Jak zrobić kolaż ze zdjęć?

Ostatnio aktualizowane: 15.06.24

 

Łączenie i zestawianie obok siebie różnych fotografii może być ciekawą zabawą i formą artystycznej ekspresji. Oglądając przykładowe kolaże zdjęć, często sami chcemy takie zrobić. Na szczęście nie jest to trudne, a w Internecie można znaleźć sporo programów, w tym darmowych, oferujących taką funkcję. 

 

Co to jest kolaż?

Kolaż to słowo wywodzące się z języka francuskiego, a dokładniej z czasownika ‘sklejać’ (coller). Ta technika artystyczna polega na tworzeniu ciekawych kompozycji z różnych materiałów m.in. tkanin, gazet czy drobnych przedmiotów i przy wykorzystaniu standardowych technik plastycznych. Wszystkie wybrane elementy są nakładane na kartkę czy płótno, w zależności od tego, nad jakim dziełem się pracuje. Termin kolaż pojawił się w użyciu po raz pierwszy na początku XX wieku. Jednym z artystów wykorzystujących tę technikę był Pablo Picasso. W kontekście zdjęć kolaż ma nieco inne znaczenie, bo to po prostu kompozycja składająca się z różnych fotografii. Mogą mieć one standardowy kształt kwadratu czy prostokąta, albo bardziej wymyślne formy (serce, kwiat, trójkąt). Tworzenie kolaży ze zdjęć wymaga użycia programu graficznego, ale nawet te najprostsze i darmowe programy bardzo często mają tę funkcję. 

Jak stworzyć kolaż ze zdjęć?

Osobom, które nie mają nic wspólnego z obróbką zdjęć i nie znają programów graficznych może się wydawać, że tworzenie kolaży ze zdjęć jest trudne i zarezerwowane tylko dla doświadczonych osób. To nie jest jednak prawda. Jak wspomnieliśmy już w tekście, nawet podstawowe programy do obróbki zdjęć mają funkcję zestawiania zdjęć w różnych konfiguracjach. Są szersze i węższe ramki, z ozdobami i bez, w zależności od zaawansowania programu. Gotowe szablony mają z góry określone miejsca na zdjęcia, więc zadaniem osoby korzystającej z programu jest jedynie wybranie odpowiednich fotografii i ich rozmieszczenia we wskazanych polach. W rezultacie zrobienie kolażu zajmuje mało czasu. Jeśli chcemy go bardziej spersonalizować i dodać jakieś graficzne wstawki, prace nad projektem mogą trwać nieco dłużej.

 

Jak zrobić kolaż ze zdjęć na komputerze?

Łączenie różnych fotografii nie jest trudne, potrzebny jest do tego jedynie dobry program do robienia kolaży, który należy pobrać na komputer. Do wyboru jest wiele darmowych opcji, z których warto skorzystać. Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę frazę ‘darmowy program do tworzenia kolaży’, a ukaże nam się wiele stron. Decydując się na instalację danego programu, warto upewnić się, że pochodzi on ze sprawdzonej strony. Pobierając coś z niezaufanej witryny, istnieje ryzyko zawirusowania komputera. 

Do wyboru użytkownicy mają wiele programów. Wśród nich można wyróżnić m.in. Photoscape, czyli proste narzędzie do obróbki zdjęć stworzone z myślą o niedoświadczonych osobach. Program daje możliwość przeglądania zdjęć, tworzenia z nich pokazu slajdów i ich edycji. W edytorze można obrabiać jedną fotografię lub załadować od razu kilka. Dostępnych jest sporo podstawowych funkcji, takich jak: Zmiana rozmiaru zdjęcia, dostosowywanie kontrastu czy jasności, a także korekta oświetlenia. Ponadto istnieje możliwość tworzenie kolaży, dodawania ramek i tekstów. Do dyspozycji są gotowe układy i ramki, można też wybrać kolor tła kolażu.

Dużą popularnością wśród użytkowników cieszy się program GIMP, który również występuje w wersji darmowej. Jest to bardziej zaawansowane narzędzie, jednak z jego obsługą poradzą sobie także osoby bez doświadczenia. Program oferuje wiele ciekawych funkcji, więc można w nim nie tylko tworzyć proste kolaże, ale zajmować się też bardziej zaawansowaną obróbką. GIMP ma podobne narzędzia, co Photoshop: Różdżkę, pędzel, wypełnianie, klonowanie i wiele innych. Użytkownicy cenią ten program za możliwość pobierania do niego wtyczek, które czynią go jeszcze bardziej funkcjonalnym. Jest też wiele innych darmowych programów do pobrania w Internecie. Są też oczywiście płatne narzędzia stworzone z myślą o osobach, które chcą zająć się obróbką na bardziej zaawansowanym poziomie. Do robienia kolaży na pewno takie programy nie są niezbędne, niemniej jednak warto o nich wspomnieć. Najbardziej znany jest oczywiście Photoshop wykorzystywany przez profesjonalnych fotografów. 

