Termostat – Poradnik zakupowy, ranking i test
Jeśli chcesz wiedzieć, co wybierają inni konsumenci, podpowiadamy, że jednym z popularniejszych modeli jest Viessmann E200. Ten termostat pokojowy łatwo się obsługuje, co jest ważne dla osób, które nie znają się za bardzo na technologii. Najczęściej wspominaną funkcją jest zapamiętywanie temperatur. Dzięki niej nie musisz wyszukiwać odpowiedniej wartości, będzie ona widniała na wyświetlaczu przez cały czas. Warto też powiedzieć coś o samym wyświetlaczu, który jest wyraźny i nawet osoby niedowidzące widzą na nim wszystkie cyferki. Innym ciekawym urządzeniem jest De Dietrich 710434701. Z kolei ten sprzęt jest łatwy w montażu nawet dla osób, które nigdy wcześniej nie montowały urządzeń tego typu. Termostat działa precyzyjnie, pokazuje na wyświetlaczu aktualną temperaturę oraz pożądaną temperaturę.
Tabela porównawcza
16 najlepszych termostatów. Opinie w 2023 roku
Planujesz zaopatrzyć się w termostat, lecz nie wiesz, jaki produkt wybrać? Ten ranking termostatów rozwieje wszystkie wątpliwości. Przeczytaj dokładnie poniższe opisy, opisaliśmy wyłącznie sprzęt, który został już sprawdzony i uznany przez konsumentów.
Termostat pokojowy
- 1. Viessmann termostat pokojowy E200 7146457
- 2. De Dietrich Termostat Pokojowy Modulujący 710434701
- 3. Zestaw startowy Home Danfoss Link + 3 x Connect 014G0501
- 4. Danfoss Elektroniczny termostat grzejnikowy Connect 4 28 stopni C 014G0541
- 5. DEVIreg Elektroniczny termostat dotykowy Touch 140F1064
- 6. Danfoss Link Termostat Pokojowy 014G0581
- 7. Grzałka Do Bojlera Kospel 2000W 2 kW 6/4 Termostat
- 8. Termostat do lodówki Polar CZ235 280 300 340 TS177
- 9. Termostat WiFi Smart Home inteligentny Ferguson FS1TH
- 10. Termostat bimetaliczny KSD301 10A/250V 180C NC
- Przewodnik zakupowy – Jaki termostat kupić?
- FAQ
- Jak sprawdzić termostat w samochodzie?
1. Viessmann termostat pokojowy E200 7146457
Osobom szukającym prostego sprzętu, który dodatkowo można łatwo ustawić, polecamy Viessmann E200, termostat pokojowy z zegarem. Po zakupie urządzenia wystarczy je jedynie ustawić, nie trzeba wprowadzać żadnych danych. Model ma kształt małego prostokąta. Ten termostat pokojowy jest zasilany bateriami.
Wiele osób jest zadowolonych z łatwej obsługi modelu. Na obudowie znajdują się 4 przyciski (dwa z nich służą do zmiany temperatury). Przydatną funkcją jest zapamiętywanie najczęściej ustawianych temperatur. Termostat zapamiętuje też porę zmiany temperatury. Oznacza to, że temperatura będzie się zmieniać właśnie w tym momencie, w którym została zmieniona wcześniej. Nawet jeżeli w Twoim domu będzie awaria prądu, to urządzenie zapamięta godzinę oraz wcześniejsze ustawienia, a po podłączeniu do prądu dane nadal dane będą aktualne.
Wyświetlacz jest jednym z najczęściej docenianych elementów prezentowanego sprzętu. Jest on wystarczająco duży, aby można było łatwo odczytać z niego temperaturę. Z kolei funkcja “optymalny start” sprawia, że termostat pokazuje dokładny czas, w którym pomieszczenie ogrzeje się do danej temperatury (jest dostępna po kilku dniach użytkowania). Co mówią opinie o termostatach tej marki? Użytkownikom podoba się regulator czasowy, dzięki któremu możesz zaprogramować sprzęt tak, aby w domu było ciepło wtedy, kiedy chcesz. Warto wspomnieć o blokadzie, która nie pozwala dzieciom na zmianę ustawień.
2. De Dietrich Termostat Pokojowy Modulujący 710434701
De Dietrich 710434701 to termostat, który można podłączyć do kotła i w efekcie łatwo kontrolować, jaka temperatura panuje w danym pomieszczeniu. Wielu osobom podoba się to, że sprzęt łatwo się montuje i ustawia. W tylnej części termostatu znajdują się elementy pomocnicze, a w zestawie użytkownicy znajdą elementy do prawidłowego zamontowania sprzętu. Warto wiedzieć, że ten termostat pokojowy jest zasilany sieciowo.
Model może znajdować się w widocznym miejscu, ponieważ wygląda estetycznie i nie zabiera zbyt dużo miejsca na ścianie. Temperatura robocza urządzenia wynosi od 0 st. C do 40 st. C. Montaż termostatu nie sprawia problemu, a pomaga w tym dobrze napisana instrukcja obsługi.
Model przejrzyście wyświetla aktualną temperaturę w pomieszczeniu. Cyferki są na tyle duże, że wystarczy jedno spojrzenie, aby od razu odczytać temperaturę. Zmiana temperatury nie stanowi żadnego problemu. Wielu osobom podoba się nastawa przeciw zamarzeniowa, dzięki której kontrola temperatury w pomieszczeniu nie jest wymagająca. Można również wybrać maksymalną temperaturę ogrzewania, więc w pokoju nie będzie zbyt ciepło. Użytkownikom podoba się również to, że obudowa modelu jest solidnie wykonana i nie ulega zniszczeniu.
