Ranking 8 najlepszych paneli fotowoltaicznych w 2021

Ostatnio aktualizowane: 10.05.21

 

Panel fotowoltaiczny – Poradnik zakupowy, ranking i test

 

Dobry zestaw solarny 290W + regulator Volt Polska zapewni Ci dostęp do energii elektrycznej niezależnie od tego, gdzie się znajdujesz. Można zamontować go zarówno na działce, jak i na dachu samochodu, czy łódce. Ma dużą moc wynoszącą 290 W. Panel słoneczny może szybko naładować nawet akumulator samochodowy, dlatego dobrze sprawdza się w podróży. Jest łatwy w montażu i ma kompaktowe wymiary. Na uwagę zasługuje też produkt Panel Fotowoltaiczny Polimorficzny VOLT P-40 o Mocy 40W. To gotowy zestaw fotowoltaiczny, który można z łatwością zamontować pod odpowiednim kątem. Panel został wyposażony w wyłącznik zmierzchowy, który automatycznie wyłącza odbiorniki po ustalonym czasie po zachodzie słońca.

8 najlepszych paneli fotowoltaicznych. Opinie w 2021 roku

 

Jeżeli chcesz zadbać o planetę, a także zaoszczędzić nieco na rachunkach za prąd, zainwestuj w moduł działający w oparciu o energię słoneczną. Sporządziliśmy ranking paneli fotowoltaicznych dla każdego, kto rozważa zakup takiego sprzętu.

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

Najlepszy produkt

Zalety

Zestaw solarny dobrze sprawdza się podczas podróży. Panel można łatwo zamontować na dachu pojazdu, a nawet na łodzi. Sprawdza się również w domkach letniskowych. Panel ma moc 290 W. Może naładować akumulator o pojemności 40 Ah. W zestawie z modułem są kable do podłączenia akumulatora oraz przewód do instalacji panelu.

Wady

Panel umożliwia zasilanie urządzeń o napięciu takim samym, jak ładowarka samochodowa. Do pozostałych urządzeń niezbędna jest specjalna przetwornica, której producent nie zapewnia w zestawie.

Podsumowanie

Wybierając się w podróż samochodem, przyczepą kempingową, czy na rejs łodzią, warto mieć ze sobą niezawodne źródło energii elektrycznej. W tej roli dobrze sprawdzi się zestaw solarny z panelem o mocy 290 W. Moduł może zasilać urządzenia o napięciu 12/24 V lub po podłączeniu przetwornicy, 230 V. Panel jest łatwy w montażu, ponieważ waży mniej niż tradycyjne ogniwa.

Drugi wybór

Zalety

Dołączony do zestawu regulator może zostać rozbudowany o kolejne panele. Posiada także funkcję zmierzchową, która pozwala uruchomić odbiornik prądu po zachodzie słońca na z góry określony czas. Posiada on też podwójne złącze USB.

Wady

W prezentowanym zestawie regulator został przyklejony silikonem od panelu, co według niektórych konsumentów jest niepotrzebne i raczej utrudnia użytkowanie niż ułatwia.

Podsumowanie

Panel Fotowoltaiczny Polimorficzny VOLT P-40 o Mocy 40W to gotowy zestaw fotowoltaiczny, w którego skład wchodzi panel 40W, regulator napięcia 10A oraz przewody podłączeniowe o długości 5m. Zestaw jest gotowy do użytkowania, a jego konstrukcja umożliwia jego rozbudowanie.

Rozważ też

Zalety

Moduł polikrystaliczny zbudowany z ogniw o wielkości 158,75 x 158,75 mm, które składają się na płytę wielkości 1689 x 996 x 35mm. Płyta ma sprawność na poziomie 16,9% a zakres temperatury pracy wynosi -40 ÷ +85°C.

Wady

Moduł ma atrakcyjną cenę zakupu, jednak dotyczy ona pojedynczego panelu w zakupu paletowym. Zatem decydując się na ten produkt trzeba dokładnie przeliczyć zapotrzebowanie.

Podsumowanie

Produkt jest zabezpieczony przed działającymi na niego obciążeniami na poziomie 2400 / 5400Pa. Przyłączenie następuje za pomocą 3 diod by-pass i puszki przyłączeniowej IP67. Waga jednego panelu wynosi 18,7 kg.

 

Panel fotowoltaiczny 300W

 

1. Panel Słoneczny, Zestaw Solarny 290W + Regulator Volt Polska

 

Jeśli szukasz ekologicznego źródła energii w swoim samochodzie, przyczepie kempingowej, czy domku letniskowym, warto wybrać panel słoneczny, zestaw solarny 290W + regulator Volt Polska. Jego wymiary to 164 cm x 99 cm x 3,5 cm. Można go łatwo zamontować w dowolnym miejscu, nawet na dachu samochodu. Panel jest polikrystaliczny, co oznacza, że został wytworzony z kilku bloków skrystalizowanego krzemu. Jego moc maksymalna to 290 W, sprawdza się do zasilania urządzeń o napięciu 12/24 V. Po podłączeniu przetwornicy panel może być stosowany z większością urządzeń elektrycznych.

Panel fotowoltaiczny umieszczony jest w aluminiowej ramie, która nie zwiększa znacząco jego wagi. Całkowita masa zestawu wynosi 15 kg. Panel można wykorzystywać również na łódkach i jachtach. W zestawie znajdują się także kable z dodatkowymi zaciskami, służące do podłączenia akumulatora oraz gumowy kabel do zainstalowania panelu. Specjalny regulator ułatwia ładowanie urządzeń elektrycznych.

Opinie konsumentów o zestawie solarnym są pozytywne. Użytkownikom podoba się kompaktowy rozmiar panelu umożliwiający zamontowanie go w dowolnym miejscu, nawet na pojeździe. Zestaw dobrze sprawdza się do zasilania różnego rodzaju urządzeń elektrycznych.

Panel słoneczny, zestaw solarny 290W + regulator Volt Polska ma napięcie optymalne wynoszące 30,5 V oraz natężenie optymalne 9,5 A. Bateria słoneczna dobrze radzi sobie nawet z naładowaniem akumulatora o pojemności 40 Ah.

 

Zalety

Łatwość instalacji: Panel można zamontować w dowolnym miejscu, również na samochodzie, czy łodzi.

Duża moc: Panel słoneczny ma dużą moc wynoszącą 290 W, co wystarcza na szybkie naładowanie nawet akumulatora samochodowego.

Wytrzymałość: Panel słoneczny wykonano solidnie z wysokiej jakości materiałów, co sprawia, że jest wytrzymały.

Możliwość rozbudowy: Panele można w prosty sposób łączyć, tworząc zestawy zapewniające wystarczającą ilość energii elektrycznej dla wszystkich urządzeń w pobliżu.

Zestaw z regulatorem: Do panelu dołączony jest regulator, który umożliwia stabilne i szybkie ładowanie urządzeń, w tym akumulatora.

 

Wady

Potrzebna jest przetwornica: Aby zasilić urządzenie elektryczne prądem o standardowym napięciu, potrzebna jest odpowiednia przetwornica, której nie ma w zestawie.

 

 

 

 

Panel fotowoltaiczny 12V

 

2. Panel Fotowoltaiczny Polimorficzny VOLT P-40 o Mocy 40W

 

Panel Fotowoltaiczny Polimorficzny VOLT P-40 ma moc 40 W i jest całkowicie gotowy do montażu. Jest to produkt polskiej firmy i na polskie warunki przystosowany. Ze względu na małe wymiary panelu, wynoszące 545 x 515 x 25mm dobrze się on sprawdza jako przenośny generator prądu. Zatem wszyscy posiadacze samochodów kempingowych mogą być produktem zainteresowani.

