Biokominek – Poradnik zakupowy, ranking i test
Biokominek to ciekawa alternatywa dla zwykłego kominka. Chcesz znaleźć ładnie wyglądający i bezpieczny w użytkowaniu model? W tym pomoże Ci nasz ranking. Opisaliśmy w nim godne uwagi kominki ekologiczne, które są łatwe w montażu i obsłudze. Najpopularniejszy jest obecnie model Kratki Whiskey, który ma stalową obudowę pomalowaną czarną farbą o matowym wykończeniu. To ciekawa dekoracja wnętrza, płomienie są doskonale widoczne. Od pomieszczenia oddziela je solidna szyba, co zapewnia bezpieczeństwo domownikom. Polecamy także biokominek Kratki Delta, który jest przystosowany do montażu w narożniku pokoju. Można go umieścić w dowolnym pomieszczeniu które jest wyposażone w system wentylacji.
Tabela porównawcza
16 najlepszych biokominków. Opinie w 2025 roku
Poniższy ranking biokominków jest przeznaczony dla każdego, kto szuka sprzętu do swojego domu. Postaraliśmy się znaleźć ciekawe, a jednocześnie bardzo różnorodne kominki ekologiczne, polecane przez kupujących, aby umożliwić Ci wybór sprzętu idealnie dopasowanego do indywidualnych potrzeb.
Biokominek wolnostojący
- 1. Kratki Biokominek Wolnostojący Whiskey
- 2. Kratki Piec Wolnostojący Koza K6 Fi 150 Koza/K6/150
- 3. Biokominek Delta Narożny 70Cm Wkład Do Zabudowy
- 4. Globmetal Biokominek Wolnostojący Home 360×220
- 5. Kratki Biokominek November
- 6. Globmetal Biokominek wiszący 900×400 strukturalny
- 7. Kratki Juliet 1800 Tuv
- 8. Kratki Biokominek Quat czarny Qube z szybą
- 9. ARCHIkart Biokominek 1400X400
- 10. Globmetal Biokominek wolnostojący 400x400mm GMT-027
- Przewodnik zakupowy – Jaki biokominek kupić?
- FAQ
- Biokominek – co to jest?
1. Kratki Biokominek Wolnostojący Whiskey
Piecyk portalowy Kratki Whiskey jest chwalony przez konsumentów, którzy cenią bezpieczeństwo jego użycia i jest ich zdaniem idealną alternatywą dla klasycznego kominka. Biokominek jest wolnostojący, więc można go zamontować w dowolnym miejscu. Pojemność bioładowarki wynosi 0,2 l. W środku zbiornik jest wyściełany chłonnym materiałem, który zmniejsza zużycie paliwa. W kominku pali się biopaliwem z biologicznego alkoholu, a 1 l paliwa spala się od 2 do 5 godzin w zależności od wielkości płomienia. Warto wspomnieć o dodatkowej komorze, jaką ma wmontowany ten biokominek, ponieważ dzięki niej, paliwo się nie rozlewa w przypadku przechylenia lub przepełnienia zbiornika.
Wymiary kominka są równe: szerokość – 75 cm, wysokość – 73 cm i głębokość – 19 cm. Sprzęt waży jedynie 15 kg, więc nie jest zbyt ciężki, co bardzo ułatwia jego montaż. Obsługa urządzenia nie sprawia trudności.
Obudowa pieca jest zrobiona ze stali pomalowanej na czarno, która nie niszczy się pod wpływem ciepła czy mechanicznego uderzenia. Od frontu znajduje się szklana szyba, wykazująca odporność na działanie wysokiej temperatury i zwiększająca bezpieczeństwo użytkowania. Do zestawu dołączono paliwo do biokominka, lejek do jego nalewania oraz zestaw kamyków ozdobnych, które zwiększają atrakcyjność modelu.
2. Kratki Piec Wolnostojący Koza K6 Fi 150 Koza/K6/150
Piecykiem, który nadaje się do ogrzania salonu lub innego większego pomieszczenia w domu, jest Kratki Koza K6 FI 150. Moc nominalna produktu wynosi 8 kW, a zakres mocy grzewczej jest od 7 kW do 11 kW. Biokominek wolnostojący waży 120 kg, więc do jego ustawienia potrzeba kilku osób.
Sprawność cieplna urządzenia wynosi 76%. Średnica czopucha (otworu wylotowego na spaliny) wynosi 15 cm, a istnieje możliwość wykorzystania jako otworu wylotowego na spaliny z góry lub z tyłu “kozy”. Temperatura spalin w kominku wynosi 360 st. C. W sprzęcie zastosowano deflektor, aby wydłużyć drogę spalinom i zwiększyć efektywność spalania. W piecu użyto turbofan, który służy do rozprowadzania ciepła po pomieszczeniu.
W kominku można też palić drewnem (z drzew liściastych) lub brykietem z węgla brunatnego. Do paleniska mieszczą się polana o długości do 35 cm. Piecyk jest zrobiony z żeliwa szarego, którego grubość na ściankach wynosi 0,8 cm. Materiał cechuje się bardzo długim utrzymywaniem ciepła. Front wkładu jest ceramiczny, wykonany z materiału odpornego na działanie wysokich temperatur do 800 st. C. Z przodu pieca znajdują się oszklone drzwiczki z nienagrzewającą się klamką. Pod paleniskiem umieszczono szufladę na popiół, która ułatwia utrzymanie czystości.
Biokominek narożny
3. Biokominek Delta Narożny 70Cm Wkład Do Zabudowy
Kratki Delta to biokominek narożny, który jest odpowiedni do ustawienia w każdym pomieszczeniu – ma nowoczesny design i zajmuje niewiele miejsca. Istnieje możliwość oglądania płomienia w palenisku, co ma działanie uspokajające i relaksujące. Sprzęt idealnie nadaje się do ocieplenia wystroju pokoju, szczególnie zimą. Piecyk wymaga wentylowanego pomieszczenia. Produkt można zamówić w wariancie z szybą lub bez.
