Ogrzewanie elektryczne jest bardzo popularne, ponieważ szybko podnosi temperaturę w pomieszczeniu, jest łatwe w użyciu i nie powoduje zanieczyszczenia powietrza. Bardzo często stanowi też wsparcie dla centralnego ogrzewania, na przykład podczas silnych mrozów. Jednak nawet najlepszy grzejnik elektryczny może stanowić zagrożenie, jeśli będziemy nieostrożni. W naszym artykule prezentujemy wskazówki dotyczące bezpiecznego używania grzejników zasilanych prądem.
Uważaj na starsze urządzenia
Prawidłowo używane grzejniki elektryczne są bezpieczne i niezawodne. Jednak w wielu domach wciąż używa się urządzeń starego typu, które mogą stanowić zagrożenie. Zdaniem specjalistów, największe niebezpieczeństwo powodują przenośne termowentylatory, czyli niewielkie grzejniki wydmuchujące ciepłe powietrze na zewnątrz. W przypadku uszkodzenia lub zablokowania śmigła wentylatora ciepło kumuluje się na obudowie. Jeśli urządzenie zostanie pozostawione bez nadzoru, istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo wybuchu pożaru.
Większość nowoczesnych urządzeń dostępnych na rynku jest wyposażona w zabezpieczenia, na przykład ochronę przed przegrzaniem czy wyłącznik odcinający zasilanie po przewróceniu się grzejnika. Duże zagrożenie mogą stanowić sprzęty wyprodukowane lub przerabiane w domowych warunkach, które pozbawione są takich zabezpieczeń. Używajmy ich bardzo ostrożnie lub wymieńmy na nowsze modele.
Miej na uwadze obciążenia
Zagrożenie może stanowić również instalacja elektryczna w naszym mieszkaniu. Grzejniki elektryczne mogą potrzebować nawet kilka kilowatów mocy. Znaczna część instalacji w domach i mieszkaniach nie jest przygotowana na tak duże obciążenie. Dotyczy to głównie starszych budynków, w których instalację stanowią aluminiowe przewody o małym przekroju. Na skutek przepływu prądu elementy instalacji mogą się przegrzać, co w konsekwencji może doprowadzić do pożaru lub poważnego uszkodzenia przewodów.
Jeśli mamy zamiar podłączyć do instalacji grzejnik elektryczny o dużej mocy, ocenę wytrzymałości przewodów należy powierzyć elektrykowi. W żadnym wypadku nie należy samodzielnie naprawiać instalacji czy wymieniać wkładek bezpiecznikowych. Możemy w ten sposób nie tylko uszkodzić instalację, ale również narazić na niebezpieczeństwo swoje zdrowie.
Jak bezpiecznie używać grzejników elektrycznych?
Bezpieczne używanie grzejników elektrycznych wiąże się z przestrzeganiem kilku podstawowych zasad. Przede wszystkim należy dokładnie przeczytać instrukcję obsługi, w której zawarte są informacje dotyczące użycia sprzętu, określające m.in. jak zachować bezpieczeństwo i uniknąć pożaru. Przypilnujmy, żeby moc i napięcie podane w instrukcji obsługi grzejnika odpowiadały możliwościom instalacji elektrycznej w naszym domu.
Przed użyciem grzejnika powinniśmy dokładnie sprawdzić wszystkie jego elementy. Upewnijmy się, że obudowa i przewód zasilający nie są uszkodzone. Sprzęt należy postawić na równym podłożu, tak, aby stał stabilnie i nie przewracał się. Nie wolno go także używać w deszczowe dni na zewnątrz, ponieważ mogłoby to doprowadzić do zniszczenia lub porażenia prądem. Grzejnika nie należy też ustawiać bezpośrednio przy gniazdkach sieci elektrycznej, a także w pobliżu łatwopalnych substancji i przedmiotów, na przykład firanek, włochatych dywanów czy rozpuszczalników w piwnicy. Niebezpieczne mogą być również kurz i pajęczyny, które osadzają się na obudowie grzejnika i mogą się zapalić. Pamiętajmy o czyszczeniu urządzenia i zachowaniu określonych w instrukcji odstępów od elementów wyposażenia mieszkania.
Grzejnik nie może być pozostawiony bez nadzoru. Gdy skończymy z niego korzystać pamiętajmy o wyciągnięciu wtyczki z gniazdka. Zadbajmy o to, aby dzieci nie zbliżały się do urządzenia, bo mogą się poparzyć. Sami również unikajmy dotykania nagrzanych elementów gołymi rękami. Sprzęt nie może być obsługiwany przez osoby nieletnie, niepełnosprawne i niemające wiedzy związanej z jego obsługą (chyba że przekażemy im wskazówki dotyczące jego użycia).
Grzejnika elektrycznego nie wolno zakrywać podczas jego pracy, na przykład susząc na nim ubrania, jeśli producent nie przewidział takiej możliwości. Takim zachowaniem bardzo łatwo możemy spowodować pożar. Gdy urządzenie działa niepoprawnie powinniśmy je niezwłocznie wyłączyć i wyjąć wtyczkę z gniazdka sieciowego. Wszelkie naprawy grzejników elektrycznych powinny być wykonywane przez fachowców mających odpowiednie umiejętności i kwalifikacje. Najlepszym rozwiązaniem jest oddanie sprzętu do autoryzowanego punktu serwisowego.
Grzejnik elektryczny w łazience
Jeśli chcemy podłączyć przenośny grzejnik elektryczny w łazience, powinniśmy zachować szczególną ostrożność. Urządzenie może wejść w bezpośredni kontakt z wodą, co stanowi duże zagrożenie dla naszego zdrowia i życia. Przede wszystkim powinniśmy pamiętać, żeby nie instalować sprzętu bezpośrednio nad brodzikiem, wanną czy przy kabinie prysznicowej. Każdy kontakt ze strumieniem wody może doprowadzić do porażenia prądem. Wtyczkę powinniśmy wpiąć do gniazdka o podwyższonej klasie szczelności oraz upewnić się, że nie będzie miała ona kontaktu z wilgocią.
Jeśli chcemy wysuszyć ręczniki lub bieliznę na grzejniku elektrycznym, wybierajmy modele wykonane ze stali nierdzewnej. Materiał jest odporny na działanie wilgoci, korozję oraz silne substancje czyszczące i detergenty, których używamy do mycia elementów armatury sanitarnej w łazience. Stal nierdzewna jest również bardzo wytrzymała, dlatego nie pojawiają się na niej uszkodzenia mechaniczne, na przykład wgniecenia czy zadrapania. Możemy bezpiecznie korzystać ze stalowych grzejników elektrycznych i jednocześnie cieszyć się wydajnym i praktycznym urządzeniem, które utrzymuje komfort cieplny w naszej łazience.
Dodaj komentarz
0 KOMENTARZ