Ranking 5 najlepszych klimatyzatorów split w 2021

Ostatnio aktualizowane: 05.08.21

 

Klimatyzatory Split – przewodnik zakupowy, ranking i test

 

Urządzenia do klimatyzacji pomieszczeń stają się coraz bardziej popularne. Komfortowa temperatura w miejscu pracy zwiększa efektywność, a w mieszkaniu pozwala zregenerować siły podczas upalnego lata. Klimatyzacja nie jest już postrzegana jako przejaw luksusu, czy snobizmu. I chociaż nadal nie jest to tania inwestycja, to coraz więcej osób rozważa zakup klimatyzatorów. Są tańsze sposoby na ochłodzenie powietrza, ale najskuteczniejsze są klimatyzatory split – z jednostką wewnętrzną i zewnętrzną. Najbardziej popularne wśród urządzeń do klimatyzowania mieszkań są klimatyzatory typu split marki LG. Jest to wiodący producent urządzeń elektronicznych i klimatyzacyjnych. Bardzo wysokiej jakości jest klimatyzator ścienny LG Standard Plus P12EN, który pracuje cicho, ma filtry antyalergiczne i antywirusowe, a jego nowoczesna obudowa bardzo dobrze komponuje się z wnętrzem. Niestety, jest to dość drogie urządzenie i pewnie nie każdy będzie mógł pozwolić sobie na taki wydatek. Jeżeli chcielibyście kupić produkt równie dobrej jakości, polecamy model LG Artcool Mirror AM12BP.NSJ. Ma on wydajną i efektywnie działającą sprężarkę inwerterową, zapewniającą skuteczne ogrzewanie oraz chłodzenie pomieszczenia. Urządzenie wygląda bardzo elegancko, ponadto nie generuje dużego hałasu. Wbudowane Wi-Fi sprawia, że do obsługi sprzętu można wykorzystywać smartfon lub tablet.

5 najlepszych klimatyzatorów split. Opinie w 2021 roku

 

Poniżej prezentujemy nasz ranking klimatyzatorów split nie wskazując faworyta. Wam pozostawiamy ocenę, który spośród nich to najlepszy klimatyzator split.

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

Najlepszy produkt

Zalety

Urządzenie posiada wysoką klasę energooszczędności. Rozbudowany system filtracji powietrza i samooczyszczania zapewnia idealnie czyste powietrze w klimatyzowanym wnętrzu. Jest to produkt przyjazny dla środowiska – ekologiczny czynnik chłodniczy – freon R410A. Wygodne sterowanie za pomocą pilota i możliwość zaprogramowania ustawień. Estetyczna, dyskretna obudowa komponująca się z każdym wystrojem.

Wady

Nie jest możliwy samodzielny montaż urządzenia, podnosi to jednorazowo koszty. Niektórym użytkownikom przeszkadza odgłos zmiany natężenia pracy klimatyzatora w trybie nocnym.

Podsumowanie

Jest to klimatyzator wysokiej klasy, pracujący niezawodnie, skutecznie chłodząc i filtrując powietrze. Można polecić go klientom, którzy cenią produkty najwyższej jakości. W opiniach klientów, jak i profesjonalistów jest to produkt oceniany bardzo wysoko.

Drugi wybór

Zalety

Klimatyzator ścienny ma inwerterową sprężarkę, która dostosowuje jego wydajność w zależności od panujących w pomieszczeniu warunków. Dzięki temu temperatura w mieszkaniu jest utrzymana na odpowiednim poziomie. Sprzęt ma funkcję automatycznego czyszczenia i wbudowane Wi-Fi.

Wady

W komplecie znajduje się pilot zdalnego sterowania. Ma on jednak małe przyciski, dlatego korzystanie z niego może okazać się mało wygodne.

Podsumowanie

Urządzenie cicho pracuje, także w nocy, więc można z niego korzystać niezależnie od pory dnia i mieć pewność, że nie będzie nam przeszkadzało. Model ma efektowny design. Szklany panel ładnie się prezentuje. Klimatyzator jest sprzedawany w komplecie z filtrem.