Pozwoli on na bezproblemowe korzystanie z elektrycznych urządzeń ułatwiających życie podczas wakacyjnych wyjazdów. Mogą też pełnić swoją funkcję z powodzeniem wszędzie tam, gdzie nie ma sieci energetycznej lub nie chcemy z niej korzystać. Miejscem takim może być na przykład działka ogrodnicza, czy chata w lesie. Zestaw został wyposażony w regulator napięcia 10 A 12/24V wzbogacony o funkcję zmierzchową. Pozwala to na uruchomienie odbiornika na konkretny czas po zachodzie słońca (a więc w czasie, gdy energia nie jest generowana).

Za pomocą regulatora również można system rozbudować o kolejne panele i generować większą ilość prądu. Regulator również zarządza szybkim ładowaniem akumulatorów modulując zakres napięcia.

Polska firma proponuje Panel Fotowoltaiczny Polimorficzny VOLT P-40. Ma on moc 40 W i jest gotowy do samodzielnego montażu.

 

Zalety

Dołączony regulator: Do zestawu producent dołącza regulator napięcia z szeregiem funkcji takich jak: Programowalny czujnik zmierzchu, ładowanie akumulatorów metodą PWM i możliwość rozbudowy o kolejne panele.

Kompletność okablowania: Kupując VOLT P-40 o mocy 40W klient otrzymuje kompletny moduł gotowy do podłączenia z pełnym okablowaniem o długości ok. 5 metrów zakończonym „krokodylkami” ułatwiającymi podłączenie. 

Mobilny charakter paneli: Wymiar pojedynczego panelu wynoszący 545 x 515 x 25mm pozwala na mobilny charakter użytkowania. Dzięki temu można go zamontować na dachu samochodu kempingowego lub w innych „polowych” warunkach.

Dokładna instrukcja: Wraz z zakupionym produktem klient otrzymuje dokładną instrukcję pokazującą krok po kroku jak podłączyć panel do akumulatora. Sprawia to, że nawet laik w dziedzinie fotowoltaiki sprosta temu zadaniu. 

 

Wady

Charakter wyłącznie mobilny: Model jest przeznaczony wyłącznie jako urządzenie o charakterze mobilnym, nie sprawdzi się w użytkowaniu stacjonarnym na dachu budynku, głownie ze względu na małe wymiary poszczególnych modułów. 

 

 

 

 

Panel fotowoltaiczny 250W

 

3. Panel Fotowoltaiczny JA Solar JAP60S10-285/SC Poli 

 

Doskonały stosunek jakości do ceny zachowuje Panel Fotowoltaiczny JA Solar JAP60S10-285/SC Poli. Jest to produkt światowego lidera w tej branży firmy JA Solar produkującej panele od 2010 roku. Wybierając ten produkt klient ma pewność jakości, zwłaszcza że producent udziela na swoje produkty 25 letniej gwarancji. Gwarancja obejmuje nie tylko trwałość wykonania produktu, ale też uzyski niezmienionej mocy na przestrzeni tych lat. Produkt jest wykonany z czarnego krzemu w technologii Riecium o współczynniku odbicia światła <2%.

Ten moduł polikrystaliczny jest odporny na sól i amoniak pochodzące z wód opadowych, a zakres jego temperatury pracy zawiera się w -40 ÷ +85°C. Poszczególne ogniwa polikrystaliczne o wielkościach 158,75 x 158,75 składają się na taflę o wielkości 1689 x 996 x 35mm i wadze 18,7 kg.

Połączenia komórek za pomocą 5 BusBarów gwarantują zapobieżenie mikropęknięciom, a maksymalne obciążenie przewidziane przez producenta na poziomie 2400 / 5400Pa pozwala bezpiecznie przetrwać panelom podczas wichury. Przyłączenie poszczególnych modułów odbywa się za pomocą puszki IP67 z 3 diodami by-pass.

Firma JA Solar to lider w produkcji paneli. Panel Fotowoltaiczny JA Solar JAP60S10-285/SC Poli to produkt pochodzący od tego monachijskiego producenta.

 

Zalety

Ogniwa w technologii połówkowej: Moduły w tym wypadku są zbudowane z ogniw połówkowych. Dzięki temu uzyskują lepszą moc wyjściową. Także fakt, że mają niższy temperaturowy współczynnik mocy sprawia, że lepiej spisują się w codziennej pracy. Zacienienie w mniejszym stopniu wpływa na wytwarzanie energii. 

Temperatura pracy: Zakres w jakim panele dobrze funkcjonują i uzyskują energię to temperatury od -40 do +85°C. Fakt ten pozwala je przeznaczyć do pracy w każdej szerokości geograficznej. 

Odporność na chemikalia: Powierzchnia szklana panelu jest zabezpieczona przed substancjami chemicznymi pochodzącymi z opadów atmosferycznych, a w dłuższym odstępie czasu działających niszcząco na szkło. Powierzchnia jest odporna na sole i amoniak, a także jest wolna od PID.

Sprawność: Sprawność modułu, jest określana przez producenta na 16,9%. Biorąc pod uwagę, że jest to model polikrystaliczny (monokrystaliczne cechuje nieco wyższa sprawność), a więc i cenowo bardziej przystępny, jest to zadowalający wynik. 

 

Wady

Sprzedawane paletowo: Decydując się na ten model trzeba wiedzieć, że cena dotyczy sprzedaży jednej sztuki, ale przy zakupie palety modułów. Na jednej palecie, w zależności od rodzaju produktu znajduje się 30/60/90/120 sztuk paneli.

 

 

 

 

Panel fotowoltaiczny 400W

 

4. Panel Fotowoltaiczny MW POWER GREEN 400W – Mono

 

Panel fotowoltaiczny MW POWER GREEN Mono ma moc maksymalną wynoszącą 400 W. Model ma dobrą sprawność ogniwa 21,71% i sprawność całego modułu 19,32%, produkt przekształca więc dużą część energii słonecznej. Temperatura pracy sprzętu wynosi od -40 stopni Celsjusza do 85 stopni Celsjusza. Wymiary panelu to: 2,02 m długości, 1 m szerokości i 4 cm głębokości. Model POWER GREEN waży 24 kg.

Front panelu fotowoltaicznego wykonano z odpornego na uszkodzenia szkła hartowanego o grubości 3,2 mm. Ramę zrobiono z czarnego aluminium anodowanego. Model POWER GREEN to panel monokrystaliczny, czyli charakteryzujący się wysoką wydajnością i wytrzymałością. Napięcie, jakie może wytworzyć się w panelu przy maksymalnym oświetleniu, czyli tak zwane napięci Voc, wynosi 49,97 V. Współczynnik temperatury Pmax, czyli współczynnik spadku wydajności panelu przy wzroście temperatury wynosi -0,39% / stopień Celsjusza.

Użytkownicy, którzy zdecydowali się na montaż panelu fotowoltaicznego MW POWER GREEN na swoim dachu, są zadowoleni z dokonanego zakupu. Produkt dostarcza dużo prądu, jest wydajny i może pracować w dużym zakresie temperatur.

Panel fotowoltaiczny MW POWER GREEN 400 W – Mono ma maksymalne napięcie wynoszące 41,33 V. Maksymalny prąd z panelu ma natężenie 9,68 A.

 

Zalety

Zakres temperatury pracy: Panel fotowoltaiczny może pracować w szerokim zakresie temperatury, od -40 stopni Celsjusza do nawet 85 stopni Celsjusza. Oznacza to, że w naszym klimacie urządzenie może pracować przez cały rok.

Niski współczynnik temperaturowy Pmax: Wartość współczynnika wynosząca -0,39% / stopień Celsjusza oznacza, że urządzenie ma niski spadek wydajności przy wzroście temperatury otoczenia.

Sprawność panelu: Cały moduł charakteryzuje się dużą sprawnością na poziomie 19,32%, co oznacza, że sprzęt jest efektywny w przekształcaniu energii słonecznej w prąd.

 

Wady

Rozmiar panelu: Duży rozmiar panelu, którego długość przekracza 2 m, a waga wynosi 24 kg, utrudnia instalację i dobre umiejscowienie urządzenia na dachu.

