Chyba każdemu kiedykolwiek w życiu zdarzyło się, że któreś z wykonanych przez nas zdjęć nie jest wystarczająco ostre i nie nadaje się do publikacji. Jednak zdjęcie to bardzo nam się podoba. W takiej sytuacji z pewnością zastanawiasz się, czy da się coś zrobić, aby uratować taką fotografię? Odpowiedź brzmi – tak. Istnieje wiele sposobów na poprawę jakości zdjęć, a kilka z nich przedstawiliśmy poniżej.
Jak poprawić ostrość zdjęcia?
Bardzo często zdarza się, że problem słabej ostrości fotografii nie jest spowodowany jedynie małą rozdzielczością. Problem pojawia się także w przypadku obrazów o bardzo wysokiej jakości, które nie są poddawane odpowiedniej edycji. Wiele osób popełnia też błędy w przypadku poprawnego zapisywania plików. Często zapisujemy je w niestosownym rozmiarze, licząc na to, że poprzez automatyczne pomniejszenie, nasze fotografie nadal będą wyglądały dobrze. Jednak jest to bardzo mylne. W takim przypadku zdjęcia bardzo często są przesadnie ostre oraz nienaturalne.
W aktualnie panującej dobie Internetu oraz social mediów chyba każdy z nas kiedykolwiek w życiu miał do czynienia z publikowaniem zdjęć na różnego rodzaju portalach społecznościowych. Jednak udostępnianie fotografii o dużej rozdzielczości, a następnie zmniejszenie ich przy pomocy algorytmów zastosowanych na wybranym portalu nie jest dobrym pomysłem.
Jak poprawić ostrość zdjęcia?
Sprzedawane aktualnie aparaty fotograficzne są nowoczesnymi urządzeniami. W wielu z nich zastosowano bardzo dobre rozwiązania, które umożliwiają wykonywanie wysokiej jakości zdjęć. Duża rozdzielczość wykonywanych fotografii często spotykana jest także w przypadku smartfonów. Jednak wiele portali społecznościowych, takich jak Facebook, czy Instagram ma zwykle sporo niższe zalecenia dotyczące parametrów. W momencie, kiedy rozdzielczość jest znacznie wyższa, zdjęcia mogą się nieco zniekształcać, a w szczególności tracić ostrość, w niektórych przypadkach fotografie są nienaturalnie ostre.
W sytuacji, kiedy fotografia, którą chcemy opublikować, jest niewyraźna, zastanawiamy się, jak zwiększyć jakość zdjęcia? Bardzo dobrą opcją jest to, aby przed publikacją zdjęcia, uprzednio zapisać go w rekomendowanym przez dany portal rozmiarze. Przed przystąpieniem do podania sposobów na wyostrzenie zdjęcia, podamy Ci kilka istotnych porad, o których warto pamiętać, decydując się na przerabianie fotografii. Jednym z najbardziej istotnych aspektów jest to, że w momencie przystąpienia do wyostrzania zdjęć powinniśmy pamiętać o tym, aby nie uzyskać wrażenia fotografii z zastosowanym dużym wyostrzeniem. Najlepiej wybierać efekt delikatnego wyostrzenia, które pozwoli na lekkie podkreślenie piękna naszej fotografii. Kolejnym równie istotnym aspektem jest to, że wyostrzenie bardzo często niweluje malarski wymiar zdjęcia. Takie zastosowanie nie sprawdza się w przypadku zdjęć przedstawiających pejzaże. Zazwyczaj lepiej one wyglądają bez wyostrzenia. W związku z tym bardzo trudno jest mówić o uniwersalnym wzorze wyostrzenia zdjęć. Nie każdy sposób może pasować do danego typu fotografii. Z tego względu proces poprawy jakości zdjęć dla wielu osób może być bardzo żmudnym procesem. Dodatkowo wyostrzając zdjęcia, powinniśmy zwracać swoją uwagę na detale, takie jak krawędzie oraz niewielkie elementy. Warto sprawdzić je w powiększeniu oraz zastanowić się, czy nie mają nadmiernie szerokich obwódek. Poddając edycji fotografię przedstawiającą dużej wielkości jednolite obszary kolorystyczne, takie jak pustynia lub niebo, ważne jest, aby dokładnie przyjrzeć się jej w znacznym powiększeniu. Istotne jest, aby sprawdzać, czy wyostrzenie nie jest za mocne. Będziemy mogli to dostrzec poprzez nadmiernie uwidocznioną ziarnistość oraz mocne podkreślenie artefaktów.
