Ranking 8 najlepszych klimatyzatorów split w 2021

Ostatnio aktualizowane: 24.10.21

 

Klimatyzator Split – przewodnik zakupowy, ranking i test

 

Urządzenia do klimatyzacji pomieszczeń stają się coraz bardziej popularne. Komfortowa temperatura w miejscu pracy zwiększa efektywność, a w mieszkaniu pozwala zregenerować siły podczas upalnego lata. Klimatyzacja nie jest już postrzegana jako przejaw luksusu, czy snobizmu. I chociaż nadal nie jest to tania inwestycja, to coraz więcej osób rozważa zakup klimatyzatorów. Są tańsze sposoby na ochłodzenie powietrza, ale najskuteczniejsze są klimatyzatory split – z jednostką wewnętrzną i zewnętrzną. Najbardziej popularne wśród urządzeń do klimatyzowania mieszkań są klimatyzatory typu split marki LG. Jest to wiodący producent urządzeń elektronicznych i klimatyzacyjnych. Bardzo wysokiej jakości jest klimatyzator ścienny LG Standard Plus P12EN, który pracuje cicho, ma filtry antyalergiczne i antywirusowe, a jego nowoczesna obudowa bardzo dobrze komponuje się z wnętrzem. Niestety, jest to dość drogie urządzenie i pewnie nie każdy będzie mógł pozwolić sobie na taki wydatek. Jeżeli chcielibyście kupić produkt równie dobrej jakości, polecamy model LG Artcool Mirror AM12BP.NSJ. Ma on wydajną i efektywnie działającą sprężarkę inwerterową, zapewniającą skuteczne ogrzewanie oraz chłodzenie pomieszczenia. Urządzenie wygląda bardzo elegancko, ponadto nie generuje dużego hałasu. Wbudowane Wi-Fi sprawia, że do obsługi sprzętu można wykorzystywać smartfon lub tablet.

8 najlepszych klimatyzatorów split. Opinie w 2021 roku

 

Poniżej prezentujemy nasz ranking klimatyzatorów split nie wskazując faworyta. Wam pozostawiamy ocenę, który spośród nich to najlepszy klimatyzator split.

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

Najlepszy produkt

Zalety

Urządzenie posiada wysoką klasę energooszczędności. Rozbudowany system filtracji powietrza i samooczyszczania zapewnia idealnie czyste powietrze w klimatyzowanym wnętrzu. Jest to produkt przyjazny dla środowiska – ekologiczny czynnik chłodniczy – freon R410A. Wygodne sterowanie za pomocą pilota i możliwość zaprogramowania ustawień. Estetyczna, dyskretna obudowa komponująca się z każdym wystrojem.

Wady

Nie jest możliwy samodzielny montaż urządzenia, podnosi to jednorazowo koszty. Niektórym użytkownikom przeszkadza odgłos zmiany natężenia pracy klimatyzatora w trybie nocnym.

Podsumowanie

Jest to klimatyzator wysokiej klasy, pracujący niezawodnie, skutecznie chłodząc i filtrując powietrze. Można polecić go klientom, którzy cenią produkty najwyższej jakości. W opiniach klientów, jak i profesjonalistów jest to produkt oceniany bardzo wysoko.

Drugi wybór

Zalety

Klimatyzator ścienny ma inwerterową sprężarkę, która dostosowuje jego wydajność w zależności od panujących w pomieszczeniu warunków. Dzięki temu temperatura w mieszkaniu jest utrzymana na odpowiednim poziomie. Sprzęt ma funkcję automatycznego czyszczenia i wbudowane Wi-Fi.

Wady

W komplecie znajduje się pilot zdalnego sterowania. Ma on jednak małe przyciski, dlatego korzystanie z niego może okazać się mało wygodne.

Podsumowanie

Urządzenie cicho pracuje, także w nocy, więc można z niego korzystać niezależnie od pory dnia i mieć pewność, że nie będzie nam przeszkadzało. Model ma efektowny design. Szklany panel ładnie się prezentuje. Klimatyzator jest sprzedawany w komplecie z filtrem.

Rozważ też

Zalety

Niezaprzeczalną zaletą klimatyzatora jest wyposażenie go w filtr antybakteryjny Easy Filter Plus, który nie przysparza użytkownikom kłopotów w czyszczeniu, filtr Tri-Care eliminujący bakterie, alergeny i wirusy, oraz filtr antysmogowy PM1.0.

