Salon z kuchnią – kilka pomysłów na aranżację

Ostatnio aktualizowane: 21.09.23

 

Pytanie o to, jak urządzić salon z kuchnią pojawia się na wielu forach i grupach. Na jego temat powstało też sporo artykułów w Internecie. Wynika to z tego, że takie rozwiązanie jest bardzo często stosowane w nowym budownictwie i dużo osób staje przed wyzwaniem, jakim jest urządzenie takiej przestrzeni. Jak zaprojektować salon z otwartą kuchnią? 

 

Od czego zacząć?

Aby kuchnia otwarta na salon wyglądała ładnie, a jednocześnie była funkcjonalna, trzeba ją dobrze zaprojektować. Wybór mebli i dodatków oczywiście ma ogromne znaczenie, ale bazą jest odpowiednie rozmieszczenie poszczególnych elementów. Specjaliści zajmujący się projektowaniem kuchni wskazują, że powinna mieć ona 5 stref roboczych: Zapasów (głównie lodówka), przechowywania (szafki), mokrą (suszenie naczyń i składowanie odpadów), przygotowywania posiłków (blaty robocze) i gotowania (kuchenka i piekarnik). Te wszystkie strefy powinien przewidywać dobry projekt. Salon z kuchnią musi być oczywiście dostosowany do potrzeb domowników. Są osoby, które nie lubią gotować i robią to rzadko. Nie potrzebują oni wielkiej zabudowy kuchennej i mnóstwa przestrzeni roboczej. Warto na wstępie odpowiedzieć sobie na pytanie, w jaki sposób będziesz korzystał z kuchni, czy chcesz mieć możliwość przygotowywania posiłków całą rodziną i czy np. salon z kuchnią i jadalnią jest dla Ciebie dobrym rozwiązaniem. Następnym krokiem jest wybranie stylu dominującego w pomieszczeniu. To ułatwia dobór mebli, sprzętów i akcesoriów. Oczywiście zwykle najlepsze zarówno pod względem wyglądu, jak i funkcjonalności rozwiązania oferują dobrzy architekci, projektanci wnętrz. Korzystanie z ich usług wiąże się jednak z dodatkowymi kosztami, które nierzadko są wysokie. Jeśli zależy Ci na oszczędnościach, warto, abyś przeglądał aranżacje salonu z aneksem kuchennym dostępne w Internecie i zbierał pomysły, które później wcielisz w życie. Co do salonu, tutaj sprawa jest nieco mniej skomplikowana, bo stanowi on miejsce odpoczynku. Centralnym elementem w nim powinna być duża kanapa, która może dodatkowo oddzielać przestrzeń kuchenno-jadalną od wypoczynkowej.

 

Nowoczesny salon z kuchnią

Wiele osób decyduje się na urządzenie swojego salonu i kuchni w stylu nowoczesnym, który wyróżnia prostota połączona z funkcjonalnością. We wnętrzach utrzymanych w tej stylistyce zazwyczaj kolorami przewodnimi jest: Biały i szary, coraz częściej stawia się też na drewniane elementy. Odważne osoby chętnie dobierają do stosowanej bazy dodatki w bardziej wyrazistym odcieniu. Dla przykładu, meble kuchenne w części górnej lub dolnej są np. czerwonego koloru, w części wypoczynkowej pojawiają się natomiast kolorowe poduszki czy oryginalnie wyglądający stolik kawowy. Ciekawym rozwiązaniem są też czarne fronty w meblach kuchennych. Łączą się one dobrze z białymi i drewnianymi dodatkami. Jeśli taka kolorystyka Ci odpowiada, warto, abyś przemyślał, dla równowagi, urządzenie części wypoczynkowej (salonu) w jasnym np. szarym, czy innym pastelowym kolorze. Czerń będzie ładnie kontrastowała z takim odcieniem, a wnętrze nie będzie za bardzo przytłaczające i pozostanie dostatecznie jasne.

Charakterystyczne dla stylu nowoczesnego są proste formy i otwarta przestrzeń. Wybór mebli i dodatków, które pasują do tej stylistyki, jest bardzo duży. Aranżacja salonu z kuchnią z jednej strony stanowi duże wyzwanie, z drugiej zaś nie brakuje darmowych inspiracji, z których można korzystać. Nie ma też żadnych sztywnych wytycznych, których trzeba przestrzegać, aby pomieszczenie można było uznać za takie urządzone w nowoczesnym stylu. Najważniejsza jest prostota i funkcjonalność. W nowoczesnych wnętrzach podłogi i ściany mają zazwyczaj jasne barwy. Coraz częściej wnętrza w stylu nowoczesnym wyróżnia ograniczona ilość sprzętów i detali, co pozwala uzyskać efekt przestronności. 

Dobrą wskazówką w trakcie urządzania nowoczesnego salonu z kuchnią może być to, aby ograniczyć ilość szafek i półek, które wprowadzają wrażenie chaosu i zaburzają funkcjonalność i prostotę pomieszczenia. We wnętrzach w takiej stylistyce stawia się na nowocześnie wyglądające meble do zabudowy. W sklepach meblowych coraz częściej można zobaczyć nowoczesne meblościanki, które są praktyczne, bo mieszczą dużo rzeczy, a jednocześnie wyglądają prosto i szczególnie się nie wyróżniają.

