Top 7 aranżacji wyspy kuchennej

Ostatnio aktualizowane: 03.10.24

 

Wyspa kuchenna jest coraz chętniej wybieranym rozwiązaniem, ponieważ może pełnić wiele funkcji. Przede wszystkim zapewnia dodatkowe miejsce do pracy, ale jest także estetyczna i dobrze wydziela poszczególne strefy. Wyspa kuchenna musi być jednak dopasowana do rozmiaru pomieszczenia, stylu, w którym go urządzono i potrzeb domowników. Poniżej znajdziesz kilka pomysłów na aranżację funkcjonalnego mebla.

 

Wyspa kuchenna z miejscem do gotowania

Nawet nieduża wyspa kuchenna ma przede wszystkim zapewnić więcej miejsca do pracy. Dlatego ten dodatkowy mebel w kuchni najczęściej służy do gotowania. Na blacie montuje się wtedy kuchenkę gazową, elektryczną, czy indukcyjną. W efekcie powiększa się przestrzeń robocza, składniki na potrawy można przygotować na głównym blacie, a całe danie przyrządzić na wyspie. Takie rozwiązanie ma również inne zalety. Wyspa w kuchni zapewnia miejsce do spotkań dla całej rodziny oraz odwiedzających gości. Jeśli plan domu jest otwarty i wszystkie pomieszczenia połączone ze sobą, to podczas gotowania możesz swobodnie rozmawiać ze znajdującymi się w pobliżu ludźmi. Nie stoisz, jak przy tradycyjnym układzie kuchni, plecami do gości, przygotowując potrawę. Ponadto, duża wyspa kuchenna umożliwia wspólne gotowanie nawet kilku osobom. Dostęp do blatu jest łatwy z każdej strony, dlatego nikt nie przeszkadza pozostałym domownikom i każdy może swobodnie wykonywać swoje zadanie. Kuchnia z wyspą sprzyja zacieśnianiu więzów rodzinnych i spędzaniu wspólnie czasu przy gotowaniu. Jest to jednak możliwe, jeśli dodatkowy mebel ustawiony jest na środku pomieszczenia. Takie rozwiązanie stosuje się tylko w dużych, przestronnych wnętrzach. Co zrobić, jeśli Twoja kuchnia jest za mała na wolnostojącą wyspę? Możesz zdecydować się na połączony z resztą mebli półwysep. Dobrym rozwiązaniem jest także wyspa kuchenna przy ścianie. Wciąż zapewnia ona dodatkowe miejsce do pracy i choć nie ma do niej dostępu z każdej strony, nadal możesz umieścić na niej palniki do gotowania. 

Warto pamiętać, że decydując się na stworzenie przestrzeni do gotowania na wyspie, trzeba upewnić się, że jest na niej wystarczająco miejsca. Istotna jest nie tylko szerokość mebla, ale także jego długość. Po obu stronach palników powinno być wystarczająco miejsca, aby móc bezpiecznie odłożyć garnki i naczynia. Projektanci wnętrz podkreślają, że ważne są odpowiednie wymiary. Wyspa kuchenna powinna mieć minimum 200 cm długości i ok. 100 cm szerokości. Możesz zdecydować się na mebel wykonywany na zamówienie w niestandardowym rozmiarze, ale pamiętaj, aby dobrze przemyśleć wszystkie kwestie. Nawet w małej kuchni można zmieścić wyspę, musi ona jednak umożliwiać bezpieczne gotowanie. Po obu stronach kuchenki powinno być przynajmniej 40 cm blatu, ale nie mniej niż 30 cm. Zapewni to komfortowe przyrządzanie posiłków dla całej rodziny.

Wyspa kuchenna z miejscem do zmywania

Wyspę kuchenną warto wykorzystać także w inny sposób, nie tylko jako miejsce do przygotowywania posiłków. Można na niej stworzyć przestrzeń do sprzątania po gotowaniu. Wystarczy na blacie wyspy umieścić zlew. Jest to dobre rozwiązanie, ponieważ szeroki mebel umożliwia montaż pojemnej komory i ładnej baterii. Nie musisz przejmować się ograniczonym miejscem na blacie. Duży zlew zapewni Ci komfortowe zmywanie nawet bardzo dużej ilości naczyń. Jeśli jednak decydujesz się na stworzenie z wyspy strefy do sprzątania, pamiętaj, że nie może zabraknąć na niej ociekacza lub niedużej suszarki. Pod blatem warto umieścić kosze na odpady. W rezultacie możesz łatwo i szybko usunąć resztki jedzenia z talerzy przed włożeniem ich do zlewu. Ciekawym rozwiązaniem jest także wyspa kuchenna z szafek. Oprócz blatu zapewnia ona również dużo miejsca do przechowywania. W takim meblu można także umieścić zmywarkę.

