Ranking 8 najlepszych paneli fotowoltaicznych w 2021

Ostatnio aktualizowane: 15.10.21

 

Panel fotowoltaiczny – Poradnik zakupowy, ranking i test

 

Dobry Panel Słoneczny, Zestaw Solarny 310W + Regulator Talesun zapewni Ci dostęp do energii elektrycznej niezależnie od tego, gdzie się znajdujesz. Można zamontować go zarówno na działce, jak i na dachu samochodu, czy łódce. Ma dużą moc wynoszącą 310 W. Panel słoneczny szybko ładuje akumulatory 12/24V, dlatego dobrze sprawdza się w podróży. Praca modułu jest możliwa w zakresie temperatur od -35℃ do +60 ℃. Na uwagę zasługuje też produkt Panel Fotowoltaiczny Polimorficzny VOLT P-40 o Mocy 40W. To gotowy zestaw fotowoltaiczny, który można z łatwością zamontować pod odpowiednim kątem. Ten dobry i tani panel fotowoltaiczny został wyposażony w wyłącznik zmierzchowy, który automatycznie wyłącza odbiorniki po ustalonym czasie po zachodzie słońca.

8 najlepszych paneli fotowoltaicznych. Opinie w 2021 roku

 

Jeżeli chcesz zadbać o planetę, a także zaoszczędzić nieco na rachunkach za prąd, zainwestuj w moduł działający w oparciu o energię słoneczną. Sporządziliśmy ranking paneli fotowoltaicznych, opartych o wystawiane przez klientów opinie o panelach fotowoltaicznych. Zatem kto rozważa zakup takiego sprzętu może miec pewnośc, że opisy zawierają najlepsze panele fotowoltaiczne.

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

Najlepszy produkt

Zalety

To kompletny zestaw pozwalający na ładowanie akumulatorów 12/24V. Panel monokrystaliczny o mocy 310W składa się z 120 ogniw i ma wymiary: 1665x1002x35mm. Wraz z panelem klient otrzymuje szereg potrzebnych akcesoriów, w tym regulator ładowania.

Wady

Aby korzystać z prądu zmiennego konieczne jest dokupienie przetwornicy do zasilania urządzeń pracujących na zasilaniu 230 V. To dodatkowy wydatek. Waga panelu wynosząca ponad 20 kg i jego pokaźne rozmiary mogą być utrudnieniem w jego montażu na mniejszych jednostkach.

Podsumowanie

Aby korzystać z prądu zmiennego konieczne jest dokupienie przetwornicy do zasilania urządzeń pracujących na zasilaniu 230 V. To dodatkowy wydatek. Waga panelu wynosząca ponad 20 kg i jego pokaźne rozmiary mogą być utrudnieniem w jego montażu na mniejszych jednostkach.

Drugi wybór

Zalety

Dołączony do zestawu regulator może zostać rozbudowany o kolejne panele. Posiada także funkcję zmierzchową, która pozwala uruchomić odbiornik prądu po zachodzie słońca na z góry określony czas. Posiada on też podwójne złącze USB.

Wady

W prezentowanym zestawie regulator został przyklejony silikonem od panelu, co według niektórych konsumentów jest niepotrzebne i raczej utrudnia użytkowanie niż ułatwia.

Podsumowanie

Panel Fotowoltaiczny Polimorficzny VOLT P-40 o Mocy 40W to gotowy zestaw fotowoltaiczny, w którego skład wchodzi panel 40W, regulator napięcia 10A oraz przewody podłączeniowe o długości 5m. Zestaw jest gotowy do użytkowania, a jego konstrukcja umożliwia jego rozbudowanie.

Rozważ też

Zalety

Moduł polikrystaliczny zbudowany z ogniw o wielkości 158,75 x 158,75 mm, które składają się na płytę wielkości 1689 x 996 x 35mm. Płyta ma sprawność na poziomie 16,9% a zakres temperatury pracy wynosi -40 ÷ +85°C.

Wady

Moduł ma atrakcyjną cenę zakupu, jednak dotyczy ona pojedynczego panelu w zakupu paletowym. Zatem decydując się na ten produkt trzeba dokładnie przeliczyć zapotrzebowanie.

Podsumowanie

Produkt jest zabezpieczony przed działającymi na niego obciążeniami na poziomie 2400 / 5400Pa. Przyłączenie następuje za pomocą 3 diod by-pass i puszki przyłączeniowej IP67. Waga jednego panelu wynosi 18,7 kg.

 

Panel fotowoltaiczny 300W

 

1. Panel Słoneczny, Zestaw Solarny 310W + Regulator Talesun

 

Panel słoneczny, zestaw solarny 310W + regulator Talesun popularność zawdzięcza sposobowi w jaki się go wykorzystuje. Jest to metoda na dostarczenie energii w domku letniskowym, na jachcie czy w kamperze. Test paneli fotowoltaicznych 300 W wykazał, że panel pozwala  na naładowanie akumulatorów 12/24 V, a także, przy zastosowaniu przetwornicy do zasilenia urządzeń wymagających zmiennego prądu, także i takiego sprzętu.

Kupując ten produkt klient otrzymuje monokrystaliczny panel o maksymalnej mocy 310W i wymiarach 1665x1002x35mm, regulator ładowania zaopatrzony w wyświetlacz LCD, kable do podłączenia akumulatora o długości 1,2 m zakończone krokodylkami, oraz kabel z wtykami MC4 o długości 2 m. Regulator jest programowalny i wyposażony w funkcję czujnika zmierzchowego, a także można go rozbudować o kolejne panele.

