Grzejniki elektryczne ranking

Ostatnio aktualizowane: 21.10.19

 

Grzejnik elektryczny – Przewodnik zakupowy, ranking i test w 2019 roku

 

Planujesz zakup grzejnika elektrycznego? Po zapoznaniu się z naszym rankingiem na pewno szybko znajdziesz odpowiedni model. W łazience dobrze sprawdza się kaloryfer Instal Stick Electro STIE50110 o mocy 600 W, który ma kompaktowe wymiary. Choć nie zajmuje on dużo miejsca na ścianie, daje możliwość zawieszenia i wysuszenia ręczników kąpielowych wszystkich domowników. Z pomocą pokrętła można samodzielnie regulować temperaturę. Co ważne, grzejnik został zabezpieczony przed działaniem wilgoci. Jeżeli szukasz energooszczędnego kaloryfera, powinien zainteresować Cię Warmtec EGS-2000 – model o mocy 2000 W, który można przenosić z miejsca na miejsce. Sprzęt wygląda elegancko i jest łatwy w obsłudze, gdyż wyposażono go w dotykowy panel sterujący.

 

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

 

 

Najlepsze grzejniki elektryczne w 2019 roku

 

Wybierz dobry kaloryfer, aby w chłodne dni cieszyć się przyjemnym ciepłem w domu. Poznaj nasz ranking grzejników elektrycznych, zawierający modele, które zyskał uznanie wielu kupujących.

 

Nasze zalecenia

 

Grzejnik elektryczny łazienkowy

 

Instal Stick Electro STIE50110

 

Model Instal Stick Electro STIE50110 jest odpowiedni do łazienek, ponieważ ma drążki, na których można wieszać ręczniki, aby się wysuszyły. Kaloryfer jest łatwy w obsłudze i bez problemu montuje się go na ścianie. Grzejnik przyłącza się dolnie do sieci elektrycznej z pomocą białej wtyczki, znajdującej się na spiralnym kablu. Model jest wykonany ze stali, która jest wytrzymała i szybko się nagrzewa.

Ten łazienkowy grzejnik elektryczny ma wymiary: wysokość – 121,6 cm, głębokość – 6,5/7,5 cm i szerokość – 50 cm i montuje się go w niewielkiej odległości od ściany. Model ma tradycyjny design, więc dodaje przytulności wnętrzom. Kaloryfer sygnalizatorem informuje o stanie pracy. Jego moc wynosi 600 W.

Sprzęt ma grzałkę z termostatem z wbudowanym trybem przeciwzamrożeniowym, w efekcie czego nie trzeba się martwić, że podczas wyjazdu zimą się zepsuje. Kaloryfer ma pokrętło, z którego pomocą reguluje się ustawienia temperatury. Model ma biały kolor, dzięki czemu estetycznie prezentuje się w łazience. Dodatkowo pokryto go 3 warstwami lakieru, więc nie jest podatny na działanie wilgoci. Kupujący są zadowoleni, że kaloryfer jest łatwy w obsłudze i montażu. Grzejnik waży 16,4 kg, dlatego najlepiej, aby zakładały go przynajmniej 2 osoby.

 

 

 

 

Kerasan Retro

 

Łazienkowy grzejnik elektryczny Kerasan Retro można bezpiecznie używać w pomieszczeniach o zwiększonej wilgotności i mieć pewność, że podczas kąpieli będzie nam ciepło. Model jest przeznaczony do montażu na ścianie i ma elektryczne podłączenie. Kaloryfer jest niewielki, dlatego jest odpowiedni do małej łazienki. Przyłącze znajduje się na dole modelu, zarówno po prawej, jak i po lewej stronie, a odległość między nimi jest równa 45 cm.

Jeżeli chcesz mieć w domu dobry grzejnik elektryczny, pobierający niewielką ilość prądu i płacić niższe rachunki, to zainwestuj w Kerasan Retro. Kaloryfer ma trzy owalne drążki, na których można zawiesić ręczniki, umożliwiając szybkie ich wysuszenie. Grzejnik jest łatwy w utrzymaniu czystości – producent poleca do czyszczenia sodę oczyszczoną i ocet i przecieranie metalu miękką ściereczką. Kaloryfer ładnie się błyszczy nawet po wielu latach użytkowania.

Wymiary modelu są równe: wysokość – 61 cm, szerokość – 45 cm i głębokość – 13 cm, więc nie zajmuje zbyt wiele miejsca. Grzejnik ma kolor chromu i złote wykończenie, dlatego atrakcyjnie się prezentuje. Kaloryfer jest wykonany z wytrzymałego metalu, długo utrzymującego ciepło. Kupujący twierdzą, że model bardzo im się podoba, ponieważ umożliwia szybkie wysuszenie ręczników i skutecznie ogrzewa pomieszczenie.