Zamontowanie zlewu na blacie wyspy ma wiele zalet. Przede wszystkim oszczędza miejsce na głównym blacie roboczym. Ponadto zmywając naczynia, nie musisz odwracać się tyłem do całego pomieszczenia, więc możesz swobodnie rozmawiać ze znajdującymi się w pobliżu osobami. Decydując się jednak na meble kuchenne z wyspą przeznaczoną pod zlew, pamiętaj o odpowiedniej ilości blatu roboczego. Przyda się on, gdy po umyciu naczyń trzeba będzie je gdzieś odstawić lub odłożyć opłukane owoce, czy warzywa.

 

Nowoczesna kuchnia z wyspą w centrum

Wyspa kuchenna może być nie tylko dodatkiem, ale także głównym meblem w pomieszczeniu. Takie rozwiązanie dobrze sprawdzi się w nowoczesnych i minimalistycznych wnętrzach. Wyspa kuchenna, ustawiona zwykle na środku, jest jedynym meblem w kuchni z dostępnym blatem roboczym. Trzeba wtedy odpowiednio dobrać jej wymiary, aby zmieściły się na niej potrzebne sprzęty — zlew i kuchenka oraz wystarczająca ilość przestrzeni roboczej. Wyspa, która stanowi centrum pomieszczenia, musi być elegancka i stylowa. Jednak ze względu na swój rozmiar powinna być minimalistyczna i utrzymana w jasnych barwach, aby wydawała się optycznie lżejsza. Musi ona również zawierać liczne szafki i szuflady na niezbędne w kuchni przedmioty. Choć wyspa kuchenna jest najważniejszym meblem w kuchni, nie jest jedynym. W takiej aranżacji bowiem wykorzystuje się wysokie, zabudowane szafki. Umieszcza się je przy ścianach, co sprawia, że nie przyciągają wzroku. W takiej zabudowie znajduje się lodówka, piekarnik i liczne szafki na akcesoria i sprzęty kuchenne. Można również ukryć w niej duże urządzenia, takie jak przepływowy podgrzewacz wody. Nowoczesna kuchnia dobrze wygląda wykończona płytkami i kafelkami z połyskiem. Nie może zabraknąć w niej odpowiedniego oświetlenia, aby całość była estetyczna i stylowa.

Wyspa kuchenna jako wyznacznik stref

Kuchnia z wyspą otwarta na salon to dobre rozwiązanie szczególnie do wnętrz urządzonych w loftowym i industrialnym stylu. W dużych mieszkaniach, w których poszczególne strefy nie są od siebie oddzielone ścianami, można wykorzystać inny sposób wyznaczania miejsc. Nawet mała kuchnia z wyspą i salonem może być estetycznie i subtelnie wydzielona z całego pomieszczenia. Wystarczy pomiędzy jednym wnętrzem a drugim ustawić stylowy mebel. Taka wyspa kuchenna tworzy podział między salonem a kuchnią, jednocześnie nie zamykając wnętrza. Osoba przygotowująca posiłki może swobodnie rozmawiać z rodziną lub gośćmi znajdującymi się na kanapie. Jednocześnie cały proces przygotowywania jedzenia jest zasłonięty przed przebywającymi w salonie osobami. Wyspy bardzo często stosuje się do oddzielenia strefy kuchennej od reszty pomieszczeń. Postawiona w tym miejscu ściana znacznie zmniejszyłaby przestrzeń. Niska wyspa dobrze spełnia swoje zadanie, a tym samym wizualnie nie ogranicza dostępnej powierzchni. 

Kuchnia z wyspą połączona z salonem powinna być utrzymana w tym samym stylu i w podobnej kolorystyce jak całe mieszkanie. Warto o tym pamiętać, aby stworzyć spójną aranżację. Sama wyspa może stanowić połączenie pomieszczeń — blat niech nawiązuje do szafek kuchennych, a boki mebla do wyposażenia salonu. W ten sposób powstanie płynne przejście ze strefy gotowania do miejsca wypoczynku. Aneks kuchenny z wyspą sprawdzi się zarówno w małych pomieszczeniach (wtedy trzeba odpowiednio dopasować wymiary wyspy), jak i również na dużych, otwartych przestrzeniach.