Fotowoltaika ma dobre opinie, bo panel jest też zabezpieczony przed zwarciem baterii słonecznej, odwróconą polaryzacją akumulatora, przeciążeniem po stronie odbiornika czy przed przegrzaniem. Waga modułu wynosi 20,7 kg i ma on 120 ogniw. Wydajność jego kształtuje się na poziomie 19%, a użytkownicy podają, że bateria ładuje akumulator o pojemności 100Ah do pełna w około 6 godzin.

 

 

 

Panel fotowoltaiczny 12V

 

2. Panel Fotowoltaiczny Polimorficzny VOLT P-40 o Mocy 40W

 

Panel Fotowoltaiczny Polimorficzny VOLT P-40 ma moc 40 W i jest całkowicie gotowy do montażu. Jest to produkt polskiej firmy i na polskie warunki przystosowany. Ze względu na małe wymiary panelu, wynoszące 545 x 515 x 25mm dobrze się on sprawdza jako przenośny generator prądu. Zatem wszyscy posiadacze samochodów kempingowych mogą być produktem zainteresowani.

Pozwoli on na bezproblemowe korzystanie z elektrycznych urządzeń ułatwiających życie podczas wakacyjnych wyjazdów. Mogą też pełnić swoją funkcję z powodzeniem wszędzie tam, gdzie nie ma sieci energetycznej lub nie chcemy z niej korzystać. Miejscem takim może być na przykład działka ogrodnicza, czy chata w lesie. Ten dobry panel fotowoltaiczny został wyposażony w regulator napięcia 10 A 12/24V wzbogacony o funkcję zmierzchową. Pozwala to na uruchomienie odbiornika na konkretny czas po zachodzie słońca (a więc w czasie, gdy energia nie jest generowana).

Za pomocą regulatora również można system rozbudować o kolejne panele i generować większą ilość prądu. Regulator również zarządza szybkim ładowaniem akumulatorów modulując zakres napięcia.

Sprawadzając ranking firm fotowoltaicznych zauważylismy, że polska firma proponuje Panel Fotowoltaiczny Polimorficzny VOLT P-40. Ma on moc 40 W i jest gotowy do samodzielnego montażu.

 

Zalety

Dołączony regulator: Do zestawu producent dołącza regulator napięcia z szeregiem funkcji takich jak: Programowalny czujnik zmierzchu, ładowanie akumulatorów metodą PWM i możliwość rozbudowy o kolejne panele.

Kompletność okablowania: Kupując VOLT P-40 o mocy 40W klient otrzymuje kompletny moduł gotowy do podłączenia z pełnym okablowaniem o długości ok. 5 metrów zakończonym „krokodylkami” ułatwiającymi podłączenie. 

Mobilny charakter paneli: Wymiar pojedynczego panelu wynoszący 545 x 515 x 25mm pozwala na mobilny charakter użytkowania. Dzięki temu można go zamontować na dachu samochodu kempingowego lub w innych „polowych” warunkach.

Dokładna instrukcja: Wraz z zakupionym produktem klient otrzymuje dokładną instrukcję pokazującą krok po kroku jak podłączyć panel do akumulatora. Sprawia to, że nawet laik w dziedzinie fotowoltaiki sprosta temu zadaniu. 

 

Wady

Charakter wyłącznie mobilny: Model jest przeznaczony wyłącznie jako urządzenie o charakterze mobilnym, nie sprawdzi się w użytkowaniu stacjonarnym na dachu budynku, głownie ze względu na małe wymiary poszczególnych modułów. 

 

 

 

 

Panel fotowoltaiczny 250W

 

3. Panel Fotowoltaiczny JA Solar JAP60S10-285/SC Poli 

 

Doskonały stosunek jakości do ceny zachowuje Panel Fotowoltaiczny JA Solar JAP60S10-285/SC Poli. Jest to produkt światowego lidera w tej branży firmy JA Solar produkującej panele od 2010 roku. Wybierając ten produkt klient ma pewność jakości, zwłaszcza że producent udziela na swoje produkty 25 letniej gwarancji. Gwarancja obejmuje nie tylko trwałość wykonania produktu, ale też uzyski niezmienionej mocy na przestrzeni tych lat. Produkt jest wykonany z czarnego krzemu w technologii Riecium o współczynniku odbicia światła <2%.

Ten moduł polikrystaliczny jest odporny na sól i amoniak pochodzące z wód opadowych, a zakres jego temperatury pracy zawiera się w -40 ÷ +85°C. Poszczególne ogniwa polikrystaliczne o wielkościach 158,75 x 158,75 składają się na taflę o wielkości 1689 x 996 x 35mm i wadze 18,7 kg.

Połączenia komórek za pomocą 5 BusBarów gwarantują zapobieżenie mikropęknięciom, a maksymalne obciążenie przewidziane przez producenta na poziomie 2400 / 5400Pa pozwala bezpiecznie przetrwać panelom podczas wichury. Przyłączenie poszczególnych modułów odbywa się za pomocą puszki IP67 z 3 diodami by-pass.

Firma JA Solar to lider w produkcji paneli. Panel Fotowoltaiczny JA Solar JAP60S10-285/SC Poli to produkt pochodzący od tego monachijskiego producenta.

 

Zalety

Ogniwa w technologii połówkowej: Moduły w tym wypadku są zbudowane z ogniw połówkowych. Dzięki temu uzyskują lepszą moc wyjściową. Także fakt, że mają niższy temperaturowy współczynnik mocy sprawia, że lepiej spisują się w codziennej pracy. Zacienienie w mniejszym stopniu wpływa na wytwarzanie energii. 