Wady

Nie jest to małe urządzenie, składa się z jednostki zewnętrznej o wymiarach: 660 mm, wysokość 475 mm głębokość 242 mm i jednostki wewnętrznej mającej szerokość 820 mm, wysokość 299 mm głębokość 215 mm. Wymaga to dobrego zaplanowania rozmieszczenia modułów urządzenia.

Podsumowanie

Klimatyzator wyposażono w szeroki nawiew, a także szereg funkcji ułatwiających użytkowanie i wpływających na trwałość urządzenia. Wymienić można chociażby automatyczną regulację żaluzji pionowych albo funkcję Auto Clean osuszającą automatycznie wymiennik czy technologię Durafin, która zapobiega korozji wymiennika.

 

 

Klimatyzator typu split

 

1. Klimatyzator Pokojowy Split LG Standard Plus P12EN

 

Klimatyzator ścienny LG Standard Plus P12EN jest cicho pracującym urządzeniem z nowoczesną, minimalistyczną obudową doskonale wtapiającą się we wnętrze. Urządzenie posiada wysoką klasę energooszczędności A++ dla chłodzenia i A dla ogrzewania. W tym modelu wykorzystany jest ekologiczny czynnik chłodniczy – freon R410A.

Klimatyzator ten chłodzi, ogrzewa, osusza i filtruje powietrze w pomieszczeniu. System 3-stopniowej filtracji powietrza (filtr antyalergiczny, filtr antywirusowy i automatyczne oczyszczanie) zapewnia niemal całkowite usuwanie alergenów i wirusów z klimatyzowanego pomieszczenia. Automatyczne oczyszczanie eliminuje rozwój bakterii na wymienniku.

LG Standard Plus P12EN posiada funkcję szybkiego schładzania (Jet Cool) i szybkiego ogrzewania powietrza. Kierunek nawiewu powietrza można ustawić w dowolnym kierunku. Klimatyzatorem steruje się za pomocą wielofunkcyjnego pilota. Pracę klimatyzatora można zaprogramować z 24-godzinnym wyprzedzeniem.

W opinii osób, które użytkują klimatyzator ścienny LG Standard Plus P12EN, bardzo dobrze spełnia on swoją funkcję. Doceniają także niezwykle skuteczny filtr, szczególnie istotny dla osób cierpiących na alergię.

Urządzenie LG Standard Plus P12EN wykorzystuje ekologiczny czynnik R410A. To dobry klimatyzator split do 2000 zł. Jego moc grzewcza wynosi 4 kW, a chłodnicza 3,5 kW.

 

Zalety

Oczyszcza powietrze: Sprzęt oczyszcza powietrze w pomieszczeniu z krążących w nim pyłków, kurzu, bakterii, wirusów i roztoczy. Ma on 3-stopniowy system filtracji, na który składa się: antyalergiczny filtr wstępny, antywirusowy filtr 3M, mikro-ochrona oraz automatyczne oczyszczanie.

Kilka trybów pracy: Klimatyzator daje do wyboru kilka różnych trybów pracy. To nie tylko chłodzenie i ogrzewanie, ale również: wentylacja i zdrowe osuszanie.

Automatyczny restart: W sytuacji, gdy niespodziewanie dojdzie do zaniku zasilania, nastąpi automatyczny restart urządzenia.

Równomierne rozprowadzanie strumienia powietrza: Specjalna konstrukcja wylotu powietrza zapewnia równomierne rozprowadzanie strumienia po całym pomieszczeniu.

Automatyczne oczyszczanie Plasmaster: Na wymienniku nie namnażają się drobnoustroje, zapobiega temu funkcja automatycznego oczyszczania Plasmaster.

 

Wady

Trudny montaż: Jak przyznają konsumenci, samodzielny montaż urządzenia nie jest łatwy, dlatego lepiej powierzyć to fachowcowi.