Jak wyostrzyć zdjęcie w Photoshopie
Zastanawiasz się, jak wyostrzyć rozmazane zdjęcie? Jednym z narzędzi do obróbki zdjęć jest Photoshop. Wyostrzanie zdjęcia z wykorzystaniem tego programu nie jest skomplikowane. Przy jego pomocy możemy przekonać się, że zdjęcia, które nie jest wyraźne, wcale nie musimy od razu usuwać. Istnieje kilka technik, które umożliwiają zminimalizowanie rozmycia obrazu, które spowodowane zostało ruchem. Nie jest istotne to, czy w grę wchodzą drgania aparatu, czy też ruch człowieka, który sprawił, że krawędzie obrazu, który znalazł się przed Twoim obiektywem, zostały w pewnym stopniu zamazane. Jeżeli chcemy jak najskuteczniej usunąć rozmycia, które znalazły się na wykonanym przez nas zdjęciu, po pierwsze powinniśmy zrozumieć oraz ocenić stopień ruchu. Kolejnym krokiem, jaki warto wykonać, jest określenie jak najdokładniejszej odległości kamery lub poruszonego obiektu. Odległość ta musi być przełożona w powszechnie wykorzystywanej w fotografii jednostce, czyli w pikselach. Mając te dane, jesteśmy w stanie dokonać dokładnego wyostrzenia każdego z rozmazanych elementów, który znalazł się w polu widzenia naszego obiektywu.
Sama procedura umożliwiająca wyostrzanie zdjęć w Photoshopie nie jest skomplikowana i każdy, nawet osoby początkujące powinny sobie poradzić z tym procesem. Aby go wykonać, powinniśmy kolejno wybrać opcję „menu”, następnie „filtr” oraz ,,wyostrzenie”. W ostatnim etapie wybieramy „maska wyostrzająca/wzmocnienie”. Kiedy wykonamy wszystkie wymienione etapy, powinno pojawić nam się okienko, umożliwiające regulację parametrów wyostrzenia. Są nimi: Siła, promień oraz próg. Przy pomocy wymienionych narzędzi będziemy mogli w łatwy sposób wyizolować obraz od szumu. Należy pamiętać o tym, że każda fotografia wymaga indywidualnego podejścia, dlatego nie ma jednego określonego sposobu odpowiedniej regulacji parametrów. W niektórych przypadkach możemy przyjąć, że parametry powinny być dostosowane do sposobu, w jaki chcemy wykorzystać wybraną przez nas fotografię. Przykładowo, zdjęcia przechowywane w wersji elektronicznej mogą mieć mniejszy promień (zwykle w zakresie do 0,7 pikseli), a zdjęcia przeznaczone do druku, zazwyczaj mają nieco większy (zwykle do 1,5 piksela). Jednak wartości tych nie należy w żadnym stopniu kopiować i zawsze stosować ich automatycznie. Przerabiając rozmazane zdjęcie, zawsze pamiętajmy o tym, aby analizować zastosowany przez nas efekt na podglądzie. Wysokiej jakości wydruk wymaga bardzo dużego nakładu pracy.
Wiele osób decyduje się na stosowanie jedynie częściowego wyostrzania fotografii. W przypadku programu Photoshop proces ten wykonuje się przy pomocy tych samych narzędzi. Jedyną różnicą jest to, że po zakończeniu zasadniczego wyostrzenia powinniśmy nałożyć na naszą fotografię maskę, którą należy zamalować przy pomocy narzędzia „pędzel”. Pozwoli to na zniwelowanie ostrości wybranych fragmentów naszego zdjęcia.
Wyostrzenie przy pomocy programu GIMP
Wiele osób, które wcześniej nie miało do czynienia z programem do przeróbki zdjęć, zastanawia się, jak wyostrzyć zdjęcie w GIMP-ie. Przy jego pomocy, wszystkie nieco rozmyte fotografie możemy w bardzo łatwy sposób wyostrzyć. Pierwszym ze sposobów jest wykorzystanie maski wyostrzającej. Poniżej zaprezentowaliśmy poszczególne etapy postępowania:
♦ Przechodzimy do menu „filtry”.
♦ Wybieramy opcję „uwydatnianie”, a następnie przyciskamy opcję „wyostrz” (maska wyostrzająca).
♦ W momencie, kiedy na naszym ekranie pojawi się okno dialogowe, przy pomocy suwaka „promień” jesteśmy w stanie określić szerokość krawędzi do wyostrzenia. suwak o nazwie „ilość” służy do określenia stopnia wyostrzenia, a ostatni z dostępnych suwaków, czyli „programowanie”, służy do łagodzenia efektu wyostrzenia drobnych detali.
♦ Użytkownik może z łatwością kontrolować rezultaty wybranych regulacji bezpośrednio na edytowanym zdjęciu. Powinniśmy jedynie wybrać opcję podgląd, a następnie przycisnąć „OK”.
W niektórych przypadkach lepiej wyostrzyć fragment fotografii niż jej całość. Przykładem takiego zastosowania może być zdjęcie przedstawiające dobrze wyostrzonej postaci człowieka na tle rozmytego krajobrazu. Stosowanie tej metody nie jest skomplikowane. Ważne jest to, że w każdej chwili możemy odwrócić wybrany przez nas efekt bez żadnych uszkodzeń fotografii. Aby przejść do wykonania zamierzonego efektu, przyciskamy ikonkę dwóch nałożonych na siebie prostokątów. Kolejnym etapem jest przystąpienie do zmiany trybu mieszania na „światło liniowe”. W momencie przejścia do menu „filtry” wybieramy opcję „uwydatnianie” i ,,wysokie przejścia”. Teraz na ekranie naszego komputera powinno pojawić się nowe okno dialogowe. W przypadku opcji „odchylenia standardowe” powinniśmy ustalić niewielką wartość. Następnie przystępujemy do regulacji opcji „kontrast”, która odpowiada za wzmocnienie i większe uwydatnienie kolorów. Aby zastosować wybrany efekt, przyciskamy ikonkę „OK”.