Temperatura pracy: Zakres w jakim panele dobrze funkcjonują i uzyskują energię to temperatury od -40 do +85°C. Fakt ten pozwala je przeznaczyć do pracy w każdej szerokości geograficznej. 

Odporność na chemikalia: Powierzchnia szklana panelu jest zabezpieczona przed substancjami chemicznymi pochodzącymi z opadów atmosferycznych, a w dłuższym odstępie czasu działających niszcząco na szkło. Powierzchnia jest odporna na sole i amoniak, a także jest wolna od PID.

Sprawność: Sprawność modułu, jest określana przez producenta na 16,9%. Biorąc pod uwagę, że jest to model polikrystaliczny (monokrystaliczne cechuje nieco wyższa sprawność), a więc i cenowo bardziej przystępny, jest to zadowalający wynik. 

 

Wady

Sprzedawane paletowo: Decydując się na ten model trzeba wiedzieć, że cena dotyczy sprzedaży jednej sztuki, ale przy zakupie palety modułów. Na jednej palecie, w zależności od rodzaju produktu znajduje się 30/60/90/120 sztuk paneli.

 

 

 

 

Panel fotowoltaiczny 400W

 

4. Panel Fotowoltaiczny MW POWER GREEN 400W – Mono

 

Panel fotowoltaiczny MW POWER GREEN Mono ma moc maksymalną wynoszącą 400 W. Model ma dobrą sprawność ogniwa 21,71% i sprawność całego modułu 19,32%, produkt przekształca więc dużą część energii słonecznej. Temperatura pracy sprzętu wynosi od -40 stopni Celsjusza do 85 stopni Celsjusza. Wymiary panelu to: 2,02 m długości, 1 m szerokości i 4 cm głębokości. Model POWER GREEN waży 24 kg.

Front panelu fotowoltaicznego wykonano z odpornego na uszkodzenia szkła hartowanego o grubości 3,2 mm. Ramę zrobiono z czarnego aluminium anodowanego. Model POWER GREEN to panel monokrystaliczny, czyli charakteryzujący się wysoką wydajnością i wytrzymałością. Napięcie, jakie może wytworzyć się w panelu przy maksymalnym oświetleniu, czyli tak zwane napięci Voc, wynosi 49,97 V. Współczynnik temperatury Pmax, czyli współczynnik spadku wydajności panelu przy wzroście temperatury wynosi -0,39% / stopień Celsjusza.

Użytkownicy, którzy zdecydowali się na montaż panelu fotowoltaicznego MW POWER GREEN na swoim dachu, są zadowoleni z dokonanego zakupu. Produkt dostarcza dużo prądu, jest wydajny i może pracować w dużym zakresie temperatur.

Panel fotowoltaiczny MW POWER GREEN 400 W – Mono ma maksymalne napięcie wynoszące 41,33 V. Maksymalny prąd z panelu ma natężenie 9,68 A.

 

Zalety

Zakres temperatury pracy: Panel fotowoltaiczny może pracować w szerokim zakresie temperatury, od -40 stopni Celsjusza do nawet 85 stopni Celsjusza. Oznacza to, że w naszym klimacie urządzenie może pracować przez cały rok.

Niski współczynnik temperaturowy Pmax: Wartość współczynnika wynosząca -0,39% / stopień Celsjusza oznacza, że urządzenie ma niski spadek wydajności przy wzroście temperatury otoczenia.

Sprawność panelu: Cały moduł charakteryzuje się dużą sprawnością na poziomie 19,32%, co oznacza, że sprzęt jest efektywny w przekształcaniu energii słonecznej w prąd.

 

Wady

Rozmiar panelu: Duży rozmiar panelu, którego długość przekracza 2 m, a waga wynosi 24 kg, utrudnia instalację i dobre umiejscowienie urządzenia na dachu.

 

 

 

 

Panele fotowoltaiczne monokrystaliczne

 

5. vidaXL Panel Słoneczny, 120 W, Monokrystaliczny, Aluminium i Szkło 

 

Zbudowany na podstawie z ogniw monokrystalicznych jest VidaXL Panel słoneczny, 120 W. 36 ogniw monokrystalicznych zostało otoczonych aluminiową ramą w białym kolorze i przykrytych bezpiecznym szkłem odpornym na warunki atmosferyczne. Rama ta tworzy panel o wymiarach 1000 x 665 x 30 mm i wadze 8,4 kg.

Ma on nominalną moc równą 120 W. Podobnie jak w innych panelach i tu istnieje możliwość połączenia ich w większą płaszczyznę, każdy bowiem panel został zaopatrzony w kabel o długości 50 cm zakończony złączem 4MC. Zestaw zawiera też dwie diody bocznikujące 10 A, które zapobiegają odwróconemu ładowaniu.

Zakres pracy panelu wynosi od -40 do +85, zatem będzie odpowiednia do naszych warunków pogodowych. Producent podaje, że efektywność ogniw wynosi 19,3%, co stawia ten produkt w górnych rejestrach efektywności. Wymiary panelu raczej przeznaczają go do zastosowań mobilnych, ale nie wykluczają umieszczenia paneli stacjonarnie. 

Panele VidaXL Panel słoneczny, 120 W przeznaczone są głównie do mobilnego zastosowania, są lekkie i łatwe do manipulacji. 

 

Zalety

Niewielka waga: Waga 8,4 kg, a także mniejsze od standardowych wymiarów wynosząca 1000 x 665 x 30 mm pozwala na wykorzystanie paneli jako urządzenia mobilne. Ale nie wyklucza ich stacjonarnego wykorzystania. 