Obudowa jest wykonana z wytrzymałej stali malowanej proszkowo na czarno. Pojemnik na biopaliwo jest zrobiony ze stali nierdzewnej, a jego pojemność jest równa 0,75 l. W kominku pali się biologicznym alkoholem, który nie dymi się, nie pachnie ani nie wydziela negatywnych dla zdrowia substancji. W zbiorniku znajduje się wkładka chłonna, chroniąca przed nadmiernym spalaniem paliwa, a także przed przelaniem go w zbiorniku i rozlaniem w przypadku przechylenia wkładu. Biowkładkę łatwo się otwiera i zamyka przy pomocy dołączonej rączki. Obsługa zbiornika jest bezpieczna lecz zaleca się go uzupełniać, kiedy jest chłodny i nie ma w nim ognia.
Piecyk waży 13 kg, więc jego ustawienie nie powinno sprawić trudności, choć sprzęt jest przeznaczony do zawieszenia na ścianę – we wnęce ściennej. Wymiary kominka są równe: szerokość – 70 cm, głębokość – 28 cm i wysokość – 48 cm. Konsumenci twierdzą, że sprzęt jest precyzyjnie wykonany, z dbałością o najmniejsze szczegóły.
Biokominek Castorama
4. Globmetal Biokominek Wolnostojący Home 360×220
W każdym mieszkaniu czy domu, w którym nie ma możliwości zamontowania klasycznego kominka, sprawdzi się Home Czarny, ponieważ stanowi jego namiastkę. Model może być ustawiony w dowolnym pomieszczeniu, trzeba jednak upewnić się, że pokój jest dobrze wentylowany. Ten dobry i tani biokominek ma dość duże otwory, dlatego ogień jest intensywny.
Piecyk może być używany do dekoracji restauracji, hotelu, a także domu i ustawiony w dowolnym pomieszczeniu – kuchni, salonie czy sypialni. Pomieszczenie powinno być większe niż 44 m3 i wentylowane co godzinę. Biokominek Castorama idealnie nadaje się, jako dodatkowe źródło ciepła, szczególnie w chłodne wieczory. Kupujący uważają, że kominek przydaje się na co dzień i sprawia, że wnętrze jest bardziej przytulne.
Wymiary produktu są równe: 37,5 cm x 10 cm x 21 cm, a waży on 3 kg, więc jest niewielki i lekki, dlatego można go ustawić np. na stole czy szafce. W biokominku pali się bioetanolem, który jest bezwonny i nie wydziela szkodliwych substancji. Biopaliwo można dolewać jedynie, kiedy zbiornik jest chłodny. Obudowa modelu jest wykonana ze stali malowanej proszkowo na czarno. Na metalu wygrawerowano napis „home”, czyli dom i to z wkładu pod wyżłobionymi otworami wydobywa się płomień. Palenisko jest otoczone z dwóch stron szybą hartowaną o grubości 4 mm, którą zastosowano dla bezpieczeństwa. Nie należy przestawiać kominka, kiedy jest w nim płomień ponieważ istnieje duże ryzyko pożaru.
Biokominek w salonie
5. Kratki Biokominek November
Przeprowadzony test biokominków wykazuje, że Kratki November jest bardzo wytrzymały, a jego stylistyka sprawia, że przypomina klasyczny kominek. Model jest zaliczany do portalowych i wolnostojących, dlatego można go ustawić w wybranym miejscu, w dowolnym pomieszczeniu. Wiele osób decyduje się postawić biokominek w salonie, ponieważ jest to zwykle miejsce spotkań i odpoczynku całej rodziny, a widok ognia działa uspokajająco.
Zastanawiasz się, jakie są opinie o biokominkach producenta Kratki? Modele firmy mają bardzo pozytywne oceny. Na temat opisywanego urządzenia wiele osób wypowiada się dobrze, że jest łatwe w utrzymaniu czystości i bardzo stabilne. Do zestawu dołączono kamyki (2 kg), które można wysypać na palenisku, aby wyglądało atrakcyjnie. W komplecie znajduje się też lejek, umożliwiający łatwe dolewanie biopaliwa do pojemnika, bez obawy o jego rozlanie. Model ma wbudowaną rączkę, która umożliwia ustawienie wielkości płomienia.
Wymiary biokominka są równe: szerokość – 113 cm, wysokość – 100,4 cm i głębokość – 30 cm, a jego waga to 50 kg. W kominku można palić biopaliwem zrobionym z alkoholu. Materiałem użytym do produkcji jest stal malowana proszkowo, a obudowa jest zrobiona z płyty MDF w kolorze białym. Sprzęt jest bardzo wytrzymały i odporny na działanie wysokich temperatur. Pojemność biowkładki wynosi 1,5 litra, a moc modelu to 2 kW.
Biokominek wiszący
6. Globmetal Biokominek wiszący 900×400 strukturalny
Globmetal 900×400 Strukturalny to biokominek, który nadaje się do domu, restauracji czy hotelu. Wymiary produktu są równe: szerokość – 90 cm, wysokość – 40 cm i głębokość – 12 cm. Kominek z paleniskiem ma w zestawie lejek, który umożliwia wygodne dolewanie biopaliwa. W komplecie znajdziemy 1 kg białych kamieni, które można wsypać do środka, aby palenisko lepiej się prezentowało. Istnieje możliwość wlania do pojemnika na paliwo aromatu, aby w pomieszczeniu ładniej pachniało. Model można bardzo łatwo zamontować, dzięki przejrzystej instrukcji obsługi i dołączonym do kompletu elementom montażowym. Moc grzewcza sprzętu wynosi 2,4 kW.
Palenisko jest wykonane ze stali nierdzewnej, co sprawia, że jest bardzo wytrzymałe. Model ma podwójne dno oraz ściany, więc jest dobrze zabezpieczony, aby się nie zniszczył. Piecyk ma otwory bezpieczeństwa przeznaczone do odpowietrzania. Zbiornik ma pojemność 1 l, a biowkładka jest pokryta wełną ceramiczną, która dobrze chłonie biopaliwo i jest bezpieczna w użyciu. W pojemniku znajduje się miarka, która umożliwia wlanie do środka odpowiedniej ilości paliwa. Przy pełnym zbiorniku można palić biopaliwo przez 2 godziny. Istnieje możliwość ustawienia wysokości ognia na palenisku przy pomocy zasuwy.
Decydując się na biokominek wiszący w swoim domu, można zaoszczędzić wiele miejsca na podłodze, dlatego idealnie nadaje się on do mniejszych pomieszczeń.
