Ranking 9 najlepszych wentylatorów kolumnowych w 2021

Ostatnio aktualizowane: 10.05.21

 

Wentylator kolumnowy – przewodnik zakupowy, ranking i test

 

Nowoczesny wentylator kolumnowy Honeywell HYF290E4 jest jednym z najchętniej wybieranych modeli. Urządzenie ma czarną, smukłą obudowę oraz design pasujący do większości pomieszczeń zarówno w domu, jak i w biurze. Produkt marki Honeywell otrzymał dużo pozytywnych opinii, które potwierdzają, że jest to wysokiej jakości sprzęt. Wentylator ma osiem poziomów sterowania mocą, a także tryb cichy, przy którym można spokojnie zasnąć. Innym polecanym urządzeniem jest Activejet Selected WKS-120 BPJ. Model ten wykonany jest z wysokiej jakości plastiku z najwyższą dbałością o detale. Nowoczesny design sprawia, że pasuje on do większości aranżacji. Wentylator kolumnowy pozwala w krótkim czasie schłodzić pomieszczenie. Produkt otrzymał pozytywne opinie zadowolonych z zakupu użytkowników.

 

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

Najlepszy produkt

Zalety

Wentylator kolumnowy Honeywell ma 8 poziomów umożliwiających sterowanie mocą oraz głośnością pracy. Ma wbudowany tryb cichy, podczas którego generuje jedynie niewielki hałas nieprzeszkadzający we śnie domownikom. Oscylacja na poziomie 80 stopni daje możliwość schłodzenia sporej części pomieszczenia.

Wady

Użytkownicy zwracają uwagę na sporą wielkość pilota zdalnego sterowania. Ponadto urządzenie nie nadaje się do pracy w większych pomieszczeniach ze względu na niską moc, 31 W.

Podsumowanie

Wentylator kolumnowy został wyposażony w funkcję automatycznego przyciemniania wyświetlacza. Urządzenie zajmuje mało miejsca, a także wykonane jest z wysokiej jakości materiałów.

Drugi wybór

Zalety

Sprzęt ma stabilną podstawę, dzięki czemu nawet podczas potrącenia przez osobę przechodzącą nie ma ryzyka, że się przewróci. Model został wyposażony w wydajny i energooszczędny silnik. Użytkownicy zwracają uwagę na elegancki wygląd urządzenia. Jego dodatkową zaletą jest funkcja zdalnego sterowania.

Wady

Urządzenie ma tylko 3 poziomy prędkości. Dla niektórych użytkowników jest to zdecydowanie zbyt niski zakres regulacji. Wentylator jest wysoki, przez co zwraca uwagę gości po ustawieniu w pomieszczeniu.

Podsumowanie

Model został wyposażony w 12-godzinny timer oraz jonizator powietrza, zalecany dla osób z alergią. Ma 120 cm wysokości oraz zasięg 5,5 m. Poziom hałasu generowany przez wentylator kolumnowy to 52 dB.

Rozważ też

Zalety

Model jest niewielki, dlatego można go ustawić w praktycznie każdym miejscu. Ma stabilną podstawę oraz timer umożliwiający zaprogramowanie czasu pracy do 120 minut. Wentylator kolumnowy jest poręczny i łatwy w obsłudze. Model jest wykonany z dobrej jakości materiałów oraz ma estetyczny wygląd.

Wady

Wentylator kolumnowy jest sterowany mechanicznie. Użytkownicy zwracają uwagę na brak pilota zdalnego sterowania. Pojawiają się również opinie, że urządzenie jest mało wydajne w większych pomieszczeniach biurowych.

Podsumowanie

Urządzenie wyposażone jest w wiele przydatnych funkcji. Ma trzystopniową regulację prędkości pracy, moc 50W oraz funkcję oscylacji. Wentylator generuje hałas na poziomie około 55 dB. Model jest zabudowany metalową kratką ochronną.

