Ranking 10 najlepszych lampek choinkowych w 2024

Ostatnio aktualizowane: 24.04.24

 

Lampki choinkowe – Poradnik zakupowy, ranking i test

 

Ozdoby świąteczne w postaci jednokolorowych i wielokolorowych lampek wpisane są w tradycję dekorowania choinek oraz domów. Dekoracje z diodami LED są chętnie wybierane ze względu na energooszczędność oraz długi czas świecenia w porównaniu do klasycznych lampek. Użytkownicy poszukujący ozdobnej kurtyny często sięgają po lampki choinkowe LED wewnątrz 3,9 m 101 – 200 lampek składającą się z 12 zwisających gwiazdek w dwóch rozmiarach. Wyposażone w programator z 8 różnymi trybami ma aż 138 diod świecących w kolorze białym. Polecana przez użytkowników jest także kurtyna świetlna Girlanda Sople LED 1000 500 300 200 100 201 – 300 lampek, którą można zamontować na zewnątrz budynku. Ozdoba ma 300 diod LED, 12,5 metrów długości oraz wbudowany efekt flash dający efekt rozbłysku.


10 najlepszych lampek choinkowych. Opinie w 2024 roku

 

Nieodzownym elementem dekoracyjnym każdego świątecznego drzewka są lampki choinkowe. Dekorujemy nimi wnętrze naszego domu, a także jego części zewnętrzne – elewacje, drzewka i krzewy, tarasy i balkony. Jedno lub różnokolorowe, klasyczne lub bardziej fantazyjne. Wiele zależy od tego, jaki efekt chcemy uzyskać. Wiemy, że każdy ma inne potrzeby, dlatego w tym zestawieniu przedstawiamy siedem wyjątkowych zestawów lampek choinkowych.

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

Najlepszy produkt

Zalety

To lampki dające ciepłe, białe światło o możliwości zmiany napięcia, za pomocą dołączonego transformatora, oraz wyboru jednego z ośmiu trybów świecenia. Lampki mają 138 światełek LED oraz 12 świecących gwiazdek w dwóch różnych rozmiarach.

Wady

Jak podają klienci, po każdym wyłączeniu i ponownym włączeniu lampek, trzeba ustawić ich tryb świecenia, a programator znajduje się na samej górze zestawu. Nie jest to komfortowe rozwiązanie.

Podsumowanie

Zestaw jest zasilany prądem z sieci o napięciu 230 V, za pomocą dołączonego przewodu zakończonego wtyczką. Łączna moc lampek wynosi 3,6 W, waga zestawu to 0,4 kg i można go wykorzystać zarówno wewnątrz mieszkania jak i na zewnątrz.

Drugi wybór

Zalety

300 lampek LED umieszczonych w formie kurtyny świetlnej o długości 12,5 m ma funkcję flash, dającą efekty rozbłysku. Przewód zasilający ma długość 1,5 m, a zasilanie odbywa się z domowego gniazdka. Lampki są przystosowane do użytku zewnętrznego.

Wady

Zestaw jest jednokolorowy, o białej, zimnej barwie. Dla części użytkowników brak kolorów stanowi o małej atrakcyjności tego zestawu. Świecenie lampek również jest ograniczone do stałego świecenia, lub świecenia z efektem flash.

Podsumowanie

To lampki, które sprawdzą się do udekorowania domu od zewnątrz. Na uwagę zasługuje możliwość łączenia wielu zestawów w jedną kurtynę świetlną. Jeden zestaw pobiera 15 W prądu, a przepalenie jednej lampki nie powoduje wyłączenia całego zestawu.

Rozważ też

Zalety

To bardzo prosty w swojej konstrukcji produkt. Na przewodzie elektrycznym umieszczono tu 100 sztuk lampek LED świecących ciepłym, białym światłem. Lampki mają przyjemny odcień nadając wnętrzu klimatycznego charakteru.

