Ranking 6 najlepszych ozonatorów powietrza w 2024

Ostatnio aktualizowane: 24.04.24

 

Ozonator powietrza – Przewodnik zakupowy, ranking i test

 

Dobry ozonator powietrza to Eltom ZY-H103. Skąd to wiemy? Wyciągnęliśmy takie właśnie wnioski po przeanalizowaniu oferty rynkowej, cech charakterystycznych danych modeli i ich wydajności, jak również kwestii dotyczących popularności produktów w sklepach internetowych. Nie zapomnieliśmy też o recenzjach konsumentów. Model, który zajął pierwsze miejsce w naszym rankingu cechuje się świetną wydajnością. Ze względu na niewielkie gabaryty jest dość mobilny. Ozonator jest też łatwy w obsłudze i wysoce bezawaryjny. Jeśli jednak nie sprostał on Twoim oczekiwaniom, polecamy Twojej uwadze ZMP N202C. To sprzęt posiadający wszelkie niezbędne certyfikaty. Nie są to jedyne propozycje, jakie znalazły się w naszym artykule. Umieściliśmy w nim jeszcze trzy inne urządzenia. Ponadto przygotowaliśmy dla Ciebie poradnik, który podpowie, jakie ozonatory są warte uwagi.

 

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

Najlepszy produkt

Zalety

Wydajność ozonatora wynosi 600 mg/h, dlatego skutecznie i efektywnie usunie on wszystkie znajdujące się w pomieszczeniu zanieczyszczenia i drobnoustroje. Dobrze radzi sobie także z usuwaniem pleśni czy nieprzyjemnego zapachu dymu papierosowego. Sprzęt jest łatwy w obsłudze.

Wady

Urządzenie może pracować do 4 tys. godzin. Porównując inne, dostępne na rynku modele, nie jest to zbyt dużo. Niektórzy twierdzą także, że dołączony do zestawu przewód zasilający nie jest zbyt długi, co utrudnia pracę.

Podsumowanie

Mimo wad ozonator cieszy się popularnością wśród konsumentów. Jest wykonany z dobrych gatunkowo materiałów. Ma kompaktowe wymiary, dlatego jest łatwy w przechowywaniu i przenoszeniu. Do zestawu dołączona jest rurka do oczyszczania jedzenia.

Drugi wybór

Zalety

Czas pracy ozonatora można dowolnie ustawić, co pozwala dostosować produkt do naszych potrzeb. Urządzenie skutecznie pochłania nieprzyjemne zapachy, co potwierdzają liczne testy i opinie konsumentów. Dobrą jakość produktu gwarantuje znak CE i certyfikat WT048000381.

Wady

Prezentowany model ma prosty design. Wiele osób twierdzi, że urządzenie nie prezentuje się zbyt dobrze i mogłoby mieć bardziej atrakcyjny wygląd. Sprzęt jest stosunkowo drogi, dlatego nie każdy może sobie pozwolić na jego zakup.

Podsumowanie

Ozonator jest wysoce bezawaryjny. Solidne wykonanie stanowi gwarancję niezawodności i tego, że produkt będzie nam służył przez długi czas. Urządzenie jest niezwykle funkcjonalne. Sprawdzi się także do usuwania niebezpiecznych substancji z owoców i warzyw.

Rozważ też

Zalety

Urządzenie OMNA wydajnie ozonuje powietrze, a także wodę. Sprzęt ma funkcję jonizacji, dzięki czemu usuwa bakterie i drobnoustroje. Ozonator może być także wykorzystany do oczyszczenia produktów spożywczych z pestycydów i konserwantów. Urządzenie pracuje cicho, poziom głośności wynosi 35 dB. Sprzęt sprawdza się w domach, samochodach i miejscach pracy.

Wady

Wadą ozonatora OMNA jest timer, który nie działa prawidłowo. Zegar nie włącza się w określonym czasie lub psuje się po kilku użyciach. Trudność sprawia także obsługa timera w urządzeniu.

