Ranking 13 najlepszych wentylatorów w 2021

Ostatnio aktualizowane: 15.10.21

 

Wentylator – Poradnik zakupowy, ranking i test

 

Sencor SFN 5040BL to atrakcyjnie wyglądający wentylator kolumnowy, który ma mocny silnik i tym samym szybko schładza pomieszczenie. Timer umożliwia ustawienie czasu działania sprzętu. Model ma funkcję oscylacji, więc obraca się na boki. Większość użytkowników uważa, że prezentowany sprzęt jest cichy i może być uruchomiony nawet w nocy. Inną propozycję stanowi wentylator Camry CR 7307, który też ma regulację trybu działania. Zmianie podlega także ustawienie wysokości sprzętu. Ten model również uznawany jest za bardzo atrakcyjny, więc nie szpeci pomieszczenia. W naszym zestawieniu znajdziesz też wiele innych propozycji o różnych cenach, dlatego zachęcamy do jego lektury.

 

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

Najlepszy produkt

Zalety

Sencor SFN 5040BL to atrakcyjnie wyglądający wentylator kolumnowy, który ma obudowę w kolorze czarnym, w efekcie czego bardzo atrakcyjnie się prezentuje, zwłaszcza w nowocześnie urządzonych wnętrzach. Urządzenie jest bardzo ciche, ma timer, a jego system obsługi nie jest skomplikowany.

Wady

Dla osób, które lubią nowinki technologiczne problemem okazuje brak możliwości sterowania wentylatorem przy użyciu smartfona.

Podsumowanie

Pomimo że wentylatora nie można obsługiwać przy użyciu aplikacji na telefon, jego uruchomienie nie jest trudne, bo ma pilot zdalnego sterowania. Urządzenie ma wymiary: 111 cm x 29,5 cm x 29,5 cm. Sprzęt ma moc 90 W.

Drugi wybór

Zalety

Duża moc silnika w połączeniu z metalowym śmigłem o średnicy 45 cm wpływa na efektywność pracy wentylatora. Urządzenie bez problemu przenosi się między pomieszczeniami. Model wyróżnia atrakcyjny design.

Wady

Część użytkowników twierdzi, że wentylator jest zbyt głośny, a także że nie będzie odpowiedni do małych pomieszczeń.

Podsumowanie

Urządzenie ma regulowaną wysokość, więc można je ustawiać w taki sposób, aby jak najlepiej chłodziło użytkownika/pomieszczenie. Wentylator ma solidną, wykonaną z tworzywa sztucznego obudowę, która jest odporna na zarysowania.

Rozważ też

Zalety

Wentylator AEG VL 5569LB nie tylko chłodzi, ale też nawilża pomieszczenie, w którym jest ustawiony. Urządzenie jest małe, więc nie zajmuje miejsca w pomieszczeniu. Osoby, które zakupiły ten wentylator uważają, że jest on stosunkowo cichy.

Wady

Dołączony do zestawu pilot działa na podczerwień, w związku z tym obsługa sprzętu nie jest najłatwiejszą czynnością, bo trzeba celować pilotem bezpośrednio w kierunku wentylatora.

Podsumowanie

Moc urządzenia to 85 W. Sprzęt ma szerokie spektrum działania. Zbiornik na wodę ma pojemność 3l. Urządzenie jest stosunkowo ciche i ładnie się prezentuje.

 

 

13 najlepszych wentylatorów. Opinie w 2021 roku

 

Ranking wentylatorów polecamy osobom, które wciąż mają wątpliwości, który sprzęt spełni ich oczekiwania. Prezentowane poniżej urządzenia są chwalone przez kupujących nie tylko za skuteczne działanie, ale też nieskomplikowaną obsługę oraz estetyczny design.

 

Wentylator kolumnowy

 

1. Sencor SFN 5040BL wentylator stojakowy

 

Chcielibyśmy zaprezentować wentylator kolumnowy Sencor SFN 5040BL, którego cechą wyróżniającą jest elegancki design. Model dobrze pasuje do nowocześnie urządzonych wnętrz, z pewnością będzie pełnił funkcję dekoracyjną. Urządzenie ma czarną, połyskującą obudowę i szeroką podstawę zapewniającą mu stabilność. Wymiary sprzętu to: wysokość – 111 cm, szerokość – 29,5 cm oraz głębokość – 29,5 cm.

Urządzeniem możemy sterować przy pomocy dołączonego do kompletu pilota, dlatego nie musimy do niego podchodzić, aby zmienić ustawienia. Moc modelu wynosi 90 W, a przepływ powietrza to 1687,2 m3/h. To dobry wentylator, umożliwiający regulację prędkości pracy. Sprzęt ma 3 tryby pracy do wyboru: standardowy, naturalny i nocny. Wbudowany zegar z funkcją minutnika daje możliwość ustawienia godziny, w której wentylator sam się wyłączy.

Jak twierdzi większość kupujących, sprzęt działa efektywnie w bardzo upalne dni. Dzięki niemu wysoka temperatura na zewnątrz nie przeszkadza nam w pracy czy podczas wypoczynku. Wentylator jest lekki, można go swobodnie przenosić z miejsca na miejsce. Poza tym ma on funkcję oscylacji, dlatego może obracać się na boki. To dobrze wyglądający i efektywnie działający model.

