Ranking 11 najlepszych promienników podczerwieni w 2021

Ostatnio aktualizowane: 15.10.21

 

Promiennik podczerwieni – przewodnik zakupowy, ranking i test

 

Jaki promiennik podczerwieni warto wybrać? Jeżeli chcesz poznać odpowiedź na to pytanie, zapoznaj się z umieszczonym poniżej artykułem. To ranking przedstawiający sprzęty cieszące się największą popularnością, docenione m.in. za skuteczne działanie. Jeden z nich, Beliani Kaba, to model odpowiedni do zawieszenia na patio, tarasie lub balkonie. Emituje on przyjemne światło przypominające promienie słoneczne. Urządzenie ma moc 1800 W i zapewnia odpowiedni komfort cieplny nawet w bardzo chłodny wieczór. Do użytku w domu, również w takich pomieszczeniach jak łazienka, dobrze nadaje się promiennik Descon DA-IR2000 o mocy 2000 W. Można nim sterować za pomocą zdalnego pilota. Sprzęt został przystosowany do montażu na ścianie.

 

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

Najlepszy produkt

Zalety

Promiennik jest przystosowany do użytku na zewnątrz i sprawia, że balkon lub taras wygląda bardziej przytulnie. Jego montaż nie stanowi żadnego problemu. To model mający stosowne certyfikaty, który jest zgodny z podstawowymi standardami.

Wady

Konsumentom najbardziej przeszkadza brak zdalnego pilota w zestawie. Aby włączyć lub wyłączyć urządzenie, należy wcisnąć przełącznik znajdujący się na obudowie.

Podsumowanie

Sprzęt ma moc 1800 W. Jego konstrukcja jest solidna, gdyż została wykonana z aluminium i stali. Promiennik może być używany także na patio, jego klasa szczelności to IP24. Długość przewodu to 180 cm, więc podłączenie urządzenia do prądu nie powinno być problemem.

Drugi wybór

Zalety

Sprzęt ma szczelną obudowę, w efekcie czego może być używany we wszystkich pomieszczeniach w domu, także w łazience. Do sterowania nim służy znajdujący się w komplecie pilot. Urządzenie jest lekkie i łatwe w montażu.

Wady

Pojawiają się opinie, że nie jest to elegancko wyglądający sprzęt. Niektórzy kupujący twierdzą, że aluminiowa obudowa mogłaby prezentować się nieco bardziej estetycznie.

Podsumowanie

Promiennik służy do montażu na ścianie. Wyposażono go w lampę emitującą światło o barwie 2500 K, której trwałość jest określana na 5000 godzin. Urządzenie nierzadko znajduje zastosowanie także poza domem, np. w warsztacie. Jego moc wynosi 2000 W.

Rozważ też

Zalety

Urządzenie jest wyposażone w 2-stopniową regulację grzania. Jest ono lekkie, dlatego można przenosić je z miejsca na miejsce. Promiennik przystosowano do użytku w pomieszczeniach mieszkalnych, a także technicznych, pod tym względem jest uniwersalny.

Wady

Moc promiennika wynosi 1000 W, co oznacza, że sprawdzi się on głównie w pomieszczeniach o mniejszym metrażu. Jego działanie w większym pokoju, w budynku ze słabą termoizolacją, może okazać się mało efektywne.

Podsumowanie

Sprzęt nie zajmuje dużo miejsca w pokoju. Jeśli przypadkowo się przewróci, bezpiecznik automatycznie odetnie dopływ prądu, aby nie doszło do niebezpiecznej sytuacji. Promiennik można ustawić na 500 W lub 1000 W, w zależności od potrzeb.

 

 

11 najlepszych promienników podczerwieni. Opinie w 2021 roku

 

Jeżeli sprawdzisz ranking promienników podczerwieni, który przygotowaliśmy, przekonasz się, jakie sprzęty cieszą się obecnie największą popularnością. Wśród nich znalazły się urządzenia, które mogą stać się efektywnie działającym źródłem ciepła w domu, na tarasie, w warsztacie i wielu innych miejscach.