Podsumowanie

Ozonator OMNA dobrze sprawdza się do oczyszczania powietrza, wody, a także żywności. Skutecznie usuwa bakterie, grzyby i drobnoustroje. Urządzenie pracuje wydajnie w każdym pomieszczeniu, również w samochodzie. Sprzęt pracuje cicho, a specjalny uchwyt umożliwia powieszenie go na ścianie.

 

 

6 najlepszych ozonatorów powietrza. Opinie w 2024 roku

 

Ozonator to wciąż rzadko stosowane przez nas rozwiązanie, a trzeba przyznać, że naprawdę warto mieć go w domu. Nie ważne, czy jesteś zdecydowany na zakup, dopiero go rozważasz, czy trafiłeś tutaj przypadkowo, ten ranking ozonatorów powietrza może Cię zainspirować. Przedstawiamy Państwu pięć urządzeń, które oczyszczą powietrze w Państwa domach i usunąć z niego brzydkie zapachy.

 

1. Oczyszczacz Powietrza Eltom ZY-H103

 

Ozonator ZY-H103 o wydajności ozonu aż 600 mg/h to pierwszy produkt, który chcemy Państwu zaprezentować. Dokładnie usunie z pomieszczenia wszelkie zanieczyszczenia, pestycydy, azotany.

Dobrze eliminuje też pleśnie, grzyby, odór papierosów i wiele innych nieprzyjemnych zapachów oraz niebezpiecznych dla naszego zdrowia alergenów. Jest to niezawodna propozycja do biura, pokojów dziennych, łazienki, kuchni, a nawet piwnicy, czy garażu.

Jeśli masz problem ze stęchlizną w tych pomieszczeniach lub odrzucającym smrodem papierosowym to rozwiązanie dla Ciebie. Sprzęt ten składa się z dwóch rurek z krzemowymi kulkami (jedna do warzyw i owoców, druga do mięs), dzięki którym usuniesz pestycydy i inne zanieczyszczenia bezpośrednio z produktów spożywczych.

Żywotność urządzenia wynosi 4.000 godzin. Ten najlepszy ozonator powietrza uważany jest za bardzo wydajny. Konsumenci doceniają też jego prostą obsługę, solidność oraz stosunkowo niską cenę, a także możliwość skierowania jego pracy bezpośrednio na produkty spożywcze w celu usunięcia pestycydów z ich powierzchni.

Ozonator Eltom ZY-H103 to model o wydajności ozonu aż 600 mg/h. Wydajność pompy to 5l/min. Żywotność tego modelu to 4 tysiące godzin. Urządzenie ma moc 20 W. Jego wymiary to: 30 cm x 20 cm x 10 cm. Produkt jest odpowiedni do ozonowania pomieszczeń do 37 m2.

 

Zalety

Wydajność: Jest to bardzo wydajny produkt, który szybko ozonuje spore pomieszczenia, a także produkty spożywcze. Doskonale eliminuje pleśnie, grzyby czy nieprzyjemne zapachy.

Rurka do oczyszczania jedzenia: Model ten ma dwie rurki do oczyszczania warzyw i owoców z pestycydów, jak również rurkę do mięs. Dzięki temu zapewniamy sobie maksimum higieny. Zastosowanie tego rozwiązania pozwala nam pozbyć się zanieczyszczeń i pestycydów.

Wykonanie: Konsumenci w swoich ocenach podkreślają, że jest to solidny sprzęt, odporny na uszkodzenia.

Łatwość obsługi: Na szczególną uwagę zasługuje także łatwy system obsługi ozonatora. Jest to produkt, który bez problemu uruchomimy i dostosujemy do naszych potrzeb.

Gabaryty: Ze względu na niewielkie wymiary, ozonator jest mobilny.

 

Wady

Żywotność: W porównaniu z innymi sprzętami, żywotność tego urządzenia nie jest zbyt długa. Jednak wciąż parametr ten jest dobry.

 

 

 

 

2. Oczyszczacz Powietrza ZMP N202C

 

Nasza druga pozycja to ozonator programowalny ZMP N202C. Może pracować w trybie od 1 do 40 min z przerwami od 30 do 360 min. Stanowi niezastąpione rozwiązanie nie tylko w pomieszczeniach prywatnych, ale również w biurach, hotelach i gabinetach lekarskich. Urządzenie oczyszcza wodę i powietrze w domu.

