Ranking 10 najlepszych ramek cyfrowych w 2024

Ostatnio aktualizowane: 03.10.24

 

Ramka cyfrowa – Przewodnik zakupowy, ranking i test

 

Ramka cyfrowa to dobry sposób na wyeksponowanie wszystkich ulubionych zdjęć. Model Denver PFF-710 ma ekran o przekątnej 7 cali i dużej rozdzielczości, co zapewnia wysoką jakość wyświetlanych fotografii. Ramka łączy się z siecią przez WIFi, w efekcie można sterować nią aplikacją w telefonie. Zdjęcia można przesyłać bezpośrednio ze swojego smartfonu. Polecamy też ramkę Hama SLIMLINE BASIC 8″, która gwarantuje dobre odwzorowanie barw i wyraźny obraz. Urządzenie ma kilka trybów wyświetlania fotografii, w tym losowy pokaz slajdów i podzielony ekran. Został on wyposażony w czytnik kart pamięci.

 

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

Najlepszy produkt

Zalety

Cyfrowa ramka na zdjęcia ma ekran o przekątnej 7 cali. Może łączyć się z siecią przez sygnał WiFi. Ekran w ramce jest dotykowy, co ułatwia obsługę. Cyfrowa ramka łączy się z telefonem za pomocą aplikacji, więc można szybko przesyłać zdjęcia z jednego urządzenia na drugie. Do fotografii można dodawać dowolny tekst.

Wady

Użytkownikom nie podoba się, że ramka zasilana jest krótkim kabelkiem, co nie pozwala na dowolne ustawienie jej w pomieszczeniu. Musi ona bowiem znajdować się blisko kontaktu.

Podsumowanie

Cyfrowa ramka to dobry pomysł na prezent dla bliskiej osoby. Dobrze sprawdzi się również do wyświetlania wspólnych, rodzinnych zdjęć. Fotografie mogą przesyłać właścicielowi ramki zarówno znajomi, jak i rodzina. Dotykowy ekran ułatwia obsługę, a wysoka rozdzielczość umożliwia wyświetlenie zdjęć w dobrej jakości.

Drugi wybór

Zalety

Ramka ładnie prezentuje się na półce, a dodatkowo nie zajmuje na niej zbyt dużo miejsca. Można ją obsługiwać przy pomocy pilota, który został dołączony do kompletu. Model pozwala na regulację czasu pokazywania fotografii.

Wady

Nie wszystkim konsumentom odpowiada to, że urządzenie wyświetla tylko pliki JPEG. Według nich ramka powinna obsługiwać również inne formaty, takie jak np. PNG.

Podsumowanie

Sprzęt ma 8-calowy ekran. Wbudowany czytnik kart pamięci oraz port USB dają możliwość wyświetlania fotografii zapisanych na zewnętrznych nośnikach danych. Urządzenie ma funkcję zegara oraz kalendarza. Obudowa została wykończona czarnym lakierem fortepianowym, który jest odporny na zarysowania i przetarcia.

Rozważ też

Zalety

Zaletą ramki cyfrowej Intenso jest możliwość obsługi za pomocą pilota. Wyświetlacz ma przekątną 8 cali i rozdzielczość 800 x 600 px. W ramce znajduje się również zegar, kalendarz oraz timer. Urządzenie można połączyć z innymi sprzętami przez złącze USB. Ramka ma elegancki design, który pasuje do większości pomieszczeń.

Wady

Brak możliwości wyświetlania zdjęć w losowej kolejności. Konsumentom nie podoba się, że fotografie nieustannie zmieniają się tak samo. Ponadto w ramce nie ma wbudowanej pamięci wewnętrznej.

Podsumowanie

Wszystkie ulubione fotografie możesz łatwo wyświetlać na jednym urządzeniu. Cyfrowa ramka obsługuje karty pamięci, co pozwala na wgrywanie setek zdjęć. Duża przekątna ekranu zapewnia odpowiednią widoczność nawet najmniejszych szczegółów na fotografii. Ramka jest łatwa w obsłudze, można sterować nią za pomocą pilota.

