Ranking 11 najlepszych termostatów w 2019

Ostatnio aktualizowane: 06.12.19

 

Termostat – Poradnik zakupowy, ranking i test

 

Jeśli chcesz wiedzieć, co wybierają inni konsumenci, podpowiadamy, że jednym z popularniejszych modeli jest Viessmann E200. Ten termostat pokojowy łatwo się obsługuje, co jest ważne dla osób, które nie znają się za bardzo na technologii. Najczęściej wspominaną funkcją jest zapamiętywanie temperatur. Dzięki niej nie musisz wyszukiwać odpowiedniej wartości, będzie ona widniała na wyświetlaczu przez cały czas. Warto też powiedzieć coś o samym wyświetlaczu, który jest wyraźny i nawet osoby niedowidzące widzą na nim wszystkie cyferki. Innym ciekawym urządzeniem jest De Dietrich 710434701. Z kolei ten sprzęt jest łatwy w montażu nawet dla osób, które nigdy wcześniej nie montowały urządzeń tego typu. Termostat działa precyzyjnie, pokazuje na wyświetlaczu aktualną temperaturę oraz pożądaną temperaturę.

 

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

 

 

11 najlepszych termostatów. Opinie w 2019 roku

 

Planujesz zaopatrzyć się w termostat, lecz nie wiesz, jaki produkt wybrać? Ten ranking termostatów rozwieje wszystkie wątpliwości. Przeczytaj dokładnie poniższe opisy, opisaliśmy wyłącznie sprzęt, który został już sprawdzony i uznany przez konsumentów. 

 

Termostat pokojowy

 

1. Viessmann termostat pokojowy E200 7146457

 

Osobom szukającym prostego sprzętu, który dodatkowo można łatwo ustawić, polecamy Viessmann E200, termostat pokojowy z zegarem. Po zakupie urządzenia wystarczy je jedynie ustawić, nie trzeba wprowadzać żadnych danych. Model ma kształt małego prostokąta. Ten termostat pokojowy jest zasilany bateriami. 

Wiele osób jest zadowolonych z łatwej obsługi modelu. Na obudowie znajdują się 4 przyciski (dwa z nich służą do zmiany temperatury). Przydatną funkcją jest zapamiętywanie najczęściej ustawianych temperatur. Termostat zapamiętuje też porę zmiany temperatury. Oznacza to, że temperatura będzie się zmieniać właśnie w tym momencie, w którym została zmieniona wcześniej. Nawet jeżeli w Twoim domu będzie awaria prądu, to urządzenie zapamięta godzinę oraz wcześniejsze ustawienia, a po podłączeniu do prądu dane nadal dane będą aktualne. 

Wyświetlacz jest jednym z najczęściej docenianych elementów prezentowanego sprzętu. Jest on wystarczająco duży, aby można było łatwo odczytać z niego temperaturę. Z kolei funkcja “optymalny start” sprawia, że termostat pokazuje dokładny czas, w którym pomieszczenie ogrzeje się do danej temperatury (jest dostępna po kilku dniach użytkowania). Co mówią opinie o termostatach tej marki? Użytkownikom podoba się regulator czasowy, dzięki któremu możesz zaprogramować sprzęt tak, aby w domu było ciepło wtedy, kiedy chcesz. Warto wspomnieć o blokadzie, która nie pozwala dzieciom na zmianę ustawień. 

 

 

 

 

2. De Dietrich Termostat Pokojowy Modulujący 710434701

 

De Dietrich 710434701 to termostat, który można podłączyć do kotła i w efekcie łatwo kontrolować, jaka temperatura panuje w danym pomieszczeniu. Wielu osobom podoba się to, że sprzęt łatwo się montuje i ustawia. W tylnej części termostatu znajdują się elementy pomocnicze, a w zestawie użytkownicy znajdą elementy do prawidłowego zamontowania sprzętu. Warto wiedzieć, że ten termostat pokojowy jest zasilany sieciowo. 

Model może znajdować się w widocznym miejscu, ponieważ wygląda estetycznie i nie zabiera zbyt dużo miejsca na ścianie. Temperatura robocza urządzenia wynosi od 0 st. C do 40 st. C. Montaż termostatu nie sprawia problemu, a pomaga w tym dobrze napisana instrukcja obsługi. 