 

 

 

 

Panele fotowoltaiczne monokrystaliczne

 

5. vidaXL Panel Słoneczny, 120 W, Monokrystaliczny, Aluminium i Szkło 

 

Zbudowany na podstawie z ogniw monokrystalicznych jest VidaXL Panel słoneczny, 120 W. 36 ogniw monokrystalicznych zostało otoczonych aluminiową ramą w białym kolorze i przykrytych bezpiecznym szkłem odpornym na warunki atmosferyczne. Rama ta tworzy panel o wymiarach 1000 x 665 x 30 mm i wadze 8,4 kg.

Ma on nominalną moc równą 120 W. Podobnie jak w innych panelach i tu istnieje możliwość połączenia ich w większą płaszczyznę, każdy bowiem panel został zaopatrzony w kabel o długości 50 cm zakończony złączem 4MC. Zestaw zawiera też dwie diody bocznikujące 10 A, które zapobiegają odwróconemu ładowaniu.

Zakres pracy panelu wynosi od -40 do +85, zatem będzie odpowiednia do naszych warunków pogodowych. Producent podaje, że efektywność ogniw wynosi 19,3%, co stawia ten produkt w górnych rejestrach efektywności. Wymiary panelu raczej przeznaczają go do zastosowań mobilnych, ale nie wykluczają umieszczenia paneli stacjonarnie. 

Panele VidaXL Panel słoneczny, 120 W przeznaczone są głównie do mobilnego zastosowania, są lekkie i łatwe do manipulacji. 

 

Zalety

Niewielka waga: Waga 8,4 kg, a także mniejsze od standardowych wymiarów wynosząca 1000 x 665 x 30 mm pozwala na wykorzystanie paneli jako urządzenia mobilne. Ale nie wyklucza ich stacjonarnego wykorzystania. 

Łatwe łączenie: W przypadku potrzeby połączenia paneli w większe połacie posłuży nam zamontowany z tyłu panelu przewód o długości 50 cm zakończony złączem 4MC.

Wysoka wydajność: Efektywność ogniwa na poziomie 19,3% czyni ten panel jednym z bardziej efektywnych na rynku. 

 

Wady

Kłopotliwe stacjonarne wykorzystanie: Ze względu na wymiary panelu, które mogą być nawet połowę mniejsze od największych oferowanych na rynku, zestawienie ich w płaszczyznę pokrywającą cały dach, będzie znacznie bardziej pracochłonne od tego, gdy wykorzystamy panele o większym rozmiarze.

 

 

 

 

Panele fotowoltaiczne na dachu

 

6. Panele Fotowoltaiczne Mono 340Wp Half-Cut PERC

 

Wydajne panele fotowoltaiczne mono 340Wp Half-Cut PERC dobrze sprawdzą się w każdym gospodarstwie. Urządzenia są odporne na działanie wiatru, deszczu i śniegu. Jeden panel składa się ze 120 ogniw. Wymiary całego sprzętu to: 168,4 cm x 99,6 cm x 3,5 cm, a jego waga wynosi 18,7 kg. Maksymalna moc panelu w warunkach laboratoryjnych (STC) to 340 W. Zakres temperatury pracy panelu fotowoltaicznego wynosi od -40 stopni Celsjusza do 85 stopni Celsjusza.

Urządzenie ma dodatnią tolerancję mocy 0 – 3%, co oznacza, że panel może działać o kilka procent wydajniej, niż podaje producent. Model PERC wyposażono w technologię HALF CUT, która zapewnia wyższą moc wyjściową, zwiększa wytrzymałość sprzętu na uszkodzenia oraz poprawia wydajność jego pracy przy częściowym zacienieniu lub zabrudzeniu. Szyba panelu ma powłokę antyrefleksyjną i jest odporna na osiadanie kurzu i pyłu.

Panel fotowoltaiczny jest polecany przez konsumentów ze względu na dodatnią tolerancję mocy oraz duży zakres temperatury, w której urządzenie może pracować. Użytkownicy chwalą także wytrzymałą powłokę.

Panele fotowoltaiczne mono 340Wp Half-Cut PERC mają sprawność na poziomie 20,02%. Producent oferuje 25 lat gwarancji na spadek mocy, co oznacza, że przez ten czas spadek wydajności pracy urządzenia nie powinien przekroczyć 20%.

 

Zalety

Technologia HALF CUT: Zastosowanie technologii zapewnia lepszą pracę urządzenia, większą odporność na uszkodzenia oraz poprawę wydajności, nawet podczas dużego zachmurzenia.

Wytrzymała szyba: Zastosowanie powłoki antyrefleksyjnej zwiększa wydajność panelu. Ponadto szyba jest odporna na uszkodzenia, minimalizuje osiadanie pyłu i kurzu oraz nie ulega zniszczeniu pod wpływem wiatru, śniegu, soli i amoniaku.

 

Wady

Krótkie przewody: Krótkie przewody o długości 30 cm i 40 cm mogą utrudniać instalację panelu fotowoltaicznego w wybranym przez siebie miejscu na dachu.

Klasa producenta: Firma HETECH, będąca producentem paneli, należy do klasy Tier 2. Oznacza to, że nie wszystkie elementy urządzeń wykonywane są automatycznie, co zwiększa ryzyko błędu w produkcji.  

 

 

 

 

Panel fotowoltaiczny 360W

 

7. Panel Fotowoltaiczny Longi Solar 360W Mono

 

Wydajny panel fotowoltaiczny Longi Solar 360W Mono zapewni energię w całym domu, jego moc to 360 W. Moduły można łączyć w większe systemy. Wymiary jednego panelu to: 177,6 cm x 105,2 cm x 3,5 cm. Moduł jest monokrystaliczny, co oznacza, że składa się z jednego kryształu krzemu. Zapewnia to lepszy przepływ energii i większą moc całego systemu. Panel ma wysoką sprawność wynoszącą 19,3%, która pozwala przekształcić promienie słoneczne w prąd. Moduł jest odporny na szkodliwe działanie czynników atmosferycznych, wytrzymuje nawet mgły solne i kontakt z amoniakiem.

Panel słoneczny Longi Solar ma niemal 100-procentową skuteczność przy wysokim naświetleniu. Moduł jest zabezpieczony przed efektem PID, czyli różnicą potencjałów, która często prowadzi do uszkodzeń paneli. Solidna jest także rama, której wytrzymałość wynosi 5400 Pa przy obciążeniu śniegiem oraz 1400 Pa podczas podmuchów wiatru. Panel zabezpieczono także przed powstawaniem mikrouszkodzeń, tak zwanych hotspotów, poprzez obniżenie natężenia prądu podczas pracy ogniwa.

Użytkownicy, którzy zdecydowali się na zamontowanie panelu fotowoltaicznego Longi Solar są zadowoleni. Moduły dobrze łączą się ze sobą, tworząc cały system. Każde ogniwo ma dużą sprawność oraz jest odporne na różnego rodzaju uszkodzenia.

Panel fotowoltaiczny Longi Solar 360W Mono ma ramę o grubości 35 mm, którą wykonano w czarnym kolorze. W efekcie moduły wyglądają estetycznie zamontowane na dachu domu.

 

Zalety

Wysoka sprawność: Moduł Longi ma wysoką sprawność, wynoszącą 19,3%, co pozwala na efektywną pracę, znacznie zmniejszając straty energii słonecznej.

Wytrzymałość: Panel słoneczny jest odporny na duże obciążenia mechaniczne oraz zabezpieczono go przed efektem PID i powstawaniem hotspotów.

 

Wady

Duży rozmiar: Jeden moduł ma duże wymiary, co utrudnia montaż i właściwe umiejscowienie panelu na dachu budynku.

