3 projekty małych kuchni w bloku

Ostatnio aktualizowane: 06.12.24

 

Pomieszczenia w mieszkaniu w bloku są często małe i źle rozplanowane. W efekcie trudno dobrze zaaranżować łazienkę, czy salon, aby wnętrze było jednocześnie funkcjonalne i stylowe. Duży problem stanowi szczególnie kuchnia, ponieważ potrzeba w niej dużo miejsca do pracy oraz na niezbędne sprzęty. W poniższym artykule znajdziesz kilka pomysłów, jak zaaranżować ograniczoną przestrzeń w bloku.

Wąska kuchnia

Najczęstszym problemem, z jakim spotykają się osoby aranżujące swoją kuchnię jest ograniczone miejsce. W blokach pomieszczenia są często wąskie, co utrudnia właściwe rozmieszczenie szafek kuchennych oraz niezbędnych sprzętów. Mała kuchnia w bloku musi jednak być wygodna i funkcjonalna, nie może zabraknąć w niej miejsca do przygotowywania posiłków oraz przechowywania produktów spożywczych. W wąskim pomieszczeniu dobrze sprawdza się zabudowa w kształcie litery L. Zyskujesz wtedy więcej miejsca na blacie, na którym możesz postawić czajnik, ekspres do kawy, czy mikrofalówkę. W wąskim pomieszczeniu nie sprawdzą się raczej dwa rzędy szafek. Pomiędzy nimi powinna zostać zachowana minimalna odległość 120 cm, a w niedużym wnętrzu jest to raczej niemożliwe. Ustawiając szafki w kształt litery L, na krótszym boku możesz umieścić zlew. Mała biała kuchnia w bloku wyda się optycznie większa, dlatego warto postawić na jasny odcień mebli. W niedużych wnętrzach dobrze sprawdza się styl skandynawski. Jego prostota nie przytłacza pomieszczenia. Duże ilości bieli i drewnianych elementów rozjaśniają każde wnętrze, nawet jeśli jest to mała ślepa kuchnia w bloku. 

Mocniejszy akcent może pojawić się na podłodze. Ułóż na niej płytki w ciemniejszym odcieniu lub wzorzyste kafle. Reszta wyposażenia niech pozostanie neutralna. Aranżacja małej wąskiej kuchni w bloku musi być spójna. Dobieraj elementy tak, aby łączyły się kolorami, fakturą lub stylem. Jeśli odpowiednio rozstawisz wszystkie meble i sprzęty, nawet na niedużej powierzchni znajdzie się miejsce na strefę jadalnianą. W wąskiej kuchni dobrym rozwiązaniem jest wiszący blat, przymocowany do ściany naprzeciwko zabudowy kuchennej. Warto zdecydować się na stolik składany, co pozwoli powiększyć przestrzeń, gdy pojawią się gości lub będziecie gotować całą rodziną. Malutka kuchnia w bloku również może być funkcjonalna, wystarczy jedynie odpowiednio ją rozplanować.

Kuchnia na planie kwadratu

Małe kuchnie w bloku często budowane są na planie kwadratu. Takie wnętrze daje większe możliwości aranżacyjne. Możesz wykorzystać półwysep kuchenny, aby zyskać więcej miejsca do pracy. Po drugiej stronie zabudowy warto ustawić wysokie krzesła, co pozwoli stworzyć kącik jadalniany. Wnętrze na planie kwadratu może być zaaranżowane w różnych stylach. Nowoczesna mała kuchnia w bloku powinna zawierać fronty na wysoki połysk, co dodatkowo ją optycznie powiększy, a aranżacja skandynawska rozjaśni wnętrze neutralną kolorystyką. W małym pomieszczeniu możesz wykorzystać także elementy industrialne, na przykład ułożyć cegłę na jednej ze ścian. Jeśli chcesz zdecydować się na wzorzystą, mocną podłogę, pamiętaj, aby reszta wyposażenia była neutralna. W małej kuchni niezależnie od jej kształtu warto rozsądnie rozplanować ustawienie poszczególnych sprzętów. Piekarnik można umieścić w wysokiej zabudowie, podobnie jak mikrofalówkę, czy kawiarkę. W ten sposób zaoszczędzisz miejsce pod blatem i na nim. Mała kuchnia z oknem w bloku daje ciekawe możliwości. Warto przy parapecie umiejscowić zlew, aby cieszyć się ładnym widokiem podczas zmywania. Szczególnie jeśli mieszkasz wysoko. Mała kwadratowa kuchnia w bloku nie musi być nudna. Możesz łatwo zaakcentować przestrzeń do gotowania, oddzielając ją na przykład od strefy jadalnianej lub półwyspu kuchennego. Wystarczy, że na ścianie nad blatem umieścisz ozdobne kafle w mocny wzór lub odpowiednio zabezpieczone przed wilgocią panele ścienne. 