Osoby zajmujące się projektowaniem wnętrz wskazują, że aranżacja kuchni z salonem zyskuje bardziej oryginalny charakter wtedy, kiedy w pomieszczeniu pojawiają się lustra. Łączą one funkcje praktyczne i ozdobne, a dodatkowo sprawiają, że wnętrze wydaje się większe. Niezwykle efektownie w salonie prezentują się lustra składające się z kilku połączonych ze sobą tafli.

 

Salon z kuchnią w stylu minimalistycznym

Jak urządzić salon z kuchnią? Inspiracje nie kończą się oczywiście na nowoczesnym stylu. Coraz częściej ludzie decydują się na urządzenie salonu z kuchnią w sposób minimalistyczny. Można powiedzieć, że jest on w wielu kwestiach podobny do stylistyki nowoczesnej (prostota i funkcjonalność), ale okazuje się bardziej oszczędny. Minimalistyczny salon z kuchnią od razu przywołuje na myśl porządek i harmonię. Nie ma tam żadnych zbędnych dodatków, ściany są zwykle puste, ewentualnie są na nich jakieś obrazy lub plakaty, ale w ograniczonej liczbie.

Jak urządzić minimalistyczny salon z kuchnią? Przede wszystkim warto, abyś skupił się na tym, z jakich materiałów będą wykonane meble, czym pokryjesz ściany i podłogi. Bazowe elementy pomieszczenia mają ogromne znaczenie, ponieważ w takim salonie z kuchnią nie będzie dużo rzeczy, które mogłyby niejako odwracać uwagę np. od średniej jakości zabudowy kuchennej. 

W kuchni urządzonej w minimalistycznym stylu największe znaczenie mają meble, które zazwyczaj są jednokolorowe. Chętnie wybieranymi odcieniami jest szary i biały, a także inne pastelowe odcienie. Jeśli chcesz dodać do wnętrza nutkę nowoczesności, możesz zdecydować się na połyskujące fronty. Częściej jednak w pomieszczeniach urządzonych w stylu minimalistycznym pojawiają się meble z matową powłoką. Jeśli salon z kuchnią mają spory metraż, elementem będącym niejako połączeniem tych dwóch przestrzeni staje się wyspa. Ciekawym rozwiązaniem jest np. wykonanie zabudowy kuchennej znajdującej się przy ścianie w jasnym, drewnianym kolorze, a wyspy w białym. Ładnie wyglądają też białe meble zestawione z dużym, drewnianym stołem. W minimalistycznych wnętrzach dobrze sprawdzają się takie materiały, jak metal, szkło i kamień.

Jak można urządzić salon stanowiący niejako przedłużenie kuchni? Tu również liczy się prostota. Punktem bazowym powinna być duża, wygodna kanapa, najlepiej w pastelowym kolorze. Koło niej nie może też zabraknąć stolika kawowego i tutaj można wybrać albo taki w kolorze podobnym do kanapy, albo zdecydować, że ten jeden mebel będzie w jakiś sposób się wyróżniał. W sklepach meblowych nie brakuje oryginalnie wyglądających stolików. W salonie zwykle jest też duży telewizor, pod nim warto umieścić szafkę albo zdecydować się na większą zabudowę. Jeśli wybierzesz drugą opcję, najlepsze będą meble bez przeszkleń i zbędnych przegródek.

Jeśli Twój salon z kuchnią nie jest duży, wybierz jasne kolory ścian, które optycznie powiększą przestrzeń. Zasada jest taka, że w minimalistycznych wnętrzach nie wprowadza się dużej ilości kolorów, najczęściej króluje jedna barwa bazowa. Niektórzy też decydują się na zastosowanie dwóch kolorów, które ze sobą w jakiś sposób kontrastują, choćby drewno i biel.

 

Salon z kuchnią – styl skandynawski

Chcesz połączyć nowoczesny design z sielskim charakterem? Styl skandynawski może przypaść Ci do gustu. Ta stylistyka tym bardziej będzie pasowała do Twojego domu, jeśli masz salon z kuchnią i kominkiem. Kominek dodaje przytulnego charakteru, co w stylu skandynawskim odgrywa istotną rolę. Oczywiście w salonie najważniejszym miejscem jest wygodna kanapa, ale nie tylko ona jest ważna. Jeśli masz dużo miejsca, możesz zakupić dużą kanapę narożną, na której będziesz mógł wygodnie się położyć podczas czytania książki czy oglądania ulubionych filmów. Przy sofie możesz też postawić fotel uszak, który ma charakterystyczne dla stylu skandynawskiego krótkie, drewniane nóżki. Dla zwiększenia komfortu użytkowania warto wybrać dodatkowo pasujący do niego podnóżek. Na kanapie nie może też zabraknąć przyjemnych w dotyku pledów i ozdobnych poduszek. Obok sofy koniecznie musi się znaleźć stolik. Do stylu skandynawskiego pasują stoliki-zestawy z okrągłym blatem, które, gdy nie są używane, chowa się pod największy z nich. We wnętrzach skandynawskich ładnie wyglądają komody i zastawione książkami regały. Jako ozdoby ścian dobrze sprawdzają się ramki ze zdjęciami czy plakaty w drewnianych ramach.