 

Promiennik podczerwieni sufitowy

 

1. Promiennik Podczerwieni Wiszący Beliani Kaba

 

Sufitowy promiennik podczerwieni Beliani Kaba przypomina swoim wyglądem zwykłą lampę. Nadaje się on do użytku na balkonie, tarasie lub patio. Urządzenie emituje nie tylko promienie podczerwieni, ale i delikatne światło podobne pod względem intensywności i barwy do promieni słonecznych.

Sprzęt jest wykonany z aluminium i stali, dlatego nie jest podatny na uszkodzenia mechaniczne. Jego moc wynosi 1800 W. Wymiary promiennika to: 51 cm x 51 cm x 23 cm, waży on 3 kg. Urządzenie ma stosowne certyfikaty:  CE, GS i CB, ponadto jest on zgodny z takimi standardami, jak: RoHS, SAA czy PAH.

Kupujący uważają, że ten sufitowy promiennik podczerwieni pozwala na stworzenie bardziej przytulnego klimatu. Już po upływie kilku sekund od jego włączenia odczuwalne jest przyjemne ciepło. Ważne jest to, że zawieszenie urządzenia nie jest kłopotliwe, w dodatku ma ono stosunkowo długi przewód (180 cm).

 

 

 

 

Promiennik podczerwieni do łazienki

 

2. Descon Promiennik podczerwieni z pilotem 2000W DA-IR2000

 

Model Descon DA-IR2000 ma aluminiową, szczelną obudowę, dlatego jest to odpowiedni promiennik podczerwieni do łazienki. Jest on przystosowany do montażu na ścianie, w zestawie znajdują się niezbędne elementy montażowe. Sprzęt jest wyposażony w żarnik wolframowy i lampę, której trwałość to ok. 5000 godzin.

Urządzeniem można wygodnie sterować za pomocą zdalnego pilota. Co więcej, możemy samodzielnie regulować ustawienie lampy. Temperatura barwowa emitowanego przez nią światła to 2500 K. Promiennik jest lekki, waży ok. 1 kg, dlatego nie powinno być problemu z zamocowaniem go w wybranym miejscu.

Test promienników podczerwieni wykazał, że sprzęt marki Descon jest chętnie wybierany nie tylko do łazienek, ale również takich miejsc, jak garaż czy piwnica. Konsumenci przekonują, że urządzenie jest łatwe w montażu i obsłudze.

 

 

 

 

Promiennik podczerwieni Castorama

 

3. Promiennik kwarcowy GH-1000D 1 kW

 

Promiennik kwarcowy GH-1000D 1 kW nadaje się do użytku zarówno w pomieszczeniach mieszkalnych, jak i technicznych. Aby zaczął działać, wystarczy podłączyć go do prądu. Sprzęt ma 2-stopniową regulację grzania, dlatego możemy bez trudu kontrolować moc emitowanego ciepła. To promiennik podczerwieni dostępny w sklepach Castorama.

Urządzenie ustawia się na podłodze. Jeżeli przypadkowo się przewróci, zadziała bezpiecznik automatycznie odcinający dopływ prądu. Promiennik ma wymiary: 29 cm x 38 cm x 20 cm i waży ok. 1,66 kg. Jego moc to 1000 W.

Kupujący zauważyli, że choć urządzenie nie jest duże, to skutecznie zapobiega odczuwaniu nieprzyjemnego chłodu, nawet w bardzo mroźny dzień. To dobry i tani promiennik podczerwieni, który można swobodnie przenosić z miejsca na miejsce.

 

 

 

 

Promiennik podczerwieni lakierniczy

 

4. MSW Promiennik Podczerwieni 3300 W Puls Ir-Dryer3000.1

 

Urządzenie MSW 3300 W Puls Ir-Dryer3000.1 pozwala na szybkie i efektywne suszenie farb, lakierów oraz wypełniaczy. Powinno ono zainteresować osoby, którym potrzebny jest lakierniczy promiennik podczerwieni. Moc sprzętu wynosi 3300 W, a zakres temperatury to 40 – 100 st. C.

Sprzęt został wyposażony nie w jedną, ale trzy lampy z metalowym zabezpieczeniem. Ma on w pełni regulowaną konstrukcję, dlatego można ustawić go tak, jak chcemy. Powierzchnia suszenia promiennika to 120 cm x 100 cm, a jego całkowite wymiary: 180 cm x 99 cm x 250 cm.