 

 

 

 

8. Zestaw Panel Solarny VOLT P-180 180W 100Ah 230V

 

Zestaw Panel Solarny VOLT P-180 180W 100Ah 230V – składa się z panelu solarnego 180W, przetwornicy Volt 1000S (700/1000 wat), akumulator Volt 100Ah Volt Polska Opti oraz przewody 5m i końcówki do podłączenia. Jest to więc kompletny zestaw fotowoltaiczny, który możemy zamontować w dowolnym miejscu.

Prezentowany zestaw generuje prąd o napięciu 230V, jest to więc dokładnie takie samo napięcie, które zazwyczaj znajduje się w każdym gniazdu w domu. Panel solarny, który znajduje się w zestawie został zbudowany z 36 polikrystalicznych ogniw umieszczonych na sztywnym podłożu kompozytowym. Podłoże jest lekkie, więc nie będzie powodować zagrożenia, jeśli umieścimy panel na niezbyt wytrzymałym podłożu.

Natomiast twarde szkło antyrefleksyjne zabezpiecza panel przed uszkodzeniem. Dołączona przetwornica może pracować w trybie UPS, w związku z tym zapewni ciągłą pracę urządzeniom elektrycznym, jeśli zajdzie taka potrzeba. Opisywany zestaw będzie idealny dla laika, gdyż dołączone przewody są przystosowane do podłączenia i montażu zaraz po rozpakowaniu. Osoby, które zakupiły prezentowany zestaw solarny są bardzo zadowolone ze swojej decyzji.

 

 

 

 

Przewodnik zakupowy – Jaki panel fotowoltaiczny kupić?

 

Montaż paneli fotowoltaicznych pozwala na zmniejszenie rachunków za prąd. Zamieniają one zgromadzoną energię słoneczną w energię elektryczną, która jest potrzebna np. do zasilania codziennie używanych urządzeń. Jeśli masz zamiar kupić panele i stworzyć własną instalację fotowoltaiczną, koniecznie zapoznaj się z tym poradnikiem. Podpowiemy Ci, co trzeba wziąć pod uwagę, aby kupić właściwy produkt.

 

 

Monokrystaliczne czy polikrystaliczne?

Panele fotowoltaiczne przeznaczone do budowy domowej instalacji najczęściej są wykonane z krzemowych ogniw. Mogą one mieć strukturę monokrystaliczną lub polikrystaliczną, a to, co je różni, to przede wszystkim sprawność. Wiele osób nie wie, jaki panel fotowoltaiczny wybrać, aby okazał się wystarczająco efektywny. Modele monokrystaliczne są ciemne i zbudowane z monolitycznego kryształu krzemu, który ma kształt walca. Jego średnica wynosi ok. 30 cm. Sprawność takich paneli mieści się w zakresie od 18% do 22%. Według specjalistów są one trwalsze od polikrystalicznych, choć jednocześnie także droższe. Modele polikrystaliczne są wykonane ze sprasowanego bloku wykrystalizowanego krzemu i przeważnie mają jasnoniebieski kolor (widoczne są na nich krawędzie kryształów). Ogniwa w panelach polikrystalicznych są kwadratowe, ich sprawność to maksymalnie 16%. Są one mniej wytrzymałe, jednak trwałość instalacji zbudowanej z paneli polikrystalicznych i tak jest określana nawet na kilkadziesiąt lat. To tańsza alternatywa dla ogniw monokrystalicznych.

Jeżeli nie chcemy wydawać zbyt dużo na zakup paneli, możemy zdecydować się na model zbudowany z ogniw z krzemu amorficznego. Ma on wysoką sprawność początkową, która jednak stosunkowo szybko spada podczas eksploatacji. Aby uzyskać określoną moc całej instalacji fotowoltaicznej, panele z krzemu amorficznego muszą mieć większą powierzchnię niż te mono- czy polikrystaliczne.

 

Miejsce montażu

Najczęściej instalację fotowoltaiczną montuje się na dachu. Powinien on być pochylony pod kątem 30, maksymalnie 35 stopni. Wówczas panele będą działać wystarczająco efektywnie. Co ważne, moduły fotowoltaiczne powinny być skierowane w stronę południową. Co prawda można je zamontować w stronę wschodnią lub zachodnią, ale wtedy wytworzą znacznie mniej energii elektrycznej. W przypadku domu z dachem płaskim trzeba zastosować specjalną konstrukcję, która zwiększy odstępy między panelami i wyeliminuje ryzyko powstawania zaciemnienia. Taka instalacja zajmuje więcej miejsca niż na dachu skośnym. Istnieje możliwość zamontowania paneli fotowoltaicznych na ziemi, ale musimy liczyć się z tym, że nie uzyskamy maksymalnej ilości energii elektrycznej. Wynika to z tego, że instalacja w godzinach porannych i wieczornych może znajdować się w cieniu budynków. Jednak jeśli nie możemy zamocować paneli na dachu, warto zainstalować je wyżej niż tuż przy gruncie, na wysokości od 1,5 m do 2,5 m. Wtedy będą one mniej przeszkadzać podczas poruszania się po posesji i dotrze do nich większa ilość promieni słonecznych.

 

Moc szczytowa

Moc szczytowa to moc elektryczna, która jest uzyskiwana w warunkach testowych (określa się je skrótem STC), przy natężeniu promieniowania słonecznego równym 1000 W/m2. Standardowo moc szczytowa wynosi kilkaset Watów. Należy mieć na uwadze, że średnia wartość tego parametru, biorąc pod uwagę cały rok pracy paneli, będzie stanowić ok. 10% całkowitej mocy szczytowej określonej przez producenta.

 

Tolerancja mocy

Na podstawie tolerancji mocy możemy wywnioskować, jak duża różnica jest między mocą rzeczywistą a nominalną szczytową. Jeżeli jej wartość jest dodatnia, oznacza to, że rzeczywista moc panelu nie jest mniejsza od tej szczytowej, niekiedy nawet może być wyższa.

 

 

Temperaturowy współczynnik mocy

Temperaturowy współczynnik mocy informuje o tym, jaki jest procentowy spadek mocy paneli przy wzroście temperatury o 1 st. Celsjusza lub o 1 Kelwina. Jak znaleźć odpowiedni produkt, biorąc pod uwagę ten parametr? Jak twierdzą eksperci, im mniejsza jest jego wartość (wyrażana w %/st. C, ewentualnie %/K), tym lepiej.

 

Sprawność

Sprawność jest wyrażana w procentach. To stosunek maksymalnej mocy elektrycznej do mocy promieniowania słonecznego, które pada na powierzchnię ogniw. Zaleca się, aby wybierać panele o jak największej sprawności, ponieważ określoną moc można uzyskać z instalacji o mniejszej powierzchni. Co ciekawe, nie musi to być 100% czy 90%, aby możliwe było wytworzenie odpowiedniej ilość energii elektrycznej. Najlepszy panel fotowoltaiczny ma sprawność wynoszącą minimum 13%.

 

Wymiary i waga

Średnio wysokość dostępnych na rynku paneli fotowoltaicznych wynosi ok. 166 cm, a szerokość 99 cm. Z kolei ich grubość jest równa 3,5 cm, czasami nieco więcej lub mniej. Modele przystosowane do stworzenia instalacji domowej są zbudowane z 60 ogniw, a te przeznaczone do celów przemysłowych z 72 ogniw. Odległość między nimi wynosi od 4 do 5 mm. Przeciętnie panel fotowoltaiczny waży 19 kg.

 

Gwarancja

Kompletując elementy do budowy instalacji fotowoltaicznej, należy zwrócić uwagę także na długość gwarancji. Najczęściej jest to 10, maksymalnie 12 lat. Im dłuższy jest okres ochrony, tym większą możemy mieć pewność, że do produkcji paneli wykorzystano dobrej jakości komponenty. Nie możemy zapomnieć o sprawdzeniu gwarancji na moc. Zazwyczaj producenci zapewniają, że w ciągu pierwszych 10 lat eksploatacji instalacji moc nie spadnie poniżej 90% wartości początkowej, a w ciągu 15 lat poniżej 80%. Jak się okazuje, o tym, jaki jest najlepszy panel fotowoltaiczny, decyduje wiele różnych kwestii.