Łatwe łączenie: W przypadku potrzeby połączenia paneli w większe połacie posłuży nam zamontowany z tyłu panelu przewód o długości 50 cm zakończony złączem 4MC.

Wysoka wydajność: Efektywność ogniwa na poziomie 19,3% czyni ten panel jednym z bardziej efektywnych na rynku. 

 

Wady

Kłopotliwe stacjonarne wykorzystanie: Ze względu na wymiary panelu, które mogą być nawet połowę mniejsze od największych oferowanych na rynku, zestawienie ich w płaszczyznę pokrywającą cały dach, będzie znacznie bardziej pracochłonne od tego, gdy wykorzystamy panele o większym rozmiarze.

 

 

 

 

Panele fotowoltaiczne na dachu

 

6. Panele Fotowoltaiczne Mono 340Wp Half-Cut PERC

 

Wydajne panele fotowoltaiczne mono 340Wp Half-Cut PERC dobrze sprawdzą się w każdym gospodarstwie. Urządzenia są odporne na działanie wiatru, deszczu i śniegu. Jeden panel składa się ze 120 ogniw. Wymiary całego sprzętu to: 168,4 cm x 99,6 cm x 3,5 cm, a jego waga wynosi 18,7 kg. Maksymalna moc panelu w warunkach laboratoryjnych (STC) to 340 W. Zakres temperatury pracy panelu fotowoltaicznego wynosi od -40 stopni Celsjusza do 85 stopni Celsjusza.

Urządzenie ma dodatnią tolerancję mocy 0 – 3%, co oznacza, że panel może działać o kilka procent wydajniej, niż podaje producent. Model PERC wyposażono w technologię HALF CUT, która zapewnia wyższą moc wyjściową, zwiększa wytrzymałość sprzętu na uszkodzenia oraz poprawia wydajność jego pracy przy częściowym zacienieniu lub zabrudzeniu. Szyba panelu ma powłokę antyrefleksyjną i jest odporna na osiadanie kurzu i pyłu.

Panel fotowoltaiczny jest polecany przez konsumentów ze względu na dodatnią tolerancję mocy oraz duży zakres temperatury, w której urządzenie może pracować. Użytkownicy chwalą także wytrzymałą powłokę.

Panele fotowoltaiczne mono 340Wp Half-Cut PERC mają sprawność na poziomie 20,02%. Producent oferuje 25 lat gwarancji na spadek mocy, co oznacza, że przez ten czas spadek wydajności pracy urządzenia nie powinien przekroczyć 20%.

 

Zalety

Technologia HALF CUT: Zastosowanie technologii zapewnia lepszą pracę urządzenia, większą odporność na uszkodzenia oraz poprawę wydajności, nawet podczas dużego zachmurzenia.

Wytrzymała szyba: Zastosowanie powłoki antyrefleksyjnej zwiększa wydajność panelu. Ponadto szyba jest odporna na uszkodzenia, minimalizuje osiadanie pyłu i kurzu oraz nie ulega zniszczeniu pod wpływem wiatru, śniegu, soli i amoniaku.

 

Wady

Krótkie przewody: Krótkie przewody o długości 30 cm i 40 cm mogą utrudniać instalację panelu fotowoltaicznego w wybranym przez siebie miejscu na dachu.

Klasa producenta: Firma HETECH, będąca producentem paneli, należy do klasy Tier 2. Oznacza to, że nie wszystkie elementy urządzeń wykonywane są automatycznie, co zwiększa ryzyko błędu w produkcji.  

 

 

 

 

Panel fotowoltaiczny 360W

 

7. Panel Fotowoltaiczny Longi Solar 360W Mono

 

Wydajny panel fotowoltaiczny Longi Solar 360W Mono zapewni energię w całym domu, jego moc to 360 W. Moduły można łączyć w większe systemy. Wymiary jednego panelu to: 177,6 cm x 105,2 cm x 3,5 cm. Moduł jest monokrystaliczny, co oznacza, że składa się z jednego kryształu krzemu. Zapewnia to lepszy przepływ energii i większą moc całego systemu. Panel ma wysoką sprawność wynoszącą 19,3%, która pozwala przekształcić promienie słoneczne w prąd. Moduł jest odporny na szkodliwe działanie czynników atmosferycznych, wytrzymuje nawet mgły solne i kontakt z amoniakiem.

Panel słoneczny Longi Solar ma niemal 100-procentową skuteczność przy wysokim naświetleniu. Moduł jest zabezpieczony przed efektem PID, czyli różnicą potencjałów, która często prowadzi do uszkodzeń paneli. Solidna jest także rama, której wytrzymałość wynosi 5400 Pa przy obciążeniu śniegiem oraz 1400 Pa podczas podmuchów wiatru. Panel zabezpieczono także przed powstawaniem mikrouszkodzeń, tak zwanych hotspotów, poprzez obniżenie natężenia prądu podczas pracy ogniwa.

Użytkownicy, którzy zdecydowali się na zamontowanie panelu fotowoltaicznego Longi Solar są zadowoleni. Moduły dobrze łączą się ze sobą, tworząc cały system. Każde ogniwo ma dużą sprawność oraz jest odporne na różnego rodzaju uszkodzenia.

Panel fotowoltaiczny Longi Solar 360W Mono ma ramę o grubości 35 mm, którą wykonano w czarnym kolorze. W efekcie moduły wyglądają estetycznie zamontowane na dachu domu.