Termostat grzejnikowy
3. Zestaw startowy Home Danfoss Link + 3 x Connect 014G0501
Zaawansowanym technologicznie osobom polecamy Danfoss Link + 3 x Connect 014G0501, termostat grzejnikowy z trzema regulatorami temperatury. Wiele osób chwali sprzęt za to, że jego obsługa jest intuicyjna. Ekran jest dotykowy, więc wszystkie opcje można wybrać, dotykając ekran. Co ciekawe, na ekranie podczas wybierania opcji pojawiają się wskazówki.
Istnieje również możliwość pobrania aplikacji, z pomocą której również można wybrać odpowiednie opcje, nawet jeżeli nie ma Cię w domu. W rezultacie możesz zmienić temperaturę w najbardziej dogodnym dla siebie momencie. Termostat grzejnikowy ma w zestawie 3 regulatory temperatury, więc możesz decydować o temperaturze w każdym pomieszczeniu z osobna. Każdy z regulatorów pokazuje dokładną temperaturę w danym pomieszczeniu. Warto dodać, że panel sterujący może obsługiwać nawet 30 regulatorów (możesz je dokupić według potrzeb).
Użytkownik ma kilka trybów pracy do wyboru. Jednym z nich jest tryb wakacyjny, dzięki któremu można oszczędzić energię. Energia jest również oszczędzana dzięki możliwości zamontowania osobnych regulatorów temperatury. Możesz łatwo ustawić niższą temperaturę w pomieszczeniach, w których zazwyczaj się nie przebywa. Warto dodać, że ten termostat do grzejnika wygląda estetycznie i z pewnością nie zepsuje wyglądu żadnego pomieszczenia.
4. Danfoss Elektroniczny termostat grzejnikowy Connect 4 28 stopni C 014G0541
Danfoss Connect 4 to głowica termostatu. Jedną z zalet prezentowanego sprzętu jest duża dokładność nastawowa temperatury, wynosi ona 0,5 st. C. Sprzęt jest zasilany bateriami, a producent szacuje, że dołączona do zestawu bateria będzie działać przez co najmniej 2 lata.
Osobom korzystającym z regulatora najbardziej podoba się funkcja zapamiętywania czasów nagrzewania. Po pewnym czasie użytkowania sprzętu nie musisz już wybierać wciąż tej samej temperatury, urządzenie ją zapamięta. Nie bez znaczenia jest również możliwość ustawienia przerwy w ogrzewaniu. W ten sposób możesz zaoszczędzić na energii zużywanej na ogrzewanie. Regulator można podłączyć do prawie każdego zaworu grzejnikowego, więc nie trzeba się martwić trudnym montażem. Z kolei połączenie z regulatorem nadrzędnym może się odbywać bezprzewodowo.
Na małym, okrągłym ekranie widać aktualną temperaturę w pomieszczeniu, a także poziom naładowania baterii. W rezultacie możesz łatwo kontrolować urządzenie. Ten termostat ma zabezpieczenie przed dziećmi, więc nie będą one mogły zmieniać ustawień. Użytkownikom podoba się też funkcja otwartego okna, dzięki której urządzenie szybko przestaje działać i informuje użytkowników o tym sygnałem. W korzystaniu z modelu pomaga również funkcja ustawienia temperatury minimalnej i maksymalnej.
Termostat elektroniczny
5. DEVIreg Elektroniczny termostat dotykowy Touch 140F1064
DEVIreg™ Touch to termostat dostępny w 3 kolorach: śnieżnobiałym, czarnym i białym. Możliwość wyboru koloru daje nam poczucie, że producent troszczy się nie tylko o odpowiednie działanie sprzętu, ale także jego wygląd. Model pasuje do eleganckich pomieszczeń. Prezentowany termostat najlepiej sprawdza się w przypadku ogrzewania podłogowego. Zaletą zestawu jest to, że sprzęt może być podłączony pod każdą podłogę, nieważne, czy jest to linoleum, terakota czy płytki. Montaż nie jest skomplikowany.
Ten termostat elektroniczny ma dotykowy ekran, z którego pomocą można go obsługiwać, wystarczy wybrać odpowiednią opcję wyświetlającą się na nim. Użytkownikom bardzo podoba się funkcja otwartego okna. Dzięki niej nie musisz się martwić, że model będzie pobierał energię w niewłaściwym momencie. Warto wspomnieć, że modelem można sterować z pomocą aplikacji, co znacznie ułatwia jego obsługę osobom, które lubią technologię. Poza tym można zmieniać temperaturę, nawet przebywając poza domem.
Model jest wyposażony w timer, dzięki któremu można zdecydować o godzinach włączania i wyłączania urządzenia. Wiele osób docenia to, że ten dobry termostat jest starannie wykonany. Można go umieścić w najdogodniejszym miejscu i nie trzeba martwić się, że zostanie on uszkodzony (np. na skutek upadku). Warto dodać, że wybranie odpowiednich opcji jest łatwe, tak samo jak montaż urządzenia.
Danfoss termostat
6. Danfoss Link Termostat Pokojowy 014G0581
Danfoss Link 014G0581 to termostat, z którego na pewno będziesz zadowolony. Jest to model pokojowy, zasilany akumulatorowo. Wiele osób uważa, że produkt jest dobrze wykonany, termostat Danfoss jest odporny na działanie wilgoci oraz kurzu. Możesz być pewien, że sprzęt będzie działał przez długi czas. Maksymalny zasięg urządzenia wynosi 30 m, więc głowica może być umieszczona z dala od termostatu.
Na wyświetlaczu czujnika temperatury można zobaczyć nie tylko aktualną temperaturę, ale też tę żądaną. To daje kontrolę nad tym, jaka temperatura panuje w danym pomieszczeniu. Warto dodać, że wyświetlacz jest podświetlany, więc wystarczy jedno spojrzenie, aby można było odczytać temperaturę. Test termostatów wykazał, że sprzęt szybko przekazuje wiadomości o temperaturze głowicy, która porównuje wyniki z innymi pomieszczeniami.
