Ranking 10 najlepszych programów do projektowania wnętrz

Ostatnio aktualizowane: 03.10.24

 

Każda osoba marzy o tym, aby wnętrze w domu było zarówno piękne, jak i praktyczne. Głównie z tych powodów ludzie decydują się na skorzystanie z oferty profesjonalnych architektów specjalizujących się w projektowaniu kuchni, łazienki czy innego pomieszczenia w mieszkaniu. Okazuje się jednak, że odpowiednie wybranie oraz ustawienie mebli, a także dopasowanie oświetlenia za pomocą dostępnych w Internecie programów jest o wiele łatwiejsze, niż mogłoby się wydawać. Z jakich programów można skorzystać, projektując wnętrza? 

Osoby świadczące profesjonalne usługi projektowania wnętrz wykorzystują na co dzień inne narzędzia, które są o wiele bardziej rozbudowane i dokładne od tych dostępnych w sieci. Mimo wszystko wykonanie prostego projektu na potrzeby własne może okazać się dobrą okazją do sprawdzenia umiejętności oraz do zrobienia czegoś wyjątkowego, czym można się będzie pochwalić przed znajomymi. Wielu dekoratorów wnętrz zaczynało swoją pracę od pierwszych, samodzielnych projektów wykonanych za pomocą aplikacji dostępnych na różnych stronach internetowych. W ten prosty sposób, poświęcając jeden wolny weekend, można stworzyć coś ciekawego. Praca dekoratora wnętrz nie należy do najłatwiejszych i wymagane są nie tylko umiejętności oraz świeże pomysły, ale także duża cierpliwość do klientów, którzy bardzo często zmieniają zdanie dotyczące aranżacji. 

 

Jaki program do projektowania wnętrz wybrać? 

Darmowe programy do projektowania wnętrz są dostępne na wielu stronach internetowych. Po wpisaniu konkretnego hasła użytkownik ma przed oczami długą listę narzędzi służących do aranżacji wnętrz. Odszukanie odpowiedniego programu nie jest proste, ponieważ w zależności od tego, jaki rodzaj projektu chcemy wykonać, należy skorzystać z innego rozwiązania. Bardzo często podczas dokonywania wyboru użytkownicy, kierują się tym czy dane narzędzie jest darmowe czy płatne. Zwracają uwagę także na  dostępną polską wersją językową, co dla osób nieumiejących angielskiego będzie sporym ułatwieniem. Prosty program do aranżacji wnętrz musi mieć czytelne menu oraz najważniejsze opcje dostępne pod ręką, aby osoba korzystająca nie miała problemów ze znalezieniem funkcji. 

 

Program do projektowania wnętrz online – który wybrać? 

Decydując się na spróbowanie swoich sił w aranżacji wnętrz, warto wiedzieć, jakie są dostępne programy, które ułatwią zadanie. Aby dowiedzieć się, co oferują poszczególne narzędzia, koniecznie trzeba zapoznać się z poniższą listą, gdzie wyszczególnione zostały różnego typu aplikacje. 

• Program do aranżacji wnętrz 3D i 2D: Autodesk HomeStyler – prosty w obsłudze, całkowicie darmowy oraz obsługiwany z poziomu przeglądarki idealnie sprawdzi się podczas projektowania nowego domu lub mieszkania. Dużą zaletą programu jest możliwość wykonania aranżacji całej posesji wokół domu, co jest dużym ułatwieniem dla osób poszukujących ciekawych rozwiązań. Autodesk Homestyler pozwala na korzystanie z widoku w rzucie zarówno 2D, jak i 3D. Dodatkowo jest wyposażony w sporą bazę dostępnych elementów takich jak: Meble, AGD i RTV, armatura i wiele więcej. Osoby, które zdecydują się na założenie konta użytkownika, mogą bezpłatnie zapisywać swoje projekty. Minusem programu Autodesk Homestyler jest brak polskiej wersji, narzędzie jest dostępne w języku angielskim. 

