Ranking 14 najlepszych klimatyzatorów w 2021

Ostatnio aktualizowane: 15.10.21

 

Klimatyzator – Poradnik zakupowy, ranking i test

 

LG S12EQ to najczęściej polecany klimatyzator, który, jak pokazuje test klimatyzatorów, uplasował się na szczycie naszego zestawienia. Model ten jest przeznaczony do zamontowania na ścianie. To odpowiedni sprzęt  do domu zamieszkiwanego przez alergika, gdyż oczyszcza powietrze z krążących w nim bakterii, wirusów i pyłków. Urządzenie zostało wyposażone w potrójny filtr powietrza i neutralizuje do 99,9% zanieczyszczeń. Dodatkową zaletą klimatyzatora jest to, że cicho pracuje. Poziom generowanego przez niego hałasu nie przekracza 19 dB, dlatego może pracować także w nocy. Osobom szukającym urządzenia o minimalistycznym designie polecamy model LG ARTCOOL Mirror AM09BP. To klimatyzator domowy typu split, który ma wbudowany jonizator. Co ciekawe, można nim sterować przy pomocy smartfona, wystarczy ściągnąć na telefon wskazaną przez producenta aplikację.

16 najlepszych klimatyzatorów. Opinie w 2021 roku

 

Upał zachęca do zakupu klimatyzatora, pozwalającego zmniejszyć temperaturę w pomieszczeniu. Na rynku jest wiele modeli, docenianych przez konsumentów, a nasz ranking klimatyzatorów składa się z najlepiej ocenianych.

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

Najlepszy produkt

Zalety

Klimatyzator może pracować przez całą dobę, gdyż maksymalny poziom generowanego hałasu to 19 dB. Model ma potrójny filtr powietrza, który wyłapuje nawet najmniejsze cząsteczki zanieczyszczeń (neutralizuje do 99,9% alergenów). Sprzęt ma funkcję ogrzewania, osuszania i wentylacji.

Wady

Urządzenie można obsługiwać przy użyciu dołączonego do zestawu pilota. Niektórzy kupujący uważają, że ma on zbyt mały zasięg, a w dodatku czasami się zacina.

Podsumowanie

Sprzęt ma białą obudowę, dlatego można go dopasować do wystroju wnętrza. Jego moc chłodnicza wynosi 3,5 kW, a grzewcza 4 kW. Klimatyzator jest przystosowany do zamontowania na ścianie. Automatyczne oczyszczanie sprawia, że nie musimy pamiętać o regularnym czyszczeniu urządzenia.

Drugi wybór

Zalety

Urządzenie elegancko wygląda i z łatwością dopasujemy je do innych elementów wyposażenia wnętrza. Klimatyzator ma funkcję jonizacji, dzięki której ilość krążących w powietrzu zanieczyszczeń jest zredukowana. Z obsługą modelu powinni sobie bez trudu poradzić wszyscy domownicy.

Wady

Obudowa sprzętu jest ciemna, dlatego część użytkowników uważa, że przez to dobrze widoczny jest na niej kurz. Z tego powodu trzeba regularnie przecierać ją ściereczką.

Podsumowanie

Klimatyzator ma wbudowane Wi-Fi i można nim sterować przy pomocy smartfona czy tabletu (aplikacja jest dostępna dla urządzeń z systemem Android, jak też iOS). Model ma podwójny filtr ochronny wyłapujący zanieczyszczenia. Urządzenie nie pobiera dużo prądu i nie hałasuje nadmiernie w czasie pracy.

Rozważ też

Zalety

Klimatyzator działa efektywnie, a dzięki funkcji Turbo można szybko schłodzić lub ogrzać pomieszczenie. Funkcja samodiagnozy umożliwia szybkie zidentyfikowanie problemu i pozbycie się awarii. Istnieje możliwość dokupienia specjalnych filtrów poprawiających jakość powietrza.

Wady

Trzeba być przygotowanym na to, że montaż urządzenia może okazać się skomplikowany. W związku z tym możliwe, że konieczne będzie skorzystanie z pomocy firmy zewnętrznej, co wiąże się z dodatkowymi kosztami.

Podsumowanie

Urządzenie, choć nie jest bez wad, cieszy się zainteresowaniem kupujących. Model ma wydajną, 2-stopniową sprężarkę. W zestawie znajduje się pilot zdalnego sterowania pozwalający na wygodną obsługę sprzętu. Klimatyzator ma timer, więc można wybrać jego czas uruchomienia i działania.

 

Klimatyzator pokojowy

 

1. Klimatyzator ścienny LG Standard S12EQ R32

        

Klimatyzator pokojowy LG S12EQ jest przeznaczony do zawieszenia na ścianie i prezentuje się elegancko, dlatego jest atrakcyjnym dodatkiem do każdego pomieszczenia. Na obudowie (w dyskretnym miejscu) znajdują się kontrolki LED, które informują o pracy urządzenia. Filtracja powietrza jest 3-stopniowa, w efekcie czego klimatyzator usuwa nawet do 99,9% wirusów – zastosowano w nim filtr antyalergiczny oraz antywirusowy. Model automatycznie się czyści, dlatego nie trzeba pilnować, aby go regularnie myć, a we wnętrzu nie rozwijają się drobnoustroje.

Moc chłodnicza urządzenia wynosi 3,5 kW, a grzewcza jest równa 4 kW, więc można je używać zarówno w lecie, jak i w zimie. Sprzęt ma także funkcję suszenia i wentylowania. Klimatyzator do pokoju cicho pracuje (19 dB), w efekcie można cieszyć się przyjemnym chłodem w pokoju, bez obawy o denerwujące dźwięki. Model można bardzo łatwo obsługiwać przy pomocy dołączonego pilota, a pracę można zaprogramować nawet do 24 godzin do przodu.

Zastosowana technologia Smart Inverter sprawia, że sprzęt pracuje bardzo wydajnie. Urządzenie można łatwo i szybko zamontować. Istnieje możliwość wyboru specjalnego trybu tzw. Jet Cool, który umożliwia bardzo szybkie ochłodzenie powietrza. Pozostawione opinie o klimatyzatorach twierdzą, że model efektywnie pracuje, ponieważ już po paru minutach czuć, że powietrze jest chłodniejsze.

