Na czym polega ciepły montaż okien?

Ostatnio aktualizowane: 21.09.23

 

Ciepły montaż to jedna z lepszych technik stosowana podczas wstawiania okien. Rozwiązanie coraz częściej wypiera z rynku tradycyjne metody polegające na wykonaniu izolacji wyłącznie za pomocą piany montażowej. Metoda jest energooszczędna i pozwala zminimalizować straty ciepła szczególnie w sezonie jesienno-zimowym. Co warto wiedzieć o ciepłym montażu okien, zanim podejmie się decyzję o zastosowaniu tego sposobu? 

 

Co to jest ciepły montaż okien?

Ciepły montaż okien, czyli warstwowy polega na wykonaniu termoizolacji z pianki PUR, która dodatkowo jest zabezpieczona od zewnątrz wodoodporną taśmą paroprzepuszczalną oraz od wewnątrz taśmą paroszczelną. W ten sposób ilość ciepła przenikającego przez okna jest niewielka, co pozwala zaoszczędzić na ogrzewaniu. Stosowanie tej metody nie jest tanie, jednak w połączeniu z energooszczędnymi oknami daje bardzo dobre efekty. Pomimo znajomości tej techniki wciąż można zauważyć, że niektóre firmy budowlane stosują tradycyjny sposób montażu z wykorzystaniem samej pianki. Zastosowanie techniki polegającej na ciepłym montażu okien jest o wiele lepszym rozwiązaniem od tradycyjnego sposobu. Decydując się na droższe rozwiązanie, można maksymalnie zmniejszyć straty związane z uciekaniem ciepłego powietrza na zewnątrz. Wówczas jedno pomieszczenie spokojnie można ogrzać urządzeniem, takim jak grzejnik elektryczny, który po podłączeniu do prądu oraz ustawieniu dowolnej temperatury będzie podtrzymywać ciepło w pokoju. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, ponieważ nie zawsze jest czas, aby zapalić w piecu. 

Innym bardzo ważnym czynnikiem, który powoduje, że coraz więcej osób decyduje się na rozwiązanie, jest ochrona przed wilgocią, a co za tym idzie przed pojawianiem się pleśni na ścianach oraz w późniejszym czasie na wszystkich przedmiotach znajdujących się w pomieszczeniu. Pojawienie się wilgoci w domu jest bardzo dużym problemem nie tylko natury estetycznej. Przebywanie w pomieszczeniu, gdzie występuje  pleśń, jest niebezpieczne dla zdrowia i może skutkować różnego rodzaju chorobami. Głównie z tego powodu, warto zdecydować się na lepszą izolację stolarki okiennej, aby w przyszłości uniknąć nieprzyjemnych problemów i nie martwić się o zdrowie najbliższych. 

Na czym polega ciepły montaż okien?

Warstwowy montaż okien zwany także ciepłym to sposób osadzania polegający na zastosowaniu trzech różnych sposobów  uszczelniających: Wewnętrznej, środkowej, a także zewnętrznej. Warstwa wewnętrzna, czyli paroizolacyjna ma za zadanie chronić pianę montażową przed wnikaniem wilgoci i pary wodnej, które zbierają się w pomieszczeniach podczas wykonywania codziennych czynności. Może to być kąpiel w łazience czy gotowanie, kiedy na szybach pojawiają się skropliny. Aby wykonanie warstwy było możliwe, stosuje się rozwiązania, takie jak taśma do ciepłego montażu okien. W ten sposób para wodna nie przedostaje się do szczeliny znajdującej się pomiędzy murem a oknem. Jest to bardzo ważne, ponieważ wilgoć negatywnie wpływa zarówno na właściwości termiczne, jak i akustyczne. Warstwa znajdująca się w środku to główna izolacja termiczna odpowiedzialna za szczelne wypełnienie wolnej przestrzeni między ramą okienną a ścianą. Jest wykonana z mocnej pianki poliuretanowej, która doskonale izoluje. Z kolei trzecia warstwa – zewnętrzna – jest odpowiedzialna za ochronę przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, zimnem i wilgocią. Do zaizolowania także wykorzystuje się taśmę paroprzepuszczalną, jednak oprócz tego konieczne jest użycie specjalnych kotew, które łączą okno z murem. Ciepły montaż okien w warstwie ocieplenia wytrzymuje znacznie dłużej niż po zastosowaniu samej pianki.  