 

 

 

 

2. Wentylator kolumnowy Honeywell HO-1100RE

 

Urządzenie Honeywell HO-1100RE ma moc równą 45 W. Pasuje ono nie tylko do domu, ale i biura, gdzie nie można zamontować klimatyzacji. Przedstawiony wentylator kolumnowy ma funkcję oscylacji, dlatego zapewnia równomierne ochładzanie powietrza w pokoju. Warto podkreślić, że sprzęt nie jest zbyt duży i ciężki. Jego wymiary to: wysokość – 75 cm, szerokość – 16 cm oraz głębokość – 16 cm.

Obsługa sprzętu nie jest skomplikowana. Dobór optymalnych parametrów pracy ułatwia wyświetlacz LED i dobrze opisane przyciski na panelu sterowania. W zestawie jest też pilot, z pomocą którego możemy zmieniać ustawienia na odległość. Nie ma ryzyka, że przypadkowo go zgubimy, ponieważ w obudowie jest schowek umożliwiający jego bezpieczne przechowywanie. Programator pozwala na zapamiętanie czasu wyłączenia wentylatora, maksimum to 4 godziny.

3-stopniowa regulacja mocy umożliwia dostosowanie sposobu działania urządzenia do swoich potrzeb. Sprzęt oferowany przez markę Honeywell zebrał wiele pozytywnych recenzji, ponieważ zapewnia przyjemne uczucie chłodu, a przy tym nie generuje zbyt dużego hałasu. Poza tym wentylator stoi stabilnie na podłodze i nie ma ryzyka, że się przewróci. Jest on solidny i odporny na uszkodzenia mechaniczne, a do tego ma prosty design i pasuje do wielu różnych pomieszczeń, bez względu na wystrój.

 

 

 

 

3. Wentylator Kolumnowy Aeg T-VL5531 Mocny 50W Timer

 

Sprzęt AEG T-VL 5531 ma moc 50 W. Z jego pomocą możemy przetrwać upalne dni. Model znajduje zastosowanie w różnych pomieszczeniach w domu, a więc nie tylko salonie, ale i kuchni, sypialni, przedpokoju, łazience czy gabinecie. Wentylator ma czarną obudowę i srebrną podstawę, pasuje do klasycznie urządzonego, a także nowoczesnego wnętrza. Został wyposażony w funkcję oscylacji oraz 120-minutowy zegar.

Wentylator ma wymiary: wysokość – 75 cm, szerokość – 25,5 cm i głębokość – 26 cm. To urządzenie z 3-stopniową regulacją mocy, dlatego sami możemy decydować o intensywności chłodzenia powietrza. Obsługa sprzętu nie sprawia trudności, gdyż wszystkie przyciski na panelu sterowania zostały dobrze opisane. Podstawa jest szeroka i zapewnia stabilność. Nawet jeśli przypadkowo go potrącimy, ryzyko, że upadnie na podłogę, jest minimalne. Istotne jest to, że opisywany model nie ogranicza znacząco wolnej przestrzeni w pomieszczeniu, więc można go ustawić w pokoju o niewielkim metrażu.

Po przeanalizowaniu opinii konsumentów doszliśmy do wniosku, że to dobry wentylator kolumnowy, który cicho pracuje i może być właczony przez kilka godzin bez przerwy. Sprzęt nie powinien przeszkadzać podczas wypoczynku przed telewizorem lub z książką. Posiadacze urządzenia przekonują, że ma wystarczająco dużą moc, a w dodatku nie jest podatny na awarie.

 

 

 

 

Wentylator stojący

 

4. Cyrkulator Camry CR 7307

 

Sprawdziliśmy opinie o wentylatorach i okazało się, że kupujący pochlebnie wypowiadają się zwłaszcza o sprzętach marki Camry. Z tego względu w zestawieniu nie mogło zabraknąć urządzenia oferowanego przez wspomnianego producenta. Często polecany jest model Camry CR 7307 o mocy 120 W, który wyposażono w metalowe śmigło o średnicy 45 cm. Sprzęt waży 9 kg, w razie konieczności możemy przenieść go do drugiego pokoju i to bez pomocy innego domownika.

Ten efektywnie działający wentylator stojący daje możliwość samodzielnej regulacji wysokości. Podstawa jest stabilna i zapobiega kołysaniu się sprzętu na boki, również przy wyborze maksymalnej prędkości nawiewu. Ustawienia możemy zmienić przy pomocy panelu z przyciskami, który znajduje się za śmigłem. Wentylator nie jest podatny na zarysowania i pęknięcia, w dodatku można go łatwo utrzymać w czystości i złożyć, kiedy nie jest potrzebny.

Do najczęściej wymienianych atutów sprzętu trzeba zaliczyć: regulację kąta nachylenia, dużą moc oraz solidność. Model jest polecany do użytku w pomieszczeniach o większym metrażu, zapewnia równomierne rozprowadzanie chłodnego powietrza. Osoby, które kupiły wentylator Camry, twierdzą, że działa on skutecznie nawet w najbardziej upalne dni i może zastąpić klimatyzator.