 

 

10 najlepszych ramek cyfrowych. Opinie w 2024 roku

 

Jeśli chcesz zrezygnować z przechowywania zdjęć w albumach, koniecznie sprawdź ranking ramek cyfrowych. Sprawdziliśmy, które urządzenia są najczęściej wybierane przez konsumentów i szczegółowo je opisaliśmy. Na podstawie poniższych informacji na pewno uda Ci się znaleźć odpowiednie urządzenie.

 

Ramka cyfrowa Wi-Fi

 

1. Ramka Cyfrowa Denver PFF-710

 

Nowoczesna ramka cyfrowa Denver PFF-710 dobrze sprawdzi się w każdym salonie. Ekran o przekątnej 7 cali ma dużą rozdzielczość wynoszącą 1024 x 600 px. W efekcie w ramce można wyświetlać zdjęcia w wysokiej jakości. Ramka ma dotykowy ekran, co znacznie ułatwia jej obsługę. Wymiary całego urządzenia to: 142 mm wysokości, 203 mm szerokości oraz 25 mm głębokości. Ramka ma wbudowaną pamięć wewnętrzną 8 GB, a dodatkowo obsługuje karty pamięci microSD. Pozwala to na wyświetlanie setek zdjęć w bardzo dobrej jakości.

Ramka cyfrowa łączy się z siecią WiFi. W rezultacie można sterować nią za pomocą specjalnej aplikacji, którą należy zainstalować w telefonie komórkowym. Zdjęcia można dowolnie przesyłać ze smartfonu bezpośrednio do ramki. Fotografie mogą dodawać różne osoby, również znajomi, wystarczy, że otrzymają specjalne uprawnienia od właściciela urządzenia. Takie rozwiązanie umożliwia np. wyświetlanie w ramce zdjęć z wakacji, kiedy wciąż jesteś na wyjeździe.

Konsumenci są zadowoleni z zakupu ramki cyfrowej Denver. Dobrze sprawdza się również jako prezent dla bliskiej osoby. Jest łatwa w obsłudze, zdjęcia można dodawać zarówno z telefonu, jak i wgrywając je na kartę pamięci lub bezpośrednio do pamięci ramki.

 

 

 

 

Ramka cyfrowa Hama

 

2. Ramka cyfrowa Hama Slimline Basic 8″

 

Ramka Hama SLIMLINE BASIC 8″ pozwala na wyświetlanie fotografii w formacie JPG. Ma ona ekran o przekątnej 8 cali, którego rozdzielczość to 1024 x 768 pikseli. Kontrast 500:1 i jasność równa 300 cd/m2 zapewniają bardzo dobre odwzorowanie barw na każdym zdjęciu. Sprzęt ma wymiary: 16,5 cm x 20 cm x 5,6 cm i waży 386 g.

Opisywany model umożliwia regulację czasu wyświetlania fotografii. Co więcej, sami możemy zdecydować, w jaki sposób będą się one pokazywały na ekranie. Do wyboru mamy kilka opcji: losowy pokaz slajdów, pokaz slajdów z efektami przejścia oraz podzielony ekran. Ramka cyfrowa Hama ma wbudowany kalendarz i zegar.

Jakie są zalety urządzenia? Z recenzji osób, które go kupiły, wynika, że jest ono stylowe i wygodnie się nim steruje przy pomocy pilota. Sprzęt ma czytnik kart pamięci, więc możemy wyświetlać zdjęcia zapisane na zewnętrznych nośnikach.

 

 

 

 

3. Ramka Cyfrowa “Slimline Steel” Premium 25,40 cm

 

Ramka cyfrowa Hama Slimline Steel Premium 10,0 ma 10-calowy ekran o rozdzielczości 1024 x 768 pikseli. Współczynnik kontrastu to 400:1, a jasność jest równa 150 cd/m2, dlatego nie musimy się obawiać, że wyświetlane fotografie będą niewyraźne lub za ciemne. Sprzęt ma srebrną obudowę, odporną na zarysowania i przetarcia. Jest on zasilany sieciowo.

