Ranking 5 najlepszych pomp ciepła powietrze-woda w 2021

Ostatnio aktualizowane: 15.10.21

 

Pompa ciepła powietrze woda – Przewodnik zakupowy, ranking i test

 

Jeżeli poszukujesz urządzenia, które ogrzeje Ci wodę, nie wykorzystując dużej ilości prądu, to na naszej stronie znajdziesz ciekawe produkty. Stworzyliśmy poradnik dotyczący pomp ciepła, a także ranking, w którym znajdziesz sprzęt do swojego domu. Najwięcej pozytywnych komentarzy zyskał model LG Pompa Ciepła HM123M Jedn. Zewnętrzna. Produkt ten jest ekologiczny i nie zużywa dużej ilości prądu. Urządzenie sprawdza się w eksploatacji przy panujących temperaturach od -25 do +65 stopni Celsjusza. Ważną kwestią jest łatwa i intuicyjna obsługa urządzenia. Co więcej, montaż nie sprawia trudności. Jeżeli model, który zajął pierwsze miejsce w naszym zestawieniu, nie spełnia Twoich oczekiwań, zachęcamy do zapoznania się z dalszą częścią artykułu. Drugie miejsce w rankingu zajęła pompa Buderus WPT 200.1 IS, a jej opis znajdziesz poniżej w rankingu.

5 najlepszych pomp ciepła powietrze-woda. Opinie w 2021 roku

 

Wiesz już, czym powinna charakteryzować się dobrej jakości pompa ciepła.. Teraz warto zapoznać się z ciekawymi i sprawdzonymi modelami. Z tego względu przygotowaliśmy ranking pomp ciepła powietrze – woda, które zyskały największą popularność wśród konsumentów.

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

Najlepszy produkt

Zalety

Ta pompa ciepła zasilana prądem trójfazowym pozwala na zaopatrzenie domu w ciepłą wodę użytkową, jak i ogrzanie wnętrza mieszkania. Urządzenie jest skuteczne w temperaturach od -25 do +65 stopni Celsjusza.

Wady

Uzyskanie ciepłej wody użytkowej może być w razie potrzeby wspomagane grzałką elektryczną. Jednak grzałka nie została dołączona do zestawu i chcąc ją wykorzystywać użytkownik musi ją zakupić oddzielnie.

Podsumowanie

To nowoczesny model pompy o zintegrowanej jednostce zewnętrznej i wewnętrznej, które zostały połączone wodnymi przewodami. Również takie elementy jak naczynie wzbiorcze i płytowy wymiennik ciepła są umieszczone w jednej obudowie. Taka konstrukcja upraszcza instalację.

Drugi wybór

Zalety

Jest to przyjazny dla środowiska sprzęt. Produkt nie pobiera dużej ilości prądu. Woda w zbiorniku podgrzewana jest warstwowo. Dzięki temu w całym pojemniku jest taka sama temperatura. W zależności od modelu produkt działa w ekstremalnych warunkach do 5 st. C.

Wady

Produkt ma stosunkowo duże rozmiary, więc może się okazać nieodpowiedni do małych pomieszczeń. Pompa nie wygląda atrakcyjnie, mogłaby być dostępna w większej ilości kolorów i kształtów.

Podsumowanie

Pompa podgrzewa wodę i powietrze za pomocą sprężarki. Wyposażona jest w dodatkową grzałkę. Sprzęt obsługiwany jest przy pomocy wyświetlacza LCD. Urządzenie można go ustawiać tak, aby działało w konkretnym czasie.

Rozważ też

Zalety

W przypadku tego urządzenia zastosowano technologię generacji H, dzięki czemu produkt jest energooszczędny. Dodatkowo zastosowanie najnowocześniejszych rozwiązań technicznych oraz zaawansowanych algorytmów sterowania sprawia, że pompa może uzyskać bardzo dużą wydajność oraz sprawność w niskich temperaturach, nawet do -7 st. C oraz - 15 st. C.

Wady

Dla osób, które nie miały nigdy do czynienia z tego typu urządzeniami, ich obsługa jest skomplikowana. Opanowanie sposobu funkcjonowania produktu zajmuje sporo czasu.