 

 

 

 

Warmtec EGS-2000

 

Moc kaloryfera Warmtec EGS-2000 jest równa 2000 W i jest on polecany do pokoi mieszkalnych, sypialnych, a także do kuchni. Model można zamontować na ścianie lub postawić na meblach. Grzejnik jest przenośny i niewiele waży, w efekcie czego można go ustawić w miejscu wymagającym ogrzania. Kaloryfer kładzie się w pionie i jest on wyposażony w czujnik przechyłu, więc wyłącza się, kiedy się przewraca. Wymiary modelu są równe: 90 cm x 45 cm x 7 cm.

Ten energooszczędny grzejnik elektryczny bardzo szybko nagrzewa pomieszczenia i przez długi czas pozostaje ciepły. Kupujący są zadowoleni, że model ma jonizator, który skutecznie oczyszcza powietrze w pomieszczeniu. W kaloryferze zastosowano blokadę rodzicielską, dlatego można go używać w domach, w których są dzieci. Model ma zabezpieczenie przed przegrzaniem, w efekcie czego nie trzeba się obawiać, że urządzenie nadmiernie się nagrzeje. Grzejnik  ma funkcję antyzamarzaniową, co chroni go przed awarią np. w zimie.

Kaloryfer ma termostat, więc można ustawić wybraną temperaturę z pomocą regulatora: od 5 st. C do 45 st. C. Termostat jest elektroniczny, dlatego można go łatwo ustawić, a wbudowany ekran, umożliwiający sterowanie, jest dotykowy. Grzejnik korzysta z termostatu, co umożliwia nagrzanie temperatury w pokoju do wybranego poziomu. Do zestawu dołączono pilot, z pomocą którego można wygodnie sterować. Urządzenie ma wyłącznik czasowy, więc można wybrać, o której godzinie grzejnik ma się wyłączyć. 

 

 

 

 

Mini grzejnik elektryczny

 

Noveen PTC05

 

Noveen PTC05 to mini grzejnik elektryczny, który przydaje się w domach, miejscach pracy, a nawet w podróży. Umożliwia skuteczne ogrzewanie pomieszczeń. Kaloryfer jest odpowiedni do pomieszczeń o powierzchni 30 m2. Urządzenie atrakcyjnie i nowocześnie się prezentuje, doskonale uzupełnia wystrój wnętrza.

Ten dobry i tani grzejnik elektryczny ma moc równą 400 W. Element grzewczy jest wykonany z ceramiki, dzięki czemu jest wytrzymały. Wymiary kaloryfera są równe: 8 cm x 13,5 cm x 13,7 cm. Istnieje możliwość ustawienia temperatury od 15 st. C do 32 st. C. Sprzęt waży 0,5 kg, dlatego jest bardzo mobilny i można go łatwo przestawiać. W urządzeniu zastosowano funkcję TURBO, zapewniającą zwiększony nawiew.

Użytkownicy są zadowoleni, że model zajmuje niewiele miejsca i jest efektywny. Urządzenie cicho pracuje, dlatego nie przeszkadza domownikom podczas pracy. Wbudowany wyświetlacz LCD informuje o pracy sprzętu i ułatwia jego kontrolę. Istnieje możliwość ustawienia pracy na 12 godzin do przodu, co przydaje się np. w nocy i pozwala na wyłączenie o wybranej godzinie. Urządzenie jest bardzo łatwe w obsłudze – temperaturę zmienia się przy użyciu znajdujących się przy wyświetlaczu dużych przycisków.

 

 

 

 

Grzejnik elektryczny olejowy

 

Adler MS 7805

 

Model Adler MS 7805 może być używany jako uzupełnienie domowej instalacji grzewczej lub podczas jej awarii. Wiele osób korzysta ze sprzętu w mieszkaniu, a także w domkach letniskowych, biurach czy altankach. Urządzenie umożliwia bardzo szybkie ogrzanie powietrza do odpowiedniej dla nas temperatury. Moc sprzętu wynosi 1000 W, dlatego jest on uznawany za wydajny. Kaloryfer ma 9 żeberek, co w połączeniu z dużą mocą, umożliwia ogrzanie dość dużych powierzchni.

Ten olejowy grzejnik elektryczny jest wydajny, nie zużywa dużo prądu. W modelu zastosowano zabezpieczenia przed przegrzaniem i takim przypadku zostanie wyłączone. Na obudowie z tworzywa sztucznego znajduje się uchwyt, który ułatwia transport. Podstawa jest dość szeroka, dlatego nie trzeba się martwić, że sprzęt się wywróci. Grzejnik ma biały kolor, dzięki czemu wygląda elegancko.

