Jak zmniejszyć rozmiar zdjęcia?

Ostatnio aktualizowane: 21.09.23

 

 

Czasami konieczna jest zmiana rozmiaru zdjęcia, np. przed jego wydrukowaniem czy przesłaniem na wybrane urządzenie. Nie jest to bardzo skomplikowane, ale wiele osób przyznaje, że trudno jest im zmniejszyć fotografię w taki sposób, aby nie wpłynęło to negatywnie na jej jakość. Przygotowaliśmy więc poradnik pełen wskazówek na ten temat, z pewnością okaże się pomocny.

 

Jakie są standardowe rozmiary zdjęć?

Za najbardziej popularny rozmiar fotografii uznaje się 10 cm x 15 cm, określa się go mianem pocztówkowego. To w tym formacie najczęściej wywołujemy zdjęcia u fotografa i do niego jest przystosowana większość albumów. Odbitki mające wspomniane wymiary można bez przeszkód wysłać też pocztą w zwykłej kopercie. Jednak warto pamiętać, że fotografie mogą być również nieco mniejsze lub większe. Pozostałe często wykorzystywane formaty to:

                  9 cm x 13 cm,                                  15 cm x 21 cm,

                  10 cm x 10 cm,                                20 cm x 30 cm,

                  13 cm x 13 cm,                                30 cm x 40 cm,

                  10 cm x 20 cm,                                30 cm x 45 cm,

                  13 cm x 18 cm,                                30 cm x 60 cm.

                  15 cm x 15 cm,

Wymiary zdjęć to bardzo ważna kwestia, ale równie istotną rolę w przypadku odbitek odgrywa też ich rozdzielczość. Dla fotografii w rozmiarze 10 cm x 15 cm (pasujących do zwykłych ramek) wystarczająca jest rozdzielczość 1205 x 1795 pikseli, jednak im większe mają być odbitki, tym większa powinna być liczba pikseli. Przykładowo, jeśli marzą nam się dobrej jakości zdjęcia wydrukowane w formacie 30 cm x 40 cm, potrzebna jest rozdzielczość 3602 x 4724 pikseli. Obecnie przestaje to być problemem, gdyż nowoczesne aparaty fotograficzne pozwalają na wykonanie zdjęć w takim rozmiarze, jaki nam odpowiada (zmiana wielkości zdjęcia jest możliwa w menu urządzenia). Wymiary i rozdzielczość fotografii są ważne nie tylko w sytuacji, gdy chcemy je wydrukować, ale także podczas ich publikowania w Internecie, na różnych portalach społecznościowych. Jednym z najbardziej popularnych jest Instagram, który pozwala na chwalenie się swoim talentem fotograficznym, a także dzielenie się istotnymi wydarzeniami ze swojego życia zarówno z najbliższymi przyjaciółmi, jak i wszystkimi użytkownikami serwisu na całym świecie. Zalecany rozmiar zdjęcia w aplikacji Instagram to 320 x 1080 pikseli, a proporcje 1,91:1 – 4:5.

Zmiana rozmiaru zdjęcia – dlaczego jest to konieczne?

Fotografie i grafiki to jeden z podstawowych elementów pojawiających się na stronach internetowych, w newsletterach czy mediach społecznościowych. Mimo że technologia wciąż się rozwija, to rozmiar plików wciąż ma znaczenie i może się zdarzyć, że za duże zdjęcie bardzo obciąży witrynę lub skrzynkę e-mail (co może nawet uniemożliwić wysłanie wiadomości). Często zdarza się, że strona www ładuje się wolniej właśnie ze względu na fotografie mające nieodpowiedni rozmiar, wpływa to negatywnie również na jej pozycjonowanie. Zmniejszanie rozmiaru zdjęcia nierzadko okazuje się koniecznością także przed przesłaniem na zewnętrzny nośnik danych i do takich urządzeń jak ramka cyfrowa. Poniżej znajdują się porady, jak zmodyfikować wielkość fotografii na kilka różnych sposobów.

 

Jak zmniejszyć rozmiar zdjęcia w programie Paint?

Paint to prosty program graficzny pozwalający na tworzenie, a także obróbkę zdjęć i innych plików graficznych. Jest on zainstalowany na każdym komputerze z systemem operacyjnym Windows i mimo że nie ma zaawansowanych funkcji (jak np. obsługa warstw), jest bardzo często używany, również przez profesjonalistów. W programie Paint znajdziemy sporo przydatnych narzędzi, pozwala on również na zmniejszanie rozmiaru zdjęć. Jak to zrobić? Pierwszym krokiem jest włączenie oprogramowania i otworzenie w nim wybranej fotografii. Następnie klikamy znajdującą się pasku zadań zakładkę ‘narzędzia główne’, a później ‘zmień rozmiar zdjęcia’. Modyfikacji można dokonać nie tylko poprzez wpisanie innej wartości pikseli, ale i w sposób procentowy. Co więcej, do wyboru mamy dwie dodatkowe opcje: Zachowanie współczynnika proporcji lub zrezygnowanie z tego. Na koniec trzeba już tylko zapisać zdjęcie w nowym formacie i możemy już je przesłać dalej, opublikować w Internecie lub wydrukować. Wykorzystanie programu Paint to jeden z najłatwiejszych sposobów na zmniejszanie zdjęć w systemie Windows 10, 8.1 i starszych wersjach.