Wbudowana pamięć urządzenia pomieści do 4 GB plików w formacie JPG, MP3, DivX, AVI oraz MPEG4. Zdjęcia mogą być wyświetlane losowo lub z efektami przejść, to zależy od nas. To foto ramka cyfrowa, którą steruje się na dwa sposoby, a więc przy pomocy pilota lub przyciskami umieszczonymi na obudowie. Wymiary modelu to: 18,4 cm x 22 cm x 5,4 cm. Waży on 500 g.

Wiele osób uważa, że to dobra ramka cyfrowa, która jest ciekawą alternatywą dla zwykłych albumów. Nie musimy wywoływać fotografii, wystarczy je przesłać z komputera do pamięci urządzenia, co nie zajmuje dużo czasu. Atutem sprzętu jest też możliwość wyświetlania filmów.

 

 

 

 

Ramka cyfrowa na zdjęcia

 

4. Ramka Cyfrowa Intenso 8 Photobase 

 

Zamiast tradycyjnych ramek na zdjęcia, warto wybrać wersję cyfrową Intenso 8 Photobase. Wyposażono ją w ekran o przekątnej 8 cali i rozdzielczości 800 x 600 px. Ramką można sterować za pomocą dołączonego do zestawu pilota. W urządzeniu można umieścić kartę pamięci z nagranymi zdjęciami. Ramka wyświetla ich nawet kilkaset. Fotografie pojawiają się na ekranie w formie pokazu slajdów, możliwe jest również przeglądanie ich w trybie miniatur. Ramka umożliwia dostosowanie do swoich preferencji kontrastu, jasności oraz saturacji zdjęć.

Cyfrowa ramka Intenso ma wbudowany również zegar, a także timer i kalendarz. Jest więc wielofunkcyjnym urządzeniem, które dobrze sprawdzi się jako prezent dla rodziny lub znajomych. Ramkę można połączyć z innymi urządzeniami przez złącze USB. Czarne obramowanie ekranu nadaje urządzeniu elegancji. Cyfrowa ramka będzie ładnie prezentować się w każdym pomieszczeniu.

Opinie konsumentów o cyfrowej ramce Intenso są najczęściej pozytywne. Użytkownicy są zadowoleni z jakości wyświetlanych zdjęć oraz możliwości połączenia przez złącze USB. Przydatna jest również funkcja zegara oraz kalendarza.

 

 

 

 

5. Ramka Cyfrowa Braun DigiFrame 1360

 

Uznaliśmy, że ranking nie byłby kompletny, jeżeli zabrakłoby w nim ramki cyfrowej Braun DigiFrame 1360. To model wyposażony w ekran o przekątnej 13,3 cala, którego rozdzielczość to 1366 x 768 pikseli. Urządzenie obsługuje pliki w formatach: JPG, DivX, MP3, VMA, AVI i MOV, co oznacza, że może odtwarzać zdjęcia, filmy, a nawet utwory muzyczne. Ma ono wbudowane głośniki o łącznej mocy 4 W.

Sprzęt obsługuje się przy pomocy pilota. Jak wykazał test ramek cyfrowych, to bardzo wygodne rozwiązanie. Do urządzenia możemy podłączyć pendrive’a, a także kartę pamięci. Co ciekawe, w razie potrzeby możemy zawiesić je na ścianie.

Ramka spodobała się konsumentom, ponieważ ma bardzo duży ekran i można ją zaprogramować, żeby sama włączała się i wyłączała o określonej godzinie. Sprzęt ma kilka przydatnych funkcji, takich jak obracanie zdjęć, zoom oraz regulacja jasności, kontrastu i kolorystyki.

 

 

 

 

Ramka cyfrowa 10 cali

 

6. Ramka cyfrowa Intenso Media Gallery 9.7 3925800

 

Intenso Media Gallery to ramka cyfrowa z ekranem 10 cali, która pozwala na odtwarzanie zdjęć, filmów oraz plików muzycznych. Obsługuje ona różne formaty plików, w tym: JPG, AVI, MPEG-1, MP3 i VMA. Sprzęt może dodatkowo pełnić funkcję kalendarza oraz zegara z budzikiem.

