Ranking 5 najlepszych lampek choinkowych w 2022

Ostatnio aktualizowane: 30.09.22

 

Lampka choinkowa – Poradnik zakupowy, ranking i test

 

Ozdoby świąteczne w postaci jednokolorowych i wielokolorowych lampek wpisane są w tradycję dekorowania choinek oraz domów. Dekoracje z diodami LED są chętnie wybierane ze względu na energooszczędność oraz czas świecenia w porównaniu do klasycznych lampek. Użytkownicy poszukujący ozdobnej kurtyny często sięgają po kurtynę LED Moonlight składającą się z 12 zwisających gwiazdek w dwóch rozmiarach. Wyposażona w programator z 8 różnymi trybami ma aż 138 diod świecących w kolorze białym. Polecane przez użytkowników są także wielokolorowe lampki choinkowe Sternhoff, które można zamontować na zewnątrz budynku. Ozdoba ma 300 diod LED, 21,7 metrów długości oraz wbudowany programator z 8 różnymi trybami świecenia.

5 najlepszych lampek choinkowych. Opinie w 2022 roku

 

Nieodzownym elementem dekoracyjnym każdego świątecznego drzewka są lampki choinkowe. Dekorujemy nimi wnętrze naszego domu, a także jego części zewnętrzne – elewacje, drzewka i krzewy, tarasy i balkony. Jedno lub różnokolorowe, klasyczne lub bardziej fantazyjne. Wiele zależy od tego, jaki efekt chcemy uzyskać. Wiemy, że każdy ma inne potrzeby, dlatego w tym zestawieniu przedstawiamy siedem wyjątkowych zestawów lampek choinkowych.

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

Najlepszy produkt

Zalety

Kurtyna w postaci gwiazdek LED składa się z 6 dużych oraz 6 małych elementów, które są zawieszone na różnych wysokościach. Izolacja w kolorze przezroczystym sprawia, że ozdoba ładnie się prezentuje. Przepalenie jednej z diod nie powoduje wygaszenia całego zestawu, co jest bardzo dobrym rozwiązaniem.

Wady

Wiszące gwiazdy nie są przystosowane do powieszenia na zewnątrz. Nadają się wyłącznie do zamontowania w pomieszczeniu, gdzie nie działają szkodliwe czynniki atmosferyczne.

Podsumowanie

Zestaw z 12 zwisającymi gwiazdkami w dwóch rozmiarach jest wyposażony w praktyczny programator z 8 trybami świecenia. Kolor diod ledowych to biały zimny, a liczba punktów świetlnych wynosi 138 sztuk. Izolacja w kolorze przezroczystym oraz lampki przymocowane na miedzianych przewodach wyglądają bardzo schludnie.

Drugi wybór

Zalety

Kolorowe lampki LED można przywiesić zarówno w pomieszczeniu, jak i na zewnątrz. Ledy wraz z programatorem są złączone na mocnym zielonym kablu, który trudno poplątać. Energooszczędne diody świecą bardzo jasno, a wypalenie jednego punktu nie powoduje awarii wszystkich lampek.

Wady

Lampki można rozwiesić na zewnątrz, lecz wymagane jest zabezpieczenie wtyczki do gniazda, łącznika oraz programatora przed działaniem wilgoci. W przypadku rozwieszenia na ogrodzeniu zazwyczaj nie jest to możliwe.

Podsumowanie

Wielokolorowe lampki dekoracyjne mają aż 300 diod LED, które bardzo jasno świecą. Zestaw o długości 21,7 metrów składa się z 21-metrowego odcinka świecącego, 0,6 metrów przewodu oraz dodatkowej przedłużki 0,1 metra. Programator wyposażony w klasę szczelności IP44 pozwala na ustawienie dowolnego trybu świecenia.

Rozważ też

Zalety

Świecącego renifera z saniami wykonano z rurki LED o średnicy 10 mm. Cała konstrukcja jest solidna i można ją bez problemu ustawić w przydomowym ogrodzie lub na balkonie. Wypalenie jednej diody nie skutkuje wygaśnięciem całego zestawu.

Wady

Renifer z saniami jest przeznaczony do montażu na zewnątrz. Produkt ma jednak krótki przewód o długości 165 cm, który nie wystarczy do rozłożenia ozdoby w dowolnym miejscu.

