Ranking 11 najlepszych wentylatorów kolumnowych w 2024

Ostatnio aktualizowane: 15.06.24

 

Wentylator kolumnowy – Przewodnik zakupowy, ranking i test

 

Zapewne trafiłeś tutaj w poszukiwaniu dobrego wentylatora kolumnowego. Z całą pewnością znajdziesz w tym tekście wszystkie niezbędne informacje. Po przeanalizowaniu ocen konsumentów i szczegółowych informacji na temat produktu, wybraliśmy najlepsze modele. Szczególną popularnością cieszy się obrotowy wentylator kolumnowy Honeywell HYF1101E. Jest to model, który posiada wszystkie niezbędne funkcje sprawiające, że korzystanie z niego jest bardzo komfortowe. Warto też podkreślić, że jest wykonany z wysokiej jakości tworzywa, które jest odporne na uszkodzenia, a jednocześnie pięknie się prezentuje. Na szczególną uwagę zasługuje funkcja timera. Dzięki niej urządzenie skończy pracę dokładnie wtedy, gdy zaplanujesz. Równie ciekawą propozycję stanowi niezawodny wentylator stojący SFN 5040BL sterowany pilotem. Ten model również posiada wiele przydatnych funkcji, jest wysoce bezawaryjny i do tego pięknie się prezentuje. Jeśli żaden z tych produktów nie przypadł Ci do gustu, polecamy dalszą część artykułu, w którym znajdziesz inne propozycje.

11 najlepszych wentylatorów kolumnowych. Opinie w 2024

 

Gdy zbliża się upalne lato, wentylator często okazuje się być jedynym ratunkiem przed roztopieniem się w gorących pomieszczeniach. Przyjemny podmuch powietrza przynosi nam ogromną ulgę. Tradycyjne, okrągłe wiatraki mają dość ograniczone pole działania, dlatego też stworzyliśmy ranking wentylatorów kolumnowych zawierający najciekawsze, pionowe modele, charakteryzujące się dużą wydajnością.

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

Najlepszy produkt

Zalety

To wentylator kolumnowy wyposażony w 3 prędkości nawiewu. To cichy wentylator emitujący 56 dB na najwyższym biegu. Ciche działanie zawdzięcza specjalnym łożyskom, a możliwość zaprogramowania czasu pracy wbudowanemu timerowi.

Wady

Brak pilota zdalnego sterownia zniechęcił niejednego kupującego do tego modelu. Jedyny sposób zarządzania ustawieniami to panel sterowania umieszczony na górze obudowy sprzętu.

Podsumowanie

Wentylator wypuszcza powietrze z prędkością 282m3/godz. Pozwala to skutecznie schłodzić pomieszczenie w krótkim czasie. Funkcja obrotu mechanizmu nadmuchu w zakresie 55 stopni sprawnie rozprowadza powietrze w każdy zakamarek pokoju.

Drugi wybór

Zalety

Sprzęt ma opcję automatycznej oscylacji, więc chłodne powietrze dociera do większej ilości zakamarków w pokoju. Wentylator ma aż 7 ustawień pracy, więc bez trudu dopasujesz tryb chłodzenia do swoich wymagań. Prosta obsługa sprawia, że każda osoba bez trudu użyje sprzętu.

Wady

Niestety, na wbudowanym wyświetlaczu nie pojawia się temperatura pomieszczenia, co dla części osób jest niewygodne. Co więcej, wiele łączeń wykonano z dość awaryjnego plastiku.

Podsumowanie

Jest to elegancki, nowoczesny model. Wentylator jest wydajny, a także wysoce bezawaryjny. Kompaktowa budowa ułatwia przechowywanie modelu. Obsługa sprzętu jest prosta i wygodna, gdyż przy zakupie otrzymasz zdalnego pilota.

Rozważ też

Zalety

Produkt jest dostępny w kolorze białym i czarnym. Na okrągłej podstawie umieszona jest wentylatorowa kolumna z funkcją jonizacji powietrza. Ustawienia pozwalają na zarządzanie timerem i oscylacją, odbywa się to na panelu obudowy lub za pośrednictwem pilota.

Wady

Długość kabla przyłączeniowego wynosi 1,5 m. Z tego powodu sprzęt jest zdeterminowany do użytku w pobliżu źródła prądu.

Podsumowanie

To model z możliwością zaprogramowania uruchomienia na 12 godzin do przodu lub wyłączenia chłodzenia z opóźnieniem. Oscylacja w zakresie 70 stopni sprawia, że chłodne powietrze owiewa każdy zakamarek pokoju.