Wady

Przewód, na którym umieszczono światełka LED jest bardzo cienki i długi. Jego długość wynosi 10 m. Przewód mocno się plącze i nie jest łatwy w rozsupłaniu. W wielu wypadkach było to nie tylko źródłem irytacji, ale i decyzji o zakupie innego kompletu.

Podsumowanie

100 sztuk lampek LED umieszczonych na 10 m przewodzie jest zasilanych bateryjnie. Można włączyć je w trybie świecenia ciągłego lub migającego. Lampki, mimo że zasilane bateryjnie, dają silne, białe światło.

 

Lampki choinkowe LED

 

1. Lampki choinkowe LED wewnątrz 3,9 m 101 – 200 lampek

 

Lampki choinkowe LED oferują ciepłe, białe światło, są wodoodporne na poziomie IP44, zatem sprawdzą się przy wykorzystaniu wewnątrz, jako lampki choinkowe zewnętrzne. Kurtyna ma szerokość 2,5 m i wysokość 0,7 m. Składa się na nią 6 gwiazdek o wielkości 20 cm i 6 o wielkości 10 cm, zwieszonych odpowiednio na 70 i 40 cm przewodzie.

Mamy tu także 138 lampek LED rozmieszczonych na przewodach prowadzących do gwiazdek. Diody LED to energooszczędne oświetlenie niepobierające dużej ilości energii, nawet gdy są włączone całą dobę. Te najlepsze lampki choinkowe mają programator zarządzający 8 trybami świecenia: COMB, IN WAVES, SEQUENTIAL, SLO-GLO, CHASING/FLASH, SLOW FADE, TWINKLE/FLASH i STEADY ON.

Test lampek choinkowych wykazał, że przepalenie jednej z lampek LED nie powoduje wyłączenia całego systemu – gaśnie jedynie uszkodzona lampka. Co więcej, te dobre lampki choinkowe w zestawie mają również transformator, pozwalający na regulację napięcia w zakresie 31 – 230 V.

 

 

 

 

Lampki choinkowe zewnętrzne

 

2. Kurtyna świetlna Girlanda Sople LED 1000 500 300 200 100 201 – 300 lampek

 

Ze względu na to, że opinie o lampkach choinkowych: kurtyna świetlna Girlanda Sople LED 1000 500 300 200 100 201 – 300 lampek, są bardzo dobre, ranking lampek choinkowych nie mógłby się bez nich obejść. Te inteligentne lampki choinkowe cieszą się powodzeniem nie tylko ze względu na to, że zestaw zawiera 300 światełek LED, ale również dlatego, że mamy tu efekt FLASH, czyli przemieszczającą się iskierkę dającą efekt rozbłysku.

Te lampki choinkowe led z efektem błysku dobrze sprawdzą się do zewnętrznego zastosowania, bo są odporne na wilgoć, co zostało potwierdzone standardem IP44. Długość całego zestawu świecącego wynosi 12,5 m, przewód zasilający ma długość 1,5m, lampki są zasilane prądem z sieci 230 V.

To co jest istotne, to fakt, że lampki choinkowe led można ze sobą łączyć w dłuższe zestawy, wystarczy zastosować łączkę hermetyczną. Jeden zestaw pobiera prąd na poziomie 15W i świeci jasnym, białym światłem. 

 

 

 

 

Lampki choinkowe na baterie

 

3. Lampki Druciki 100 LED na Baterie Allbag LAMPKI001

 

Jako dobre i tanie lampki choinkowe opisują klienci produkt: lampki druciki 100 LED na baterie Allbag LAMPKI001. Lampki dają mocne, białe, o ciepłym odcieniu światło, stając się bardzo przyjemną dekoracją i sprawiając, że wieczór robi się nastrojowy, klimatyczny i ciepły. To bardzo prosta konstrukcja.

Na bardzo cienkim druciku o długości 10 metrów umieszczono 100 sztuk lampek LED rozmieszczonych w równych odstępach. Lampeczki, dając mocne białe światło stwarzają też możliwość wielu sposobów użycia i rozmaitych aranżacji.