Podsumowanie

Prezentowany model to cieplna pompa powietrzna. Jej moc grzewcza wynosi od 7 do 7,5 kW, a moc chłodnicza od 6,5 do 7 kW. Napięcie jest równe 230 V, a częstotliwość zasilania 50 Hz.

 

1. LG Pompa Ciepła HM123M Jedn. Zewnętrzna

 

LG Pompa Ciepła HM123M Jedn. Zewnętrzna – to obecnie model wskazany przez użytkowników jako najlepszy dostępny na rynku. Ta dobra pompa ciepła powietrze woda to model zintegrowanej jednostki zewnętrznej i wewnętrznej połączonej przewodami wodnymi.

Pompa pracuje w zakresie temperatur od -25 do + 65 stopni Celsjusza, a dzięki zastosowaniu spiralnej sprężarki pracującej z częstotliwością od 10 Hz do 135 Hz ma znacznie większa skuteczność. Efektywność energetyczną podnosi również zastosowany przyjazny środowisku czynnik chłodniczy R32. Pompa zasilana jest prądem trójfazowym, a jej efektywność określono na 124% przy średniej temperaturze wody na wyjściu 55°C i 175% przy wartości 35°C.

Wymiary urządzenia to wynoszą 1239 x 1 380 x 330 mm, a jego ciężar to 125 kg. Za pomocą pompy ciepła HM123M użytkownik ogrzeje dom, jak i uzyska ciepłą wodę użytkową. A test pompy ciepła powietrze woda przeprowadzony przez użytkowników dostarcza informacji, że nie tylko instalacja pompy jest niekłopotliwa, ale także obsługa urządzenia pozwala na zdalne nim zarządzanie.

LG pompa ciepła HM123M Jedn. zewnętrzna jest skuteczna w temperaturach od -25 stopni co +65 stopni Celsjusza i dostarcza ciepłą wodę użytkową i ogrzewa wnętrze mieszkania.

 

Zalety

Instalacja wstępna: Dzięki danym przekazanym przez kupującego o miejscu instalacji pompy, jej sprzedawca dokonuje wstępnych ustawień na konfiguratorze LG THERMA V. Taki zabieg sprawia, że aby skończyć instalację wystarczy zgrać i aktywować dane konfiguracji w miejscu instalacji. 

Czynnik chłodniczy: Sprzęt wyposażono w przyjazny środowisku czynnik chłodniczy R32 o GWP wynoszącym 675. Dzięki takim parametrom pompa jest bardziej efektywna energetycznie od modeli z innym czynnikiem. 

Sterowanie: Sprzęt wyposażono w przyjazny i intuicyjny interfejs użytkownika pozwalający na ustawianie harmonogramu pracy według własnych preferencji. Ponadto urządzenie, dzięki aplikacji LG SmartThinQ pozwala na zdalne sterowanie. 

Konserwacja i serwisowanie: Dzięki uproszczonej budowie do przeprowadzenia prac serwisowych wystarczy odkręcić 3 śrubki, aby sprawdzić podpięcie czynnika chłodniczego. Urządzenie też zapisuje w sterowniku historię zdarzeń, dzięki czemu serwisant szybko zidentyfikuje usterkę. 

Sprężarka: THERMA V R32 Monobloc ma znacznie większą skuteczność za sprawą spiralnej sprężarki, która może pracować z częstotliwością od 10 Hz do 135 Hz.

 

Wady

Brak grzałki: W razie potrzeby uzyskania wody użytkowej o wyższej temperaturze niż w danych warunkach jest w stanie dostarczyć pompa, można skorzystać z dogrzania wody grzałką, bo urządzenie ma taką funkcjonalność. Jednak grzałka nie została dołączona do sprzedawanego zestawu.

 

 

 

 

2. Powietrzna pompa ciepła do CWU Buderus WPT 200.1 IS

 

Buderus WPT 200.1 IS to pompa, która służy do ogrzania wody. Działa ona w szybki sposób. Co więcej, model korzysta z energii powietrznej, aby funkcjonować. Z tego względu sprawdzi się dla osób, którzy są proekologiczni. Oprócz tego produkt umożliwia podłączenie do innych systemów grzewczych takich jak kotły czy instalacja solarna.