Rozważ też

Zalety

Sprzęt pokryto specjalną powłoką antybakteryjną i antykorozyjną, więc na dłużej zachowuje ładny wygląd, a utrzymanie go w czystości jest łatwiejsze. Klimatyzator ścienny ma kilku stopniową regulację prędkości pracy, dlatego łatwo dopasować ustawienia do swoich potrzeb.

Wady

Jednostka zewnętrzna generuje stosunkowo duży hałas. W związku z tym, jeśli umieścimy ją np. na balkonie i otworzymy okna, może nam to nieco przeszkadzać.

Podsumowanie

Wiele osób podziela zdanie, że warto zainwestować w ten klimatyzator ścienny, bo efektywnie pracuje. Sprzęt ma wbudowany timer, który można ustawić na 24-godziny. Dzięki wbudowanemu Wi-Fi możliwa staje się obsługa urządzenia za pomocą smartfona.

 

1. Klimatyzator Pokojowy Split LG Standard Plus P12EN

 

Klimatyzator ścienny LG Standard Plus P12EN jest cicho pracującym urządzeniem z nowoczesną, minimalistyczną obudową doskonale wtapiającą się we wnętrze. Urządzenie posiada wysoką klasę energooszczędności A++ dla chłodzenia i A dla ogrzewania. W tym modelu wykorzystany jest ekologiczny czynnik chłodniczy – freon R410A.

Klimatyzator ten chłodzi, ogrzewa, osusza i filtruje powietrze w pomieszczeniu. System 3-stopniowej filtracji powietrza (filtr antyalergiczny, filtr antywirusowy i automatyczne oczyszczanie) zapewnia niemal całkowite usuwanie alergenów i wirusów z klimatyzowanego pomieszczenia. Automatyczne oczyszczanie eliminuje rozwój bakterii na wymienniku.

LG Standard Plus P12EN posiada funkcję szybkiego schładzania (Jet Cool) i szybkiego ogrzewania powietrza. Kierunek nawiewu powietrza można ustawić w dowolnym kierunku. Klimatyzatorem steruje się za pomocą wielofunkcyjnego pilota. Pracę klimatyzatora można zaprogramować z 24-godzinnym wyprzedzeniem.

W opinii osób, które użytkują klimatyzator ścienny LG Standard Plus P12EN, bardzo dobrze spełnia on swoją funkcję. Doceniają także niezwykle skuteczny filtr, szczególnie istotny dla osób cierpiących na alergię.

Urządzenie LG Standard Plus P12EN wykorzystuje ekologiczny czynnik R410A. To dobry klimatyzator split do 2000 zł. Jego moc grzewcza wynosi 4 kW, a chłodnicza 3,5 kW.

 

Zalety

Oczyszcza powietrze: Sprzęt oczyszcza powietrze w pomieszczeniu z krążących w nim pyłków, kurzu, bakterii, wirusów i roztoczy. Ma on 3-stopniowy system filtracji, na który składa się: antyalergiczny filtr wstępny, antywirusowy filtr 3M, mikro-ochrona oraz automatyczne oczyszczanie.

Kilka trybów pracy: Klimatyzator daje do wyboru kilka różnych trybów pracy. To nie tylko chłodzenie i ogrzewanie, ale również: wentylacja i zdrowe osuszanie.

Automatyczny restart: W sytuacji, gdy niespodziewanie dojdzie do zaniku zasilania, nastąpi automatyczny restart urządzenia.

Równomierne rozprowadzanie strumienia powietrza: Specjalna konstrukcja wylotu powietrza zapewnia równomierne rozprowadzanie strumienia po całym pomieszczeniu.

Automatyczne oczyszczanie Plasmaster: Na wymienniku nie namnażają się drobnoustroje, zapobiega temu funkcja automatycznego oczyszczania Plasmaster.

 

Wady

Trudny montaż: Jak przyznają konsumenci, samodzielny montaż urządzenia nie jest łatwy, dlatego lepiej powierzyć to fachowcowi.