Biokominek pod telewizorem
7. Kratki Juliet 1800 Tuv
Biokominkiem, który ma bardzo atrakcyjny design, jest Kratki Juliet, dodający elegancji wystrojowi pokoju. Rama modelu jest zrobiona z metalu i ładnie się błyszczy. Piecyk można zamontować na ścianie przy użyciu kołków montażowych. Wymiary produktu są równe: szerokość – 180 cm, wysokość – 65 cm i głębokość – 14,4 cm, waży on 38 kg. Model jest bardzo prosty w obsłudze i łatwo utrzymać w nim czystość.
Niektórzy decydują się na biokominek pod telewizorem, ponieważ nie oświetla on ekranu, a jednocześnie pozwala uzyskać we wnętrzu przyjemną atmosferę. Urządzenie jest wygodne w użyciu, ponieważ bardzo łatwo można je wygasić i kontrolować wysokość ognia – wystarczy przesunąć zasuwkę (ma wygodny uchwyt). Aby zamontować model nie trzeba mieć w pomieszczeniu przewodu kominowego. Sprzęt jest bezpieczny w użyciu, co potwierdza uzyskany przez niego znak zgodności TÜV.
Biopojemnik ma pojemność 1,5 l i miarkę, która pokazuje, ile maksymalnie można nalać płynu, a w środku znajduje się wkład chłonny. Wyściółka dobrze chłonie paliwo, co zmniejsza jego zużycie, a także chroni przed wylaniem. Model ma dodatkowy zbiornik, do którego przelewa się paliwo, jeśli przypadkiem się wyleje z głównego zbiornika. Konsumenci doceniają ten kominek za bardzo solidne wykonanie.
Biokominek do zabudowy
8. Kratki Biokominek Quat czarny Qube z szybą
Model Kratki Quat Qube podoba się bardzo wielu konsumentom, ponieważ jest stylowy i ma prosty, nowoczesny wygląd. Piecyk jest wykonany ze stali, która jest bardzo wytrzymała – rama jest czarno-srebrna. Ogień wygląda realistycznie i dlatego model przypomina klasyczny kominek. Biokominek nadaje się do montażu w pomieszczeniach, które są niewielkie i nie mają ciągu kominowego.
Urządzenie ma stalową komorę, do której wlewa się biopaliwo. We wnętrzu znajduje się chłonna wkładka, która chroni przed przypadkowym rozlaniem paliwa i dozuje odpowiednią jego ilość do spalenia. Obok pojemnika znajduje się dodatkowy zbiornik, do którego ścieka przypadkowo rozlane biopaliwo, nie niszcząc przy tym kominka. Kupujący przeprowadzili test biokominków, z którego wynika, że opisywany model jest solidny. Użytkownicy cenią ten kominek za bardzo staranne wykonanie i możliwość wygodnego czyszczenia.
Model ma certyfikat TÜV, który zapewnia o tym, że jego użytkowanie jest bezpieczne. Wymiary produktu są równe: szerokość – 68,5 cm, wysokość – 53,4 cm i głębokość – 18,4. Kominek waży 11 kg, więc jest bardzo lekki. Biokominek do zabudowy umożliwia zaoszczędzenie dużej ilości miejsca. W zestawie otrzymujemy 1 kg kamyków, lejek oraz 1 l biopaliwa. Produkt jest łatwy w obsłudze, bez problemu można go rozpalić i wygasić z pomocą zasuwki ograniczającej ilość tlenu.
Biokominek na ścianie
9. ARCHIkart Biokominek 1400X400
ARCHIkart 1400X400 nadaje się do zabudowy, dlatego jeśli chcesz mieć biokominek na ścianie, to warto zainteresować się tym modelem. Urządzenie można przystroić dołączonymi do zestawu kamieniami, które nie brudzą się od ognia. Moc modelu jest regulowana i wynosi od 1,6 kW do 3 kW.
Biokominek ma wymiary równe: 140 cm x 40 cm x 12 cm, więc jest wystarczająco duży, aby uzyskać dobre efekty wizualne w pomieszczeniu. Kominek jest wykonany z blachy pomalowanej proszkowo i stali nierdzewnej. Te materiały sprawiają, że sprzęt jest wytrzymały i nie niszczy się pod wpływem uderzeń ani płonącego ognia w palenisku. Obudowa produktu jest zrobiona z tworzywa wykończonego na czarny połysk, dlatego ładnie się błyszczy i jest atrakcyjną ramą dla palącego się biopaliwa. Drzwiczki mają wbudowaną szybę, która jest bardzo wytrzymała i się nie brudzi od ognia ani smoły. Kominek jest łatwy w utrzymaniu w czystości, wystarczy przetrzeć ścierką poszczególne elementy.
Czas spalania biopaliwa (ok. 1 L) wynosi od 2 do 4 godzin, w zależności od wysokości płomienia i kaloryczności paliwa. Pojemność zbiornika to 0,7 litra, więc podczas wieczornego użytkowania może pojawić się konieczność uzupełnienia wkładu. Paliwo można wlewać dołączonym do zestawu lejkiem. Kupujący twierdzą, że model jest wygodny w użyciu, a utrzymanie go w czystości jest łatwe.
Biokominek stojący
10. Globmetal Biokominek wolnostojący 400x400mm GMT-027
Możesz zdecydować się na biokominek stojący Globmetal GMT-027, który można używać w domu, mieszkaniu, restauracji czy hotelu. Model jest pięknym elementem dekoracyjnym każdego pomieszczenia, dodając mu stylu i przyciągając uwagę osób wchodzących do wnętrza. Urządzenie jest wykonane ze stali nierdzewnej i szkła. Biokominek bardzo atrakcyjnie się prezentuje także na zewnątrz np. na tarasie czy w ogrodzie. Produkt zajmuje niewiele miejsca – jego wymiary to: wysokość – 52 cm, długość – 40 cm i szerokość – 40 cm. Moc urządzenia wynosi ok. 3 kW. Sprzęt waży 11 kg, więc trzeba go ostrożnie przestawać.