Podsumowanie

Ozdoba świąteczna w postaci renifera z saniami składa się z 288 diod LED, które są rozmieszczone w przewodzie o średnicy 10 mm. Wymiary całej dekoracji wynoszą 160 cm x 54 cm x 26 cm. Przewód zasilający 240 V ma długość 165 cm. Ochrona IP44 umożliwia ustawienie ozdoby w ogrodzie.

 

1. Gwiazdy Wiszące, Lampki Choinkowe, Kurtyna LED Moonlight

 

Wiszące gwiazdki w postaci kurtyny dodadzą wnętrzu oryginalnego wyglądu oraz klimatu świąt. Zestaw jest wyposażony w 6 małych oraz 6 dużych gwiazdek rozwieszonych na różnych wysokościach. Ozdoba składa się ze 138 diod LED, które świecą zimną białą barwą. Mniejsze gwiazdki mają 10 cm szerokości, a większe znajdujące się poniżej 20 cm.

Kurtyna jest wyposażona w programator, za pomocą którego można wybrać spośród 8 różnych trybów świecenia. Cała ozdoba ma długość 4,5 metra, przy czym odcinek świecący ma 2,2 metry. Gwiazdy wiszą 90 cm oraz 40 cm od przewodu.

Konsumenci, którzy zakupili ozdobę w formie kurtyny z gwiazdami, zwracają uwagę na ładny efekt po zawieszeniu i zaświeceniu ozdoby w pomieszczeniu.

Energooszczędne diody LED w postaci pięknej ozdoby świątecznej składającej się z 6 dużych oraz 6 małych gwiazd mają wbudowany programator umożliwiający wybór 8 różnych trybów świecenia. Kurtyna ma długość 4,5 metra, z czego odcinek świecący wynosi 2,2 metra.

 

Zalety

Długość przewodu: Całkowita długość zestawu wynosi 4,5 metra.

Możliwość łączenia: Ozdobę można połączyć za pomocą przedłużki z innym zestawem.

Programator: Wbudowany programator pozwala na ustawienie 8 różnych trybów świecenia: Światło stałe, fala, sekwencja, rozbłysk, flash, pełzanie oraz inne.

Energooszczędność: Diody LED są energooszczędne, dzięki czemu użytkownik nie zapłaci wysokiego rachunku za prąd mimo używania ozdoby.

Izolacja: Cała instalacja jest zabezpieczona przezroczystą izolacją, która nie przyciąga uwagi.

 

Wady

Ozdoba wewnętrzna: Produkt nie jest przystosowany do wieszania na zewnątrz, gdzie panuje ujemna temperatura oraz wilgoć.

 

 

 

 

2. Mocne Lampki Choinkowe 300 LED Multikolor Sternhoff

 

Wielokolorowe lampki LED są przymocowane na zielonym kablu wyposażonym w programator. Urządzenie odpowiada za zmienianie trybów świecenia w zależności od preferencji użytkownika. Do wyboru są: Światło stałe, fala, sekwencja, rozświetlanie, rozbłysk, pełzanie, kombinacja, a także flash. Lampki można połączyć z kolejnym zestawem.

Lampki choinkowe są wyposażone w 300 wielokolorowych punktów świetlnych LED. Długość całego zestawu wynosi 21,7 metrów, z czego 21 metrów to odcinek świecący. Energooszczędne diody zasilane są energią elektryczną o napięciu 230 V.

Osoby, które zakupiły świąteczne ozdoby choinkowe z wielokolorowymi diodami LED, są zadowolone z możliwości podłączenia na balkonie, tarasie lub na elewacji budynku po odpowiednim zabezpieczeniu.

Wielokolorowe lampki LED z 300 diodami są przymocowane do zielonego mocnego kabla o długości 21,7 metrów. Do przewodu zamontowany jest programator, za pomocą którego można zmieniać tryb świecenia, a także dodatkowy łącznik umożliwiający dołączenie kolejnego zestawu.

 

Zalety

Energooszczędne: Diody LED są energooszczędne, dzięki czemu nie będą powodować dużego zużycia prądu.

Programator: Do ozdoby dołączony jest programator umożliwiający zmianę trybu świecenia.

Wielokolorowe diody: Produkt jest wyposażony w kolorowe diody LED, które ładnie się prezentują.