Wymiary modelu są równe: 44 cm x 12 cm x 43,5 cm i waży on 4,34 kg, więc nie zajmuje dużo miejsca i można go łatwo przenosić. Na obudowie znajduje się pokrętło, którym można regulować temperaturę. Lampka kontrolna przy włączniku pozwala na łatwe sprawdzenie, czy urządzenie jest włączone np. w nocy. Kupujący są zadowoleni z kompaktowych wymiarów grzejnika, szybkości nagrzewania, a także łatwości czyszczenia.

 

 

 

 

Grzejnik elektryczny Castorama

 

Kandor 500 W

 

W chłodne dni Castorama Kandor umożliwia przyjemne ogrzanie pomieszczeń. Grzejnik jest odpowiedni do łazienek, ponieważ ma szczeble do zawieszania ręczników. Po powrocie z pracy można włączyć urządzenie i nagrzanej bardzo szybko łazience wziąć prysznic. Wiele osób decyduje się na zakup kaloryfera do firmy, ponieważ jest atrakcyjny i wydajny. Sprzęt można używać jako jedyne źródło ciepła lub do uzupełnienia instalacji. W modelu nie ma płynów – nagrzewa się jedynie metal.

Grzejnik elektryczny z Castoramy jest bardzo wytrzymały, nie niszczy się pod wpływem temperatury i wykazuje odporność na uszkodzenia. Model jest wykonany z aluminium, które jest lekkie i wytrzymałe, a także bardzo szybko się nagrzewa. Kaloryfer jest biały, dlatego prezentuje się elegancko i można go postawić w dowolnym pomieszczeniu. W zestawie znajdują się elementy montażowe, umożliwiające powieszenie go na ścianie, bez dużej ingerencji w jej strukturę.

Test grzejników elektrycznych producenta Castorama potwierdza, że Kandor jest jednym z najlepszych modeli. Urządzenie ma moc równą 500 W. Wymiary modelu to: szerokość – 55 cm i wysokość – 98 cm i waży on 7 kg. Wbudowany termostat umożliwia utrzymanie stałej temperatury w ogrzewanym pomieszczeniu. Kupujący są zadowoleni, że model pozwala na ustawienie temperatury oraz czasu grzania.

 

 

 

 

Grzejnik elektryczny ścienny

 

Thermoval T17 

 

Kaloryfer Thermoval T17 może być używany w każdym pomieszczeniu, również w toalecie czy kuchni, czyli miejscach o podwyższonej wilgotności. Kiedy zamontujesz ten grzejnik elektryczny do łazienki, możesz mieć pewność, że podczas kąpieli będzie Ci ciepło i się nie przeziębisz. Urządzenie działa poprzez konwekcję powietrza i jego mieszanie, co jest nazywane tzw. efektem kominowym. Użytkownicy zauważyli, że sprzęt szybko się nagrzewa i można go łatwo ustawić, aby nagrzał się do wybranej temperatury.

Model jest zrobiony z blachy stalowej, która jest tłoczona, więc jest bardzo wytrzymała. Obudowa nie niszczy się pod wpływem wilgoci – nie rdzewieje, nie pęcznieje. Metal pokryto lakierem, który jest antykorozyjny i nie niszczy się pod wpływem wysokich temperatur. Urządzenie ma termostat oraz termometr, które pracują razem i dlatego można ustawić 8 różnych temperatur. 

Ten ścienny grzejnik elektryczny można łatwo się włącza wygodnym przełącznikiem i można go również postawić na nóżkach. Wymiary modelu są równe: 47,5 cm x 10 cm x 52 cm, a jego moc to 1000 W. Urządzenie ma lamele na wylotach powietrza, dzięki czemu powietrze powoli jest rozprowadzan po pokoju. Sprzęt ma funkcję antyzamarzeniową.

 

 

 

 

Grzejnik elektryczny konwektorowy

 

Furizu LIME02 GKFL

 

Warto zainteresować się modelem Furizu LIME02 GKFL, który jest odpowiedni na chłodniejsze dni, gdy jeszcze nie działa ogrzewanie miejskie. Grzejnik jest przenośny, więc można go używać w pokoju aktualnie wymagającym ocieplenia. Sprzęt może się przydać podczas zimowego wypoczynku na wyjeździe, kiedy domek letniskowy nie ma odpowiedniego ogrzewania. Użytkownicy są zadowoleni, że kaloryfer nie zajmuje zbyt dużo miejsca i jest lekki, dlatego można go ustawić w dowolnym pomieszczeniu. 

Jeżeli jest taka potrzeba, to ten konwektorowy grzejnik elektryczny montuje się na stałe na ścianie. Model ma wymiary: szerokość – 53 cm, wysokość – 38,5 cm i głębokość – 20 cm, a waży on 2,8 kg. Urządzenie jest wykonane z metalu, wykazującego odporność na korozję i wysoką temperaturę.