Opinie o biokominkach producenta Globmetal są bardzo pozytywne. Konsumenci twierdzą, że wiele modeli firmy jest wydajnych i atrakcyjnych wizualnie. Kupujący są zadowoleni, że pojawiający się dym jest bezwonny i nie brudzi szybek, ani podstawki. W kominku można spalać biopaliwo żelowe, które jest gęste i nie rozlewa się, kiedy pojemnik się przypadkiem przechyli.
Do zestawu dołączono zgaszarkę, która umożliwia łatwe i szybkie wygaszenie płomienia, bez obawy o oparzenie. Pojemnik na biopaliwo ma pojemność 1 l. Urządzenie jest bezpieczne w użyciu, wystarczy jedynie co pewien czas otworzyć okno i wywietrzyć pomieszczenie.
Biokominek w bloku
11. Kratki Biokominek Golf Horizontal
Warto zapoznać się z modelem Kratki Golf Horizontal, wyprodukowanym przez polskiego producenta. Ten dobry biokominek jest elegancki, dodaje wnętrzu klasy i idealnie sprawdza się do nowocześnie wyposażonych pomieszczeń. Obudowa jest dostępna w kolorach: czarnym i srebrnym. Model jest ekologiczny, ponieważ nie produkuje szkodliwych substancji, jak klasyczny kominek, dlatego sprawdzi się dla osób dbających o środowisko.
Urządzenie waży 6 kg, więc jest lekkie, a jego montaż nie stanowi problemu, dlatego instalację można wykonać samodzielnie. Sprzęt można ustawić w pomieszczeniu, jako dekorację domu lub mieszkania i sprawdza się zarówno w lecie, jak i w zimie. Bezpiecznie można zamontować ten biokominek w bloku, ponieważ nie wymaga podłączenia do ciągu kominowego ani żadnej instalacji. Wymiary produktu są równe: wysokość – 37,4 cm, szerokość – 64,8 cm i długość – 14,4 cm.
Biopaliwo można łatwo wlać do zbiornika o pojemności 0,4 l. Przy pojemniku znajduje się rączka. Kominek jest zrobiony ze stali malowanej proszkowo, więc nie psuje się, ani nie niszczy pod wpływem działania ognia. Kupujący twierdzą, że model świetnie zastępuje klasyczny kominek.
12. Biokominek Kami Fuego
Jeśli poszukujesz dobrej jakości źródła ciepła, które nie będzie zagrażało domownikom, to polecamy Ci Kami Fuego. Jest to wysokiej jakości biokominek, który działa za pomocą biopaliwa. Atutem sprzętu jest to, że nadaje się on do każdego mieszkania. Ten wiszący produkt nie wymaga żadnej instalacji, zatem nadaje się do mieszkań w bloku.
Model w czasie pracy nie wydziela dymu, zatem jest w pełni bezpieczny. Poprzez spalanie biopaliwa (bioetanolu) wydzielane jest ciepło, które ogrzeje nasz dom podczas zimy. Prezentowany produkt wykonany został ze stali nierdzewnej, co gwarantuje jego długowieczność. Wynika to z tego, że aparatura jest odporna na uszkodzenia mechaniczne. Kominek posiada dwuwarstwową konstrukcję, która zabezpiecza przed wyciekiem paliwa. Dodatkowo sprzęt posiada specjalny regulator intensywności płomieni. Wymiary produktu to: szerokość – 90,8 cm, wysokość – 60,3 cm, głębokość – 23 cm.Pojemność pojemnika na biopaliwo to 1,2 l.
W swoich opiniach konsumenci podkreślili, że jest to bardzo wydajny produkt, który jest w pełni bezpieczny. Dzięki temu możemy go zamontować nawet w mieszkaniu. Zdaniem klientów ten elegancki, dobry i tani biokominek to godna polecenia inwestycja. Dużym atutem jest to, że produkt można zawiesić na ścianie.
Kami Fuego to bardzo dobry biokominek do 2000 zł. Urządzenie ma wymiary: wysokość – 10 cm, szerokość – 76 cm i głębokość – 37 cm. Waga produktu jest równa 13 kg.
Zalety
Łatwy montaż: Biokominek można zamontować na ścianie lub w innym, dowolnym miejscu w pomieszczeniu. Warto wspomnieć, że sprzęt może być użytkowany zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku. Instalacja urządzenia nie wymaga użycia specjalistycznych narzędzi.
Bezpieczeństwo użytkowania: W procesie spalania wytwarzana jest głównie para wodna i niewiele dwutlenku węgla (jego ilość można porównać do zapalenia kilku świeczek). To daje pewność, że użytkowanie sprzętu jest w pełni bezpieczne dla zdrowia domowników.
Regulowana moc płomienia: Użytkownik może regulować moc płomienia wytwarzanego przez biokominek. Dzięki temu możliwe jest dostosowanie Kami Fuego do potrzeb każdej osoby.
Certyfikaty: Model ma odpowiednie certyfikaty (SGS i TÜV), co daje pewność, że produkt zrobiono z dobrej jakości materiałów, a przy produkcji przestrzegano określonych prawem reguł.
Design: Biokominek ma ładny design, dlatego nadaje wnętrzu niepowtarzalny charakter i stanowi jego ozdobę.
Wady
Obsługa: Początkowo obsługa urządzenia może wydawać się nieco skomplikowana.
13. Biokominek wolnostojący Ruby Fires Mini Inox
Kupując kominek do swojego domu, warto kierować się opiniami konsumentów. Dzięki temu uda Ci się wybrać najbardziej niezawodny sprzęt. Takim właśnie modelem jest Ruby Fires Mini Inox. Jest to dobrej jakości biały biokominek przeznaczony do zabudowy, który w czasie pracy spala bioetanol (czyli biopaliwo).
Model został wykonany z wysokiej jakości stali nierdzewnej. Materiał ten gwarantuje równomierną dystrybucję ciepła, zatem aparatura szybko się nagrzewa. Równocześnie tworzywo jest bardzo trwałe, co gwarantuje wieloletnie, bezawaryjne użytkowanie. Po rozpaleniu, kominek będzie działał przez czas od 2 h do 3 h. Pojemność biopaleniska wynosi 1 l. Obsługa urządzenia jest bardzo prosta, dzięki czemu osoby w każdym wieku poradzą sobie z regulowaniem intensywności płomienia. Wnętrze produktu wykonano z ceramiki, która szybko pochłania wytworzony płomień.