 

 

 

 

5. Wentylator Wiatrak Stojący Podłogowy Cichy I Mocny

 

Esperanza EHF001KK to urządzenie o mocy 50 W, które ma 3-stopniową regulację prędkości pracy. Średnica łopatek wynosi 40 cm, możemy sami zdecydować, w jakim będą kolorze (do wyboru jest kilka opcji, w tym: czerń, zieleń, czerwień i błękit). Konstrukcja jest oparta na czteroramiennej podstawie z antypoślizgowymi wykończeniami. Nie ma ryzyka, że wentylator będzie przesuwał się po podłodze i ją zarysuje.

Nie musimy się martwić, że sprzęt ulegnie awarii w wyniku długotrwałej pracy. Został on wyposażony w zabezpieczenie przed przegrzaniem. Funkcja oscylacji zapewnia równomierne rozprowadzanie chłodnego powietrza po pomieszczeniu. Maksymalna wysokość wentylatora to 135 cm. Możemy ją regulować, aby łopatki nie znajdowały się za nisko ani zbyt wysoko. Model może być używany w domu zamieszkiwanym przez małe dzieci, ponieważ ma przednią i tylną kratkę zapobiegającą włożeniu dłoni między kręcące się śmigła. Długi przewód zasilający umożliwia ustawienie wentylatora z dala od gniazdka.

Konsumenci przekonują, że urządzenie nie jest zbyt hałaśliwe i pozwala się ochłodzić w gorące dni. Proponowany wentylator stojący ma regulację kąta nachylenia. Dla większości kupujących istotne jest to, że nie jest to model zajmujący dużo miejsca w pokoju (jego wymiary to: 130 cm x 45 cm x 45 cm). Przyciski sterujące zostały umieszczone tuż pod łopatkami, mamy więc do nich łatwy dostęp.

 

 

 

 

Wentylator pokojowy

 

6. Wentylator AEG VL 5569 LB 85W 40cm

 

Wentylator AEG VL 5569LB znajduje zastosowanie w domach, biurach, sklepach i wielu innych miejscach. Moc urządzenia jest równa 85 W, poleca się go do pomieszczeń o powierzchni do 70 m2. Sprzęt nie tylko chłodzi powietrze, ale też je nawilża i tworzy przyjazny mikroklimat w pokoju. Przy podstawie jest 3 l zbiornik na wodę, chłodna mgiełka wytwarza się dzięki zastosowaniu technologii ultradźwiękowej. Wydajność nawilżania to maksymalnie 0,3 l/h.

Do urządzenia dołączono pilot zdalnego sterowania, dlatego nie musimy wciskać przycisków na panelu obudowy, aby zmienić ustawienia pracy. Wymiary sprzętu to: wysokość – 125 cm, szerokość – 43,5 cm oraz głębokość – 40 cm, a średnica łopatek wynosi 40 cm. Model waży 7 kg. Ma on 3-stopniową regulację mocy i elektroniczny regulator czasowy. Wentylator pokojowy możemy zaprogramować, aby wyłączył się po upływie 30 minut, maksymalnie 7,5 godziny od włączenia. Srebrna obudowa ładnie komponuje się z metalową kratką i czarnymi śmigłami.

Sprzęt AEG VL 5569LB został uznany za praktyczny i skuteczny. Zapobiega on nadmiernemu wysuszeniu powietrza w pomieszczeniu i jest bardzo łatwy w obsłudze. Jak wynika z opinii publikowanych na temat urządzenia, po ustawieniu najniższej prędkości pracy można bez przeszkód zasnąć przy działającym wentylatorze. Zbiornik na wodę ma odpowiednią pojemność i nie trzeba go często uzupełniać, co jest dodatkową zaletą modelu.

 

 

 

 

Wentylator biurkowy

 

7. Wentylator biurkowy Volento VO0024

 

Osoby, którym potrzebny jest niewielki wentylator biurkowy, powinny bliżej przyjrzeć się urządzeniu Volteno VO00024. Jego moc jest równa 35 W, a średnica śmigła wynosi 30 cm. Model ma biało-szarą, plastikową obudowę i można go dopasować do każdego wnętrza. Sprzęt wyposażono w funkcję oscylacji. Umożliwia ona regulację prędkości nawiewu. Ponieważ śmigło umieszczono za ochronną kratką, nie ma ryzyka, że przypadkowo zahaczymy o nie dłonią.

Długość przewodu zasilającego wynosi 130 cm. Możemy ustawić wentylator w dowolnym miejscu na biurku, bez obaw, że kabel okaże się za krótki. Okrągła podstawa zapewnia urządzeniu solidność, są na niej przyciski służące do zmiany prędkości nawiewu oraz włączenia i wyłączenia wentylatora. Przedstawiony model ma wymiary: wysokość – 48 cm, szerokość – 34 cm i głębokość – 20 cm. Nie jest to duży sprzęt, z pewnością zmieści się na mniejszym stoliku.

Urządzenie jest często kupowane do mniejszych biur, w których nie ma możliwości zamontowania klimatyzacji. Wentylator cicho pracuje i nie zajmuje dużo miejsca na blacie biurka, dlatego nie ma potrzeby zdejmowania innych, przydatnych przedmiotów, takich jak kasetki z dokumentami. Jak zauważyli konsumenci, model ten nie ma bardzo dużej mocy, ale mimo to szybko chłodzi powietrze.