Możliwość instalacji na zewnątrz: Producent przewidział możliwość zawieszenia ozdób choinkowych na zewnątrz np. na tarasie, balkonie lub elewacji.

 

Wady

Konieczność izolacji: Przed powieszeniem ozdoby na zewnątrz konieczne jest zaizolowanie programatora oraz wtyczki gniazda.

 

 

 

 

3. Renifer LED z Saniami, Lampki Świąteczne Ozdoba Tutumi

 

Ozdoba świąteczna w postaci renifera z saniami nadaje się do umieszczenia zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz. Dekoracja jest wykonana z przezroczystego przewodu LED o średnicy 10 mm, wewnątrz którego umieszczono 288 diod. Zasilanie sieciowe umożliwia podłączenie kolejnego elementu do zestawu.

Dekoracja świąteczna ma wymiary 160 cm x 54 cm x 26 cm. Przewód zasilający ma długość 165 cm, dzięki czemu można podłączyć ozdobę do zasilania sieciowego o napięciu 240 V. Izolacja w kolorze przezroczystym nie psuje wyglądu ozdoby. Przepalenie jednej diody LED nie powoduje wygaszenia całego zestawu.

Użytkownicy, którzy wybrali ozdobę renifera z saniami, zwracają uwagę na ten oryginalny akcent świąteczny. Dekoracja z diodami LED prezentuje się bardzo okazale.

Ozdoba świąteczna renifer z saniami składa się z przewodu o średnicy 10 mm, w którym zainstalowano 288 sztuk diod LED. Zestaw ma wymiary wynoszące 160 cm x 54 cm x 26 cm oraz przewód zasilający o długości 165 cm.

 

Zalety

Diody LED: Diody LED są nie tylko energooszczędne, ale przede wszystkim ładnie wyglądają. W przypadku ozdób świątecznych pozwalają na uzyskanie niezwykłego efektu.

Stopień szczelności: Produkt ma stopień szczelności IP44 umożliwiający zamontowanie ozdoby na zewnątrz.

Zasilanie sieciowe: Dekoracja jest zasilana sieciowo, dzięki czemu użytkownik nie musi martwić się o konieczność ładowania.

 

Wady

Krótki przewód: Ozdoba świąteczna ma krótki przewód o długości 165 cm, który utrudnia montaż na zewnątrz.

 

 

 

 

4. Bulinex Kurtyna Zewnętrzna Sople 200 Led 230 V 9 6 M 75662

 

Jednokolorowa kurtyna LED w postaci spadających sopli to bardzo ciekawy dodatek, który można zawiesić na elewacji, pod dachem, na balustradzie lub w wielu innych miejscach. Przystosowana do montażu na zewnątrz dzięki zastosowaniu stopnia ochrony IP44 jest odpowiednio zabezpieczona przed szkodliwym działaniem czynników atmosferycznych.

Kurtyna z 200 diodami LED ma 4,8 metra długości. Dodatkowe gniazdo umożliwia podłączenie do 5 kompletów. Punkty świetlne są rozmieszczone w odległości wynoszącej 100 mm, a rozstaw między sznurami wynosi 250 mm. Diody mają barwę zimną białą, dzięki czemu wyglądają bardzo naturalnie.

Opinie o świecącej kurtynie z diodami LED są bardzo dobre wśród osób, które już wcześniej zdecydowały się kupić produkt.

Zewnętrzna kurtyna LED przystosowana do montażu na zewnątrz umożliwia użytkownikom połączenie do 5 zestawów. Szerokość ozdoby wynosi 4,8 metrów, a liczba diod świecących zimną barwą w odległości 100 mm liczy 200 punktów świetlnych. Kurtyna zasilana jest napięciem 230 V i ma stopień ochrony IP44.

 

Zalety

Diody LED: Oświetlenie LED jest bardzo energooszczędne, dzięki czemu można bez obaw o rachunki włączać ozdobę.

Możliwość połączenia: Za pomocą dodatkowej wtyczki można połączyć do 5 zestawów.

Montaż na zewnątrz: Kurtyna jest dostosowana do montażu na zewnątrz, dzięki stopniowi ochrony IP44.

 

Wady

Kolor przewodu: Przewód zasilający jest w kolorze czarnym, przez co rzuca się w oczy.

Montaż: Do zamontowania kurtyny niezbędne są dodatkowe akcesoria w postaci haczyków.

