Jak zrobić sufit podwieszany z oświetleniem LED?

Ostatnio aktualizowane: 29.09.22

 

Oświetlenie LED od kilku lat jest jednym z lepszych rozwiązań, które znajduje zastosowanie w różnych sytuacjach. Wiele osób świadomie wymienia stare żarówki żarowe, mające wysoki pobór mocy na modele energooszczędne. To właśnie możliwość oszczędzania energii skłania ludzi do wyboru lepszego zamiennika, który może służyć przez znacznie dłuższy czas. Do czego można wykorzystać znane wszystkim diody elektroluminescencyjne? Czy sprawdzą się one do oświetlenia podwieszanego sufitu? 

 

Jak działają diody elektroluminescencyjne? 

Diody elektroluminescencyjne zwane także emitującymi światło lub po prostu ledami weszły do produkcji w latach 60. XX wieku. Za wynalazcę uważa się inżyniera pochodzenia amerykańskiego – Nicka Holonyaka juniora. Pierwsze badania nad diodami były jednak przeprowadzone jeszcze w latach 20. XX wieku przez radzieckiego technika radiowego – Olega Łosiewa. Podczas prowadzenia badań mężczyzna zaobserwował zjawisko, podczas którego okazało się, że diody ostrzowe mające złącze wykonane z węglika krzemu świecą. To właśnie Oleg Łosiew uznawany jest za osobę, która odkryła efekt elektroluminescencyjny. Działanie energooszczędnych diod bazuje na zjawisku zwanym rekombinacją nośników ładunku, czyli rekombinacją promienistą. Jest możliwe do zaobserwowania wyłącznie wtedy, gdy elektrony zachowując pseudopęd przechodzą z wysokiego poziomu energetycznego na niski. Półprzewodnikiem umożliwiającym przejście jest arsenek galu i to właśnie głównie ten związek stosuje się podczas produkcji oświetlenia LED. W zależności od tego, jaki kolor emitują diody, w ich wnętrzu znajduje się inny materiał półprzewodnikowy. 

 

Sufit podwieszany z oświetleniem LED – konstrukcja 

Montaż oświetlenia LED w suficie podwieszanym należy do jednego z łatwiejszych zadań, o ile cała konstrukcja jest odpowiednio rozplanowana i dostosowana do takiego rozwiązania. Oświetlenie diodami elektroluminescencyjnymi jest modne i coraz więcej osób decyduje się na taką dekorację. Podwieszany sufit jest praktycznym sposobem, który pozwala ukryć starą i nierówną powierzchnię wymagającą gruntownego remontu. Nowa konstrukcja nie dość, że wygląda ekstrawagancko, to dodatkowo można ją wykorzystać do instalacji oświetlenia. Zaletą podwieszanego sufitu jest także możliwość obniżenia bardzo wysokich pomieszczeń, które występują w starym budownictwie. Oprócz tego ładnie wykonana dekoracja pozwala ukryć różnego rodzaju nieestetyczne rury czy przewody znajdujące się w salonie, sypialni lub w łazience. 

Decydując się na wykonanie konstrukcji sufitu podwieszanego, warto wybrać oświetlenie z paneli lub taśm ledowych, które z łatwością można ukryć. W zależności od możliwości dekoracje w postaci diod elektroluminescencyjnych można umieścić zarówno w centralnym miejscu, jak i po bokach pomieszczenia. Obecnie modne są kolorowe taśmy ledowe sterowane z pilota, za pomocą których można stworzyć liniowe oświetlenie rozmieszczone bezpośrednio wzdłuż krawędzi sufitu. Taki sposób sprawdzi się szczególnie wtedy, gdy na środku znajduje się wyspa wykonana z płyt kartonowo-gipsowych. Wówczas gotowe paski ledowe należy przykleić w równej linii i cieszyć się piękną dekoracją. Projekt sufitu podwieszanego należy jednak odpowiednio przemyśleć, aby powstała konstrukcja nie była za ciężka i nie powodowała efektu małego i ciasnego wnętrza. 