Produkt bardzo łatwo jest zamontować i nikt nie powinien mieć z tym trudności. Wodę podgrzewa się do 60 st. C. Moc pompy wynosi 0,6 kW na godzinę. Do zestawu dołączona jest dodatkowa grzałka, która ma moc 2 kW. Sprzęt wyposażony jest w regulator, umożliwiający godzinowe ustawienie grzania. Ponadto urządzenie obsługuje się za pomocą czytelnego wyświetlacza LCD.

Pompa wykonana jest z wysokiej jakości materiałów. Pojemność zbiornika na wodę Buderus WPT 200.1 IS jest równa 200 l. Dostępne są także większe produkty o rozmiarach 250 l i 270 l. Sprzęt poprawnie działa w temperaturze do 5 st. C. Użytkownicy doceniają ten model za niskie koszty eksploatacji, a także bezawaryjność i pozostawiają dobre opinie o pompach ciepła powietrze woda marki Buderus.

Pompa Buderus WPT 200.1 IS podgrzewa wodę nawet do 60 st. C. Urządzenie ma wymiary: wysokość – 167,9 cm i szerokość – 62,4 cm. Produkt wyróżnia się wbudowanym dogrzewaczem elektrycznym, którego moc to 2 kW.

 

Zalety

Łatwa obsługa: Pompa ma elektroniczny regulator, dlatego bez trudu ją zaprogramujemy, możemy też kontrolować zużycie energii i włączyć dezynfekcję termiczną.

Dogrzewacz elektryczny: Sprzęt ma wbudowany dogrzewacz o mocy 2 kW, który zwiększa wydajność pompy.

Współpracuje z kotłami grzewczymi: Urządzenie możemy podłączyć do kotła grzewczego. Pozwala na to wężownica wbudowana w zasobnik c.w.u. Poza tym sprzęt współpracuje z kolektorami słonecznymi i panelami fotowoltaicznymi.

Szybkie podgrzewanie wody: Pompa zapewnia warstwowe podgrzewanie wody w zbiorniku, więc nie musimy długo czekać na wypłynięcie z kranu ciepłego strumienia.

 

Wady

Głośna praca: Konsumenci narzekają, że podczas pracy urządzenie generuje zbyt duży hałas (ponad 50 dB), co szybko zaczyna przeszkadzać wszystkim domownikom.

 

 

 

 

3. Pompa Ciepła Panasonic Aquarea 7kW High-Performance KIT-WC07J3E5-SM

 

Pompa ciepła Panasonic Aquarea 7 kW High-Performance KIT-WC07J3E5-SM to model o bardzo kompaktowej budowie. Dobrze sprawdza się w przypadku grzejników niskotemperaturowych oraz do ogrzewania podłogowego. Nawet w przypadku, kiedy na zewnątrz jest bardzo niska temperatura, może dostarczyć wodę o temperaturze równej nawet 55 st. C.

Model jest bardzo funkcjonalny. Wyposażony został w funkcje, które umożliwiają monitorowanie, ocenę oraz optymalizację temperatury panującej w domu, oraz temperatury nagrzania wody, czy też poziomu zużycia energii. Szeroki zakres mocy, z możliwością ustawienia od 3 kW do 16 kW sprawia, że każdy z nas może indywidualnie dostosować wydajność pompy do własnych potrzeb.

Konsumenci są bardzo zadowoleni z użytkowania oraz funkcjonalności zakupionej przez nich pompy. Bardzo istotna jest dla nich możliwość zdalnej inspekcji przez serwisanta w celu wykrycia występujących awarii oraz pomoc w naprawie usterek. Dzięki temu użytkownicy mogą zaoszczędzić sporo czasu potrzebną na naprawę.

Pompa ciepła Panasonic Aquarea 7 kW High-Performance KIT-WC07J3E5-SM to urządzenie, które wyposażono w funkcję umożliwiającą regulację mocy, od 3 kW do 16 kW. Ta dobra i tania pompa ciepła powietrze woda może ogrzać wodę nawet do 55 st. C.

 

Zalety

Kompaktowa budowa: Produkt jest bardzo dobrym rozwiązaniem do stosowania z grzejnikami niskotemperaturowymi oraz do ogrzewania podłogowego.

Funkcjonalność: W przypadku tej pompy zastosowano wiele innowacyjnych rozwiązań, m.in. możliwość monitorowania, oceny oraz optymalizacji temperatury, a także kontrola poziomu zużycia energii z każdego miejsca w domu.