Opinie o biokominkach Ruby Fires są bardzo pochlebne. Wielu konsumentów zdecydowało się na tę inwestycję, gdyż w czasie pracy prezentowany model nie wydziela dymu, zatem nie musisz martwić się o brzydki zapach w pokoju. Zdaniem klientów dobrze prezentuje się w salonie.
Biokominek Ruby Fires Inox 4114S wytwarza płomienie o wysokości od 25 cm do 30 cm. Czas palenia wynosi ok. 3 h. Zużycie paliwa to ok. 0,3 l/h.
Zalety
Dobra izolacja termiczna: Urządzenie ma dobrą izolację termiczną. Oznacza to, że obudowa nie nagrzewa się zbyt szybko ani intensywnie. Bez wątpienia zwiększa to bezpieczeństwo użytkowania sprzętu.
Montaż w dowolnym miejscu: Biokominek można zainstalować praktycznie wszędzie. Wynika to z tego, że model nie potrzebuje przewodu kominowego. Musimy jedynie pamiętać, aby w pobliżu nie znajdowały się żadne łatwopalne przedmioty (np. firanki).
Jakość wykonania obudowy: Obudowę wykonano z dobrej jakości, szlifowanej stali nierdzewnej. Wykazuje ona sporą odporność na działanie korozji. Na powierzchni materiału nie pojawiają się zarysowania.
Możliwość instalacji akcesoriów: Konsument może rozbudować zestaw instalując dodatkowe akcesoria z serii Ruby Fires. Mowa tutaj np. o kamieniach dekoracyjnych czy efektach dźwiękowych.
Wady
Czas palenia: Producent podaje, że czas palenia po jednym napełnieniu zbiornika bioetanolem wynosi 3 h. Zdaniem konsumentów jest to stosunkowo krótko.
14. Ruby Fires biokominek Cuneo
Wszystkim wielbicielom kominków polecamy zainwestowanie w biokominek stojący Ruby Fires Cuneo. Jest to bardzo nowoczesny model stołowy, który dobrze zaprezentuje się w każdym wnętrzu. Aparatura jest bardzo bezpieczna oraz bezzapachowa. Sprawia to, że w Twój dom nie wypełni się nieprzyjemnym zapachem i dymem.
Obudowę wykonano z materiału, który stanowi połączenie tworzywa syntetycznego i kamienia. Dzięki temu palenisko jest dobrze chronione, zatem nie musisz obawiać się wycieku lub wydostania się ognia. Stabilna konstrukcja gwarantuje, że produkt będzie zdatny do użytku przez wiele lat. W zestawie otrzymujemy pokrowiec, zatem możemy wykorzystać nasz zakup również na tarasie i w ogrodzie. Ekonomiczne spalanie gwarantuje zmniejszenie kosztów użytkowania. Z kolei łatwa obsługa sprawia, że nawet starsze osoby poradzą sobie z obsługą. Wymiary produktu to: 53 cm x 10,5 cm x 26 cm. Pojemność paleniska to 1 l. Co więcej ogień jest w stanie utrzymać się przez około 2 h lub 3 h, a wysokość płomienia waha się do 25 cm do 30 cm.
W swoich recenzjach konsumenci docenili trwałą obudowę oraz liczne zabezpieczenia. Dzięki temu, nawet jeśli kominek się przewróci, biopaliwo nie wydostanie się na zewnątrz. Co więcej produkt posiada certyfikat TUV.
Ruby Fires Cuneo to biokominek o wymiarach: 53 cm x 10,5 cm x 26 cm i wadze równej 14 kg. Zużycie paliwa wynosi ok. 0,3 l/h.
Zalety
Przeznaczenie: Prezentowany sprzęt można zamontować nie tylko w zamkniętych pomieszczeniach, ale także na balkonie czy tarasie. Wiele osób decyduje się na instalację urządzenia w altanach. Taki dodatek pozwala stworzyć w danym miejscu niepowtarzalny klimat.
Bezpieczeństwo: Jak twierdzi producent, biokominek skutecznie pochłania bioetanol i nie dopuszcza do jego wydostania się, nawet w przypadku przewrócenia czy przechylenia modelu. Gwarantuje to maksymalne bezpieczeństwo użytkowania Ruby Fires Cuneo.
Ceramiczne wnętrze: Dzięki ceramicznemu wnętrzu możemy być pewni, że bioetanol jest spalany równomiernie, a w trakcie tego procesu nie powstaje nieprzyjemny zapach.
Wady
Szyby z mocowaniami: Zdaniem części konsumentów niewielkie szyby z mocowaniami są zrobione z podatnych na zarysowania materiałów. Trzeba mieć to na uwadze w trakcie ich czyszczenia.
15. Wkład do zabudowy Ruby Fires Elegance
Jeśli poszukujesz wysokiej jakości kominka, polecamy Ci Ruby Fires Elegance. Jest to bardzo elegancki biokominek z szybą, który będzie dobrze pasował do każdego wnętrza. Sprzęt przeznaczony jest do zabudowy.
Model został wykonany ze stali nierdzewnej, która została polakierowana metodą proszkową. Całość pomalowano żaroodporną farbą na kolor czarny. Użycie tych materiałów gwarantuje nie tylko elegancki wygląd, ale również ochronę przed ewentualnymi awariami. Stabilna obudowa chroni przed wylaniem się biopaliwa. Dodatkowym udogodnieniem jest specjalna izolacja termiczna, która gwarantuje bezpieczeństwo. Produkt posiada aż 2 biopaleniska. Wymiary modelu to 51,9 cm x 125,5 cm x 20,9 cm. Pojemność każdego z palenisk to 2 l, zaś czas ich palenia wynosi 4 h. Moc urządzenia wynosi około 3 kW na każdy wkład.
Konsumenci docenili łatwą obsługę sprzętu oraz to, że posiada certyfikaty potwierdzające jego zgodność ze standardami UE oraz certyfikat TUV. Poza tym specjalna konstrukcja zapewnia ergonomiczne i bardzo wydajne spalanie, które ogrzeje Twój dom.
Biokominek Ruby Fires Elegance ma wymiary: 125,5 cm x 51,9 cm x 20,9 cm. Model waży 46 kg. Czas palenia wynosi ok. 4 h.