Model ma funkcję turbo tj. nawiewu, ponieważ zastosowano w nim wentylator, który przyspiesza cyrkulację powietrza. Ciepło bardzo szybko i równomiernie się rozprzestrzenia po pomieszczeniu. Maksymalna moc urządzenia jest równa 2000 W i  można ustawić ją na jednym z 3 poziomów (750 W, 1250 W, 2000 W). Moc zmienia się przy użyciu pokrętła, które płynnie pracuje. Sprzęt ma zabezpieczenie przed przegrzaniem, dlatego w przypadku wystąpienia awarii, nie trzeba się martwić, że się zniszczy. Model ma schowek na kabel, co umożliwia jego wygodne przechowywanie.

 

 

 

 

Grzejnik elektryczny z termostatem

 

Warmtec EGW-15C 

 

Modelem, który jest bardzo elegancki, nowoczesny, a przy tym praktyczny, jest Warmtec EGW-15C. Urządzenie nie zajmuje wiele miejsca, ponieważ jest płaskie, a jego wymiary to 65 cm x 47 cm x 7,5 cm. Na przednim panelu zastosowano czarne szkło hartowane, które bardzo ładnie się prezentuje i odbija światło. Model ma ekran LCD, który działa dotykowo i bardzo szybko reaguje. 

Ten grzejnik elektryczny z termostatem umożliwia utrzymanie stałej, wybranej temperatury w pomieszczeniu. Funkcja otwartego okna sprawia, że model wyczuwa niską temperaturę i zmniejsza intensywność pracy, aby ograniczyć zużycie prądu. W urządzeniu zastosowano blokadę rodzicielską, aby maluch podczas zabawy nie zmienił ustawień. Model nie niszczy się pod wpływem niskich temperatur, więc nie trzeba się obawiać, że się zepsuje, gdy zimą wyjedziemy z domu. Grzejnik ma także zabezpieczenie przed przegrzaniem.

Urządzenie można podłączyć do Wi-Fi, co bardzo ułatwia sterowanie. Istnieje możliwość zarządzania sprzętem przez Internet. Pracę urządzenia można zaprogramować na kolejny tydzień, dzięki czemu np. nie trzeba wyłączać go za każdym razem przed wyjściem do pracy. Istnieje możliwość wyboru mocy sprzętu na poziomie: 1000 W, 1500 W lub 2000 W, które są bardzo wydajne. Użytkownicy cenią ten model za uniwersalny design, pasujący do każdego pomieszczenia.

 

 

 

 

Mały grzejnik elektryczny

 

Handy Heater Mini 350 W

 

Polecamy zapoznać się z opisem grzejnika elektrycznego Handy Heater Mini 350 W. Model warto używać w domu, a także podczas wakacji. Urządzenie jest bardzo małe i lekkie, dlatego bez problemu mieści się w bagażu. Ten mały grzejnik elektryczny ma moc 350 W, więc może być używany jako uzupełniający w domu, a także w chłodne letnie wieczory, kiedy chce się nieco zwiększyć temperaturę.

Sprzęt jest odpowiedni do używania w pomieszczeniach o powierzchni do 23 m2. Obudowa urządzenia jest wykonana z nie nagrzewającego się tworzywa sztucznego, a w środku znajduje się element grzewczy zrobiony z ceramiki. Praca modelu jest bardzo cicha, dlatego można go ustawić na noc, bez obawy, że nas obudzi. Istnieje możliwość ustawienia prędkości pracy sprzętu i tego, czy nawiew ma być szybszy czy wolniejszy.

Wielu konsumentów jest zadowolonych z modelu Handy Heater Mini 350 W, jak twierdzą nie zajmuje wiele miejsca, jest łatwy w obsłudze i można go umieścić w dowolnym pomieszczeniu. Urządzenie można zaprogramować na 12 kolejnych godzin, więc można go ustawić tak, aby po powrocie z pracy pokój był nagrzany. Po 12 godzinach pracy sprzęt automatycznie się wyłącza. Model ma niewielki wyświetlacz LCD, który ułatwia sterowanie i informuje o temperaturze w pomieszczeniu i wybranych ustawieniach.

 

 

 

 

Grzejnik elektryczny Atlantic

 

Atlantic F119 

 

Moc sprzętu Atlantic F119 jest równa 2000 W. Model bardzo wydajnie pracuje, bo jest wyposażony w termostat, który umożliwia utrzymanie wybranej temperatury. Istnieje możliwość zainstalowania programatora Chronopass, pozwalającego na ustawianie pracy na kolejny tydzień. Sprzęt jest bezpieczny w użyciu w domach, w których przebywają dzieci, ponieważ ma blokadę termostatyczną.