 

 

Zakres temperatury pracy

W Polsce panuje klimat umiarkowany, dlatego latem temperatury często przekraczają 30 st. C, a zimą sięgają do -20 st. C (w niektórych regionach nierzadko są niższe). Z tego względu zamontowany panel fotowoltaiczny musi być odporny na niekorzystne warunki atmosferyczne. Jego temperatura pracy powinna obejmować szeroki zakres, od -40 st. C do nawet +85 st. C.

 

Panele fotowoltaiczne w dobrych cenach

Średnio za jeden panel fotowoltaiczny zapłacimy od 500 zł do 1500 zł, zależnie od mocy czy budowy. Nie dotyczy to modeli amorficznych, które przeciętnie kosztują nieco mniej, bo ok. 100 zł za sztukę. Niemniej jednak na stworzenie efektywnie działającej instalacji prawdopodobnie wydamy kilka tysięcy złotych. Nie jest to mały wydatek, ale zwykle taka inwestycja pozwala na znaczne zmniejszenie rachunków za prąd i to już po kilku miesiącach od montażu paneli.

 

 

FAQ

 

P1: Panele fotowoltaiczne – jaka jest ich opłacalność?

Coraz częściej słyszy się, że inwestycja w panele fotowoltaiczne jest opłacalna, gdyż można znacząco zmniejszyć rachunki za prąd. Jednak dużo zależy m.in. od tego, czy uda nam się uzyskać wysoką sprawność całego systemu fotowoltaicznego, co wymaga skierowania fotoogniw w południową stronę oraz nachylenie ich pod właściwym kątem. Szacuje się, że montaż instalacji o mocy 4000 W pozwala zaoszczędzić do 2000 zł. To maksimum, którego osiągnięcie nierzadko jest niemożliwe, bo musielibyśmy wykorzystywać 100% wytworzonej energii. Montaż paneli fotowoltaicznych nie dla każdego z nas będzie słuszną inwestycją. Dotyczy to w szczególności osób, które za prąd płacą przeciętnie nie więcej niż 200 zł (za 2 lub 3 miesiące).

 

 

P2: Jak podłączyć panel fotowoltaiczny do grzałki?

Aby móc ogrzewać wodę przy pomocy fotoogniw, najpierw musimy je połączyć w szereg. Paneli musi być tyle, żeby uzyskać napięcie o wartości zbliżonej do 230 V. Stworzony w ten sposób układ możemy podłączyć bezpośrednio do grzałki elektrycznej, która jest zamontowana w zbiorniku. Aby instalacja działała wystarczająco efektywnie, musimy właściwie dobrać moc paneli do mocy grzałki. Czasami konieczne jest zamontowanie dodatkowego elementu, czyli sterownika MPPT (z układem śledzącym maksymalny punkt mocy). Wówczas możemy zmniejszyć liczbę zainstalowanych fotoogniw, a jednocześnie zyskujemy pewność, że panele będą zawsze pracować z maksymalną dostępną mocą. Takie rozwiązanie obniża też ryzyko porażenia prądem.

 

P3: Jak zrobić panel fotowoltaiczny?

Koszt zakupu i montażu paneli fotowoltaicznych niekiedy okazuje się tak wysoki, że część osób woli zbudować ogniwa samodzielnie. Jest to możliwe, ale wymaga skompletowania kilku niezbędnych elementów. Najważniejszą częścią jest płaski panel kaloryferowy. Potrzebujemy również: blachy ocynkowanej, szyby, styropianu, pianki montażowej, kolanek mosiężnych, silikonu, taśmy dwustronnej, czarnej farby o matowym wykończeniu, stalowych profili ocynkowanych i taśmy aluminiowej. Kaloryfery należy pomalować na czarno, a do blachy przymocować styropian. Powinniśmy użyć do tego taśmy i pianki, którą dodatkowo zaaplikujemy na wierzchnią część styropianowych płyt. Po ułożeniu paneli kaloryferowych montujemy kolanka, przy pomocy taśmy przyklejamy szybę i uszczelniamy całość w celu zabezpieczenia przed wilgocią. Gotowe profile należy przymocować do płyt gipsowo-kartonowych, a później zainstalować na dachu.

 

P4: Jak połączyć panele fotowoltaiczne?

Sposób połączenia paneli fotowoltaicznych ma duży wpływ na efektywność działania całej instalacji. Równoległe łączenie ogniw sprawia, że proporcjonalnie wzrasta natężenie płynącego przez nie prądu. Napięcie w takim układzie ma taką samą wartość jak nominalne napięcie jednego modułu. Tego samego nie możemy powiedzieć o instalacji, w której panele zostały połączone szeregowo. Tu natężenie prądu układu odpowiada nominalnemu natężeniu jednego modułu, z kolei napięcie prądu proporcjonalnie wzrasta. Równoległe łączenie paneli fotowoltaicznych jest bardziej wydajne, gdy chcemy uzyskać maksymalną moc modułów. Połączenie szeregowe umożliwia uzyskanie wyższego napięcia, a to ma pozytywny wpływ na pracę falownika, czyli elementu przetwarzającego wejściowy prąd stały w wyjściowy prąd przemienny.

 

 

P5: Jak zamontować panele fotowoltaiczne?

Panele fotowoltaiczne zazwyczaj montuje się na dachu. Wymaga to doboru połaci, która ma odpowiedni kąt nachylenia, a jej azymut jest w jak największym stopniu zbliżony do południowej strony. Montaż paneli rozpoczynamy od montażu stelaża pod fotoogniwa i przygotowania tzw. trasy kablowej, którą połączymy moduły z rozdzielnicą i falownikiem. Kolejna czynność to ułożenie i połączenie paneli, na tym etapie możemy również zamontować falownik. Kiedy złączymy go z modułami fotowoltaicznymi tworzącymi łańcuch, należy skonfigurować połączenie z siecią, aby móc monitorować instalację. Ostatni krok to wykonanie pomiarów elektrycznych. Fotoogniwa możemy zamontować także na elewacji budynku lub na ziemi.

 

 

Panele fotowoltaiczne – czym są?

 

Panele fotowoltaiczne dają możliwość zamiany energii słonecznej w energię elektryczną. Dzięki nim można zmniejszyć rachunki za prąd, który wykorzystujemy np. do ogrzewania domu i wody. Zastanawiasz się, jakie panele fotowoltaiczne są polecane jako alternatywne źródło energii i w jaki sposób działają? Zgromadziliśmy najważniejsze informacje na ten temat.

 

 

Jak są zbudowane panele fotowoltaiczne?

Moduły fotowoltaiczne zwykle są umieszczone w aluminiowej lub metalowej, ochronnej ramie. W niej znajdują się uszczelnione hermetycznie szyby, które zabezpieczają ogniwa przed uszkodzeniami mechanicznymi oraz działaniem niekorzystnych czynników zewnętrznych. Aby zapewnić ogniwom pełną ochronę, umieszcza się je dodatkowo między warstwami folii PET oraz EVA. Mogą być one ułożone heksagonalnie (na wzór sześciokąta) lub równoległe. Przewody przyłączeniowe są wyprowadzone na zewnątrz.

 

Jak działają panele fotowoltaiczne?

Działanie paneli fotowoltaicznych można łatwo wyjaśnić. Na pojedyncze ogniwa padają fotony, czyli najmniejsze jednostki świetlne, a następnie wybijają elektrony i zmuszają je do ruchu. W ten sposób dochodzi do przepływu prądu stałego, który trafia do falownika i tam jest przetwarzany w prąd zmienny. Trafia on do naszych gniazdek w domu, do których podłączamy różnego rodzaju sprzęty. Wytwarzaną za sprawą instalacji fotowoltaicznej energię zużywamy na bieżąco, jej część może być magazynowana w sieci i wykorzystywana np. nocą.