• Bezpłatny program do projektowania wnętrz: Blender – znany nie tylko osobom zajmującym się aranżacją wnętrz, ale także miłośnikom gier i animacji. Darmowa wersja programu Blender służy do budowania różnego typu obiektów 3D, co pozwala w bardzo szybki sposób stworzyć ciekawy projekt. Narzędzie jest chętnie wybierane nie tylko przez początkujących projektantów, ale także osoby zajmujące się bardziej zaawansowanymi pracami. Jako jedno z lepszych narzędzi do projektowania 3D jest ono porównywane do profesjonalnego pakietu 3DS MAX. Osoby, które nigdy nie miały styczności z Blenderem, mogą mieć problemy z odnalezieniem się w skomplikowanie wyglądającym interfejsie, do którego trzeba się przyzwyczaić. 

• Program do wizualizacji wnętrz: Sketchup Make – darmowa wersja programu, który jest płatny i wykorzystywany przez profesjonalistów do tworzenia wizualizacji. Po uruchomieniu aplikacja wydaje się prosta w użyciu oraz intuicyjna dla nowego użytkownika. Dopiero podczas pracy oraz stopniowego zagłębiania się w detale osoba bez wcześniejszego kontaktu z innym narzędziem, zaczyna mieć niewielkie kłopoty z obsługą. Użytkownik ma do dyspozycji wiele opcji. Budowanie odbywa się za pomocą różnych kształtów takich jak linie czy łuki, jednak istnieje także możliwość stworzenia odręcznego projektu. Korzystając z aplikacji Sketchup Make można użyć  biblioteki, w której znajdują się gotowe modele mebli, a także sprzęty wielu znanych marek. Osoby, które chcą zwiększyć możliwości narzędzia mają do wyboru różnego rodzaju pluginy dostępne za darmo. Mimo dobrze rozbudowanej wersji darmowej wiele osób decyduje się na dopłacenie do opcji Pro, w której można generować skomplikowaną dokumentację. 

• Darmowy program do projektowania wnętrz: Roomeon 3D-Planer – bezpłatny program do wykonywania różnego rodzaju projektów wnętrz jest wyposażony w rozbudowany interfejs, który bez problemu można obsługiwać już po pierwszych próbach. Roomeon 3D-Planer jest przeznaczony głównie do wykonywania projektów mieszkań, a także do wyposażenia ich we wszystkie niezbędne akcesoria. Osoby korzystające z narzędzia zwracają uwagę, że program wyróżnia się niezwykle realistyczną grafiką oraz jest wyposażony w inteligentny silnik renderujący. Użytkownicy mają do dyspozycji dobrze wyposażoną bazę szablonów, a także elementy 3D, za pomocą których można poprawiać wygląd pomieszczeń. Niestety, osoby, które wykonują dużo projektów, będą zawiedzione możliwością zapisu niewielkiej ilości gotowych plików. 

• Program do projektowania wnętrz: Sweet Home 3D – niezwykle praktyczny i prosty w obsłudze program do tworzenia aranżacji wnętrz. Decydując się na pracę z tym narzędziem, można bez problemu stworzyć dokładnie odwzorowany projekt. Narzędzie Sweet Home 3D umożliwia dokładne zdefiniowanie wszystkich wymiarów, a także umiejscowienie obiektów, jakie mają znaleźć się w konkretnym pomieszczeniu. Dużym ułatwieniem jest możliwość wgrania rzutu mieszkania lub domu, co pozwala we właściwy sposób ustawić wszystkie elementy. Dodatkowo użytkownicy mogą skorzystać z możliwości pobrania wielu ciekawych dodatków bezpośrednio ze strony producenta. Oprócz tego dla początkujących zostały udostępnione różnego rodzaju poradniki wideo, gdzie przedstawione są najpopularniejsze rozwiązania. Jedynym minusem narzędzia Sweet Home 3D jest konieczność zainstalowania i uruchomienia JRE. 

• Prosty program do projektowania wnętrz: Live Interior 3D free – realistyczna aplikacja stworzona do projektowania wnętrz umożliwia pracę zarówno z myszką, jak i ekranem dotykowym, co jest sporym ułatwieniem w trakcie wykonywania zadania. Dostępny program pozwala na bezproblemowe tworzenie planów pomieszczeń w 2D oraz w 3D. Rozbudowana biblioteka z wieloma obiektami oraz pełnym wyposażeniem zawiera nawet biokominek, który można ustawić w pomieszczeniu. Live Interior 3D free jest prosty w obsłudze, dlatego też jest polecany nawet osobom, które nigdy wcześniej nie miały styczności z tego typu programami. Niektórzy użytkownicy skarżą się jednak, że mają problemy z prawidłowym działaniem aplikacji na niektórych komputerach wyposażonych w starsze systemy oraz ze słabymi procesorami. 