Opinie o grzejnikach elektrycznych producenta Atlantic, którymi podzielili się użytkownicy, są ciekawe i pełne pozytywów. Sprzęty są bardzo wytrzymałe i wydajne, a opisywany model jest doceniany przez konsumentów za estetykę wykonania i pokazywanie dokładnych parametrów. Wymiary modelu wynoszą: szerokość – 75,4 cm x wysokość – 45,1 cm x głębokość – 9,9 cm. Obudowa jest lakierowana na kolor biały, dzięki czemu wykazuje odporność na korozję. Kabel zasilający ma długość 1 m. W sprzęcie zastosowano element grzewczy z dyfuzorem aluminiowym, który wspomaga go w szybkim  nagrzaniu się.

Grzejnik elektryczny Atlantic waży 5,2 kg, więc jest lekki, co ułatwia transport i montaż. Sprzęt jest przeznaczony do zakładania na ścianie, a w komplecie znajduje się stelaż ze stali, zatem montaż naścienny urządzenia nie jest problemem. Temperaturę można łatwo ustawiać przy użyciu pokrętła, regulacja jest możliwa w zakresie od 7 st. C do 28 st. C.

 

 

 

 

Jaki grzejnik elektryczny kupić?

 

Przewodnik zakupowy

Wśród grzejników bardzo dużą popularnością cieszą się modele elektryczne. Są one uważane za efektywne i praktyczne, dlatego coraz częściej spotyka się je w domach jednorodzinnych i mieszkaniach w blokach. Jednak nie wszystkie elektryczne kaloryfery równie szybko ogrzewają pomieszczenie i są wystarczająco solidne. O tym, jak znaleźć odpowiedni model, doradzamy w poradniku.

 

 

Grzejnik olejowy

Grzejniki elektryczne to w większości sprzęty przenośne, wymagające podłączenia do gniazdka. Znajdują one zastosowanie jako dodatkowe źródło ciepła, kiedy system centralnego ogrzewania nie działa wystarczająco efektywnie. Elektryczne kaloryfery przydają się też poza sezonem grzewczym, gdy w domu robi się nieprzyjemnie chłodno na skutek niekorzystnych warunków atmosferycznych. Grzejniki olejowe to najczęściej wybierane modele przenośne. Ich działanie jest oparte na radiacji i podgrzewaniu oleju, który jest czynnikiem grzewczym. Nawet po wyłączeniu urządzenia ciepło w pokoju utrzymuje się przez kilka godzin. Wadą modeli olejowych jest stosunkowo wolne nagrzewanie. Część posiadaczy tego typu sprzętów narzeka też na ich duże gabaryty i ciężar. Niemniej jednak dobrze sprawdzają się one w domach zamieszkiwanych przez alergików, ponieważ nie przyczyniają się do roznoszenia pyłków i kurzu po pomieszczeniu.

 

Grzejnik konwektorowy

Innym typem elektrycznego grzejnika jest model konwektorowy, który jest wyposażony w nagrzewającą się płytę lub grzałkę. Jego działanie oparte jest na konwekcji. Zimne powietrze jest zasysane przez sprzęt, ogrzewane we wnętrzu, a następnie ulatnia się z powrotem do pomieszczenia. W ten sposób dochodzi do jego cyrkulacji. Do zalet grzejników konwektorowych zalicza się: krótki czas nagrzewania, niską cenę oraz kompaktowe wymiary. Po wyłączeniu sprzętu w pokoju szybko robi się chłodno, dlatego w okresie zimy grzejnik musi pracować przez dłuższy czas. Poza tym cyrkulacja powietrza przyczynia się do ciągłego wzbijania kurzu, pyłków i roztoczy, więc alergicy mogą odczuwać nieprzyjemne dolegliwości. Model konwektorowy jest polecany do mniejszych pomieszczeń. W tej grupie znajdziemy nie tylko kaloryfery przenośne, ale i ścienne, montowane głównie w łazienkach.

 

Termowentylator

Termowentylator to inaczej farelka. Sprzęt ten zasysa chłodne powietrze z jednej strony i wyrzuca z drugiej. Jest ono ogrzewane za sprawą umieszczonej w środku spirali. Ciepło bardzo szybko rozchodzi się po całym pokoju, więc nie musimy długo czekać, aby poczuć przyjemne ciepło. Farelki są małe i lekkie, dlatego można je swobodnie przenosić z miejsca na miejsce. Kupując termowentylator, musimy mieć na uwadze, że pracuje mniej efektywnie niż sprzęt olejowy czy konwektorowy.

 

Grzejnik na podczerwień

Grzejniki działające na podczerwień określa się mianem halogenów. Nie ogrzewają one powietrza, tylko przedmioty znajdujące się w pobliżu, a także ludzi i zwierzęta. Zasięg modeli na podczerwień to maksymalnie 10 m.