Model przejrzyście wyświetla aktualną temperaturę w pomieszczeniu. Cyferki są na tyle duże, że wystarczy jedno spojrzenie, aby od razu odczytać temperaturę. Zmiana temperatury nie stanowi żadnego problemu. Wielu osobom podoba się nastawa przeciw zamarzeniowa, dzięki której kontrola temperatury w pomieszczeniu nie jest wymagająca. Można również wybrać maksymalną temperaturę ogrzewania, więc w pokoju nie będzie zbyt ciepło. Użytkownikom podoba się również to, że obudowa modelu jest solidnie wykonana i nie ulega zniszczeniu. 

 

 

 

 

Termostat grzejnikowy

 

3. Zestaw startowy Home Danfoss Link  + 3 x Connect 014G0501

 

Zaawansowanym technologicznie osobom polecamy Danfoss Link  + 3 x Connect 014G0501, termostat grzejnikowy z trzema regulatorami temperatury. Wiele osób chwali sprzęt za to, że jego obsługa jest intuicyjna. Ekran jest dotykowy, więc wszystkie opcje można wybrać, dotykając ekran. Co ciekawe, na ekranie podczas wybierania opcji pojawiają się wskazówki. 

Istnieje również możliwość pobrania aplikacji, z pomocą której również można wybrać odpowiednie opcje, nawet jeżeli nie ma Cię w domu. W rezultacie możesz zmienić temperaturę w najbardziej dogodnym dla siebie momencie. Termostat grzejnikowy ma w zestawie 3 regulatory temperatury, więc możesz decydować o temperaturze w każdym pomieszczeniu z osobna. Każdy z regulatorów pokazuje dokładną temperaturę w danym pomieszczeniu. Warto dodać, że panel sterujący może obsługiwać nawet 30 regulatorów (możesz je dokupić według potrzeb). 

Użytkownik ma kilka trybów pracy do wyboru. Jednym z nich jest tryb wakacyjny, dzięki któremu można oszczędzić energię. Energia jest również oszczędzana dzięki możliwości zamontowania osobnych regulatorów temperatury. Możesz łatwo ustawić niższą temperaturę w pomieszczeniach, w których zazwyczaj się nie przebywa. Warto dodać, że ten termostat do grzejnika wygląda estetycznie i z pewnością nie zepsuje wyglądu żadnego pomieszczenia. 

 

 

 

 

4. Danfoss Elektroniczny termostat grzejnikowy Connect 4 28 stopni C 014G0541

 

Danfoss Connect 4 to głowica termostatu. Jedną z zalet prezentowanego sprzętu jest duża dokładność nastawowa temperatury, wynosi ona 0,5 st. C. Sprzęt jest zasilany bateriami, a producent szacuje, że dołączona do zestawu bateria będzie działać przez co najmniej 2 lata. 

Osobom korzystającym z regulatora najbardziej podoba się funkcja zapamiętywania czasów nagrzewania. Po pewnym czasie użytkowania sprzętu nie musisz już wybierać wciąż tej samej temperatury, urządzenie ją zapamięta. Nie bez znaczenia jest również możliwość ustawienia przerwy w ogrzewaniu. W ten sposób możesz zaoszczędzić na energii zużywanej na ogrzewanie. Regulator można podłączyć do prawie każdego zaworu grzejnikowego, więc nie trzeba się martwić trudnym montażem. Z kolei połączenie z regulatorem nadrzędnym może się odbywać bezprzewodowo. 

Na małym, okrągłym ekranie widać aktualną temperaturę w pomieszczeniu, a także poziom naładowania baterii. W rezultacie możesz łatwo kontrolować urządzenie. Ten termostat ma zabezpieczenie przed dziećmi, więc nie będą one mogły zmieniać ustawień. Użytkownikom podoba się też funkcja otwartego okna, dzięki której urządzenie szybko przestaje działać i informuje użytkowników o tym sygnałem. W korzystaniu z modelu pomaga również funkcja ustawienia temperatury minimalnej i maksymalnej. 