Zalety
Certyfikat: Model ma certyfikat TÜV potwierdzający bezpieczeństwo użytkowania biokominka. Jeśli zdecydujemy się zainstalować sprzęt w naszym domu, możemy być pewni, że jego użytkowanie nie zagraża naszemu zdrowiu.
Wykonanie: Produkt zrobiono ze stali wykazującej odporność na uszkodzenia mechaniczne. W efekcie biokominek długo wygląda schludnie.
Design: Z uwagi na prosty design, model pasuje do wnętrz urządzonych w różnym stylu.
Wady
Zużycie paliwa: Urządzenie zużywa prawie 0,5 l paliwa na godzinę. Jest to stosunkowo dużo biorąc pod uwagę inne, dostępne na rynku modele.
Waga: Ruby Fires Elegance waży 46 kg, w związku z czym może pojawić się problem z jego instalacją (prawdopodobnie będziemy potrzebować pomocy drugiej osoby).
16. Ruby Fires biokominek Cilo
Posiadanie kominka jest bardzo przydatne. Należy jednak pamiętać, że powinniśmy zakupić możliwie najbezpieczniejszy sprzęt, bowiem dzięki temu nie będziemy musieli obawiać się o awarię. Takim właśnie modelem jest Ruby Fires Cilo. Jest to wysokiej jakości produkt, który został zaprojektowany przez znanego producenta.
Największą jego zaletą jest to, że jest on wolnostojący i w pełni mobilny. Dzięki temu możemy go umieścić w dowolnym pokoju, a gdy się już nagrzeje, przenieść do innego. Duża moc maszyny sprawia, że kominek może być używany zarówno na balkonach, tarasach, jak i działkach. Obudowa produktu została wykonana ze stali nierdzewnej, którą polakierowano, a następnie pokryto żaroodporną farbą w czarnym kolorze. Dzięki temu cała aparatura jest bardzo stabilna. Użytkowanie modelu jest bardzo proste, zatem nawet starsze osoby nie będą miały problemu z ustawieniem wielkości płomienia.
W opiniach konsumentów często pojawia się zdanie, że jest to bardzo wydajny i ergonomiczny sprzęt. Dodatkowo, klienci docenili liczne zabezpieczenia, które wprowadził producent. Sprawia to, że nawet po przewrócenia się kominka, biopaliwo nie wyleje się.
Ruby Fires Silo to biokominek stojący. Model ma wymiary: wysokość – 85 cm i średnica – 45 cm. Zużycie paliwa wynosi ok. 0,32 l/h.
Zalety
Rolki: Na spodzie biokominka zainstalowano obrotowe rolki, które sprawiają, że jego przenoszenie jest bardzo proste. Nie trzeba używać zbyt dużo siły ani podnosić sprzętu, aby postawić go w innym miejscu.
Obudowa: Zrobiona ze stali nierdzewnej obudowa nie niszczy się pod wpływem działania wysokiej temperatury. Czarny lakier, którym pomalowano Ruby Fires Silo, nie odpryskuje.
Wady
Nieodpowiedni do małych mieszkań: Produkt nie jest polecany do małych mieszkań. Wynika to z tego, że jest to model wolnostojący, więc zajmuje on zdecydowanie więcej miejsca niż sprzęt przeznaczony do montażu na ścianie.
Design: Nie każdemu podoba się wygląd biokominka. Grupa osób uważa, że jest on zbyt prosty (mało designerski).
Przewodnik zakupowy – Jaki biokominek kupić?
Jeżeli nie możesz zamontować w swoim domu tradycyjnego kominka, zastanów się nad zakupem modelu ekologicznego. Nie wymaga on podłączania do systemu wentylacyjnego, wystarczym że pomieszczenie jest wentylowane. Nie masz pewności, jaki biokominek wybrać? Wszystkiego dowiesz się po lekturze poradnika zakupowego.
Sposób montażu
Biorąc pod uwagę sposób montażu, możemy wyróżnić trzy rodzaje biokominków: wolnostojące, wiszące oraz do zabudowy. Te pierwsze, jak sama nazwa wskazuje, można ustawić w dowolnym miejscu, niekoniecznie przy ścianie, jak również przenosić z miejsca na miejsce. Tego typu piecyki są praktyczne, wśród nich możemy znaleźć na tyle małe modele, że nadają się nawet do postawienia na stole. Nie generują one dużej ilości ciepła, za to są świetną dekoracją. Kominki wiszące są nieco trudniejsze w montażu, ponieważ wymagają wywiercenia kilku otworów w ścianie. Modele te można zawiesić w dowolnym miejscu, nie ograniczają one znacząco wolnej przestrzeni, więc dobrze sprawdzają się w mniejszych pomieszczeniach. Biokominki do zabudowy swoim wyglądem przypominają nieco tradycyjne piecyki. Nierzadko takie modele są przystosowane do montażu w narożniku. Ich zaletą jest to, że komora paleniska jest ukryta w niszy i zabudowana tak, aby płonący ogień był dobrze widoczny.
Zamknięte czy otwarte palenisko?
Biokominki są dostępne w wersji z zamkniętym, jak również otwartym paleniskiem. Co prawda szyba może ograniczać ilość ciepła generowanego do pomieszczenia, ale jest to bezpieczniejsze rozwiązanie w domach zamieszkiwanych przez małe dzieci i zwierzęta. W otwartym palenisku płomienie nie są osłonięte i zbliżenie się do nich na zbyt małą odległość może skończyć się poparzeniem. Podczas podejmowania decyzji, jaki jest najlepszy biokominek, pod uwagę warto wziąć kwestię bezpieczeństwa domowników.
Materiał wykonania
Obudowa piecyków ekologicznych przeważnie jest wykonana ze stali nierdzewnej, dlatego wykazuje odporność na korozję. Jest ona malowana proszkowo na różne kolory, z łatwością znajdziemy model pasujący do reszty wyposażenia wnętrza. W drzwiczkach kominka powinna znaleźć się żaroodporna szyba, odporna na stłuczenia i łatwa do utrzymania w czystości. Są też modele z obudową z płyty MDF i ceramicznym frontem, które prezentują się równie elegancko. Najistotniejsze jest to, aby piecyk nie był podatny na uszkodzenia mechaniczne.