 

 

9 najlepszych wentylatorów kolumnowych. Opinie w 2021 roku

 

Osoby poszukujące dobrego urządzenia pomagającego przetrwać upalne dni powinny sprawdzić ranking wentylatorów kolumnowych. Producenci oferują różnego rodzaju modele, które sprawdzą się nie tylko w domu, ale także w biurze. Urządzenia mają wiele praktycznych funkcji, takich jak oscylacja, jonizacja czy zdalne sterowanie. W zależności od powierzchni pomieszczenia warto wybrać wentylatory kolumnowe, które są wydajne i bez problemu schłodzą większy pokój.

 

Wentylator kolumnowy z pilotem

 

1. Wentylator Kolumnowy Honeywell HYF290E4 

 

Wentylator Kolumnowy Honeywell HYF290E4 to nowoczesne urządzenie zamknięte w smukłej, czarnej obudowie, pasujące do wielu nowoczesnych aranżacji. Sprzęt został wyposażony w osiem poziomów sterowania mocą, które przydają się w trakcie upalnych, letnich dni. W zależności od ustawionego programu model pracuje bardzo cicho lub intensywnie. Przy najniższej mocy urządzenie generuje niewielki hałas, przy którym można spokojnie spać. Jest to duża zaleta, szczególnie gdy użytkownicy mają problemy z zasypianiem. 

Wentylator kolumnowy z pilotem zdalnego sterowania jest prosty w obsłudze. Wbudowany timer umożliwia zaprogramowanie urządzenia na 1, 2, 4 i 8 godzin pracy. Ma ono funkcję oscylacji powietrza do 80 stopni. Dzięki temu przyjemne, chłodne powietrze dociera w każdy kąt pomieszczenia. Model ma moc 31 W oraz obudowę wykonaną z wysokiej jakości materiałów. 

Według opinii użytkowników jest to dobry wentylator kolumnowy, mający wszystkie niezbędne funkcje. Osoby posiadające ten model zwracają uwagę na automatycznie przyciemniany wyświetlacz, który jest jego istotną zaletą. 

 

 

 

 

Wentylator kolumnowy z jonizatorem

 

2. Wentylator kolumnowy Activejet Selected WKS-120BPJ

 

Wentylator kolumnowy Activejet Selected WKS-120 BPJ to model charakteryzujący się dobrym wykonaniem oraz stylowym designem. Urządzenie zostało wyprodukowane z dobrej jakości plastiku, wysoce odpornego na uszkodzenia mechaniczne. Model ma 120 cm wysokości oraz smukłą obudowę. Zasięg nadmuchu zimnego powietrza określany jest na 5,5 metra, a funkcja oscylacji poziomej to 70 stopni. 

Urządzenie ma mocny, 60 W silnik oraz zwoje wykonane z miedzi, które zapewniają znacznie większą wydajność przy niewielkim zużyciu prądu. Model ten ma trzystopniową regulację prędkości, a przede wszystkim generuje niski poziom hałasu w zakresie do 52 dB. Wentylator kolumnowy z jonizatorem to dobry wybór dla osób cierpiących z powodu alergii. Jego dodatkową zaletą jest wbudowany timer, umożliwiający ustawienie urządzenia nawet do 12 godzin pracy. 

Użytkownicy zwracają uwagę na staranne wykonanie modelu oraz nowoczesny design. Urządzenie pomimo swojej wysokości jest bardzo stabilne, a szeroka podstawka minimalizuje ryzyko związane z przypadkowych potrąceniem i upadkiem wentylatora.

 

 

 

 

Wentylator kolumnowy AEG

 

3. Wentylator kolumnowy AEG TVL 5531

 

Dobry i tani wentylator kolumnowy marki AEG TVL 5531 to jeden z najlepszych modeli polecanych przez użytkowników. Urządzenie ma tylko 75 cm wysokości, co oznacza, że można je ustawić w dowolnym miejscu w pomieszczeniu. Zostało ono wyposażone w energooszczędny silnik o mocy 50 W, który umożliwia szybkie schłodzenie pokoju. 

Wentylator kolumnowy AEG ma 3 prędkości pracy oraz funkcję oscylacji powietrza. Wbudowany 120-minutowy timer pozwala zaprogramować urządzenie, co jest jego dodatkową zaletą. Oprócz tego model TVL 5531 ma metalową kratkę ochronną, która zwiększa bezpieczeństwo ciekawych świata dzieci. Wentylator kolumnowy ma również stabilną podstawę zabezpieczającą przed upadkiem. 

