Mówi się, że kuchnia to serce domu. To pomieszczenie powinno łączyć w sobie zarówno funkcjonalność, skoro podstawową funkcją kuchni jest przygotowywanie posiłków, jak i estetykę, ponieważ spędzając w niej sporo czasu i traktując jak serce całego domu, nie można pominąć aspektów wizualnych. Prostym i oszczędnym w dodatkach stylem jest styl skandynawski, który w Polsce jest coraz popularniejszy. Oszczędność w dodatkach i stawianie na funkcjonalność to tylko niektóre z powodów, dla których warto na niego zwrócić uwagę przy aranżacji swojej kuchni.
Kuchnia skandynawska
Skandynawia to spora kraina geograficzna, obejmująca swoim zasięgiem kilka krajów, nic dziwnego, więc że w każdym możemy zauważyć pewne lokalne elementy, pozwalające nam odróżnić kuchnię skandynawską ze Szwecji od tej z Finlandii. W ogólności – nieważne czy mówimy o pomieszczeniu, jakim jest pokój dzienny, czy kuchnia – styl skandynawski to przede wszystkim praktyczność, funkcjonalność i minimalizm, ale także światło. Bardzo typowe dla mieszkań w tym kraju jest brak firan. Oczywiście, mieszkania mają okiennice lub rolety, ale Szwedzi czy Norwegowie nie mają w zwyczaju zasłaniać okien firanami. Dlatego pomieszczenia, w tym także kuchnie, są jasne i dobrze doświetlone. Efekt jasności potęgują także jasne kolory szafek i blatów, dlatego jeśli marzy nam się biała kuchnia, w stylu skandynawskim bez wątpienia znajdziemy aranżację dla siebie. Oczywiście, styl skandynawski to także kolory takie jak szarości, beże, złamane biele czy błękity. Jeśli pierwszym skojarzeniem na hasło kuchnia w stylu skandynawskim jest IKEA, to pewnie w środku trochę czujemy ten styl i intuicyjnie jesteśmy w stanie opisać go jako jasny, naturalny i surowy. Surowość wnętrz bardzo często dodatkowo podkreślana jest materiałami takimi jak surowe drewno, cegły czy metalowe elementy, takie jak okapy, różnego rodzaju stojaki i wieszaki lub artykuły gospodarstwa domowego. Chociaż intuicyjnie wyczuwamy, czym jest i jak wygląda styl skandynawski, opis tego stylu w poszczególnych krajach może się od siebie nieznacznie różnić. Przykładowo, Duńczycy uwielbiają ocieplić nieco zimne, skandynawskie wnętrza i preferują bardziej romantyczną wersję tego stylu, utrzymaną w bielach i z nieco większą ilością dodatków. Szwedzi niechętnie sięgają po inny kolor niż biel i inny materiał niż drewno. Finowie znów chętnie przełamują skandynawskie biele i szarości jedną, mocną barwą i wykorzystują w dekoracjach (na przykład w poduszkach na taborety) geometryczne motywy w pomieszczeniu takim jak kuchnia. Styl skandynawski nowoczesny wydaje się domeną Norwegów, którzy w swoich kuchniach chętnie sięgają po nowoczesne, punktowe oświetlenie, eksponują na kamiennych blatach nowoczesny sprzęt AGD i adaptują nieco klasyczny, skandynawski styl na potrzeby dwudziestego pierwszego wieku.
Ściany i podłogi
Chociaż to meble i dodatki są tym, co ma kluczowy wpływ na postrzeganie stylu jako skandynawski, warto wspomnieć o ścianach i podłogach. Oprócz drewna, na podłogi w skandynawskim stylu nadają się także kafelki, zarówno jasne jak i kontrastowe szachownice (na przykład z czarnych i białych płytek). Podłogę możemy także udekorować dywanem w stonowanych kolorach bądź w kontrastowych barwach z geometrycznymi wzorami. Ściany to oczywiście jasne kolory, cegła i drewniane okładziny, ale warto wspomnieć, że – jeśli chcemy nadać kuchni nieco charakteru – możemy przełamać jasność jedną, kontrastową ścianą. Wskazane są ciemne kolory w typie barw ziemi bądź ciemne kolory zmieszane z szarością, na przykład przydymiony granat, zieleń czy róż.