 

 

 

 

Klimatyzator split LG

 

2. Klimatyzator ścienny LG Artcool Mirror AM12BP.NSJ

 

LG Artcool Mirror AM12BP.NSJ to urządzenie, które z pewnością będzie dodatkową dekoracją w pomieszczeniu, w jakim zostanie zamontowane. Ma ono szklany panel tworzący oryginalny efekt lustrzanego odbicia. Sprzęt wyposażono w inwerterową sprężarkę, która samodzielnie dostosowuje swoją wydajność, żeby utrzymać w pokoju odpowiednią temperaturę.

Wymiary jednostki wewnętrznej są równe: 83,7 cm x 30,8 cm x 19,2 cm, dlatego nie zajmuje dużo miejsca na ścianie. Klimatyzator pozwala na szybkie ochłodzenie lub ogrzanie pomieszczenia, przepływ powietrza wynosi 1620 m3/h. Umożliwia on kontrolę zużycia energii za pomocą specjalnego wyświetlacza.

Jakie są najważniejsze zalety sprzętu? Konsumentom spodobało się w szczególności to, że skutecznie oczyszcza on powietrze z krążących w nim zanieczyszczeń. Jest to możliwe za sprawą wbudowanych filtrów: plazmowego, antyalergicznego oraz antywirusowego. Montaż klimatyzatora nie jest kłopotliwy, podobnie jak jego obsługa. Parametry pracy urządzenia można zmieniać przy użyciu pilota, ewentualnie swojego smartfona (po zainstalowaniu specjalnej aplikacji).

Model LG Artcool Mirror AM12BP.NSJ ma moc grzewczą równą 3,8 kW, jego moc chłodnicza wynosi 3,5 kW. Zastosowany czynnik chłodniczy to R32.

 

Zalety

Wbudowane Wi-Fi: Sprzęt jest uznawany za nowoczesny, ponieważ ma wbudowany moduł Wi-Fi. Za sprawą takiego rozwiązania możliwe jest obsługiwanie klimatyzatora przy użyciu tabletu lub smartfona.

Efektowny design: To, co wyróżnia model, to bardzo ciekawy design. Szklany panel przedni zapewnia efekt lustrzanego odbicia, sprzęt pełni więc funkcję dekoracyjną.

Wbudowane filtry: rządzenie wyposażono w trzy filtry: antywirusowy, antybakteryjny oraz plazmowy. Oczyszczają one powietrze z zanieczyszczeń, m.in. kurzu, roztoczy i bakterii.

Cicha praca: Klimatyzator nie jest hałaśliwy, dlatego możemy włączyć go na noc. Po wyborze trybu nocnego poziom głośności dźwięków wydawanych przez sprzęt obniża się do 19 dB.

 

Wady

Niewygodny pilot: Urządzenie można obsługiwać za pomocą pilota, który znajduje się w zestawie. Jednak część kupujących twierdzi, że używanie go nie jest komfortowe (wynika to z małych przycisków).

 

 

 

 

Klimatyzator split Samsung

 

3. Klimatyzator Split Samsung Wind-Free Comfort AR09TXFCAWKNEU/X

 

Klimatyzator Split Samsung Wind-Free Comfort AR09TXFCAWKNEU/X jest polecany do użytku w domach mieszkalnych, restauracjach, hotelach i obiektach użyteczności publicznej. Dobrze spełnia swoje zadanie w środowisku, w którym przebywają alergicy bowiem wyposażono go w potrójny system filtracji powietrza, filtry Tri-Care, Easy Filter Plus i PM1.0. Pierwszy z nich to łatwy w czyszczeniu filtrator powietrza, drugi to filtr antybakteryjny, a trzeci pełni funkcję antysmogową.

Technologia Wind Free 23000 dba o dostarczanie świeżego powietrza bez uczucia silnego nawiewu czy przeciągu. Zastosowano tu również takie technologie jak Good’sleep regulującą temperaturę podczas snu oraz funkcję Smart Saver, Zero Standby Power, a także 24 godzinny timer oraz wskaźnik czyszczenia filtra. Klimatyzator split Samsung jest w klasie energetycznej zarówno grzania jak i chłodzenia A++. Urządzenie ma szeroki nawiew i automatyczną regulację żaluzji pionowych.

Urządzenie wyposażono w pilot zdalnego sterowania z funkcją programowania, a zarządzanie klimatyzatorem jest również możliwe z modułu WiFi, a także za pomocą aplikacji Bixby i z użyciem sterowania głosowego. 