Użytkownikom najbardziej podoba się to, że obsługa urządzenia jest łatwa. Wystarczy wybrać odpowiednią opcję na samym sprzęcie lub w ściągniętej wcześniej aplikacji, wszystko zależy od tego, co preferujesz. Zaletą termostatu jest to, że jest on solidnie wykonany i można go łatwo zamontować przy każdym grzejniku. Montaż oraz demontaż nie jest dla użytkowników żadnym wyzwaniem.
Termostat do bojlera
7. Grzałka Do Bojlera Kospel 2000W 2 kW 6/4 Termostat
Na naszej liście zdecydowaliśmy się umieścić Kospel 2000W, czyli grzałkę do bojlera. Rozmiar gwintu wynosi 6/4. Zakres regulacji temperatury wynosi od 5 st. C do 66 st. C. Urządzenie jest zupełnie bezpieczne, co zostało potwierdzone przez liczne certyfikaty (np. certyfikat Unii Europejskiej). Długość przewodu zasilającego wynosi 1,5 m, możesz więc podłączyć go do najbliższego gniazdka. Termostat można łatwo podłączyć do dowolnego bojlera.
Wielu osobom podoba się to, że sprzęt wygląda nowocześnie i ma ładny design. Nawet jeśli zdecydujesz się umieścić go w widocznym miejscu, nie musisz się martwić, że będzie burzył harmonię wnętrza. Ważnym aspektem tego produktu jest jego bezpieczeństwo. Jest on wyposażony w dwutorowe zabezpieczenie. W razie awarii zostaje on od razu odłączony od zasilania. Jeżeli wszystko jest w porządku, termostat do bojlera zaczyna działać normalnie.
Moc grzałki wynosi 2000 W. Użytkownicy często wspominają o łatwej zmianie temperatury. Termostat jest wyposażony w pokrętło, które można przekręcać w obie strony. Zaznaczono na nim kolorem niebieskim i czerwonym, jaka temperatura będzie odpowiednia, do mycia naczyń lub do mycia się pod prysznicem.
Termostat do lodówki
8. Termostat do lodówki Polar CZ235 280 300 340 TS177
Jeżeli szukasz dobrego termostatu do lodówki, to polecamy Ci POLAR CZ235 280 300 340 TS177. Długość kapilary produktu wynosi 85 cm. Za największą zaletę sprzętu użytkownicy uważają to, że łatwo się go montuje. Nie musisz mieć zdolności, aby móc wymienić stary termostat do lodówki na nowy.
Według opinii wielu użytkowników prezentowany sprzęt jest wytrzymały. Zanim znowu go wymienisz z pewnością minie bardzo dużo czasu. Możesz też być pewien, że urządzenie będzie działało poprawnie. Warto zwrócić uwagę na zakres regulacji temperatur, który wynosi od 3,5 st. C do – 8 st. C oraz od 3,5 st. C do -18 st. C, w zależności, jaki tryb wybierzesz. Sprzęt jest kompatybilny z wieloma lodówkami Polar, co jest cenione przez dużą ilość użytkowników.
Kupujący uważają, że ten dobry i tani termostat do lodówki dobrze spełnia swoje zadanie. Z jego pomocą każda lodówka będzie działała poprawnie, a mrożenie produktów nie będzie trudne. Dodatkowo po ustaleniu odpowiedniej temperatury termostat bardzo szybko reaguje.
Termostat wifi
9. Termostat WiFi Smart Home inteligentny Ferguson FS1TH
Urządzenie, które będzie swoistym pośrednikiem pomiędzy wentylacją, klimatyzacją oraz ogrzewaniem domowym to Ferguson FS1TH. Z jego pomocą możesz łatwo połączyć termostat z urządzeniem (musi mieć jednak możliwość łączności Wi-Fi) i aby sterować nim, nie musisz podchodzić do samego sprzętu, tylko do termostatu. Jest to wygodne rozwiązanie, które zyskało uznanie wielu osób, podoba im się łatwa obsługa, dzięki której możesz sterować nie tylko urządzeniem, ale również sprzętami, które są do niego podłączone.
Wyświetlacz pokazuje aktualną temperaturę oraz tryby, z których można skorzystać, nie brakuje też informacji o dacie, czasie, czy temperaturze, której żądamy. Można również uruchomić funkcję wentylatora oraz zobaczyć, czy urządzenie działa (wskaźnik działania, czyli zielona lampka). Obok wyświetlacza znajduje się pokrętło, które służy do zmiany temperatury. Korzystanie z niego nie jest skomplikowane, wystarczy je przekręcić w różne strony.
Ten termostat W-Fi jest niewielki, powieszony w widocznym miejscu nie będzie zwracał na siebie uwagi. Model możesz ustawić w dogodnym dla Ciebie miejscu lub zamontować na ścianie. Jeżeli wybierzesz drugą opcję, to nie musisz się martwić, ponieważ montaż jest łatwy. Dodatkowo warto zauważyć, że sprzęt jest solidnie wykonany i może być zamontowany nawet w miejscu, w którym jest narażony na działanie słońca oraz innych warunków atmosferycznych.
Termostat bimetaliczny
10. Termostat bimetaliczny KSD301 10A/250V 180C NC
KSD301 10A/250V 180C NC to jeden z chętniej wybieranych termostatów. Jest to sprzęt, który zebrał wiele pozytywnych komentarzy. Jest on niewielki, zmieści się do każdego urządzenia, nawet do takich, które są bardzo małe. Warto dodać, że montaż urządzenia nie jest skomplikowany, nie trzeba znać się na majsterkowaniu. Wystarczy zlokalizować element do wymiany, a potem włożyć na jego miejsce nowy.