Jak wynika z opinii opublikowanych przez konsumentów, to odpowiedni promiennik podczerwieni do kilku branż: Lakiernictwo, auto detailing i serwis samochodowy. Ma on solidną konstrukcję, w dodatku jest bardzo praktyczny. Urządzenie można wygodnie przesuwać po podłodze, a także ustawić timer, aby kontrolować czas jego działania.

 

 

 

 

Promiennik podczerwieni na taras

 

5. Grzejnik zewnętrzny WarmWatcher® APOLLO APH3000

 

WarmWatcher® APOLLO APH3000 to polecany promiennik podczerwieni na taras o powierzchni do 30 m2, który ma obudowę w klasie szczelności IP55. To oznacza, że może być używany nawet podczas opadów deszczu lub śniegu. Sprzęt ma wbudowaną lampę z możliwością regulacji sposobu jej ustawienia.

Urządzenie ma czujnik PIR, za sprawą którego automatycznie się wyłącza, jeśli przez 4 minuty nie wykryje ruchu. Wyposażono je także w zabezpieczenie przed przegrzaniem oraz bezpiecznik odcinający dopływ prądu w przypadku przewrócenia sprzętu. W razie potrzeby promiennik można przymocować do podłoża. Jego moc wynosi 2960 W, a zasięg grzania to 4 m.

Model jest dostępny w dwóch kolorach: Czarnym i srebrnym. To spodobało się konsumentom, gdyż można dopasować urządzenie w taki sposób, aby ładnie komponowało się z tarasowymi meblami. Sprzęt jest uznawany za dobry promiennik podczerwieni również ze względu na brak ryzyka poparzenia, gdy go dotkniemy.

 

 

 

 

Płytowy promiennik podczerwieni

 

6. Grzejnik na podczerwieni, Promiennik Cronos 330W Pilot + Wi-Fi

 

Płytowy promiennik podczerwieni Cronos 330W Pilot + Wi-Fi to nowoczesny model, którym można sterować za pomocą zdalnego pilota lub smartfona. Elementem grzewczym jest kryształ węgla. Sprzęt poleca się do pomieszczeń o metrażu 7 – 12 m2. Można zamontować go zarówno na ścianie, jak i na suficie.

Cechą wyróżniającą urządzenie jest bardzo elegancki design. Ma on cienką ramkę i prostokątny kształt, wykończono go metodą natryskową. Wymiary promiennika to: 30 cm x 100 cm, waży on ok. 4 kg. Długość przewodu zasilającego wynosi 150 cm.

Pozytywne opinie o promiennikach podczerwieni marki Cronos zachęcają coraz więcej osób do ich zakupu. Przedstawiony model jest chwalony przez kupujących za efektywne działanie, łatwy montaż, a także wygodną obsługę. Wykonano go z wytrzymałych materiałów (aluminium i Synthelith), w dodatku ma stosowne certyfikaty. Sprzęt sprawdza się jako źródło ciepła w sypialni, salonie, biurze, jak i innych pomieszczeniach w domu.

 

 

 

 

7. Dimplex BS 1201S

 

Promiennik podczerwieni Dimplex BS 1201S stosuje się zwykle wewnątrz pomieszczeń, nawet tych bardzo dużych jak hale czy magazyny. Co istotne model ma ukierunkowane ciepło, więc można ustawić w kierunku miejsca, gdzie chcesz zwiększyć temperaturę. Urządzenie sprawdza się na placach budowy, aby ogrzewać wnętrza budynków, w warsztatach i garażach, podczas imprez plenerowych, a także w sytuacjach wyjątkowych – do wysuszenia konkretnego miejsca.

Model ma obudowę kwarcową w kolorze srebrnym. W produkcie zakłada się 2 lampy. Wydajność maksymalna promiennika sięga 1,2 kW. Sprzęt ma 2 stopnie regulacji mocy: 0,6 kW i 1,2 kW. Urządzenie ogrzewa miejscowo metraż do 10 m2.