Łatwość użycia potwierdza też fakt, że całość jest zasilana bateryjnie, zatem ozdobę umieścimy niezależnie od jakichkolwiek źródeł zasilania. Przedmiotowe lampki choinkowe na baterie mają też 2 sposoby świecenia. Można je pozostawić w trybie ciągłego świecenia, bądź przełączyć w tryb migania.  

 

 

 

 

Lampki choinkowe kulki

 

4. Lampki Choinkowe Focla Wewnątrz 7,5 m 21 – 50 Lampek

 

Lampki choinkowe Focla wewnątrz 7,5 m 21 – 50 lampek to zestaw wyposażony w pilota zdalnego sterowania, którym zarówno włączymy, jak i wyłączymy zastaw, a także dokonamy zmiany programu świecenia. Do wyboru jest stałe świecenie, błyskanie, migotanie, a także fale czy różne sekwencje –  łącznie 8 opcji.

Lampki dają ciepły odcień światła i doskonale sprawdzą się przy aranżacji wszelkich świątecznych stroików. Lampki składają się z 50 kulek LED o średnicy 2 cm każdej z nich, umieszczonych w odstępie 15 cm na przezroczystym przewodzie. Lampki choinkowe kulki łącznie mają 7,5 m długości, długość przewodu zasilającego wynosi 0,3 m.

Lampki są zasilane bateryjnie przez 3 baterie typu AA. Każda z diod jest wodoszczelna, więc lampki sprawdzą się również na zewnątrz budynku. Przepalenie jednej diody nie powoduje wyłączenia zestawu. Co ważne, lampki-kulki spełniają normy bezpieczeństwa Unii Europejskiej i mają certyfikat CE. 

 

 

 

 

Inteligentne lampki choinkowe

 

5. Lampki choinkowe TWINKLY na zewnątrz 32 m 301 – 500 Lampek

 

Lampki choinkowe Focla wewnątrz 7,5 m 21 – 50 lampek to zaawansowane urządzenie współpracujące ze smartfonem, za pomocą, którego lampkami można zarządzać. Co więcej, diody LED adresowalne, 4,3 mm, zaopatrzone w mleczną soczewkę, współpracują z Twinkly i Razer Chroma™ RGB dostarczając graczom komputerowym responsywne z grą wrażenia wizualne.

To lampki choinkowe wewnętrzne, które również spełnią swoje zadanie na zewnątrz budynku, bo ich klasa szczelności to IP44. Za pomocą smartfona i dedykowanej aplikacji można ustawiać własne kompozycje świetlne zarządzając jasnością, intensywnością, kolorem czy prędkością przełączania.

Łączność jest możliwa za pomocą Bluetooth i WiFi. Lampki choinkowe kolorowe wyposażono w wyłącznik czasowy, możliwość ściemniania, a także w możliwość sterowania głosowego za pomocą  Amazon Alexa, Apple HomeKit, Razer Chroma, HP Omen lub Hey Google. Lampki o mocy jednego zestawu 35W zaopatrzonego w 400 punktów LED, są zasilane sieciowo i można je łączyć w większe zestawy, nawet do 4000 diod LED.

 

 

 

 

Lampki choinkowe świeczki

 

6. Lampki Choinkowe Zolta Wewnątrz 7 m 11 – 20 Lampek

 

Lampki choinkowe Zolta wewnątrz 7 m 11 – 20 lampek to bardzo oryginalny zestaw o długości 5,6 metra oraz 1,4 m przewodu zasilającego. Zasilanie odbywa się z domowego gniazdka, a pobór mocy wynosi około 4W. Użytkownik ma do wyboru zestaw lampek o ciepłym, białym kolorze lub eksponujący wiele kolorów.