 

Grzejnik ceramiczny

Grzejnik ceramiczny ma aluminiową obudowę, w której umieszczony jest ceramiczny rdzeń. W nim zatopione są elementy grzewcze, które nagrzewają się i oddają ciepło do otoczenia. Mimo że modele ceramiczne po wyłączeniu nie wychładzają się szybko, to nie cieszą się popularnością. Wynika to głównie z dużego zużycia energii elektrycznej.

 

 

Grzejnik wodny z grzałką elektryczną

Do grzejników elektrycznych zalicza się również modele wodne, wyposażone w grzałkę. Instaluje się je na ścianie i podłącza do instalacji c.o. To praktyczne kaloryfery, które mogą ogrzewać dom przez cały rok, a więc także poza sezonem grzewczym. Znajdują one zastosowanie w różnych pomieszczeniach, zwłaszcza w łazience.

 

Moc grzewcza – jaki grzejnik elektryczny wybrać?

O skuteczności działania kaloryfera świadczy jego moc. Jeśli ma on być używany w bardzo małym pomieszczeniu, nie musimy inwestować w mocny sprzęt, bo trudno nam będzie wykorzystać jego wszystkie możliwości. Moc grzejników elektrycznych obejmuje zakres od 100 W do ok. 3000 W. Jak znaleźć odpowiedni model, działający wystarczająco efektywnie? Przyjmuje się, że na 1 metr kwadratowy powierzchni przypada 85 W mocy (przy założeniu, że wysokość pokoju to 2,8 m, a budynek jest dobrze ocieplony). Wynika z tego, że do pomieszczenia o powierzchni 15 m2 potrzebujemy 1300 W grzejnika.

Nie powinniśmy mieć dużego problemu z doborem właściwego kaloryfera pod względem mocy, gdyż większość producentów informuje, do jak dużego wnętrza nadaje się konkretny model. To pozwala nam pozbyć się wątpliwości, czy sprzęt na pewno spełni nasze oczekiwania.

 

Energooszczędność

Z pewnością większość z nas chce kupić kaloryfer, który nie tylko efektywnie ogrzewa wnętrze, ale też nie wpływa znacząco na wysokość rachunków za prąd. Najlepszy grzejnik elektryczny jest energooszczędny, czyli nie pobiera zbyt dużo energii elektrycznej. Jeśli wiemy, że kaloryfer będzie używany codziennie przez kilka godzin, powinniśmy zdecydować się na model olejowy, który długo po wyłączeniu będzie emitować ciepło. Chcąc dodatkowo zmniejszyć pobór prądu, możemy poszukać grzejnika wyposażonego w termostat. Po ustawieniu optymalnej według nas temperatury kaloryfer wyłączy się automatycznie po jej osiągnięciu.

 

Wymiary

Grzejnik nie może znacząco ograniczać wolnej przestrzeni w pokoju, dotyczy to w szczególności modeli przenośnych. Sprawdzając całkowite wymiary kaloryfera, możemy się upewnić, że nie będzie zbyt duży. Im mniejszy model wybierzemy, tym łatwiej będzie nam go przenosić z miejsca na miejsce. Chcąc kupić grzejnik montowany na ścianie, powinniśmy zmierzyć wyznaczoną do montażu przestrzeń.

 

Dodatkowe funkcje

Elektryczne grzejniki nierzadko mają dodatkowe funkcje, zwiększające komfort użytkowania. Jedną z nich jest możliwość obsługi przy pomocy panelu sterowania z wyświetlaczem. To może ułatwiać precyzyjne ustawienie temperatury. Według wielu osób równie przydatny jest timer, pozwalający na zaprogramowanie kaloryfera, żeby sam wyłączył się o określonej godzinie. Czasami to właśnie sprawdzenie dodatkowych funkcji ułatwia podjęcie decyzji, jaki jest najlepszy grzejnik elektryczny. Nowoczesne modele są wyposażone w technologie pozwalające na bezprzewodowe łączenie się z Internetem i sterowanie przy pomocy smartfona.

 

 

Zabezpieczenia

Kaloryfer powinien mieć przede wszystkim zabezpieczenie przed przegrzaniem. Inaczej na skutek osiągnięcia wysokiej temperatury grzejnik ulegnie awarii, a jego naprawa może nie być możliwa. Jeśli sprzęt ma być używany w łazience lub innym pomieszczeniu o podwyższonej wilgotności, upewnijmy się, że jest do tego przystosowany (świadczy o tym podwyższony stopień ochrony, czyli IP24).

 

Grzejniki elektryczne w dobrych cenach

Bardzo małe grzejniki elektryczne, o mocy kilkudziesięciu Watów, kosztują mniej niż 100 zł. Jednak są one przystosowane do ogrzewania pomieszczeń o niewielkim metrażu. Za kaloryfer, który pozwala na efektywne ogrzanie znacznie większego pokoju, zapłacimy przeważnie od 200 zł do 600 zł. Niektóre marki oferują również droższe grzejniki, kosztujące kilka tysięcy złotych. Ich cechą wyróżniającą jest oryginalny design.