Urządzenie nie ma pilota zdalnego sterowania, wszystkie funkcje należy ustawić na panelu znajdującym się na obudowie. Wentylator kolumnowy ma czarną obudowę, a podstawa, przyciski oraz dodatkowe elementy są w kolorze srebrnym. Użytkownicy chwalą urządzenie za trwałość i wydajność. Model jest łatwy w obsłudze i cicho pracuje. Pozytywne opinie o wentylatorach kolumnowych potwierdzają, że jest to dobre urządzenie w przystępnej cenie. 

 

 

 

 

Wentylator kolumnowy Castorama 

 

4. Wentylator Kolumnowy z Pilotem BLYSS FTP6E

 

Decydując się na zakup sprzętu chłodzącego powietrze, warto zwrócić uwagę na wentylator kolumnowy Castorama BLYSS FTP6E. Jest to model, który można ustawić w dowolnym pomieszczeniu w domu lub w biurze. Urządzenie ma stabilną podstawę umożliwiającą postawienie na podłodze lub dywanie. Waga modelu wynosi 3,9 kg, dzięki czemu wentylator kolumnowy jest mobilny i można go łatwo przenosić z miejsca na miejsce. 

Urządzenie ma wysokość 91,1 cm, a długość kabla elektrycznego wynosi 1,6 m. Model ma trzystopniową regulację prędkości oraz moc chłodzenia 45 W. Pozioma oscylacja powietrza o kącie 65 stopni pozwala rozprowadzić chłodny podmuch wiatru po pomieszczeniu. Urządzenie ma wbudowany wyświetlacz LED oraz timer. Wentylatorem kolumnowym steruje się za pomocą dołączonego pilota, na którym są wszystkie najpotrzebniejsze opcje. 

Poziom hałasu generowanego przez urządzenie to 50,86 dB. Co więcej, maksymalna objętość przepływu powietrza wynosi 2,9 m3/min. Użytkownicy zgodnie twierdzą, że wentylator kolumnowy BLYSS to dobry wybór, gdyż ułatwi pracę w upalne dni i przyniesie odrobinę ochłody w sezonie letnim.

 

 

 

 

Wentylator kolumnowy Eberg

 

5. Wentylator Kolumnowy Eberg Airo 75

 

Wentylator Kolumnowy Eberg Airo 75 to jeden z najbardziej kompaktowych modeli dostępnych na rynku. Urządzenie ma 74 cm wysokości oraz podstawę o średnicy 26 cm. Model waży zaledwie 2,6 kg, dlatego można go bez problemu przenosić z jednego pokoju do drugiego. Wentylator kolumnowy został wyposażony w 3 różne tryby pracy – standardowy, naturalny oraz nocny. Funkcja 70-stopniowej oscylacji pozwala rozprowadzić chłodne powietrze po całym pomieszczeniu. 

Urządzenie ma wbudowany timer, czyli programator czasu wyłączania, który można regulować od 0,5 do 7,5 godziny. Dołączony pilot zdalnego sterowania pozwala obsługiwać sprzęt z odległości. Model został wyposażony w wyświetlacz z diodami LED, na którym użytkownik może sprawdzić, w jakim trybie pracuje wentylator, a także kontrolować ustawienie timera. 

Osoby posiadające urządzenie chwalą sobie łatwość, z jaką się je obsługuje. Wszystkie funkcje są czytelne i można bez problemu zaprogramować wentylator kolumnowy na wybrany tryb. 

 

 

 

 

Wentylator kolumnowy Hoffen

 

6. Wentylator kolumnowy HOFFEN TST08-RD

 

Wentylator kolumnowy Hoffen to praktyczne i nowoczesne urządzenie, które zapewni przyjemny powiew chłodnego powietrza w trakcie upalnych dni. Model TST 08-RD został wyposażony we wszystkie niezbędne funkcje. Turbina wentylatora została zamknięta w smukłej obudowie w osi pionowej. Dzięki temu urządzenie ma 78,5 cm wysokości i jest wąskie. Model ma moc 40 W oraz 70-stopniową oscylację. 

