4 sprawdzone pomysły na rodzinną sesję zdjęciową

Ostatnio aktualizowane: 29.09.22

 

Samodzielne zrobienie ładnych zdjęć rodzinnych nie zawsze jest proste, zwłaszcza bez odpowiedniego sprzętu fotograficznego. Częstym problemem jest także to, że jednej z osób nie ma w kadrze, ponieważ musi stać po drugiej stronie aparatu. Dobrym rozwiązaniem jest zdecydowanie się na rodzinną sesję zrobioną przez profesjonalnego fotografa. Oto kilka pomysłów, jak można ją zorganizować.

 

Czy rodzinna sesja to dobry pomysł?

Co prawda rodzinna sesja zdjęciowa wiąże się ze stosunkowo dużym wydatkiem (choć cennik jest ustalany indywidualnie przez fotografów), to jest to bardzo dobry pomysł na otrzymanie wyjątkowej pamiątki. Na zdjęciach możemy zatrzymać ważne momenty z życia i uchwycić np. dorastanie swoich pociech. Rezultaty tego typu sesji mogą być naszą własną kapsułą czasu, do której będziemy chętnie powracać. Ponieważ wykonane przez profesjonalistę zdjęcia są dopracowane pod kątem każdego detalu, możemy bez przeszkód pochwalić się nimi w mediach społecznościowych, a także w swoim domu. Do tego przyda się np. ramka cyfrowa Wi-Fi, dająca możliwość wyeksponowania wybranych przez siebie fotografii i to bez potrzeby ich wywoływania. Poza tym rodzinne zdjęcia mogą sprawdzić się jako kartki świąteczne lub dodatek do prezentu dla bliskich, przykładowo z okazji Dnia Babci i Dziadka.

 

Letnia sesja w plenerze

Gdzie może odbyć się rodzinna sesja fotograficzna? Do wyboru mamy bardzo dużo możliwości, ale jedną z najbardziej popularnych jest wyjście na zewnątrz, w szczególności latem. Kiedy pogoda dopisuje, nic nie stoi na przeszkodzie, aby wybrać się na plażę, polanę, do parku czy lasu i tam wspólnie pozować do zdjęć, a jednocześnie bardzo miło spędzić czas. Taka sesja bez wątpienia będzie ciekawą atrakcją dla każdego członka rodziny, niezależnie od wieku. Wielu fotografów twierdzi, że sesje zorganizowane w plenerze są ich ulubionymi, gdyż do stworzenia wyjątkowych kadrów mogą wykorzystać naturalne światło, a także piękno przyrody.

Zimowa sesja w plenerze

Nie tylko lato jest dobrą porą roku na zorganizowanie sesji fotograficznej. Może się ona odbyć nawet zimą, kiedy temperatura spada poniżej 0 st. C, a ziemię pokrywa gruba warstwa śniegu. Takie okoliczności przyrody pozwalają na odgrywanie wielu ciekawych scen, takich jak np. rodzinna bitwa na śnieżki. Możemy również uwiecznić moment zjeżdżania na sankach, lepienie bałwana czy pokonywanie głębokich zasp, wszystko zależy od naszej wyobraźni. Oczywiście zimowa sesja wymaga nieco innego przygotowania, a więc zadbania o grube, chroniące przed chłodem ubrania oraz rozgrzewające napoje. Niemniej jednak jej efekty na pewno będą zadowalające, to bardzo dobry pomysł dla miłośników zimy.

 

Sesja w studio

Zdjęcia zrobione w profesjonalnym studio fotograficznym także mogą być niepowtarzalną pamiątką. To miejsce, w którym fotograf może w pełni nad wszystkim zapanować i zapewnić sobie odpowiednie warunki do pracy (dopracować światło, ustawić właściwe tło itp.). Uważa się, że sesja w studio, podobnie jak ta w domu, to bardzo bezpieczne rozwiązanie. Nie zawsze możemy przewidzieć, jaka w danym dniu będzie pogoda, a pozowanie do zdjęć np. w ulewnym deszczu może okazać się mało przyjemne.

 

Sesja w domu

Ciekawą alternatywą dla sesji w plenerze jest taka zorganizowana we własnym domu. Przebywanie w dobrze znanym środowisku może sprawić, że bliscy będą czuli się swobodniej i pozowanie przed obiektywem stanie się znacznie mniej krępujące. Jeśli jest taka możliwość, możemy także wykorzystać ogród czy taras. Co ważne, sesja w domu może odbyć się o każdej porze roku. Coraz częściej jest ona organizowana w okresie bożonarodzeniowym, a zdjęcia ukazują wspólne ubieranie choinki, pieczenie pierniczków, przystrajanie pomieszczeń itp. Większość fotografów ma w swojej ofercie tego typu usługę, więc warto zastanowić się nad takim rozwiązaniem.

Rodzinna sesja zdjęciowa – przygotowanie

Jak przygotować się do rodzinnej sesji zdjęciowej? Należy zadbać o to, aby bliscy byli wyspani, pełni energii i w dobrym humorze. Trzeba też zwrócić uwagę na ubiór, w razie potrzeby można poprosić o wskazówki fotografa. Najważniejsze jest to, aby wybrany strój nie krępował ruchów. Jeśli rodzina nie czuje się dobrze w swoich stylizacjach, jest to bardzo widoczne na zdjęciach, dlatego należy tego unikać. Warto zadbać też o dodatki, które urozmaicą sesję. Mogą to być zabawnie wyglądające okulary przeciwsłoneczne, muszki, nakrycia głowy, biżuteria lub kwiaty we włosach. Jak podkreślają profesjonaliści, nie należy przesadzać z kolorami, bo w przypadku rodzinnych sesji zdjęciowej mniej znaczy lepiej. To oznacza, że powinniśmy wybierać jednolite ubrania, bez dużych napisów i wzorów, ponieważ mogą odciągać od nas uwagę i wywoływać wrażenie chaosu na zdjęciach. Jeśli zaplanowaliśmy sesję w plenerze, weźmy ze sobą wodę, może się też przydać środek odstraszający komary i inne insekty. Małe dzieci mogą zabrać swoją ulubioną zabawkę, dzięki której nie będą się tak stresować.

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