Meble kuchenne skandynawskie
Podstawowym elementem wyposażenia każdej kuchni są meble kuchenne. Styl skandynawski preferuje jako materiał drewno, jednak w skandynawskie aranżacje doskonale wpiszą się także elementy wyposażenia takie jak półki, stojaki czy wieszaki wykonane ze szkła lub z metalu. Najpopularniejsze i najbardziej charakterystyczne są białe fronty i blaty, chociaż szara kuchnia w stylu skandynawskim także nie jest niczym niezwykłym. Co dosyć ważne, Skandynawowie niechętnie zamykają kuchenne przestrzenie szafkami, dlatego jeśli decydujemy się na różnego rodzaju regały czy półki (na filiżanki, przyprawy bądź inne rzeczy), warto zrezygnować z szafek. Wymaga to pewnej dyscypliny w utrzymywaniu porządku na półkach, ale może okazać się zbawieniem jeśli pomieszczenie, jakie wyposażamy to mała kuchnia. Styl skandynawski wymusza wręcz zaaranżowanie przestrzeni w taki sposób, aby maksymalnie ją wykorzystywać, więc zabudowa meblami czy półki po sam sufit, dodatkowe uchwyty na noże czy przybory kuchenne przymocowane do ścian są jak najbardziej wskazane. A wszystko dlatego, że styl skandynawski to przede wszystkim puste blaty, dlatego wszystkie elementy muszą się zmieścić w szafkach, na półkach, wieszakach, stojakach etc.
Wyspa kuchenna
Chociaż ten element wyposażenia kuchni przyszedł do nas z Ameryki i tam jest najchętniej wykorzystywany, to Skandynawowie lubią praktyczne rozwiązania i zapożyczyli je, przez co kuchnia skandynawska z wyspą nie jest współcześnie niczym niezwykłym. Nasi północni sąsiedzi uwielbiają otwarte pomieszczenia i duże przestrzenie, dlatego wyspa będzie świetnym pomysłem jeśli mamy do połączenia salon z kuchnią. Styl skandynawski wtedy będzie musiał znaleźć się także w salonie czy części jadalnej. Jeśli myślimy o dużej, otwartej kuchni w jednorodzinnym domu, wyspa wydaje się wspaniałym pomysłem poprawiającym funkcjonalność i ustawność pomieszczenia, ale czy kuchnia w stylu skandynawskim w bloku może mieć wyspę? Oczywiście, że tak. W przypadku niewielkich mieszkań może to wymagać pewnej architektonicznej gimnastyki, ale jest to doskonałe rozwiązanie. Wyspa odpowiednio oddzieli część wypoczynkową, pozwalając maksymalnie wykorzystać przestrzeń. Blat wyspy może być wykorzystywany zarówno do gotowania, jak i jako część jadalna po wcześniejszym jego uprzątnięciu. Blat może być też swojego rodzaju dekoracyjnym elementem, jeśli zdecydujemy się zamontować nad nim punktowe oświetlenie, na przykład nisko osadzone lampy w kloszach. Do zalet stosowania stylu skandynawskiego w małych mieszkaniach nie trzeba chyba nikogo przekonywać – brak zbędnych dodatków nie zagraca mieszkania, a jasne kolory optycznie je powiększają. Aranżując jednak aneks kuchenny w stylu skandynawskim, należy pamiętać o stylistycznym nawiązaniu całego pomieszczenia do kuchni. Warto wtedy w części jadalnej pomyśleć o drewnianym stole i krzesłach bądź taboretach w skandynawskim stylu oraz o spójnym oświetleniu całego pomieszczenia.