 

 

 

 

Klimatyzator ścienny

 

2. Klimatyzator ścienny LG AM09BP Artcool Mirror

 

Polecamy klimatyzator ścienny LG ARTCOOL Mirror AM09BP, który prezentuje się elegancko i dobrze dopasowuje się do różnych wnętrz, ponieważ ma minimalistyczny design. Wymiary sprzętu są równe: 71,7 cm x 48,3 cm x 23 cm. Konsumenci rekomendują urządzenie z powodu niskiego poziomu generowanego hałasu. Klimatyzator ma nawet funkcję cichej pracy, którą można wykorzystać w nocy. Inwerterowa sprężarka nie hałasuje i nie pobiera dużo prądu, a łopatki są tak skonstruowane, że też nie wydają głośnych dźwięków.

Urządzenie składa się z dwóch części: wewnętrznej oraz zewnętrznej. Sprzęt można obsługiwać przy pomocy pilota, a także aplikacji ściągniętej na telefon, co sprawia, że używanie jest łatwe. Dodatkowo wygodę korzystania zwiększa intuicyjne rozłożenie przycisków. Model ma funkcję automatycznego restartu, dlatego w przypadku braku prądu restartuje się do ustawień sprzed awarii. Sprzęt ma funkcję gorącego startu, co oznacza, że po włączeniu zwiększania temperatury unika się mocnego, chłodnego nawiewu.

Klimatyzator ma jonizator, który odświeża powietrze w bardzo krótkim czasie i pozbawia je alergenów czy kurzu. Sprzęt można  łatwo zamontować i zaraz po zakupie wykorzystać do schłodzenia pomieszczenia. Urządzenie samo się czyści, co chroni przed rozwojem bakterii.

 

 

 

 

Klimatyzator split

 

3. Klimatyzator ścienny Gree Lomo Eco GWH12QB-K6DNA5I

 

Klimatyzator ścienny Gree Lomo Eco GWH12QB-K6DNA5I to model w klasie energetycznej chłodzenia A++ i mocy chłodzenia 3,6 kW, oraz klasie energetycznej grzania A+ i mocy 3,8 kW. Zastosowany tu czynnik chłodniczy to R32.

Klienci, którzy zakupili ten klimatyzator z funkcją grzania przyznają, że Gree Lomo Eco GWH12QB-K6DNA5I to niezawodny sprzęt przy zachowaniu prostoty obsługi, która odbywa się pilotem zdalnego sterowania, a także za pomocą sterowania przez WiFi. Możliwy do ustawienia zakres temperaturowy wynosi od 16 do 30 stopni Celsjusza.

Panel został też wyposażony w funkcję utrzymywana stałej temperatury na poziomie 8 stopni i możliwość odczytania aktualnie ustawionej z pilota urządzenia. Za sprawą designu sprzęt ten nadaje się do użytku zarówno w domu, jak i w pomieszczeniach użyteczności publicznej. Wymiary jednostki wewnętrznej wynoszą: 790 x 200 x 290mm, a zewnętrznej 848 x 320 x 596mm. Odpowiednio też wynosi ich waga 11 kg i 34 kg.

 

 

 

 

Klimatyzator LG

 

4. Klimatyzator LG P09EN Standard Inverter 2,5 kW

 

LG Standard Plus P09EN to model, który bardzo się przydaje w upalne, wakacyjne dni gdyż bardzo szybko i skutecznie ochładza pomieszczenia. Klimatyzator LG łatwo się montuje w pomieszczeniu, co doceniają konsumenci i podkreślają, że jego obsługa także nie jest skomplikowana. Urządzenie jest ciche, dlatego w pomieszczeniu, gdzie jest zamontowane, można zarówno odpoczywać, jak i pracować. Klimatyzator umożliwia także ogrzanie pomieszczenia, w którym się znajduje, co przydaje się szczególnie w chłodne, zimowe dni. W przypadku zbyt dużej wilgoci można skorzystać z funkcji osuszania.

Klimatyzator ma ekologiczny czynnik chłodniczy R32, który w bardzo niewielkim stopniu wpływa na globalne ocieplenie. Na wyświetlaczu LED pokazywany jest poziom zużycia energii, co ułatwia kontrolowanie swoich wydatków. W przypadku wystąpienia błędów w pracy użytkownik jest o nich informowany.

Obudowa jest zrobiona z tworzywa sztucznego i ma kolor biały. Sprzęt ma wbudowane filtry, dzięki którym powietrze w pokoju jest bardzo czyste i wolne od alergenów, wirusów i bakterii. Urządzenie ma tryb automatycznego oczyszczania, sprawiając, że nie trzeba samodzielnie jego rozkręcać i czyścić. Wymiary jednostki wewnętrznej są równe: 83,7 cm x 18,9 cm x 30,8 cm.

 

 

 

 

Klimatyzator do mieszkania

 

5. Klimatyzator ścienny Kaisai Fly 3,5kw

 

Jeśli interesuje Cię wydajny klimatyzator ścienny, zapoznaj się z opisem modelu Kaisai Fly, który można kupić za niecałe 2000 zł. Urządzenie działa w kilku trybach pracy: grzanie, chłodzenie, wentylacja i auto. Wentylator wyróżnia wydajna praca, jest on napędzany przez silnik DC. Sprzęt ma programator czasowy, który pozwala na szybkie dostosowanie czasu działania w zależności od potrzeb każdego użytkownika.

Wydajność chłodzenia jest określana wartością 3,5 kW, a grzania – 3,8 kW. Wymiary jednostki zewnętrznej są następujące: wysokość – 55,5 cm, szerokość – 70 cm i głębokość – 27,5 cm. Z kolei jednostka wewnętrzna liczy: wysokość – 28,5 cm, szerokość – 80,5 cm i głębokość – 19,4 cm. Klimatyzator multisplit działa w szerokim zakresie temperaturowym, od -15 do +50 st. C w trybie chłodzenia.

Kupujący doceniają to, że jednostka wewnętrzna może być wykorzystywana w układach pojedynczych i multi split. Przydatna okazuje się funkcja snu, która dopasowuje temperaturę pracy do aktualnych warunków.

 

 

 

 

Klimatyzator kanałowy

 

6. Klimatyzator kanałowy Fujitsu ARYG12LLTB

 

Dwufunkcyjny jest też Klimatyzator kanałowy Fujitsu ARYG12LLTB, można go ustawić na funkcję grzania, jak i chłodzenia, a tryb automatyczny pozwoli utrzymać stałą temperaturę w pomieszczeniu, bez względu na to, czy należy je w danym momencie ogrzać czy schłodzić.