 

Kuchnia połączona z salonem

Pomieszczenia w mieszkaniach często są małe, dlatego warto je połączyć, jeśli jest taka możliwość. Mała kuchnia z salonem w bloku pozwoli Ci stworzyć dużą, otwartą przestrzeń. W efekcie podczas gotowania możesz rozmawiać z rodziną lub przyjaciółmi, którzy zjawili się z wizytą. Otwartą kuchnię warto jednak delikatnie zasłonić. Dobrym rozwiązaniem jest stworzenie półwyspu kuchennego. Wysoka ścianka zasłoni blat, na którym przygotowuje się potrawy, ale nie oddzieli całkowicie kuchni od salonu. Innym sposobem na zasłonięcie aneksu kuchennego jest wykorzystanie parawanu. Może być tradycyjny, ale ciekawym rozwiązaniem jest także stworzenie go z drewnianych elementów. Ażurowy parawan można pomalować na dowolny kolor, dzięki czemu będzie pasował do aneksu kuchennego w każdym stylu. W podobny sposób możesz zasłonić niezbędny w pomieszczeniu grzejnik elektryczny, tworząc spójną całość. Między kuchnią a salonem możesz postawić także regał bez pleców. Na półkach znajdzie się miejsce na książki kucharskie, zioła oraz przybory kuchenne, pełniące również funkcję ozdobną. Bardzo mała kuchnia w bloku najczęściej spotykana jest w kawalerkach. Tam dostępne jest tylko jedno pomieszczenie, pełniące kilka funkcji. Na tak ograniczonej przestrzeni dobrze sprawdzą się właśnie ażurowe parawany, czy lekkie regały do rozdzielenia poszczególnych stref. Nie ograniczają one napływu światła słonecznego do oddalonego od okna pomieszczenia oraz pozwalają na swobodną konwersację osób przebywających w oddzielnych strefach. Zasłaniają jednak kuchnię przed odwiedzającymi gośćmi podczas przygotowywania dla nich posiłku.

Jeśli nie wiesz, jak stworzyć wygodną i funkcjonalną przestrzeń, mogą pomóc Ci dostępne w internecie aranżacje. Mała kuchnia w bloku może być stylowa i elegancka. W przypadku otwartych aneksów możliwe jest także zastosowanie odważniejszych, ciemnych kolorów. Ważne jest jednak, aby do pomieszczenia napływała duża ilość światła słonecznego. Mała szara kuchnia w bloku powinna być dobrze doświetlona, dlatego mocne kolory najlepiej stosować we wnętrzach z oknem. Decydując się na ciemną zabudowę kuchenną, warto także dobrać do niej jasną podłogę oraz ściany. Przytulną atmosferę wprowadzą elementy drewniane, na przykład blaty szafek.

Mała jasna kuchnia w bloku to zawsze dobre rozwiązanie. Biel i beż oraz delikatne szarości optycznie powiększą każde pomieszczenie. Aby ocieplić takie wnętrze, które może wydawać się niemal sterylne, warto wprowadzić dużo światła, zarówno sztucznego, jak i naturalnego. Mała kuchnia w bloku z dużym oknem i białym wykończeniem będzie niezwykle stylowa i przytulna. Wnętrze ocieplą także drewniane dodatki oraz tekstylia, przede wszystkim ściereczki w ciekawe wzory.