Artykułu gospodarstwa domowego w stylu skandynawskim
Przeglądając różne katalogi wnętrzarskie, na pewno rzuciło nam się w oczy, że skandynawski styl to przede wszystkim czysty blat. Szwedzi czy Norwegowie nie mają w zwyczaju eksponować na blatach swojego dobrobytu i starają się, aby wszystko miało swoje miejsce w szafkach lub na półkach. Są też ogromnymi entuzjastami elementów, które można zabudować. Jeśli jednak coś nie jest zabudowane, powinno być szklane lub metalowe. Białe kuchenki – swojego czasu bardzo popularne w Polsce – absolutnie nie wpisują się w ten zimny styl. Dlatego jeśli decydujemy się na sprzęt, który będzie musiał zostać ulokowany na blacie, na przykład robot kuchenny czy ekspres do kawy, wybierzmy raczej metalowy bądź w kolorze przełamującym jasność kuchni. Dużą uwagę powinniśmy poświęcić także wyborowi okapu, o ile się na taki decydujemy. Tutaj również powinniśmy postawić na metalowe elementy, ewentualnie wykonane z hartowanego szkła. Pamiętać należy jednak o minimalizmie i funkcjonalności oraz o wkomponowaniu tego artykułu w całość. Intuicyjnie czujemy też już na pewno, że surowy i naturalny skandynawski styl nie komponuje się za dobrze z plastikiem. Dlatego, jeśli chcemy nabyć gofrownicę, blender czy jakiekolwiek inne akcesoria, zwróćmy uwagę, aby były spójne ze stylem naszej kuchni i wybierzmy te w metalowych, a nie plastikowych obudowach. Oprócz spójności ze stylem będą także charakteryzować się większą trwałością, odpornością na uszkodzenie oraz zabrudzenia.
Rośliny w stylu skandynawskim
Styl tak związany z naturą jak skandynawski nie może obejść się bez roślin. Oczywiście są to surowe rośliny, które raczej nie zachwycą nas oryginalnymi liśćmi, soczystą zielenią czy kolorowymi kwiatami, jednak doskonale komponują się z surowością i chłodem tych aranżacji. Z roślin doniczkowych doskonale podkreślać północny klimat będą różne gatunki traw, wrzosy, tawuły czy jaśminowce. Paradoksalnie, w styl skandynawski całkiem nieźle wpisują się także postrzegane za egzotyczne rośliny palmy, bananowce oraz monstery. Na osłonki na doniczki można wybrać te wykonane z wikliny lub ze szkła, chociaż na różnych zdjęciach nierzadko osłonki mają formę małych, metalowych wiaderek. Jeśli zależy nam na suszonych kompozycjach w wazonach, do skandynawskiego stylu oprócz suszonych traw pasować będą także gałązki bawełny. Ciekawym i typowym chyba wyłącznie dla Skandynawii sposobem dekoracji roślinami jest umieszczanie suszonych roślin w ramkach. Dokładnie zasuszoną roślinę umieszcza się na białym lub czarnym tle (na przykład kartce papieru), dociska szkiełkiem i oprawia w drewnianą ramkę. Proste, naturalne i ładne, czyli dokładnie takie, jak styl skandynawski.
Dodatki
Nieważne, czy mówimy o pomieszczeniu, jakim jest sypialnia, salon czy kuchnia, w stylu skandynawskim dodatki nie są mile widziane, zwłaszcza te nieprzemyślane. Skandynawowie to pragmatycy, którzy wychodzą z założenia, że jeśli nabędą solidne i dobrze wykonane akcesoria gospodarstwa domowego, będą one ozdobą samą w sobie. Poniekąd widać to w sposobie dekorowania skandynawskich kuchni, gdzie na półkach znaleźć możemy ręcznie robione, oryginalne ceramiczne talerze, metalowe kawiarki czy równo ułożone kolekcje kubków. Uwagę przykuwają także sporych rozmiarów baterie nad zlewami (nierzadko mają one już wbudowany przepływowy podgrzewacz wody, aby nie szpecić ściany standardowym, zawieszonym nad baterią, plastikowym elementem) i same kamienne zlewy, a na małych wieszakach wiszą ściereczki w geometryczne wzory. Estetyka i jakość akcesoriów są same w sobie ozdobą kuchni. Dlatego wybierając dodatki do kuchni w stylu skandynawskim, postawmy raczej na kontrastowe uchwyty szafek, oryginalną solniczkę z pieprzczniczką w geometrycznym kształcie czy porządny, kuty wieszak na ładne, bawełniane ściereczki albo komplet solidnych noży do zamocowania na magnetycznym stojaku przymocowanym do ściany. Elementami dekoracyjnymi może być także oświetlenie, na przykład lampy w metalowych kloszach (jedne z bardziej efektownych to bez wątpienia miedziane, okrągłe klosze), różnego rodzaju lampiony czy świeczniki w prostym, nowoczesnym kształcie.
Dodaj komentarz
0 KOMENTARZ