 

Zalety

Wysoka sprawność: Moduł Longi ma wysoką sprawność, wynoszącą 19,3%, co pozwala na efektywną pracę, znacznie zmniejszając straty energii słonecznej.

Wytrzymałość: Panel słoneczny jest odporny na duże obciążenia mechaniczne oraz zabezpieczono go przed efektem PID i powstawaniem hotspotów.

 

Wady

Duży rozmiar: Jeden moduł ma duże wymiary, co utrudnia montaż i właściwe umiejscowienie panelu na dachu budynku.

 

 

 

 

8. Zestaw Panel Solarny VOLT P-180 180W 100Ah 230V

 

Zestaw Panel Solarny VOLT P-180 180W 100Ah 230V – składa się z panelu solarnego 180W, przetwornicy Volt 1000S (700/1000 wat), akumulator Volt 100Ah Volt Polska Opti oraz przewody 5m i końcówki do podłączenia. Jest to więc kompletny zestaw fotowoltaiczny, który możemy zamontować w dowolnym miejscu.

Prezentowany zestaw generuje prąd o napięciu 230V, jest to więc dokładnie takie samo napięcie, które zazwyczaj znajduje się w każdym gniazdu w domu. Panel fotowoltaiczny 1000W, który znajduje się w zestawie został zbudowany z 36 polikrystalicznych ogniw umieszczonych na sztywnym podłożu kompozytowym. Podłoże jest lekkie, więc nie będzie powodować zagrożenia, jeśli umieścimy panel na niezbyt wytrzymałym podłożu.

Natomiast twarde szkło antyrefleksyjne zabezpiecza panel przed uszkodzeniem. Dołączona przetwornica może pracować w trybie UPS, w związku z tym zapewni ciągłą pracę urządzeniom elektrycznym, jeśli zajdzie taka potrzeba. Opisywany zestaw będzie idealny dla laika, gdyż dołączone przewody są przystosowane do podłączenia i montażu zaraz po rozpakowaniu. Osoby, które zakupiły prezentowany zestaw solarny są bardzo zadowolone ze swojej decyzji.

 

 

 

 

Przewodnik zakupowy – Jaki panel fotowoltaiczny kupić?

 

Montaż paneli fotowoltaicznych pozwala na zmniejszenie rachunków za prąd. Zamieniają one zgromadzoną energię słoneczną w energię elektryczną, która jest potrzebna np. do zasilania codziennie używanych urządzeń. Jeśli masz zamiar kupić najwydajniejsze panele fotowoltaiczne i stworzyć własną instalację fotowoltaiczną, koniecznie zapoznaj się z tym poradnikiem. Podpowiemy Ci, co trzeba wziąć pod uwagę, aby kupić właściwy produkt. Nie szkodzi też, wspierając rodzimą produkcję, poszukać ranking polskich producentów paneli fotowoltaicznych, bo panele od takich producentów będą dedykowane na polskie warunki klimatyczne. Z naszych obesrwacji wynika, że liczace się firmy polskie to:

Corab fotowoltaika Olsztyn
Keno fotowoltaika Gliwice
Columbus fotowoltaika Kraków
Edison fotowoltaika Warszawa
EPG fotowoltaika Sopot
Innogy fotowoltaika Warszawa

 

 

Monokrystaliczne czy polikrystaliczne?

Panele fotowoltaiczne przeznaczone do budowy domowej instalacji najczęściej są wykonane z krzemowych ogniw. Mogą one mieć strukturę monokrystaliczną lub polikrystaliczną, a to, co je różni, to przede wszystkim sprawność. Wiele osób nie wie, jaki panel fotowoltaiczny wybrać, aby okazał się wystarczająco efektywny. Modele monokrystaliczne są ciemne i zbudowane z monolitycznego kryształu krzemu, który ma kształt walca. Jego średnica wynosi ok. 30 cm. Sprawność takich paneli mieści się w zakresie od 18% do 22%. Według specjalistów są one trwalsze od polikrystalicznych, choć jednocześnie także droższe. Modele polikrystaliczne są wykonane ze sprasowanego bloku wykrystalizowanego krzemu i przeważnie mają jasnoniebieski kolor (widoczne są na nich krawędzie kryształów). Ogniwa w panelach polikrystalicznych są kwadratowe, ich sprawność to maksymalnie 16%. Są one mniej wytrzymałe, jednak trwałość instalacji zbudowanej z paneli polikrystalicznych i tak jest określana nawet na kilkadziesiąt lat. To tańsza alternatywa dla ogniw monokrystalicznych.

Jeżeli nie chcemy wydawać zbyt dużo na zakup paneli, możemy zdecydować się na model zbudowany z ogniw z krzemu amorficznego. Ma on wysoką sprawność początkową, która jednak stosunkowo szybko spada podczas eksploatacji. Aby uzyskać określoną moc całej instalacji fotowoltaicznej, panele z krzemu amorficznego muszą mieć większą powierzchnię niż te mono- czy polikrystaliczne.

 

Miejsce montażu

Najczęściej instalację fotowoltaiczną montuje się na dachu. Powinien on być pochylony pod kątem 30, maksymalnie 35 stopni. Wówczas panele będą działać wystarczająco efektywnie. Co ważne, moduły fotowoltaiczne powinny być skierowane w stronę południową. Co prawda można je zamontować w stronę wschodnią lub zachodnią, ale wtedy wytworzą znacznie mniej energii elektrycznej. W przypadku domu z dachem płaskim trzeba zastosować specjalną konstrukcję, która zwiększy odstępy między panelami i wyeliminuje ryzyko powstawania zaciemnienia. Taka instalacja zajmuje więcej miejsca niż na dachu skośnym. Istnieje możliwość zamontowania paneli fotowoltaicznych na ziemi, ale musimy liczyć się z tym, że nie uzyskamy maksymalnej ilości energii elektrycznej. Wynika to z tego, że instalacja w godzinach porannych i wieczornych może znajdować się w cieniu budynków. Jednak jeśli nie możemy zamocować paneli na dachu, warto zainstalować je wyżej niż tuż przy gruncie, na wysokości od 1,5 m do 2,5 m. Wtedy będą one mniej przeszkadzać podczas poruszania się po posesji i dotrze do nich większa ilość promieni słonecznych.