Sprzęt obsługuje się za pomocą pilota zdalnego sterowania lub dotykowym panelem znajdującym się w górnej części obudowy. Podświetlany, ledowy panel jest intuicyjny i prosty w obsłudze. Model ma trzy tryby pracy: Normalny, zmienny oraz nocny. W tym ostatnim jego działanie jest praktycznie niesłyszalne. 

Oprócz tego urządzenie ma trzy tryby prędkości oraz timer pozwalający na zaprogramowanie czasu pracy. Test wentylatorów kolumnowych potwierdza, że warto zakupić ten model. Użytkownicy jako jego zaletę podają praktyczny uchwyt znajdujący się u góry, za pomocą którego można przenosić urządzenie. 

 

 

 

 

Wentylator kolumnowy Honeywell

 

7. Wentylator Kolumnowy z Oscylacją Honeywell HYF1101E

 

Niezwykle wydajne urządzenie, jakim jest wentylator kolumnowy Honeywell, daje możliwość schłodzenia powietrza w całym pomieszczeniu. Ciche i bezawaryjne działanie modelu HYF1101E pozwala pracować w komfortowych warunkach. Dzięki trzem trybom dopasowania prędkości wentylator może działać w pełnym zakresie mocy lub w trybie snu, pozwalając użytkownikom spokojnie zasnąć. 

Nowoczesne łożyska zamontowane w modelu HYF1101E sprawiają, że wentylator cicho pracuje, ponieważ generuje jedynie około 56 dB hałasu. Urządzenie ma wbudowany timer, który umożliwia ustawienie czasu pracy wentylatora do 1, 2, 4 lub 8 godzin. Model obsługuje się za pomocą pilota zdalnego sterowania lub przy użyciu dotykowego panelu z wyświetlaczem LED. Wentylator kolumnowy obraca się w zakresie do 55 stopni, dzięki czemu równomiernie rozprowadza schłodzone powietrze po całym pomieszczeniu. 

Urządzenie ma moc 36 W, co oznacza, że zużywa bardzo małą ilość energii elektrycznej. Osoby, które już zdecydowały się na jego zakup, potwierdzają, że jest to bardzo wydajny i równocześnie dobrze wyglądający model. 

 

 

 

 

Wentylator kolumnowy cichy

 

8. Wentylator kolumnowy Stadler Form Peter

 

Wentylator kolumnowy Stadler Form Peter przeznaczony jest do pracy w pomieszczeniach o powierzchni do 40 m2. Urządzenie zostało wyposażone w funkcję trzystopniowej regulacji oraz timer. Z jego pomocą można dostosować czas pracy wentylatora w zakresie od 1 do 7 godzin. 

Działaniem sprzętu można kierować za pomocą panelu sterowania zlokalizowanego w górnej części lub dołączonym pilotem zdalnym, zasilanym bateriami CR2032. Cichy wentylator kolumnowy ma opcję oscylacji, dzięki której można go postawić nawet w kącie. Oprócz tego może on działać w trybie “naturalna bryza” i stymulować naturalny podmuch wiatru. 

Dodatkową zaletą modelu jest to, że został wyposażony w specjalny filtr powietrza, który dodatkowo zapobiega zastojom powietrza oraz nieprzyjemnemu zapachowi. Wentylator kolumnowy ma wydajność do 6,7 l/s. Użytkownicy chwalą ten model za dyskretny i nowoczesny wygląd, cichą pracę oraz wydajność. 

 

 

 

 

Wentylator kolumnowy First Austria

 

9. Wentylator Kolumnowy First Austria 55602

 

Wentylator Kolumnowy First Austria 55602 to model o stylowym wyglądzie, który dobrze pasuje do nowoczesnych aranżacji. Czarna, błyszcząca obudowa sprawia, że jest on ciekawym dodatkiem w pomieszczeniu, a wyglądem przypomina kolumnę głośnika. Jest to jeden z nowych modeli, w którym zastosowano najnowszą technologię “Aroma Box”. Dzięki tej funkcji użytkownik może nasączyć filtr znajdujący się z tyłu urządzenia ulubionym olejkiem o zapachu lawendy lub wanilii. 