Podwieszany sufit z oświetleniem LED – konstrukcja krok po kroku 

Osoby, które chcą samodzielnie zrobić sufit podwieszany z ledami powinny wiedzieć, że do wykonania projektu niezbędne będą narzędzia, materiały oraz podstawowe umiejętności posługiwania się różnym oprzyrządowaniem. Do wykonania zadania potrzebne są m.in.: Wiertarka, wkrętarka, poziomica, kombinerki, ostry nóż, nożyk do metalu, szpachelka, pędzle, a także wałki do malowania. Oprócz tego niezbędne będą różne materiały, które najprościej kupić w sklepie budowlanym. Na liście zakupów muszą znaleźć się: Profile CD i UD, wkręty oraz kołki do ścian, wieszaki, płyty kartonowo-gipsowe, odpowiednie wkręty, narożniki aluminiowe, stalowe pręty, dobrej jakości gotowa masa szpachlowa, farba w kolorze sufitu, przewody elektryczne, transformator, taśma LED oraz sterownik do oświetlenia. 

 

Sufit podwieszany z oświetleniem LED – od czego zacząć? 

Wykonanie konstrukcji sufitu podwieszanego najlepiej zacząć od projektu. Należy więc wykonać dokładne pomiary oraz zainspirować się dostępnymi w Internecie rozwiązaniami, aby dekoracja została zrobiona w odpowiedni sposób. Na początek należy określić, jaka jest wysokość do sufitu, jego powierzchnia całkowita oraz jaki rodzaj oświetlenia będzie zastosowany. Najczęściej stosuje się taśmę LED z punktowym oświetleniem, którą można sterować za pomocą pilota. 

Kolejny etap to wykonanie konstrukcji zgodnie z wcześniej przygotowanym projektem. Montaż należy zacząć od mocowania bocznych profili UD, które muszą być przymocowane w odpowiedniej odległości od sufitu. Koniecznie trzeba sprawdzić, czy wykonana konstrukcja jest równa, dlatego też warto wyposażyć się w porządną poziomicę. W sytuacji, gdy taśma ledowa będzie na zewnątrz można od razu przystąpić do montażu profili bezpośrednio do sufitu. Aby zrobić to porządnie, należy użyć wkrętów, które trzeba przykręcić w odległości co 50-60 cm. 

Po przykręceniu profili bocznych należy przymocować specjalne wieszaki oraz profile nośne CD. Ruszt powinien być solidnie przytwierdzony za pomocą wkrętów lub kołków rozporowych, aby cała konstrukcja była w stanie utrzymać ciężar płyt. Profile główne należy rozmieścić w odległości od 50 do 60 cm, pierwszy profil musi być w odległości 20 cm od ściany. Cały szkielet powinien być starannie wykonany, ponieważ po zamontowaniu oświetlenia wszystkie niedociągnięcia będą widoczne. 

Kiedy cała konstrukcja z profili jest odpowiednio przytwierdzona, można przystąpić do etapu związanego z mocowaniem płyt gipsowych, które należy przytwierdzić na początku w pionie. Docięte na właściwy wymiar paski trzeba solidnie przykręcić do gotowego szkieletu, nie zapominając o wcześniejszym wykonaniu niezbędnych otworów, którymi zostaną poprowadzone wszystkie kable potrzebne do zasilania oświetlenia ledowego. 

Ledy na suficie podwieszanym muszą być zainstalowane we właściwy sposób. Najlepszą metodą jest wykonanie tzw. półki z płyty kartonowo-gipsowej przytwierdzonej w poziomie. Aby cała dekoracja wyglądała jak najlepiej, należy pozostawić do 10 cm wolnego miejsca po przykręceniu płyty do konstrukcji. W ten sposób powstanie półka, gdzie następnie należy ułożyć taśmy ledowe. 