Fujitsu ARYG12LLTB wyposażono też w tryb ekonomiczny, oszczędzający energię za pomocą funkcji ograniczonego zakresu nastawy temperatury. Mamy tu również funkcję doprowadzania powietrza do pomieszczenia z zewnątrz, które wdmuchuje wentylator, a także możliwość wykorzystania funkcji żaluzji pionowych w trybie automatycznym. Przepływ powietrza przez urządzenie, w zależności od ustawionych opcji może wynosić 650, 600, 550 lub 480 m3/h.

Waga urządzenia wynosi 19 kg i pozwala ono na montaż zarówno w pionie jak i w poziomie. Wygodną opcją jest to, że w przypadku chwilowego zaniku zasilania, po jego powrocie, klimatyzator automatycznie wróci do ostatnich ustawień. A w razie potrzeby przeprowadzenia okresowego czyszczenia powiadomi nas o tym lampka kontrolna. 

 

 

 

 

Klimatyzator samochodowy

 

7. Dometic Coolair Sp 950C Postojowy Klimatyzator Dzielony

 

Sprzętem, który nadaje się do montażu w samochodzie i użytku podczas postoju, jest Dometic Coolair SP 950C. Ten klimatyzator samochodowy sprawdzi się, jeśli na dachu nie ma miejsca lub kabina jest zbyt wysoka. Urządzenie jest polecane osobom, które dużo czasu spędzają w samochodzie np. kierowcom samochodów dostawczych czy tirów. Model składa się z dwóch części: kompresora oraz parownika, które montowane są jeden wewnątrz, a drugi na zewnątrz. Taki klimatyzator umożliwia uzyskanie bardzo dobrego chłodzenia w kabinie, co jest szczególnie ważne w upalne dni, aby kierowca nie miał udaru.

Istnieje możliwość dostosowania sprzętu do swoich potrzeb np. poprzez zakupienie dodatkowego parownika, co zwiększa wydajność działania, szczególnie w większych kabinach. Akcesoria montażowe można dostosować do kabiny samochodu, aby montaż był prosty.  

Wymiary klimatyzatora są równe: głębokość – 15,8 cm, wysokość – 49 cm i szerokość – 34,6 cm i waży 16 kg. Produkt jest wykonany z materiałów w kolorze białym, ale istnieje możliwość pomalowania go lakierem, aby pasował do pojazdu. Kupujący twierdzą, że model jest poręczny, dobrze przystosowany do kabiny i łatwo się go obsługuje.

 

 

 

 

Klimatyzator wodny

 

8. Camry Klimator Easy Air Cooler Cr7318

 

Klimatyzator wodny Camry Klimator Easy Air Cooler CR7318 umożliwia skuteczne schłodzenie pomieszczenia, a także nawilżenie i oczyszczenie go. Urządzenie wykorzystuje do pracy wodę z powietrza, zwiększając wilgotność, co pozytywnie wpływa na zdrowie. Filtracja sprawia, że produkt jest odpowiedni dla alergików. Model można postawić na biurku lub szafce, a ponieważ cicho działa, nie przeszkadza podczas nauki czy pracy. Urządzenie atrakcyjnie się prezentuje i można je ustawić w sypialni, salonie oraz jadalni, czy też w miejscu pracy np. w biurze.

Ten dobry i tani klimatyzator jest wykonany z biało-niebieskiego tworzywa sztucznego. Moc urządzenia jest równa 50 W. Istnieje możliwość ustawienia prędkości nawiewu, dostosowując go do temperatury w pomieszczeniu i potrzeb – 3 poziomy. Można także regulować kierunek nawiewu.

Ten mały klimatyzator ma delikatne podświetlenie, co sprawia, że powinno wygodnie się go używać w nocy. Istnieje możliwość ustawienia jednego z siedmiu kolorów światła LED. Do zestawu jest dołączony kabel USB o długości 1,2 m, więc można go wygodnie ustawić. Urządzenie jest odpowiednie dla osób, które mają problemy z wysuszoną skórą czy oczami, ponieważ skutecznie nawilża powietrze. Kupujący są zadowoleni, że model jest tani w utrzymaniu, zajmuje niewiele miejsca i bardzo szybko chłodzi.

 

 

 

 

Mini klimatyzator

 

9. Przenośny klimatyzator Rovus 110025148 Arctic Air Ultra

 

Przenośny klimatyzator Rovus 110025148 Arctic Air Ultra to sprzęt, który chłodzi, nawilża powietrze i poprawia jego jakość, a także emituje delikatne światło, dzięki czemu pełni też funkcję ozdoby pomieszczenia.

Sprzęt zapewnia do 12 godzin pracy przy jednokrotnym napełnieniu zbiornika z wodą nawilżając i chłodząc jednocześnie wnętrze pomieszczenia, w którym stoi do maksymalnie niskiej temperatury nawet 6 stopni Celsjusza. Ponadto Arctic Air Ultra został wyposażony w filtr, który dodatkowo oczyszcza powietrze z nieprzyjemnych zapachów. Po zabrudzeniu filtra wystarczy go wymontować i umyć pod bieżąca wodą, aby był w pełni sprawny do ponownego użycia.

Użytkownik ma też do dyspozycji trzy prędkości pracy wentylatora, który reguluje poziom nawiewu. KLimatyzator stojący jest w pełni wydajny przy wykorzystaniu w pomieszczeniu o powierzchni 20 m2, jego moc wynosi 6,49 W a wymiary wraz z opakowaniem to 14,50 x 17,00 x 16,30 cm. W kupowanym zestawie klient otrzymuje obok klimatyzatora, zasilacz do niego a także czytelną instrukcję obsługi.

 

 

 

 

Klimatyzator Gree

 

10. Klimatyzator ścienny Gree U-Crown GWH18UC-K3DNA4F

 

W bogatej ofercie rynkowej znaleźliśmy dobry klimatyzator, czyli Gree GWH18UC-K3DNA4F, przeznaczony do montażu na ścianie, gdzie nie zajmuje zbyt wiele miejsca. Sprzęt ma tryb gorący start, co oznacza, że od razu po włączeniu, przy ustawieniu na grzanie, można się spodziewać ciepłego powietrza. Model działa w temperaturze od -30 st. C do 54 st. C.