 

 

 

 

Wentylator Castorama

 

8. Wentylator stojący z pilotem 40cm FS4011NR

 

Wentylator FS40-11NR to klasyczny model z oscylacją w poziomie, którego moc wynosi 55 W. Sprzęt ma długi, 1,7 m przewód zasilający, więc możemy ustawić go z dala od gniazdka, bez potrzeby korzystania z przedłużacza. Urządzenie obsługuje się na dwa sposoby – poprzez ręczny panel sterowania z przyciskami (znajdujący się pod śmigłem) lub przy pomocy dołączonego do zestawu, niewielkiego pilota. Maksymalna wydajność wentylatora to 60,95 m3/min.

Całkowite wymiary urządzenia to: wysokość – 138 cm, szerokość – 43 cm oraz głębokość – 45 cm. Jego waga wynosi ok. 7,5 kg. Prezentowany wentylator Castorama ma trzy tryby pracy do wyboru: normalny, naturalny i sen. Jest on przystosowany do pracy także w nocy, nie powinien zakłócić snu domowników. Sprzęt możemy ustawić w dowolnym pomieszczeniu w domu – kuchni, salonie, sypialni czy przedpokoju. Duża i solidna podstawa sprawia, że wentylator stoi stabilnie.

Mimo prostego designu urządzenie prezentuje się elegancko, a jednocześnie nowocześnie. Model ma białą obudowę, dlatego dobrze komponuje się nie tylko z jasnymi, ale i ciemnymi meblami. Osoby, które na co dzień używają sprzętu dostępnego w sieci Castorama, doceniają go za wydajność i odporność na awarie. Wentylator może pracować kilka godzin dziennie bez przerwy przez całe lato. Urządzenie nie generuje dużego hałasu, można przy nim spać, pracować i relaksować się.

 

 

 

 

Wentylator podłogowy

 

9. Ravanson Wentylator 45cm WT-7045

 

Osobom, którym marzy się dobry wentylator podłogowy, polecamy sprzęt Ravanson WT-7045 o mocy 110 W. 3 aluminiowe śmigła wytwarzają chłodny strumień powietrza, dlatego przetrwanie upalnych dni w domu czy biurze nie powinno być już takie trudne. Model ma 3-stopniową regulację prędkości pracy. Urządzenie nie jest zbyt duże, jego wymiary to: 55 cm x 22 cm x 56 cm. Można je ustawić w dowolnym miejscu w pomieszczeniu, bez obaw, że ograniczy nam wolną przestrzeń.

Wentylator ma funkcję poziomej oscylacji, możemy też swobodnie zmieniać kąt nachylenia tarczy. Podstawa jest stabilna, dlatego nawet po ustawieniu maksymalnej prędkości pracy sprzęt nie kołysze się na boki. Model marki Ravanson waży niecałe 5 kg, więc bez problemu przeniesiemy go w inne miejsce, kiedy pojawi się taka potrzeba. Co więcej, możemy go przewieźć w bagażniku auta.

Ravanson WT-7045 uznano za użyteczny sprzęt, dobrze sprawdzający się nie tylko w mniejszych, ale i większych pomieszczeniach. Ponieważ wyposażono go w zabezpieczenie przed przegrzaniem, jest bardziej odporny na awarię na skutek wielogodzinnej pracy. Co ciekawe, przeprowadzono test wentylatorów, za sprawą którego okazało się, że kupujący uznali opisane wyżej urządzenie za jedno z bardziej eleganckich.

 

 

 

 

Wentylator domowy

 

10. Dyson wentylator AM09

 

Wentylator Dyson AM09 wyróżnia się efektownym designem, a także zastosowaniem nowoczesnych technologii. To model o mocy 2000 W, który może być używany przez cały rok. Został on wyposażony nie tylko w funkcję chłodzenia, ale i ogrzewania, dlatego może być dodatkowym źródłem ciepła w domu, np. poza sezonem grzewczym. Urządzenie ma 10 ustawień prędkości pracy, opcję oscylacji i pozwala na regulację kąta nachylenia. Jego wymiary to: wysokość – 59,5 cm, szerokość – 20,4 cm i głębokość – 15,3 cm. Sprzęt waży 2,7 kg.

Jednym z atutów urządzenia jest to, że zapewnia bezpieczeństwo użytkowania. Nie ma on obracających się z dużą prędkością łopatek, między które dziecko mogłoby włożyć rączki. Chłodne powietrze jest wydmuchiwane przez 2,5 mm szczelinę znajdującą się w obręczy. Co więcej, ten wentylator domowy nie ma wystających elementów grzewczych, wymagających zabezpieczenia kratką ochronną. Należy dodać, że sprzęt dostał odznaczenie Quiet Mark. To potwierdza, że nie generuje on dużego hałasu i można przy nim spokojnie spać.

Użytkownicy wentylatora chwalą go za cichą pracę, ale również za termostat umożliwiający utrzymanie w pokoju określonej temperatury. Wielu osobom spodobało się to, że urządzenie ma timer i automatyczny wyłącznik. Uruchamia się on w momencie, gdy sprzęt się przewróci. Do kompletu dodano niewielki pilot dający możliwość zmiany ustawień pracy wentylatora na odległość.