 

Wentylator kolumnowy Honeywell

 

1. Wentylator Kolumnowy Honeywell HYF1101E

 

Zaletą dobrego wentylatora jest to, że nie słyszy się jego pracy, podczas gdy on nieustannie chłodzi. Taki jest wentylator Kolumnowy Honeywell HYF1101E o mocy 36 W. Nie przeszkadza on w wykonywaniu codziennych obowiązków ani podczas snu i pracuje z zimnym nawiewem o maksymalnej prędkości 282m3/godz., a użytkownik ma do wyboru 3 prędkości jego pracy. Wygodną opcją jest możliwość ustawienia nadmuchu w różnych kierunkach, bowiem sprzęt ma obrotową głowicę obracającą się w zakresie 55 stopni.

Całkowite wymiary wentylatora wynoszą: 80 x 24 x 24 cm, jego waga natomiast to 3,8 kg. Na szczycie urządzenia został umieszczony czytelny panel sterowania zaopatrzony w wyświetlacz LED. Obsługa wentylatora jest prosta i intuicyjna, a gdyby ktoś miał z nią mimo wszystko problem, może posłużyć się dołączoną instrukcją użytkowania dostarczaną w języku polskim.

Tym co chwalone jest przez użytkowników jest timer umożliwiający wyłączenie sprzętu po 1, 2, 4 lub 8 godzinach pracy od nastawienia. Jaki jest wentylator Kolumnowy Honeywell HYF1101E? Czy cechy tego sprzętu zachęcają do zakupu?

 

Zalety

Cicha praca: Dzięki zastosowaniu nowoczesnych łożysk sprzęt emituje zaledwie 56 dB na najwyższych obrotach. Zatem jego użytkowanie nie jest uciążliwe przy codziennych czynnościach, a nawet wtedy, gdy wentylator pracuje w sypialni.

Atrakcyjny wygląd: Stylowy wygląd sprawia, że wentylator może stanowić element ozdobny pomieszczenia, w którym się znajduje. Jego elegancki grafitowy kolor komponuje się z wieloma aranżacjami.

3 prędkości pracy: Wybór jednej z trzech prędkości pozwala na precyzyjne dopasowanie nawiewu do aktualnie panujących warunków w pokoju, a obrót w zakresie 55 stopni pozwala skierować strumień powietrza w żądane miejsce.

Timer: Wentylator pozwala na zaprogramowanie czasu jego pracy. Timer zadziała, wyłączając sprzęt, w zależności od ustawień, po 1, 2, 4 lub 8 godzinach pracy.

Panel sterowania: Na szczycie kolumny wentylatora został umieszczony panel sterowania zaopatrzony w wyświetlacz LED. Dzięki niemu dokonywanie ustawień jest wygodne i czytelne.

 

Wady

Brak pilota: Producent nie przewidział wyposażenia swojego urządzenia w pilot zdalnego sterowania. Jedynym sposobem obsługi wentylatora jest jego panel umieszczony na górze obudowy.

 

 

 

 

Wentylator kolumnowy z pilotem

 

2. Wentylator kolumnowy stojący 111cm Sencor SFN 5040BL

 

2-sencor-sfn-5040-blWentylator stojący SFN 5040BL sterowany pilotem to druga pozycja w naszym zestawieniu. Urządzenie ma funkcję automatycznej oscylacji i aż 7 ustawień pracy silnika. Poza tym wyróżnia je niezwykle lekka konstrukcja, a więc jest bardzo łatwe do przenoszenia.

Przy okazji, niewielkie rozmiary – 295 mm x 295 mm x 1110 mm – pozwalają nam zaoszczędzić miejsce. Ogromną zaletą docenioną przez użytkowników jest bardzo cicha praca silnika. Natomiast dotykowy panel sterowania i pilot zapewniają prostą, wygodną obsługę.

Urządzenie ma 3 różne tryby pracy: tryb standardowy – sami wybieramy prędkość, tryb naturalny – wentylator cyklicznie zmienia prędkość z wysokiej na niską oraz średnią na wysoką, tryb nocny – po 30 minutach przełącza się z prędkości wysokiej na średnią, a po kolejnych 30 minutach na niską.

Poza tym sprzęt ten jest wyposażony w zegar z funkcją minutnika (30 min – 450 min). Maksymalna szybkość przepływu w tym urządzeniu wynosi: 28,12 m³/min, a maksymalna szybkość powietrza to 4,99 metry/sekundę.

Wentylator Sencor SFN 5040BL to model sterowany pilotem. Urządzenie ma funkcję automatycznej oscylacji oraz system regulacji pracy w 7 stopniowej skali. Produkt jest lekki, a więc bardzo mobilny.

 

Zalety

Niewielkie wymiary: Urządzenie ma niewielkie wymiary, które wynoszą 29,5 cm x 29,5 cm x 111 cm. Dzięki temu sprzęt ten nie zajmuje zbyt dużo miejsca. Można go postawić na szafce.