Doskonale likwiduje roztocza, pestycydy i fungicydy w owocach, warzywach oraz innych artykułach spożywczych. Pozwala usunąć nieprzyjemny zapach, ale działa też bakteriobójczo, antygrzybicznie i antywirusowo.

Ozonator eliminuje zapachy dymu nikotynowego i doskonale odświeża obuwie. Nie można też zapomnieć, że ozon rozpuszcza się w wodzie – dotlenia ją i usuwa z niej wszelkie zanieczyszczenia.

Moc urządzenia to 28 W, wydajność pompy to 9l/min, a znamionowa wydajność ozonu wynosi 500 mg/h. Żywotność ozonatora to ok. 10000 godz. Spełnia on wymagania dyrektyw unijnych, co potwierdzają certyfikaty No: WT048000381 i znak CE. Opinie o ozonatorach powietrza tej marki są bardzo pochlebne. Cenione są one za dużą wydajność i niezawodną pracę.

ZMP N202C to urządzenie o mocy 28 W. Jego wydajność wynosi 9 l/min. Natomiast znamionowa wydajność ozonu to 500 mg/h. Żywotność sprzętu to aż 10 tysięcy godzin.

 

Zalety

Regulacja: Pracę ozonatora można dostosować do swoich potrzeb. Sprzęt może działać w trybie od 1 minutowego do 40 minutowego, z przerwami od 30 minut do 360 minut. Możesz więc ustawić sprzęt na odpowiedni tryb i bez obaw wyjść z pomieszczenia. Dlatego też model ten tak często wybierany jest przez firmy.

Skuteczność działania: Testy oraz oceny konsumentów potwierdzają, że ozonator skutecznie pochłania nieprzyjemne zapachy, ma działanie antygrzybiczne i antybakteryjne i pozwala nam pozbyć się niebezpiecznych substancji, jakie osiadają na warzywach i owocach.

Zgodność z dyrektywami: Produkt spełnia wymagania dyrektyw unijnych. Ma certyfikat WT048000381 i znak CE.

Niezawodność: Wśród zalet produktu konsumenci wymieniają jego wysoką bezawaryjność. Warto też zauważyć, że żywotność sprzętu to nawet 10 tysięcy godzin.

 

Wady

Design: Wśród konsumentów pojawiły się głosy, że urządzenie mogłoby wyglądać bardziej atrakcyjnie.

 

 

 

 

3. Generator Ozonu OMNA G-600

 

Ozonowanie powietrza ma wiele zalet, między innymi oczyszcza pomieszczenie z bakterii i grzybów. Jeśli więc chcesz poprawić swoje zdrowie i samopoczucie, zachęcamy do zakupu generatora ozonu OMNA G-600. Ozonator można zawiesić na ścianie, dzięki specjalnemu uchwytowi. Sprzęt zasilany jest prądem o napięciu 230 V, a moc generatora ozonu wynosi 12 W. W efekcie produkt sprawnie oczyszcza powietrze w każdym pomieszczeniu. Funkcja timera umożliwia ustawienie godzin ozonowania.

Ozonator OMNA jest solidnie wykonany, z wykorzystaniem wysokiej jakości materiałów. W efekcie produkt służy wydajnie przez wiele lat. Urządzenie ma także funkcję jonizacji. Poprawia ona jakość powietrza w pokoju, dogłębnie je oczyszczając. Ozonator sprawdza się również do ozonowania żywności. Producent dołącza do zestawu rurki silikonowe, które można wykorzystać do oczyszczania wody.

Opinie konsumentów na temat ozonatora OMNA są pozytywne. Użytkownicy chwalą produkt za wydajną pracę oraz możliwość ozonowania nie tylko powietrza, ale również żywności. Sprzęt jest łatwy w obsłudze i ma specjalny uchwyt do zawieszenia na ścianie.