Klimatyzator Gree jest odpowiedni do montażu zarówno w domu, jak i w miejscu pracy. Wentylator ma 7 prędkości pracy, więc nawiew można dostosować do swoich potrzeb. Sprzęt można obsługiwać przy użyciu pilota z podświetleniem lub aplikacji na telefonie. Urządzenie nie pracuje zbyt głośno, dlatego można je ustawić w dowolnym pomieszczeniu a ponadto ma tryb snu. Żaluzje mogą ruszać się zarówno poziomo, jak i pionowo, w zależności od preferencji użytkownika. Jonizator plazmowy umożliwia dokładne oczyszczenie powietrza z drobnoustrojów i alergenów.

Urządzenie ma programator, który pozwala na wybranie ustawień na 24 godziny do przodu. Sprzęt automatycznie się czyści, dlatego nie trzeba się martwić o jego samodzielne mycie. Klimatyzator ma funkcję auto restart, która sprawia, że w przypadku odcięcia prądu, włącza się z ustawieniami sprzed awarii. Kupujący wyróżnili ten model za dużą wytrzymałość, wygodę w użyciu i dostarczanie świeżego powietrza.

 

 

 

 

11. Klimatyzator ścienny LG Standard Plus PC12SQ

 

LG Standard Plus PC12SQ to klimatyzator przeznaczony do montażu na ścianie. Jego moc chłodzenia jest równa 3,5 kW. W skład zestawu wchodzi jednostka wewnętrzna i pilot. Urządzenie ma białą obudowę, więc łatwo dopasować go do wystroju wnętrza. Co ciekawe, model ma funkcję grzania (moc 3,8 kW), dlatego okazuje się przydatny także zimą.

Klimatyzator ma funkcję wczesnego wykrywania niskiego poziomu czynnika chłodniczego, co daje pewność, że zawsze będziemy mogli odpowiednio wcześnie zareagować, aby zapewnić sobie efektywną pracę. Klimatyzator bez jednostki zewnętrznej wyposażono w wysokowydajną sprężarkę i zawór zwrotny. Urządzenie nie pobiera dużo prądu, więc zasługuje na miano energooszczędnego. Sprzęt ma filtr ochronny wpływający na jakość powietrza.

Dla użytkowników podstawową zaletą sprzętu jest niska emisja hałasu. Dźwięk, jaki generuje urządzenie, jest niemal niesłyszalny, więc możemy korzystać z urządzenia bez obaw o to, że będzie ono odwracało naszą uwagę od codziennych obowiązków.

Klimatyzator LG Standard Plus PC12SQ ma moc równą 3,5 kW. Urządzenie jest sprzedawane w zestawie z jednostką wewnętrzną i pilotem.

 

Zalety

Wielokierunkowy nawiew: Sprzęt zapewnia wielokierunkowy nawiew, więc pomieszczenie jest chłodzone z różnych stron. Z pewnością doceniają to przebywające w nim osoby, kiedy za oknem panuje upał.

Filtr: Model wyposażono w podwójny filtr ochronny, aby ograniczyć ryzyko rozprzestrzeniania się bakterii i innych drobnoustrojów.

Łączność Wi-Fi: Prezentowany przez nas klimatyzator ma łączność bezprzewodową Wi-Fi. Można z nim sparować naszego smartfona i z jego poziomu sprawdzać ustawienia, szukać dodatkowych informacji na temat sprzętu czy diagnozować pojawiające się problemy.

Cicha praca: Użytkownicy są zgodni, co do tego, że sprzęt nie generuje dużego hałasu, nawet kiedy rozpoczyna pracę, a pomieszczenie jest nagrzane.

Funkcja ogrzewania: Z klimatyzatora można korzystać nie tylko latem, ale też zimą. Model ma funkcję ogrzewania (moc jest równa 3,8 kW).

 

Wady

Podatność na zarysowania: Nieliczne osoby wskazują, że obudowa sprzętu jest podatna na drobne uszkodzenia mechaniczne w postaci zarysowań.

 

 

 

 

12. Klimatyzator przenośny Dimplex PC 35AMB 3500W

 

Wartym uwagi modelem jest Dimplex PC 35AMB, ponieważ umożliwia skuteczne ochłodzenie temperatury w pomieszczeniu, co przydaje się w sezonie letnim. Model jest przeznaczony do montażu na ścianie, ale jest mobilny, więc można go przenosić w dowolne miejsce. Urządzenie ma kilka funkcji, takich jak chłodzenie, grzanie, wentylację oraz osuszanie.

Na obudowie znajdują się przyciski, które umożliwiają sterowanie sprzętem. Istnieje także możliwość regulacji ustawień z pomocą pilota z wyświetlaczem LCD. Urządzenie można zaprogramować na kolejne 24 godziny czy wykorzystać funkcję „sleep”. Kupujący twierdzą, że model jest bardzo trwały i sprawnie schładza pomieszczenie.

Do zestawu dołączono termometr LCD umożliwiający sprawdzenie, jak ciepło jest w pokoju. Jest to klimatyzator typu split, co oznacza, że pobiera powietrze z pomieszczenia, a nie z zewnątrz i je ochładza, więc nie trzeba ingerować w konstrukcję ściany (można go ustawić na balkonie a dyszę chłodzącą nakierować na pomieszczenie). Urządzenie ma kółka, dlatego można je łatwo przenieść. Wymiary modelu to 30 cm x 50,5 cm x 77,8 cm.

Dimplex PC 35AMB to klimatyzator, który waży 29,5 kg. Wymiary urządzenia są równe 30 cm x 50,5 cm x 77,8 cm.

 

Zalety

Obsługa: Klimatyzator można wygodnie obsługiwać przy użyciu dołączonego do zestawu pilota, który ma czytelny wyświetlacz LCD, więc nie trzeba wstawać z kanapy, aby zmienić ustawienia.

Tryby: Sprzęt można używać nie tylko do chłodzenia pomieszczeń, lecz również do ogrzewania (zimą), do wentylowania oraz suszenia, co przydaje się przy zwiększonej wilgotności powietrza.

Przestawianie: Urządzenie nie jest przeznaczone do montażu na ścianie i ma kółka, dlatego można bardzo łatwo i szybko przestawić je do wybranego pomieszczenia.

System 24-godzinny: Istnieje możliwość ustawienia pracy klimatyzatora 24 godziny wcześniej, dzięki czemu można dopasować jego działanie do temperatury na zewnątrz oraz swojego planu dnia.

 

Wady

Prędkość pracy: Niektórzy twierdzą, że ilość dostępnych prędkości pracy wentylatora jest zbyt mała, co sprawia, że nie można łatwo dostosować działania urządzenia do panujących warunków.