Klimatyzator Split Samsung Wind-Free Comfort AR09TXFCAWKNEU/X to polecane przez wielu klientów urządzenie zapewniające odpowiednie warunki w mieszkaniu. 

 

Zalety

Nawiew bez przeciągu: Dzięki technologii Wind Free 23000 i wykonanej na obudowie perforacji urządzenie dostarcza powietrze o żądanej temperaturze nie powodując nieprzyjemnego poczucia przewiewu. 

Automatyczna zmiana trybu pracy: 4 biegi wentylatora można ustawić z dowolnym, automatycznie zmienianym trybie pracy, na które składają się tryb auto, cyrkulacja, chłodzenie, grzanie, osuszanie, tryb TURBO zapewniający szybkie chłodzenie oraz tryb Quiet, który nie przekracza 19dB emitowanego dźwięku. 

Oszczędność energii: Urządzenie wykonano w klasie energetycznej A++, zarówno chłodzenie jak i grzanie. Na oszczędność energii wpływ ma wykorzystana funkcja Smart Saver, która optymalizuje zużycie energii poprzez dokładne dopasowanie czasu chłodzenia i grzania. 

Poziom głośności: Klimatyzator należy do grupy cichych urządzeń, jego praca w trybie quiet emituje jedynie 19 dB, na najwyższych obrotach emisja hałasu nie przekracza 38dB

 

Wady

Klimatyzator składający się z jednostki zewnętrznej i wewnętrznej zajmuje sporo miejsca, a także instalacja jego wymaga udziału fachowca. Trzeba starannie zaplanować umieszczenie obu jednostek, tak aby efektywnie podawały powietrze, a jednocześnie nie przeszkadzały w życiu codziennym

 

 

 

 

Klimatyzator ścienny split

 

4. Klimatyzator ścienny Airwell HKD AWSI-HKD024-N11/AWAU-YKD024-H11

 

Bez sprzętu Airwell HKD AWSI-HKD024-N11/AWAU-YKD024-H11 nasz ranking nie byłby kompletny. To klimatyzator ścienno-sufitowy, którego moc chłodnicza wynosi 6,25 kW, a grzewcza 7 kW. Wygląda on nowocześnie, a jednocześnie bardzo elegancko, przedni panel jest płaski i znajduje się na nim czytelny wyświetlacz. Urządzenie daje do wyboru kilka trybów pracy, w tym turbo oraz sen.

Za sprawą czasowego programatora możemy ustawić, w jakich godzinach klimatyzator będzie się automatycznie włączał i wyłączał. Nie musimy się obawiać, że na wymienniku zaczną namnażać się bakterie, ponieważ zapobiega temu funkcja automatycznego oczyszczania i osuszania. Wymiary jednostki wewnętrznej to: 104,5 cm x 31,5 cm x 23,5 cm.

Jak przyznają konsumenci, montaż urządzenia nie sprawia dużego problemu. Wynika to m.in. z tego, że odpływ skroplin można podłączyć zarówno po prawej, jak i po lewej stronie (w zależności od własnych potrzeb). Także obsługa sprzętu jest łatwa i z ustawieniem odpowiedniej temperatury poradzą sobie wszyscy domownicy.

Sprzęt Airwell HKD AWSI-HKD024-N11/AWAU-YKD024-H11 wykorzystuje czynnik R32. Jego maksymalna moc grzewcza jest równa 7 kW, a moc chłodnicza wynosi 6,25 kW.

 

Zalety

Eliminuje bakterie i kurz: Urządzenie eliminuje krążące w powietrzu bakterie, kurz i podobne zanieczyszczenia (do 99,9%), za co odpowiada filtr katalityczny nano.

Cyfrowa autodiagnoza: Klimatyzator ma funkcję cyfrowej autodiagnozy, więc po wykryciu usterki na wyświetlaczu pojawia się kod informujący o konkretnym błędzie.

Mało kłopotliwy montaż: Montaż sprzętu nie jest kłopotliwy i możemy umieścić go w dowolnym miejscu na ścianie. Odpływ skroplin można podłączyć po dowolnej stronie obudowy.

 

Wady

Nieelegancka obudowa: Nie wszystkim konsumentom przypadł do gustu wygląd klimatyzatora. Część z nich uważa, że obudowa prezentuje się mało efektownie.