 

 

 

 

Wentylator samochodowy

 

11. Wentylator samochodowy 12V obrotowy 5′

 

Sprzętem przeznaczonym do chłodzenia powietrza w samochodzie jest Wentylator 5” Mini. Jego średnica to 17 cm, dlatego nie powinien ograniczać widoczności kierowcy ani przeszkadzać pasażerom. Montaż urządzenia w kabinie pojazdu nie jest skomplikowany, ponieważ wystarczy zamocować go na desce rozdzielczej lub przedniej szybie przy pomocy przyssawki. Wentylator należy podłączyć do gniazda zapalniczki samochodowej. Przewód zasilający ma odpowiednią długość (150 cm), dlatego z pewnością uda nam się zamontować sprzęt w wybranym przez siebie miejscu.

Materiałem wykonania urządzenia jest wytrzymałe tworzywo sztuczne. Wykazuje ono odporność na pęknięcia i przetarcia, dlatego możemy bez przeszkód używać wentylatora przez całe lato. To dobra propozycja dla posiadaczy aut bez klimatyzacji, którym trudno jest się skupić na prowadzeniu pojazdu w upalne dni. Sprzęt dobrze się prezentuje. Jego demontaż zajmuje tylko kilka sekund i nie zostają po nim żadne ślady.

Dla kierowców istotne jest to, że montowanie wentylatora nie wymaga używania specjalistycznych narzędzi czy przeprowadzania przewodu przez kabinę auta. Sprzęt nie jest duży, ale gwarantuje przyjemny chłód. Jest on przydatny podczas codziennych dojazdów do pracy oraz dłuższych podróży. Kupujący w swoich recenzjach podkreślają, że to wentylator samochodowy, który nie kosztuje zbyt dużo i każdy z nas może pozwolić sobie na jego zakup.

 

 

 

 

Wentylator USB

 

12. Wentylator Baseus CXBER04

 

Oryginalny wygląd i praktyczność to cechy wyróżniające model Baseus CXBER0. To wentylator USB, który można podłączyć do komputera stacjonarnego, laptopa, powerbanka czy nawet radia samochodowego. Wynika z tego, że urządzenie może się nam przydać w wielu różnych miejscach. Wyglądem przypomina ono różowego misia, może być dobrym pomysłem na prezent dla osoby lubiącej nowoczesne gadżety.

Moc wyjściowa urządzenia to 2,5 W. Jest ono zasilane przez wbudowany akumulator o pojemności 800 mAh, który po naładowaniu zapewnia od 100 do 220 minut ciągłej pracy. Sprzęt można stabilnie ustawić na stoliku, służy do tego dołączona do kompletu podstawka. W zestawie znajdziemy także sznurek umożliwiający zawieszenie wentylatora na szyi. Choć nie jest to duże urządzenie, może nas ochłodzić w gorący dzień. Ma ono 2-stopniową regulację prędkości pracy oraz dwa tryby podświetlenia.

Jak przekonują konsumenci, to dobry i tani wentylator, który może przypaść do gustu dzieciom. Dla maluchów to nie tylko gadżet, ale i ciekawa dekoracja biurka. Sprzęt ma obudowę wykonaną z tworzywa ABS, które nie powinno się zarysować. Wykazuje ono też odporność na pęknięcia. Urządzenie nie jest trudne w obsłudze, gdyż ma tylko dwa przyciski.

 

 

 

 

Wentylator 12V

 

13. Wentylator samochodowy 12v zasilanie zapalniczki samochodowej

 

Kierowcom spędzającym wiele godzin dziennie w samochodzie na pewno spodoba się Wentylator Mitchell. Urządzenie podłącza się do gniazda zapalniczki, ma wtyczkę z bezpiecznikiem. Aby zamontować sprzęt, nie musimy używać narzędzi, gdyż mocuje się go do przedniej szyby. Umożliwiająca to przyssawka jest mocna i wentylator nie spadnie nawet podczas jazdy po bardzo wyboistej drodze. Model ma niewielką diodę sygnalizującą prawidłowe podłączenie.

Średnica urządzenia jest równa 12 cm, a długość przewodu zasilającego wynosi 180 cm. Opisywany wentylator 12V może być używany w aucie osobowym, dostawczym, a nawet ciężarowym. Do zmiany ustawień prędkości pracy służy niewielki przełącznik znajdujący się przy przewodzie. Wiatrak możemy swobodnie obracać i nachylać, aby skierować chłodny strumień powietrza bezpośrednio na siebie lub pasażera. Obudowa jest wykonana z mocnego tworzywa sztucznego. Sprzęt został dobrze przystosowany do intensywnej eksploatacji.

Według osób, które kupiły urządzenie, jego najważniejszymi zaletami są: niewielkie wymiary, solidność oraz cicha praca. Przy włączonym wentylatorze możemy rozmawiać z pasażerami lub słuchać muzyki, bez potrzeby zwiększania poziomu głośności dźwięków. Istotne jest również to, że urządzenie można szybko zdemontować i zamontować w drugim samochodzie. Ma ono dwa tryby pracy do wyboru.