 

 

 

 

5. Zewnętrzny Komplet Choinkowy Bulinex 38-49

 

Zewnętrzny komplet choinkowy Bulinex 38-49 to trzeci produkt, który chcemy Państwu zaprezentować. Ma wielobarwne diody LED, które pozwolą nam stworzyć piękną dekorację drzewek przed domem, na balkonie, tarasie lub elewacji.

Długość kabla, na którym umieszczone są lampki wynosi 11,9 m. Zastosowane w produkcie diody LED są energooszczędne. Jest to propozycjabezpieczna w eksploatacji, odporna na działanie czynników zewnętrznych, w tym niskich temperatur.

Zestaw emituje różne kolory. Opinie o lampkach choinkowych tej marki są bardzo pochlebne. W swoich ocenach konsumenci podkreślają, że to wysokiej jakości zestaw. Co więcej, ze względu na swoją wytrzymałość, produkt ten posłuży do dekoracji przez wiele lat.

Lampki Bulinex 38-491 są przeznaczone do użytku na zewnątrz. Produkt został wyposażony w 120 diod LED, jego kabel ma długość 11,9 m.

 

Zalety

Ochrona przed mrozem: Nie trzeba się martwić, że w wyniku działania niekorzystnych czynników zewnętrznych (mrozu, deszczu lub wiatru) światełka ulegną awarii. Produkt został w odpowiedni sposób zabezpieczony.

Multikolorowe światło: Lampki emitują multikolorowe światło, dlatego ciekawie wyglądają i pozwalają na rozświetlenie budynku czy ogrodu w efektowny sposób.

Trwałe diody: Zamontowane w światełkach diody LED są trwałe, więc nie ma ryzyka, że na skutek wielogodzinnego użytkowania szybko się przepalą.

 

Wady

Brak programatora: Konsumentom brakuje programatora, z pomocą którego mogliby zmieniać tryb pracy produktu ze światła stałego np. na rozbłysk lub miganie w określonym tempie.

Plączący się kabel: Kabel lampek jest długi i podatny na plątanie. Ciągłe rozplątywanie go jest uciążliwe, trzeba przy tym zachować ostrożność, aby przypadkowo nie rozerwać światełek (ich naprawa może okazać się niemożliwa).

 

 

 

 

Przewodnik zakupowy – Jakie lampki choinkowe kupić?

 

Boże Narodzenie jest jednym z najważniejszych świąt w Polsce. Większość z nas kojarzy je z uroczystą kolacją, choinką i kolędami. Aby wprowadzić w nasz dom atmosferę ciepła i radości, ludzie dekorują zewnętrzne i wewnętrzne elementy mieszkania kolorowymi lampkami. Błyszczące światełka budują świąteczny nastrój, wprawiając w zachwyt przechodniów i domowników. Duży wybór ozdób stawia przed nami trudne zadanie, jakim jest zakup idealnych lampek. W niniejszym artykule postaramy się pomóc Ci w podjęciu odpowiedniej decyzji.

Jakie lampki choinkowe są najlepsze?

Zwykle światełka choinkowe określane są jako kabel, do którego przymocowanych jest kilkadziesiąt lub kilkaset kolorowych lampek. Taka definicja była aktualna ponad sto lat temu. Dzisiaj rynek wypełniony jest ogromną ilością modeli bożonarodzeniowych: kurtyny świetlne, siatki, węże, kule, LED-y i inne. Czasami w ich nazwach i funkcjach trudno się zorientować. Przyjrzyjmy się więc, jakie parametry powinny być dla nas ważne podczas tego typu zakupu.

 

Żarówki

Najbardziej powszechnym modelem światełek choinkowych są długie przewody z szeregowo podłączonymi mini oprawkami na żarówki. Istnieje bardzo szeroki wybór barw emitowanego światła. W sklepach możemy kupić zarówno ozdoby jedno, jak i wielokolorowe. Uzależnione jest to od odcienia szkła danej oprawy.