 

 

 

 

2. Klimatyzator ścienny LG Artcool Mirror AM12BP.NSJ

 

LG Artcool Mirror AM12BP.NSJ to urządzenie, które z pewnością będzie dodatkową dekoracją w pomieszczeniu, w jakim zostanie zamontowane. Ma ono szklany panel tworzący oryginalny efekt lustrzanego odbicia. Sprzęt wyposażono w inwerterową sprężarkę, która samodzielnie dostosowuje swoją wydajność, żeby utrzymać w pokoju odpowiednią temperaturę.

Wymiary jednostki wewnętrznej są równe: 83,7 cm x 30,8 cm x 19,2 cm, dlatego nie zajmuje dużo miejsca na ścianie. Klimatyzator pozwala na szybkie ochłodzenie lub ogrzanie pomieszczenia, przepływ powietrza wynosi 1620 m3/h. Umożliwia on kontrolę zużycia energii za pomocą specjalnego wyświetlacza.

Jakie są najważniejsze zalety sprzętu? Konsumentom spodobało się w szczególności to, że skutecznie oczyszcza on powietrze z krążących w nim zanieczyszczeń. Jest to możliwe za sprawą wbudowanych filtrów: plazmowego, antyalergicznego oraz antywirusowego. Montaż klimatyzatora nie jest kłopotliwy, podobnie jak jego obsługa. Parametry pracy urządzenia można zmieniać przy użyciu pilota, ewentualnie swojego smartfona (po zainstalowaniu specjalnej aplikacji).

Model LG Artcool Mirror AM12BP.NSJ ma moc grzewczą równą 3,8 kW, jego moc chłodnicza wynosi 3,5 kW. Zastosowany czynnik chłodniczy to R32.

 

Zalety

Wbudowane Wi-Fi: Sprzęt jest uznawany za nowoczesny, ponieważ ma wbudowany moduł Wi-Fi. Za sprawą takiego rozwiązania możliwe jest obsługiwanie klimatyzatora przy użyciu tabletu lub smartfona.

Efektowny design: To, co wyróżnia model, to bardzo ciekawy design. Szklany panel przedni zapewnia efekt lustrzanego odbicia, sprzęt pełni więc funkcję dekoracyjną.

Wbudowane filtry: rządzenie wyposażono w trzy filtry: antywirusowy, antybakteryjny oraz plazmowy. Oczyszczają one powietrze z zanieczyszczeń, m.in. kurzu, roztoczy i bakterii.

Cicha praca: Klimatyzator nie jest hałaśliwy, dlatego możemy włączyć go na noc. Po wyborze trybu nocnego poziom głośności dźwięków wydawanych przez sprzęt obniża się do 19 dB.

 

Wady

Niewygodny pilot: Urządzenie można obsługiwać za pomocą pilota, który znajduje się w zestawie. Jednak część kupujących twierdzi, że używanie go nie jest komfortowe (wynika to z małych przycisków).

 

 

 

 

3. Klimatyzator ścienny, Pokojowy – Zestaw Samsung WIND-FREE ULTRA

 

Klimatyzator Samsung WIND-FREE ULTRA wyróżnia się dużą powierzchnią ssącą i nawiewem, a także większym przepływem powietrza (w porównaniu do modeli innych marek w podobnej cenie). Moc grzewcza urządzenia wynosi 4 kW, a chłodnicza 3,5 kW. Prezentowany model można zaprogramować za pomocą 24-godzinnego timera oraz obsługiwać przy użyciu smartfona, gdyż ma wbudowane Wi-Fi.

Urządzenie pokryto antykorozyjną oraz antybakteryjną powłoką, a to ułatwia utrzymanie go w czystości. Co więcej, zostało ono wyposażone w filtry oczyszczające powietrze z alergenów, a nawet pyłu PM2,5. Klimatyzator ma 4-stopniową regulację prędkości pracy wentylatora oraz kilka trybów pracy do wyboru: chłodzenie, grzanie, auto, osuszanie, cyrkulacja, TURBO i Quiet.