 

Moc szczytowa

Moc szczytowa to moc elektryczna, która jest uzyskiwana w warunkach testowych (określa się je skrótem STC), przy natężeniu promieniowania słonecznego równym 1000 W/m2. Standardowo moc szczytowa wynosi kilkaset Watów (na przykład panel fotowoltaiczny 500W). Należy mieć na uwadze, że średnia wartość tego parametru, biorąc pod uwagę cały rok pracy paneli, będzie stanowić ok. 10% całkowitej mocy szczytowej określonej przez producenta.

 

Tolerancja mocy

Na podstawie tolerancji mocy możemy wywnioskować, jak duża różnica jest między mocą rzeczywistą a nominalną szczytową. Jeżeli jej wartość jest dodatnia, oznacza to, że rzeczywista moc panelu nie jest mniejsza od tej szczytowej, niekiedy nawet może być wyższa.

 

 

Temperaturowy współczynnik mocy

Temperaturowy współczynnik mocy informuje o tym, jaki jest procentowy spadek mocy paneli przy wzroście temperatury o 1 st. Celsjusza lub o 1 Kelwina. Jak znaleźć odpowiedni produkt, biorąc pod uwagę ten parametr? Jak twierdzą eksperci, im mniejsza jest jego wartość (wyrażana w %/st. C, ewentualnie %/K), tym lepiej.

 

Sprawność

Sprawność jest wyrażana w procentach. To stosunek maksymalnej mocy elektrycznej do mocy promieniowania słonecznego, które pada na powierzchnię ogniw. Zaleca się, aby wybierać panele o jak największej sprawności, ponieważ określoną moc można uzyskać z instalacji o mniejszej powierzchni. Co ciekawe, nie musi to być 100% czy 90%, aby możliwe było wytworzenie odpowiedniej ilość energii elektrycznej. Najlepszy panel fotowoltaiczny ma sprawność wynoszącą minimum 13%.

 

Wymiary i waga

Średnio wysokość dostępnych na rynku paneli fotowoltaicznych wynosi ok. 166 cm, a szerokość 99 cm. Z kolei ich grubość jest równa 3,5 cm, czasami nieco więcej lub mniej. Modele przystosowane do stworzenia instalacji domowej są zbudowane z 60 ogniw, a te przeznaczone do celów przemysłowych z 72 ogniw. Odległość między nimi wynosi od 4 do 5 mm. Przeciętnie panel fotowoltaiczny waży 19 kg.

 

Gwarancja

Kompletując elementy do budowy instalacji fotowoltaicznej, należy zwrócić uwagę także na długość gwarancji. Najczęściej jest to 10, maksymalnie 12 lat. Im dłuższy jest okres ochrony, tym większą możemy mieć pewność, że do produkcji paneli wykorzystano dobrej jakości komponenty. Nie możemy zapomnieć o sprawdzeniu gwarancji na moc. Zazwyczaj producenci zapewniają, że w ciągu pierwszych 10 lat eksploatacji instalacji moc nie spadnie poniżej 90% wartości początkowej, a w ciągu 15 lat poniżej 80%. Jak się okazuje, o tym, jaki jest najlepszy panel fotowoltaiczny, decyduje wiele różnych kwestii.

 

 

Zakres temperatury pracy

W Polsce panuje klimat umiarkowany, dlatego latem temperatury często przekraczają 30 st. C, a zimą sięgają do -20 st. C (w niektórych regionach nierzadko są niższe). Z tego względu zamontowany panel fotowoltaiczny musi być odporny na niekorzystne warunki atmosferyczne. Jego temperatura pracy powinna obejmować szeroki zakres, od -40 st. C do nawet +85 st. C.

 

Panele fotowoltaiczne w dobrych cenach

Średnio za jeden panel fotowoltaiczny zapłacimy od 500 zł do 1500 zł, zależnie od mocy czy budowy. Nie dotyczy to modeli amorficznych, które przeciętnie kosztują nieco mniej, bo ok. 100 zł za sztukę. Niemniej jednak na stworzenie efektywnie działającej instalacji prawdopodobnie wydamy kilka tysięcy złotych. Nie jest to mały wydatek, ale zwykle taka inwestycja pozwala na znaczne zmniejszenie rachunków za prąd i to już po kilku miesiącach od montażu paneli. Aby spenetrować aktualne ceny dobrze jest sprawdzić jakie oferty fotowoltaika ma serwis Allegro. Jest to doskonała porównywarka cen i producentów. 

 

 

FAQ

 

P1: Panele fotowoltaiczne – jaka jest ich opłacalność?