Brakuje Wi-Fi: Nie jest to model z modułem Wi-Fi, dlatego nie możemy obsługiwać go przy użyciu smartfona. Do zmiany ustawień służy dołączony do zestawu pilot.

 

 

 

 

Klimatyzatory kanałowe split

 

5. Klimatyzator Kanałowy LG CB24L

 

Klimatyzator kanałowy LG CB24L to urządzenie posiadające możliwość rozdzielenia powietrza na kilka pomieszczeń za pomocą dystrybutora rozdzielającego. Klimatyzator ten wyposażony jest w energooszczędną sprężarkę i wentylator. Jego wydajność to dla chłodzenia 7 kW i 7,7 kW dla ogrzewania.

Rurociąg chłodniczy jest na tyle długi, że pozwala na oddalenie jednostki zewnętrznej nawet do 50 metrów. Różnica wysokości do 30 metrów umożliwia zainstalowanie jednostki na dachu lub w garażu podziemnym.

Klimatyzator wyposażony jest w przewodowy sterownik ścienny. Można sterować go również pilotem. Programator tygodniowy umożliwia ustawienie do czterech programów dziennie, oddzielnie na każdy dzień tygodnia. Podstawowe funkcje tego urządzenia to chłodzenie, chłodzenie intensywne, ogrzewanie, osuszanie oraz wentylacja (wymuszenie cyrkulacji powietrza). Wbudowana pompka skroplin odprowadza zebrany kondensat.

Ponadto LG CB24L posiada kilka bardzo funkcjonalnych opcji: cicha praca nocna jednostki zewnętrznej, czujnik temperatury, czujnik ciśnienia, „gorący start”, auto restart, automatyczna zmiana trybu pracy, zabezpieczenie dostępu przed dziećmi. Opinie użytkowników o klimatyzatorze kanałowym LG CB24L są bardzo pozytywne. Klienci są zadowoleni z systemu Multi Split, bo rozwiązuje on problem klimatyzowania całego budynku.

LG CB24L to klimatyzator o mocy grzewczej równej 7,7 kW. Moc chłodnicza urządzenia wynosi 7 kW. Zastosowany czynnik to R410A.

 

Zalety

Wygodny montaż jednostki zewnętrznej: Jednostkę zewnętrzną możemy zamontować nie tylko na elewacji, ale również w garażu podziemnym czy na dachu. Różnica wysokości między nią a jednostką wewnętrzną może wynosić maksymalnie 30 m.

Pompka skroplin: Urządzenie zostało wyposażone w pompkę skroplin. Pozwala ona na odprowadzanie ich na wysokość do 700 mm. To znacząco ułatwia pozbywanie się skroplonej pary wodnej.

 

Wady

Nie ma modułu Wi-Fi: Zmiana sposobu działania sprzętu jest możliwa za pomocą dołączonego do niego pilota. Model standardowo nie ma wbudowanego modułu Wi-Fi (to opcja dodatkowa).

Mało czytelny sterownik ścienny: Do klimatyzatora został dołączony przewodowy sterownik ścienny. Są osoby, które uważają, że jest on mało czytelny.

 

 

 

 

klimatyzator multi split zestaw

 

6. Mitsubishi Multi Split MXZ-2E53VAHZ

 

Mitsubishi Multi Split MXZ-2E53VAHZ to urządzenie oferujące moc grzania na poziomie 6,4 kW i chodzenia 5,3 kW. Jednostka zewnętrzna systemu multisplit o wymiarach: Wysokość 796 mm, szerokość 950 mm i głębokość 330 mm pozwala na podłączenie do niej dwóch jednostek wewnętrznych.

Maksymalna długość instalacji wynosi do 30 m pod warunkiem umieszczenia obu modułów na tej samej wysokości. Klimatyzator multi split – zestaw wymaga do pracy zabezpieczenia bezpiecznikiem 16 A, a zakres jego regulacji temperatury w pomieszczeniu zamyka się w przedziale °C -10~+46. A producent deklaruje, że klasa energetyczna chłodzenia to A++, a grzania A+.