Wydajność
Co prawda biokominek nie sprawdza się jako główne źródło ciepła w domu, ale po rozpaleniu ognia w palenisku temperatura w pomieszczeniu zwykle podnosi się o kilka stopni Celsjusza. Wydajność piecyka uzależniona jest od jego sprawności cieplnej (wyrażanej w procentach) oraz mocy grzewczej. W przypadku mniejszych modeli będzie to nie więcej niż ok. 3000 W, ale są i znacznie mocniejsze biokominki, ponad 8000 W. Co więcej, niektóre piecyki dają możliwość regulacji mocy grzewczej w określonym zakresie, a to pozwala na samodzielne decydowanie o efektywności ogrzewania pomieszczenia.
Wymiary i waga
Sprawdzając całkowite wymiary piecyka, możemy się upewnić, że uda nam się go zamontować we wcześniej wybranym miejscu. Standardowo wysokość biokominków nie przekracza 100 cm, podobnie jak szerokość. Ich waga zwykle mieści się w zakresie od kilku do kilkudziesięciu kilogramów (jednak czasami przekracza 100 kg). Im cięższy model wybierzemy, tym trudniejszy może okazać się jego montaż (nierzadko samodzielnie zamocowanie go nie jest możliwe).
Paliwo
Do palenia w biokominku jest nam potrzebny bioetanol. Może mieć on żelową lub płynną postać. To bezzapachowe biopaliwo, które w procesie spalania zmienia się w parę wodną i niewielką ilość dwutlenku węgla. Płynny bioetanol jest sprzedawany w butelkach o pojemności od 1 l do 5 l, a żelowy w puszkach, przeważnie ok. 0,5 l. To, jak dużo paliwa zużyjemy, uzależnione jest przede wszystkim od wielkości ustawionego płomienia, a także pojemności bioładowarki. Czasami jest to 0,2 l, a niekiedy znacznie więcej, nawet 2 l. Średnio litr bioetanolu wystarcza na minimum 1, a maksimum 6 godzin palenia.
Bezpieczeństwo
Jeżeli biokominek jest używany zgodnie z zaleceniami producenta, nie trzeba obawiać się o bezpieczeństwo swoje i pozostałych domowników. Ostrożność trzeba zachować przede wszystkim podczas dodawania biopaliwa do paleniska. Zaleca się, aby dolewać nie więcej niż 50% pojemności bioładowarki, to zapobiega przypadkowemu rozlaniu się bioetanolu na skutek przewrócenia piecyka. Ważne jest też to, aby nie uzupełniać braku paliwa, kiedy palenisko jest wciąż gorące, gdyż grozi to wybuchem. Najlepszy biokominek ma w komplecie specjalny lejek, który znacząco ułatwia wlewanie bioetanolu.
Design
Niektóre biokominki wyglądają nowocześnie, inne natomiast dobrze pasują do klasycznie urządzonych wnętrz. Piecyki są zróżnicowane pod względem designu, dlatego z pewnością każdy z nas znajdzie coś dla siebie. Bardzo często do biokominka dołączone są akcesoria, które dodają mu elegancji. Mogą to być np. kamienie dekoracyjne do paleniska czy ceramiczne polana imitujące drewno.
Biokominki w dobrych cenach
Za mały biokominek, który można postawić na półce lub stoliku, zapłacimy nie więcej niż 400 zł. Jeżeli interesuje nas znacznie większy piecyk, musimy przygotować się na wydatek rzędu nawet 1500 zł. Czynniki, które mają wpływ na cenę tego typu produktów, to przede wszystkim: marka, materiał wykonania, wymiary oraz design.
FAQ
P1: Czy biokominek daje ciepło?
Biokominki przeważnie traktuje się głównie jako elegancki element dekoracyjny wnętrza. Jednak okazuje się, że mogą one również ogrzewać pomieszczenie, a tym samym zwiększać komfort przebywania w nim. Co prawda modele bio nie są tak efektywne, jak tradycyjne kominki, ale świetnie sprawdzają się w pokojach o niewielkim metrażu i takich, gdzie nie ma odpowiedniej instalacji kominowej.
P2: Biokominek – jak działa?
Biokominek nie wymaga ciągłego dokładania drewna, pelletu czy węgla. Jest on zasilany bioetanolem. To specjalny rodzaj paliwa produkowany na bazie alkoholu, może mieć postać żelu lub płynu. Biokominek nie wydziela zapachu i dymu, do jego pracy potrzebny jest tlen. Biopaliwo jest spalane niemal w 100%, a powstająca energia cieplna jest w całości oddawana do otoczenia.
P3: Ile ciepła daje biokominek?
To, ile ciepła zapewni nam biokominek, zależy przede wszystkim od jego mocy. Standardowo mieści się ona w zakresie od 1000 W do 3000 W. Wiele osób uważa, że bio modele są mało efektywne, niemniej jednaśrednio k zapewniają one tyle ciepła, co zwykły grzejnik w instalacji C.O. Z pomocą biokominka możemy ogrzać pomieszczenie o metrażu do 30 m2.
P4: Jak zrobić biokominek?
Możemy samodzielnie zrobić biokominek, zwłaszcza kiedy w domu mamy już zamontowany tradycyjny kominek. Nie powinno to zająć zbyt dużo czasu. To, co jest przy tym nieuniknione, to zakup odpowiedniego paleniska. Następnie musimy je zamontować wewnątrz wkładu kominka. Możemy dodatkowo uszczelnić komin i zdemontować szybę w drzwiczkach, aby do pomieszczenia trafiało więcej ciepła.
P5: Jak rozpalić biokominek?
Rozpalanie biokominka jest na tyle proste, że nikomu z nas nie powinno to sprawić problemu. Polega to na napełnieniu zbiornika biopaliwem i zapaleniu go, najlepiej przy pomocy długiej zapałki lub zapalarki. Jeśli zachowamy ostrożność, z pewnością unikniemy poparzenia. Gdy w czasie napełniania zbiornika przypadkowo rozlejemy bioetanol, musimy go wyczyścić. Uważajmy też, aby nie wlać zbyt dużo biopaliwa. Jego ilość nie może przekraczać linii maksimum, która jest umieszczona na pojemniku. Pamiętajmy, aby nie dodawać bioetanolu do rozgrzanego paleniska. Grozi to gwałtownym rozpaleniem płomienia, a nawet wybuchem, co może doprowadzić do pożaru i rozległego poparzenia ciała. Gdy kominek zgaśnie, a chcemy go ponownie rozpalić, musimy poczekać, aż palenisko ostygnie.