Należy podkreślić, że w skład instalacji fotowoltaicznej wchodzą nie tylko same panele i falownik, ale niekiedy też kilka innych części. W systemie autonomicznym, pozwalającym na całkowite uniezależnienie się od zewnętrznych dostawców prądu, potrzebujemy dodatkowo: akumulatora gromadzącego energię elektryczną i regulatora ładowania. Elementy te nie są niezbędne w systemie współpracującym z siecią elektroenergetyczną wykorzystywaną w budynku.

 

Zalety instalacji paneli fotowoltaicznych

Wykorzystywanie fotowoltaiki pozwala na zmniejszenie rachunków za prąd. Szybko zauważą to osoby, które za zużycie energii elektrycznej płaciły co dwa czy trzy miesiące więcej niż 300 zł. Panele fotowoltaiczne wykazują odporność na niekorzystne warunki atmosferyczne, takie jak mróz, opady gradu i burze. Cała instalacja jest uznawana za bezawaryjną i trwałą, ponieważ producenci zapewniają, że czas eksploatacji paneli to 25 lub nawet 30 lat. Fotowoltaika nie generuje hałasu podczas pracy, jest też bezobsługowa. Co ważne, nie ma ona negatywnego wpływ na środowisko naturalne, ponieważ nie emituje szkodliwych substancji chemicznych.

 

 

Wady instalacji paneli fotowoltaicznych

Koszt zakupu i instalacji paneli fotowoltaicznych jest stosunkowo duży, a żeby inwestycja się całkowicie zwróciła, często trzeba poczekać kilka bądź kilkanaście lat. Wadą fotowoltaiki jest również konieczność regularnego serwisowania. Każdy posiadacz takiej instalacji musi pamiętać o jej corocznym przeglądzie, co jest dodatkowym wydatkiem. Trzeba wspomnieć także o tym, że efektywność paneli uzależniona jest od pogody. Najskuteczniej działają one przy temperaturze 25 st. C i bezchmurnym niebie. Ponieważ system fotowoltaiczny jest integralny, przepalenie jednego ogniwa uniemożliwia pracę całego modułu.

 

Czy warto zainstalować panele fotowoltaiczne?

Instalacja fotowoltaiczna ma nie tylko zalety, ale i kilka wad. Jednak inwestycja w nią może okazać się słuszna. Według ekspertów panele skierowane na południe pod kątem 40 stopni mogą wyprodukować od 900 kWh do 1300 kWh energii elektrycznej w ciągu roku. Jeżeli wyposażymy swoją instalację w system opustów, czyli netmetering, będziemy mogli magazynować lub sprzedać nadwyżkę energii do sieci. To szansa na dodatkowe oszczędności. Instalacji paneli fotowoltaicznych nie poleca się osobom, które w ciągu kilku lat planują wymianę dachu lub przeprowadzkę do innego miejsca. Jeżeli nie mamy dużych rachunków za zużycie prądu, maksymalnie 200 zł za dwa-trzy miesiące, prawdopodobnie nie zauważymy, że instalacja fotowoltaiczna pozwoliła na lepsze zadbanie o domowy budżet.

 

 

» Przejrzyj produkty z poprzednich lat

 

Produkty te nie są już dostępne

 

Panel fotowoltaiczny Green-Tech Saronic M60PCS

 

Panel fotowoltaiczny 300 W Green-Tech Saronic sprzyja oszczędności energii, w efekcie czego rachunki za nią są niższe. Sprzęt  pozytywnie wpływa na środowisko, ponieważ korzysta z odnawialnej energii. Model ma moc równą 300 W, co pozwala na podłączenie do niego różnych urządzeń i ładowanie lub zasilanie ich. Moduł jest odpowiedni w użytku do 25 lat, a nawet dłużej, ponieważ bardzo powoli traci swoje właściwości.

Sprzęt może pracować w temperaturach od -40 st. C do +85 st. C, dlatego można go używać w polskich warunkach klimatycznych. Urządzenie podczas zwykłego użytkowania może się nagrzewać do ok. 45 st. C. Model waży 19 kg, więc jego samodzielny montaż może być nieco trudny – warto zakładać panel korzystając z pomocy innych osób. Wymiary jednej płyty są równe 164 cm x 99,2 cm x 3,5 cm, więc na dachu zmieści się ich kilka. Zastosowanie wytrzymałych materiałów sprawia, że sprzęt nie niszczy się pod wpływem negatywnych warunków pogodowych. Model może być bezpiecznie używany przy wietrze na poziomie 380 Pa oraz śniegu 5400 Pa. Moduł zrobiono ze szkła hartowanego o grubości 3,2 mm.

Opinie o panelach fotowoltaicznych producent a Green-Tech są pozytywne. Także o opisywanym modelu użytkownicy dobrze się wypowiadają. Kupujący twierdzą, że sprzęt jest bardzo wydajny i pozwala na duże oszczędności energii na co dzień.

 

 

Panel fotowoltaiczny Longi Mono LR6-60PE

 

Sprzęt Longi Mono pozytywnie wpływa na środowisko, ponieważ czerpie energię ze źródła odnawialnego tj. ze słońca. Takie rozwiązanie chroni przed jednoczesnym emitowaniem do atmosfery różnych negatywnych dla zdrowia substancji. Urządzenie można zamontować w każdym domu, a także miejscu pracy, aby zmniejszyć zużycie prądu z nieodnawialnych źródeł. Nawet przy niewielkim nasłonecznieniu panele bardzo dobrze gromadzą energię – nawet 97% skuteczności przy promieniowaniu 200 W na m2.

Panel fotowoltaiczny 300 W umożliwia szybkie naładowanie telefonu, podłączenie lampki, a także obsługę innych domowych urządzeń. Po latach moduł nieco traci moc, jednak jest to powolny proces, dlatego nadaje się on do użytku nawet przez 25 lat. Sprzęt wyróżnia duża odporność na efekt PID, który przyczynia się do dość dużych strat mocy, co osiągnięto, starannie wybierając ogniwa.

Urządzenie wykazuje dużą odporność na działanie amoniaku oraz mgły solnej. Panel jest wykonany z wytrzymałych materiałów – rama ma średnicę 4 cm i może wytrzymać 5400 Pa śniegu oraz 2400 Pa wiatru. Płyta jest także odporna na grad o średnicy do 2,5 cm i spadający z prędkością do 23 m/s. Panel waży 18,2 kg, więc jest dość ciężki, a jego wymiary to 165 cm x 99,1 cm x 4 cm. Kupujący twierdzą, że produkt jest bardzo wytrzymały i szybko produkuje moc odpowiednią do użycia.

 

 

Panel fotowoltaiczny Einvoa Solar 150W

 

Na co dzień może przydać się model Einvoa Solar 150W, który umożliwia obsługę różnych podłączonych do niego urządzeń. Sprzęt przydaje się w ogrodzie, na działce, podczas wycieczki kempingowej, a także na żaglówce. Panel fotowoltaiczny 12V jest wykonany z wytrzymałych materiałów, odpornych na działanie negatywnych warunków atmosferycznych.

Do zestawu dołączono regulator ładowania do 10 A, który jest łatwy w użyciu. Na nim znajduje się wyświetlacz LCD, pozwalający na wybranie odpowiednich ustawień, a także wejścia USB, do których podłącza się urządzenia do podładowania np. telefonu czy słuchawki bezprzewodowej. Regulator jest bezpieczny w użyciu dla podłączanych baterii, nie dopuszcza do ich przeładowania. Sprzęt solarny ma w zestawie okablowanie, dlatego montaż nie powinien sprawić trudności i jest bardzo szybki. Ciekawi Cię, jakie są opinie o panelach fotowoltaicznych producenta Einvoa? Wielu użytkowników twierdzi, że są one wytrzymałe i rzadko się psują. O opisywanym modelu kupujący także wypowiadają się pozytywnie, ponieważ, jak twierdzą, jest bardzo wygodny w podróży.