Termostat jest bardzo dobrze wykonany, a materiałem jego wykonania jest ceramika. Jest ona bardzo trwała, wysokie oraz niskie temperatury nie sprawiają, że zostaje on uszkodzony. Oznacza to, że można go zamontować w każdym sprzęcie, który potrzebuje nowego termostatu, nawet w takim, który jest zainstalowany w bardzo zimnym lub ciepłym pomieszczeniu.
Ten termostat bimetaliczny włącza się, gdy temperatura urządzenia osiągnie 180 st. C, wtedy zaczyna działać i chłodzić dane urządzenie. Sprzęt dobrze spełnia swoje zadanie i nie dopuszcza do zagotowania się wody w urządzeniu, w którym jest wbudowany, co jest bardzo ważne dla wszystkich użytkowników. Dla konsumentów, którzy już zdążyli zaopatrzyć się w prezentowany produkt, jest też ważne to, że jest on solidnie wykonany i nie ulega awarii.
Termostat do pieca
11. Termostat regulator temp do pieca pizzy EGO 55.19082.802
Termostat do pieca, który chcemy polecić to EGO 55.19082.802. Jest on głównie przeznaczony do pieców do pizzy, lecz równie dobrze można go zamontować w modelu, który nie służy wyłącznie do wypieków tego typu. Czujka ma 228 mm długości, z kolei długość trzpienia to 24 mm. Kapilara ma długość 870 mm. Sprzęt jest wyposażony w dwa styki.
Użytkownikom najbardziej podoba się to, że urządzenie jest bardzo dobrze wykonane. Obudowa została wyprodukowana z krzemionki, a jest to materiał, który nie ulega łatwo zniszczeniu i jest odporny na działania bardzo wysokich temperatur. Krzemionka jest również materiałem odpornym na wstrząsy, więc jeśli często przestawiasz urządzenie, w którym będzie zamontowany termostat, nie musisz się bać, że zostanie on w pewien sposób uszkodzony.
Użytkownikom bardzo podoba się to, że montaż termostatu nie stanowi żadnego problemu. Cały proces wymiany nie jest trudny i można to zrobić samodzielnie. Model jest kompletny, nie musisz dokupować niczego, aby pomyślnie zakończyć proces montażu. Użytkownicy uważają, że prezentowany przez nas termostat jest wysoce bezawaryjny.
12. Euroster 2006
Dobry i tani termostat pokojowy Euroster 2006 to nasza pierwsza propozycja. To niezawodne urządzenie, które umożliwia w prosty i efektywny sposób sterowanie temperaturą w pomieszczeniach. Zastosowano tutaj intuicyjne programowanie z możliwością zmian poziomu temperatury.
Termometr programuje temperaturę z dokładnością do 0,2 st. C. Urządzenie pracuje w trzech poziomach temperatur – dziennej, nocnej i przeciwzamrożeniowej. Poza tym sterownik można zaprogramować w siedmiodniowym cyklu, co daje nam możliwość 48 zmian poziomu temperatur w ciągu doby (co 30 min).
Ponadto możemy dostosować pracę urządzenia w zależności od dni tygodnia, dopasowując ją do naszego trybu dnia. Ten najlepszy termostat pokojowy ma możliwość sterowania kotłem gazowym, pompą centralnego ogrzewania, urządzeniami klimatyzacyjnymi, a nawet elektrycznym ogrzewaniem podłogowym.
Zakres pomiaru temperatury wynosi od 0 st. C do 50 st. C – sterowanie temperatury pomieszczenia jest możliwe w zakresie od 5 st. C do 35 st. C, a samej podłogi od 5 st. C do 45 st. C. Zasilany jest 2 bateriami AA. Produkt ceniony jest za prosty system obsługi i dużą wydajność.
Urządzenie Euroster 2006 jest zasilane 2 bateriami AA. Termostat umożliwia regulację temperatury w zakresie od 5 st. C do 35 st. C. Model ma wymiary: 13,8 cm x 8,6 cm x 2,9 cm.
Zalety
Precyzja: Z pomocą produktu możemy ustawić temperaturę z dokładnością do 0,2 st. C, dlatego z pewnością zapewnimy komfort przebywania w domu, niezależnie od warunków atmosferycznych na zewnątrz.
Elegancka obudowa: Obudowa urządzenia elegancko się prezentuje, więc nie ma obaw, że sprzęt wpłynie negatywnie na wystrój pokoju.
Programowanie różnych stref czasowych: To, co wyróżnia produkt to możliwość zaprogramowania różnych stref czasowych na poszczególne dni tygodnia.
Szerokie zastosowanie: Model można zamontować w domu ogrzewanym zarówno kotłem gazowym, olejowym czy elektrycznym, jak i promiennikami ceramicznymi bądź nadmuchowymi.
Modyfikacja na każdy dzień tygodnia: Termostat umożliwia ustawienie temperatury na każdy dzień tygodnia.
Wady
Trudny montaż: Samodzielny montaż urządzenia nie jest łatwy. Konsumenci narzekają, że przewody nie zostały oznaczone kolorami, dlatego nie do końca wiadomo, jak należy podłączyć każdy z nich.
13. Immergas Tybox 137
Immergas Tybox 137 to kolejny, bardzo praktyczny programator pokojowy. Jest to model bezprzewodowy z dużym, podświetlanym ekranem. Ma łączność radiową, a więc może stać nawet daleko od kotła. Sami dostosowujemy sprzęt do swoich potrzeb – możesz ustawić temperaturę komfort i ekonomiczną z zakresu od 5 st. C do 30 st. C.
Urządzenie ma zarówno programowanie dzienne, jak i tygodniowe. Obsługa termostatu jest banalnie prosta – ma wygodne pokrętło, a dołączona do zestawu instrukcja obsługi zawiera wszystkie niezbędne informacje o tym, jak obsługiwać sprzęt.