Test klimatyzatorów split pokazuje, że kupowane urządzenie jest fabrycznie napełnione czynnikiem chłodniczym R32, a także posiada wbudowany tryb pompy ciepła, ta opcja pozwala na ogrzanie pomieszczeń w sposób oszczędny oraz zapewnia doskonałą sprawność, gdy temperatury za oknem spadają do niskich wartości. Sprzęt posiada regulator zimowy, a w przypadku awarii zasilania automatycznie się uruchomi ponownie po jego powrocie.

Mitsubishi Multi Split MXZ-2E53VAHZ składa się z jednostki zewnętrznej, do której można podłączyć dwie jednostki wewnętrzne. 

 

Zalety

Funkcjonalność: Jedna jednostka zewnętrzna może obsłużyć dwie jednostki wewnętrzne, oznacza to, że możemy zaopatrzyć w klimatyzację od razu 2 pomieszczenia.

Regulator zimowy: Wyposażenie jednostki w regulator zimowy sprawia, że w nawet niskich temperaturach możemy nastawić urządzenie na chłodzenie, aby uzyskać tak niską temperaturę jaka potrzebujemy. 

Wbudowana pompa ciepła: Wbudowana pompa ciepła wpływa na oszczędności energii przy zimowym ogrzewaniu. Sprawia ona, że zewnętrzne zimne powietrze, dzięki czynnikowi chłodniczemu i sprężeniu wytwarza ciepło użytkowe. 

 

Wady

Skomplikowana instalacja: Instalacja klimatyzatora wymaga specjalistycznej ekipy montażowej. Zatem do zakupu sprzętu należy doliczyć koszt instalacji przez profesjonalistów.

 

 

 

 

Klimatyzator split 5 kw

 

7. Klimatyzator Split LG S18EQ 5kW

 

Klimatyzator Split LG S18EQ 5kW to ciche i wydajne urządzenie. Jednostkę wewnętrzną charakteryzuje obciążenie chłodnicze 5 kW, a grzewcze 3,9 kW i osiąga ona wydajność chłodzenia 0.9/5.0/5.5 kW, oraz grzania 0.9/5.8/6.4 kW.

W zależności od ustawionych parametrów klimatyzator split 5 kW oferuje przy grzaniu jedną z podanych wartości przepływu powietrza: 660/810/960 m3/h, a także w zależności od ustawień przepływ powietrza przy chłodzeniu wynosi: 480/630/780/870/930 m3/h. Według danych przekazanych przez producenta sprzęt reprezentuje klasę energetyczną A++ w przypadku grzania i klasę A+ przy chłodzeniu i szacuje się roczne zużycie energii przy chłodzeniu 250 kWh, a przy grzaniu 1270 kWh.

Wymiary jednostki wewnętrznej wynoszą 998 x 345 x 210 mm, a jej waga to 11,9 kg. Jednostka zewnętrzna natomiast ma wymiary 770 x 545 x 288 mm i waży 34,4 kg i oferuje zakres pracy chłodzenia w przedziale -15~+48 stopni Celsjusza i grzania -10~+24 stopni. Zastosowano w niej czynnik chłodniczy typu R32, a minimalna długość instalacji wynosi 3 m, maksymalna 30 m. W sprzęcie zastosowano podwójną rotacyjną sprężarkę.

Klimatyzator Split LG S18EQ 5kW klienci oceniają jako sprzęt o dużym potencjale chłodniczym z inteligentną diagnostyką.

 

Zalety

Sprzęt wyposażono w 4 stronny nawiew, dzięki któremu powietrze jest rozprowadzane skutecznie po całym pomieszczeniu nie powodując przeciągów. 

System filtracji powietrza: Sprzęt wyposażono w potrójny system filtracji powietrza, który zapewnia usunięcie wirusów w 99,9 %, mamy tu filtr antyalergiczny wstępny, filtr antywirusowy 3M mikro-ochrona i funkcję automatycznego oczyszczania – zapobiegającą rozwojowi grzybów i pleśni na wymienniku.

Tryby pracy: Klimatyzator Split LG S18EQ 5kW wyposażono w automatyczny tryb pracy nocnej, a także tryb Jet Cool, który potrafi szybko schłodzić pomieszczenia. 24 godzinne programowanie pozwala na precyzyjne ustawienie sposobu pracy przez całą dobę. 