Wymiary tego modelu są równe: szerokość – 52,6 cm, wysokość – 14 cm i głębokość – 9,2 cm (bez zestawu mocującego). Istnieje możliwość regulacji ustawienia promiennika w zakresie od 0 st. do 40 st. Sprzęt jest bardzo lekki – waży jedynie 1,2 kg. Użytkownicy cenią produkt za łatwość użycia i tego, że nie przeszkadza im w pomieszczeniu, ponieważ wiesza się go na ścianie.

 

 

 

 

8. Descon DA-IR2000RS

 

Urządzenie Descon DA-IR2000RS może być używane w halach magazynowych, garażach, domach, na placach budowy, na tarasach czy w ogrodach. Lampa ma żarnik wolframowy, a światło ma temperaturę barwową 2500 K. Żarówka powinna starczać na około 5000 h. Obudowa urządzenia jest aluminiowa. Ciepło czuć w linii promienia natychmiast po włączeniu sprzętu.

Model można zakupić w zestawie ze statywem zrobionym ze stali nierdzewnej, dzięki któremu promiennik jest ustawiony na odpowiedniej wysokości. Stojak trzeba samodzielnie złożyć i założyć na urządzenie – nie powinno sprawić to kłopotów. Do kompletu dołączono pilot, który umożliwia łatwą obsługę sprzętu.

Maksymalna moc produktu może osiągnąć 2 kW. Przewód ma długość 1,8 m. Klasa szczelności promiennika jest zaliczana do IP54, co oznacza, że sprzęt można montować na zewnątrz. Konsumenci uważają, że produkt sprawdza się nawet w skrajnie niskich temperaturach.

 

 

 

 

9. Eurom Golden 1300 Comfort

 

Eurom Golden 1300 Comfort to model promiennika podczerwieni, który można stosować do ogrzewania w chłodne dni, a także do podgrzania konkretnego miejsca np. podczas pracy na budowie. Sprzęt należy powiesić na ścianie, więc nie zajmuje on powierzchni. Produkt jest przeznaczony do pomieszczeń ok. 15 m2.

Urządzenie ma moc grzewczą 1,3 kW. W promienniku podczerwieni elementem grzewczym są lampy halogenowe o żywotności minimalnej 8000 godzin. Sprzęt ma zabezpieczenie przed przegrzaniem – sam się wyłącza. Obudowa urządzenia jest wykonana z metalu, dzięki czemu jest mocna i wytrzymała.

Klasa ochrony modelu to IP65 – jest pyłoszczelny, ma ochronę przed strugą wody (12,5 l/min). Sprzęt ma przewód o długości 1,8 m. Wymiary urządzenia są równe 38 cm x 10 cm x 11 cm. Produkt jest bardzo lekki, ponieważ waży jedynie 2 kg. Konsumenci twierdzą, że wygodnym rozwiązaniem jest możliwość ustawienia promiennika na dworze. Użytkownikom spodobała się także niewielka waga urządzenia.

 

 

 

 

10. Anslut 750/1500W

 

Produkt Anslut 750/1500W sprawdza się w każdym domu czy lokalu gastronomicznym. Urządzenie można zawiesić pod sufitem, dzięki wygodnemu hakowi założysz go zarówno w pomieszczeniu, jak i na zewnątrz. Sprzęt może Ci się przydać, kiedy lubisz spędzać czas na tarasie, szczególnie kiedy jest trochę chłodniej.

Model daje możliwość regulacji mocy pracy – 750 W lub 1500 W – ustawienia zmienia się z pomocą dołączonej linki. Wysokość promiennika wynosi 22 cm, a średnica 45 cm (sprzęt ma okrągły kształt). Klasa szczelności urządzenia to IP24. Do zestawu dołączono elementy montażowe, więc model można wygodnie zamontować w dowolnym miejscu. Waga produktu jest równa 2,2 kg. Niewielki rozmiar i możliwość wieszania pod sufitem czy na ścianie sprawia, że model nie przeszkadza i nie zajmuje miejsca na podłodze. Długość kabla urządzenia to 1,7 m.

Chciałbyś się dowiedzieć, jakie są opinie o promiennikach podczerwieni marki Anslut? Jak twierdzą użytkownicy sprzętu tego producenta, cechują się one wysoką jakością wykonania, w efekcie czego są bardzo wytrzymałe. Konsumenci zauważyli również, że opisywany model atrakcyjnie się prezentuje.