Na przewodzie elektrycznym umieszczono tu co około 30 cm lampkę imitującą świeczkę. Łącznie w zestawie jest 20 lampek, każda z nich mocowana na klips, co pozwoli precyzyjnie umieścić ją na drzewku. Wysokość jednej lampki wynosi 10 cm.

Lampki choinkowe – świeczki mają korpus świeczki wykonany w taki sposób, aby idealnie imitował swój parafinowy odpowiednik. Nawet widać na nim topiącą się i ściekającą parafinę. Lampki oferują tryb świecenia ciągłego, a ich bezpieczeństwo zostało potwierdzone certyfikatem CE dopuszczającym do użytkowania produktu na terenie Unii Europejskiej.

 

 

 

 

Lampki choinkowe 1000 LED

 

7. Lampki Choinkowe WonderfulLights 501 – 1000 Lampek

 

Lampki choinkowe WonderfulLights 501 – 1000 lampek to zestaw przeznaczony do instalacji na naprawdę dużej choince. Mimo tego, że jeden zestaw zawiera 1000 lampek LED, to producent umożliwia łączenie zestawu z kolejnym za pomocą złączki hermetycznej.

Ze względu na fakt, że lampki choinkowe 1000 led mają klasę szczelności określoną na IP44, można je używać zarówno wewnątrz pomieszczeń jak i na zewnątrz. Lampki świecą ciepłym, żółtym światłem i można je ustawić w trybie świecenia stałego z funkcją Flash.

Długość przewodu zasilającego, który należy podłączyć do domowego gniazdka wynosi około 1 m, natomiast przewód zawierający lampki choinkowe to w przybliżeniu 67 m. Aby przewód nie był widoczny wśród gałęzi choinki wykonano go w zielonym kolorze. Pobór prądu jednego zestawu wynosi 50W.

 

 

 

 

Lampki choinkowe LED z efektem błysku

 

8. Lampki choinkowe Cortina na zewnątrz 21,5 m 301 – 500 lampek Efekt Flash

 

Sieciowo również są zasilane lampki choinkowe Cortina na zewnątrz 21,5 m 301 – 500 lampek efekt Flash. To zestaw o długości przewodu 21,5 m na którym umieszczono 500 sztuk LEDów.

Przewód przyłączeniowy o długości 1,5 m zakończono wtyczką. Lampki oferują zimny kolor biały oraz mają możliwość włączenia funkcji Flash.

Producent zapewnia, że lampki zostały wykonane zgodnie ze standardami europejskich norm bezpieczeństwa, LEDy są energooszczędne i przeznaczone do użytkowania zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz pomieszczenia.

 

 

 

 

Lampki choinkowe kolorowe

 

9. Lampki Choinkowe Raltek Wewnątrz 10 m 51 – 100 Lampek

 

Osobom, które interesuje kolorowe światło świąteczne polecamy lampki choinkowe Raltek wewnątrz 10 m 51 – 100 lampek. Zestaw umieszczony na białym, mocnym kablu zawiera 100 energooszczędnych diod LED umieszczonych na przewodzie co 10 cm.

U jednego końca przewodu znajduje się wtyczka do podłączenia do domowego gniazdka, natomiast na drugim końcu, wtyczka żeńska pozwalająca przyłączyć kolejny zestaw lampy. Lampki mogą się świecić w ośmiu różnych trybach przełączanych przyciskiem umieszczonym na przewodzie.

Każdy więc użytkowników znajdzie odpowiedni sposób świecenia, ciągły, migający czy mieniący się światłami, dostosowany do użytkownika i miejsca użytkowania.

 

 

 

 

Lampki choinkowe wewnętrzne

 

10. Lampki Choinkowe AMONDI na Zewnątrz 35 m 301 – 500 Lampek

 

Użytkownikom lubiącym różnorodność możliwości użytkowania lampek LED i wybierania spośród kombinacji fali, trybu ciągłego, rozjaśniającego się lub bladnącego, a także migającego polecamy lampki choinkowe AMONDI na zewnątrz 35 m 301 – 500 lampek.