Urządzenie ma wymiary: 35,5 cm x 23,5 cm x 5,6 cm. Jest ono zasilane sieciowo. W komplecie znajdziemy niewielkiego pilota służącego do obsługi sprzętu. Ta ramka cyfrowa do zdjęć i plików wideo jest wyposażona w port USB, a także czytnik kart pamięci. Rozdzielczość ekranu to: 1024 x 768 pikseli.

Sprzęt ma głośnik zapewniający dobrą jakość dźwięku. Za sprawą ramki możemy w dowolnym momencie przywołać miłe wspomnienia z wakacji czy ważnego wydarzenia. Kupujący docenili ją za ładny wygląd i możliwość dopasowania do pozostałych elementów wyposażenia wnętrza, bez względu na wystrój.

 

 

 

 

Ramka cyfrowa Intenso

 

7. Ramka cyfrowa Intenso Photoagent Plus 7 3906801

 

Model Intenso PhotoAgent Plus 7 na pewno zainteresuje osoby, które mają ograniczony budżet. To dobra i tania ramka cyfrowa, którą można obsługiwać przy użyciu dołączonego do zestawu pilota. Ma ona 7-calowy ekran o rozdzielczości 432 x 234 pikseli, którego współczynnik kontrastu wynosi 400:1. Menu w języku polskim sprawia, że obsługa urządzenia jest prosta.

Wymiary sprzętu są równe: 15,2 cm x 21,9 cm x 3 cm. Prezentowana ramka cyfrowa na zdjęcia jest zasilana sieciowo, ale nie pobiera zbyt dużo prądu. Ma ona wbudowany kalendarz i zegar. Ponadto urządzenie wyposażono w port USB i czytnik kart pamięci, dlatego możemy wyświetlać fotografie zapisane na zewnętrznych nośnikach danych.

Kupującym najbardziej spodobało się to, że ramka może odtwarzać pliki na kilka różnych sposobów: pokaz slajdów, pełny ekran, powiększenie oraz miniatury. Może ona pełnić funkcję dekoracyjną i ma kompaktowe wymiary.

 

 

 

 

Ramka Cyfrowa Brelok

 

8. Ramka Cyfrowa Brelok 16MB Przenośna USB M16

 

Jeśli chcesz mieć zdjęcia swoich bliskich zawsze przy sobie, to z pewnością spodoba Ci się ramka cyfrowa brelok 16MB przenośna z USB M16. Można przypiąć ją do kluczy, portfela, torebki lub plecaka. Mini ramka ma ekran LCD o przekątnej 1,5 cala. Urządzenie ma wbudowaną pamięć, na której można zapisać 155 fotografii. Zdjęcia wyświetlane są w formie pokazu slajdów. Ramka umożliwia dostosowanie jasności fotografii oraz zmianę podświetlania. Dostępna jest także funkcja automatycznego wyłączania. 

Mini ramka w formie breloku wyświetla również aktualną datę i godzinę. Zegar może być cyfrowy lub analogowy, dopasowany do preferencji użytkownika. Mini ramkę łączy się z komputerem za pomocą złącza USB. Oprócz tradycyjnego formatu JPG urządzenie obsługuje także rozszerzenie BMP. Mini ramka zasilana jest baterią ładowaną przez USB.

Mini ramka cyfrowa brelok to zdaniem konsumentów dobry pomysł na prezent dla bliskiej osoby. Zdjęcia wyświetlane są w dobrej jakości, a pamięć urządzenia, mimo jego rozmiarów, jest duża. Ramka jest łatwa w obsłudze i wielofunkcyjna, wyświetla również datę i godzinę.

 

 

 

 

9. Intenso Media Director 3916800

 

Produktem idealnym na prezent jest Intenso Media Director 3916800, ramka cyfrowa umożliwia wyświetlanie zdjęć w formie elektronicznej. Jeżeli używasz sprzętu, to nie musisz wywoływać fotografii i możesz włączyć je zaraz po zrobieniu czy otrzymaniu od rodziny lub przyjaciół.