Obsługa: Jest to zaawansowany przyrząd wyposażony w dotykowy panel sterowania, a także pilot. To sprawia, że obsługa wentylatora nie będzie stanowić większego problemu. Nawet siedząc na kanapie uruchomimy go.

Tryby pracy: Wentylator ma 3 różne tryby pracy, za sprawą których dopasujemy działanie sprzętu do naszych potrzeb. Możemy wybrać tryb standardowy, w którym sami dobieramy prędkość, tryb nocny, który po 30 minutach zwalnia tempo, a także tryb naturalny. Jest to doskonały wybór, gdy zależy nam na tym, aby prędkość nawiewu zmieniała się cyklicznie.

Zegar: Urządzenie posiada bardzo praktyczny i łatwy w obsłudze zegar z funkcją minutnika (30 min – 450 min). W ten sposób łatwo ustawimy czas, po jakim urządzenie ma się wyłączyć.

 

Wady

Głośność pracy: Urządzenie jest dość głośne, co może zakłócać nasz odpoczynek.

 

 

 

 

Wentylator kolumnowy z jonizatorem

 

3. Wentylator Kolumnowy Activejet Selected WKS-120BPJ

 

W moc 60 W i 3 prędkości ustawienia nawiewu wyposażony jest wentylator kolumnowy Activejet Selected WKS-120BPJ. Przepływ powietrza wynosi tu 400 m3/h, gdzie maksymalny pęd powietrza to 5,5 m, a hałas przy tym emitowany nie przekracza 52 dB. Urządzenie wykonano z białego tworzywa sztucznego (dostępne są też urządzenia w czarnym kolorze) i ma ono wymiary: szerokość 225 mm, wysokość 1215 mm i głębokość 230 mm.

Waga jego to 4,3 kg. Sterować pracą wentylatora można manualnie, z pozycji obudowy lub za pomocą pilota zdalnego sterowania. Wentylator jest osadzony na stabilnej podstawie o średnicy 32 cm i jest zaopatrzony w wygodny uchwyt do przenoszenia. Dodatkowo sprzęt ma możliwość wykonywania obrotów poziomych do 70 stopni odchylenia, co pozwala lepiej rozprowadzić w pomieszczeniu chłodne powietrze. Za pomocą wyświetlacza odczytasz bieżącą temperaturę powietrza i dokonasz innych ustawień.

Wśród nich znajduje się opcja ustawienia godziny włączenia wentylatora z możliwością jej ustawienia na 12 godzin do przodu. Wszelkie ustawienia użytkownik używa intuicyjne, bowiem zostały one oznaczone czytelnymi ikonami. Wybierając do domu wentylator musimy być pewni skuteczności jego funkcji. Dobrym urządzeniem do domowego wykorzystania jest wentylator kolumnowy Activejet Selected WKS-120BPJ.

 

Zalety

Skuteczna praca: Przepływ powietrza wentylatora wynosi 400 m3/h a maksymalny pęd powietrza wynosi 5,5 m. Takie parametry pozwalają na szybkie schłodzenie wybranego pomieszczenia.

Planowanie: Dzięki funkcji timera wentylator ma opcję ustawienia jego włączenia się do 12 godzin do przodu. Można więc wykorzystać tak ustawienia, aby pomieszczenie, do którego wracamy było już schłodzone, gdy do niego przyjdziemy.

Cicha praca: Hałas jaki emituje sprzęt podczas pracy to 52 dB. To dobry wynik porównując inne modele o tej samej funkcjonalności.

Zarządzanie pracą: Z pozycji obudowy urządzenia, przy wykorzystaniu wyświetlacza LED lub za pomocą pilota zdalnego sterowania użytkownik ustawi wszystkie potrzebne funkcje.

 

Wady

Krótki przewód: Przewód zasilający wentylator ma zaledwie 1,5 m długości, zatem sprzęt musi stać w niewielkim oddaleniu od gniazdka elektrycznego.

 

 

 

 

Wentylator kolumnowy AEG

 

4. Wentylator kolumnowy AEG T-V: 5531

 

4-aeg-t-v-5531Wentylator kolumnowy w kolorze czarnym – model AEG T-V 5531 o mocy 50 W – to czwarta propozycja w naszym zestawieniu. Urządzenie ma 3 prędkości pracy, minutnik oraz funkcję oscylacji. W efekcie, bez problemu dopasujemy wentylator do danej temperatury, czy wielkości pomieszczenia, jakie chcemy ochłodzić.