 

 

 

 

Przewodnik zakupowy – Jaki wentylator kupić?

 

Mimo że większość z nas uwielbia słońce i piękną pogodę, to zbyt wysoka temperatura na zewnątrz może utrudniać pracę, a nawet wypoczynek. Jak przetrwać letnie, upalne dni? Jednym ze sposobów jest zakup wentylatora, który ochłodzi powietrze i pozwoli czuć się bardziej komfortowo. W wyborze takiego sprzętu pomoże Ci poradnik, który przygotowaliśmy.

 

 

Rodzaje

Jest kilka rodzajów wentylatorów: klasyczne, kolumnowe, biurkowe i bezłopatkowe. Jakie urządzenia są uznawane za najbardziej efektywne? Trudno znaleźć jednoznaczną odpowiedź na to pytanie, gdyż to zależy od kilku różnych kwestii. Modele klasyczne mają okrągłą tarczę i kręcące się za nią śmigło. To niedrogie wentylatory, które można spotkać w wielu miejscach, m.in. biurach, domach czy sklepach. Choć nie wyglądają one zbyt elegancko (zwłaszcza tańsze sprzęty, wykonane z plastiku), to wśród nich można znaleźć skutecznie działające urządzenia o dużej mocy.

Modele kolumnowe wyglądają nieco inaczej, często traktowane są jako dodatkowa ozdoba wnętrza. Nie mają one jednego, dużego śmigła, tylko kilka mniejszych, przymocowanych do kolumnowej konstrukcji. Przeważnie tego typu sprzęty nie są zbyt wysokie i nie zajmują dużo miejsca w pomieszczeniu. Urządzenia biurkowe, jak sama nazwa wskazuje, są przystosowane do ustawienia na biurku. Mają one kompaktowe wymiary i nie ograniczają wolnej przestrzeni na blacie, jednak nie pracują tak efektywnie, jak większe wentylatory (co wynika z mniejszej mocy). Z kolei sprzęty bezłopatkowe zamiast śmigła mają obręcz, z której wydostaje się powietrze. Ich największą zaletą jest cicha praca.

Trzeba wspomnieć też o wentylatorach samochodowych, które wyglądają podobnie, jak modele biurkowe. Podłącza się je do gniazda zapalniczki samochodowej. Tego typu sprzęty są małe i nie przeszkadzają kierowcy ani pasażerom. W ich podstawie jest przyssawka, którą mocuje się do deski rozdzielczej.

 

Moc

Najczęściej moc takich sprzętów jak wentylatory mieści się w zakresie od 15 W do 50 W. Dostępne są także znacznie mocniejsze urządzenia, nawet 150 W, które są lepiej przystosowane do wielogodzinnej pracy. Jednak czasami model o bardzo dużej mocy nie jest dobrym wyborem, bo nawet przy ustawieniu najniższej prędkości pracy zbyt mocno dmucha i przebywanie w pomieszczeniu nadal nie jest do końca komfortowe. Jeśli zastanawiamy się, jaki wentylator wybrać, należy zastanowić się, czy rzeczywiście potrzebujemy sprzętu o dużej mocy. 

 

Wydajność

Sprawdzając wydajność, możemy się przekonać, jak efektywna jest praca wentylatora. Parametr ten podawany jest w metrach sześciennych na godzinę. Przeważnie jest to ok. 500 m3/h. W przypadku niektórych urządzeń wydajność przekracza 1000 m3/h, w efekcie czego dobrze sprawdzają się w pomieszczeniach o większym metrażu.

 

Regulacja pracy

Większość wentylatorów daje możliwość samodzielnej regulacji prędkości nawiewu. To pozwala nam na zmianę szybkości obracania się śmigła (lub obręczy, zależnie od modelu), a tym samym siły nadmuchu. Zwykle tego typu urządzenia umożliwiają ponadto regulację kierunku nawiewu. Obracający się na boki wentylator równomiernie rozprowadza chłodne powietrze po pokoju, dlatego nie musimy siedzieć bezpośrednio przed nim, aby zapomnieć o upale.

 

 

Materiał wykonania

Tańsze urządzenia są wykonane z tworzyw sztucznych, dlatego są lekkie i często wielokolorowe. Jeśli do produkcji obudowy i śmigła zostanie wykorzystany dobry gatunkowo plastik, nie trzeba się obawiać o szybkie zniszczenie sprzętu. Droższe modele wykonywane są głównie z metalu, dlatego wykazują podwyższoną odporność na uszkodzenia mechaniczne. Nie zapominajmy, że najlepszy wentylator jest nie tylko solidny, ale i stabilny, dlatego musi mieć mocną podstawę.

 

Wymiary

W okresie letnim wentylatora będziemy używać niemal codziennie, więc nie może być zbyt duży i utrudniać swobodnego poruszania się po pomieszczeniu. Urządzenia, jakie znajdziemy w sklepach, są zróżnicowane pod względem wymiarów, dlatego z pewnością uda nam się kupić model, który będzie pasował do danego pokoju.