Jakie jeszcze cechy charakterystyczne ma skandynawski salon z kuchnią? Podłoga najczęściej wybierana do wnętrz w takim stylu jest drewniana. Materiał ten idealnie komponuje się z jasnymi barwami ścian i mebli. Dodatkowo drewno ociepla wnętrze, dzięki czemu domownicy przekonują się do tego, że idealnym miejscem do relaksu i rozmowy jest właśnie salon z kuchnią. Oświetlenie w tego typu wnętrzach ma kluczowe znaczenie. Dobrze dobrane światło, które ma przyjemną, ciepłą barwę, również pozwala poczuć się w pomieszczeniu lepiej. Dobierając lampy i żyrandole do salonu i kuchni w stylu skandynawskim, zwróć uwagę na ich wygląd i materiał wykonania. Do takiej stylistyki najbardziej pasuje oświetlenie zrobione z naturalnych materiałów. Idealnie sprawdzają się m.in. lampy z drewna recyklingowego i wiszące wiklinowe żyrandole umieszczone nad stołem kuchennym. 

Meble kuchenne w stylu skandynawskim zazwyczaj mają białe fronty (czasami lekko zdobione) i drewniane blaty. Przytulny efekt można też uzyskać, stosując ciekawie wyglądające uchwyty do mebli. Skandynawska kuchnia jest funkcjonalna, a jednocześnie nie brakuje w niej ozdób, takich jak choćby zawieszone przy zlewie kolorowe filiżanki, wazony z suszonymi kwiatami lub pastelowe pojemniczki na akcesoria czy poszczególne produkty spożywcze. Jeśli blat w kuchni jest duży, można z powodzeniem ustawić na nim sprzęty kuchenne, tak aby sięgnięcie po nie było łatwe. Ciekawym dodatkiem może być też pleciony chodnik ustawiony przy zlewie. Zapewni on ciepło Twoim stopom podczas mycia naczyń.

 

Pomysł na salon z kuchnią z wyspą

Jeśli Twój salon z kuchnią ma 30 m2 lub więcej, możesz zdecydować się na postawienie w nim wyspy. To szczególnie dobre rozwiązanie dla osób, które lubią gotować wspólnie z innymi domownikami i organizować w domu spotkania dla rodziny i znajomych. Wyspa jest miejscem, które łączy kuchnię z salonem i pozwala na jednoczesne przygotowywanie posiłków i prowadzenie ożywionych rozmów z bliskimi. Kuchnie otwarte na salon z wyspą można urządzić w każdym stylu, jaki Ci odpowiada. Pomysłów jest dużo, warto przeglądać te pojawiające się na blogach wnętrzarskich, a także śledzić nowości w sklepach meblowych. Wyspę warto zaprojektować w taki sposób, aby można było przy niej wygodnie przysiąść, napić się kawy i zjeść posiłek. 

Mały salon z kuchnią – jak go urządzić?

Salon z kuchnią w bloku czy w małym domu nie ma dużego metrażu. W związku z tym trzeba dołożyć wszelkich starań, aby zaprojektować przestrzeń w sposób funkcjonalny, a jednocześnie ładny. Jeśli nie masz żadnej wizji tego, jak ma wyglądać wnętrze, możesz wpisać w wyszukiwarkę frazę ‘mały salon z kuchnią aranżacje’ i przejść do zdjęć. Na pewno znajdziesz w nich sporo inspiracji i zobaczysz, jaki styl najbardziej Ci się podoba. Salon z kuchnią 25 m2 warto urządzić w nowoczesnym stylu łączącym zalety minimalizmu i dobrać do niego pasujące dodatki. Warto skupić się na punktach bazowych, takich jak zabudowa kuchenna, miejsce do spożywania posiłków i strefa odpoczynku. Najlepiej postawić na jedną kolorystykę, w małych wnętrzach lepiej sprawdzają się jasne, aniżeli ciemne barwy (optycznie powiększają one przestrzeń). Jak połączyć salon z kuchnią? Elementem pośrednim pomiędzy miejscem przygotowywania posiłków a odpoczynkiem może być niewielki stół z krzesłami albo kanapa.

Pomysłów na to, jak można urządzić salon z kuchnią, jest bardzo dużo i nie sposób wymienić wszystkich stylów wykończenia i przedstawić gotowych rozwiązań. W przypadku takiego pomieszczenia najważniejsza jest funkcjonalność. Dobrze dobrana zabudowa kuchenna zapewni odpowiednio dużo miejsca do przygotowywania posiłków i przechowywania produktów spożywczych, a także pomieści bojlery elektryczne, które niektórzy decydują się montować. Z kolei kanapa ze stolikiem będzie miejscem, w którym domownicy będą odpoczywać i gościć bliskich. 

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