Recenzje opublikowane na temat modelu Samsung są pełne pochlebnych słów. Konsumenci doceniają sprzęt za wygodną obsługę, efektywne działanie i cichą pracę. Nie musimy go wyłączać na noc, wystarczy uruchomić odpowiedni program i w ten sposób obniżyć poziom generowanego hałasu do 16 dB. Klimatyzator jest często polecany do domów zamieszkiwanych przez alergików.

Samsung WIND-FREE ULTRA to klimatyzator z ekologicznym czynnikiem R32. Moc chłodnicza urządzenia wynosi 3,5 kW, a grzewcza 4 kW.

 

Zalety

Dostosowanie do indywidualnych potrzeb: To, w jaki sposób działa klimatyzator, możemy w pełni dostosować do swoich potrzeb. Do wyboru jest kilka trybów pracy, w tym osuszanie, TURBO i cyrkulacja. Na noc możemy ustawić program Quiet, obniżający poziom hałasu do 16 dB.

Filtr antysmogowy: Sprzęt ma filtr antysmogowy, który filtruje pył PM2,5. Ma on także filtry eliminujące inne rodzaje zanieczyszczeń: bakterie, wirusy, kurz, roztocza i pozostałe alergeny.

Obudowa Triangle Design: Specjalna obudowa Triangle Design sprawia, że przepływ powietrza i powierzchnia ssąca są większe, co pozytywnie wpływa na efektywność działania urządzenia.

 

Wady

Głośna jednostka zewnętrzna: Co prawda jednostka wewnętrzna pracuje cicho, ale test klimatyzatorów split pokazał, że ta zewnętrzna generuje duży hałas. Może to być problemem, jeżeli umieścimy ją np. na ścianie przy balkonie.

 

 

 

 

4. Klimatyzator ścienny Airwell HKD AWSI-HKD024-N11/AWAU-YKD024-H11

 

Bez sprzętu Airwell HKD AWSI-HKD024-N11/AWAU-YKD024-H11 nasz ranking nie byłby kompletny. To klimatyzator ścienno-sufitowy, którego moc chłodnicza wynosi 6,25 kW, a grzewcza 7 kW. Wygląda on nowocześnie, a jednocześnie bardzo elegancko, przedni panel jest płaski i znajduje się na nim czytelny wyświetlacz. Urządzenie daje do wyboru kilka trybów pracy, w tym turbo oraz sen.

Za sprawą czasowego programatora możemy ustawić, w jakich godzinach klimatyzator będzie się automatycznie włączał i wyłączał. Nie musimy się obawiać, że na wymienniku zaczną namnażać się bakterie, ponieważ zapobiega temu funkcja automatycznego oczyszczania i osuszania. Wymiary jednostki wewnętrznej to: 104,5 cm x 31,5 cm x 23,5 cm.

Jak przyznają konsumenci, montaż urządzenia nie sprawia dużego problemu. Wynika to m.in. z tego, że odpływ skroplin można podłączyć zarówno po prawej, jak i po lewej stronie (w zależności od własnych potrzeb). Także obsługa sprzętu jest łatwa i z ustawieniem odpowiedniej temperatury poradzą sobie wszyscy domownicy.

Sprzęt Airwell HKD AWSI-HKD024-N11/AWAU-YKD024-H11 wykorzystuje czynnik R32. Jego maksymalna moc grzewcza jest równa 7 kW, a moc chłodnicza wynosi 6,25 kW.

 

Zalety

Eliminuje bakterie i kurz: Urządzenie eliminuje krążące w powietrzu bakterie, kurz i podobne zanieczyszczenia (do 99,9%), za co odpowiada filtr katalityczny nano.

Cyfrowa autodiagnoza: Klimatyzator ma funkcję cyfrowej autodiagnozy, więc po wykryciu usterki na wyświetlaczu pojawia się kod informujący o konkretnym błędzie.

Mało kłopotliwy montaż: Montaż sprzętu nie jest kłopotliwy i możemy umieścić go w dowolnym miejscu na ścianie. Odpływ skroplin można podłączyć po dowolnej stronie obudowy.