Zarządzanie sprzętem: Zarządzanie odbywa się za pomocą wielofunkcyjnego bezprzewodowego pilota. Za jego pomocą zaprogramujemy urządzenie, a ustawienia odczytamy na wyświetlaczu LED umieszczonym na obudowie

 

Wady

Brak pompy ciepła: W urządzeniu nie zastosowano funkcji pompy ciepła, która wpływa na obniżenie kosztów ogrzewania zimą.

Zarządzanie zdalne: Zarządzanie sprzętem odbywa się jedynie z pozycji pilota zdalnego sterowania, nie ma on modułu WiFi i nie ma możliwości robienia ustawień z pozycji smartfona.

 

 

 

 

Najcichszy klimatyzator split

 

8. Klimatyzator ścienny Daikin Stylish FTXA25BT / RXA25A

 

Klimatyzator ścienny Daikin Stylish FTXA25BT / RXA25A ma innowacyjny system rozprowadzania powietrza, nazwany Efektem Coandy. Polega to na tym, że w zależności od tego czy klimatyzator grzeje powietrze czy je chłodzi, inaczej ustawia klapy nawiewu. W chwili grzania klapy kierują ciepłe powietrze w dół i wymuszają pionowy przepływ powietrza, a przechodząc w tryb chłodzenia klapy kierują chłodne powietrze ku sufitowi rozpraszając je.

Sprzęt jest wykorzystywany przez użytkowników nie tylko do chłodzenia pomieszczeń z regulowaną siłą nadmuchu i kontrolą temperatury, ale także do grzania pomieszczeń w sposób tańszy od innych elektrycznych urządzeń grzewczych. Ponadto ten najcichszy klimatyzator split zapewnia doskonałą wentylację, a także pełni funkcję urządzenia osuszającego wnętrza i eliminacji nadmiaru wilgoci.

Dodatkowo sprzęt ten jest zarządzany nie tylko pilotem zdalnego sterowania, ale także można nim sterować za pomocą telefonu lub tabletu z systemem Android lub iOS. Za pomocą WiFi można ustawić wszelkie parametry klimatyzatora łącznie z jego programowaniem. Daikin Online Controller pozwala na zarządzanie do 50 jednostkami. 

Klimatyzator ścienny Daikin Stylish FTXA25BT / RXA25A to sprzęt o unikalnym designie i jest dostępny w kilku wersjach kolorystycznych: Białej, srebrnej, czarnym macie, oraz czarnym o drewnianej fakturze. 

 

Zalety

Tryby pracy: Urządzenie zaopatrzono w szereg trybów ułatwiających użytkowanie, a także wpływających na mniejsze zużycie energii. Możemy tu wyróżnić tryb ekonomiczny, tryb nocny, tryb pracy samego wentylatora, tryb komfortowy, pracę na pełnej mocy, a także tryb bezczynności. 

Cicha praca: Producent opisuje swoje urządzenie jako to, które pracuje cicho, dodatkowo daje możliwość użytkownikowi na samodzielne obniżenie głośności pracy jednostki zewnętrznej jak i wewnętrznej o 3dB, czynność tę użytkownik wykona zdalnie przez telefon. 

Automatyka: Zaprogramowane urządzenie utrzymuje wybraną temperaturę w sposób automatyczny i płynnie przełącza się z trybu grzania na chłodzenie i odwrotnie. A klapy samoczynnie skierują powietrze tak, aby osiągnięcie żądanej temperatury było najszybsze.  

 

Wady

Instalacja: Urządzenie bezwzględnie wymaga specjalisty, który określi jego położenie gwarantujące skuteczną i efektywną pracę. Zatem wizyta instalatora jest absolutnie nieodzowna. 

 

 

 

 

Przewodnik zakupowy – Jaki klimatyzator split kupić?

Jest wiele sposobów na ochłodzenie się podczas upałów – lody, wachlarze, wiatraki, chłodna kąpiel to tylko doraźne metody przynoszące chwilową ulgę. Aby być w dobrej kondycji, trzeba zapewnić sobie komfortowe warunki w miejscu, gdzie przebywamy najdłużej i regenerujemy swoje siły. O ile w miejscu pracy nie zawsze mamy wpływ na przyjazną nam temperaturę otoczenia, to w domu możemy stworzyć sobie odpowiedni klimat.