 

 

 

 

Termostat elektroniczny

 

5. DEVIreg Elektroniczny termostat dotykowy Touch 140F1064

 

DEVIreg™ Touch to termostat dostępny w 3 kolorach: śnieżnobiałym, czarnym i białym. Możliwość wyboru koloru daje nam poczucie, że producent troszczy się nie tylko o odpowiednie działanie sprzętu, ale także jego wygląd. Model pasuje do eleganckich pomieszczeń. Prezentowany termostat najlepiej sprawdza się w przypadku ogrzewania podłogowego. Zaletą zestawu jest to, że sprzęt może być podłączony pod każdą podłogę, nieważne, czy jest to linoleum, terakota czy płytki. Montaż nie jest skomplikowany. 

Ten termostat elektroniczny ma dotykowy ekran, z którego pomocą można go obsługiwać, wystarczy wybrać odpowiednią opcję wyświetlającą się na nim. Użytkownikom bardzo podoba się funkcja otwartego okna. Dzięki niej nie musisz się martwić, że model będzie pobierał energię w niewłaściwym momencie. Warto wspomnieć, że modelem można sterować z pomocą aplikacji, co znacznie ułatwia jego obsługę osobom, które lubią technologię. Poza tym można zmieniać temperaturę, nawet przebywając poza domem. 

Model jest wyposażony w timer, dzięki któremu można zdecydować o godzinach włączania i wyłączania urządzenia. Wiele osób docenia to, że ten dobry termostat jest starannie wykonany. Można go umieścić w najdogodniejszym miejscu i nie trzeba martwić się, że zostanie on uszkodzony (np. na skutek upadku). Warto dodać, że wybranie odpowiednich opcji jest łatwe, tak samo jak montaż urządzenia.

 

 

 


Danfoss termostat

 

6. Danfoss Link Termostat Pokojowy 014G0581

 

Danfoss Link 014G0581 to termostat, z którego na pewno będziesz zadowolony. Jest to model pokojowy, zasilany akumulatorowo. Wiele osób uważa, że produkt jest dobrze wykonany, termostat Danfoss jest odporny na działanie wilgoci oraz kurzu. Możesz być pewien, że sprzęt będzie działał przez długi czas. Maksymalny zasięg urządzenia wynosi 30 m, więc głowica może być umieszczona z dala od termostatu.

Na wyświetlaczu czujnika temperatury można zobaczyć nie tylko aktualną temperaturę, ale też tę żądaną. To daje kontrolę nad tym, jaka temperatura panuje w danym pomieszczeniu. Warto dodać, że wyświetlacz jest podświetlany, więc wystarczy jedno spojrzenie, aby można było odczytać temperaturę. Test termostatów wykazał, że sprzęt szybko przekazuje wiadomości o temperaturze głowicy, która porównuje wyniki z innymi pomieszczeniami.

Użytkownikom najbardziej podoba się to, że obsługa urządzenia jest łatwa. Wystarczy wybrać odpowiednią opcję na samym sprzęcie lub w ściągniętej wcześniej aplikacji, wszystko zależy od tego, co preferujesz. Zaletą termostatu jest to, że jest on solidnie wykonany i można go łatwo zamontować przy każdym grzejniku. Montaż oraz demontaż nie jest dla użytkowników żadnym wyzwaniem.

 

 

 

 

Termostat do bojlera

 

7. Grzałka Do Bojlera Kospel 2000W 2 kW 6/4 Termostat

 

Na naszej liście zdecydowaliśmy się umieścić Kospel 2000W, czyli grzałkę do bojlera. Rozmiar gwintu wynosi 6/4. Zakres regulacji temperatury wynosi od 5 st. C do 66 st. C. Urządzenie jest zupełnie bezpieczne, co zostało potwierdzone przez liczne certyfikaty (np. certyfikat Unii Europejskiej). Długość przewodu zasilającego wynosi 1,5 m, możesz więc podłączyć go do najbliższego gniazdka. Termostat można łatwo podłączyć do dowolnego bojlera.

Wielu osobom podoba się to, że sprzęt wygląda nowocześnie i ma ładny design. Nawet jeśli zdecydujesz się umieścić go w widocznym miejscu, nie musisz się martwić, że będzie burzył harmonię wnętrza. Ważnym aspektem tego produktu jest jego bezpieczeństwo. Jest on wyposażony w dwutorowe zabezpieczenie. W razie awarii zostaje on od razu odłączony od zasilania. Jeżeli wszystko jest w porządku, termostat do bojlera zaczyna działać normalnie.