Na urządzeniu wyświetla się czas działania kotła oraz inne, przydatne informacje dotyczące jego pracy. Czas zmiany temperatury może być ustawiany w zakresie od 15 min do 1 godz. Produkt cieszy się dużym uznaniem konsumentów. Przede wszystkim ceniony jest za bardzo łatwy w obsłudze i wysoce bezawaryjny.
Termostat Immergas Tybox 137 ma wymiary: 8 cm x 10,3 cm x 2,5 cm. Model jest zasilany 2 bateriami AA. Sprzęt pozwala na regulowanie temperatury w zakresie od 5 st. C do 30 st. C.
Zalety
Funkcja zablokowania ustawień: W razie potrzeby możemy zablokować urządzenie, aby nikt poza nami nie mógł dokonać zmiany ustawień temperatury.
Podświetlany ekran: Ekran termostatu jest podświetlany, dlatego możemy go komfortowo obsługiwać także w nocy. Nie musimy przy tym oświetlać urządzenia latarką lub telefonem komórkowym.
Przypomnienie o przeglądzie: Nie ma potrzeby pamiętania o dokładnej dacie przeglądu serwisowego sprzętu. Urządzenie samo nam o tym przypomni.
Automatyczna zmiana czasu: W momencie zmiany czasu z letniego na zimowy (lub odwrotnie) godzina wyświetlana na ekranie modelu zmienia się automatycznie.
Wady
Skomplikowana obsługa: Początkowo obsługa termostatu może sprawiać kłopot. Ustawienia odpowiedniej temperatury nie ułatwia także instrukcja, ponieważ nie została zbyt dobrze opisana. Trzeba więc poświęcić trochę czasu, aby poznać wszystkie funkcje urządzenia.
14. Salus 091FLRF
Salus 091FLRF to niezawodny, dobry termostat pokojowy z łatwym systemem obsługi. Urządzenie charakteryzuje się nowoczesnym designem. Posiada praktyczny, podświetlany wyświetlacz LCD. Za jego pomocą możesz regulować temperaturę CO, co 0,2 st. C w zakresie od 5 st. C do 30 st. C.
Termostat jest wyposażony w podstawkę z regulatorem o dwóch kątach nachylenia, co zapewnia wygodę i funkcjonalność. Zasięg pracy wynosi do 60 m (w przestrzeni otwartej). Zakres temperatury pracy to od 0 st. C do 40 st. C, a zakres pomiaru temperatury od 0 st. C do 34,5 st. C (co 0,5 st. C). Model ten ma 9 programów i dwa poziomów temperatury + przeciwzamrożeniową.
Może pracować w cyklu 7 dniowym. Nadajnik zasilany jest 2 bateriami alkalicznymi AA. Konsumenci wysoko oceniają dokładność pomiaru urządzenia, prostą obsługę i jego solidną obudowę, która jednocześnie pięknie się prezentuje.
Dobry termostat pokojowy do 200 zł Salus 091FLRF umożliwia regulację temperatury w zakresie od 5 st. C do 30 st. C. Wymiary urządzenia to: 15,4 cm x 8 cm x 3 cm (nadajnik). Produkt jest zasilany 2 bateriami AA.
Zalety
Odporność na zakłócenia sygnału: Sprzęt pracuje na częstotliwości 868 MHz i zapewnia stabilność oraz odporność na zakłócenia sygnału. Możemy więc być pewni, że termostat będzie działać niezawodnie i zawsze włączy ogrzewanie w domu wtedy, kiedy pojawi się taka potrzeba.
Czytelny wyświetlacz: Duży i tym samym czytelny wyświetlacz LCD z podświetleniem pozwala na szybkie ustawienie precyzyjnej temperatury (z dokładnością do 0,2 st. C). Urządzenie jest łatwe w obsłudze.
Zintegrowana podstawka regulatora: W obudowie regulatora jest zintegrowana podstawka z możliwością regulacji kąta nachylenia. To pozwala na ustawienie nadajnika tak, aby móc nawet ze znacznej odległości odczytać wyświetlane na ekranie informacje.
Wady
Pełne godziny programowania: Termostat umożliwia ustawienie czasu włączenia ogrzewania tylko w pełnych godzinach. To nieco zmniejsza praktyczność urządzenia.
15. Auraton 2025 RTH
Auraton 2025 RTH to bezprzewodowy regulator temperatury z łatwym systemem obsługi, czytelnym i podświetlanym wyświetlaczem oraz trwałą baterią. Urządzenie jest wyposażone w 10 programów, w tym 7 modyfikowalnych przez użytkownika. Dużą zaletą tego sprzętu jest brak zakłóceń w odbiorze przesyłu z kotła.
Odbiornik montujemy przy urządzeniu grzewczym lub klimatyzacyjnym, a termostat ustawiamy w wygodnym dla nas miejscu. Urządzenie zostało wyposażone w unikalny algorytm pamięci cykli włącz / wyłącz z ostatnich 24h.
Zakres temperatury pracy wynosi od 0 st. C do 45 st. C, a zakres sterowania temperatury od 4 st. C do 30 st. C (Histereza wynosi ±0,2 st. C). Ma też przydatną funkcję, dzięki której można ustawić temperaturę przeciwzamrożeniową (modyfikowalna w zakresie od 4 st. C do 10 st. C) lub urlopową. Ma cykl pracy tygodniowy.
Termostat zasilany jest 2 bateriami AA. Zasięg działania wynosi ok. 30 m w budynku, a w terenie otwartym do 300 m. Jak podkreślają konsumenci jest to solidna, funkcjonalna propozycja, idealna do każdego domu.
Auraton 2025 RTH to model, który jest zasilany bateriami (2 AA). Zakres sterowania temperatury w tym przypadku obejmuje wartości od 4 st. C do 30 st. C.