Światełka cieszą się ogromną popularnością, ponieważ są najtańszym modelem choinkowych lampek. Ich produkcja nie wymaga stosowania skomplikowanych technologii, a wykorzystane materiały są zwykle prostymi tworzywami sztucznymi. Niewątpliwie, niska cena produktu niesie ze sobą kilka wad. Przede wszystkim pobierają one bardzo dużo prądu. Moc urządzenia zwykle podana jest na opakowaniu i waha się od 40 W do 70 W. Kolejną wadą ozdób jest fakt, że źródła światła starego typu wytwarzają bardzo dużo ciepła. Delikatne, plastikowe części topią się pod wpływem wysokiej temperatury, co może doprowadzić nawet do pożaru. Z tego względu nie należy pozostawiać włączonych świateł na noc lub podczas naszej nieobecności.

Z drugiej zaś strony, funkcjonują one na rynku przez wiele lat i z każdym rokiem ich budowa jest modernizowana. Nowoczesne produkty są bardziej odporne na ciepło i wilgoć. Poza tym, światełka są łatwe w naprawie. Wystarczy zlokalizować przypalone ogniwo, a następnie własnoręcznie wymienić je na nową żarówkę. Zestawy często zawierają zapasowe elementy, dzięki czemu nie musimy szukać ich odpowiedników.

 

Lampki typu LED

Konsumenci coraz częściej rezygnują z zakupu żarówkowych ozdób, wybierając w ich miejsce światełka LED-owe. Nowoczesne modele są droższe od tradycyjnych, jednak ich właściwości są o wiele lepsze. Po pierwsze, charakteryzują się znacznie dłuższą żywotnością, dzięki czemu będą nam służyć przez wiele lat. Poza tym, pobierają ok. pięć razy mniej prądu, co znacznie obniży koszty eksploatacyjne.

Dzięki zastosowanym technologiom, LED-y nie nagrzewają się, tak więc są bezpieczne. Ponadto emitują przyjemne dla oka światło, przez co barwy są wyraźniejsze i bardziej nasycone. Wadą tego typu przyrządu jest skomplikowana naprawa. Jeśli jeden z elementów spali się, produkt nadaje się tylko do wyrzucenia.

 

Typ przewodu

Do produkcji światełek choinkowych stosuje się przeważnie dwa typy przewodów: polietylenowe lub PCV. Pierwszy materiał charakteryzuje się dużą wytrzymałością, wyższą klasą IP i odpornością na wahania temperatur. Polietylenowe kable stosowane się do ich produkcji są bardzo dobrej jakości, najczęściej są zdolne do pracy nawet w minus 50 stopniach Celsjusza. Jeśli planujemy udekorować nasz dom, wybierzmy światełka wykonane z tego tworzywa. Zwróćmy uwagę na stopień ochrony obudowy. Minimalna wartość dla urządzeń stosowanych na zewnątrz to 44 IP, natomiast wewnątrz – 20 IP.

Przewody PCV są rzadziej stosowanymi łącznikami. Przyrządy wykonane z tego materiału są bardzo delikatne i mało odporne na czynniki zewnętrzne, takie jak wysoka lub niska temperatura oraz wilgoć. Biorąc pod uwagę bezpieczeństwo eksploatacji, niska cena nie powinna determinować naszego wyboru.

 

Długość przewodu

Producenci rekomendują, aby sznur światełek był trzykrotnie dłuższy niż wysokość choinki. Jeśli jesteśmy pewni, że do dekoracji będziemy potrzebować kilku kompletów, pomyślmy o światełkach zakończonych gniazdem, do którego możemy podłączyć następne elementy. Zwróćmy również uwagę na rozstaw żarówek, bądź LED-ów. Sto lampek rozmieszczonych na długości metra, będzie prezentować się lepiej niż taka sama ilość na 200-u centymetrowym przewodzie.

 

Efekty świetlne

Jeśli chcemy, aby nasza choinka migała, sprawdźmy czy w przewodzie zainstalowany jest sterownik. Niewielkie urządzenie umożliwia nam zmianę trybu pracy oświetlenia – ze stałego na mruganie w różnej częstotliwości. Czasami sterownik posiada wbudowany głośnik, dzięki czemu możemy uruchomić również efekty dźwiękowe np. kolędę.

 

Kolor przewodu

Kolor przewodu to bardzo ważna kwestia i nie należy jej pomijać. Jeśli światełka będą ozdobą naszej choinki, postawmy na wszelkie odcienie zieleni. Natomiast, gdy zdecydujemy się ozdobić lampkami meble, okna lub ściany poszukajmy przezroczystych, uniwersalnych kabli. Ciemne sznurki na jasnych ścianach zepsują oczekiwany efekt.