Energooszczędność: Stosowanie tego urządzenia sprawia, że możemy w znacznym stopniu zmniejszyć poziom zużywanej przez nas energii elektrycznej. Pomimo tego, że początkowe nakłady inwestycyjne są wyższe niż w przypadku innych rozwiązań, to koszty eksploatacji są znacznie niższe.

 

Wady

Obsługa: Dla osób, które mają po raz pierwszy do czynienia z pompami grzewczymi, opanowanie obsługi zajmuje sporą ilość czasu.

 

 

 

 

4. Pompa Ciepła Vaillant aroSTOR VWL BM 200/5 0010026818

 

Pompa ciepła Vaillant aroSTOR VWL BM 200/5 0010026818 sprawdza się w miejscach, gdzie wymagane jest zapotrzebowanie na ciepłą wodę. Za sprawą wydajności oraz efektywności pracy, model ma bardzo szerokie możliwości zastosowania. Sprawdzi się w budynkach ogrzewanych przy pomocy kotła węglowego, olejowego, gazowego, a także w obiektach typu stacje benzynowe lub pola namiotowe.

Model wyposażono w bardzo pojemny zasobnik o pojemności od 200 do 270 litrów. Wykonany został on z wysokiej jakości stali nierdzewnej. Nagrzanie wody możliwe jest także wtedy, gdy temperatura pobieranego powietrza wynosi do -7 st. C.

Osoby, które zdecydowały się na zakup tego produktu są bardzo zadowolone z podjętej decyzji zakupowej. Wpływają na to głównie stosunkowo niskie koszty poniesione na tę inwestycję, które pozytywnie przekładają się na funkcjonalność oraz efektywność pracy produktu.

Pompa ciepła Vaillant aroSTOR VWL BM 200/5 0010026818 w sprzedaży dostępna jest w kolorze biało-czarnym. Wyposażono ją w zbiornik wody o pojemności 200 lub 270 litrów i wykonano ze stali nierdzewnej.

 

Zalety

Możliwość nagrzewania przy niskich temperaturach: Urządzenie może prawidłowo funkcjonować, nawet w przypadku, gdy temperatura pobieranego przez niego powietrza sięga do -7 st. C.

Polskie menu: Menu jest w języku polskim, dlatego żaden z użytkowników nie powinien mieć większego problemu z obsługą pompy.

Szerokie możliwości zastosowania: Pompa bardzo dobrze sprawdzi się w domach, w których wykorzystany jest piec węglowy, olejowy, gazowy, a także w obiektach publicznych, takich jak stacje paliw, sale gimnastyczne, szkoły lub domki letniskowe.

 

Wady

Montaż: Dla części użytkowników montaż pompy cieplnej jest skomplikowany. By go przeprowadzić są oni zmuszeni do wezwania specjalisty.

Rozmiar: Wielkość produktu jest stosunkowo duża. Po zamontowaniu pompa zajmuje sporą powierzchnię, dlatego nie zaleca się jej stosować w małych pomieszczeniach.

 

 

 

 

5. Kospel Pompa Ciepła HPSW-2/250 250L HPSW2250PL

 

Pompa ciepła Kospel HPSW-2/250 250 L HPSW2250PL wyposażona została we wbudowany zbiornik o pojemności równej 250 litrów oraz grzałkę o moc 2 kW. Produkt przeznaczony jest do ogrzewania wody użytkowej. Proces ten następuje z wykorzystaniem energii, która pobierana jest z otoczenia. Regulacja temperatury wody jest możliwa w zakresie od 30 do 70 st. C. Minimalna temperatura powietrza potrzebna do prawidłowego funkcjonowania urządzenia wynosi 5 st. C.

Prezentowana przez nas pompa przeznaczona jest do montażu w takich miejscach, jak pomieszczenia gospodarcze lub kotłownie. Urządzenie podczas ogrzewania wody może spowodować ochłodzenie powietrza znajdującego się w pomieszczeniach, gdzie zostało ono zamontowane.