P6: Ile kosztuje biokominek?
Cena biokominka jest uzależniona od kilku czynników. Mowa tu nie tylko o samym producencie, ale również o całkowitych wymiarach, materiale wykonania czy designie. Za najmniejsze modele przeciętnie trzeba zapłacić ok. 200 zł lub nieco mniej, co oznacza, że są tańsze niż tradycyjne kominki. Jednak cena za niektóre produkty może przekraczać kwotę 1000 zł, dotyczy to w szczególności dużych i wolnostojących (choć także wiszących) modeli renomowanych marek. W podobnej kwocie dostępne są kominki portalowe, które swoim wyglądem przypominają nieco te zwykłe.
P7: Ile spala biokominek?
To, jak długo będzie palić się biopaliwo w kominku bio, uzależnione jest od rodzaju palnika. W tej kwestii istotne znaczenie ma również to, jaki jest stopień otwarcia dopływu paliwa do paleniska. Przeciętnie 1 l bioetanolu spala się w ciągu 3, maksymalnie 6 godzin, zależnie od wielkości płomienia, a więc i mocy biokominka. Wynika z tego, że nie wydamy zbyt dużo na biopaliwo, jeśli nie będziemy zbyt często rozpalać ognia w palenisku. Niemniej jednak w sytuacji, gdy kominek jest dla nas dodatkowym źródłem ciepła w domu, zużycie bioetanolu będzie stosunkowo duże i musimy kupić jego większą ilość.
Biokominek – co to jest?
Kominek jest piękną dekoracją wnętrza, ale nie każdy z nas ma możliwość zamontowania go w domu, zwłaszcza w mieszkaniu w bloku. Z tego względu coraz większą popularnością cieszą się biokominki, niewymagające choćby podłączenia przewodu, który umożliwiałby odprowadzanie spalin. Poniżej wyjaśniamy, czym właściwie jest i w jaki sposób działa biokominek.
Czym jest kominek bio?
Biokominek to specyficzny rodzaj kominka, który jest zasilany specjalnym biopaliwem, a nie drewnem, węglem czy brykietem. To sprawia, że można zamontować go w dowolnym pomieszczeniu w domu, bez konieczności tworzenia rozbudowanej instalacji. Wystarczy zadbać o to, aby pokój był odpowiednio wentylowany. Biopaliwo, czyli bioetanol, jest dostępniy w płynie i w żelu, spala się niemal w 100%. Podczas procesu spalania powstają niewielkie ilości pary wodnej oraz dwutlenku węgla. Aby się ich pozbyć, wystarczy regularnie wietrzyć pomieszczenie. Do prawidłowej pracy biokominka potrzebny jest tlen, dlatego niekiedy przy jego montażu koniecznością jest np. lekkie rozszczelnienie okien.
Czy biokominek jest bezpieczny?
Jeżeli będziemy przestrzegać kilku podstawowych zasad, biokominek na pewno nie będzie zagrażał bezpieczeństwu domowników. Poza wietrzeniem pomieszczenia, ważne jest też zachowanie ostrożności podczas dodawania paliwa do paleniska. Bioetanol możemy dolewać tylko wtedy, gdy kominek jest wygaszony i chłodny. Jeśli ogień już się wypalił, a my znowu chcemy go rozpalić, musimy odczekać, aż palenisko będzie zimne. Inaczej podczas dolewania biopaliwa możemy się poparzyć lub spowodować pożar na skutek niespodziewanego wybuchu łatwopalnych oparów. Jeśli bioetanol się rozlał, przed rozpaleniem kominka musimy go starannie wytrzeć.
Aby nie narażać siebie czy swoich bliskich na niebezpieczeństwo, musimy też wybierać dobrej jakości biopaliwo i właściwie je przechowywać. Nie zaleca się m.in. kupowania bioetanolu, który nie jest przeznaczony do spalania w kominku. Ta mieszanka etanolu z benzyną, która przyczynia się do powstawania sadzy, poza tym może nagle wybuchnąć. Ponieważ biopaliwo jest cieczą łatwopalną, powinniśmy przechowywać ją z dala od źródeł ognia i w takim miejscu, aby nie miały do niego dostępu dzieci oraz domowe zwierzęta.
Z czego wykonuje się biokominki?
Do produkcji biokominków wykorzystuje się kilka różnych materiałów. Najczęściej spotykane to: szkło, stal nierdzewna, beton, kamień i płyta MDF. Ma to wpływ nie tylko na wygląd produktu, ale i jego wytrzymałość. Wiele osób nie wie, jaki biokominek jest polecany pod względem solidności. Najważniejsze jest to, aby wybrać model z odporną na działanie wysokich temperatur obudową. Mimo że nie ma ona bezpośredniego kontaktu z paleniskiem, jej konstrukcja musi zapewniać bezpieczeństwo używania kominka.
Jakie są zalety i wady biokominków?
Kominek na biopaliwo może mieć każdy z nas. Tak jak już zostało wspomniane, nadaje się on do montażu w domu jednorodzinnym i bloku. Poza tym jest dużo produktów kosztujących mniej niż 1000 zł, więc zakup biokominka nie powinien nadwyrężyć domowego budżetu. To oryginalna ozdoba wnętrza, a palący się w palenisku ogień dodaje pomieszczeniu przytulności i niepowtarzalnego klimatu. Nie można zapomnieć również o tym, że biopaliwo jest przyjazne dla środowiska. Jednak kominki bio nie są pozbawione wad. Nie sprawdzają się one jako główne źródło ciepła w domu, gdyż ich moc grzewcza jest zbyt mała. Poza tym regularne wietrzenie pomieszczenia może stać się nieco uciążliwe, zwłaszcza w mroźne dni i wieczory. To jednak konieczność, aby zapewnić sobie bezpieczeństwo.
Dodaj komentarz
0 KOMENTARZ