Biokominek jest ciekawą alternatywa dla tradycyjnych kominków, bo można go używać również w mieszkaniach w bloku oraz domach, w których zastosowanie tradycyjnego rozwiązania nie jest możliwe. Ogień, który obserwujemy w biokominku nadaje pomieszczeniu przytulnego charakteru, a przy okazji nie wydziela dymu, ani innych, szkodliwych odpadów, które dodatkowo powodują bałagan na podłodze.
Regulacje prawne dotyczące biokominków
Użytkowanie biokominków jest regulowane przez przepisy zawarte w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury. Znajdziesz tam między innymi wytyczne odnośnie budynków i ich usytuowania. Np. kominki opalane drewnem z otwartym paleniskiem lub zamkniętym wkładem mogą być instalowane tylko w budynkach jednorodzinnych, ewentualnie w zabudowie zagrodowej, a także niskich budynkach jednorodzinnych. Biokominki są doskonałą alternatywą dla tradycyjnych kominków, ponieważ ich używanie nie wymaga zgody żadnego z organów administracyjnych, takich jak np. wspólnota mieszkaniowa.
Zasada działania biokominka
Biokominki wytwarzają energię cieplną za sprawą paliwa, a nie, tak jak w przypadku tradycyjnych kominków, drewna lub innego rodzaju opału. Biopaliwo ma postać żelową lub płynną i jest nieco droższe niż brykiet czy węgiel.
Ze względu na typ stosowanego opału biokominki nie produkują sadzy, popiołu ani spalin. Badania dowodzą, że 5 godzin palenia biokominka wyzwala podobną ilość dwutlenku węgla wydychaną przez trzy dorosłe osoby.
Poszczególne elementy biokominka są wykonane ze stali nierdzewnej, ceramiki, płyty MDF oraz szkła hartowanego. Są one pokryte farbą odporną na wysokie temperatury.
Palnik na etanol wypełniony paliwem zapalamy za pomocą zapalniczki. Jeśli chcesz wygasić płomień, wystarczy, że odetniesz dopływ tlenu zakrywając pokrywą wierzch kominka. Zrobisz to za pomocą specjalnej rączki, która służy również do regulacji płomienia. Pozostaw zasuniętą pokrywę do momentu, kiedy znów zechcesz rozpalić ogień w kominku.
Różnice pomiędzy biokominkiem a kominkiem elektrycznym
Montaż biokominków jest niemal tak samo prosty, jak montaż kominków elektrycznych. Poza tym jakość płomienia pochodzącego z biokominków jest znacznie wyższa niż tego, który jest emitowany z modelu elektrycznego. W obu przypadkach nie trzeba montować rur odprowadzających spaliny, jednak kominki elektryczne nie są tak mobilne, jak biokominki. Urządzenia elektryczne trzeba montować zawsze w okolicy kontaktu. Natomiast, w zależności od wielkości Twojego biokominka, będziesz mógł go zabrać ze sobą niemal wszędzie. Zdaniem niektórych, wadą biokominka jest to, że nie można obsługiwać go za pomocą pilota, tak jak dzieje się to w przypadku kominków elektrycznych. Musisz ustawiać ręcznie intensywność płomienia. Nie sposób jednak nie docenić klimatu, jaki tworzy biokominek.
Biokominki wolnostojące
Jeśli zależy Ci na pełnym palenisku, zdecyduj się na biokominek wolnostojący. Ma on również stabilną podstawę. Jest on też prosty w obsłudze, co jest dużą zaletą dla osób mało zaawansowanych technologicznie. Wygląd biokominków zwykle idealnie pasuje do pomieszczeń urządzonych w nowoczesnym stylu. Montaż modeli tego typu nie jest zbyt skomplikowany.
Wiszące biokominki
Często biokominki są użytkowane na zewnątrz, zawieszone nisko nad podłogą lub na ścianie będąc jednocześnie źródłem światła. Wiszące modele są łatwe w montażu, niezwykle funkcjonalne i stanowią niewątpliwą ozdobę altany, ogrodu lub tarasu.
Narożne biokominki
Niektórzy potrzebują dostępu do paleniska z dwóch stron. Interesującym rozwiązaniem dla nich będzie z pewnością biokominek narożny. Zdaniem kupujących to wspaniałe i niezwykle praktyczne rozwiązanie, często stosowane w pomieszczeniach, gdzie rozkład ścian nie jest regularny.
Stołowe biokominki
Dla osób, które chcą móc zabrać swój biokominek ze sobą zarówno do domu, jak i do ogrodu polecane są modele stołowe. Doskonale sprawdzą się one podczas grilla lub wieczoru z książką w ogrodzie.
Wkłady do biokominka
Niektórzy kupujący nie są do końca zdecydowani, na jakim biokominku zależy im najbardziej. Dlatego też takie osoby decydują się na zakup samego wkładu, by np. samodzielnie zaprojektować do niego zabudowę.
Uniwersalna propozycja do każdego rodzaju wnętrza
Niezależnie, jak dużą przestrzenią w domu dysponujesz, biokominek jest odpowiedni do każdego rodzaju wnętrza. Jego instalacja nie wymaga przewodów, kucia w ścianach ani wzywania specjalistów. Masz więc bardzo duże pole manewru, jeśli chodzi o aranżację kącika, w którym planujesz ustawić kominek.
Biokominki podnoszą temperaturę pomieszczenia od około 2 do około 5 stopni. Nie mogą więc one być użytkowane jako jedyne źródło ciepła, zwłaszcza w wyjątkowo mroźne zimy. Na rynku pojawiają się stopniowo modele zwane biokominkami III generacji, które łączą w sobie właściwości kominka konwekcyjnego, jak również pieca akumulacyjnego – to oznacza, że ich moc grzewcza jest dość duża. Spaliny z paleniska wkładu są usuwane kanałami ceramicznymi lub krążkami nasadowymi, które przechowują ciepło nawet do kilku godzin.
Używając biokominka powinieneś pamiętać o kilku ważnych rzeczach – między innymi o regularnym wietrzeniu pomieszczenia, w którym znajduje się wybrany przez Ciebie model.
Dodaj komentarz
0 KOMENTARZ