Dzięki optymalnej wysokości – 75 cm ma bardzo dobrą wydajność i pozwala nam ochłodzić się powietrzem w upalne dni. Wentylator ma stabilną podstawę i metalową kratkę ochronną, dzięki czemu jest w pełni bezpieczny, również dla najmłodszych. 120-minutowy zegar pozwala nam w łatwy sposób ustawić czas pracy, na przykład przed pójściem spać.

Nowoczesny design sprawia, że pasuje do każdego mieszkania. Ten dobry i tani wentylator kolumnowy został doceniony przez użytkowników za atrakcyjną cenę.

Poza tym wyróżnia się wysoką jakością wykonania. Producent zadbał o to, aby jego obudowa była solidna i trwała, a działanie zaspokoiło potrzeby najbardziej wymagających klientów, również w najgorętsze dni w roku.

Wentylator kolumnowy AEG T-V 5531 o mocy 50 W to produkt niewielki, ale dość solidny. Cieszy się on uznaniem wielu osób. Uważany jest za wysoce bezawaryjny. Jest to bardzo dobry wentylator kolumnowy do 200 zł.

 

Zalety

System pracy: Urządzenie może pracować na jednej z 3 prędkości pracy. Można go dostosować do naszych potrzeb, dopasowując temperaturę nawiewu. Dodatkowo dzięki oscylacji zwiększymy jego wydajność.

Stabilna podstawa: Wentylator ma bardzo stabilną podstawę i metalową kratkę ochronną – jest więc bezpieczny. Nie przewróci się niekontrolowany. Nie musisz obawiać się, że Twoja pociecha w czasie zabawy uszkodzi ten sprzęt.

Design: Niewątpliwie nowoczesny design sprawia, że sprzęt ten przykuwa uwagę wielu osób. Konsumenci potwierdzają, że świetnie prezentuje się we wnętrzach i w przeciwieństwie do wielu innych modeli nie daje nam poczucia, że zagraca pomieszczenie.

 

Wady

Głośność pracy: Konsumenci zauważają, że prezentowane urządzenie jest dość głośne, zwłaszcza na najwyższym biegu.

Wydajność: Produkt ten jest przeznaczony do niewielkich pomieszczeń.

 

 

 

 

Wentylator kolumnowy stojący

 

5. Wentylator kolumnowy VENICO 78T0 z timerem i pilotem

 

Kanlux Venico 78TO-SR to wentylator o mocy 40 W, który pasuje do każdego pomieszczenia. Jest on wąski oraz niewielki, dlatego zmieści się nawet w bardzo małym pokoju. Nie musisz się też martwić, że wentylator nie będzie pasował i zaburzy harmonię pomieszczenia, wygląda stylowo i ma ładny srebrny kolor.

Konsumenci są zadowoleni z funkcji oscylacji, dzięki której można szybko schłodzić pomieszczenie. Doceniana jest też stabilna podstawa sprzętu pomimo dość dużej wysokości. Nie musisz się obawiać, że wentylator nagle się przewróci. Na górnej części znajduje się panel sterowania. Z jego pomocą możesz zdecydować, jak szybko powinien działać wentylator. W regulacji pomoże również dołączony do zestawu pilot.

Możesz wybrać nawiew naturalny, normalny i nawiew nocny. Model jest wyposażony również w wyłącznik czasowy. Możesz ustawić go na kilka minut i nie musisz pamiętać o tym, aby później go wyłączyć. Wentylator waży 3,7 kg, a jego wysokość to 78 cm.

Wentylator Kanlux Venico 78TO-SR ma mocy 40 W. Jest to model o wysokości 78 cm, z kolei jego waga to 3,7 kg. Produkt występuje w kolorze srebrnym.

 

Zalety

Design: Wentylator wygląda ładnie. Ma on stylowy kolor srebrny. Z kolei szczyt sprzętu i panel sterowania mają kolor czarny.

Wiele trybów: Urządzenie gwarantuje kilka rodzajów nawiewów, a wśród nich nawiew naturalny, normalny i nocny. Możesz łatwo dopasować odpowiedni tryb do swoich potrzeb.

 

Wady

Wykonanie: Model jest delikatny, więc trzeba uważać, aby się nie przewracał, ponieważ może zostać uszkodzony.

Pilot: Z biegiem czasu przyciski na pilocie są narażone na zacinanie się, a kolory się ścierają. Pilot może nie wyglądać już tak estetycznie, jak przy zakupie.

 

 

 

 

Wentylator kolumnowy cichy

 

6. Wentylator Kolumnowy Honeywell HYF290E4 

 

Wentylator Kolumnowy Honeywell HYF290E4 to nowoczesne urządzenie zamknięte w smukłej, czarnej obudowie, pasujące do wielu nowoczesnych aranżacji. Sprzęt został wyposażony w osiem poziomów sterowania mocą, które przydają się w trakcie upalnych, letnich dni. W zależności od ustawionego programu model pracuje bardzo cicho lub intensywnie. Przy najniższej mocy urządzenie generuje niewielki hałas, przy którym można spokojnie spać. Jest to duża zaleta, szczególnie gdy użytkownicy mają problemy z zasypianiem. 