Wymiary modułu są równe 148,2 cm x 66,9 cm x 3,5 cm i waży 11,8 kg, więc jest stosunkowo duży. Produkt wykonano z polikryształów, które dobrze działają podczas pochmurnej pogody i są nadal skuteczne. Sprzęt ma wbudowany czujnik zmierzchu, który dostosowuje oświetlenie do pory dnia.

 

 

Panele MaySun Panel Fotowoltaiczny 12 Bus Bar

 

Warto zapoznać się z opisem modelu MaySun 12 Bus Bar, który można zamontować np. na dachu domu, aby używać prądu z energii odnawialnej i nie martwić się o rachunki. Urządzenie sprawdza się także w altance czy na tarasie, lub do zasilania oświetlenia na podwórku.

Ten panel fotowoltaiczny 250 W jest polikrystaliczny, czyli stworzono go ze sprasowanych kawałków krzemu, jest on sprawny i dobrze działa nie tylko w słoneczny dzień  Za sprawą technologii 12 Bus Bar panel jest zrobiony z pasków krzemowych, dzięki czemu jest bardzo wytrzymały. Sprawność urządzenia sięga 16,9%, więc jest wysoka, porównywalna do sprawności, jaką można znaleźć w modułach monokrystalicznych.

Kupujący twierdzą, że model wygląda estetycznie i jest bardzo wygodny w użyciu, skutecznie dostarczając energię elektryczną. Warto zainwestować w dobry panel fotowoltaiczny, aby mieć pewność, że posłuży Ci długie lata i dlatego polecamy MaySun 12 Bus Bar – urządzenie jest bardzo wytrzymałe, a jego żywotność sięga nawet 25 lat. Do zestawu dołączono kabel przeznaczony do podpięcia (o długości 1 m). Urządzenie waży około 18 kg, a jego wymiary to 164 cm x 99,2 cm x 3,5 cm, dlatego do jego założenia i ustawienia potrzebnych jest pomoc innych osób, aby się nie zniszczył podczas montażu.

 

 

Panel fotowoltaiczny monokrystaliczny Solar

 

Panel fotowoltaiczny do 400 W bardzo się przydaje na co dzień w domu i na dworze, ponieważ ma optymalną moc. Szczególnie zachęcamy do zapoznania się z modelem Solar Bruk-Bet monokrystaliczny. Przeprowadziliśmy test paneli fotowoltaicznych, z którego wynika, że urządzenie może być używane nawet w bardzo trudnych warunkach pogodowych i wytrzymuje bardzo duże obciążenie śniegiem. Wymiary modelu są równe: 196 cm x 99,2 cm x 4 cm, więc jest dość duży i umożliwia skuteczne uzyskiwanie mocy. Sprzęt nagrzewa się zwykle do około 43 st. C.

Istnieje możliwość zamówienia większej ilości paneli – na palecie mieści się 26 sztuk – i pokrycie dachu domu czy miejsca pracy, np. fabryki, uzyskując oszczędności w rachunkach oraz przyczyniając się do ochrony środowiska. Urządzenie jest bardzo dobre i stanowi inwestycję na lata, a jego wydajność spada bardzo powoli. Po około 10 latach sprawność modelu wynosi 91,7%, a po 25 latach spada do około 83%.

Sprawdziliśmy, jakie opinie o panelach fotowoltaicznych wyprodukowanych przez producenta Solar Bruk-Bet możemy znaleźć. Kupujący są zadowoleni, że moduły są tworzone w polskiej fabryce i wyróżnia je duża odporność na amoniak, słoną wodę, wietrzną i śnieżną pogodę. Opisywany model zyskał duże uznanie konsumentów przez wzgląd na wysoką wydajność i niezawodność w działaniu.

 

 

4SUN Panele fotowoltaiczne MAXX

 

Bardzo łatwy montaż na dachu wyróżnia urządzenie 4SUN MAXX, w które warto zainwestować. Te monokrystaliczne panele fotowoltaiczne można ustawić w rzędzie na dachu, aby dostarczyły dużą ilość prądu do obsługi wszystkich sprzętów domowych. Urządzenie sprzyja oszczędności finansowej, ponieważ zmniejsza wysokość rachunków, a użytkowanie modułu pozytywnie wpływa na środowisko, gdyż nie emituje on szkodliwych substancji.

Model jest monokrystaliczny, co oznacza, że jest stworzony z pojedynczego kawałku krzemu. Moc produktu jest równa 50 W, więc pojedynczy panel umożliwia podładowanie niewielkich sprzętów i jest wykorzystywany w pojazdach, szczególnie na żaglówkach, w kamperach czy samochodach, a także w domach. Istnieje także możliwość wykorzystania modułu do zasilania oświetlenia ogrodowego. Urządzenie jest wykonane z wytrzymałych materiałów, dlatego może być używane na dworze bez obawy o zniszczenie pod wpływem negatywnych warunków atmosferycznych. Wymiary panelu są równe 53,4 cm x 67 cm x 3 cm i waży on 4,5 kg, co sprzyja zabieraniu go w podróż.

Po 15 latach sprawność modelu spada do poziomu 90%, a po 30 latach do ok. 80%. W zestawie znajduje się akumulator o pojemności 50 Ah, co jest pojemnością odpowiadającą akumulatorom samochodowym. Sprzęt może pracować w temperaturach od -40 st. C do 85 st. C, dlatego można go używać zarówno w lecie, jak i w zimie. Kupujący twierdzą, że model jest łatwy w użyciu, atrakcyjnie wygląda i można go bez problemu utrzymać w dobrym stanie.

 

 

Panel solarny mocy Viano 20W

 

Viano 20W jest niewielkim modelem, dlatego można łatwo i szybko skomponować z małych elementów panel słoneczny o mocy odpowiadającej naszym potrzebom. Do kompletu dołączono wszystkie kable potrzebne do montażu, a także regulator, który umożliwia przestawienie na tryb zmierzchowy (np. zasilane światła są przyciemnione) oraz manualne ustawienie czasu działania. Produkt jest wyposażony w podpórkę, ułatwiającą odpowiednie umiejscowienie i zapewniający optymalny kąt dla promieni słonecznych. Kupujący są zadowoleni z wyboru, ponieważ model można bardzo łatwo zamontować bo jest bardzo lekki. Wymiary panelu są równe: długość – 44,5 cm, szerokość – 34 cm i głębokość – 2,4 cm i waży on tylko 1,66 kg

Panel fotowoltaiczny 12V można zamontować w ogrodzie, aby zapewnić sobie zasilanie oświetlenia ogrodowego i działanie innych sprzętów znajdujących się na podwórku, a także do wyposażenia domku letniskowego w energię elektryczną. Warto zainstalować model na wakacyjnym samochodzie – kamperze, aby mieć dostęp do prądu w warunkach polowych. Sprzęt może być użytkowany zarówno w zimie, jak i w lecie, bo dobrze funkcjonuje w temperaturach od -45 st. C do 85 st. C.

Ten dobry i tani panel fotowoltaiczny jest polikrystaliczny, co oznacza, że jest wykonany ze sprasowanego krzemu i osiąga sprawność na poziomie ok. 16%. Multikrystaliczna powierzchnia bardzo dobrze działa nawet podczas zachmurzenia, skutecznie się ładując, co sprawdza się w polskich warunkach pogodowych. Urządzenie jest pokryte szkłem hartowanym o grubości 3,2 mm, które zabezpiecza przed zniszczeniem i zarysowaniem.