Program do wyostrzania zdjęć – Lightroom
Kolejnym, często wykorzystywanym programem do obróbki zdjęć jest Lightroom. W jego przypadku wyostrzenie zdjęć możemy wykonywać na trzy bardzo odmienne od siebie sposoby. Pierwszym z nich jest wyostrzenie całości obrazu przy pomocy panelu detali. W momencie, kiedy uruchomimy program, powinniśmy odszukać sekwencję „sharpening”. Po wybraniu tej opcji, na ekranie komputera pojawia się okienko z czterema suwakami: “amount” (moc wyostrzenia), “radius” (ostrzenia przy pomocy kontrastowania na krawędziach poszczególnych elementów), “detail” (uwydatnia małe szczegóły fotografii), “masking” (maskowanie fragmentów zdjęcia przed wyostrzeniem). Kolejnym sposobem wyostrzania zdjęć przy pomocy tego programu jest stosowanie pędzla „adjustment brush”. Przy jego pomocy mamy możliwość wyostrzania punktowego. Używając tego narzędzia, warto stosować filtr radialny lub gradient. Część osób decyduje się także na wyostrzanie zdjęć na etapie eksportu. Program Lightroom oferuje nam wiele sposobów mało skomplikowanego wyostrzania fotografii.
Jak wyostrzyć zdjęcie online?
W ostatnim czasie bardzo popularne jest wyostrzanie zdjęć online. Można to zrobić przy pomocy edytora BeFunky. Sprawdza się on dobrze w przypadku amatorskich zastosowań. Jest bardzo prostym w obsłudze programem. Aby edytować rozmazane zdjęcie przy jego pomocy, należy postępować zgodnie z wymienionymi punktami:
♦ Przy pomocy edytora otwieramy zdjęcie.
♦ Na pasku narzędzi odszukujemy funkcję „sharpen”.
♦ W zakładce „adjust” możemy regulować parametry dotyczące ostrości, a następnie zapisać naszą fotografię.
♦ W edytorze dostępna jest także funkcja wyostrzenia fragmentu zdjęcia. Aby to zrobić, należy odszukać opcję „paint”, a następnie kliknąć ikonę dwóch kwadracików. Przy pomocy pędzla malujemy wybrany przez nas obszar, który chcemy wyostrzyć.
Wybór internetowych narzędzi do wyostrzania zdjęć jest bardzo dobrą opcją dla osób, które nie chcą wydawać dużej ilości pieniędzy na profesjonalne oprogramowania.
Jak wyostrzyć zdjęcie na telefonie?
Z tego względu, że coraz więcej osób fotografuje przy pomocy smartfona, mamy także możliwość szybkiego oraz sprawnego wyostrzania zdjęć przy pomocy tego urządzenia. Jedną z powszechnie wykorzystywanych opcji jest korzystanie z funkcji, które oferuje nam telefon. Warto korzystać także z opcji edycji, które znajdują się w aplikacji wybranego przez nas serwisu społecznościowego, na którym chcemy opublikować zdjęcie. Jednak wiele osób uważa, że najlepsze efekty wyostrzenia fotografii może zapewnić aplikacja Snapssed. Jest darmowa, dlatego każdy z nas może z niej swobodnie korzystać. Jeżeli chcemy poprawić jakość rozmytych zdjęć, powinniśmy postępować zgodnie z zamieszczoną poniżej instrukcją:
♦ Otwieramy aplikację, a następnie wybieramy zdjęcie, które chcemy poddać edycji.
♦ Dostosowujemy ustawienia według własnych preferencji – wybieramy trzykropek, który zamieszczony jest w górnym rogu naszej aplikacji.
♦ Mając dostęp do narzędzi, możemy dostosować rozmiar zdjęcia oraz jego format do własnych wymagań.
♦ Klikając symbol ołówka, rozwija nam się pasek narzędzi, na którym możemy wybrać opcję wyostrzenie, a następnie przy pomocy suwaka, regulować stopień ostrości.
♦ W celu wyostrzenia wybranego fragmentu fotografii możemy go zamalować. Wtedy tylko ta część będzie wyostrzona.
Proces wyostrzania zdjęć nie jest trudny i każdy bez większego problemu powinien sobie z nim poradzić. Wykonując tę czynność, ważne jest nasze wyczucia oraz gust. Źle prezentują się zdjęcia, które są przypadkowo rozmyte, a także te, które przesadnie wyostrzamy. Z tego względu, warto spędzić trochę czasu na ćwiczeniu praktyki wyostrzania zdjęć, aby praca nad formatowaniem zdjęć z czasem szła coraz sprawniej. Kiedy już dojdziemy do wprawy, z pewnością przyda nam się elektroniczna ramka na zdjęcia, w której będziemy mogli odtwarzać nasze ulubione zdjęcia.
Dodaj komentarz
0 KOMENTARZ