Model projektowano także z myślą o najmłodszych. Wirnik został zabudowany w taki sposób, że dziecko nie ma możliwości zrobienia sobie krzywdy, wkładając palce w kratki wentylatora. Urządzenie ma mocny silnik 60 W oraz przydatną funkcję jonizacji. Ten dobry wentylator kolumnowy rozprowadza powietrze równomiernie po całym pomieszczeniu oscylując pod kątem 65 stopni. 

Urządzenie obsługuje się za pomocą pilota zdalnego sterowania oraz panelu z czytelnym wyświetlaczem. Użytkownicy polecają model ze względu na cichą pracę oraz wysoką wydajność. Chwalą go również za estetyczne wykonanie oraz prostą obsługę. 

 

 

 

 

Przewodnik zakupowy – Jaki wentylator kolumnowy kupić?

 

Większość osób kocha lato oraz promienie słoneczne, które wprawiają człowieka w dobry nastrój. Nie zawsze jednak upał jest dobry, kiedy trzeba spędzić osiem godzin w zamkniętym pomieszczeniu bez klimatyzacji. W takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem może się okazać zakup wentylatora kolumnowego. Jest to urządzenie, które działa na podobnej zasadzie jak zwykły stojący wiatrak, jednak jest bardziej praktyczne i lepiej komponuje się z eleganckim lub nowoczesnym wnętrzem. Najlepszy wentylator kolumnowy to taki, który cicho pracuje. Na rynku dostępnych jest sporo modeli z funkcją snu, które są warte polecenia. 

Jakie są rodzaje wentylatorów? 

Wentylatory klasyczne – są to modele, które można spotkać w większości domów lub biur bez zainstalowanej klimatyzacji. Klasyczne urządzenia są wyposażone w okrągłą tarczę, za którą znajduje się duże, obracające się śmigło. Tego typu modele są najtańsze i najbardziej popularne na rynku. Dobrej jakości sprzęt można kupić w cenie do 100 zł. Tańsze egzemplarze są wykonane głównie z tworzywa sztucznego. Decydując się na droższy, wykonany z metalu sprzęt, należy zarezerwować kwotę do 150 zł. Wydajność takiego wiatraka jest ona uzależniona przede wszystkim od mocy silnika oraz średnicy śmigła. 

Wentylatory biurkowe – są to urządzenia będące odmianą wentylatorów klasycznych. Jedyna różnica jest taka, że są mniejsze i niewysokie. Można je ustawić na biurku i cieszyć się przyjemnym chłodem w trakcie intensywnej pracy. Wersje biurkowe są mniej wydajne niż klasyczne odpowiedniki. Ich zaletą jest to, że są o wiele bardziej poręczne i można je ustawić prawie wszędzie. 

Wentylatory kolumnowe – modele kolumnowe są dobrym rozwiązaniem, gdy mamy ograniczoną lub mocno zastawioną przestrzeń. Jest to dobry wybór, jeśli ktoś potrzebuje urządzenia, które o wiele lepiej rozprowadza chłodne powietrze po pokoju. Wentylator kolumnowy jest odmianą klasycznego modelu, jednak jest bardziej elegancki, wydajny i praktyczny. Zazwyczaj ma około 1 metr wysokości i niewielką podstawę. Z tych względów, zwłaszcza jeśli ktoś szuka urządzenia do nowoczesnego wnętrza, powinien zdecydować się na taki model. 

 

Na co zwrócić uwagę podczas zakupu wentylatora? 

Decydując się na zakup wentylatora kolumnowego, warto zwrócić uwagę na to, jaki model będzie dobry. Przeglądając dostępne oferty, mogą pojawić się pewne wątpliwości, które warto rozwiać jeszcze przed zakupem, aby być w stu procentach zadowolonym z wyboru. Na co trzeba zwrócić uwagę, decydując się na nowy wentylator? Jaki jest najlepszy wentylator kolumnowy do postawienia w pokoju? 

Moc oraz wydajność urządzenia to dwa najważniejsze parametry, na które należy zwrócić uwagę. Do niewielkich pomieszczeń wystarczające będą egzemplarze o małej mocy nawet 36 W. Jednak do dużego salonu lub pomieszczenia biurowego znacznie lepiej wybrać modele dysponujące mocą do 70 W. Należy pamiętać, że im wyższa moc urządzenia, tym większa będzie jego wydajność oraz możliwość dłuższego czasu pracy. 