Zastosowany wyświetlacz LED o przekątnej 8 cali jest odpowiedni, aby dobrze widzieć wszelkie szczegóły. Istnieje możliwość włączenia jednej fotografii lub pokazu slajdów (cyklicznie wyświetlane będą zdjęcia, które przypomną Ci o ostatniej podróży lub innym wydarzeniu). Model ma dość grubą, ciemną ramkę, dzięki której elegancko się prezentuje.

Rozdzielczość ekranu jest równa 800 p x 600 p. Sprzęt wyświetla zdjęcia w formacie 16:9 lub 4:3. Urządzenie obsługuje karty pamięci takie jak MicroSD, Secure Digital, Memory Stick i MultiMedia Card. Ramka ma także wejście USB. Konsumenci cenią ten produkt za możliwość wygodnego przejrzenia na nim zdjęć na większym niż telefon ekranie.

Intenso Media Director 3916800 to ramka cyfrowa z wyświetlaczem o przekątnej równej 8 cali. Sprzęt jest sprzedawany w zestawie z pilotem i zasilaczem.

 

Zalety

Różne tryby pracy: Do atutów urządzenia można z pewnością zaliczyć to, że działa on w różnych trybach. Do wyboru są funkcje takie jak: podkład muzyczny, pokaz slajdów, przeglądanie zdjęć miniatur i przeglądanie zdjęć w trybie pełnoekranowym.

Wysoka jakość zdjęć: Osoby, które wykonały test ramek cyfrowych Intenso Media Director 3916800 zapewniają, że jakość prezentowanych na ekranie zdjęć jest bardzo dobra. Fotografie mają ładnie zachowane kolory.

Odtwarzanie filmików z dźwiękiem: Ten model należy uznać na funkcjonalny, ponieważ można odtwarzać na nim krótkie filmiki i w ten sposób wspominać np. rodzinne wakacje czy inne ważne wydarzenia z życia.

Pilot zdalnego sterowania: W zestawie znajduje się pilot zdalnego sterowania ułatwiający obsługę ramki cyfrowej.

Prosty design: Urządzenie ma prosty design, więc będzie pasowało do każdego wnętrza. Łatwo dobrać do niego pasujące dodatki, które czynią pomieszczenie bardziej przytulnym.

 

Wady

Format plików: Istnieje problem z odtwarzaniem zdjęć zapisanych w innym formacie niż JPG. Fotografie trzeba konwertować, co bywa nieco irytujące.

 

 

 

 

10. Cyfrowa Ramka Hama Slim Steel Basic 8 cali

 

Zachęcamy, abyś zapoznał się z opisem ramki cyfrowej Hama Slim Steel Basic, która jest dobrze oceniana przez użytkowników i dlatego znalazła się w tym rankingu. Jest ona zrobiona z wysokiej jakości materiałów. Obudowę wyprodukowano ze szczotkowanej stali nierdzewnej. Co więcej, ramka jest lekka i wygodnie się ją przenosi. Dokładne wymiary modelu to: 18,2 cm x 5,4 cm x 15,7 cm, a przekątna ekranu wynosi 8 cali.

Hama Slim Steel Basic ma wysokiej jakości wyświetlacz TFT LED o rozdzielczości równej 1024 x 768 pikseli. Ramka obsługuje zdjęcia zapisane w formacie JPG. Do sprzętu można łatwo podpiąć urządzenie mobilne, korzystając przy tym z gniazda USB. Dodatkowo do dyspozycji pozostaje też slot na kartę pamięci SD, SDHC i MMC.

Przed zakupem jakiegokolwiek sprzętu warto poznać jego opinie. Ten model jest pozytywnie oceniany przez użytkowników. Jakość wyświetlanych na ekranie zdjęć jest zadowalająca (odpowiedni poziom kontrastu).

Ramka cyfrowa Hama Slim Steel Basic ma ekran o przekątnej równej 8 cali. Urządzenie obsługuje pliki w formacie JPG.