Diody LED umieszczono tu na 35 m zielonym przewodzie, który dodatkowo można łączyć z kolejnym zestawem. Moc jaką pobiera jeden zestaw wynosi 12W i aby rozpocząć pracę należy go podłączyć do domowego gniazdka. Zestaw zawiera 500 lampek, a przepalenie jednej lub kilku z nich nie powoduje awarii całego sznura.

Diody są energooszczędne i posiadają certyfikat CE, a także oznaczono go klasą wodoodporności na poziomie IP44. Mówi ona o tym, że lampki można używać również na dworze.

 

 

 

 

Przewodnik zakupowy – Jakie lampki choinkowe kupić?

 

Boże Narodzenie jest jednym z najważniejszych świąt w Polsce. Większość z nas kojarzy je z uroczystą kolacją, choinką i kolędami. Aby wprowadzić w nasz dom atmosferę ciepła i radości, ludzie dekorują zewnętrzne i wewnętrzne elementy mieszkania kolorowymi lampkami. Błyszczące światełka budują świąteczny nastrój, wprawiając w zachwyt przechodniów i domowników. Duży wybór ozdób stawia przed nami trudne zadanie, jakim jest zakup idealnych lampek. W niniejszym artykule postaramy się pomóc Ci w podjęciu odpowiedniej decyzji.

Jakie lampki choinkowe są najlepsze?

Zwykle światełka choinkowe określane są jako kabel, do którego przymocowanych jest kilkadziesiąt lub kilkaset kolorowych lampek. Taka definicja była aktualna ponad sto lat temu. Dzisiaj rynek wypełniony jest ogromną ilością modeli bożonarodzeniowych: kurtyny świetlne, siatki, węże, kule, LED-y i inne. Czasami w ich nazwach i funkcjach trudno się zorientować. Przyjrzyjmy się więc, jakie parametry powinny być dla nas ważne podczas tego typu zakupu.

 

Żarówki

Najbardziej powszechnym modelem światełek choinkowych są długie przewody z szeregowo podłączonymi mini oprawkami na żarówki. Istnieje bardzo szeroki wybór barw emitowanego światła. W sklepach możemy kupić zarówno ozdoby jedno, jak i wielokolorowe. Uzależnione jest to od odcienia szkła danej oprawy.

Światełka cieszą się ogromną popularnością, ponieważ są najtańszym modelem choinkowych lampek. Ich produkcja nie wymaga stosowania skomplikowanych technologii, a wykorzystane materiały są zwykle prostymi tworzywami sztucznymi. Niewątpliwie, niska cena produktu niesie ze sobą kilka wad. Przede wszystkim pobierają one bardzo dużo prądu. Moc urządzenia zwykle podana jest na opakowaniu i waha się od 40 W do 70 W. Kolejną wadą ozdób jest fakt, że źródła światła starego typu wytwarzają bardzo dużo ciepła. Delikatne, plastikowe części topią się pod wpływem wysokiej temperatury, co może doprowadzić nawet do pożaru. Z tego względu nie należy pozostawiać włączonych świateł na noc lub podczas naszej nieobecności.

Z drugiej zaś strony, funkcjonują one na rynku przez wiele lat i z każdym rokiem ich budowa jest modernizowana. Nowoczesne produkty są bardziej odporne na ciepło i wilgoć. Poza tym, światełka są łatwe w naprawie. Wystarczy zlokalizować przypalone ogniwo, a następnie własnoręcznie wymienić je na nową żarówkę. Zestawy często zawierają zapasowe elementy, dzięki czemu nie musimy szukać ich odpowiedników.

 

Lampki typu LED

Konsumenci coraz częściej rezygnują z zakupu żarówkowych ozdób, wybierając w ich miejsce światełka LED-owe. Nowoczesne modele są droższe od tradycyjnych, jednak ich właściwości są o wiele lepsze. Po pierwsze, charakteryzują się znacznie dłuższą żywotnością, dzięki czemu będą nam służyć przez wiele lat. Poza tym, pobierają ok. pięć razy mniej prądu, co znacznie obniży koszty eksploatacyjne.