 

 

Jinko Solar Panel Fotowoltaiczny 400W

 

Rewelacyjną wydajność reprezentuje Jinko Solar Panel Fotowoltaiczny 400W. Jest to jeden z najnowocześniejszych modeli chińskiego giganta firmy Jinko Solar. Wydajność tego modelu przekracza 20% i dokładnie wynosi 20,17%. To jeden z najlepszych wyników na rynku i został on osiągnięty jak dotąd jedynie przez chińską markę.

Opisywany model to panel monokrystaliczny o maksymalnym napięciu wyjściowym 41,7 V i maksymalnym napięciu w łączeniu szeregowym paneli 1000 VDC. JINKOSOLAR model JKM400M-72 o nominalnej temperaturze pracy 45+-2 °C jest sprawny do wytwarzania energii w zakresie temperaturowym -40 – +85 °C. Wymiary jednej płyty wynoszą 1979 x 1002 x 40 mm, a jej ciężar to 22,5 kg.

Jinko Solar jako firma wiodąca na rynku w tym segmencie, oferuje nie tylko nowatorskie rozwiązania, ale też jej produkty są dostępne w przystępnej cenie, a klient może liczyć na fachowe doradztwo dystrybutorów kooperujących z marką w różnych częściach świata. 

Chiński gigant Jinko Solar to firma mająca największy udział w światowym rynku paneli fotowoltaicznych, a Jinko Solar Panel Fotowoltaiczny 400W to produkt o najwyższych standardach. 

 

Zalety

Najwyższa wydajność: Firma Jinko Solar jako jedyna do tej pory osiągnęła wydajność panelu monokrystalicznego powyżej 20%. Opisywany produkt ma wydajność na poziomie 20,17%

Moc 400W: Moc 400 W pozwoli na uzyskanie większej ilości energii z mniejszej połaci panelu fotowoltaicznego. Tym samym planując wydajność instalacji, można zakupić nieco mniej paneli. 

Klasa panelu: Dane produktu wskazują klasę panelu oznaczoną literą „A”. Klasa ta jest najwyższą w klasyfikacji paneli fotowoltaicznych i oznacza ogniwa bez żadnych wad o najwyższej jakości.

 

Wady

Klasa palności: Klasa ta zwiera 7 stopni od „A1” do „F”. Opisana klasa palności jako „C” oznacza, że produkt może doprowadzić do rozprzestrzeniania się ognia.

 

 

Zestaw solarny fotowoltaiczny MPP Q.Cell 280 + Haze

 

Urządzenie Q.Cell 280 + Haze bardzo dobrze i szybko się ładuje i umożliwia naładowanie różnych sprzętów i zapewnia dużą oszczędność, ponieważ wykorzystuje energię odnawialną. Model ma moc równą 280 W, co pozwala na ładowanie różnych urządzeń, a przy zakupieniu kilku i połączeniu ich działania, można obsługiwać telewizor czy lodówkę. Moduł sprawdza się także w miejscach, w których dostęp do elektryczności jest ograniczony: w podróży czy na działce. Wiele osób decyduje się na panele fotowoltaiczne montowane na dachu, ponieważ zapewniona jest tam największa ekspozycja na słońce i nie przeszkadzają wokół domu np. na podwórku czy tarasie.

Model ma w zestawie regulator, dzięki któremu można dopasować ładowanie akumulatorów do swoich potrzeb i wymagań. W sprzęcie zastosowano polikryształy, dlatego bardzo dobrze sprawdzają się przy zarówno słonecznej, jak i lekko zachmurzonej pogodzie. Urządzenie pracuje nawet wczesnym rankiem, a także, gdy jest już nieco ciemno, więc nadaje się do eksploatacji przy oświetleniu podwórka.

Panel słoneczny może pracować w zakresie od -40 st. C do 85 st. C, więc można go używać o każdej porze roku. Wymiary modelu są równe: długość – 167 cm, szerokość – 100 cm i głębokość – 3,2 cm, a jego waga to 18,8 kg. Kupujący są zadowoleni, że komplet nadaje się od razu do użytku, jest wydajny i umożliwia szybkie ładowanie różnych sprzętów.

 

Panel fotowoltaiczny solarny EXE SOLAR X-LINE 300W

 

Wśród urządzeń chętnie kupowanych przez klientów jest również Panel fotowoltaiczny solarny EXE SOLAR X-LINE 300W. Jego wymiary wynoszą 1650x991x35 mm, a waga wraz z ramą to 19,5 kg. Producent podaje, że sprawność tego modelu jest na poziomie18,35%, to dobry wynik, bo średnia wydajność panelu monokrystalicznego, jakim jest EXE SOLAR X-LINE 300W mieści się w granicach 16 – 20 %.

Zastosowano tu system połączeń z 3 diodami by-pass i złączem IP67, a także specjalną, wzmocnioną konstrukcję ramy. Rama, o wymiarze 35 mm została wykonana z anodyzowanego aluminium i pomalowana na kolor czarny, który dobrze współgra kolorystycznie z czarnymi ogniwami. Poszczególne z nich mają wymiary 156×156 mm. Cała płyta składa się z 60 ogniw. Według danych technicznych moduły wytrzymują obciążenie, wywołane podmuchami wiatru, czy zalegającym śniegiem na poziomie 8000Pa.

Jest to wynik całkowicie zadowalający na szerokości geograficznej na jakiej znajduje się Polska. Przyglądając się danym technicznym płyt, producent podaje maksymalne napięcie na poziomie 32,10 V, natężenie 9,41 A oraz napięcie systemu1000 VDC, napięcie jałowe 39,80 V i natężenie zwrotne 16,0 A.

Panel EXE SOLAR X-LINE 300W to przedstawiciel modułów monokrystalicznych, pozwalających na oszczędności w płaceniu rachunków za energię.

 

Zalety

Szybki zwrot inwestycji: Specjaliści obliczyli, że przy obecnej cenie panelu, aktualnych cenach prądu i możliwościach uzyskania dofinansowania na montaż fotowoltaiki, panele te całkowicie zwracają się w około 4,5 roku. Potem prąd mamy już całkowicie za darmo.

Wysoka wydajność: Dane techniczne EXE SOLAR X-LINE 300W podają, że wydajność jest poziomie18,35%. Biorąc pod uwagę, że panele tego typu mają wydajność od 16 – 20 % – jest to dobry wynik. 

Odporność na obciążenia: Maksymalne obciążenie, na które panel może być narażony to 8000 Pa. Jest to wystarczający parametr do spełnienia warunku wytrzymałości na panujące wiatry na naszej szerokości geograficznej, powoduje też odporność na zalegający na dachu śnieg. 

Pokrycie frontu: Wierzchnia warstwa panelu została pokryta antyrefleksyjnym szkłem hartowanym o podwyższonej odporności o grubości 3,2 mm. Sprawia to, że płyta jest odporna na gradobicie.

Atrakcyjny design: Czarna lśniąca tafla zakończona aluminiowymi ramkami o tym samym kolorze sprawia, że panel dobrze wygląda na każdym dachu.

 

Wady

Panele nie będą skuteczne w swoim działaniu, gdy do dyspozycji montażu jest jedynie północna część dachu. W takim wypadku trzeba poszukać inne miejsce ustawienia konstrukcji

 

» Przejrzyj produkty z poprzednich lat

 

 

 

Subskrybuj
Notify of
guest
6 KOMENTARZY
oldest
newest most voted
Inline Feedbacks
View all comments
Jolanta
Jolanta
11 months ago

Bardzo przydatny artykuł, osobiście się na tym nie znam i korzystałam z pomocy specjalistów. Polecam Solar Planet Fotowoltaika 🙂

Roman
Roman
9 months ago

Witam które moduły są „ lepsze „
Exiom Solution
GPNE-S72/FNH
410-390W
MONOKRYSTALICZNY MODUŁ FOTOWOLTAICZNY – 144 OGNIWA “HALF CUT”
Czy
Q-CELLS Q.PEAK L-G4.5 370 Wp ?

Elzbieta
Elzbieta
5 months ago

Jakiej firmy panele wybrać Sunport czy AstroSemi