 

 

 

 

11. Anslut 1000/2000 W

 

Urządzeniem, które może się spodobać wielu osobom, jest Anslut 1000/2000 W – sprzęt możesz ustawić w dowolnym miejscu. Model w szczególności nadaje się do ogrzewania tarasu, ponieważ promienie dają natychmiastowe uczucie ciepła.

Głowicę sprzętu można przestawić i ustawić pod wybranym kątem. Ten dobry i tani promiennik podczerwieni ma wysoki statyw, który można regulować w zakresie od 162 cm do 200 cm – dostosujesz go do wysokości Twojego pomieszczenia. Słupek ma podstawkę o średnicy 47 cm. Urządzenie waży 9,5 kg, więc jeśli jest dla Ciebie zbyt ciężkie aby przenieść, z pewnością dasz radę je przesunąć w wybrane miejsce. Kabel modelu ma długość 1,75 m.

Obudowa produktu jest wykonana z blachy tłoczonej. Klasa szczelności modelu to IP24, co oznacza, że może on stać na zewnątrz, ale nie powinien zostać wystawiony na deszcz. Konsumenci twierdzą, że opisywany promiennik jest poręczny i bardzo stabilnie stoi.

 

 

 

 

 

Przewodnik zakupowy – Jaki promiennik podczerwieni kupić?

 

Żeby dowiedzieć się, jakimi cechami wyróżnia się najlepszy promiennik podczerwieni, zachęcamy do lektury poradnika. Doradzamy w nim, czym należy się kierować robiąc zakupy, aby później nie żałować dokonanego wyboru. Sprawdź, jak znaleźć efektywnie działające źródło ogrzewania do domu, warsztatu lub na zewnątrz.

Jaki promiennik podczerwieni wybrać?

Uwzględniając źródło zasilania, wyróżniamy 2 podstawowe rodzaje promienników podczerwieni: Gazowe i elektryczne. Pierwsze wymienione czerpią energię ze spalającego się gazu. Wśród nich znajdziemy modele rurowe (wyposażone w rurę promieniującą z aluminium lub stali nierdzewnej) oraz ceramiczne, z ceramicznym generatorem, w którym spala się gaz wymieszany z powietrzem. Sprzęty gazowe przeważnie mają postać grzewczych parasoli i podłącza się do nich butlę. Ich najważniejszą zaletą jest niski koszt eksploatacji. Niemniej jednak trzeba stosunkowo długo poczekać, aż będzie odczuwalne ciepło. Z tego powodu wciąż bardzo dużą popularnością cieszą się elektryczne promienniki podczerwieni, które wystarczy podłączyć do prądu. Dzielimy je na urządzenia halogenowe (mają dużą moc) oraz z włóknem węglowym, które są nieco słabsze, ale jednocześnie trwalsze. Elektryczne promienniki działają bardzo efektywnie, gdyż ciepło odczuwamy już po kilku sekundach po ich włączeniu. Ponadto są one sprzedawane w wielu różnych kształtach.

Dostępne są ponadto wodne promienniki podczerwieni, wykorzystujące ciepłą wodę pochodzącą z zewnętrznego źródła ogrzewania. Sprzęty te mogą przydać się nie tylko w okresie jesienno-zimowym czy wczesną wiosną, ale także latem. Wynika to z tego, że mogą one pracować również w trybie chłodzenia.

 

Zastosowanie

Promienniki podczerwieni to urządzenia, które można wykorzystywać w różnych miejscach. Do wyboru mamy modele przeznaczone do użytku w domu, piwnicy, garażu, a także takie odpowiednie na taras, balkon i patio. Ponadto producenci oferują sprzęty znajdujące zastosowanie w warsztatach samochodowych, zakładach lakierniczych, ogródkach gastronomicznych, domkach letniskowych czy kościołach. Aby dowiedzieć się, jaki jest najlepszy promiennik podczerwieni i znaleźć właściwy model, powinniśmy uwzględnić, w jakim miejscu będzie on wykorzystywany.