Większość użytkowników jest bardzo zadowolona z zakupu prezentowanej przez nas pompy ciepła. Zadowoleni są oni z tego, że model podczas pracy nie wydobywa z siebie głośnych dźwięków. Możemy to zawdzięczać temu, że wentylator oraz sprężarka zamontowane zostały w szczelnej kapsule, która redukuje hałas do 45 dB.

Pompa ciepła Kospel HPSW-2/250 250 L HPSW2250PL to model, którego moc grzewcza wynosi 2,0 kW/ 4,0 kW. Maksymalny pobór mocy elektrycznej wynosi 0,6/2,6 kW. Pojemność znamionowa zbiornika na wodę jest równa 250 l.

 

Zalety

Montaż: Urządzenie nie powinno sprawić trudności podczas montażu. Ma niecałe 1,7 cm wysokości, dlatego można je z łatwością zamontować także w niskich pomieszczeniach.

Wykorzystanie mikro kanałowego skraplacza: Zastosowanie mikro kanałowego skraplacza jest bardzo ekologicznym rozwiązaniem. Element ten gwarantuje pobieranie powietrza z bardzo dużej powierzchni oraz podgrzewanie wody z maksymalną sprawnością.

 

Wady

Sterowanie: Zastosowanie bardzo zaawansowanego sterowania powoduje, że niektóre osoby mają problem z poprawnym zaprogramowaniem poszczególnych funkcji.

Działanie: Model może prawidłowo funkcjonować w miejscach, w których minimalna temperatura pobieranego powietrza nie jest niższa niż 5 st. C.

 

 

 

 

Przewodnik zakupowy – Jaką pompę ciepła powietrze – woda kupić?

Ogrzewanie domu jest jednym wydatków, które w największym stopniu obciążają nasz budżet. Utrzymanie odpowiedniej temperatury w budynku jest jednak koniecznym warunkiem, aby prawidłowo i efektywnie funkcjonować. Z tego powodu wiele osób szuka rozwiązań, które pozwolą im na maksymalne obniżenie poniesionych kosztów. Biorąc pod uwagę opinie użytkowników, taki efekt przynosi zastosowanie pomp ciepła powietrze – woda. Zaawansowana technologia wykorzystująca energetyczne właściwości naturalnych źródeł umożliwia ocieplenie nawet bardzo dużych powierzchni przy stosunkowo niewielkim nakładzie finansowym. Oprócz tego, za pomocą urządzenia możemy podgrzewać również wodę, co jest dość istotne w przypadku gospodarstw domowych czy przemysłowych. Tak skonstruowany, wielofunkcyjny sprzęt znalazł szerokie zastosowanie w wielu branżach. Ze względu na bardzo zróżnicowany asortyment często mamy jednak problem z podjęciem decyzji o tym, jaką pompę ciepła powietrze woda wybrać, aby dobrze sprawdziła się na określonej przez nas powierzchni. W niniejszym artykule opisaliśmy wszystkie właściwości sprzętu, które grają najbardziej istotną rolę w procesie użytkowania.

Temperatura – jaka pompa ciepła powietrze – woda jest najlepsza?

Wybierając pompę ciepła w pierwszej kolejności należy zastanowić się nad tym, jaką powierzchnię będzie ona ogrzewać. Jest to istotne, ponieważ urządzenie, które świetnie sprawuje się w niewielkim mieszkaniu będzie zbyt słabe, aby zainstalować je na dużej hali. Zasada ta również funkcjonuje w odwrotnym przypadku. Drogie sprzęty o bardzo wysokiej wydajności mogą okazać się za mocne na niewielkiej powierzchni. Z tego względu kupując pompę postaraj się określić przybliżone wymiary konkretnych pomieszczeń.

Powyższa informacja będzie dla Ciebie kluczową, gdy staniesz przed wyborem pompy średniotemperaturowej lub wysokotemperaturowej. Do użytku domowego, gdzie powierzchnia z reguły nie przekracza 200 m2, Specjaliści polecają wybór sprzętu średniotemperaturowego. Może być on ustawiony zarówno na podwórku, jak i wewnątrz budynku. W zależności od modelu, urządzenia mogą zasysać powietrze o temperaturze nawet -20 st. C. Są to pompy najnowszej generacji, przystosowane do pracy w trudnych warunkach atmosferycznych. Dość istotną informacją jest wydajność urządzeń średniotemperaturowych. Ze względu na to, że woda w pompie osiąga zwykle maksymalną temperaturę wynoszącą jedynie 60 st. C, sprzęt rozprowadzając ciepło po domu z czasem traci temperaturę, co ma związek z tym, że woda się wychładza. Właśnie dlatego producenci w instrukcjach obsługi podają maksymalną wydajność urządzenia na danej powierzchni. Warto sugerować się tymi danymi, ponieważ jeśli nie zastosujemy się do porad producenta zamkniemy sobie drogę do roszczeń gwarancyjnych.