Wentylator kolumnowy z pilotem zdalnego sterowania jest prosty w obsłudze. Wbudowany timer umożliwia zaprogramowanie urządzenia na 1, 2, 4 i 8 godzin pracy. Ma ono funkcję oscylacji powietrza do 80 stopni. Dzięki temu przyjemne, chłodne powietrze dociera w każdy kąt pomieszczenia. Model ma moc 31 W oraz obudowę wykonaną z wysokiej jakości materiałów. 

Według opinii użytkowników jest to dobry wentylator kolumnowy, mający wszystkie niezbędne funkcje. Osoby posiadające ten model zwracają uwagę na automatycznie przyciemniany wyświetlacz, który jest jego istotną zaletą. 

 

 

 

Wentylator kolumnowy Castorama

 

7. Wentylator Kolumnowy z Pilotem BLYSS FTP6E

 

Decydując się na zakup sprzętu chłodzącego powietrze, warto zwrócić uwagę na wentylator kolumnowy Castorama BLYSS FTP6E. Jest to model, który można ustawić w dowolnym pomieszczeniu w domu lub w biurze. Urządzenie ma stabilną podstawę umożliwiającą postawienie na podłodze lub dywanie. Waga modelu wynosi 3,9 kg, dzięki czemu wentylator kolumnowy jest mobilny i można go łatwo przenosić z miejsca na miejsce. 

Urządzenie ma wysokość 91,1 cm, a długość kabla elektrycznego wynosi 1,6 m. Model ma trzystopniową regulację prędkości oraz moc chłodzenia 45 W. Pozioma oscylacja powietrza o kącie 65 stopni pozwala rozprowadzić chłodny podmuch wiatru po pomieszczeniu. Urządzenie ma wbudowany wyświetlacz LED oraz timer. Wentylatorem kolumnowym steruje się za pomocą dołączonego pilota, na którym są wszystkie najpotrzebniejsze opcje. 

Poziom hałasu generowanego przez urządzenie to 50,86 dB. Co więcej, maksymalna objętość przepływu powietrza wynosi 2,9 m3/min. Użytkownicy zgodnie twierdzą, że wentylator kolumnowy BLYSS to dobry wybór, gdyż ułatwi pracę w upalne dni i przyniesie odrobinę ochłody w sezonie letnim.

 

 

 

 

Wentylator kolumnowy Eberg

 

8. Wentylator Kolumnowy Eberg Airo 75

 

Wentylator Kolumnowy Eberg Airo 75 to jeden z najbardziej kompaktowych modeli dostępnych na rynku. Urządzenie ma 74 cm wysokości oraz podstawę o średnicy 26 cm. Model waży zaledwie 2,6 kg, dlatego można go bez problemu przenosić z jednego pokoju do drugiego. Wentylator kolumnowy został wyposażony w 3 różne tryby pracy – standardowy, naturalny oraz nocny. Funkcja 70-stopniowej oscylacji pozwala rozprowadzić chłodne powietrze po całym pomieszczeniu. 

Urządzenie ma wbudowany timer, czyli programator czasu wyłączania, który można regulować od 0,5 do 7,5 godziny. Dołączony pilot zdalnego sterowania pozwala obsługiwać sprzęt z odległości. Model został wyposażony w wyświetlacz z diodami LED, na którym użytkownik może sprawdzić, w jakim trybie pracuje wentylator, a także kontrolować ustawienie timera. 

Osoby posiadające urządzenie chwalą sobie łatwość, z jaką się je obsługuje. Wszystkie funkcje są czytelne i można bez problemu zaprogramować wentylator kolumnowy na wybrany tryb. 

 

 

 

 

Wentylator kolumnowy Eberg

 

9. Wentylator, Wiatrak Kolumnowy stojący Eberg AIKO110

 

Wentylator, wiatrak kolumnowy stojący Eberg AIKO110 to przedmiot o unikalnym designie z dużą ilością trybów pracy i panelem dotykowym Soft Touch. Wentylator kolumnowy Eberg ma 3 prędkości nawiewu i 3 tryby pracy, a także programator czasowy, który można ustawić od 1 godziny do 15 godzin.

Eberg AIKO110 ma wysokość 110 cm i średnicę podstawy wynoszącą 27 cm, waży 4 kg, a moc potrzebna do pracy wynosi 50 W. Zarządzanie pracą sprzętu odbywa się za pomocą panelu dotykowego wyświetlacza LCD lub pilota zdalnego sterowania.