 

 

 

 

13. Klimatyzator LG P12EN Standard Inverter 3,5 kW

 

Klimatyzator LG Standard Plus P12EN jest przeznaczony do montażu na ścianie. Urządzenie ma funkcję chłodzenia oraz ogrzewania powietrza. Co ważne, sprzęt jest wyjątkowo prosty w instalacji. Poza tym produkt wyposażono w funkcję automatycznego oczyszczania, co zapobiega powstawaniu pleśni i gromadzeniu się bakterii na wymienniku ciepła.

W trybie chłodzenia poziom generowanego przez model hałasu wynosi 59 dB. Z uwagi na funkcję Auto Swing sprzęt reguluje przepływ powietrza w 4 kierunkach (w zależności od panujących w otoczeniu warunków). Urządzenie ma elegancki, płaski panel przedni, dlatego nie wpływa negatywnie na wystrój pomieszczenia. Produkt ma wymiary: 83,7 cm x 30,8 cm x 18,9 cm.

Konsumentom przypadł do gustu przedstawiony klimatyzator, ponieważ efektywnie działa i zwiększa komfort przebywania w domu, zwłaszcza w czasie upałów. Sprzęt ma inwerterową sprężarkę, która dostosowuje swoją wydajność do warunków otoczenia, aby móc utrzymać ustawioną przez nas temperaturę w pomieszczeniu. Wysuwany filtr jest łatwy w czyszczeniu, a wyświetlacz na panelu pozwala na kontrolę zużycia energii.

Model LG Standard Plus P12EN ma wymiary: 83,7 cm x 30,8 cm x 18,9 cm. Hałas generowany przez klimatyzator wynosi 59 dB (w trybie chłodzenia). Sprzęt możemy użytkować przez cały rok, ponieważ ma funkcję ogrzewania powietrza.

 

Zalety

Kompaktowa obudowa: Obudowa modelu ma kompaktowe wymiary. Przedni panel jest płaski i elegancko się prezentuje na ścianie.

Automatyczne oczyszczanie wymiennika ciepła: Z uwagi na funkcję automatycznego oczyszczania wymiennika ciepła nie należy się martwić, że na tym elemencie pojawi się pleśń i bakterie.

Wyświetlacz zużycia energii: Klimatyzator ma wyświetlacz, z pomocą którego możemy na bieżąco kontrolować poziom zużycia energii.

Zdalne sterowanie: W zestawie jest pilot zdalnego sterowania, więc nie musimy podchodzić do urządzenia, aby zmienić ustawienia pracy.

Wykrywanie błędów: Jeśli podczas działania urządzenia pojawi się błąd, zostaniemy o tym poinformowani, w efekcie czego możemy szybko wezwać fachowca.

 

Wady

Nierównomierna praca w trybie nocnym: Konsumenci zauważyli, że po włączeniu trybu nocnego sprzęt nierównomiernie pracuje i wyraźnie słyszalne są zmiany prędkości silnika.

 

 

 

 

14. Klimatyzator ścienny Inventer Split Kaisai Eco KEX-18KTAI + KEX-18KTAO

 

Klimatyzator ścienny Kaisai Eco to nowoczesne urządzenie, które zostało zaprojektowane z zastosowaniem innowacyjnych technologii. Model jest wyposażony w system pozwalający zaoszczędzić do 70% w czasie gdy urządzenie działa w trybie ekonomicznym. Sprzęt może pracować w dwóch trybach – chłodzenia oraz grzania, dzięki czemu użytkownik może korzystać z nadmuchu zarówno w lecie, jak i w zimie.

Urządzenie jest przystosowane do zamontowania dodatkowego rozszerzenie w postaci bezprzewodowego sterowania za pomocą Wi-Fi. Klimatyzator typu split ma możliwość pracy w szerokim zakresie temperatur. Model ma zarówno tryb grzania, jak i chłodzenia. Urządzenie ma także opcję pracy w trybie automatycznym, który pozwala na dopasowanie optymalnej temperatury do tej panującej we wnętrzu.

Do zestawu dołączony jest pilot zdalnego sterowania o czytelnym wyświetlaczu z ekranem, na którym pokazywane są najważniejsze informacje. Poziom hałasu jednostki wewnętrznej wynosi 44 – 25 dB., a jednostki zewnętrznej 56 dB. Użytkownicy potwierdzają, że jest to model godny polecenia.

Klimatyzator ścienny inventer split Kaisai Eco KEX-18KTAI + KEX-18KTAO to model przeznaczony do pracy w pomieszczeniach o wielkości od 35 do 50 m2. Produkt ma klasę energetyczną A++ w czasie chłodzenia oraz A+ pracując w trybie grzania. Energooszczędny model jest dostępny w kolorze białym.

 

Zalety

Energooszczędny: Klimatyzator został zaprojektowany z zastosowaniem nowoczesnej technologii, która pozwala zaoszczędzić do 70% energii elektrycznej w trakcie pracy urządzenia. Model ma praktyczną funkcję umożliwiającą pracę w trybie eko.

Cichy: Urządzenie wewnętrzne generuje hałas w zakresie od 25 do 44 dB. Oznacza to, że nie przeszkadza w pracy czy normalnym funkcjonowaniu. Jednostka zewnętrzna wytwarza hałas około 56 dB.

 

Wady

Moduł WiFi: W zestawie z urządzeniem nie ma modułu WiFi. Użytkownik musi sam dokupić i zainstalować sterownik, aby obsługiwać klimatyzację za pomocą smartfona lub tableta.

Pilot: Klimatyzator można obsługiwać za pomocą pilota zdalnego sterowania, który jest trudny do opanowania bez dokładnego przestudiowania instrukcji obsługi.

 

 

 

 

Przewodnik zakupowy – Jaki klimatyzator kupić?

 

Do niedawna najlepsze klimatyzatory znajdowały zastosowanie głównie w biurach czy sklepach. Obecnie tego typu sprzęty są używane także w domach, gdyż pozwalają się ochłodzić w letnie, upalne dni i noce. Co więcej, znaczna część klimatyzatorów ma funkcję ogrzewania i może być wykorzystywana także zimą. Jak znaleźć model spełniający wszystkie oczekiwania? O tym piszemy w poniższym poradniku zakupowym.