 

Zalety

Solidna obudowa: Ramka cyfrowa jest wykonana z wysokiej jakości materiałów gwarantujących solidność. Do produkcji obudowy wykorzystano szczotkowaną stal nierdzewną. Jest ona odporna na zarysowania i zniekształcenia.

Łatwe udostępnianie plików: Sprzęt ma wbudowany czytnik kart pamięci (SD, SDHC i MMC). Dodatkowo na obudowie znajduje się gniazdo USB. W rezultacie udostępnianie plików jest proste i zajmuje tylko chwilę.

Różne funkcje: Urządzenie działa w różnym trybach, do wyboru mamy m.in.: pokaz slajdów z różnymi efektami przejścia, tryb podziału ekranu, obracanie obrazu. Dodatkowo użytkownik może skorzystać z timera.

 

Wady

Słabe tłumaczenie: Część użytkowników zwraca uwagę na to, że tłumaczenie menu na język polski nie jest zbyt dobrze wykonane.

 

 

 

 

Przewodnik zakupowy – Jaką ramkę cyfrową kupić?

 

Obecnie coraz rzadziej wywołujemy zdjęcia i układamy je w albumach, bo przechowywanie ich w formie cyfrowej jest wygodniejsze. Jednak co zrobić, gdy chcemy pochwalić się fotografiami znajomym lub cały czas mieć je na widoku, aby przywoływać miłe wspomnienia? Dobrym rozwiązaniem jest zakup ramki cyfrowej. O tym, jaki sprzęt wybrać, piszemy w poradniku.

 

 

Zasilanie

Sprzęty takie jak ramki cyfrowe przeważnie są zasilane sieciowo. Konieczność podłączenia urządzenia do prądu sprawia, że pojawia się obawa o podwyższone rachunki za prąd. Jednak większość modeli jest energooszczędna, dlatego nic nie stoi na przeszkodzie, aby włączać je na kilka godzin dziennie. Są też ramki zasilane akumulatorowo, które można ustawić w dowolnym miejscu, z dala od gniazdka. Wymagają one regularnego podłączania do ładowarki, aby naładować baterię.

 

Wielkość ekranu

Jaka jest najlepsza ramka cyfrowa? To urządzenie z dostatecznie dużym ekranem, zapewniające komfortowe przeglądanie zdjęć. Jego wielkość standardowo mieści się w zakresie od 5 cali do 15 cali, choć w ofercie niektórych marek możemy znaleźć też inne modele, ponad 20-calowe. Przed zakupem sprzętu powinniśmy się zastanowić, gdzie go umieścimy, wtedy podjęcie decyzji może okazać się nieco łatwiejsze.

 

Rozdzielczość ekranu

Nie tylko wielkość ekranu ma wpływ na jakość wyświetlanych fotografii. Istotną rolę odgrywa również jego rozdzielczość. Uważa się, że minimum to 800 x 600 pikseli. W przypadku najtańszych urządzeń jest to nieco mniej, bo nawet 400 x 234 pikseli, ale obraz może nie być wyraźny i szczegółowy. Z kolei droższe sprzęty wyświetlają zdjęcia w rozdzielczości do 1366 x 768 pikseli.

 

Kontrast i jasność

Żeby zyskać pewność, że wyświetlane przez ramkę zdjęcia będą dobrze odzwierciedlały barwy, sprawdźmy współczynnik kontrastu. Powinien on wynosić 1:400 lub więcej, aby kolory były wyraziste i nasycone. Bardzo ważna jest też jasność obrazu, bo im jest ona wyższa, tym lepiej zdjęcia będą wyglądać w nasłonecznionym pomieszczeniu. Minimum to 300 cd/m2 (kandele na metr kwadratowy).

 

Pamięć

Zazwyczaj cyfrowe ramki mają wbudowaną pamięć, w której zapisuje się fotografie. Jej pojemność najczęściej mieści się w przedziale od 128 MB do 8 GB. Może się zdarzyć, że nie wszystkie zdjęcia uda nam się wgrać do urządzenia. Na szczęście nie oznacza to, że nie będziemy mogli ich oglądać na ekranie. Najlepsza ramka cyfrowa jest wyposażona w czytnik kart pamięci. Większość modeli ma też port USB pozwalający na podłączenie pendrive’a.