 

Wyspa kuchenna jako stół jadalniany

Jeśli brakuje Ci miejsca na stworzenie osobnej strefy jadalnianej, możesz łatwo wykorzystać funkcjonalny mebel, jakim jest wyspa kuchenna. Wystarczy z jednej strony blatu ustawić krzesła. Jeśli wyspa jest wysoka, dobrze sprawdzą się hokery. Są modne, nowoczesne, wygodne i pasują do wnętrz w każdym stylu. Kuchnia z wyspą do siedzenia to dobre rozwiązanie do małych pomieszczeń, ale jest często wykorzystywanym elementem również na dużych powierzchniach. Krzesła ustawione przy blacie zapewniają nie tylko wygodne miejsce do spożywania posiłków, ale umożliwiają również swobodne zabawianie gości, czy spędzanie czasu z rodziną. Podczas gdy jedna osoba przygotowuje posiłek, pozostałe mogą siedzieć przy blacie i rozmawiać lub pomagać w gotowaniu. Wyspa kuchenna jako stół zapewnia również miejsce na szybkie śniadanie, poranną kawę, a nawet może służyć jako biuro. Wygodny blat i krzesło zapewnią komfortową przestrzeń do pracy z filiżanką ulubionego napoju.

Ciekawym rozwiązaniem jest również wyspa kuchenna ze stołem przysuniętym do jednego z boków mebla. Jest to aranżacja do większych pomieszczeń. Potrzebne jest bowiem miejsce nie tylko na wyspę, ale również na stojący obok niej stół. Takie ustawienie mebli umożliwia jednak szybkie i wygodne serwowanie posiłków. Rozwiązanie to zapewnia także łatwy kontakt osoby przygotowującej posiłki z oczekującymi przy stole gośćmi.

Mobilna wyspa kuchenna

Jeśli marzy Ci się mała kuchnia z wyspą, obawiasz się jednak, że dodatkowy mebel może znacząco ograniczyć przestrzeń, zdecyduj się na wersję mobilną. W sklepach można znaleźć gotowe wyspy na kółkach w różnych rozmiarach, z szafkami, szufladami i dodatkowymi półkami. W tej roli dobrze również sprawdzają się specjalne pomocniki kuchenne z blatem. Warto jednak pamiętać, że wyspa kuchenna na kółkach to zwykle nieduży mebel. Zapewnia dodatkowe miejsce do pracy, ale częściej służy do przechowywania akcesoriów, czy odstawienia naczynia z gotową potrawą. Mobilną wyspę można także zrobić w domu, dostosowując ją do swoich potrzeb. Wystarczy wykorzystać jedną z szafek kuchennych. Na jej spodzie trzeba zamontować mocne i płynnie działające kółka, które można znaleźć w wielu marketach budowlanych. Mobilna wyspa kuchenna może być utrzymana w tym samym stylu co kuchnia lub wyróżniać się na tle pozostałych mebli.

 

Miejsce do ekspozycji, czyli dekoracyjna wyspa kuchenna

Zarówno stała, jak i ruchoma wyspa kuchenna może być nie tylko funkcjonalnym meblem, ale również dodatkową ozdobą pomieszczenia. Ustawiona na środku wnętrza przyciąga wzrok, dlatego warto zadbać o jej wygląd. Wyspa kuchenna powinna być estetycznie wykończona z każdej strony. Istotny jest również jej styl. Wyspa kuchenna może być minimalistyczna, wykończona w wysokim połysku lub też bogato zdobiona, przypominająca niemal meble w stylu ludwikowskim. Może być dobrana do pozostałych mebli kuchennych lub utrzymana w kontrastowym stylu. Wszystko zależy od preferencji domowników. Przede wszystkim jednak wyspa kuchenna powinna być ładna i zadbana.

Oprócz miejsca do przechowywania wyspa kuchenna w małej kuchni może zapewnić dodatkową przestrzeń na dekoracje i ozdoby. Mebel z otwartymi półkami lub przeszklonymi szafkami pozwala wyeksponować elementy kolekcji porcelany, czy ładne, bogato zdobione naczynia. W przestronnym wnętrzu takie przedmioty zwykle wystawia się w specjalnie przeznaczonym do tego kredensie. Jeśli jednak w kuchni brakuje miejsca, wyspa sprawdzi się do tego doskonale.