Moc grzałki wynosi 2000 W. Użytkownicy często wspominają o łatwej zmianie temperatury. Termostat jest wyposażony w pokrętło, które można przekręcać w obie strony. Zaznaczono na nim kolorem niebieskim i czerwonym, jaka temperatura będzie odpowiednia, do mycia naczyń lub do mycia się pod prysznicem. 

 

 

 

 

Termostat do lodówki

 

8. Termostat do lodówki Polar CZ235 280 300 340 TS177

 

Jeżeli szukasz dobrego termostatu do lodówki, to polecamy Ci POLAR CZ235 280 300 340 TS177. Długość kapilary produktu wynosi 85 cm. Za największą zaletę sprzętu użytkownicy uważają to, że łatwo się go montuje. Nie musisz mieć zdolności, aby móc wymienić stary termostat do lodówki na nowy. 

Według opinii wielu użytkowników prezentowany sprzęt jest wytrzymały. Zanim znowu go wymienisz z pewnością minie bardzo dużo czasu. Możesz też być pewien, że urządzenie będzie działało poprawnie. Warto zwrócić uwagę na zakres regulacji temperatur, który wynosi od 3,5 st. C do – 8 st. C oraz od 3,5 st. C do -18 st. C, w zależności, jaki tryb wybierzesz. Sprzęt jest kompatybilny z wieloma lodówkami Polar, co jest cenione przez dużą ilość użytkowników.

Kupujący uważają, że ten dobry i tani termostat do lodówki dobrze spełnia swoje zadanie. Z jego pomocą każda lodówka będzie działała poprawnie, a mrożenie produktów nie będzie trudne. Dodatkowo po ustaleniu odpowiedniej temperatury termostat bardzo szybko reaguje.

 

 

 

 

Termostat wifi

 

9. Termostat WiFi Smart Home inteligentny Ferguson FS1TH

 

Urządzenie, które będzie swoistym pośrednikiem pomiędzy wentylacją, klimatyzacją oraz ogrzewaniem domowym to Ferguson FS1TH. Z jego pomocą możesz łatwo połączyć termostat z urządzeniem (musi mieć jednak możliwość łączności Wi-Fi) i aby sterować nim, nie musisz podchodzić do samego sprzętu, tylko do termostatu. Jest to wygodne rozwiązanie, które zyskało uznanie wielu osób, podoba im się łatwa obsługa, dzięki której możesz sterować nie tylko urządzeniem, ale również sprzętami, które są do niego podłączone.

Wyświetlacz pokazuje aktualną temperaturę oraz tryby, z których można skorzystać, nie brakuje też informacji o dacie, czasie, czy temperaturze, której żądamy. Można również uruchomić funkcję wentylatora oraz zobaczyć, czy urządzenie działa (wskaźnik działania, czyli zielona lampka). Obok wyświetlacza znajduje się pokrętło, które służy do zmiany temperatury. Korzystanie z niego nie jest skomplikowane, wystarczy je przekręcić w różne strony.

Ten termostat W-Fi jest niewielki, powieszony w widocznym miejscu nie będzie zwracał na siebie uwagi. Model możesz ustawić w dogodnym dla Ciebie miejscu lub zamontować na ścianie. Jeżeli wybierzesz drugą opcję, to nie musisz się martwić, ponieważ montaż jest łatwy. Dodatkowo warto zauważyć, że sprzęt jest solidnie wykonany i może być zamontowany nawet w miejscu, w którym jest narażony na działanie słońca oraz innych warunków atmosferycznych.

 

 

 

 

Termostat bimetaliczny

 

10. Termostat bimetaliczny KSD301 10A/250V 180C NC

 

KSD301 10A/250V 180C NC to jeden z chętniej wybieranych termostatów. Jest to sprzęt, który zebrał wiele pozytywnych komentarzy. Jest on niewielki, zmieści się do każdego urządzenia, nawet do takich, które są bardzo małe. Warto dodać, że montaż urządzenia nie jest skomplikowany, nie trzeba znać się na majsterkowaniu. Wystarczy zlokalizować element do wymiany, a potem włożyć na jego miejsce nowy.