 

 

Klimatyzator stacjonarny

Klimatyzator stacjonarny jest wydajnym sprzętem. Jednak jak sama nazwa wskazuje, należy go zamontować na stałe w jednym miejscu, co nie jest dobrym rozwiązaniem np. dla osób mieszkających w wynajmowanym mieszkaniu. Wśród urządzeń stacjonarnych wyróżnia się modele typu split oraz monoblokowe. Te pierwsze są zbudowane z dwóch jednostek, wewnętrznej (wyposażonej m.in. w parownik, umieszcza się go wewnątrz budynku) i zewnętrznej ze sprężarką i skraplaczem, którą należy zamontować na zewnątrz. Hałas generowany przez klimatyzator typu split nie powinien nam przeszkadzać, bo jego źródłem jest jednostka zewnętrzna. Na szczególną uwagę zasługują modele kanałowe, które pozwalają na równomierne rozprowadzanie chłodnego powietrza w kilku pomieszczeniach. Nie wpływają one negatywnie na wystrój wnętrza, gdyż można je zamontować w podwieszanym suficie. Kanały klimatyzatora są zakończone kratką wentylacyjną. Sprzęt taki nie tylko chłodzi, ale i oczyszcza powietrze. Klimatyzator monoblokowy jest zbudowany z jednej części, którą montuje się w przygotowanej wnęce ściennej, ewentualnie okiennej. Wśród stacjonarnych klimatyzatorów, ze względu na sposób montowania, możemy wyróżnić klimatyzator kasetonowy, kórego jednostka wewnętrzna jest montowana jako klimatyzator sufitowy. Dobrze się on sprawdzi przy sufitach podwieszanych, bo można go całkowicie ukryć. 

 

Klimatyzator przenośny

Jeżeli nie mamy możliwości zamontowania w budynku mieszkalnym stacjonarnego klimatyzatora, pozostaje nam zakup sprzętu przenośnego. Do wyboru także mamy urządzenia split i monoblokowe, które pod względem budowy nie różnią się znacząco od modeli stacjonarnych. Jeżeli zdecydujemy się na zakup klimatyzatora zbudowanego z jednej jednostki roboczej, będziemy musieli wystawić na zewnątrz rurę. Wymaga to otwarcia lub uchylenia okna, co może wpływać na efektywność chłodzenia pomieszczenia. W razie konieczności możemy skorzystać z usług fachowca, który w ścianie wykona specjalny przepust do wyprowadzenia rury, ale jest to duży wydatek. Co prawda jednostki klimatyzatora typu split także są ze sobą połączone, ale rura pomiędzy nimi jest mniejsza, podobnie jak generowany hałas podczas pracy.

W ofercie niektórych marek możemy znaleźć urządzenia bez rury, dobrze przystosowane do przenoszenia z jednego pomieszczenia do drugiego. Jednak część osób uważa, że są one nieco mniej wydajne niż pozostałe typy urządzeń przenośnych. Aby zdecydować, jaki klimatyzator wybrać, trzeba się zastanowić, gdzie będziemy go używać i na jak efektywnym chłodzeniu nam zależy.

 

Klimatyzator samochodowy

Klimatyzatory są używane nie tylko w domach. Są specjalne modele znajdujące zastosowanie w samochodach osobowych,jak i ciężarowych. Przeważnie są one podzielone na dwie części: kompresor montowany na zewnętrznej ścianie kabiny oraz parownik instalowany na dachu, ewentualnie wewnętrznej stronie ściany kabiny. Nie są to duże sprzęty, jednak pozwalają na przetrwanie letnich upałów. Trzeba pamiętać, że wysoka temperatura może utrudniać skupienie się na drodze. Na zakup klimatyzatora samochodowego coraz częściej decydują się kierowcy pokonujący dziennie wielokilometrowe trasy, zwłaszcza prowadzący duże samochody ciężarowe.

 

Moc chłodnicza

Najważniejszym parametrem w przypadku klimatyzatorów jest moc chłodnicza. Podczas poszukiwań odpowiedniego sprzętu trzeba wziąć pod uwagę metraż pomieszczenia, w którym będzie pracować. Przyjmuje się, że na 1 m2 powierzchni przypada 100 W mocy. To oznacza, że do 25 m2 pokoju będziemy potrzebować urządzenia o mocy 2500 W (2,5 kW). Tym samym patrząc w drugą stronę, klimatyzator 7 kW ochłodzi powierzchnię 70 m2, a klimatyzator 10kW poradzi sobie na powierzchni 100 m2. Bardzo często producenci podają, do jak dużych pomieszczeń nadaje się konkretny model. To znacząco ułatwia rozeznanie na temat, jaki jest najlepszy klimatyzator.

 

Wydajność

Wydajność, inaczej przepływ powietrza, jest podawana w m3/h. Im wyższa jest jej wartość, tym lepiej, bo wtedy zyskujemy pewność, że sprzęt będzie efektywnie chłodził pomieszczenie. Przeważnie wydajność klimatyzatorów mieści się w zakresie od 200 m3/h do 400 m3/h.

 

 

Regulacja nawiewu

Zwykle klimatyzatory mają kilkustopniową regulację nawiewu, co daje możliwość dopasowania sposobu ich działania do swoich potrzeb. Warto sprawdzić, jak możemy zmieniać ustawienia sprzętu. W komplecie razem z urządzeniem może być przeznaczony do tego pilot. Dzięki niemu nie musimy podchodzić do klimatyzatora, aby go włączyć lub zmienić prędkość nawiewu. Modelem wyposażonym w moduł Wi-Fi można też sterować poprzez smartfon czy tablet, wystarczy zainstalować wskazaną przez producenta aplikację.

 

Waga i wymiary

Sprzęty przenośne ważą nie więcej niż 35 kg. Nawet cięższy model można bez zbędnego wysiłku umieścić w innym pokoju, ponieważ większość tego typu klimatyzatorów ma w podstawie kółka. Urządzenia stacjonarne są cięższe, przeważnie ważą ponad 40 kg. Pod względem całkowitych wymiarów klimatyzatory są zróżnicowane i powinniśmy z łatwością znaleźć sprzęt, który po montażu w wybranym miejscu nie będzie przeszkadzał domownikom.

 

Dodatkowe funkcje

Mówi się, że najlepszy klimatyzator nie tylko chłodzi powietrze, ale może je również ogrzewać, a nawet oczyszczać, osuszać i wentylować. Wyposażony w wymienione funkcje sprzęt może być używany przez cały rok, a nie tylko latem. Im większa liczba dodatkowych opcji, tym zwykle droższe okazuje się urządzenie, ale jednocześnie bardziej użyteczne.