Regulacja prędkości – w upalne dni przyda się model z wbudowaną regulacją prędkości, szczególnie wtedy, gdy zakupiony wentylator pracuje także w nocy. Dobry sprzęt musi mieć minimum 3 zakresy, jednak im jest ich więcej, tym lepiej dla użytkowników. Szczególnie ważny jest tryb nocny, w którego trakcie osoba korzystająca z wiatraka może spokojnie zasnąć. Taka opcja przyda się szczególnie wtedy, gdy wentylator ma wbudowany timer i jest możliwość ustawienia czasu pracy urządzenia. Jest to bardzo wygodne, ponieważ w upalne lato trudno jest zasnąć. 

Głośność – równie ważnym parametrem decydującym o tym, jaki wentylator kolumnowy wybrać, jest jego głośność. Najlepiej zdecydować się na zakup modelu, który wytwarza hałas maksymalnie 60 dB. Nowoczesne egzemplarze ze specjalnymi łożyskami osiągają wyniki 50 – 53 dB. Przy takim poziomie hałasu można zostawić wentylator włączony w trakcie snu. Nie będzie on także przeszkadzał podczas pracy. 

Oscylacja – funkcja oscylacji jest bardzo przydatnym rozwiązaniem, szczególnie wtedy, gdy w jednym pomieszczeniu znajduje się kilka osób. Dzięki tej funkcji użytkownicy mogą zaprogramować wentylator, aby sam się obracał i zmieniał przy tym kierunek podmuchu wiatru w celu zapewnienia większego komfortu. 

 

Jakie dodatkowe funkcje będą najbardziej przydatne? 

Tryb nocny i timer – tryb nocny to dobre rozwiązanie dla osób mających problemy ze snem, gdy w pokoju jest zbyt wysoka temperatura. Wentylator kolumnowy mający wbudowany timer pozwala zaprogramować go w taki sposób, aby po pewnym czasie wyłączył się automatycznie. Zazwyczaj urządzenie można zaprogramować na 30 minut, 1, 2, 4, 8 lub 12 godzin. Dodatkową zaletą trybu nocnego jest to, że wentylator pracuje wówczas bardzo cicho, nie przeszkadzając użytkownikom podczas snu. 

Pilot – pilot do zdalnego sterowania urządzeniem to bardzo wygodne rozwiązanie. Aby zmienić zaprogramowany tryb, użytkownik nie musi wstawać z fotela. Dzięki temu dodatkowemu urządzeniu  można zmienić ustawienia lub włączyć i wyłączyć nadmuch. 

Jonizacja – osoby mające problemy z różnymi alergiami powinny zdecydować się na zakup wentylatora z funkcją jonizacji. Powietrze nasycone jonami ujemnymi będzie zdecydowanie świeższe i przyjemniejsze. 

Nawilżanie powietrza – niektóre modele wyposażone są w funkcję nawilżania powietrza. Jest to bardzo praktyczne rozwiązanie, ponieważ użytkownik nie musi dodatkowo kupować nawilżacza. 

Wentylatory kolumnowe w dobrych cenach 

Chcąc kupić dobry wentylator kolumnowy, warto poszukać sprzętu wyposażonego w dodatkowe funkcje. Za model z pilotem zdalnego sterowania użytkownik musi zapłacić więcej niż za klasyczny wentylator, jednak nie jest to bardzo duża kwota. Stojący sprzęt z pilotem to koszt około 150 – 400 zł. Podobnie jest z wentylatorami wyposażonymi w funkcję jonizacji, które są droższe w porównaniu do klasycznych modeli. Warto jednak pamiętać o tym, że wiatraki kolumnowe kupuje się raz na kilka lat, więc można dołożyć więcej pieniędzy za dodatkowy komfort. 

 

 

FAQ

 

P1: Jak działa wentylator kolumnowy? 