Z obniżeniem temperatury w niewielkim pomieszczeniu może poradzić sobie klimatyzator przenośny. Jest to stosunkowo niedrogie urządzenie. Pracuje jednak dość głośno. Jednostajny szum po pewnym czasie staje się bardzo uciążliwy.

Klimatyzacja split jest więc tutaj najskuteczniejszym rozwiązaniem. Klimatyzator split składa się z jednostki wewnętrznej – klimatyzatora umieszczonego wewnątrz domu i jednostki zewnętrznej, czyli agregatu – na zewnętrznej ścianie budynku.

Opinie o klimatyzatorach split nie zawsze są pozytywne. Panuje pogląd, że klimatyzacja jest powodem przeziębień, a nawiew przenosi bakterie, wirusy i grzyby. Jest to niesprawiedliwa opinia. Obecnie urządzenia te posiadają nowoczesne systemy filtracji powietrza i nie tylko nie szkodzą, ale wręcz likwidują mikroorganizmy unoszące się w powietrzu. Przeziębienia są natomiast wynikiem nieumiejętnego korzystania z klimatyzacji. Różnica temperatur pomiędzy panującą na zewnątrz, a temperaturą uzyskaną w klimatyzowanym pomieszczeniu nie powinna być większa niż 7-8 stopni C. Jeśli przebywa się w klimatyzowanym pomieszczeniu krócej niż 3 godziny, różnica temperatur powinna wynosić maksymalnie 3 stopnie. Należy też pamiętać o oczyszczaniu filtra w urządzeniach bez funkcji samooczyszczania.

Kiedy zdecydujecie się już na zakup klimatyzatora, z pewnością zechcecie dowiedzieć się, jaki jest najlepszy klimatyzator split. Tu nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ trzeba rozważyć kilka indywidualnych czynników. Agregat pracuje dość głośno i może być uciążliwy dla otoczenia. Dlatego jeśli mieszkacie w bloku lub macie sąsiadów w bliskiej odległości, radzimy wybrać klimatyzator z agregatem generującym niski poziom hałasu.

Zainstalowanie klimatyzacji wiąże się ze sporym wydatkiem, jednak jest to inwestycja na wiele lat. Można znaleźć klimatyzatory split w dobrych cenach, ale trzeba upewnić się, czy w cenę wliczono koszt montażu. Niższa cena niektórych modeli nie świadczy o gorszej jakości. Przy wyborze warto i te wziąć pod uwagę zwłaszcza, jeśli macie na ten cel ograniczoną ilość pieniędzy.

Jeżeli chcecie kupić klimatyzator do samodzielnego montażu, musicie wyposażyć się w zestaw z szybkozłączką. To znaczy, urządzenie musi mieć fabrycznie założone szybkozłączki na rurach łączących jednostkę zewnętrzną i wewnętrzną. Prace montażowe są jednak na tyle skomplikowane, że raczej polecamy skorzystać z usług doświadczonych fachowców. Oni zrobią to sprawnie, szybko i prawidłowo. Ponadto firma daje gwarancję na wykonaną usługę. Montaż klimatyzacji to wydatek jednorazowy, więc nie warto na tym oszczędzać.

Należy jeszcze nadmienić o technologii inwerterowej stosowanej w sprężarkach nowoczesnych systemów klimatyzacyjnych. Jest to rozwiązanie techniczne umożliwiające płynne dostosowanie prędkości obrotowej sprężarki do zmiennego zapotrzebowania. Nie ma więc elementu ciągłego włączania i wyłączania się sprężarki, co jest bardzo energochłonne. Klimatyzacja z inwerterem zużywa do 50 procent mniej energii mając przy tym większą wydajność, urządzenie pracuje ciszej, a żywotność sprężarki jest dłuższa. Warto więc dowiedzieć się, czy wybrany klimatyzator posiada inwerter.

Trzeba też pamiętać, że klimatyzacja to nie tylko chłodzenie, ale także ogrzewanie. Chociaż w naszym klimacie nie jest ono wystarczającym źródłem ciepła, może być przydatne wiosną i jesienią. Jeżeli trudno Wam zdecydować, jaki klimatyzator split wybrać, zasięgnijcie opinii fachowca, aby ocenił, który model sprawdzi się u Was najlepiej.

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