 

Ciepły montaż okien – czy warto dopłacać? 

Wiele osób zastanawiających się, czy ciepły montaż okien się opłaca. Należy mieć świadomość tego, że nie ma sensu kupować okien energooszczędnych bez odpowiedniego ich izolowania. To właśnie izolacja ma bardzo duży wpływ na to, czy dom tak naprawdę jest ekologiczny, jeśli chodzi o straty ciepła szczególnie w okresie jesienno-zimowym, gdzie konieczne jest ogrzewanie całej przestrzeni. Według wytycznych od 2023 roku okna fasadowe muszą mieć współczynnik przenikania ciepła nie większy niż 0,9 W/m²K, a okna dachowe 1,1 W/m²K. Nawet zakup najdroższych okien energooszczędnych nie będzie miał sensu, jeśli zostaną one niewłaściwie zamontowane. Wówczas ciepło będzie uciekać na zewnątrz przez nieszczelną izolację, powodując  duży problem dla właściciela, który wyda pieniądze na rzecz czegoś, co nie działa tak, jak powinno. Inwestycja w energooszczędne okna powinna iść w parze z odpowiednim montażem. Aby zakupione okna utrzymywały odpowiednie parametry termoizolacyjne, najważniejsze jest połączenie ramy z murem. Pozostawienie jakiejkolwiek nieszczelności prowadzi do pojawienia się wilgoci, która jest bardzo niebezpieczna, szczególnie dla zdrowia domowników oraz osób przebywających w budynku. Pianka poliuretanowa stosowana do izolowania, jeśli zawilgotnieje, traci wszystkie właściwości i zaczyna przepuszczać ciepło z wewnątrz na zewnątrz. W ten sposób powstają tzw. mostki termiczne, co wiążę się ze stratami energii, zagrzybieniem oraz zawilgoceniem w pomieszczeniu.  

Ciepły montaż okien – cena 

Osoby decydujące się na zastosowanie techniki ciepłego montażu okien powinny wiedzieć, że to jedna z droższych metod, ponieważ drogi jest sam materiał niezbędny do wykonania pracy. Koszt prac jest uzależniony także od ilości wstawianych okien oraz od ich rodzaju. Ciepły montaż okien i cena za mb waha się od 100 zł do 300 zł w przypadku wersji  z PVC. Zamontowanie modelu dwuskrzydłowego o obwodzie 6 metrów to koszt do 120 zł. Okno narożne z łącznikiem 90 stopni o obwodzie 12 metrów to cena 150 zł. W 300 zł zmieści się koszt montażu okna balkonowego mającego obwód 14,7 metrów. W przypadku okien z aluminium cena montażu jest wyższa i waha się od 130 zł za model dwuskrzydłowy do 350 zł za drzwi balkonowe. 

 

Ciepły montaż okien – wady i zalety rozwiązania

Ciepły montaż okien z pomocą taśmy to jedno z lepszych rozwiązań, jakie można wybrać stawiając dom. Sposób zaizolowania okna pozwala skutecznie oraz trwale uszczelnić miejsce, gdzie łączy się ono z murem. Powodem, dla którego wiele osób decyduje się na to rozwiązanie jest wyeliminowanie mostków termicznych, przez które traci się ciepło. W ten sposób można zauważyć mniejsze straty cieplne w pomieszczeniach, a co za tym idzie niższe koszty ogrzewania. Ciepły montaż okien to także bardzo dobry sposób, aby ograniczyć ryzyko powstawania pleśni oraz grzybów, które są bardzo niezdrowe. Często w starym budownictwie można zauważyć zbierającą się na szpaletach pleśń, co świadczy o wysokiej wilgotności oraz złej izolacji m.in. okien. Oprócz tego jedną z zalet ciepłego montażu jest poprawa dźwiękoszczelności stolarki okiennej. Pomimo tego, że rozwiązanie wydaje się najlepsze ma jednak jedną wadę, która dla niektórych osób może być problemem. Chodzi tu przede wszystkim o cenę samego montażu oraz materiałów niezbędnych do wykonania zadania. Warto także wiedzieć, że montaż okien na ciepło jest czasochłonny, co dodatkowo powoduje wzrost kosztów. 