 

 

FAQ

 

P1: Ile prądu zużywa grzejnik elektryczny?

Aby obliczyć, ile prądu pobiera grzejnik, musimy posłużyć się jednostką zużycia energii elektrycznej, którą jest kilowatogodzina (kWh). Mówi ona o ilości energii, jaką urządzenie o mocy 1000 watów (czyli 1 kW) zużywa przez jedną godzinę. Przyjmując, że 1 kWh kosztuje 0,60 zł, a moc naszego grzejnika to 2000 W, to włączając go na 1 godzinę zużyje 2 kWh. Mnożąc 2 kWh przez 0,60 zł otrzymujemy kwotę 1,20 zł. Z grzejnika zazwyczaj nie korzystamy cały czas. Zakładając, że przez 4 miesiące grzewcze w roku dogrzewamy nasze mieszkanie przez 6 godzin dziennie, całkowite zużycie w tym okresie wyniesie 1140 kWh. Miesięcznie będzie nas to kosztowało około 216 zł, a w całym okresie grzewczym – 864 zł. 

 

 

P2: Jak działa grzejnik elektryczny?

Grzejniki elektryczne mogą oddawać ciepło poprzez konwekcję lub radiację. Ogrzewanie konwekcyjne polega na ogrzaniu powietrza wewnątrz urządzenia, które następnie unosi się do góry i powoduje cyrkulację w całym pokoju. Wadą takiego rozwiązania jest to, że z powietrzem unoszą się pyłki i kurz, stanowiące problem dla alergików. Ogrzewanie radiacyjne polega na oddawaniu ciepła na całej powierzchni grzejnika. Radiator wytwarza wiązkę promieni, które ogrzewają znajdujące się obok przedmioty. Rozwiązanie to poleca się do wysokich pomieszczeń. W tym przypadku musimy się jednak liczyć z wyższą ceną grzejnika. Często spotykanym rodzajem grzejników elektrycznych są wersje olejowe. W ich wnętrzu znajduje się olej, który nagrzewa się po podłączeniu zasilania, a następnie oddaje ciepło do otoczenia.

 

P3: Jak używać grzejnika elektrycznego?

W każdym domu czy mieszkaniu znajduje się przyłącze elektryczne, niezależnie od zaplanowanego rodzaju ogrzewania. Instalacja grzejników nie wymaga zatem nakładów inwestycyjnych, ponieważ nie ponosimy kosztów związanych z budową kotłowni, instalacji grzewczych czy wentylacyjnych. Oprócz bezproblemowego montażu warto też pamiętać, że grzejniki na prąd nie wymagają właściwie żadnej obsługi. Większość urządzeń dostępnych dziś na rynku jest wyposażona w termostaty. Dzięki nim po włączeniu ogrzewania żądana temperatura w pomieszczeniu cały czas się utrzymuje. Jedyną wymaganą czynnością jest czyszczenie grzejnika z kurzu. Jest to niezbędne do jego prawidłowego działania. 

 

P4: Jak zainstalować grzejnik elektryczny?

Grzejnik elektryczny może być przymocowany do ściany, ale do wyboru mamy również modele wolnostojące, wyposażone w kółka lub stopki. Jeśli chcemy zawiesić urządzenie w pokoju, niezbędne będą podstawowe narzędzia oraz kołki montażowe. Każdy grzejnik jest wyposażony w uchwyty składające się z dwóch rozpór, które przymocowujemy do ściany za pomocą kołków i mocnych śrub. Jeśli grzejnik chcemy przymocować do drewna, tynku lub innego materiału, polecamy kupić odpowiednie materiały mocujące w specjalistycznych sklepach. Po zawieszeniu urządzenia na uchwytach wystarczy podłączyć go do zasilania i ustawić termostat. 

 

 

P5: Czy grzejnik elektryczny jest przyjazny dla środowiska?

Ogrzewanie elektryczne jest bardzo przyjazne dla środowiska i ma w tym aspekcie dużą przewagę nad kotłami węglowymi czy gazowymi. Tego typu sposób pozyskiwania ciepła nie wytwarza pyłów i gazów cieplarnianych, co w dużym stopniu przyczynia się do walki ze szkodliwym smogiem. Elektryczne grzejniki są bardzo popularne na całym świecie, szczególnie w Wielkiej Brytanii, Francji, Włoszech i Chinach. Wykluczenie procesu spalania podczas ogrzewania w dużym stopniu zwiększa jakość powietrza w budynku. Dzięki temu w pomieszczeniach panuje zdecydowanie mniejszy zaduch, a powietrze jest zdrowsze dla domowników.