Do niedużego wnętrza pasować będzie także wyspa kuchenna z nadstawką. Jest to dodatkowy blat, na którym można ustawić naczynia lub garnki podczas gotowania. Nadstawka może służyć także do eksponowania ozdób. Na blacie można ustawić kosz z owocami, kwiaty lub doniczkę z ziołami. W rezultacie kuchnia zyska przytulny klimat, bez ograniczenia dostępnej przestrzeni, co w małym pomieszczeniu jest niezwykle ważne.

O czym należy pamiętać, decydując się na wyspę kuchenną?

Zanim zdecydujesz się na ustawienie wyspy kuchennej w swoim wnętrzu, warto przemyśleć kilka kwestii. Istotny jest przede wszystkim rozmiar i styl mebla. Wymiary wyspy powinny być dostosowane do powierzchni pomieszczenia, ale także do potrzeb użytkowników. Szukając inspiracji, warto znaleźć przykładowe aranżacje kuchni z wyspą w czasopismach specjalistycznych i na stronach internetowych. Trzeba także odpowiednio dobrać kolory i styl mebla. W małych pomieszczeniach lepiej stosować jasne kolory i błyszczące, odbijające światło powierzchnie. W efekcie wnętrze wyda się większe, niż jest w rzeczywistości. Biała kuchnia z wyspą to dobre rozwiązanie nawet w bardzo małych mieszkaniach.

Kolejną kwestią, o której należy pamiętać, jeśli decydujemy się na umieszczenie płyty kuchennej na wyspie, jest okap. Ponieważ mebel jest wolnostojący, montaż urządzenia odprowadzającego dym i zapachy może okazać się kłopotliwy. W sklepach można jednak znaleźć wiele nowoczesnych modeli, które po umieszczeniu nad kuchenką są niemal niewidoczne. Współczesne okapy są tak zaprojektowane, że przypominają elegancką ozdobę. Mogą być owalne lub podłużne, dopasowane do stylu wnętrza. Jeśli nie wiesz, jaki okap wybrać dla siebie, przydatne mogą okazać się projekty kuchni z wyspą, dostępne w Internecie. Zainspirują Cię one do stworzenia wymarzonej aranżacji.

Aby wyspa kuchenna zyskała eleganckiego charakteru, warto zastosować odpowiednie oświetlenie. Dyskretne lampki na suficie rozjaśnią przestrzeń wokół mebla. Ponadto oświetlenie wyspy kuchennej zapewni Ci komfortowe miejsce do pracy, nawet po zmroku. Jeśli urządzasz swoją kuchnię w nowoczesnym stylu, dobrze pasować będą do niej lampy LED. W klasycznym wnętrzu możesz wykorzystać eleganckie abażury. Dobierz rodzaj oświetlenia do swoich preferencji i aranżacji i ciesz się funkcjonalną, stylową kuchnią.

Tym, co najbardziej interesuje wiele osób, jest odpowiedź na pytanie, ile kosztuje wyspa kuchenna? Zakup gotowego mebla może wiązać się z dużym wydatkiem. Na cenę wyspy wpływa jej styl, a przede wszystkim rozmiar. Warto zakup mebla wliczyć w koszty remontu kuchni już na początku planowania. Wtedy będziesz wiedzieć, czy jest to możliwe do zrealizowania marzenie, czy niepotrzebny zakup. Jeśli jednak chcesz mieć w swojej kuchni wyspę, ale nie stać Cię na kupno gotowej, możesz wykonać ją w domu. Jak zrobić wyspę kuchenną? Wystarczy wykorzystać szafki, ustawić je obok siebie i połączyć jednym blatem. Łatwo wykonasz także mobilną wyspę, o czym pisaliśmy w poprzedniej części artykułu. Jeśli więc marzysz o ładnym i funkcjonalnym meblu w swoim domu, możesz łatwo zrealizować swoje pragnienia. Niezależnie czy robiona samodzielnie, czy kupiona w sklepie, wyspa kuchenna sprawdzi się w każdym mieszkaniu. Jest wielofunkcyjna, może stać się ozdobą pomieszczenia i zapewnić dużo miejsca do przygotowywania posiłków.  

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