 

Wady

Nieelegancka obudowa: Nie wszystkim konsumentom przypadł do gustu wygląd klimatyzatora. Część z nich uważa, że obudowa prezentuje się mało efektownie.

Brakuje Wi-Fi: Nie jest to model z modułem Wi-Fi, dlatego nie możemy obsługiwać go przy użyciu smartfona. Do zmiany ustawień służy dołączony do zestawu pilot.

 

 

 

 

5. Klimatyzator Kanałowy LG CB24L

 

Klimatyzator kanałowy LG CB24L to urządzenie posiadające możliwość rozdzielenia powietrza na kilka pomieszczeń za pomocą dystrybutora rozdzielającego. Klimatyzator ten wyposażony jest w energooszczędną sprężarkę i wentylator. Jego wydajność to dla chłodzenia 7 kW i 7,7 kW dla ogrzewania.

Rurociąg chłodniczy jest na tyle długi, że pozwala na oddalenie jednostki zewnętrznej nawet do 50 metrów. Różnica wysokości do 30 metrów umożliwia zainstalowanie jednostki na dachu lub w garażu podziemnym.

Klimatyzator wyposażony jest w przewodowy sterownik ścienny. Można sterować go również pilotem. Programator tygodniowy umożliwia ustawienie do czterech programów dziennie, oddzielnie na każdy dzień tygodnia. Podstawowe funkcje tego urządzenia to chłodzenie, chłodzenie intensywne, ogrzewanie, osuszanie oraz wentylacja (wymuszenie cyrkulacji powietrza). Wbudowana pompka skroplin odprowadza zebrany kondensat.

Ponadto LG CB24L posiada kilka bardzo funkcjonalnych opcji: cicha praca nocna jednostki zewnętrznej, czujnik temperatury, czujnik ciśnienia, „gorący start”, auto restart, automatyczna zmiana trybu pracy, zabezpieczenie dostępu przed dziećmi. Opinie użytkowników o klimatyzatorze kanałowym LG CB24L są bardzo pozytywne. Klienci są zadowoleni z systemu Multi Split, bo rozwiązuje on problem klimatyzowania całego budynku.

LG CB24L to klimatyzator o mocy grzewczej równej 7,7 kW. Moc chłodnicza urządzenia wynosi 7 kW. Zastosowany czynnik to R410A.

 

Zalety

Wygodny montaż jednostki zewnętrznej: Jednostkę zewnętrzną możemy zamontować nie tylko na elewacji, ale również w garażu podziemnym czy na dachu. Różnica wysokości między nią a jednostką wewnętrzną może wynosić maksymalnie 30 m.

Pompka skroplin: Urządzenie zostało wyposażone w pompkę skroplin. Pozwala ona na odprowadzanie ich na wysokość do 700 mm. To znacząco ułatwia pozbywanie się skroplonej pary wodnej.

 

Wady

Nie ma modułu Wi-Fi: Zmiana sposobu działania sprzętu jest możliwa za pomocą dołączonego do niego pilota. Model standardowo nie ma wbudowanego modułu Wi-Fi (to opcja dodatkowa).

Mało czytelny sterownik ścienny: Do klimatyzatora został dołączony przewodowy sterownik ścienny. Są osoby, które uważają, że jest on mało czytelny.

 

 

 

 

Przewodnik zakupowy – Jaki klimatyzator split kupić?

Jest wiele sposobów na ochłodzenie się podczas upałów – lody, wachlarze, wiatraki, chłodna kąpiel to tylko doraźne metody przynoszące chwilową ulgę. Aby być w dobrej kondycji, trzeba zapewnić sobie komfortowe warunki w miejscu, gdzie przebywamy najdłużej i regenerujemy swoje siły. O ile w miejscu pracy nie zawsze mamy wpływ na przyjazną nam temperaturę otoczenia, to w domu możemy stworzyć sobie odpowiedni klimat.

 

 

Z obniżeniem temperatury w niewielkim pomieszczeniu może poradzić sobie klimatyzator przenośny. Jest to stosunkowo niedrogie urządzenie. Pracuje jednak dość głośno. Jednostajny szum po pewnym czasie staje się bardzo uciążliwy.