 

Głośność pracy

Ponieważ wentylator pracuje kilka godzin dziennie, nie powinien generować zbyt dużego hałasu. Za głośno działające urządzenie nie tylko utrudnia skupienie się na pracy czy wykonywaniu domowych obowiązków, ale może też wywołać nieprzyjemny ból głowy. Standardowo wentylatory generują hałas mniejszy niż 55 dB. Niektóre modele mają dodatkowo tryb nocny, po włączeniu którego możemy spokojnie spać przy włączonym urządzeniu.

 

Dodatkowe funkcje

Po sprawdzeniu mocy, wydajności czy solidności sprzętu dalej możemy mieć wątpliwości, jaki jest najlepszy wentylator. W takiej sytuacji warto sprawdzić dodatkowe funkcje, w jakie zostały wyposażone urządzenia. Jedną z najpopularniejszych jest możliwość zmiany ustawień pracy przy pomocy dołączonego pilota. Część sprzętów ma też wyświetlacz LCD pozwalający na stałe kontrolowanie ustawionych parametrów. Nowoczesne wentylatory niekiedy mogą rozpylać przyjemny zapach (mają zbiorniczek na olejek zapachowy) lub generować jony ujemne, neutralizujące krążące w powietrzu cząsteczki kurzu oraz alergeny. Bardzo często urządzenia te wyposażone są też w programator, dzięki któremu ustawia się czas ich włączenia oraz wyłączenia.

 

 

Wygląd

Obecnie producenci oferują nam nie tylko białe wentylatory, ale również czarne, srebrne, złote i w bardziej nietypowych odcieniach. Zakupiony sprzęt możemy potraktować jako dodatkowy element dekoracyjny i ustawić tak, aby był dobrze widoczny. Design urządzenia nie jest najistotniejszą kwestią, jednak większość osób chce, żeby wentylator dobrze komponował się z meblami i pozostałym wyposażeniem wnętrza.

 

Wentylatory w dobrych cenach

Wentylatory biurkowe i samochodowe nierzadko kosztują mniej niż 50 zł, a te klasyczne od 100 zł do 300 zł. Ponad 200 zł trzeba wydać na zakup sprzętu kolumnowego. Dużo zależy nie tylko od rodzaju wentylatora, ale i producenta. Za urządzenie popularnej marki, wyposażone w jonizator czy inne nowoczesne technologie, zapłacimy ponad 1000 zł.

 

 

FAQ

 

P1: Jak zrobić wentylator?

Do zrobienia domowego wentylatora będzie potrzebny wiatrak komputerowy (powinien on mieć mały amperaż, bo dzięki temu bateria będzie się rozładowywać znacznie później), bateria 9V, a także taśma izolacyjna.

Przy każdym wiatraku są dwa kable – czerwony i niebieski. Zdejmujemy z nich izolację (np. za pomocą noża). Taśmą izolacyjną podłączamy kable do baterii. Niebieski podłączamy do minusa, a czerwony do plusa. Jedno wejście w baterii, kiedy będzie w nim podłączony kabel, oklejamy taśmą izolacyjną, a drugi podłączamy do baterii wtedy, gdy chcemy używać naszego wiatraka.

 

 

P2: Jak działa wentylator bezłopatkowy?

Wentylatory bezłopatkowe działają wydajniej niż modele z łopatkami. Zwykle działanie tego typu urządzenia opiera się na czterech fazach – w pierwszej z nich, powietrze wciągane jest przez silnik, który znajduje się w bazie. Kolejna faza to wypuszczanie przez wąską szczelinę powietrza i wprowadzanie go w wir. To działanie powoduje wciąganie powietrza znajdującego się w tylnej części pierścienia. Strumień powietrza wydmuchiwany z urządzenia wprowadza również w ruch powietrze wokół urządzenia. Przepływ powietrza może wynosić nawet około 450 litrów na sekundę.

 

P3: Jak wyciszyć wentylator?

Istnieje kilka sposobów na wyciszenie głośno pracującego wentylatora. Jednym z nich jest smarowanie łożysk . Kolejnym skutecznym sposobem na wyciszenie wiatraka jest obłożenie jego ramek silikonem. Wiatraki w urządzeniach elektronicznych można nasmarować teflonem, smarem lub spryskać WD-40. Dobrym sposobem jest również układanie wentylatora na gąbce. Można z niej wykonać tzw. „szyny”, żeby pod dyskiem został niewielki prześwit. Można również ustawić prędkość wentylatora na nieco mniejszą – wtedy również będzie on pracował ciszej.

 

P4: Jak działa wentylator?

Aby wyjaśnić działanie wentylatora, najpierw trzeba poznać podstawowe części konstrukcji. Jedną z nich jest wirnik, który składa się z kilku zakrzywionych płatów. Odpowiada on za przemieszczanie mas powietrza. Drugim istotnym elementem jest silnik, który wprawia wirnik w ruch. Jest to możliwe za sprawą wału napędowego. Warto podkreślić, że sprzęt nie chłodzi powietrza, tylko nas samych. Obracający się z dużą prędkością wirnik wytwarza silny podmuch, który zapewnia przyjemne uczucie ochłodzenia. W podobny sposób działają np. wentylatory zamontowane w komputerach (a dokładniej w obudowie jednostki centralnej). Wymuszają one ruch powietrza w pobliżu powierzchni radiatora, aby odprowadzić ciepło.