 

Moc

Najważniejszym parametrem promienników podczerwieni jest moc. Powinna być ona dopasowana do metrażu pomieszczenia, w którym znajdzie się sprzęt, a także do jakości termoizolacji budynku. Moc urządzeń przystosowanych do użytku na zewnątrz najczęściej obejmuje zakres od 800 W do ok. 5000 W. Jeśli teren jest osłonięty, na każdy metr kwadratowy powierzchni powinno przypadać 150 W, a jeśli nie jest osłonięty: 250 W. Promienniki podczerwieni znajdujące zastosowanie wewnątrz budynków mają moc od 300 W do 4000 – 5000 W. W przypadku słabej termoizolacji na każdy metr kwadratowy powierzchni ma przypadać ok. 150 W, a lepszej termoizolacji: 100 W.

 

Montaż

Biorąc pod uwagę montaż, możemy wyróżnić promienniki: Stojące, wiszące oraz naścienne. Chcąc kupić tego typu sprzęt, należy zastanowić się, gdzie można go umieścić, tak aby nikomu nie przeszkadzał, a jednocześnie zapewniał przyjemne ciepło. Urządzenia stojące dobrze sprawdzają się zarówno na tarasach, jak i w domach czy pomieszczeniach technicznych, ale trzeba pamiętać, że nierzadko mają one duże wymiary. Ponadto ich ustawienie trzeba dobrze przemyśleć, gdyż nie mogą znajdować się w pobliżu łatwopalnych przedmiotów. Do wnętrz o mniejszym metrażu polecamy promienniki wiszące (przypominają zwykłe lampy), a także te naścienne, które nierzadko można zamontować również na suficie.

 

Szczelność obudowy

Jeśli promiennik ma być używany w sypialni czy salonie, dobrym wyborem jest model z obudową w klasie szczelności IP23. Nie będzie on narażony na zachlapanie wodą i nie ulegnie awarii. Jednak sprzęt przeznaczony do łazienki lub na zewnątrz musi być bardziej odporny na działanie wilgoci, w jego przypadku wymagana jest klasa szczelności IP55 lub wyższa.

 

Lampa

Bardzo często promienniki podczerwieni pełnią funkcję nie tylko źródła ogrzewania, ale i źródła oświetlenia. Jest wiele modeli wyposażonych w lampę emitującą światło, często pod względem barwy i jasności przypomina ono promienie słoneczne. Warto sprawdzić, jak trwała jest lampa, aby nie okazało się, że trzeba często wymieniać żarówkę. Nierzadko jest to kilka tysięcy godzin.

Łatwa i wygodna obsługa

Sprzęty mające prostą budowę często nie mają włącznika, więc żeby zaczęły działać, wystarczy podłączyć je do źródła zasilania. Do tych bardziej zaawansowanych zwykle dołączony jest bezprzewodowy pilot pozwalający na ich swobodne włączanie i wyłączanie czy regulację mocy grzania. Są też promienniki wyposażone w moduł Wi-Fi, którymi można sterować za pomocą swojego smartfona, po zainstalowaniu odpowiedniej aplikacji. To, na które urządzenie się zdecydujemy, zależy od naszych preferencji.

 

Bezpieczeństwo użytkowania

Promiennik podczerwieni powinien zapewniać odpowiedni poziom bezpieczeństwa jego użytkowania. Z tego względu powinien on mieć niezbędne zabezpieczenia, m.in. przed przegrzaniem. Jeśli wybieramy sprzęt stojący, powinniśmy sprawdzić, czy został on wyposażony także w bezpiecznik odcinający dopływ prądu lub gazu w przypadku przewrócenia. Należy ponadto zwrócić uwagę na certyfikaty i standardy, jakim odpowiada urządzenie. Tylko wtedy możemy mieć pewność, że sięgamy po właściwy promiennik.

 

Promienniki podczerwieni w dobrych cenach

Czy promienniki podczerwieni są droższe od innych urządzeń grzewczych, przykładowo grzejników olejowych? Za niewielki, przenośny sprzęt zapłacimy nawet mniej niż 100 zł, a więc nie jest to duży wydatek. Jednak jeśli potrzebujemy modelu o dużej mocy, który będzie używany na tarasie lub w pomieszczeniu o większym metrażu, na jego zakup wydamy więcej, średnio 500 – 5000 zł.

 

 

FAQ

 

P1: Co to jest promiennik podczerwieni?