 

Jak stworzyć funkcjonalną przestrzeń w małej kuchni?

Aranżując małą kuchnię w bloku, z pewnością natrafisz na wiele trudności i problemów. Dlatego tak ważny jest etap planowania i projekt. Mała kuchnia w bloku musi być dobrze urządzona, w sposób bardziej przemyślany niż wnętrze w domu jednorodzinnym. Tworząc plan pomieszczenia, pamiętaj o kilku zasadach. Kuchnia, której zabudowa sięga od podłogi niemal do samego sufitu, wydaje się jeszcze ciaśniejsza niż w rzeczywistości. Małe pomieszczenie nie może być również zapełnione sprzętami, aby umożliwić swobodne i komfortowe przygotowywanie posiłków. Dlatego już na etapie planowania zastanów się, z których elementów wyposażenia możesz zrezygnować, a co jest Ci niezbędne.

Jak urządzić małą kuchnię w bloku? Trzeba zwrócić uwagę nie tylko na ilość szafek kuchennych, ale także ich rozmieszczenie. Meble o pełnych frontach, ustawione w szeregu mogą przytłoczyć całą przestrzeń. Warto zrezygnować z szafek wiszących, które optycznie zmniejszają pomieszczenie. Ważne są także blaty mebli, które w wąskim pomieszczeniu mogą być szersze niż wersje tradycyjne. Jeśli nie ustawiasz szafek w dwóch rzędach, nie ograniczy to znacząco przestrzeni, jeśli zabudowa będzie kilkanaście centymetrów większa. W planowaniu przestrzeni przydatne są gotowe projekty. Mała kuchnia w bloku to duże wyzwanie, ale nie oznacza to, że nie może być funkcjonalna. 

Urządzając małą kuchnię w bloku, wykorzystaj całą dostępną przestrzeń. Oznacza to, że niektóre przyrządy kuchenne i elementy wyposażenia możesz zawiesić na haczykach czy niedużych półeczkach, przytwierdzonych do ściany. W rezultacie zaoszczędzisz miejsce w szufladach i szafkach, a przy okazji stworzysz ciekawą ozdobę kuchni. Mała wąska kuchnia w bloku zyska przytulny charakter, dzięki licznym półeczkom z puszkami z herbatą, czy przyprawami.

Warto inspirować się gotowymi aranżacjami, ponieważ dzięki nim pojawiają się ciekawe pomysły. Mała kuchnia w bloku zyska w efekcie oryginalny styl i charakter. Nawet podczas aranżowania ograniczonej przestrzeni, można decydować się na śmiałe rozwiązania. Nie można jednak zapominać o podstawowych zasadach. Oprócz wymienionych wyżej kwestii trzeba pamiętać również o właściwym rozplanowaniu drzwi i drzwiczek. Jeśli chcesz oddzielić kuchnię od reszty pomieszczeń, należy zrobić to w odpowiedni sposób. Lepiej zrezygnować z tradycyjnych drzwi otwieranych skrzydłowo. Lepszym rozwiązaniem będą żaluzje, parawan lub drzwi przesuwne. Te ostatnie można znaleźć w dwóch rodzajach. Do kuchni stosowane są drzwi przesuwne z systemem naściennym i wewnątrzściennym. Wybór odpowiedniego zależy od preferencji domowników oraz wielkości pomieszczenia. W systemie naściennym drzwi po odsunięciu zachodzą na ścianę, częściowo ją zasłaniając.  