Termostat jest bardzo dobrze wykonany, a materiałem jego wykonania jest ceramika. Jest ona bardzo trwała, wysokie oraz niskie temperatury nie sprawiają, że zostaje on uszkodzony. Oznacza to, że można go zamontować w każdym sprzęcie, który potrzebuje nowego termostatu, nawet w takim, który jest zainstalowany w bardzo zimnym lub ciepłym pomieszczeniu.

Ten termostat bimetaliczny włącza się, gdy temperatura urządzenia osiągnie 180 st. C, wtedy zaczyna działać i chłodzić dane urządzenie. Sprzęt dobrze spełnia swoje zadanie i nie dopuszcza do zagotowania się wody w urządzeniu, w którym jest wbudowany, co jest bardzo ważne dla wszystkich użytkowników. Dla konsumentów, którzy już zdążyli zaopatrzyć się w prezentowany produkt, jest też ważne to, że jest on solidnie wykonany i nie ulega awarii.

 

 

 

 

Termostat do pieca

 

11. Termostat regulator temp do pieca pizzy EGO 55.19082.802

 

Termostat do pieca, który chcemy polecić to EGO 55.19082.802. Jest on głównie przeznaczony do pieców do pizzy, lecz równie dobrze można go zamontować w modelu, który nie służy wyłącznie do wypieków tego typu. Czujka ma 228 mm długości, z kolei długość trzpienia to 24 mm. Kapilara ma długość 870 mm. Sprzęt jest wyposażony w dwa styki.

Użytkownikom najbardziej podoba się to, że urządzenie jest bardzo dobrze wykonane. Obudowa została wyprodukowana z krzemionki, a jest to materiał, który nie ulega łatwo zniszczeniu i jest odporny na działania bardzo wysokich temperatur. Krzemionka jest również materiałem odpornym na wstrząsy, więc jeśli często przestawiasz urządzenie, w którym będzie zamontowany termostat, nie musisz się bać, że zostanie on w pewien sposób uszkodzony.

Użytkownikom bardzo podoba się to, że montaż termostatu nie stanowi żadnego problemu. Cały proces wymiany nie jest trudny i można to zrobić samodzielnie. Model jest kompletny, nie musisz dokupować niczego, aby pomyślnie zakończyć proces montażu. Użytkownicy uważają, że prezentowany przez nas termostat jest wysoce bezawaryjny.

 

 

 

 

Przewodnik zakupowy – Jaki termostat kupić?

 

Termostat to urządzenie, które pozwala utrzymać określoną temperaturę wody czy powietrza w pomieszczeniu. Jest kilka rodzajów takich sprzętów, m.in. pokojowe, grzejnikowe, do wanny i prysznica, do bojlera itp. Zastanawiasz się, który model wybrać, aby spełnił Twoje oczekiwania? W podjęciu decyzji pomoże Ci umieszczony niżej poradnik.

 

 

Termostat grzejnikowy

Termostat grzejnikowy, jak sama nazwa wskazuje, znajduje się przy grzejniku. Z jego pomocą możemy w optymalny sposób wykorzystać ciepło dostarczane do kaloryfera i to bez ponoszenia zbędnych strat energii. Taki sprzęt jest zbudowany z głowicy termostatycznej oraz zaworu grzejnikowego. 

 

Termostat pokojowy

Z pomocą termostatu pokojowego możemy utrzymać wybraną temperaturę w pomieszczeniu, gdyż oddziałuje on na zainstalowany w domu układ grzewczy. Praca urządzenia oparta jest na porównywaniu aktualnej temperatury z tą ustawioną przez nas. Chcąc znaleźć najlepszy termostat pokojowy, musimy się upewnić, że wybrany model jest kompatybilny z posiadanym przez nas piecem lub kotłem. Ważne jest też to, czy sprzęt możemy sami programować. Urządzenie nieprogramowalne daje możliwość wyboru określonych przedziałów grzewczych, podczas gdy model programowalny pozwala na samodzielnie ustawienie optymalnej według nas temperatury.

