. Stosując preparaty do czyszczenia elewacji, należy pamiętać o dokładnym spłukaniu za pomocą czystej wody. 

 

Mycie elewacji – cena 

Umycie elewacji domu jednorodzinnego to wydatek, który będzie odczuwalny dla portfela. Do kosztu wynajęcia ekipy należy doliczyć wodę zużytą podczas wykonywania pracy, co w przypadku kilku etapów może okazać się kosztowne. Profesjonaliści za usunięcie osadu z kurzu oraz drobnych zanieczyszczeń liczą od 3 zł do 15 zł za metr kwadratowy. Oczyszczanie z grzybów, pleśni, porostów i mchów to wydatek od 9 zł do 20 zł za metr kwadratowy. Najwięcej należy zapłacić za trudne w usunięciu zanieczyszczenia, takie jak np. plamy z oleju, ponieważ ceny wahają się od 12 zł do 25 zł za metr kwadratowy.  

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