 

Rodzaje montażu okien 

Oprócz poznanego ciepłego montażu okien dostępne są także inne metody, które są o wiele bardziej popularne i często stosowane przez osoby specjalizujące się w zakresie budowy domów i bloków oraz wykańczaniem od stanu surowego. Decydując się na rozpoczęcie prac związanych z budową domu rodzinnego, warto wiedzieć, jakie są techniki umożliwiające wstawienie okien. 

♦ Pasywny montaż okien: Montaż okien w ociepleniu zwany także pasywnym jest znaną metodą, którą często stosuje się w nowym budownictwie. Ten sposób montażu bardzo dobrze chroni wnętrze domu przed warunkami atmosferycznymi, a co za tym idzie, odpowiednio izoluje i minimalizuje utratę ciepła. Pasywny montaż polega na instalowaniu okna bezpośrednio w warstwie ocieplenia, a nie tak, jak w przypadku standardowej techniki w murze. Do ścian mocuje się specjalne dystanse, które następnie okłada się styropianem. W miejscu, gdzie rama styka się z ociepleniem, stosuje się taśmę rozprężną, której zadaniami są ocieplenie i zaizolowanie. Takie rozwiązanie sprawia, że użyty materiał chroni przed zimnem i wilgocią, a także skutecznie ogranicza przedostawanie się hałasu z zewnątrz.  

♦ Montaż standardowy: Klasyczny montaż okien znany od lat jest najczęściej stosowaną techniką. Metoda ta przeznaczona jest do zwykłych okien, które spełniają podstawowe wymagania dotyczące izolacji przed czynnikami zewnętrznymi. Odpowiednie dopasowanie sposobu, w jaki okno zostanie wstawione, jest uzależnione m.in. od tego, jaki jest rodzaj ściany oraz jej grubość. Przed przystąpieniem do montażu zostaje opracowany szczegółowy projekt określający, w jaki sposób ma zostać wykonana praca. Warto jednak wiedzieć, że w przypadku ścian jednowarstwowych okno jest wstawione w połowie szerokości, a w przypadku dwuwarstwowego modelu jest osadzone bezpośrednio przy zewnętrznej krawędzi. Okno mocuje się za pomocą dybli oraz specjalnych kotew, jednak o rodzaju zastosowanego rozwiązania decydują osoby specjalizujące się w montażu. Pierwsze rozwiązanie zazwyczaj stosuje się przy mniejszych oknach, a drugie podczas osadzania modelu o większej powierzchni i wadze. W przypadku klasycznego montażu ważne jest, aby odpowiednio przygotować mur przed osadzeniem okien. Ościeżnice należy dokładnie wyczyścić i usunąć wszystkie zalegające kawałki, które mogłyby doprowadzić do przenikania wilgoci. Rama powinna odpowiednio przylegać z każdej strony, aby nie było wolnej przestrzeni, przez którą ciepłe powietrze z domu będzie wydostawać się na zewnątrz. Po wypoziomowaniu okno musi zostać odpowiednio przymocowane za pomocą dybli lub kotew, a następnie ościeżnice muszą zostać dokładnie zaizolowane w miejscu, gdzie łączą się z murem. Prawidłowe wykonanie izolacji jest gwarancją tego, że po latach nie pojawią się oznaki wilgoci oraz pleśń. Odpowiednio szczelne okna pozwalają także zaoszczędzić pieniądze na ogrzewaniu, ponieważ ciepłe powietrze nie ucieka na zewnątrz, tylko zostaje w środku. 

♦ Montaż okien antywłamaniowych: Montowanie okien antywłamaniowych jest metodą zupełnie inną niż w przypadku klasycznych lub energooszczędnych. Proces montażu przebiega podobnie, jednak okna muszą zostać zamontowane zgodnie z europejską normą EN-V 1627-30. To właśnie ten zapis reguluje sposób, w jaki osadza się modele antywłamaniowe. Według tego osoby podejmujące się montażu muszą mieć odpowiednie umiejętności oraz rekomendację ze strony producenta, aby możliwe było wydanie specjalnego certyfikatu po wykonaniu pracy. Europejska norma jasno określa m.in. jaki rodzaj oraz rozmiar dybli musi zostać użyty, w jakiej odległości umieścić mocowanie oraz na jakiej głębokości muszą znaleźć się kotwy.  

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