Dzięki zastosowanym technologiom, LED-y nie nagrzewają się, tak więc są bezpieczne. Ponadto emitują przyjemne dla oka światło, przez co barwy są wyraźniejsze i bardziej nasycone. Wadą tego typu przyrządu jest skomplikowana naprawa. Jeśli jeden z elementów spali się, produkt nadaje się tylko do wyrzucenia.

 

Typ przewodu

Do produkcji światełek choinkowych stosuje się przeważnie dwa typy przewodów: polietylenowe lub PCV. Pierwszy materiał charakteryzuje się dużą wytrzymałością, wyższą klasą IP i odpornością na wahania temperatur. Polietylenowe kable stosowane się do ich produkcji są bardzo dobrej jakości, najczęściej są zdolne do pracy nawet w minus 50 stopniach Celsjusza. Jeśli planujemy udekorować nasz dom, wybierzmy światełka wykonane z tego tworzywa. Zwróćmy uwagę na stopień ochrony obudowy. Minimalna wartość dla urządzeń stosowanych na zewnątrz to 44 IP, natomiast wewnątrz – 20 IP.

Przewody PCV są rzadziej stosowanymi łącznikami. Przyrządy wykonane z tego materiału są bardzo delikatne i mało odporne na czynniki zewnętrzne, takie jak wysoka lub niska temperatura oraz wilgoć. Biorąc pod uwagę bezpieczeństwo eksploatacji, niska cena nie powinna determinować naszego wyboru.

 

Długość przewodu

Producenci rekomendują, aby sznur światełek był trzykrotnie dłuższy niż wysokość choinki. Jeśli jesteśmy pewni, że do dekoracji będziemy potrzebować kilku kompletów, pomyślmy o światełkach zakończonych gniazdem, do którego możemy podłączyć następne elementy. Zwróćmy również uwagę na rozstaw żarówek, bądź LED-ów. Sto lampek rozmieszczonych na długości metra, będzie prezentować się lepiej niż taka sama ilość na 200-u centymetrowym przewodzie.

 

Efekty świetlne

Jeśli chcemy, aby nasza choinka migała, sprawdźmy czy w przewodzie zainstalowany jest sterownik. Niewielkie urządzenie umożliwia nam zmianę trybu pracy oświetlenia – ze stałego na mruganie w różnej częstotliwości. Czasami sterownik posiada wbudowany głośnik, dzięki czemu możemy uruchomić również efekty dźwiękowe np. kolędę.

 

Kolor przewodu

Kolor przewodu to bardzo ważna kwestia i nie należy jej pomijać. Jeśli światełka będą ozdobą naszej choinki, postawmy na wszelkie odcienie zieleni. Natomiast, gdy zdecydujemy się ozdobić lampkami meble, okna lub ściany poszukajmy przezroczystych, uniwersalnych kabli. Ciemne sznurki na jasnych ścianach zepsują oczekiwany efekt.

Rodzaj zasilania

Najbardziej popularnym źródłem energii dla światełek choinkowych jest sieć elektryczna. Pamiętajmy, aby przed zakupem zastanowić się, do którego kontaktu podłączymy lampki. Musimy pomyśleć o odpowiednio długim przewodzie lub zaopatrzyć się w przedłużacz.

Jeśli chcemy zamontować ozdoby z dala od gniazdek, poszukajmy takich, zasilanych na baterie lub w przypadku modeli zewnętrznych – wyposażonych w panele słoneczne. Taki zakup z pewnością jest o wiele droższy od tradycyjnych urządzeń, jednak jeśli zależy nam na mobilności produktu, z pewnością spełni nasze oczekiwania. Sprawdźmy, czy bateria umieszczona jest w wodoszczelnej obudowie, bowiem kontakt z wilgocią może uszkodzić nasz produkt.