• Profesjonalny program do projektowania wnętrz: Pcon.planner – jeden z profesjonalnych programów przeznaczonych do tworzenia oraz aranżacji wnętrz w technologii 3D. Produkt umożliwia także wykonywanie renderowania fotorealistycznych wizualizacji, tworząc przed użytkownikiem zupełnie nowe możliwości. Podczas pracy można śmiało wykorzystywać rozwiązania z CAD, a także pobierać modele z gotowych katalogów mebli oraz innego wyposażenia domu. Dla zaawansowanych użytkowników producent przewidział możliwość tworzenia materiałów, a także swobodnego dostosowywania obiektów. Wadą programu Pcon.planner jest trudność w opanowaniu wielu funkcji szczególnie dla początkujących dekoratorów. Jednak istnieje rozwiązanie tego problemu w postaci wielu filmów instruktażowych, które zostały przygotowane przez producenta. Za sprawą wideo każdy może spróbować swoich sił w wykonywaniu różnego rodzaju projektów z użyciem profesjonalnego narzędzia. 

• Program do projektowania wnętrz po polsku: Power NET + 2012 – program przeznaczony do aranżacji wnętrz, który został zaprojektowany przez polską firmę CAD Projekt K&A. Producent od lat zajmuje się przygotowywaniem specjalnych narzędzi przeznaczonych dla osób pracujących jako profesjonaliści przy projektowaniu domów i mieszkań. Bezpłatny i ogólnodostępny program jest bardzo prosty w obsłudze, a dodatkowo ma intuicyjne menu. Sam proces tworzenia gotowych pomieszczeń nie trwa długo, a co najważniejsze użytkownik może z łatwością wstawiać meble dostępne w obszernej bibliotece. Power NET + 2012 umożliwia skorzystanie z wygodnej opcji dynamicznego podglądu w technologii 3D. Osoby, które korzystają z narzędzia, zwracają uwagę, że występują problemy związane z ustawieniem własnych, zaprojektowanych mebli. 

• Łatwy program do projektowania wnętrz: Roomstyler – kolejne bezpłatne narzędzie dostępne dla wszystkich, które z powodzeniem może obsługiwać nawet osoba bez doświadczenia. Program jest dostępny z poziomu przeglądarki, co oznacza, że nie ma konieczności pobierania żadnych dodatkowych plików. W ten sposób można korzystać z narzędzia bez zabierania miejsca w komputerze. Przy pomocy programu Roomstyler można bez problemu wykonywać ciekawe wizualizacje oraz skorzystać z bogatej biblioteki udostępniającej aż 120 000 obiektów. Oprócz tego użytkownicy mają możliwość skorzystania z opcji dzielenia się projektami z innymi osobami. Intuicyjne narzędzie pozwala w szybki sposób opanować to, jak zaprojektować dane wnętrze. Z użyciem Roomstyler można wykonać projekt  kuchni, łazienki czy salonu. Osoby, które korzystają z programu, zwracają uwagę na to, że uzyskanie dostępu do wszystkich funkcji wymaga zarejestrowania. 

• Program do aranżacji wnętrz po polsku: PRO100 – znany wśród osób poszukujących sprawdzonego programu w języku polskim oraz jeden z najpopularniejszych w kraju. Najczęściej jest wykorzystywany przez osoby, które chcą zaprojektować kuchnię, salon, sypialnię czy też łazienkę w swoim domu lub mieszkaniu. Narzędzie jest wszechstronne, umożliwia wykonywanie zadań w technologii 3D, a także tworzenie własnych bibliotek z meblami oraz innymi materiałami niezbędnymi do wykonania projektu. W zależności od wybranej opcji PRO100 jest dostępny w dwóch wersjach – demo i zwykłej. Podczas pobierania warto zwrócić na to uwagę, ponieważ w przypadku demo mogą pojawić się problemy z bezpośrednim wydrukiem gotowego projektu. 

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