 

Sposób przesyłania zdjęć

Aby przesłać pliki do pamięci urządzenia, nie zawsze trzeba sięgać po kabel i podłączać je do komputera czy laptopa. Nowoczesne sprzęty mają wbudowany moduł Wi-Fi i dają możliwość wysyłania zdjęć bezpośrednio ze smartfona czy tabletu. Żeby korzystać z tej opcji, wystarczy zainstalować na swoim urządzeniu mobilnym aplikację wskazaną przez producenta.

 

Obsługiwane formaty plików

Jednym z podstawowych formatów plików, jaki obsługują ramki cyfrowe, jest JPG. Co ciekawe, część urządzeń pozwala nie tylko na wyświetlanie fotografii, ale też filmów wideo i to razem z dźwiękiem. Takie sprzęty mają wbudowane głośniki i dodatkowo obsługują inne formaty plików, czyli np.: MP, VMA, AVI oraz MPEG-1 itp. Jeśli nie mamy pewności, jaką ramkę cyfrową wybrać, przemyślmy, czy ma ona służyć tylko do wyświetlania zdjęć.

 

Wymiary i waga

Całkowite wymiary urządzenia w dużej mierze uzależnione są od przekątnej ekranu. Szukając właściwej ramki, trzeba sprawdzić, czy na pewno zmieści się w wybranym miejscu. Niektóre sprzęty są przystosowane do zawieszenia na ścianie. W takiej sytuacji należy się upewnić, że ramka nie okaże się za ciężka. Modele z ekranem o przekątnej do kilkunastu cali ważą nie więcej niż ok. 500 g.

 

 

Sposoby prezentacji

Bardzo często sami możemy zdecydować, w jaki sposób fotografie będą prezentowane na ekranie. Najbardziej popularne opcje to m.in.: losowy pokaz slajdów, zwykły pokaz slajdów, podzielony ekran, pełny ekran oraz powiększenie. Zwykle sami ustawiamy też czas wyświetlania zdjęć.

 

Dostępne funkcje

Poza prezentacją fotografii i innych plików, ramka cyfrowa może też pełnić funkcję kalendarza oraz zegara, czasami z budzikiem. Jeśli kupimy model z wbudowanym timerem, będziemy mogli go zaprogramować, aby włączał się i wyłączał o określonych godzinach. Inne funkcje, mogące mieć pozytywny wpływ na komfort użytkowania ramki, to np.:

* dotykowy ekran;

* obsługa przy pomocy pilota;

* przesyłanie plików przez Bluetooth;

* możliwość podłączenia do telewizora przez wyjście HDMI.

 

Design

Choć wygląd ramki nie jest najważniejszy, bo istotniejszą rolę odgrywają wyświetlane na ekranie zdjęcia, to warto upewnić się, że będzie pasować do innych elementów wyposażenia wnętrza. Obudowa takich sprzętów zwykle ma czarny, biały lub srebrny kolor, a czasami jest dodatkowo ozdobiona, przykładowo połyskującymi kryształkami.

 

Ramki cyfrowe w dobrych cenach

Cyfrowe ramki z małym ekranem i bez wielu funkcji kosztują nie więcej niż 250 zł. Jeżeli chcemy kupić bardziej nowoczesny sprzęt, musimy zwiększyć swój budżet do ok. 700 zł. Jednak jego zakup nierzadko jest bardziej ekonomicznym rozwiązaniem niż wywoływanie dużej ilości zdjęć.

 

 

FAQ

 

P1: Ramka cyfrowa – czy warto?

Wiele osób zastanawia się, czy zakup ramki cyfrowej to słuszna inwestycja. Jednak trzeba wziąć pod uwagę to, że obecnie większość z nas robi zdjęcia nowoczesnymi aparatami, które zapisywane są na zewnętrznych nośnikach danych lub twardym dysku komputera. Coraz rzadziej wywołujemy fotografie, bo przechowywanie ich w obszernych albumach nie zawsze jest wygodnym rozwiązaniem. Kupując cyfrową ramkę, zyskujemy możliwość zaprezentowania wszystkich zdjęć z ważnych wydarzeń. Nie ma potrzeby ustawiania ich w całym domu, wystarczy jedno niewielkie urządzenie. Nawet jeśli sprzęt jest wyłączony, może pełnić funkcję dekoracyjną, zwłaszcza gdy ma zdobioną obudowę.