Wśród termostatów pokojowych możemy wyróżnić sprzęty przewodowe i bezprzewodowe. Te pierwsze wymagają doprowadzenia kabla komunikacyjnego do urządzenia grzewczego, co może wiązać się np. z wykonaniem instalacji podtynkowej. Regulatory bezprzewodowe tego nie wymagają, bo wystarczy odpowiednio rozmieścić nadajnik i odbiornik, aby można było z nich korzystać.

 

Termostat do wanny i prysznica

Termostaty służą zarówno do regulowania temperatury powietrza w domu, jak i wody. Z ich pomocą można uniknąć np. poparzenia na skutek wypłynięcia z kranu zbyt gorącego strumienia. Według wielu osób sprzęt ten jest niezbędny, zwłaszcza w domu zamieszkiwanym przez małe dzieci. Na rynku z łatwością znajdziemy regulatory wannowe, jak i prysznicowe. Niektóre modele pozwalają na sterowanie nie jednym, ale kilkoma różnymi punktami poboru wody. Część urządzeń jest przystosowana do montażu podtynkowego, a pozostałe do montażu natynkowego. W dużej mierze to nasze preferencje mają wpływ na to, jaki jest najlepszy termostat do wanny i prysznica.

 

Termostat do bojlera

Także do bojlera, czyli sprzętu zapewniającego c.w.u. w domu, należy podłączyć regulator temperatury. Termostat musi być dopasowany do pojemności zbiornika, aby mógł efektywnie działać. Ważna jest też jego solidność oraz zabezpieczenia, aby możliwe było bezpieczne korzystanie z ciepłej wody w całym budynku. Regulator jest połączony z grzałką.

 

Termostat do lodówki

W przypadku lodówki termostat to najważniejszy element budowy, ponieważ bez niego niemożliwe byłoby utrzymanie odpowiedniej temperatury. To on włącza i wyłącza sprężarkę, w efekcie czego w chłodziarce i zamrażarce robi się nieco cieplej lub zimniej. Często zdarza się, że regulator w lodówce ulega awarii. Na szczęście można go samodzielnie wymienić, nie jest to trudna czynność. Najistotniejsze jest to, aby nowy regulator współpracował z naszym urządzeniem.

 

Inne rodzaje termostatów

Są też inne rodzaje regulatorów temperatury. Możemy kupić termostat:

* bimetaliczny – jego działanie oparte jest na wykorzystaniu wrażliwości poszczególnych metali na różnice temperatur. Znajduje on zastosowanie m.in. w żelazkach;

* pogodowy – urządzenie to reguluję pracę urządzeń grzewczych na podstawie temperatury panującej na zewnątrz;

* samochodowy – to podstawowa część budowy układu chłodzenia w aucie. Jeśli termostat ulegnie awarii, niemożliwe jest obniżanie temperatury silnika;

* do AGD i RTV – regulatory znajdują się w większości urządzeń, które są używane w domach, restauracjach itp. Mowa tu choćby o piecach do pizzy, grzałkach akwariowych, zasilanych sieciowo grzejnikach itp.

 

 

Zakres regulacji temperatury

Kiedy zastanawiamy się, jaki termostat wybrać, należy sprawdzić kilka ważnych kwestii. Jedną z nich jest zakres regulacji temperatury. Powinien on być jak najszerszy, aby móc dopasować działanie określonego urządzenia do swoich potrzeb. Przykładowo, w przypadku modeli pokojowych czy grzejnikowych najczęściej jest to zakres od 5 st. C do ok. 30 st. C.

 

Precyzja sterowania

Pod względem precyzji sterowania polecane są w szczególności regulatory elektroniczne. Co prawda są one droższe niż te mechaniczne, ale dają możliwość zaoszczędzenia większej ilości energii. Ich dokładność wynosi 0,2 st. C, a czasami nawet 0,05 st. C.

 

Sposoby sterowania

Na komfort używania termostatu wpływa sposób sterowania. Nie zawsze musimy podchodzić do urządzenia, aby za pomocą przycisków czy dotykowego wyświetlacza zmienić ustawienia. Coraz częściej możemy robić to również przy użyciu pilota, a nawet smartfona czy tabletu, po zainstalowaniu specjalnej aplikacji.