 

Design

Światełka choinkowe produkowane są w różnych wariantach. Dobór powinniśmy uzależnić przede wszystkim od ich przeznaczenia. Przyjrzyjmy się podstawowym typom:

Tradycyjne światełka – przewód, wzdłuż którego zainstalowane są lampki. Świetnie nadają się do dekoracji choinki lub balkonu.

Sieci – nazwa mówi sama za siebie. Obszerne kwadraty lub romby wypełnione światełkami dobrze prezentują się na dachu, parapecie lub innych płaskich powierzchniach.

Makarony – podłużne przewody, tworzące zasłony sznurkowe. Możemy przymocować je do karnisza, dzięki czemu pięknie ozdobią nasze okna.

Sople – budową przypominają światełka – makarony, jednak ich poszczególne witki są o wiele krótsze. Często używane są do dekoracji balkonów lub zakończeń dachów.

Węże – są to LED-owe światełka zamknięte w silikonowej rurce. Ze względu na swą szczelną obudowę, często stosuje się jako ozdobę zewnętrzną.

Kule – wzdłuż podłużnego przewodu zamontowane są świecące bombki. Przepięknie prezentują się zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz naszego domu. Osłonki mogą być zrobione z różnych materiałów: plastiku, drewna, słomy lub nawet wełny (cotton balls).

Nowoczesne – podobne budową do poprzednich światełek, jednak zamiast bombek światełka pokryte są różnokształtnymi elementami np. gwiazdami, sercami lub świeczkami.

 

Atesty

Choinki są bardzo ważne dla naszych dzieci. To pod nimi pociechy szukają wymarzonych prezentów i w ich świetle zasypiają. Przeczytajmy więc dokładnie opis produktu zamieszczony na opakowaniu. Poszukajmy informacji o atestach i certyfikatach, które gwarantują nam, że do produkcji lampek nie wykorzystywano szkodliwych substancji. Pod wpływem ciepła, drobnoustroje unoszą się i wypełniają otaczające nas powietrze. Zadbajmy więc o bezpieczeństwo nasze i naszych dzieci.

 

Lampki choinkowe w dobrych cenach

Duża konkurencja sprawia, że producenci obniżają ceny światełek choinkowych, zachęcając tym samym do zakupu. Najprostsze modele kupimy za kilkanaście złotych. Są to zwykle jednosezonowe ozdoby, które łatwo ulegają zniszczeniu. Konsumenci coraz chętniej sięgają jednak po wysokiej jakości produkty znanych marek. Sugerują się trwałością lampek oraz gwarancją producencką. Dobrej klasy światełka na 2 m choinkę kosztują ok. 100 zł.

Wiele osób dokonuje również zakupu ozdób poza sezonem, gdy sprzęty są wyprzedawane. To dobry pomysł na zaopatrzenie się w wieloletni sprzęt, przy jednoczesnej oszczędności pieniędzy.

 

 

Jak naprawić lampki choinkowe?

 

Bez świecących lampek bożonarodzeniowa choinka nie wyglądałaby tak pięknie. Jednak czasem się zdarza, że światełka przestają działać. Nie zawsze w takiej sytuacji musimy kupować nowe oświetlenie na świąteczne drzewko. Zwykle usterki możemy się w łatwy sposób pozbyć.

Dlaczego lampki choinkowe przestają świecić?

Żadne światełka choinkowe nie są na tyle niezawodne, że działają bez zarzutu przez długi czas. Przed rozwieszeniem lampek na choince należy podłączyć je do prądu i upewnić się, że świecą. Gdy po włożeniu wtyczki do gniazdka nie rozbłyśnie kolorowe światło, przyczyną najprawdopodobniej jest przepalona żarówka. Musimy ją znaleźć i wymienić na inną, wtedy lampki ponownie zaczną działać. Inną przyczyną awarii światełek jest przerwany kabel zasilający, ewentualnie uszkodzenie samej wtyczki. Wtedy samodzielna naprawa może być trudna lub niemożliwa (choć dużo zależy od naszych umiejętności) i najlepiej kupić nowe lampki.