Wentylator zasilany z sieci 230 V wyposażono w przewód o długości 130 cm. Tym co przypadło do gustu użytkownikom jest równomierne rozprowadzanie powietrza po całym pomieszczeniu, w czym pomaga oscylacja pozwalająca na obrót wentylatora w zakresie 70 stopni. Klienci chwalą również stabilną podstawę i cichą pracę sprzętu. Tą cechą jest opatrzony szczególnie tryb snu, w którym nie tylko generowany dźwięk jest mniejszy, ale też zostaje wygaszone wszelkie podświetlenie.

 

 

 

 

Wentylator kolumnowy Hoffen

 

10. Wentylator kolumnowy HOFFEN TST08-RD

 

Wentylator kolumnowy Hoffen to praktyczne i nowoczesne urządzenie, które zapewni przyjemny powiew chłodnego powietrza w trakcie upalnych dni. Model TST 08-RD został wyposażony we wszystkie niezbędne funkcje. Turbina wentylatora została zamknięta w smukłej obudowie w osi pionowej. Dzięki temu urządzenie ma 78,5 cm wysokości i jest wąskie. Model ma moc 40 W oraz 70-stopniową oscylację. 

Sprzęt obsługuje się za pomocą pilota zdalnego sterowania lub dotykowym panelem znajdującym się w górnej części obudowy. Podświetlany, ledowy panel jest intuicyjny i prosty w obsłudze. Model ma trzy tryby pracy: Normalny, zmienny oraz nocny. W tym ostatnim jego działanie jest praktycznie niesłyszalne. 

Oprócz tego urządzenie ma trzy tryby prędkości oraz timer pozwalający na zaprogramowanie czasu pracy. Test wentylatorów kolumnowych potwierdza, że warto zakupić ten model. Użytkownicy jako jego zaletę podają praktyczny uchwyt znajdujący się u góry, za pomocą którego można przenosić urządzenie. 

 

 

 

 

11. Wentylator kolumnowy Stadler Form Peter

 

Wentylator kolumnowy Stadler Form Peter przeznaczony jest do pracy w pomieszczeniach o powierzchni do 40 m2. Urządzenie zostało wyposażone w funkcję trzystopniowej regulacji oraz timer. Z jego pomocą można dostosować czas pracy wentylatora w zakresie od 1 do 7 godzin. 

Działaniem sprzętu można kierować za pomocą panelu sterowania zlokalizowanego w górnej części lub dołączonym pilotem zdalnym, zasilanym bateriami CR2032. Cichy wentylator kolumnowy ma opcję oscylacji, dzięki której można go postawić nawet w kącie. Oprócz tego może on działać w trybie “naturalna bryza” i stymulować naturalny podmuch wiatru. 

Dodatkową zaletą modelu jest to, że został wyposażony w specjalny filtr powietrza, który dodatkowo zapobiega zastojom powietrza oraz nieprzyjemnemu zapachowi. Wentylator kolumnowy ma wydajność do 6,7 l/s. Użytkownicy chwalą ten model za dyskretny i nowoczesny wygląd, cichą pracę oraz wydajność. 

 

 

 

 

Przewodnik zakupowy – Jaki wentylator kolumnowy kupić?

 

Klimatyzator kolumnowy to urządzenie, które ma zapewnić przyjemne poczucie chłodu w trakcie gorących, letnich dni. Specjalne łopatki tworzą podmuch powietrza, który rozpraszany jest na całe pomieszczenie. Dlatego urządzenie to świetnie sprawdzi się zarówno w domu, jak i biurze, kiedy temperatura nie pozwala nam się skupić na pracy. Na rynku znajdziemy wiele różnych modeli, co jednocześnie sprawia, że ich liczba utrudnia nam zakup. Z tego powodu, przygotowaliśmy dla Państwa poradnik, który podpowie, jaki wentylator kolumnowy wybrać, aby cieszyć się z przyjemnego chłodu w trakcie upalnych dni.

Zastosowanie wentylatora kolumnowego

Jest to urządzenie, które za pomocą kilku śmigieł osadzonych na osi, wywołuje podmuch chłodnego powietrza. Obudowa sprzętu przypomina kolumnę. Designem wpasuje się więc w wystrój każdego pomieszczenia w domu i biurze. Wentylatory kolumnowe dedykowane są osobom, którym zależy na dużej mocy chłodzenia na dużym metrażu. Występują one w różnych rozmiarach, od 40 cm, które można postawić na stole aż po 150 cm – modele wolnostojące.

 

Podstawowe parametry wentylatorów kolumnowych

Przed zakupem takiego urządzenia, powinniśmy zwrócić uwagę na kilka parametrów: moc, wydajność oraz głośność pracy klimatyzatora.