 

Zakres temperatur

Żeby uniknąć narzekania, że urządzenie nie działa wystarczająco skutecznie, należy sprawdzić, w jak szerokim zakresie możemy regulować temperaturę. Zazwyczaj jest to od ok. 16 st. C do 30 st. C, choć czasami górna granica to 40 st. C.

 

Hałaśliwość

To, jak głośno pracuje klimatyzator, ma istotny wpływ na komfort użytkowania. Poziom generowanego hałasu nie powinien przekraczać 65 dB. Jeśli chcemy zostawić urządzenie włączone na noc, powinniśmy poszukać modelu z trybem nocnym. Po uruchomieniu go głośność pracy sprzętu obniża się nawet do 20 dB, dlatego wydawane przez niego dźwięki nie będą przeszkadzać w czasie snu.

 

Udogodnienia

Jednym z częściej stosowanych udogodnień w przypadku klimatyzatorów jest timer. Pozwala on na ustawienie godziny, w której sprzęt automatycznie się włączy lub wyłączy. Urządzenie z wbudowanym termostatem może utrzymywać stałą temperaturę w pomieszczeniu, którą samodzielnie zaprogramowaliśmy. Powinniśmy też sprawdzić, czy wybrany sprzęt ma opcję automatycznego restartu. Jeśli tak, uruchomi się on automatycznie (z wcześniej zdefiniowanymi ustawieniami) po przerwie w dostawie energii elektrycznej.

 

 

Design

Ponieważ sprzęty takie jak klimatyzatory są zwykle umieszczone w dobrze widocznym miejscu, wybrane urządzenie powinno ładnie się prezentować. Obudowa najczęściej jest biała lub czarna, choć to w dużej mierze zależy od marki. Nie może ona być podatna na uszkodzenia, gdyż wtedy szybko przestanie elegancko wyglądać (mało wytrzymały klimatyzator można zarysować np. podczas czyszczenia).

 

Klimatyzatory w dobrych cenach

Zamontowany na stałe klimatyzator ścienny czy klimatyzator okienny zapłacimy od 1000 zł do 5000 zł. Sprzęty przenośne są tańsze, bo kosztują przeważnie kilkaset złotych (jednak za wydajne urządzenie znanej marki także trzeba zapłacić ponad 1000 zł). Jeżeli ustalimy maksymalną kwotę, jaką możemy wydać na zakup klimatyzatora, wybranie tego właściwego może okazać się łatwiejsze. Sklep OBI czy Leroy Merlin, to miejsce gdzie klimatyzator możemy ogladnąc na żywo, podobnie oferty na klimatyzator maja takie sklapy jak Castorama, Media Expert, czy nawet Lidl. Porównania cen na klimatyzator można dokonać w sklepie Allegro. 

 

 

FAQ

 

P1: Jak działa klimatyzator?

Zasada działania klimatyzatora jest niemal identyczna jak zasada działania lodówki. W parowniku schładzane jest powietrze, a pobrane przez czynnik chłodniczy (czyli ciecz o niskiej temperaturze parowania) ciepło, transportowane jest do skraplacza, po czym jest ono transportowane na zewnątrz. Cały obieg działa dzięki zasilanej prądem sprężarce oraz wentylatorowi, który dodatkowo zwiększa przepływ powietrza między parownikiem a skraplaczem. Nie musisz się obawiać o zbytnie wychłodzenie i zawilgocenie pomieszczenia, w którym działa klimatyzator – możesz dowolnie ustawiać preferowaną przez Ciebie i innych użytkowników pomieszczenia temperaturę, dzięki czemu nie będzie Wam ani zbyt zimno, ani zbyt gorąco.

 

 

P:2 Jak zrobić klimatyzator?

Do własnoręcznego wykonania klimatyzatora, będziemy potrzebować styropianowego pojemnika, kostek lodu, taśmy, małego wiatraka, plastikowej rurki oraz noża. Wycinamy w pokrywie pojemnika otwór, w który wkładamy wiatrak. Następnie wycinamy kolejny otwór, tym razem na rurę. Przez nią będzie wydmuchiwane chłodne powietrze. Rurę umieszczamy w otworze i zabezpieczamy taśmą, by było jak najbardziej szczelnie. Do środka pojemnika wrzucamy dużą ilość lodu. Całość zakrywamy i uruchamiamy. Całość inwestycji to koszt 100 zł – 150 zł.

 

P3: Ile prądu pobiera klimatyzator?

Energia w klimatyzatorze jest potrzebna do obiegu powietrza oraz sprężania czynnika chłodniczego. Moc chłodniczą klimatyzatora można dowolnie ustawiać, w efekcie pobór mocy również będzie nieco inny, w zależności od tego, jak intensywnie nasze urządzenie będzie pracowało. Ważny jest również dobór odpowiedniego urządzenia do metrażu chłodzonego pomieszczenia. Uznaje się, że na każde 10m2 pobierane jest 1kW chłodniczy urządzenia. W takim razie do pomieszczenia o metrażu ok. 35 m2, powinniśmy wybrać urządzenie o mocy nie większej niż 3,5 kW. W przypadku  klasy energetycznej A pobór mocy wynosi około 1,1 kW, więc jest on ok. 3-krotnie niższy niż moc chłodnicza klimatyzacji.

 

P4: Ile skroplin produkuje klimatyzator?

W zależności od tego, jak wydajnie pracuje, klimatyzator produkuje w okresie kilku godzin nawet około 5 l wody. Należy systematycznie przeprowadzać kontrolę stanu odprowadzania cieczy, dwa razy do roku – po sezonie grzewczym oraz przed jego rozpoczęciem. Wówczas będziemy mieli pewność, że nasze urządzenie działa prawidłowo, a ciecz nie będzie powodowałą nieestetycznych zacieków na ścianach lub zastojów, które mogą być przyczyną bardzo nieprzyjemnego zapachu. W razie konieczności trzeba będzie zdemontować i przeczyścić rury odprowadzające ciecz z klimatyzatora.

 

 

P5: Jak ukryć klimatyzator?