Rodzaj zasilania

Najbardziej popularnym źródłem energii dla światełek choinkowych jest sieć elektryczna. Pamiętajmy, aby przed zakupem zastanowić się, do którego kontaktu podłączymy lampki. Musimy pomyśleć o odpowiednio długim przewodzie lub zaopatrzyć się w przedłużacz.

Jeśli chcemy zamontować ozdoby z dala od gniazdek, poszukajmy takich, zasilanych na baterie lub w przypadku modeli zewnętrznych – wyposażonych w panele słoneczne. Taki zakup z pewnością jest o wiele droższy od tradycyjnych urządzeń, jednak jeśli zależy nam na mobilności produktu, z pewnością spełni nasze oczekiwania. Sprawdźmy, czy bateria umieszczona jest w wodoszczelnej obudowie, bowiem kontakt z wilgocią może uszkodzić nasz produkt.

 

Design

Światełka choinkowe produkowane są w różnych wariantach. Dobór powinniśmy uzależnić przede wszystkim od ich przeznaczenia. Przyjrzyjmy się podstawowym typom:

Tradycyjne światełka – przewód, wzdłuż którego zainstalowane są lampki. Świetnie nadają się do dekoracji choinki lub balkonu.

Sieci – nazwa mówi sama za siebie. Obszerne kwadraty lub romby wypełnione światełkami dobrze prezentują się na dachu, parapecie lub innych płaskich powierzchniach.

Makarony – podłużne przewody, tworzące zasłony sznurkowe. Możemy przymocować je do karnisza, dzięki czemu pięknie ozdobią nasze okna.

Sople – budową przypominają światełka – makarony, jednak ich poszczególne witki są o wiele krótsze. Często używane są do dekoracji balkonów lub zakończeń dachów.

Węże – są to LED-owe światełka zamknięte w silikonowej rurce. Ze względu na swą szczelną obudowę, często stosuje się jako ozdobę zewnętrzną.

Kule – wzdłuż podłużnego przewodu zamontowane są świecące bombki. Przepięknie prezentują się zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz naszego domu. Osłonki mogą być zrobione z różnych materiałów: plastiku, drewna, słomy lub nawet wełny (cotton balls).

Nowoczesne – podobne budową do poprzednich światełek, jednak zamiast bombek światełka pokryte są różnokształtnymi elementami np. gwiazdami, sercami lub świeczkami.

 

Atesty

Choinki są bardzo ważne dla naszych dzieci. To pod nimi pociechy szukają wymarzonych prezentów i w ich świetle zasypiają. Przeczytajmy więc dokładnie opis produktu zamieszczony na opakowaniu. Poszukajmy informacji o atestach i certyfikatach, które gwarantują nam, że do produkcji lampek nie wykorzystywano szkodliwych substancji. Pod wpływem ciepła, drobnoustroje unoszą się i wypełniają otaczające nas powietrze. Zadbajmy więc o bezpieczeństwo nasze i naszych dzieci.

 

Lampki choinkowe w dobrych cenach

Duża konkurencja sprawia, że producenci obniżają ceny światełek choinkowych, zachęcając tym samym do zakupu. Najprostsze modele kupimy za kilkanaście złotych. Są to zwykle jednosezonowe ozdoby, które łatwo ulegają zniszczeniu. Konsumenci coraz chętniej sięgają jednak po wysokiej jakości produkty znanych marek. Sugerują się trwałością lampek oraz gwarancją producencką. Dobrej klasy światełka na 2 m choinkę kosztują ok. 100 zł.

Wiele osób dokonuje również zakupu ozdób poza sezonem, gdy sprzęty są wyprzedawane. To dobry pomysł na zaopatrzenie się w wieloletni sprzęt, przy jednoczesnej oszczędności pieniędzy.

 

 

Jak naprawić lampki choinkowe?

 

Bez świecących lampek bożonarodzeniowa choinka nie wyglądałaby tak pięknie. Jednak czasem się zdarza, że światełka przestają działać. Nie zawsze w takiej sytuacji musimy kupować nowe oświetlenie na świąteczne drzewko. Zwykle usterki możemy się w łatwy sposób pozbyć.

Dlaczego lampki choinkowe przestają świecić?