Ważne są także meble kuchenne. Mała kuchnia w bloku często wykańczana jest w nowoczesnym stylu. Wtedy dobrym rozwiązaniem są szklane drzwiczki, najlepiej z wewnętrznym podświetleniem. Sprawiają one, że szafki wydają się optycznie lżejsze i mniejsze. Podobne rozwiązanie warto zastosować w zabudowie wiszącej. Przeszklone szafki znajdujące się na wysokości wzroku stwarzają wrażenie głębi. Wybierając zabudowę kuchenną, warto zdecydować się na wersję jak najbardziej funkcjonalną. Najlepiej sprawdzą się szafki, w których zastosowano ciekawe rozwiązania, usprawniające pracę i ułatwiające przechowywanie. W małej kuchni można także zdecydować się na meble na kółkach. Tego rodzaju wyspy mobilne mają specjalny blat do przygotowywania potraw, a pod nim liczne półki i szuflady do przechowywania. Zamontowane na spodzie kółka umożliwiają swobodne przestawianie mebla w dowolne miejsce.

Urządzając wnętrze, niezbędne są zarówno rady profesjonalistów, jak i gotowe inspiracje. Mała kuchnia w bloku wymaga często stosowania nietypowych rozwiązań. Jeśli masz taką możliwość, warto zdecydować się na stworzenie zabudowy kuchennej na wymiar. Będziesz mieć wtedy pewność, że wszystkie elementy dobrze pasują do siebie i całego pomieszczenia. Tworząc kuchnię na zamówienie, można również wprowadzić wiele ciekawych rozwiązań, niedostępnych w gotowych zestawach, sprzedawanych w sklepach meblowych. Dodatkowym atutem wykonywania zabudowy na wymiar jest pomoc profesjonalisty. Osoba z wieloletnim doświadczeniem pomoże Ci idealnie dopasować szafki i ich rozmieszczenie do wnętrza.

Ostatnim elementem, który decyduje, czy wnętrze jest funkcjonalne i stylowe, jest jego aranżacja. Mała kuchnia w bloku może być wykończona w różnych stylach, nie wszystkie jednak będą do niej pasować. W wąskich wnętrzach dobrze sprawdzają się jasne kolory i naturalne materiały, przede wszystkim drewno. Do małych kuchni poleca się więc styl skandynawski i minimalistyczny. Szafki wykończone na wysoki połysk, kojarzące się z nowoczesnymi aranżacjami, to również dobre rozwiązanie do małych przestrzeni. Od połyskujących frontów odbija się światło, sztuczne lub słoneczne, co rozjaśnia i optycznie powiększa wnętrze. Jeśli marzysz o kuchni industrialnej, warto wprowadzić do niej tylko kilka elementów tym stylu. Na jednej ścianie możesz ułożyć cegłę lub imitującą ją tapetę. Warto także wprowadzić metalowe elementy, na przykład nogi krzeseł lub stołu. W małych kuchniach lepiej nie stosować aranżacji glamour, ponieważ przepych i bogactwo zdobień mogą optycznie ograniczyć i przytłoczyć przestrzeń. Do niedużych wnętrz lepiej nie wprowadzać także wielu elementów rustykalnych, ponieważ charakteryzują się one mocnymi zdobieniami. W małej kuchni najlepiej sprawdzi się minimalizm i jednolita paleta barw. Nie oznacza to, że wnętrze musi być wyłącznie białe. W małej kuchni można wykorzystać także szarości, a czasem nawet czerń. Trzeba jednak robić to rozsądnie, najlepiej wprowadzić mocny kolor jedynie w wybranych elementach. Zawsze należy pamiętać o zrównoważeniu go jasnymi dodatkami. W przeciwnym wypadku stworzysz przytłaczające i ciemne wnętrze, którego nie rozjaśni nawet wpadające do środka światło słoneczne. Mała kuchnia w bloku z wielkiej płyty, czyli wąskie i ciasne pomieszczenie, wymaga rozsądnego planowania i zrezygnowania z wielu swoich marzeń, ale nie oznacza to, że nie może być stylowa. Dobrze zaaranżowane pomieszczenie będzie wyglądać, jak wnętrze dużego domu jednorodzinnego.  

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