Zalety
Algorytm analizy cyklu grzania: Produkt jest wyposażony w innowacyjny algorytm analizy cyklu grzania umożliwiający zapis parametrów pracy odbiornika z ostatnich 24 godzin. Dzięki temu urządzenie włącza zapisany wcześniej program grzania w sytuacji, gdy pojawi się brak komunikacji z regulatorem.
Rozbudowany tryb urlopowy: Nawet jeśli wybieramy się na wypoczynek, możemy dowolnie ustawić temperaturę tak, aby zapobiec nadmiernemu wychłodzeniu domu. Pozwala na to rozbudowany tryb urlopowy.
Długi czas pracy baterii: Nie musimy pamiętać o regularnej wymianie baterii – alkaliczne gwarantują do ok. 5 lat ciągłej pracy, a litowe nawet do 10 lat.
Wady
Brak wskaźnika rozładowania baterii: Na wyświetlaczu nie pokazuje się informacja o rozładowanych bateriach. O konieczności ich wymiany może świadczyć utrata komunikacji między regulatorem a odbiornikiem.
Brak podpórki przy obudowie: Termostat można zawiesić na ścianie lub ustawić na półce, niemniej jednak nie ma podpórki, która zapewniłaby mu stabilność.
16. Honeywell CM707
Programator pokojowy Honeywell CM 707 to urządzenie pozwalające na kontrolę temperatury w mieszkaniu, również w czasie naszej nieobecności. Pozwoli Ci zachować odpowiednie warunki grzewcze, również w czasie nieobecności. Ma program 7-dniowy i 4 zmiany temperatury na dobę.
Zakres temperatur pracy wynosi od 5 st. C do 35 st. C. Urządzenie jest wyposażone w bardzo praktyczny przycisk programu wakacyjnego umożliwiający ustawienie niższej temperatury na okres od 1 do 99 dni.
Posiada też zabezpieczenie przeciwzamrożeniowe. Zasilany jest 3 bateriami AA (w komplecie). Opinie o termostatach pokojowych tej marki są bardzo pochlebne. Konsumenci przede wszystkim podkreślają, że są to solidne, wydajne sprzęty.
Nie można też zapomnieć o prostym systemie obsługi. Poza tym jest to wysoce bezawaryjny model, który jest bardzo funkcjonalny. Jest szczególnie przydatny dla osób, które w okresie zimowym chcą wybrać się na dłuższe wakacje, a nie mają komu powierzyć kontroli nad ogrzewaniem.
Produkt Honeywell CM707 zasilają 2 baterie AA (dołączone do kompletu). Termostat ma wymiary: 0,9 cm x 13,3 cm x 2,6 cm. Urządzenie reguluje temperaturę w zakresie od 5 st. C do 35 st. C.
Zalety
Tryb wakacyjny: Jeśli wybieramy się na krótki lub dłuższy urlop, możemy włączyć tryb wakacyjny. Takie rozwiązanie umożliwia zmniejszenie zużycia energii. Możemy swobodnie obniżyć temperaturę na okres od 1 dnia do nawet 99 dni.
Łatwy montaż: Sprzęt możemy z powodzeniem zamontować samodzielnie. Model wyróżnia się niewielką, solidną obudową oraz dużymi zaciskami przewodów. Nie musimy prosić fachowca o pomoc w zainstalowaniu termostatu.
Wady
Nieestetyczny wygląd: Ponieważ to urządzenie o prostym designie, nie wszystkim konsumentom przypadło do gustu. Część osób twierdzi, że sprzęt mógłby bardziej elegancko się prezentować.
Brak podświetlenia: Wyświetlacz termostatu nie jest podświetlany, dlatego możemy mieć problem z ustawieniem temperatury przy zbyt małej ilości światła.
Przewodnik zakupowy – Jaki termostat kupić?
Termostat to urządzenie, które pozwala utrzymać określoną temperaturę wody czy powietrza w pomieszczeniu. Jest kilka rodzajów takich sprzętów, m.in. pokojowe, grzejnikowe, do wanny i prysznica, do bojlera itp. Zastanawiasz się, który model wybrać, aby spełnił Twoje oczekiwania? W podjęciu decyzji pomoże Ci umieszczony niżej poradnik.
Termostat grzejnikowy
Termostat grzejnikowy, jak sama nazwa wskazuje, znajduje się przy grzejniku. Z jego pomocą możemy w optymalny sposób wykorzystać ciepło dostarczane do kaloryfera i to bez ponoszenia zbędnych strat energii. Taki sprzęt jest zbudowany z głowicy termostatycznej oraz zaworu grzejnikowego.
Termostat pokojowy
Z pomocą termostatu pokojowego możemy utrzymać wybraną temperaturę w pomieszczeniu, gdyż oddziałuje on na zainstalowany w domu układ grzewczy. Praca urządzenia oparta jest na porównywaniu aktualnej temperatury z tą ustawioną przez nas. Chcąc znaleźć najlepszy termostat pokojowy, musimy się upewnić, że wybrany model jest kompatybilny z posiadanym przez nas piecem lub kotłem. Ważne jest też to, czy sprzęt możemy sami programować. Urządzenie nieprogramowalne daje możliwość wyboru określonych przedziałów grzewczych, podczas gdy model programowalny pozwala na samodzielnie ustawienie optymalnej według nas temperatury.
Wśród termostatów pokojowych możemy wyróżnić sprzęty przewodowe i bezprzewodowe. Te pierwsze wymagają doprowadzenia kabla komunikacyjnego do urządzenia grzewczego, co może wiązać się np. z wykonaniem instalacji podtynkowej. Regulatory bezprzewodowe tego nie wymagają, bo wystarczy odpowiednio rozmieścić nadajnik i odbiornik, aby można było z nich korzystać.