Działanie wentylatora kolumnowego jest podobne jak modeli stojących lub biurkowych. Różnica znajduje się w budowie mechanizmu, który jest zupełnie inaczej ułożony. Turbina urządzenia kolumnowego składa się z wielu małych skrzydełek, ulokowanych jedno pod drugim. Są one przymocowane do specjalnego walca, który stale się obraca. W zależności od wybranej funkcji urządzenie może działać w kilku prędkościach lub na wybranym programie. Zazwyczaj są to opcje słaba, średnia i wysoka. Większość modeli na najsłabszym programie działa bardzo cicho, umożliwiając użytkownikom spokojny sen. Dobrym wyborem jest model z funkcją jonizacji powietrza, która jest pomocna dla osób cierpiących na różnego rodzaju alergie. 

 

P2: Jaki wentylator wybrać: kolumnowy czy stojący? 

Zaletą wentylatora kolumnowego jest to, że dobrze sprawdza się w niewielkich i ciasnych pomieszczeniach, w których nie ma miejsca na ustawienie zwykłego wiatraka stojącego. Zazwyczaj modele kolumnowe mają około 1 metra wysokości oraz stabilną podstawę, której średnica ma około 25 – 35 cm. Oznacza to, że mogą stanąć w każdym miejscu, gdzie znajdzie się wolna przestrzeń umożliwiająca ich swobodne ustawienie. W przypadku modeli stojących użytkownik musi zarezerwować większą ilość wolnego miejsca. Jest to związane z tym, że mechanizm w zwykłym wiatraku stojącym składa się zazwyczaj z klasycznego śmigła, które potrzebuje więcej przestrzeni, aby swobodnie się obracać. Model kolumnowy dodatkowo oscyluje w zakresie od 60 do 180 stopni, schładzając przy tym całe pomieszczenie. 

P3: Czym jest wentylator kolumnowy? 

Wentylator kolumnowy to urządzenie służące do schładzania powietrza w nagrzanym pomieszczeniu. Sprzęt wprawia w ruch stojące powietrze oraz daje uczucie przyjemnego chłodu. Wentylator kolumnowy różni się od zwykłego wiatraka ze śmigłami. Smukły model ma więcej przydatnych funkcji, takich jak jonizacja czy 12-godzinny timer, umożliwiający dopasowanie czasu pracy do wymagań użytkownika. Oprócz tego wentylator kolumnowy ma dołączony pilot zdalnego sterowania, który umożliwia kontrolowanie urządzenia z każdego miejsca w pokoju. Dodatkową zaletą modelu kolumnowego jest to, że zajmuje on mało miejsca i można go ustawić w rogu pomieszczenia. Ważne jest jednak to, aby nie ulokować go w niewielkiej odległości od osób siedzących, ponieważ może być to dla nich niekomfortowe. 

 

P4: Ile kosztuje wentylator kolumnowy? 

Ceny wentylatora kolumnowego wahają się w zakresie od 150 zł do 800 zł. Koszt zakupu nowego modelu zależy od dodatkowych funkcji, wydajności oraz klasy energetycznej. Znacznie droższe będzie urządzenie z funkcją jonizacji powietrza. Większość osób decydujących się na zakup modelu kolumnowego zwraca uwagę, aby był wyposażony właśnie w tę przydatną opcję. Droższy również będzie model mający dodatkowy filtr, który można nasączyć ulubionym olejkiem eterycznym. Podstawowe urządzenie z trójstopniową regulacją prędkości oraz niskim zakresem oscylacji będzie tańsze od modelu obracającego się nawet do 180 stopni. 

 

P5: Jak zbudowany jest wentylator kolumnowy?

W większości modeli budowa wentylatora kolumnowego jest taka sama. Różnicy można się dopatrzyć wyłącznie w detalach takich jak panel dotykowy lub wyświetlacz z przyciskami wyboru funkcji. Większość urządzeń składa się z podstawy, obudowy, kabla sieciowego do zasilania, wlotu i wylotu powietrza oraz uchwytu do przenoszenia. Niektóre urządzenia z pilotem zdalnego sterowania mają także specjalną komorę na jego przechowywanie. Droższe i bardziej zaawansowane urządzenie jest dodatkowo wyposażone w specjalne filtry, aromaterapię, rozpylanie zapachu oraz funkcję jonizacji. 

 

 

Subskrybuj
Notify of
guest
0 KOMENTARZY
Inline Feedbacks
View all comments