 

Który grzejnik elektryczny wybrać – konwektorowy czy olejowy?

 

Zastosowanie grzejnika elektrycznego to najprostszy sposób na ogrzanie pomieszczenia. Z naszego artykułu dowiedziałeś się, jakie grzejniki elektryczne są polecane. Jeśli wciąż wahasz się nad wyborem pomiędzy modelem konwektorowym lub olejowym, zachęcamy do lektury tej części. 

 

 

Co warto wiedzieć o grzejniku olejowym?

Grzejnik olejowy wyglądem przypomina zwykły kaloryfer, jednak w środku zamiast wody znajduje się olej. Umieszczone wewnątrz elektryczne grzałki nagrzewają substancję, która oddaje ciepło do obudowy. Dzięki temu wysoka temperatura rozchodzi się po całym pomieszczeniu. 

Niewątpliwą zaletą takich przyrządów jest ich efektywna praca. Olej pozostaje ciepły przez długi czas, nawet po odłączeniu zasilania. Pozytywne są również niskie koszty eksploatacyjne oraz to, że działanie grzejnika jest przyjazne dla alergików. Z drugiej jednak strony urządzenie dość długo się nagrzewa. Zanim ciepło zacznie się rozchodzić po pokoju musi upłynąć kilkanaście minut. Grzejnik jest także ciężki, co może stanowić problem przy jego przenoszeniu. Ułatwienie mogą stanowić kółka, pomocne przy transporcie. 

 

Czym cechuje się grzejnik konwektorowy?

Działanie grzejników konwektorowych opiera się, jak sama nazwa wskazuje, na zjawisku konwekcji. Jest to proces przekazywania ciepła i w praktyce oznacza, że dolna część grzejnika pobiera zimne powietrze z otoczenia, ogrzewa je w środku i wypuszcza na zewnątrz. Cały proces cyrkulacji powietrza trwa dopóki grzejnik jest podłączony do zasilania. 

Na korzyść modelów konwektorowych przemawia przede wszystkim ich atrakcyjna cena. Sprzęt szybko się nagrzewa, a dzięki niewielkiej wadze można go łatwo przenosić lub nawet zawiesić na ścianie. Dodatkową zaletą jest możliwość regulowania temperatury w modelach ze zintegrowanym termostatem. Należy jednak pamiętać, że urządzenie działa tylko wtedy, gdy jest podłączone do prądu. Po odłączeniu zasilania bardzo szybko się wychładza. Nie jest to również dobre rozwiązanie dla alergików, gdyż cyrkulacja powietrza łączy się z rozprzestrzenianiem roztoczy i pyłków, które powodują uczulenia. 

 

 

Który model wybrać?

To, na jaki model się zdecydujemy, zależy przede wszystkim od miejsca użycia grzejnika. W małym pomieszczeniu o powierzchni do 20 m kw. w zupełności wystarczy typ olejowy. Jeśli pokój ma większe wymiary, lepiej zdecydować się na bardziej wydajny model konwektorowy. W przypadku, gdy potrzebujesz mobilnego grzejnika, który zabierzesz na przykład do domku letniskowego, wersja konwektorowa także sprawdzi się lepiej, bo jest lekki i poręczny, dzięki czemu łatwiej go przewozić. Urządzenie szybko się rozgrzewa i błyskawicznie rozprowadza ciepło po pomieszczeniu. Dlatego, jeśli zależy Ci na czasie, wersja konwektorowa sprawdzi się idealnie. 

Alergikom polecamy wybór grzejnika olejowego. Typ konwektorowy przyciąga roztocza i pyłki, które mogą wywołać objawy uczulenia. Grzejnik olejowy sprawdzi się także lepiej wtedy, gdy konieczne jest jego długotrwałe użycie, gdyż ciecz powoli się ochładza. Jest to także bardziej energooszczędne rozwiązanie. Prąd intensywnie jest pobierany w początkowej fazie, gdy olej się rozgrzewa, potem termostat włącza zasilanie, gdy olej zaczyna stygnąć, zatem następują przerwy w pobieraniu energii. W przypadku modelu konwektorowego prąd jest pobierany cały czas. 

 

Jak dobrać moc grzejnika?

Przyjmuje się, że na każdy metr kwadratowy pomieszczenia powinna być zabezpieczona moc od 100 do 200 W. W praktyce oznacza to, że lokal o powierzchni 40 metrów należy ogrzewać grzejnikiem o minimalnej mocy 4 kW. Ponieważ moc jednego grzejnika nie przekracza 2 kW, konieczny będzie zakup dwóch modeli olejowych lub konwektorowych do ogrzania tego pomieszczenia. 

 

 

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 5.00 out of 5)
Loading...