 

Termostaty w dobrych cenach

Za termostat regulujący pracę lodówki, żelazka i podobnych sprzętów zapłacimy średnio od 5 zł do 150 zł. Nieco droższe są modele służące do podłączenia do grzejników czy samego urządzenia grzewczego. Kosztują one zazwyczaj ponad 300 zł. Jeśli planujemy zamocować regulatory przy wszystkich kaloryferach w domu, warto poszukać zestawu, w którym znajdzie się odpowiednia ilość sztuk. Na jego zakup wydamy ok. 1000 zł, ale jest to bardziej ekonomiczne rozwiązanie niż kupowanie kilku termostatów osobno.

 

 

FAQ

 

P1: Jak działa termostat?

Wielu z Was z pewnością zastanawia się, jak działa termostat. Na początku można zaznaczyć, że jest to bardzo małe urządzenie, które stosuje się samochodach, w grzejnikach, w pralkach, w lodówkach i w wielu innych sprzętach, z którymi masz do czynienia codziennie. Kiedy temperatura cieczy osiągnie ustawioną temperaturę, termostat zaprzestaje działania, a gdy ponownie zostanie ona obniżona, powraca do swojej pracy.

 

 

P2: Jak sprawdzić termostat w piekarniku?

Istnieje kilka sposobów na sprawdzenie, czy termostat w piekarniku działa prawidłowo. Na początku bądź czujny i sprawdź, czy słychać kliknięcie, kiedy skręcasz grzałkę do pozycji „0”. Jeżeli nie słychać, to może oznaczać awarię tego elementu. Zauważysz, że nie działa prawidłowo, jeżeli każde ciasto jest spalone lub niedopieczone. Możesz zrobić krótki test, który upewni Cię, że termostat nie działa. Wystarczy, że do piekarnika włożysz naczynie żaroodporne z odrobiną cukru. W momencie, gdy w temperaturze 185 st. C zacznie się karmelizować, oznacza, że działa dobrze. Jeżeli pozostanie w niezmienionej formie/spali się, to koniecznie musisz wymienić lub naprawić termostat. 

 

P3: Jak ustawić termostat grzejnikowy?

Dzięki termostatowi oraz zaworowi termostatycznemu możesz łatwo sterować temperaturą w każdym pomieszczeniu. Zawór termostatowy należy założyć na każdy grzejnik z osobna. Element ten zazwyczaj ma mały wyświetlacz, na którym pokazuje się aktualna temperatura. Jeżeli chcesz, to możesz ją łatwo zmniejszyć lub zwiększyć. Główny element, czyli termostat może być sterowany ręcznie lub poprzez aplikację na telefon. Możesz zdecydować się na jedną temperaturę dla każdego zaworu, możesz również wybrać odpowiedni tryb (np. tryb wakacje, gdzie przez pewien czas grzejniki nie będą grzać). Dodatkową zaletą sprzętu jest to, że ma on zazwyczaj timer, więc możesz dokładnie ustawić, kiedy grzejnik powinien zacząć grzać. 

 

P4: Jak wymienić termostat?

Wymiana termostatu może być trudnym zadaniem dla osoby, która zupełnie nie zna się na majsterkowaniu. Gdy masz trochę pojęcia o majsterkowaniu oraz masz kilka podstawowych narzędzi, to powinieneś sobie poradzić. Wymiana zależy od urządzenia, w jakim znajduje się termostat. Np. w żelazku musisz otworzyć cały mechanizm, z kolei w samochodzie wystarczy otworzenie klapy auta i odnalezienie termostatu. Warto wcześniej przygotować termostat do wymiany, od razu włożyć go na miejsce starego modelu. Umieść go stabilnie, tylko wtedy będzie dobrze spełniał swoją funkcję. Na końcu dobrze zamontuj wszystkie części danego urządzenia. 

 

 

P5: Jak ustawić termostat w lodówce?