Osobom, które poszukują nieco bardziej profesjonalnego rozwiązania zalecamy wybór mocniejszego sprzętu. Wysokotemperaturowe urządzenia są zdolne do podgrzewania wody nawet do ponad 80 st. C. Szerokie możliwości pomp umożliwiają stosowanie ich nie tylko w domu, ale również na znacznie większych powierzchniach typu hale produkcyjne czy nawet hotele. Oczywiście, wytwarzanie dużej ilości ciepła będzie wpływać na wzrost opłat za prąd. Nie mniej jednak porównując koszty np. z ogrzewaniem gazowym z pewnością wariant powietrze- woda okaże się znacznie bardziej opłacalny.

Moc

Ważną kwestią, jest dobór odpowiedniej mocy sprzętu. Konsumenci bardzo często spierają się o to, czy lepiej wybrać mocniejsze czy może słabsze urządzenie. Różnica cenowa pomiędzy pierwszym i drugim wariantem wynosi ok. 10 tyś. zł, dlatego też podjęcie odpowiedniej decyzji wiąże się z obliczaniem wielu parametrów.

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom użytkowników, producenci często proponują nam dodatkową, zwykle bezpłatną usługę polegającą na obliczeniu najlepszej dla naszego mieszkania mocy. Program bierze pod uwagę wiele czynników, a wśród nich średnią temperaturę roczną na zewnątrz, powierzchnię mieszkania, czy godziny pracy pompy. Uzyskane wyniki warto jednak przeanalizować, tak aby nie dać się zwieść chwytom marketingowym.

 

Pojemność baku

Według konsumentów najlepsza pompa ciepła powietrze – woda powinna w krótkim czasie ogrzać całą powierzchnię w naszym domu. Oprócz możliwości temperaturowych i mocy musi być więc wyposażona w odpowiedniej pojemności zbiornik na wodę. Dzięki temu cyrkulacja będzie o wiele bardziej płynna, co w dużym stopniu przyczynia się do obniżenia kosztów eksploatacyjnych.

Najczęściej wybieranymi sprzętami są pompy z bakiem o objętości od 200 l do 300 l. Taka pojemność z pewnością będzie wystarczająca, by ocieplić nawet bardzo duże powierzchnie.

Zabezpieczenia

Ze względu na to, że pompa ciepła powietrze woda do co i cwu musi działać w różnych warunkach atmosferycznych, powinniśmy skupić się na urządzeniach, które dysponują odpowiednimi zabezpieczeniami.

Najważniejszym z nich jest blokada termiczna. Wpływa ona na stan skupienia wody, w momencie, gdy temperatura na zewnątrz spada poniżej 0 st. C. Aby nie dopuścić do zamarznięcia cieczy, grzałka podgrzewa delikatnie bak, nawet jeśli pompa jest w danym momencie wyłączona.

 

Dodatkowe funkcje

Najlepsze pompy ciepła powietrze woda wyposażone zostały w dodatkowe funkcje, które znacznie poszerzają możliwości urządzenia. Jedną z nich jest opcja chłodzenia powietrza. Dzięki niej w lecie możemy delikatnie obniżyć temperaturę panującą w pokojach. Jest to dość wygodne rozwiązanie, dla osób którym zależy na kompleksowym i wielofunkcyjnym sprzęcie.

 

Pompy ciepła powietrze – woda w dobrych cenach

Najtańsze pompy ciepła o stosunkowo dobrych parametrach kupisz już za niecałe 4000 zł. Są to podstawowe modele, które dobrze radzą sobie w niewielkich mieszkaniach. Jeśli zależy Ci na profesjonalnym sprzęcie, musisz przygotować się na wydatek nawet 20000 zł. Pompa ciepła powietrze woda i cena z montażem zależy od loklanych warunków.