Coraz częściej słyszy się, że fotowoltaika dla domu to opłacalna inwestycja, gdyż można znacząco zmniejszyć rachunki za prąd. Jednak dużo zależy m.in. od tego, czy uda nam się uzyskać wysoką sprawność całego systemu fotowoltaicznego, co wymaga skierowania fotoogniw w południową stronę oraz nachylenie ich pod właściwym kątem. Szacuje się, że montaż instalacji o mocy 4000 W pozwala zaoszczędzić do 2000 zł. To maksimum, którego osiągnięcie nierzadko jest niemożliwe, bo musielibyśmy wykorzystywać 100% wytworzonej energii. Montaż paneli fotowoltaicznych nie dla każdego z nas będzie słuszną inwestycją. Dotyczy to w szczególności osób, które za prąd płacą przeciętnie nie więcej niż 200 zł (za 2 lub 3 miesiące).

 

 

P2: Jak podłączyć panel fotowoltaiczny do grzałki?

Aby móc ogrzewać wodę przy pomocy fotoogniw, najpierw musimy je połączyć w szereg. Paneli musi być tyle, żeby uzyskać napięcie o wartości zbliżonej do 230 V. Stworzony w ten sposób układ możemy podłączyć bezpośrednio do grzałki elektrycznej, która jest zamontowana w zbiorniku. Aby instalacja działała wystarczająco efektywnie, musimy właściwie dobrać moc paneli do mocy grzałki. Czasami konieczne jest zamontowanie dodatkowego elementu, czyli sterownika MPPT (z układem śledzącym maksymalny punkt mocy). Wówczas możemy zmniejszyć liczbę zainstalowanych fotoogniw, a jednocześnie zyskujemy pewność, że panele będą zawsze pracować z maksymalną dostępną mocą. Takie rozwiązanie obniża też ryzyko porażenia prądem.

 

P3: Jak zrobić panel fotowoltaiczny?

Koszt zakupu i montażu paneli fotowoltaicznych niekiedy okazuje się tak wysoki, że część osób woli zbudować ogniwa samodzielnie. Jest to możliwe, ale wymaga skompletowania kilku niezbędnych elementów. Najważniejszą częścią jest płaski panel kaloryferowy. Potrzebujemy również: blachy ocynkowanej, szyby, styropianu, pianki montażowej, kolanek mosiężnych, silikonu, taśmy dwustronnej, czarnej farby o matowym wykończeniu, stalowych profili ocynkowanych i taśmy aluminiowej. Kaloryfery należy pomalować na czarno, a do blachy przymocować styropian. Powinniśmy użyć do tego taśmy i pianki, którą dodatkowo zaaplikujemy na wierzchnią część styropianowych płyt. Po ułożeniu paneli kaloryferowych montujemy kolanka, przy pomocy taśmy przyklejamy szybę i uszczelniamy całość w celu zabezpieczenia przed wilgocią. Gotowe profile należy przymocować do płyt gipsowo-kartonowych, a później zainstalować na dachu.

 

P4: Jak połączyć panele fotowoltaiczne?

Sposób połączenia paneli fotowoltaicznych ma duży wpływ na efektywność działania całej instalacji. Równoległe łączenie ogniw sprawia, że proporcjonalnie wzrasta natężenie płynącego przez nie prądu. Napięcie w takim układzie ma taką samą wartość jak nominalne napięcie jednego modułu. Tego samego nie możemy powiedzieć o instalacji, w której panele zostały połączone szeregowo. Tu natężenie prądu układu odpowiada nominalnemu natężeniu jednego modułu, z kolei napięcie prądu proporcjonalnie wzrasta. Równoległe łączenie paneli fotowoltaicznych jest bardziej wydajne, gdy chcemy uzyskać maksymalną moc modułów. Połączenie szeregowe umożliwia uzyskanie wyższego napięcia, a to ma pozytywny wpływ na pracę falownika, czyli elementu przetwarzającego wejściowy prąd stały w wyjściowy prąd przemienny.

 

 

P5: Jak zamontować panele fotowoltaiczne?

Panele fotowoltaiczne zazwyczaj montuje się na dachu. Wymaga to doboru połaci, która ma odpowiedni kąt nachylenia, a jej azymut jest w jak największym stopniu zbliżony do południowej strony. Montaż paneli rozpoczynamy od montażu stelaża pod fotoogniwa i przygotowania tzw. trasy kablowej, którą połączymy moduły z rozdzielnicą i falownikiem. Kolejna czynność to ułożenie i połączenie paneli, na tym etapie możemy również zamontować falownik. Kiedy złączymy go z modułami fotowoltaicznymi tworzącymi łańcuch, należy skonfigurować połączenie z siecią, aby móc monitorować instalację. Ostatni krok to wykonanie pomiarów elektrycznych. Fotoogniwa możemy zamontować także na elewacji budynku lub na ziemi.

 

 

Panele fotowoltaiczne – czym są?

 

Panele fotowoltaiczne dają możliwość zamiany energii słonecznej w energię elektryczną. Dzięki nim można zmniejszyć rachunki za prąd, który wykorzystujemy np. do ogrzewania domu i wody. Zastanawiasz się, jakie panele fotowoltaiczne są polecane jako alternatywne źródło energii i w jaki sposób działają? Zgromadziliśmy najważniejsze informacje na ten temat.

 

 

Jak są zbudowane panele fotowoltaiczne?

Moduły fotowoltaiczne zwykle są umieszczone w aluminiowej lub metalowej, ochronnej ramie. W niej znajdują się uszczelnione hermetycznie szyby, które zabezpieczają ogniwa przed uszkodzeniami mechanicznymi oraz działaniem niekorzystnych czynników zewnętrznych. Aby zapewnić ogniwom pełną ochronę, umieszcza się je dodatkowo między warstwami folii PET oraz EVA. Mogą być one ułożone heksagonalnie (na wzór sześciokąta) lub równoległe. Przewody przyłączeniowe są wyprowadzone na zewnątrz.