 

 

P2: Ramka cyfrowa – co to jest?

Ramka cyfrowa to niewielkie urządzenie, z pomocą którego możemy wyświetlać wszystkie ulubione zdjęcia, bez potrzeby ich wywoływania. Jest ona wyposażona w kolorowy ekran, którego przekątna zwykle wynosi maksymalnie kilkanaście cali (choć są też modele ponad 30-calowe). Fotografie mogą być przechowywane we wbudowanej pamięci ramki, ewentualnie na karcie lub innym, zewnętrznym nośniku danych. Zwykle tego typu urządzenia są zasilane sieciowo, a więc wymagają podłączenia do gniazdka. To, w jaki sposób będą wyświetlane zdjęcia, zależy od własnych preferencji, gdyż zazwyczaj do wyboru mamy kilka możliwości, np. losowy pokaz czy podzielony ekran. Nierzadko ramka pełni dodatkowo funkcję kalendarza, zegara, a nawet budzika.

 

P3: Ramka cyfrowa – jak wgrać zdjęcia?

Jeżeli ramka ma wbudowaną pamięć wewnętrzną, trzeba podłączyć ją do komputera (przy pomocy kabla USB) i w ten sposób wgrać wybrane zdjęcia. Jednak zwykle możemy też przenieść fotografie na zewnętrzny nośnik danych, taki jak pendrive czy karta pamięci, a potem umieścić go w czytniku na obudowie urządzenia. Nowoczesne sprzęty, które mają wbudowany moduł Wi-Fi, dają możliwość przesyłania zdjęć za pośrednictwem urządzeń mobilnych, czyli m.in. smartfonów i tabletów. Wówczas konieczne jest zainstalowanie odpowiedniej aplikacji, która umożliwi transfer plików. Niezależnie od tego, w jaki sposób wgrywamy zdjęcia, nie powinno to zająć zbyt dużo czasu.

 

P4: Ramka cyfrowa – jaki format zdjęć?

Większość dostępnych na rynku ramek cyfrowych obsługuje jeden lub dwa podstawowe formaty zdjęć, czyli 4:3 i 16:9. Ten pierwszy jest standardowy i to w nim najczęściej zapisywane są cyfrowe fotografie, a drugi jest określany mianem panoramicznego. Warto pamiętać, że część urządzeń wyświetla zdjęcia w formacie 4:3 bez jakichkolwiek zniekształceń (wówczas po bokach widać czarne paski), ale niektóre mogą je nieładnie rozciągać. Kupując cyfrową ramkę, trzeba się też upewnić, czy pozwala ona na wyświetlanie fotografii w pionie. Są sprzęty, które za sprawą specjalnego czujnika obracają zdjęcie tak, aby było dopasowane do pozycji, w jakiej zostały ustawione na półce.

 

 

P5: Ramka cyfrowa – gdzie kupić?

Ramkę cyfrową możemy kupić stacjonarnie, a także przez Internet. Decyzja zależy głównie od nas. Jednak często okazuje się, że asortyment w sklepie internetowym jest znacznie większy. To zmniejsza ryzyko, że nie znajdziemy sprzętu spełniającego wszystkie oczekiwania. Ponadto możemy w ten sposób zaoszczędzić nawet kilkadziesiąt złotych (warto skorzystać z porównywarek cen) i zapoznać się z opiniami na temat wybranego urządzenia. Chcąc zrobić zakupy w sklepie stacjonarnym, najpierw musimy do niego dojechać, co często wiąże się ze staniem w korkach oraz traceniem czasu na znalezienie wolnego miejsca parkingowego. Z kolei sklep internetowy jest tak naprawdę czynny przez całą dobę, siedem dni w tygodniu.

 

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