Promiennik podczerwieni to urządzenie, które jak sama nazwa wskazuje, emituje promieniowanie podczerwone. Źródłem zasilania takiego sprzętu może być energia elektryczna, gaz lub ciepła woda. Znajduje on zastosowanie nie tylko w domu, ale również w wielu innych miejscach: Domkach letniskowych, warsztatach, halach przemysłowych, namiotach i ogródkach gastronomicznych, kościołach, a nawet na tarasach i balkonach. Promiennik podczerwieni jest uznawany za dobrą alternatywę dla zwykłego grzejnika konwekcyjnego. Poleca się go do domów zamieszkiwanych przez małe dzieci, alergików oraz seniorów. Urządzenie nie wysusza powietrza, ogrzewa ono tylko obiekty znajdujące się w jego pobliżu.

 

P2: Jak działa promiennik podczerwieni?

Sposób działania promiennika podczerwieni można porównać do oddziaływania promieni słonecznych. Sprzęt jest wyposażony w specjalną grzałkę nagrzewającą się do wysokiej temperatury, nawet ponad 500 st. C. W ten sposób emitowane jest promieniowanie podczerwone, które podnosi temperaturę obiektów, z którymi się styka (może to być nasze ciało, meble itp.). Promiennik nie podgrzewa samego powietrza, tym różni się od zwykłych grzejników elektrycznych. Co ciekawe, jego działanie jest bardzo efektywne, gdyż przyjemne ciepło jest odczuwalne już po upływie kilku sekund po włączeniu urządzenia. Promienniki podczerwieni nie przyczyniają się do wzbijania się kurzu w powietrze ani obniżenia poziomu wilgotności (co często jest dużym problemem w okresie grzewczym).

P3: Promiennik podczerwieni – jak stosować?

Aby używać promiennika podczerwieni, należy najpierw ustawić go w odpowiednim miejscu, z dala od przedmiotów łatwopalnych, a potem podłączyć do źródła zasilania, np. do prądu. Urządzenie trzeba wyregulować w taki sposób, aby promienie podczerwone były emitowane w odpowiednią stronę. Co prawda może być ono używane w wielu różnych  miejscach, ale nie należy stosować go tam, gdzie znajdują się m.in. skaczące lub latające zwierzęta. Włączony promiennik musi być zabezpieczony ochronną osłonką. Nie możemy dotykać go dłońmi i długo się w niego wpatrywać, bo to może przyczynić się do uszkodzenia wzroku.

 

P4: Promiennik podczerwieni – jaka moc?

Pod względem mocy promiennik podczerwieni powinien być dostosowany do metrażu pomieszczenia, a także zastosowanej w budynku termoizolacji. Jeżeli jest ona słaba, należy przyjąć, że na każdy metr kwadratowy przypada 150 W. W przypadku lepszej termoizolacji zaleca się 100 W na każdy metr kwadratowy powierzchni. Jeśli promiennik podczerwieni ma być używany na zewnątrz, przykładowo na osłoniętym tarasie, to jego metraż trzeba pomnożyć przez 150 W. Jeśli jest on nieosłonięty, zalecana moc to 250 W na metr kwadratowy. Parametr ten jest bardzo ważny, ponieważ to w dużej mierze od niego zależy efektywność działania sprzętu.

 

P5: Gdzie kupić promiennik podczerwieni?

Promienniki podczerwieni mają kilka istotnych zalet, ale nie są tak popularne, jak np. grzejniki olejowe. Co prawda tego typu sprzęty są dostępne w większości sklepów RTV AGD, ale wybór jest przeważnie ograniczony, a to może utrudniać znalezienie urządzenia dopasowanego do swoich potrzeb. Z tego powodu większość osób zamawia promiennik podczerwieni przez Internet, gdyż asortyment sklepów online jest szerszy. Wybierając takie rozwiązanie, możemy zrobić zakupy o dowolnej porze, poświęcić odpowiednio dużo czasu na zapoznanie się z opisami sprzętów, a nawet porównać ceny czy przeanalizować opinie konsumentów. Ponadto nie musimy się zastanawiać, jak przewieziemy urządzenie do domu, gdyż dostarczy nam je kurier lub listonosz.

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