Większość producentów dba o to, aby można było łatwo regulować temperaturę w każdej lodówce.  Zazwyczaj można wybrać daną temperaturę albo stopień (np. 1, 2, 3 itd.). W normalnej sytuacji najlepiej przechowywać produkty w temperaturach średnio-niskich. W momencie, gdy masz 5 poziomów chłodzenia, to wybierz 3 lub 2. Wyjątkiem jest sytuacja, kiedy wkładasz do lodówki wiele nowych produktów. Wtedy najlepiej na kilka minut włączyć najniższy poziom. Możesz to również zrobić po usuniętej awarii prądu. Ustawienie termostatu jest łatwe, wystarczy przesunąć pokrętło na odpowiednią wartość, czasem jest ono umieszczone w środku lodówki, czasem na zewnątrz. 

 

 

Jak sprawdzić termostat w samochodzie?

 

Termostat jest jedną z najważniejszych części samochodowych. Jeżeli to właśnie on ulega awarii, trzeba to od razu sprawdzić. Ten element jest połączony z chłodnicą oraz innymi, ważnymi częściami, więc warto dowiedzieć się, czy działa odpowiednio. Poniżej dokładnie opiszemy, jak możesz sprawdzić, czy problem leży w termostacie, co z nim następnie zrobić oraz, w jaki sposób go sprawdzić. Dzięki naszemu poradnikowi cały proces nie zajmie Ci zbyt dużo czasu. 

 

 

Skąd możesz wiedzieć, że problemem jest termostat?

Na początku upewnij się, że to właśnie termostat jest problemem w Twoim samochodzie. Musisz go rozmontować, więc cały proces będzie bezsensowny, jeżeli nie jesteś pewien, że to właśnie z tym elementem jest kłopot. Jak objawia się awaria termostatu? Pierwszy objaw to gotowanie się płynu w chłodnicy. Innym objawem jest zimny silnik, który nie nagrzewa się nawet podczas dłuższej jazdy. Warto wspomnieć, że takie objawy towarzyszą również innym usterkom, lecz to termostat jest tym elementem, który okazuje się najczęstszym winowajcą.

 

Jak przygotować się do sprawdzenia termostatu?

Pamiętaj, że na początku będziesz musiał zdemontować termostat. Przygotuj sobie odpowiednie narzędzia. Nie chcemy również, abyś zmarnował materiały, przed podejściem do sprawdzania termostatu warto, abyś spuścił co najmniej litr płynu. Dzięki temu, że go najpierw spuścisz, będziesz mógł potem go wlać z powrotem i nie poniesiesz dodatkowych kosztów. Przygotuj sobie również uszczelkę, ponieważ może się przydarzyć, że zostanie ona uszkodzona, a nie każdy ma dodatkowe uszczelki. Tak przygotowany możesz rozpocząć sprawdzanie termostatu. 

 

 

Wyjmowanie termostatu

Nie każdy wie, gdzie termostat jest zamontowany, może on znajdować się w różnych miejscach, w zależności od modelu samochodu. Możemy podpowiedzieć, że najczęściej znajduje się przy pompie wodnej, czyli w górnej części głowicy. Jeżeli nie możesz delikatnie wyjąć sprzętu, to możesz go trochę opukać młotkiem (gumowym), ewentualnie trzonkiem zwykłego młotka. Na pytanie, jaki termostat jest polecany większość osób podpowiada, że solidnie wykonany, bo tylko taki nie zostanie uszkodzony podczas próby wyjęcia i opukiwania.

 

Jak sprawdzić, czy termostat dobrze działa?

Po wyjęciu elementu z samochodu należy sprawdzić jego stan. Będziet on prawdopodobnie zanieczyszczony, więc pierwszym krokiem jest delikatne usunięcie kamienia kotłowego. Mogą na nim znajdować się również inne śmieci, które koniecznie trzeba usunąć, ponieważ to one mogą być powodem usterki. Po oczyszczeniu włóż termostat do gorącej wody. Powinien się on otworzyć, kiedy temperatura wody wynosi około 80 st. C. Możesz odczekać kilka minut, w momencie, gdy termostat nie zareaguje, to znaczy, że to on był problemem i należy go zastąpić innym, nowym modelem. Gdy na skutek kontaktu z wodą się otworzy, to należy go dokładnie wytrzeć oraz zamontować z powrotem, ponieważ nie ma on żadnej usterki i to nie on powoduje problemy z autem. 

 

 

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 5.00 out of 5)
Loading...