Termostat do wanny i prysznica
Termostaty służą zarówno do regulowania temperatury powietrza w domu, jak i wody. Z ich pomocą można uniknąć np. poparzenia na skutek wypłynięcia z kranu zbyt gorącego strumienia. Według wielu osób sprzęt ten jest niezbędny, zwłaszcza w domu zamieszkiwanym przez małe dzieci. Na rynku z łatwością znajdziemy regulatory wannowe, jak i prysznicowe. Niektóre modele pozwalają na sterowanie nie jednym, ale kilkoma różnymi punktami poboru wody. Część urządzeń jest przystosowana do montażu podtynkowego, a pozostałe do montażu natynkowego. W dużej mierze to nasze preferencje mają wpływ na to, jaki jest najlepszy termostat do wanny i prysznica.
Termostat do bojlera
Także do bojlera, czyli sprzętu zapewniającego c.w.u. w domu, należy podłączyć regulator temperatury. Termostat musi być dopasowany do pojemności zbiornika, aby mógł efektywnie działać. Ważna jest też jego solidność oraz zabezpieczenia, aby możliwe było bezpieczne korzystanie z ciepłej wody w całym budynku. Regulator jest połączony z grzałką.
Termostat do lodówki
W przypadku lodówki termostat to najważniejszy element budowy, ponieważ bez niego niemożliwe byłoby utrzymanie odpowiedniej temperatury. To on włącza i wyłącza sprężarkę, w efekcie czego w chłodziarce i zamrażarce robi się nieco cieplej lub zimniej. Często zdarza się, że regulator w lodówce ulega awarii. Na szczęście można go samodzielnie wymienić, nie jest to trudna czynność. Najistotniejsze jest to, aby nowy regulator współpracował z naszym urządzeniem.
Inne rodzaje termostatów
Są też inne rodzaje regulatorów temperatury. Możemy kupić termostat:
* bimetaliczny – jego działanie oparte jest na wykorzystaniu wrażliwości poszczególnych metali na różnice temperatur. Znajduje on zastosowanie m.in. w żelazkach;
* pogodowy – urządzenie to reguluję pracę urządzeń grzewczych na podstawie temperatury panującej na zewnątrz;
* samochodowy – to podstawowa część budowy układu chłodzenia w aucie. Jeśli termostat ulegnie awarii, niemożliwe jest obniżanie temperatury silnika;
* do AGD i RTV – regulatory znajdują się w większości urządzeń, które są używane w domach, restauracjach itp. Mowa tu choćby o piecach do pizzy, grzałkach akwariowych, zasilanych sieciowo grzejnikach itp.
Zakres regulacji temperatury
Kiedy zastanawiamy się, jaki termostat wybrać, należy sprawdzić kilka ważnych kwestii. Jedną z nich jest zakres regulacji temperatury. Powinien on być jak najszerszy, aby móc dopasować działanie określonego urządzenia do swoich potrzeb. Przykładowo, w przypadku modeli pokojowych czy grzejnikowych najczęściej jest to zakres od 5 st. C do ok. 30 st. C.
Precyzja sterowania
Pod względem precyzji sterowania polecane są w szczególności regulatory elektroniczne. Co prawda są one droższe niż te mechaniczne, ale dają możliwość zaoszczędzenia większej ilości energii. Ich dokładność wynosi 0,2 st. C, a czasami nawet 0,05 st. C.
Sposoby sterowania
Na komfort używania termostatu wpływa sposób sterowania. Nie zawsze musimy podchodzić do urządzenia, aby za pomocą przycisków czy dotykowego wyświetlacza zmienić ustawienia. Coraz częściej możemy robić to również przy użyciu pilota, a nawet smartfona czy tabletu, po zainstalowaniu specjalnej aplikacji.
Termostaty w dobrych cenach
Za termostat regulujący pracę lodówki, żelazka i podobnych sprzętów zapłacimy średnio od 5 zł do 150 zł. Nieco droższe są modele służące do podłączenia do grzejników czy samego urządzenia grzewczego. Kosztują one zazwyczaj ponad 300 zł. Jeśli planujemy zamocować regulatory przy wszystkich kaloryferach w domu, warto poszukać zestawu, w którym znajdzie się odpowiednia ilość sztuk. Na jego zakup wydamy ok. 1000 zł, ale jest to bardziej ekonomiczne rozwiązanie niż kupowanie kilku termostatów osobno.
FAQ
P1: Jak działa termostat?
Wielu z Was z pewnością zastanawia się, jak działa termostat. Na początku można zaznaczyć, że jest to bardzo małe urządzenie, które stosuje się samochodach, w grzejnikach, w pralkach, w lodówkach i w wielu innych sprzętach, z którymi masz do czynienia codziennie. Kiedy temperatura cieczy osiągnie ustawioną temperaturę, termostat zaprzestaje działania, a gdy ponownie zostanie ona obniżona, powraca do swojej pracy.
P2: Jak sprawdzić termostat w piekarniku?
Istnieje kilka sposobów na sprawdzenie, czy termostat w piekarniku działa prawidłowo. Na początku bądź czujny i sprawdź, czy słychać kliknięcie, kiedy skręcasz grzałkę do pozycji „0”. Jeżeli nie słychać, to może oznaczać awarię tego elementu. Zauważysz, że nie działa prawidłowo, jeżeli każde ciasto jest spalone lub niedopieczone. Możesz zrobić krótki test, który upewni Cię, że termostat nie działa. Wystarczy, że do piekarnika włożysz naczynie żaroodporne z odrobiną cukru. W momencie, gdy w temperaturze 185 st. C zacznie się karmelizować, oznacza, że działa dobrze. Jeżeli pozostanie w niezmienionej formie/spali się, to koniecznie musisz wymienić lub naprawić termostat.
P3: Jak ustawić termostat grzejnikowy?