 

 

 

 

 

 

 

 

FAQ

 

P1: Co to jest pompa ciepła?

Pompa ciepła to urządzenie, które wymusza przepływ ciepła z obszaru, gdzie jest niska temperatura do miejsca, gdzie jest ona wyższa. Ogólnie opisany proces przebiega odwrotnie w porównaniu do naturalnego przepływu ciepła. Jest to możliwe dzięki energii cieplnej lub mechanicznej z zewnątrz. Obecnie pompy ciepła zyskują na popularności, bo są uznawane za niezawodne, a przy tym ekologiczne rozwiązanie. Co przemawia za zakupem takiego sprzętu? Dla jednych będzie to oszczędność czasu i komfort użytkowania. Do pomp ciepła nie trzeba szukać dobrej jakości paliwa, tak aby zapewnić wydajność pracy, a przy tym odpowiednio zadbać o urządzenie. Wybierając pompę ciepła, nie trzeba obawiać się o uciążliwą obsługę.

 

P2: Ile kosztuje pompa ciepła?

Trzeba przyznać, że zakup pompy ciepła jest stosunkowo dużym wydatkiem. W sklepach można znaleźć modele od ok. 4500 zł, ale większość pomp ciepła kosztuje przeciętnie od 10 000 do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Wiele w kwestii ceny zależy od mocy sprzętu. Warto też pamiętać, że poniesione w związku z zakupem pompy ciepła koszty stosunkowo szybko się zwracają, porównując z innymi rozwiązaniami grzewczymi. Przeciętnie zajmuje to ok. 5 lat, czasami nieco więcej. Sporą zaletą pomp ciepła jest to, że jeśli są poprawnie zainstalowane i eksploatowane, są w stanie zachować sprawność nawet przez kilkadziesiąt lat.

P3: Jak działa pompa ciepła?

Pompa ciepła wykorzystuje odpowiednie procesy termodynamiczne i dzięki temu jest w stanie przetworzyć energię pierwotną w taki sposób, aby dostarczyć ją do instalacji grzewczej w odpowiedniej postaci. Pompa ciepła do działania potrzebuje zasilania prądem elektrycznym. Urządzenie działa w ten sposób, że pobiera darmową energię z wody, gruntu lub powietrza, a koszty działania sprzętu sprowadzają się do transportu tejże energii z wykorzystaniem prądu. Omawiany typ ogrzewania składa się z kilku części, a dokładnie systemu źródła ciepła do pobierania energii ze środowiska, pompy i systemu dystrybucji i przechowywania ciepła.

 

P4: Jaka pompa ciepła do domu 150m2?

Każdemu zależy na zakupie wydajnie działającego sprzętu, dlatego też wiele pytań dotyczy tego, jaką moc powinna mieć pompa ciepła, aby dobrze ogrzewać dom. Przyjmuje się, że dom, który jest dobrze zaizolowany, potrzebuje przeciętnie 50 W mocy na metr kwadratowy. Do prostego wzoru M = Ze * P wystarczy wpisać odpowiednie wartości. M to oczywiście moc pompy ciepła, Ze to zapotrzebowanie energii, a P to powierzchnia budynku wyrażona w m2. Z tego wzoru wynika, że dom o dobrej izolacji powinien mieć pompę o mocy ok. 7,5 kW. Dla porównania, w przypadku słabej izolacji cieplnej urządzenie musiałoby mieć dwa razy większą moc (ok. 15 kW).

 

P5: Jaka pompa ciepła do domu 200m2?

Osoby, które mają plan wybudować większy dom np. o powierzchni 200 m2, zastanawiają się, czy pompa powietrza to dobre rozwiązanie. O ile urządzenie jest odpowiednio dostosowane do wymagań budynku to tak. Przyjmując, że mamy do czynienia z domem o bardzo dobrej izolacji, przeciętne zapotrzebowanie na metr kwadratowy wynosi 50 W. Wykorzystując wzór omawiany w przykładzie powyżej, można wskazać, że dobrym rozwiązaniem w przypadku budynku o takiej powierzchni będzie zakup urządzenia o mocy 10 kW. Oczywiście jest to wartość szacunkowa, a dokładne parametry pompy ciepła należy przedyskutować z osobą doświadczoną.

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