4 sposoby na odkamienianie bojlera elektrycznego

Ostatnio aktualizowane: 24.04.24

 

Bojlery elektryczne są nieustannie napełniane wodą, która powoduje osadzanie się kamienia na poszczególnych elementach ich budowy. Szczególnie narażone są na to grzałka i wężownica, a powiększający się osad może zmniejszać wydajność sprzętu i zwiększać koszty jego eksploatacji. Poniżej przedstawiamy kilka porad, jak poradzić sobie z uporczywym kamieniem, aby nie zniszczyć urządzenia.


Ostrożne odkamienianie chemiczne

Niezależnie od stopnia twardości wody w miejscu, w którym mieszkasz, każde urządzenie, które podgrzewa ciecz z wodociągów, wymaga dokładnego odkamieniania. Osadzający się kamień prowadzi do zmniejszenia wydajności, a czasem nawet do uszkodzenia poszczególnych elementów sprzętu. Z tego powodu nawet bojler elektryczny potrzebuje odpowiednich zabiegów, jednak należy wykonywać je ostrożnie. Do odkamieniania najczęściej stosuje się agresywne środki chemiczne, które rozpuszczają zalegający osad. Jednak usuwając kamień mogą one zniszczyć także materiał, z którego wykonane są ważne elementy bojlera, na przykład grzałka. Ponieważ jest to metoda inwazyjna, trzeba przeprowadzić całą procedurę ostrożnie i starannie.

Należy zastosować się do środków bezpieczeństwa, zwykle podanych na opakowaniu preparatu lub w instrukcji bojlera elektrycznego. Ingerencja substancji chemicznej w powierzchnię całej instalacji może prowadzić do wzmożonej korozji i niszczenia jej poszczególnych elementów. Jeżeli po czyszczeniu powstaną ogniska korozyjne, zaleca się dodatkowo wykonać pasywację powierzchni, która zwiększy odporność powłoki na powstawanie rdzy. Sama procedura odkamieniania nie jest trudna, należy jedynie umieścić preparat w zbiorniku, podgrzać wodę, a następnie dobrze wypłukać urządzenie przepuszczając przez nie czystą wodę, nawet kilkakrotnie. Warto powierzyć odkamienianie bojlera firmie, która specjalizuje się w tego typu usługach, aby mieć pewność, że instalacja zostanie właściwie zabezpieczona i nie ulegnie zniszczeniu w krótkim czasie po oczyszczaniu. Zwykle jest to jednak kosztowne, ponieważ do ceny środków chemicznych dochodzi także opłata za samą usługę.  

Odkamienianie mechaniczne

Innym sposobem na pozbycie się osadu z bojlera elektrycznego, jednak równie inwazyjnym, jak odkamienianie chemiczne, jest zastosowanie metody mechanicznej. Polega ona na rozkruszaniu twardej warstwy kamienia, która powstała na poszczególnych częściach urządzenia. Niektórzy polecają również oczyszczenie grzałki w podobny sposób, jak kuchenny czajnik elektryczny, czyli stosując ocet lub kwasek cytrynowy. Takie odkamienianie może jednak uszkodzić całą instalację, ponieważ wymaga zdemontowania grzałki. Mechaniczne usunięcie z niej osadu nie gwarantuje, że w czasie całego procesu czyszczenia nie ulegnie ona uszkodzeniu. Ponadto istnieje ryzyko, że podczas ponownego montowania grzałki wewnątrz zbiornika dojdzie do zniszczenia całej instalacji. Z tego powodu decydując się na odkamienianie metodą mechaniczną, warto zlecić to zadanie osobie, która ma w tym doświadczenie i nie uszkodzi żadnej części bojlera. W przeciwnym razie trzeba będzie wymienić poszczególne elementy w instalacji, a w najgorszym wypadku całe urządzenie.  

 

Odkamienianie falą elektryczną

Jedną z niewielu nieinwazyjnych metod na odkamienianie bojlera elektrycznego jest wykorzystanie sygnału fali elektrycznej. Taki sposób czyszczenia urządzenia przeprowadzany jest przez specjalizujące się w tym serwisy, często okazuje się tańszy i trwalszy niż tradycyjne metody. Przede wszystkim jest to procedura bezpieczna dla instalacji, ponieważ nie ingeruje w strukturę materiału, z którego wykonane jest urządzenie. Odkamienianie odbywa się podczas pracy całego systemu, a osad, który zostaje usunięty pozostaje w wodzie w zbiorniku. W celu pozbycia się go można zastosować filtry albo drenaż lub po prostu wymienić zawartość zbiornika, opróżniając go i napełniając ponownie. Odkamienianie metodą wykorzystującą sygnały fali elektrycznej trwa dłużej niż sposób chemiczny lub mechaniczny, ponieważ trzeba uważać, aby nie doszło do zbyt dużego zanieczyszczenia wody osadem (szczególnie na początku całej procedury).

Zabezpieczenie instalacji 

Większość metod odkamieniania bojlera elektrycznego jest inwazyjna, szkodliwa i często droga. Z tego powodu warto zadbać o całą instalację wcześniej, odpowiednio zabezpieczając system grzewczy przed osadzaniem się kamienia. Użytkownicy bojlerów elektrycznych najczęściej decydują się na stosowanie uzdatniaczy wody, które sprawiają, że jony minerałów nie tworzą twardych osadów będących przyczyną kamienia kotłowego. Niektóre firmy oferują także urządzenia, które pozwalają uzdatnić wodę za pomocą sygnału pola elektrycznego. Uzdatniacze są łatwe w instalacji, nie wymagają dodatkowej obsługi, a ponadto nie generują dodatkowych kosztów.

Inną metodą na zabezpieczenie instalacji grzewczej jest zastosowanie zmiękczacza wody. Jednak urządzenie to stosowane jest przede wszystkim w instalacjach przemysłowych, ponieważ nie sprawdza się w każdym modelu bojlera elektrycznego, a dodatkowo wymaga wykorzystania środków chemicznych, które mogą być szkodliwe dla zdrowia. Takie preparaty, używane osobno lub w zmiękczaczach, nazywane są antyskalantami. Zmieniają one skład chemiczny wody znajdującej się w zbiorniku, co nie tylko stanowi zagrożenie dla ludzi, ale także może prowadzić do powstawania rdzy na elementach budowy bojlera. Warto pamiętać, że zabezpieczenie instalacji grzewczej jest najlepszym sposobem na ochronę urządzenia przed szkodliwym działaniem osadu. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że nie każda metoda jest odpowiednia, zarówno dla instalacji, jak i zdrowia osób, które będą korzystać z wody znajdującej się w bojlerze elektrycznym.

 

 

Dodaj komentarz

2 KOMENTARZ

Joanna

April 25, 2021 at 7:10 am

Świetny artykuł i dobre wskazówki dla użytkownika. Od kiedy mam uzdatniacz wody sygnałem prądu elektrycznego hydroflow nie muszę odkamieniać boilera i czyścić grzałki.

Odpowiadać
Zespół MWW.pl

April 29, 2021 at 9:07 am

Dzień dobry,

Dziękujemy za komentarz.

Pozdrawiamy,
Zespół MWW.pl

Odpowiadać