Istnieje kilka sposobów na odwrócenie uwagi od klimatyzatora w taki sposób, by nie zepsuł wystroju pomieszczenia. Można np. zawiesić go nad oknem. Jeśli nie masz takiej możliwości, spróbuj innego sposobu – zawieś klimatyzator tuż pod sufitem. Często spotykanym rozwiązaniem jest również zakrycie klimatyzatora ażurowym frontem. W ten sposób zawsze będziemy mieli do niego dostęp, a powietrze będzie mogło swobodnie przepływać. Niektórzy wieszają klimatyzatory nad regałami , wówczas zawartość półek skutecznie odwraca uwagę od skrzynki pod sufitem. Pod klimatyzatorem możesz również zamontować półkę, która pasuje do reszty wystroju pomieszczenia.

 

 

Jak podłączyć klimatyzator?

 

Klimatyzator jest niezwykle praktycznym urządzeniem, które pomaga utrzymać prawidłową temperaturę w domu. Z poprzedniej części poradnika dowiedziałeś się, jaki klimatyzator jest polecany. Dzięki tej części dowiesz się, jak prawidłowo podłączyć klimatyzator.

 

 

Przygotowanie do instalacji klimatyzatora

Po rozpakowaniu urządzenia, przystępujemy do zapoznania się z jego instrukcją. Większość klimatyzatorów dostępnych na rynku składa się z jednostki zewnętrznej, czyli skraplacza oraz jednostki wewnętrznej, zwanej popularnie parownikiem. Łączą się one ze sobą kablami sieciowymi oraz przewodem freonowym z tzw. czynnikiem chłodniczym. Przed montażem poszczególnych części sprawdzamy, czy żadna z nich nie jest uszkodzona. Pamiętaj, żeby przygotować sobie wcześniej wszystkie potrzebne narzędzia. Na późniejszych etapach będziesz potrzebował m. in. wiertarki, ołówka itd.

 

Ważne odległości

W instrukcji obsługi klimatyzatora znajdziesz informacje odnośnie do odległości pomiędzy poszczególnymi jednostkami klimatyzatora. To bardzo ważne byś stosował się do zaleceń producenta, ponieważ to gwarantuje prawidłowe działanie urządzenia.

 

Montaż jednostki wewnętrznej

Przed rozpoczęciem montażu jednostki wewnętrznej wywierć w ścianie zewnętrznej otwór o średnicy ok. 6 cm. Wyprowadzisz nim rury i przewody elektryczne na zewnątrz. Po wywierceniu otworu o odpowiedniej średnicy, montujemy wspornik w pozycji poziomej do konstrukcji nośnej ściany. najlepiej zrobić to za pomocą wkrętów.

Kolejnym etapem montażu jest podłączenie przewodów – elektrycznych i freonowego – do jednostki wewnętrznej. Zrób to bardzo ostrożnie, ponieważ na tym etapie zapewniasz prawidłowe działanie całej jednostki. Następnie łączymy ze sobą rurkę do skroplin i przewody, owijając je taśmą izolacyjną. Przełóż przewody na zewnątrz i ułóż na stelażu jednostkę wewnętrzną.

 

 

Montaż jednostki zewnętrznej

Klimatyzator zewnętrzny, a dokłądniej jego jednostkę zewnętrzną możesz zamontować na elewacji, balkonie lub w innym wybranym miejscu. Do skrzynki przykręć nóżki, na których całość będzie się opierała. Ustaw urządzenie ostrożnie i pamiętaj o zachowaniu odległości od poszczególnych przedmiotów, którą zalecił producent. Postaraj się również, by klimatyzator nie znajdował się w pobliżu okien lub domu sąsiadów – generowany przez urządzenie hałas może im przeszkadzać.

Bardzo ważnym etapem podłączania jednostki zewnętrznej, jest montowanie odpływu skroplin. Przyłącze powinno się znajdować pod jednostką zewnętrzną. To właśnie dzięki temu woda podczas ogrzewania może być sprawnie odprowadzana. Jako kolejny podłączamy przewód freonowy. Doginamy kable i przewód, a następnie skracamy w miarę potrzeb w taki sposób, aby odległości między jednostkami zostały zachowane. Usuwamy nierówne skrawki z końcówek i nakładamy na nie nakrętki, by potem wygodnie i szczelnie je przymocować.

Ostatnim etapem montażu klimatyzacji jest odpowietrzenie instalacji freonowej i sprawdzenie szczelności całego układu. Te czynności możemy wykonać za pomocą wakuometru i pompy próżniowej.

 

 

» Przejrzyj produkty z poprzednich lat

Produkty te nie sa juz dostepne

 

Klimatyzator ścienny Samsung Wind-Free Ar12Mspxbwkneu

 

Urządzenie Samsung Wind-Free AR12MSPXBWKNEU jest odpowiednie do montowania na ścianie, a jego moc jest równa 3,5 kW. Produkt wygląda atrakcyjnie, w efekcie czego dopełnia wystrój wnętrza. Sprzęt ma obudowę z tworzywa sztucznego, co sprawia, że jest bardzo wytrzymały, więc można go używać przez lata. Dodatkowo model jest pokryty powłoką, która nie koroduje i nie rozwijają się na niej bakterie. Model jest intuicyjny w użyciu, dlatego wiele osób go poleca. Konsumenci twierdzą także, że urządzenie zajmuje niewiele miejsca i jest trwałe, w efekcie czego zyskało ich uznanie.

Ten klimatyzator split ma jonizator S-Plazma ion, który bardzo dobrze oczyszcza powietrze z drobnoustrojów, kurzu i różnych pyłków – filtracja jest skuteczna i szybka. Model ma filtr VIRUS DOCTOR, pozbywający się alergenów, wirusów i bakterii. Sprzęt wyposażono w tryb nocny, w którym dostosowuje temperaturę i nawiew oraz głośność pracy do odpowiedniego podczas snu. Urządzenie cicho pracuje, więc idealnie sprawdza się np. w nocy lub podczas pracy. Nawiew jest bardzo szeroki, co sprawia, że pokój szybko się schładza. Sprzęt dobrze pozbywa się nieprzyjemnych zapachów z powietrza.

Model ma funkcję Smart Saver, która odpowiednio dostosowuje ustawienia, aby czas chłodzenia i zużycie energii były jak najmniejsze. Urządzenie jest odpowiednie do użytku w pomieszczeniach o powierzchni do 35 m2. Istnieje możliwość wyboru trybu: grzanie, automatyczny, cyrkulacja wentylowanie, chłodzenie, osuszanie, szybkie chłodzenie i cichy.

 

» Przejrzyj produkty z poprzednich lat

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