Dzięki termostatowi oraz zaworowi termostatycznemu możesz łatwo sterować temperaturą w każdym pomieszczeniu. Zawór termostatowy należy założyć na każdy grzejnik z osobna. Element ten zazwyczaj ma mały wyświetlacz, na którym pokazuje się aktualna temperatura. Jeżeli chcesz, to możesz ją łatwo zmniejszyć lub zwiększyć. Główny element, czyli termostat może być sterowany ręcznie lub poprzez aplikację na telefon. Możesz zdecydować się na jedną temperaturę dla każdego zaworu, możesz również wybrać odpowiedni tryb (np. tryb wakacje, gdzie przez pewien czas grzejniki nie będą grzać). Dodatkową zaletą sprzętu jest to, że ma on zazwyczaj timer, więc możesz dokładnie ustawić, kiedy grzejnik powinien zacząć grzać.
P4: Jak wymienić termostat?
Wymiana termostatu może być trudnym zadaniem dla osoby, która zupełnie nie zna się na majsterkowaniu. Gdy masz trochę pojęcia o majsterkowaniu oraz masz kilka podstawowych narzędzi, to powinieneś sobie poradzić. Wymiana zależy od urządzenia, w jakim znajduje się termostat. Np. w żelazku musisz otworzyć cały mechanizm, z kolei w samochodzie wystarczy otworzenie klapy auta i odnalezienie termostatu. Warto wcześniej przygotować termostat do wymiany, od razu włożyć go na miejsce starego modelu. Umieść go stabilnie, tylko wtedy będzie dobrze spełniał swoją funkcję. Na końcu dobrze zamontuj wszystkie części danego urządzenia.
P5: Jak ustawić termostat w lodówce?
Większość producentów dba o to, aby można było łatwo regulować temperaturę w każdej lodówce. Zazwyczaj można wybrać daną temperaturę albo stopień (np. 1, 2, 3 itd.). W normalnej sytuacji najlepiej przechowywać produkty w temperaturach średnio-niskich. W momencie, gdy masz 5 poziomów chłodzenia, to wybierz 3 lub 2. Wyjątkiem jest sytuacja, kiedy wkładasz do lodówki wiele nowych produktów. Wtedy najlepiej na kilka minut włączyć najniższy poziom. Możesz to również zrobić po usuniętej awarii prądu. Ustawienie termostatu jest łatwe, wystarczy przesunąć pokrętło na odpowiednią wartość, czasem jest ono umieszczone w środku lodówki, czasem na zewnątrz.
Jak sprawdzić termostat w samochodzie?
Termostat jest jedną z najważniejszych części samochodowych. Jeżeli to właśnie on ulega awarii, trzeba to od razu sprawdzić. Ten element jest połączony z chłodnicą oraz innymi, ważnymi częściami, więc warto dowiedzieć się, czy działa odpowiednio. Poniżej dokładnie opiszemy, jak możesz sprawdzić, czy problem leży w termostacie, co z nim następnie zrobić oraz, w jaki sposób go sprawdzić. Dzięki naszemu poradnikowi cały proces nie zajmie Ci zbyt dużo czasu.
Skąd możesz wiedzieć, że problemem jest termostat?
Na początku upewnij się, że to właśnie termostat jest problemem w Twoim samochodzie. Musisz go rozmontować, więc cały proces będzie bezsensowny, jeżeli nie jesteś pewien, że to właśnie z tym elementem jest kłopot. Jak objawia się awaria termostatu? Pierwszy objaw to gotowanie się płynu w chłodnicy. Innym objawem jest zimny silnik, który nie nagrzewa się nawet podczas dłuższej jazdy. Warto wspomnieć, że takie objawy towarzyszą również innym usterkom, lecz to termostat jest tym elementem, który okazuje się najczęstszym winowajcą.
Jak przygotować się do sprawdzenia termostatu?
Pamiętaj, że na początku będziesz musiał zdemontować termostat. Przygotuj sobie odpowiednie narzędzia. Nie chcemy również, abyś zmarnował materiały, przed podejściem do sprawdzania termostatu warto, abyś spuścił co najmniej litr płynu. Dzięki temu, że go najpierw spuścisz, będziesz mógł potem go wlać z powrotem i nie poniesiesz dodatkowych kosztów. Przygotuj sobie również uszczelkę, ponieważ może się przydarzyć, że zostanie ona uszkodzona, a nie każdy ma dodatkowe uszczelki. Tak przygotowany możesz rozpocząć sprawdzanie termostatu.
Wyjmowanie termostatu
Nie każdy wie, gdzie termostat jest zamontowany, może on znajdować się w różnych miejscach, w zależności od modelu samochodu. Możemy podpowiedzieć, że najczęściej znajduje się przy pompie wodnej, czyli w górnej części głowicy. Jeżeli nie możesz delikatnie wyjąć sprzętu, to możesz go trochę opukać młotkiem (gumowym), ewentualnie trzonkiem zwykłego młotka. Na pytanie, jaki termostat jest polecany większość osób podpowiada, że solidnie wykonany, bo tylko taki nie zostanie uszkodzony podczas próby wyjęcia i opukiwania.
Jak sprawdzić, czy termostat dobrze działa?
Po wyjęciu elementu z samochodu należy sprawdzić jego stan. Będziet on prawdopodobnie zanieczyszczony, więc pierwszym krokiem jest delikatne usunięcie kamienia kotłowego. Mogą na nim znajdować się również inne śmieci, które koniecznie trzeba usunąć, ponieważ to one mogą być powodem usterki. Po oczyszczeniu włóż termostat do gorącej wody. Powinien się on otworzyć, kiedy temperatura wody wynosi około 80 st. C. Możesz odczekać kilka minut, w momencie, gdy termostat nie zareaguje, to znaczy, że to on był problemem i należy go zastąpić innym, nowym modelem. Gdy na skutek kontaktu z wodą się otworzy, to należy go dokładnie wytrzeć oraz zamontować z powrotem, ponieważ nie ma on żadnej usterki i to nie on powoduje problemy z autem.
Dodaj komentarz
0 KOMENTARZ