Moc – takie przenośne wentylatory charakteryzują się stosunkowo niską mocą, w porównaniu do tych montowanych na stałe. W większości modeli moc waha się od 15 W do 150 W.

Wydajnośćjest to jeden z ważniejszych parametrów. To, jak skuteczne jest chłodzenie zależy właśnie od jego wydajności. Jest ona podawana w metrach sześciennych na godzinę. Na małej przestrzeni polecamy urządzenia o poziomie 500 – 900 m3/h. Do wentylacji większych metraży, świetnie sprawdzą się klimatyzatory, który wydajność przekracza 1200 m3/h.

Głośność pracywentylatory mają to do siebie, że pracują dość głośno, co może przeszkadzać niektórym użytkownikom, w szczególności rodzinie z dzieckiem. Warto sprawdzić, czy dany model ma głośność nie większą niż 50 decybeli. To zapewni nam spokój i nie spowoduje rozdrażnienia ciągłym hałasem.

 

Dodatkowe ustawienia wentylatora kolumnowego

Dzięki specjalnej regulacji pracy urządzenia, możemy spersonalizować ustawienia sprzętu do naszych potrzeb. To, ile właściwości podlega zmianie zależy od danego modelu. Wśród nich wyróżniamy:

Ustawienia obsługi – większość wentylatorów wyposażona została w dodatkowe ustawienia, ułatwiające obsługę przyrządu, którymi są: wyświetlacz, pilot oraz timer. Wyświetlacz LCD lub LED wskazuje tryb oraz ustawioną temperaturę w pokoju. Za pomocą pilota możemy regulować pracę urządzenia, nawet z odległości kilkunastu metrów. Natomiast timer, to inteligentna funkcja, która pozwala na samoczynne uruchamianie się sprzętu w momencie, gdy temperatura w pomieszczeniu wzrośnie.

Regulacja prędkości – jest to podstawowa rzecz, podlegająca zmianie w prawie każdym wentylatorze. Tylko najtańsze i najmniejsze modele nie posiadają tej właściwości. Większość urządzeń posiada 3 poziomową skalę, na podstawie której możemy regulować prędkość nadmuchu.

Regulacja oscylacji – jest to obracanie się wentylatora. Takie urządzenia obracają się mniej więcej do 180 stopni, dzięki czemu rozprowadzają chłodne powietrze w każdym kierunku.

 

Dodatkowe funkcje

Nowoczesne modele wentylatorów kolumnowych posiadają nowatorskie technologie, pozwalające na jeszcze większą regulację ustawień urządzenia.

Tryb ekologiczny – to funkcja, pozwalająca na jak największe zminimalizowanie zużycia energii przez nasz produkt.

Tryb nocny – jest to funkcja dla tych, którzy potrzebują klimatyzacji podczas snu. Przy niskiej głośności pracy sprzętu, nie musimy się obawiać nieprzespanych nocy.

Tryb naturalny – jest to opcja obecna tylko w najnowszych modelach klimatyzatorów przenośnych. Ma ona za zadanie imitację naturalnego wiatru, która polega na delikatnej zmianie prędkości.

Aromaterapia – to nowoczesna opcja, dostępna w najnowszych modelach wentylatorów. Polega ona na rozpylaniu olejków zapachowych w trakcie pracy sprzętu. Zapach możemy wybrać pod względem indywidualnych preferencji z dostępnej gamy. Wśród nich mamy te bardziej relaksujące i uspokajające oraz te bardziej pobudzające i orzeźwiające. Ta funkcja zapewnia nam nie tylko przyjemny zapach w całym pomieszczeniu, ale dodatkowo nawilżenie powietrza, które jest konieczne w trakcie suchych, upalnych dni.

Jonizacja – jest to funkcja polegająca na wytwarzaniu anionów, które neutralizują szkodliwe jony dodatnie, obecne w powietrzu. Mogą one powodować astmę, alergię, migrenę oraz inne dolegliwości, dlatego warto zdecydować się na model wyposażony w funkcję jonizacji.

 

 

Wykonanie wentylatora kolumnowego

Obudowa takiego urządzenia jest najczęściej plastikowa. Warto się upewnić, czy podstawa danego sprzętu jest stabilna. Przy długotrwałej pracy na najwyższych obrotach, sprzęt ten może się przesuwać. Stabilna platforma zapobiegnie ewentualnemu przekrzywianiu się sprzętu.

 

Design

Modele wentylatorów kolumnowych różnią się od siebie designem. Producenci prześcigają się w coraz to ciekawszych i bardziej nowoczesnych projektach, więc każdy znajdzie coś dla siebie.