Żadne światełka choinkowe nie są na tyle niezawodne, że działają bez zarzutu przez długi czas. Przed rozwieszeniem lampek na choince należy podłączyć je do prądu i upewnić się, że świecą. Gdy po włożeniu wtyczki do gniazdka nie rozbłyśnie kolorowe światło, przyczyną najprawdopodobniej jest przepalona żarówka. Musimy ją znaleźć i wymienić na inną, wtedy lampki ponownie zaczną działać. Inną przyczyną awarii światełek jest przerwany kabel zasilający, ewentualnie uszkodzenie samej wtyczki. Wtedy samodzielna naprawa może być trudna lub niemożliwa (choć dużo zależy od naszych umiejętności) i najlepiej kupić nowe lampki.

 

Czy warto podjąć się samodzielnej naprawy lampek?

Są osoby, które na widok zepsutych lampek choinkowych natychmiast podejmują decyzję o zakupie nowych. Co prawda światełka nie są zbyt drogie, ale nie zawsze możemy wymienić je na nowe. Dzieje się tak zwłaszcza w przypadkach, gdy choinka jest ubierana w Wigilię bezpośrednio przed uroczystą kolacją. W tym dniu niektóre sklepy są zamknięte, a inne są otwarte do południa. Aby świąteczna choinka wyglądała tak, jak powinna nie pozostaje nam nic innego, jak naprawienie światełek.

 

Jak szybko znaleźć przepaloną żarówkę?

Znalezienie przepalonej żarówki nawet na bardzo długim łańcuchu nie jest trudne. Wystarczy zaopatrzyć się w niewielki, ale niezwykle użyteczny przyrząd, jakim jest multimetr. To urządzenie pomiarowe, które przydaje się nie tylko profesjonalnym elektrykom. Warto mieć tego typu sprzęt w swoim domu, ponieważ z jego pomocą można naprawić lampki choinkowe, jak i sprawdzić napięcie elektryczne domowych urządzeń lub upewnić się, że przedłużacz przewodzi prąd. Jeżeli nie mamy multimetra, możemy posłużyć się próbnikiem napięcia. To śrubokręt, który świeci przy dotknięciu fazy.

Czasami możliwe jest znalezienie przepalonej żarówki bez żadnego przyrządu. Po podłączeniu lampek do prądu należy dokładnie przyjrzeć się każdej z nich. Ta, która uległa awarii prawdopodobnie będzie ciemniejsza niż reszta. Niemniej jednak ta metoda nie zawsze się sprawdza.

Jak wygląda naprawa lampek choinkowych?

Mając multimetr szybko znajdziemy niedziałającą lampkę. Pierwszym krokiem jest wyciągnięcie dwóch końcowych żarówek i sprawdzenie, czy napięcie wynosi 230 V. Jeżeli z wtyczką światełek wszystko jest w porządku, na wyświetlaczu urządzenia zauważymy potwierdzenie o właściwej wartości napięcia. Wtedy należy przejść do poszukiwań uszkodzonej lampki. W tym celu należy wyjąć wtyczkę z gniazdka, aby przypadkowo nie porazić się prądem. Miernik należy przestawić na funkcję testowania ciągłości obwodu. Potem trzeba wyciągnąć dowolną żarówkę ze środka obwodu i przekonać się, czy obwód jest zamknięty. Jeśli tak, poinformuje nas o tym sygnał dźwiękowy.

W takiej sytuacji z powrotem wkładamy ostatnią żarówkę z łańcucha i wyjmujemy pierwszą (ta na środku przez cały czas jest wymontowana). Ponownie sprawdzamy ciągłość obwodu i jeśli nie ma sygnału, oznacza to, że zepsuta jest jedna z lampek pomiędzy pierwszą a środkową. Ponownie wyciągamy jedną z żarówek z zepsutej części przewodu zmniejszając tym samym dystans do tej przepalonej. Po usłyszeniu sygnału możemy wywnioskować, że wymienić trzeba lampkę znajdującą się pomiędzy tymi wymontowanymi. Po założeniu nowej lampki cały łańcuch powinien znów świecić. Znalezienie źródła usterki zwykle zajmuje od kilku do kilkunastu minut, wystarczy uzbroić się w cierpliwość.

Wierzymy, że za sprawą tego artykułu wiesz już doskonale, jakie lampki choinkowe są polecane do przyozdobienia świątecznego drzewka oraz w jaki sposób je naprawić, gdy przestaną działać.

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