Jak zrobić online kolaż ze zdjęć?

Wśród osób zainteresowanych robieniem kolaży ze zdjęć pojawia się czasami pytanie, czy zawsze trzeba pobierać program na komputer czy też niekoniecznie. Instalacja zawsze wiąże się z jakimś ryzykiem, jeśli pobieramy narzędzie z niesprawdzonego źródła. Ponadto program zajmuje miejsce na dysku, a często chcemy zrobić jeden, dwa kolaże i tyle. W takim wypadku bardzo dobrze sprawdzi się program do kolażu online. Jaki wybrać? Możliwości jest sporo. Ostatnio bardzo popularnym narzędziem jest Canva. Ma ona wiele funkcji, pozwala nie tylko zrobić kolaż ze zdjęć online, ale też przygotować grafiki na media społecznościowe, zaprojektować logo czy okładkę książki. Program ten w wersji podstawowej jest darmowy, istnieje również opcja płatna, która daje nieco więcej możliwości. Aby móc skorzystać z Canvy, wystarczy założyć konto. Użytkownik może skorzystać z darmowych szablonów i siatek i w ten sposób łatwo stworzyć ciekawy projekt. Wysoko w wynikach wyszukiwania pojawia się też inny program oferujący łączenie zdjęć online. Mowa o stronie Fotoram, w której do wyboru jest kilkadziesiąt szablonów z różną ilością miejsc na zdjęcia. Poza szablonami można też wybrać ciekawe tło dla danego kolażu, dodać do niego tekst, a także kolorowe grafiki. Swój projekt po skończeniu można pobrać, a na zdjęciu nie ma znaku wodnego, który czasami pojawia się w innych darmowych programach. 

 

Kolaż ze zdjęć – program na telefon 

Smartfon to urządzenie, z którym wiele osób się nie rozstaje, w związku z tym warto poznać aplikacje dostępne na telefon z opcją szybkiego tworzenia kolaży. Tak jak w przypadku programów do pobrania na komputer, opcji jest naprawdę sporo. Wystarczy wejść w sklep Google w swoim telefonie, wpisać słowo kolaż w wyszukiwarkę i pojawi się wiele aplikacji do ściągnięcia. Wśród polecanych jest PicCollage, który pozwala nie tylko na tworzenie kolaży, ale też dodawanie tła, wycinanie elementów czy korzystanie z kolorowych ikon i naklejek. Stworzony w tej aplikacji projekt można pobrać na telefon lub od razu udostępnić w mediach społecznościowych. Inną polecaną aplikacją jest UnFold. Można ją wykorzystać do robienia kolaży, a także ładnych InstaStories. Program w wersji podstawowej jest darmowy, ale można też wykupić dodatkowe rozszerzenia i zyskać tym samym dostęp do większej liczby szablonów.

Kolaż ze zdjęć na prezent

Łączenie kilku fotografii daje ciekawe efekty. Z takiego zabiegu korzysta się np. przy tworzeniu fotoksiążek. Niektóre firmy oferujące taką usługę dają swoim klientom dostęp do darmowego programu, który umożliwia stworzenie kolażu strona po stronie i wybór odpowiednich do tego zdjęć z pamięci komputera. W sklepach online można zakupić kolaż ze zdjęć w ramce z ciekawym napisem z datą rocznicy, urodzin czy innym. Osoba zamawiająca taki prezent musi podesłać zdjęcia, które mają zostać wykorzystane w projekcie. Każde zdjęcie jest stosowanie oznaczone, więc dokładnie wiadomo, na jaki efekt można liczyć. Innym, ciekawym pomysłem na prezent albo po prostu na dekorację mieszkania jest kolaż ze zdjęć na płótnie. Wygląda on podobnie do obrazu. Kolaże tego typu mają zazwyczaj zwykłe białe tło, a zdjęcia układają się w kształt serca albo jakiegoś napisu. Dzięki takiej dekoracji można łatwo wrócić do zatrzymanych na fotografiach chwil. Fototapeta kolaż ze zdjęć to również ciekawa opcja, ale raczej nie na prezent, ale jako pomysł udekorowania mieszkania. Ściana pokryta zdjęciami prezentuje się oryginalnie, ale musi być zaprojektowana z pomysłem.

Kolaż ze zdjęć na urodziny czy inne święto to nie jedyna opcja prezentowa z użyciem zdjęć. Inną propozycją na upominek dla fanów fotografii i osób, które lubią oglądać zdjęcia i wracać do uchwyconych chwil z przeszłości jest ramka cyfrowa. Można do niej wgrać wiele różnych zdjęć, które w ustawionym czasie się zmieniają. Niektóre urządzenia mają timer, więc włączają się o określonej porze i później same się wyłączają. Ramki cyfrowe są zazwyczaj zasilane sieciowo. W części modeli możliwe jest przesyłanie zdjęć przez Bluetooth.

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