 

 

P5: Ile prądu zużywa wentylator pokojowy?

W zależności od urządzenia jakie wybraliśmy, możemy odczuć różnicę w płaconych rachunkach. Niewielki wentylator biurkowy ma zwykle moc ok. 45W. Większe urządzenia stojące mają moc około 75W. Koszt dzienny użytkowania wentylatora biurkowego o mocy 45 W, wynosi około 0,15 gr, a w przeliczeniu na miesiąc, jest to ok. 4,54 zł. W przeliczeniu na rok jest to ok. 55 zł. Wentylator stojący kosztuje nas ok. 0,25 gr dziennie. Koszt miesięczny użytkowania sprzętu wynosi 7,57 zł, a w przeliczeniu rocznym, koszt ten wynosi około 93 zł. Oczywiście są to dane szacunkowe i należy je tak traktować. 

 

 

Jak podłączyć wentylator?

 

Wentylator to przydatny sprzęt, zwłaszcza w letnie, upalne dni. To dobry wybór dla osób, które nie mają możliwości zamontowania w swoim domu klimatyzacji. Tego typu urządzenia znajdują zastosowanie także w biurach czy sklepach. Czy wiesz, jak podłączyć wentylator, aby móc go używać?

 

 

Montaż urządzenia

Zanim podłączymy wentylator, najpierw musimy go złożyć ze znajdujących się w opakowaniu części. Nie powinno to być bardzo trudne, ponieważ w zestawie z pewnością znajdziemy instrukcję wyjaśniającą wykonanie tej czynności krok po kroku. Najpierw musimy zamocować śmigło na wałku silnika, a następnie przykryć całość zabezpieczającą siatką. Następnie trzeba zamontować górną część konstrukcji na stojaku. Zazwyczaj czynność ta zajmuje nie więcej niż kilka minut. Poza tym nie potrzebujemy żadnych specjalistycznych narzędzi, najczęściej wystarczy tylko zwykły śrubokręt, aby mocno dokręcić śrubki.

 

Jak podłączyć wentylator do sieci?

Chcąc podłączyć wentylator do sieci, należy się upewnić, że wszystkie części zostały w odpowiedni sposób zamontowane. Musimy też sprawdzić, czy napięcie zasilania odpowiada wartości, która jest podana na tabliczce znamionowej. Jednak z tym nie powinniśmy mieć żadnego problemu, ponieważ zwykłe wentylatory pokojowe są przystosowane do zasilania z sieci 230 V. To oznacza, że można je bez obaw podłączać do zwykłych gniazdek, jakie mamy w domach.

Warto dobrze przemyśleć, gdzie ustawimy wentylator. W tej kwestii dużo zależy od długości przewodu. Najważniejsze jest to, aby sprzęt nie przeszkadzał domownikom w swobodnym poruszaniu się po pomieszczeniu. Kabel musimy ułożyć tak, żeby nikt przypadkowo się o niego nie potknął.

Mając wentylator biurkowy, często nie ma potrzeby podłączania go do gniazdka. Takie urządzenia przeważnie mają przewód zakończony wtyczką pasującą do portu USB. Żeby móc się szybko ochłodzić w upalny dzień, wystarczy podłączyć wentylator do komputera.

 

 

Gdy wentylator nie uruchamia się

Może się zdarzyć, że po podłączeniu do prądu urządzenie nie będzie działać. Bardzo często przyczyną jest zepsuty włącznik. W takiej sytuacji nie pozostaje nic innego, jak odnieść lub odesłać wentylator do serwisu, aby fachowcy usunęli usterkę. Problemem może być też uszkodzone gniazdko lub przerwa w dostawie prądu.

Jeśli zauważymy, że urządzenie generuje zbyt duży hałas lub za mocno drga, prawdopodobnie doszło do uszkodzenia silnika. To on wprawia wirnik w ruch, więc kiedy ulegnie awarii, sprzęt nie działa we właściwy sposób. W takiej sytuacji także zaleca się, aby oddać wentylator do serwisu. Samodzielna próba naprawienia urządzenia wiąże się z ryzykiem utraty gwarancji. Niekiedy to nie zepsuty silnik jest powodem zbyt głośnej pracy sprzętu, tylko uszkodzona osłona. Sprawdźmy, czy na jej powierzchni nie znajdują się pęknięcia. Jeśli tak, powinniśmy wymienić ją na nową lub spróbować skleić, jeżeli uszkodzenia nie są zbyt duże.

 

Jak podłączyć wentylator samochodowy?

Nie wszystkie samochody są wyposażone w klimatyzację, dlatego wciąż popularne są wentylatory samochodowe. Te niewielkie urządzenia nie są trudne w montażu. Większość z nich wystarczy przymocować do deski rozdzielczej lub przedniej szyby, pozwala na to przyssawka. Żeby włączyć sprzęt, trzeba umieścić wtyczkę w gnieździe zapalniczki samochodowej. Czynność ta nie jest zbyt skomplikowana, dlatego zajmie nam kilkadziesiąt sekund.

Mamy nadzieję, że dzięki naszym wskazówkom wiesz już nie tylko, jaki wentylator jest polecany do przetrwania upalnych dni, ale również jak należy go podłączyć. 

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