Przed ostatecznym zamocowaniem płyty kartonowo-gipsowej należy we właściwy sposób doprowadzić przewody zasilające i sprawdzić, czy wszystko działa. Jeśli jest pewność, że wszystko poszło zgodnie z planem, można na stałe zamocować płytę wkrętami. Aby uniknąć problemów z odkształceniami, warto robić to od jednego narożnika albo bezpośrednio od środka. Wkręty należy zamocować w odstępach co 15 cm, a następnie przystąpić do procesu spoinowania za pomocą masy szpachlowej. Do tego należy wykorzystać także taśmę zbrojącą i wtopić aluminiowe narożniki. Po wykonaniu wszystkich niezbędnych prac zaleca się, aby cała powierzchnia sufitu podwieszanego została wyszpachlowana. Następnie całość trzeba zagruntować i pomalować wybraną farbą. Sufit podwieszany z półką na oświetlenie LED jest prosty w wykonaniu, jednak wymaga odpowiedniego wyliczenia, aby właściwie zamontować całą konstrukcję.  

 

Sufit podwieszany z oświetleniem LED – łazienka i kuchnia

Sufit podwieszany z oświetleniem LED w kuchni oraz w łazience wymaga zastosowania materiałów, które są odporne na działanie wilgoci. Chodzi oczywiście o płyty kartonowo-gipsowe w kolorze zielonym, czyli produkt przeznaczony specjalnie do montażu w pomieszczeniach, gdzie jest wysoka wilgotność powietrza. Oprócz tego należy zdecydować się na osprzęt elektryczny, który nada się do kuchni czy łazienki. LED-y w suficie muszą być odpowiednio przystosowane do działania w pomieszczeniu, gdzie jest dużo wilgoci, co oznacza, że muszą spełniać normę IP68 lub IP65. 

 

Sufit podwieszany z oświetleniem LED – cena 

Taśma LED na sufit podwieszany to jeden z tańszych elementów niezbędnych do wykonania projektu. Najdroższa okazuje się cała instalacja elektryczna wraz ze sterownikami oraz konstrukcja wymagająca zastosowania odpowiednich materiałów. Sam koszt oświetlenia w zależności od rozwiązania to wydatek od 10 do 50 zł. Taśmy ledowe kosztują od 10 do 20 zł za metr w zależności od producenta, a oprawa liniowa wielopunktowa to koszt od 50 zł za metr. Za sterownik z pilotem oraz zasilacz należy liczyć od 100 do 300 zł. Jeśli montażu sufitu podwieszanego podejmuje się ekipa, trzeba przygotować się na koszt od 100 do 150 zł za metr kwadratowy. Nietypowe konstrukcje mogą być droższe, jednak zazwyczaj ich ceny ustalane są indywidualnie. Montaż pasków ledowych przez doświadczoną ekipę to koszt wynoszący od 25 zł za metr. Za właściwe podłączenie sterowników i całej instalacji fachowiec może liczyć od 60 do 100 zł. Jak widać, są to wysokie koszty, które z każdą drobnostką rosną. 

Jak zadbać o ekologię w domu? 

Osoby decydujące się na oświetlenie sufitu podwieszanego za pomocą ledów chętnie wybierają nie tylko takie rozwiązania. Coraz więcej urządzeń elektronicznych spełnia wymagania dotyczące energooszczędności, co jest bezpośrednio związane z wydawaniem mniejszych kwot pieniędzy na energię elektryczną. Ludzie chętnie kupują nowe sprzęty, które mają klasę energetyczną A, A+, A++ lub A+++, co oznacza, że są to urządzenia spełniające normy określone w unijnej dyrektywie, na podstawie których oblicza się roczne zużycie prądu. Decydując się na ekologiczne rozwiązania, warto także sprawdzić panele fotowoltaiczne i ich  ranking, gdzie znajdują się wszystkie najważniejsze informacje dotyczące odzyskiwania energii elektrycznej prosto ze słońca. Sprzęty oraz oświetlenie ledowe pobierają niewiele prądu, co sprawi, że korzystanie z paneli będzie opłacalne. Coraz więcej osób decyduje się na takie rozwiązanie, ponieważ energia pochodząca ze słońca jest całkowicie darmowa, a pobór mocy przez diody elektroluminescencyjne praktycznie nieodczuwalny. Osoby, które zdecydowały się na montaż paneli fotowoltaicznych do zasilania domowych urządzeń oraz oświetlenia LED są zadowolone, ponieważ inwestycja pomimo tego, że jest droga, szybko się zwraca i przez kolejne lata można bez przeszkód korzystać z taniego prądu. 

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