 

Czy warto podjąć się samodzielnej naprawy lampek?

Są osoby, które na widok zepsutych lampek choinkowych natychmiast podejmują decyzję o zakupie nowych. Co prawda światełka nie są zbyt drogie, ale nie zawsze możemy wymienić je na nowe. Dzieje się tak zwłaszcza w przypadkach, gdy choinka jest ubierana w Wigilię bezpośrednio przed uroczystą kolacją. W tym dniu niektóre sklepy są zamknięte, a inne są otwarte do południa. Aby świąteczna choinka wyglądała tak, jak powinna nie pozostaje nam nic innego, jak naprawienie światełek.

 

Jak szybko znaleźć przepaloną żarówkę?

Znalezienie przepalonej żarówki nawet na bardzo długim łańcuchu nie jest trudne. Wystarczy zaopatrzyć się w niewielki, ale niezwykle użyteczny przyrząd, jakim jest multimetr. To urządzenie pomiarowe, które przydaje się nie tylko profesjonalnym elektrykom. Warto mieć tego typu sprzęt w swoim domu, ponieważ z jego pomocą można naprawić lampki choinkowe, jak i sprawdzić napięcie elektryczne domowych urządzeń lub upewnić się, że przedłużacz przewodzi prąd. Jeżeli nie mamy multimetra, możemy posłużyć się próbnikiem napięcia. To śrubokręt, który świeci przy dotknięciu fazy.

Czasami możliwe jest znalezienie przepalonej żarówki bez żadnego przyrządu. Po podłączeniu lampek do prądu należy dokładnie przyjrzeć się każdej z nich. Ta, która uległa awarii prawdopodobnie będzie ciemniejsza niż reszta. Niemniej jednak ta metoda nie zawsze się sprawdza.

Jak wygląda naprawa lampek choinkowych?

Mając multimetr szybko znajdziemy niedziałającą lampkę. Pierwszym krokiem jest wyciągnięcie dwóch końcowych żarówek i sprawdzenie, czy napięcie wynosi 230 V. Jeżeli z wtyczką światełek wszystko jest w porządku, na wyświetlaczu urządzenia zauważymy potwierdzenie o właściwej wartości napięcia. Wtedy należy przejść do poszukiwań uszkodzonej lampki. W tym celu należy wyjąć wtyczkę z gniazdka, aby przypadkowo nie porazić się prądem. Miernik należy przestawić na funkcję testowania ciągłości obwodu. Potem trzeba wyciągnąć dowolną żarówkę ze środka obwodu i przekonać się, czy obwód jest zamknięty. Jeśli tak, poinformuje nas o tym sygnał dźwiękowy.

W takiej sytuacji z powrotem wkładamy ostatnią żarówkę z łańcucha i wyjmujemy pierwszą (ta na środku przez cały czas jest wymontowana). Ponownie sprawdzamy ciągłość obwodu i jeśli nie ma sygnału, oznacza to, że zepsuta jest jedna z lampek pomiędzy pierwszą a środkową. Ponownie wyciągamy jedną z żarówek z zepsutej części przewodu zmniejszając tym samym dystans do tej przepalonej. Po usłyszeniu sygnału możemy wywnioskować, że wymienić trzeba lampkę znajdującą się pomiędzy tymi wymontowanymi. Po założeniu nowej lampki cały łańcuch powinien znów świecić. Znalezienie źródła usterki zwykle zajmuje od kilku do kilkunastu minut, wystarczy uzbroić się w cierpliwość.

Wierzymy, że za sprawą tego artykułu wiesz już doskonale, jakie lampki choinkowe są polecane do przyozdobienia świątecznego drzewka oraz w jaki sposób je naprawić, gdy przestaną działać.

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