Bojler elektryczny czy gazowy? 

Ostatnio aktualizowane: 03.10.24

 

Bojlery gazowe i elektryczne mają swoje wady i zalety. Kotły elektryczne są tańsze w zakupie, łatwiejsze do zainstalowania, mniejsze i nie potrzebują przewodu gazowego. Kotły gazowe są tańsze w eksploatacji i mają większą moc. Na co więc należy zwrócić uwagę, kiedy stajemy przed dylematem zakupu bojlera? Podczas wyboru warto wziąć pod uwagę aspekty takie jak liczba osób w domu, a także możliwości instalacyjne urządzenia. 

Zalety bojlerów elektrycznych

Ogromnymi zaletami bojlerów elektrycznych są komfort oraz wygoda użytkowania. Urządzenia elektryczne dają nam gwarancję dostępu do wody o stałej temperaturze. Nowoczesne sprzęty są wyposażone w zawory bezpieczeństwa, które chronią użytkowników przed ewentualnym poparzeniem. Bojlery elektryczne mają również termostat, który ma za zadanie chronić je przed nadmiernym przegrzaniem i zagotowaniem wody, co groziłoby rozsadzeniem zbiornika. Ponadto bojlery zasilane energią elektryczną są łatwe w montażu, można je zainstalować w dowolnym miejscu w domu czy mieszkaniu. Decydując się na zakup urządzenia elektrycznego, nie ma potrzeby podłączania go do przewodu powietrzno – spalinowego. Co więcej, modele elektryczne nie muszą spełniać rygorystycznych warunków technicznych określonych dla urządzeń zasilanych paliwami gazowymi. Oprócz tego są wygodniejsze w użytkowaniu. 

Wady bojlerów elektrycznych 

Jedną z podstawowych wad bojlerów elektrycznych jest wysoki pobór prądu. Korzystając z urządzenia, możemy w bardzo krótkim czasie zaobserwować różnicę w wysokości rachunków za energię elektryczną, zwłaszcza że cena prądu stale rośnie. Decydując się na urządzenie zasilane elektrycznie, musimy liczyć się z wysokimi kosztami eksploatacyjnymi, dlatego też rozsądniej kupić taki bojler do domu lub mieszkania o małej powierzchni i niskim zapotrzebowaniu na ciepłą wodę. Oprócz tego, urządzenia o znacznie większej mocy wymagają podłączenia do prądu trójfazowego, czyli dodatkowego obwodu. Użytkownik musi również zwracać szczególną uwagę na ewentualne rozszczelnienia i wyciek wody.

 

Zalety bojlerów gazowych 

Bojlery gazowe są wysoce wydajne, dlatego też są często wybierane przez właścicieli dużych domów z liczbą mieszkańców powyżej 4 osób. Koszty eksploatacyjne bojlerów gazowych są niższe niż w przypadku modeli elektrycznych. Średnia cena gazu jest wciąż niższa niż cena energii elektrycznej. Wybierając piecyki gazowe, należy liczyć się z tym, że trzeba odpowiednio dobrać wydajność oraz zdecydować czy chcemy, aby płomień palił się stale czy zapalał w momencie włączenia ciepłej wody. 

 

Wady bojlerów gazowych 

Bojlery gazowe wymagają podłączenia do specjalnej instalacji wentylacyjnej odprowadzającej spaliny. Oznacza to, że nie jesteśmy w stanie zamontować piecyka w dowolnie wybranym przez siebie miejscu. Sam proces instalacji jest dość skomplikowany i czasochłonny. Ze względów bezpieczeństwa warto zdecydować się na produkty z certyfikatami bezpieczeństwa. Należy również zwrócić uwagę na wybór materiałów stosowanych do wyrobu przewodów spalinowych, do których piecyki są podłączane. Fachowcy, którzy zajmują się instalacją bojlerów gazowych, powinni pracować na rozwiązaniach systemowych jednego producenta oraz postępować ściśle według jego instrukcji. To wszystko wiążę się niestety z podwyższonymi kosztami montażu. Co więcej, istnieje realne prawdopodobieństwo wystąpienia awarii w przypadku starszych modeli. Wiele osób uważa, że bojlery gazowe negatywnie wpływają na ekologię ze względu na wydzielane spaliny.

Które urządzenie jest bardziej bezpieczne? 

Na rynku dostępne są dwa rodzaje bojlerów gazowych, zwanych inaczej piecykami gazowymi. Występują modele z zamkniętą lub z otwartą komorą spalania. Piecyki z zamkniętą komorą spalania uważane są za bezpieczniejszą propozycję, ponieważ mają wbudowany specjalny wentylator, który steruje ilością zasysanego z zewnątrz powietrza oraz wyrzutem spalin. Dzięki wentylatorowi ryzyko przedostawania się niebezpiecznego dla zdrowia i życia czadu jest praktycznie niemożliwe. W przypadku bojlerów elektrycznych ryzyko zaczadzenia nie istnieje. Piecyki gazowe wymagają od użytkownika zapewnienia regularnej kontroli przez serwisanta co 2 – 3 lata. Właściciele takich bojlerów mogą również zakupić czujnik czadu, który w razie nieprawidłowości ostrzeże domowników przed ewentualnym niebezpieczeństwem. Drugi typ to modele zasilane energią z sieci elektrycznej. Elektryczne urządzenia mają wbudowaną grzałkę z termostatem, który steruje pracą piecyka i ma za zadanie utrzymywać stałą temperaturę wody. W modelach zasilanych energią elektryczną musimy jednak odczekać dłuższą chwilę, aby zbiornik napełnił się ciepłą wodą. Są to również urządzenia o dużym poborze prądu. Dobrze sprawdzają się w małych domach lub w domkach sezonowych.

 

Jaki bojler wybrać? 

Przy wyborze warto uwzględnić wielkość domu, który będzie zaopatrywany w ciepłą wodę, ilość osób korzystających z wody, ilość punktów, do których ciepła woda będzie dopływać oraz możliwości instalacyjne. W przypadku nowoczesnego budownictwa większość projektów przewiduje montaż modeli elektrycznych ze względu na bezpieczeństwo oraz łatwość montażu i eksploatacji. Bojlery zasilane energią elektryczną są znacznie tańsze, dlatego też wiele osób decyduje się na ich zakup. Właściciele większych domów jednorodzinnych powinni wybrać ogrzewanie gazowe, jeśli ich nieruchomość nie jest podłączona do ogrzewania centralnego w mieście. Niektóre osoby decydują się na montaż piecyka gazowego, który jest wspomagany przez panele słoneczne umieszczone na dachu. Takie rozwiązanie jest rozsądne, jeśli nie chcemy płacić wysokich rachunków za gaz przez cały rok.

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