Osoby mające komputer z oprogramowaniem MacOS także mogą szybko zmienić wielkość fotografii za pomocą równie łatwego w obsłudze programu, jego nazwa to Preview. Po jego uruchomieniu i otworzeniu zdjęcia należy przejść w sekcję ‘narzędzia’, a później w opcję ‘dostosuj rozmiar’ i wybrać odpowiednią szerokość, wysokość oraz rozdzielczość. Podobnie jak w programie Paint, w Preview można zmieniać rozmiary zdjęć procentowo lub poprzez samodzielne wpisanie wartości wyrażonej w pikselach.

 

Jak zmienić rozmiar zdjęcia w Photoshopie?

Photoshop to zaawansowany program do obróbki zdjęć i tworzenia grafik. Jest on bardzo często wykorzystywany nie tylko do poprawy kontrastu kolorów czy dodawania filtrów, ale także do zmiany rozmiaru fotografii. Jest to bardzo proste i nie trwa dłużej niż kilka minut. Kiedy włączymy program i otworzymy wybrane zdjęcie, z górnego menu wybieramy zakładkę ‘obraz’, a później ‘rozmiar obrazu’. Wówczas wyświetli nam się okno, w którym możemy wpisać nowy rozmiar fotografii, np. w pikselach. Po zatwierdzeniu wprowadzonych modyfikacji zdjęcie zostanie zmniejszone i możemy je już zapisać. Co ważne, w programie Photoshop równie łatwo można nieco powiększyć fotografie, ale trzeba uważać, bo może mieć to negatywny wpływ na ich jakość. Ponadto w oknie ‘rozmiar obrazu’ znajdziemy gotowe formaty zdjęć, z których można skorzystać, m.in. do druku A4, co nierzadko bywa dużym ułatwieniem.

 

Jak zmniejszyć rozmiar pliku jpg bez programu?

Osoby, które chcą zmienić wymiary zdjęć na Instagram, inne media społecznościowe lub stronę internetową, często zastanawiają się, czy można zrobić to bez pomocy programu. Jak się okazuje, jest to możliwe. W wyszukiwarce można znaleźć wiele serwisów z opcją ‘zmniejsz rozmiar zdjęcia’, bardzo często są one darmowe. Wystarczy wgrać wybraną fotografię, a później wpisać właściwe wymiary i pobrać plik.

Nierzadko wykorzystywaną metodą na to, jak zmienić rozmiar zdjęcia, jest jego delikatne przycięcie. Sposób ten można wykorzystać zarówno w programie do obróbki graficznej, jak i w serwisie online, zazwyczaj dostępna jest opcja kadrowania. Niemniej jednak sprawdza się on głównie w sytuacji, gdy chcemy wydrukować lub zapisać tylko określony fragment fotografii. W większości przypadków zmniejszenie poprzez modyfikację wartości przy szerokości i wysokości jest lepszym rozwiązaniem.

 

Jak zmienić rozmiar zdjęcia bez utraty jakości?

Zmniejszenie fotografii nie musi wiązać się z pogorszeniem jej jakości. Chcąc uniknąć powstania zniekształceń, podczas wpisywania szerokości i wysokości zdjęcia należy zaznaczyć opcję ‘zachowaj proporcję’. Wówczas poszczególne wartości będą zmieniać się w taki sposób, aby współgrały ze sobą. O tym samym warto pamiętać podczas zwiększania rozmiaru fotografii, inaczej będą one nienaturalnie rozciągnięte wzdłuż lub wszerz. Funkcja zachowania współczynnika proporcji jest też dostępna w innych programach, również tak podstawowych jak Paint.

 

Czy można zmienić rozmiar zdjęcia bezpośrednio w telefonie?

Czy możliwe jest zmniejszenie zdjęcia w telefonie, bez potrzeby przesyłania go na dysk twardy komputera? Za pomocą zwykłego edytora dostępnego na smartfonach można szybko przyciąć fotografię do wybranego kadru, jednak jak zmniejszyć rozmiar zdjęcia jpg bez potrzeby jego przycinania? Do tego przyda się dodatkowa aplikacja do obróbki graficznej, a ponieważ jest ich wiele do wyboru, na pewno każdy z nas znajdzie taką spełniającą wszystkie oczekiwania. Na smartfony dostępne są zarówno programy darmowe, jak i płatne, więc sami możemy zdecydować, jaka wersja bardziej nam odpowiada. Aby zmniejszyć zdjęcie, w menu aplikacji trzeba znaleźć opcję ‘zmiana wymiarów’ i w wyświetlonym okienku wpisać nową szerokość oraz wysokość, a później zapisać plik.

Jak zmniejszyć wagę zdjęcia?

Żeby swobodnie publikować i wysyłać uwiecznione przez siebie momenty za pomocą aparatu, warto wiedzieć, jak zmniejszyć rozmiar, a także wagę zdjęcia. Przyda nam się to w szczególności przy przesyłaniu fotografii w wiadomości e-mail oraz do mediów społecznościowych (przeważnie serwery nie pozwalają na wysyłanie zdjęć mających bardzo dużą rozdzielczość i wagę). Co ciekawe, już samo zmodyfikowanie wymiarów zdjęcia wpływa na to, ile miejsca zajmuje ono na dysku. Jednak może się zdarzyć, że konieczne będzie jedynie zmniejszenie wagi pliku, a nie jego rozmiaru. Co zrobić w takiej sytuacji? Należy uruchomić program graficzny (może to być Photoshop), wybrać opcję zapisu zdjęcia w określonym formacie i wybrać większy stopień kompresji, robi się to poprzez przesunięcie suwaka w odpowiednią stronę. Niektóre aplikacje dają możliwość skompresowania kilku czy nawet kilkunastu plików jednocześnie, czasami trzeba robić to pojedynczo.

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