 

Wentylatory kolumnowe w dobrych cenach

O tym, jaki wentylator kolumnowy jest najlepszy, decydują jego parametry. Dlatego najtańsze modele wentylatorów kolumnowych to te za około 60 złotych. Urządzenia te są bardzo małe, przeznaczone do postawienia na stole lub blacie. Ich moc jest niska. Takie produkty nie posiadają regulacji prędkości nadmuchu. Lepszym rozwiązaniem z pewnością będą wentylatory wolnostojące, z dodatkowymi funkcjami, takimi jak jonizacja powietrza czy aromaterapia. Za sprzęt tego typu, będziemy musieli zapłacić nawet 500 złotych.

 

 

Wentylator kolumnowy czy zwykły

 

W naszym poradniku zakupowym opisaliśmy, na co zwrócić uwagę przy zakupie wentylatorów kolumnowych. Musimy jednak pamiętać, że w sklepach dostępne są również urządzenia zwykle – w formie wiatraka. Który z nich lepiej sprawdzi się w domu i jaki wentylator jest polecany przez Internautów? Na te i kilka innych pytań odpowiemy w dalszej części artykułu.

 

 

Różnice między sprzętami kolumnowymi a tradycyjnymi: budowa

Pierwszą rzeczą, która różni wentylatory kolumnowe od zwykłych jest ich budowa. Pierwszy typ produktów ma smukłą budowę, przez co zajmuje niewiele miejsca. Ze względu na dużą wysokość urządzenia najczęściej stawia się na podłodze. Na całej długości kolumny zlokalizowane są wywietrzniki, przez które wydobywa się chłodne powietrze. Dużym plusem tego typu sprzętów jest to, że wykonują niemal pełen obrót, przez co zimny powiew dociera do każdego miejsca w pokoju.

Modele tradycyjne mają znacznie większe gabaryty i składają się z 3 elementów: podstawy, szyjki oraz śmigła z osłoną. W zależności od rodzaju sprzęt ten może być podłogowy lub przeznaczony do postawienia na biurku. Na obudowie urządzenia znajdują się przyciski uruchamiające wentylator. Możesz też wybrać szybkość pracy produktu. Im jest ona większa, tym śmigła szybciej się obracają. Duża część urządzeń ma opcję obracania się wokół własnej osi, by wytworzony podmuch zimnego powietrza dotarł do wszystkich krańców pokoju. Zakres ruchów jest jednak ograniczony.

 

Druga różnica: wydajność

Przyglądając się obudowie od razu zauważysz, że urządzenia kolumnowe stworzone są z kilku wywietrzników i każde z nich generuje chłodny powiew. Z kolei produkty tradycyjne mają tylko jedno śmigło, przez co siła nawiewu jest znacznie mniejsza. Liczne testy potwierdziły, że nawet urządzenia klasyczne z dużym śmigłem (40-50 cm średnicy) nie są w stanie wytworzyć tak dużego podmuchu, jak sprzęty kolumnowe.

Jeśli poszukujesz modelu do niewielkiego pomieszczenia, wentylator tradycyjny na pewno sprosta Twoim wymaganiom. Jeśli jednak poszukujesz urządzenia do dużego pokoju, w którym często przebywa Twoja rodzina, znacznie lepiej sprawdzi się sprzęt kolumnowy.

 

 

Trzecia różnica: hałas

Tak, jak pisaliśmy w poradniku, wybierając wentylator koniecznie sprawdź, jak duży hałas generuje. Zbyt głośne sprzęty mogą przyprawić nas o migrenę, utrudnić sen i przeszkadzać w rozmowie. Tym, co wpływa na generowany hałas jest prędkość obrotowa urządzenia – jeśli przez śmigła i wywietrzniki przepływa duża ilość powietrza, sprzęt będzie pracować głośniej. Może więc wydawać się, że wentylatory kolumnowe są głośniejsze, jednak zwykle jest odwrotnie, o ile posiadają specjalny wygłuszacz. Na szczęście wiele nowoczesnych sprzętów ma elementy wygłuszające na obudowie, przez co generowany hałas jest mniejszy.

Tradycyjne produkty cechują się nieco większą głośnością pracy. Dotyczy to szczególnie urządzeń z dużymi skrzydłami. Wybierając taki model musisz zastanowić się, czy preferujesz wydajniejszy, ale głośniejszy wentylator czy model o mniejszej mocy, ale za to cichy.

 

Jaki wentylator wybrać?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, jaki wentylator jest najlepszy. Każde z urządzeń ma swoje zalety, jak również wady. Produkty kolumnowe są znacznie wydajniejsze, jednak jeśli nie mają wygłuszacza to generują dużo hałasu. Wiedz jednak, że takie modele są również drogie. Z kolei produkty tradycyjne zajmują więcej miejsca, ale dobrze sprawdzają się w niewielkich pomieszczeniach.

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