 

Jak działają panele fotowoltaiczne?

Działanie paneli fotowoltaicznych można łatwo wyjaśnić. Na pojedyncze ogniwa padają fotony, czyli najmniejsze jednostki świetlne, a następnie wybijają elektrony i zmuszają je do ruchu. W ten sposób dochodzi do przepływu prądu stałego, który trafia do falownika i tam jest przetwarzany w prąd zmienny. Trafia on do naszych gniazdek w domu, do których podłączamy różnego rodzaju sprzęty. Wytwarzaną za sprawą instalacji fotowoltaicznej energię zużywamy na bieżąco, jej część może być magazynowana w sieci i wykorzystywana np. nocą.

Należy podkreślić, że w skład instalacji fotowoltaicznej wchodzą nie tylko same panele i falownik, ale niekiedy też kilka innych części. W systemie autonomicznym, pozwalającym na całkowite uniezależnienie się od zewnętrznych dostawców prądu, potrzebujemy dodatkowo: akumulatora gromadzącego energię elektryczną i regulatora ładowania. Elementy te nie są niezbędne w systemie współpracującym z siecią elektroenergetyczną wykorzystywaną w budynku.

 

Zalety instalacji paneli fotowoltaicznych

Wykorzystywanie fotowoltaiki pozwala na zmniejszenie rachunków za prąd. Szybko zauważą to osoby, które za zużycie energii elektrycznej płaciły co dwa czy trzy miesiące więcej niż 300 zł. Panele fotowoltaiczne wykazują odporność na niekorzystne warunki atmosferyczne, takie jak mróz, opady gradu i burze. Cała instalacja jest uznawana za bezawaryjną i trwałą, ponieważ producenci zapewniają, że czas eksploatacji paneli to 25 lub nawet 30 lat. Fotowoltaika nie generuje hałasu podczas pracy, jest też bezobsługowa. Co ważne, nie ma ona negatywnego wpływ na środowisko naturalne, ponieważ nie emituje szkodliwych substancji chemicznych.

 

 

Wady instalacji paneli fotowoltaicznych

Koszt zakupu i instalacji paneli fotowoltaicznych jest stosunkowo duży, a żeby inwestycja się całkowicie zwróciła, często trzeba poczekać kilka bądź kilkanaście lat. Wadą fotowoltaiki jest również konieczność regularnego serwisowania. Każdy posiadacz takiej instalacji musi pamiętać o jej corocznym przeglądzie, co jest dodatkowym wydatkiem. Trzeba wspomnieć także o tym, że efektywność paneli uzależniona jest od pogody. Najskuteczniej działają one przy temperaturze 25 st. C i bezchmurnym niebie. Ponieważ system fotowoltaiczny jest integralny, przepalenie jednego ogniwa uniemożliwia pracę całego modułu.

 

Czy warto zainstalować panele fotowoltaiczne?

Instalacja fotowoltaiczna ma nie tylko zalety, ale i kilka wad. Jednak inwestycja w nią może okazać się słuszna. Według ekspertów panele skierowane na południe pod kątem 40 stopni mogą wyprodukować od 900 kWh do 1300 kWh energii elektrycznej w ciągu roku. Jeżeli wyposażymy swoją instalację w system opustów, czyli netmetering, będziemy mogli magazynować lub sprzedać nadwyżkę energii do sieci. To szansa na dodatkowe oszczędności. Instalacji paneli fotowoltaicznych nie poleca się osobom, które w ciągu kilku lat planują wymianę dachu lub przeprowadzkę do innego miejsca. Jeżeli nie mamy dużych rachunków za zużycie prądu, maksymalnie 200 zł za dwa-trzy miesiące, prawdopodobnie nie zauważymy, że instalacja fotowoltaiczna pozwoliła na lepsze zadbanie o domowy budżet.

 

 

 

Dodaj komentarz

6 KOMENTARZ

Elzbieta

December 3, 2020 at 3:48 pm

Jakiej firmy panele wybrać Sunport czy AstroSemi

Odpowiadać
Zespół MWW.pl

December 9, 2020 at 10:09 am

Dzień dobry,
Dziękujemy za komentarz. Niestety nie analizowaliśmy produktów żadnej z tych firm, więc nie możemy zasugerować wyboru.
Pozdrawiamy,
Zespół MojeWygodneWnętrze.pl

Odpowiadać
Roman

August 1, 2020 at 9:32 am

Witam które moduły są „ lepsze „
Exiom Solution
GPNE-S72/FNH
410-390W
MONOKRYSTALICZNY MODUŁ FOTOWOLTAICZNY – 144 OGNIWA “HALF CUT”
Czy
Q-CELLS Q.PEAK L-G4.5 370 Wp ?

Odpowiadać
Zespół MWW.pl

August 10, 2020 at 7:23 am

Dzień dobry,

Dziękujemy za komentarz. Niestety tych paneli nie analizowaliśmy, więc nie jesteśmy w stanie zasugerować wyboru.

Pozdrawiamy,
Zespół MojeWygodneWnętrze.pl

Odpowiadać
Jolanta

June 9, 2020 at 12:40 pm

Bardzo przydatny artykuł, osobiście się na tym nie znam i korzystałam z pomocy specjalistów. Polecam Solar Planet Fotowoltaika 🙂

Odpowiadać
Zespół MWW.pl

June 10, 2020 at 1:00 pm

Dzień dobry,

Dziękujemy za komentarz.

Pozdrawiamy,
Zespół MWW.pl

Odpowiadać