Klimatyzacja split jest więc tutaj najskuteczniejszym rozwiązaniem. Klimatyzator split składa się z jednostki wewnętrznej – klimatyzatora umieszczonego wewnątrz domu i jednostki zewnętrznej, czyli agregatu – na zewnętrznej ścianie budynku.

Opinie o klimatyzatorach split nie zawsze są pozytywne. Panuje pogląd, że klimatyzacja jest powodem przeziębień, a nawiew przenosi bakterie, wirusy i grzyby. Jest to niesprawiedliwa opinia. Obecnie urządzenia te posiadają nowoczesne systemy filtracji powietrza i nie tylko nie szkodzą, ale wręcz likwidują mikroorganizmy unoszące się w powietrzu. Przeziębienia są natomiast wynikiem nieumiejętnego korzystania z klimatyzacji. Różnica temperatur pomiędzy panującą na zewnątrz, a temperaturą uzyskaną w klimatyzowanym pomieszczeniu nie powinna być większa niż 7-8 stopni C. Jeśli przebywa się w klimatyzowanym pomieszczeniu krócej niż 3 godziny, różnica temperatur powinna wynosić maksymalnie 3 stopnie. Należy też pamiętać o oczyszczaniu filtra w urządzeniach bez funkcji samooczyszczania.

Kiedy zdecydujecie się już na zakup klimatyzatora, z pewnością zechcecie dowiedzieć się, jaki jest najlepszy klimatyzator split. Tu nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ trzeba rozważyć kilka indywidualnych czynników. Agregat pracuje dość głośno i może być uciążliwy dla otoczenia. Dlatego jeśli mieszkacie w bloku lub macie sąsiadów w bliskiej odległości, radzimy wybrać klimatyzator z agregatem generującym niski poziom hałasu.

Zainstalowanie klimatyzacji wiąże się ze sporym wydatkiem, jednak jest to inwestycja na wiele lat. Można znaleźć klimatyzatory split w dobrych cenach, ale trzeba upewnić się, czy w cenę wliczono koszt montażu. Niższa cena niektórych modeli nie świadczy o gorszej jakości. Przy wyborze warto i te wziąć pod uwagę zwłaszcza, jeśli macie na ten cel ograniczoną ilość pieniędzy.

Jeżeli chcecie kupić klimatyzator do samodzielnego montażu, musicie wyposażyć się w zestaw z szybkozłączką. To znaczy, urządzenie musi mieć fabrycznie założone szybkozłączki na rurach łączących jednostkę zewnętrzną i wewnętrzną. Prace montażowe są jednak na tyle skomplikowane, że raczej polecamy skorzystać z usług doświadczonych fachowców. Oni zrobią to sprawnie, szybko i prawidłowo. Ponadto firma daje gwarancję na wykonaną usługę. Montaż klimatyzacji to wydatek jednorazowy, więc nie warto na tym oszczędzać.

 

 

Należy jeszcze nadmienić o technologii inwerterowej stosowanej w sprężarkach nowoczesnych systemów klimatyzacyjnych. Jest to rozwiązanie techniczne umożliwiające płynne dostosowanie prędkości obrotowej sprężarki do zmiennego zapotrzebowania. Nie ma więc elementu ciągłego włączania i wyłączania się sprężarki, co jest bardzo energochłonne. Klimatyzacja z inwerterem zużywa do 50 procent mniej energii mając przy tym większą wydajność, urządzenie pracuje ciszej, a żywotność sprężarki jest dłuższa. Warto więc dowiedzieć się, czy wybrany klimatyzator posiada inwerter.

Trzeba też pamiętać, że klimatyzacja to nie tylko chłodzenie, ale także ogrzewanie. Chociaż w naszym klimacie nie jest ono wystarczającym źródłem ciepła, może być przydatne wiosną i jesienią. Jeżeli trudno Wam zdecydować, jaki klimatyzator split wybrać, zasięgnijcie opinii fachowca, aby ocenił, który model sprawdzi się u Was najlepiej.

 

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