Generator ozonu OMNA G-600 ma wymiary: 27 cm długości, 19 cm szerokości i 7,5 cm głębokości. Waga urządzenia wynosi 0,75 kg. Wydajność ozonu produkowanego przez sprzęt OMNA to 600 mg/h.

 

Zalety

Ozonowanie żywności: Ozonator OMNA oprócz oczyszczania powietrza umożliwia także ozonowanie żywności. Specjalne rurki przeznaczone są do wody, ale można wykorzystać sprzęt również do innych produktów spożywczych.

Kompaktowe wymiary: Nieduża waga i mały rozmiar sprzętu ułatwiają zawieszenie ozonatora na ścianie. Urządzenie można także przechowywać w szafce i wyjmować, gdy jest potrzebne.

Wydajność: Ozonator dobrze sprawdza się do oczyszczania powietrza w pomieszczeniach, w samochodzie, a także do ozonowania lodówek, akwariów, a nawet szaf.

 

Wady

Timer: Funkcja timera szybko się psuje, nie wyłącza urządzenia w określonym czasie. Jest także trudna w obsłudze, co uniemożliwia prawidłowe zaprogramowanie zegara. W efekcie sprzęt nie uruchamia się tak, jak oczekuje tego użytkownik.

 

 

 

 

4. O3Ozon Generator Ozonu Cronos 70W 10g SOGISS10G

 

Jeśli szukasz dobrego urządzenia do oczyszczania powietrza w miejscu pracy, zachęcamy do zapoznania się z generatorem ozonu Cronos 70 W O3Ozon. Jest to profesjonalny sprzęt, który wykorzystuje efekt korony, czyli wyładowań. Dzięki temu pracuje wydajnie w zamkniętych pomieszczeniach o dużej powierzchni. Ozonator może być wykorzystywany także do dezynfekcji i oczyszczania systemów wentylacyjnych.

Wydajność generatora ozonu Cronos wynosi 210 m3/ godz., wydajność ozonu to 10 g/godz. Dzięki temu urządzenie może być wykorzystywane nawet na halach produkcyjnych. Moc produktu to 110 W, napięcie prądu wynosi 220 V – 240 V. Wewnątrz urządzenia znajduje się wentylator o dużej wydajności 2600 obrotów na minutę. W efekcie ozonator działa szybko i skutecznie. Urządzenie jest nieduże i lekkie, można więc łatwo je przenosić. Dobrze sprawdza się do ozonowania i dezynfekcji pojazdów samochodowych.

Zarówno właściciele firm, jak i osoby prywatne polecają zakup generatora ozonu Cronos. Urządzenie pracuje szybko i wydajnie, sprawdza się nawet na dużych powierzchniach. Jest łatwe w obsłudze i wygodne w przenoszeniu.

O3Ozon generator ozonu Cronos 70 W 10g SOGISS10g ma wymiary: 22 cm x 21 cm x 24 cm. W urządzeniu wbudowano timer, który pozwala ustawić dokładny czas pracy ozonatora.

 

Zalety

Wydajność: Ozonator może szybko zdezynfekować lub oczyścić powietrze nawet na bardzo dużej powierzchni. Dzięki temu sprawdza się w halach przemysłowych i miejscach pracy.

Kompaktowy rozmiar: Urządzenie ma nieduże wymiary i waży mniej niż 3 kg, co sprawia, że można je łatwo przenosić w dowolne miejsce.

Sterylizacja i dezynfekcja: Ozonator dobrze sprawdza się do sterylizowania pomieszczeń oraz dezynfekcji systemów wentylacyjnych. Jest skuteczny w oczyszczaniu między innymi przewodów klimatyzacyjnych w samochodzie.

 

Wady

Głośność pracy: Ozonator Cronos pracuje głośno, szczególnie po długim czasie ozonowania, co może przeszkadzać, jeśli ktoś znajduje się w pobliżu.

Krótki przewód: Urządzenie ma krótki przewód, który podłącza się do zasilania. W efekcie nie można ustawić ozonatora w dowolnym miejscu w pomieszczeniu, co jest szczególnie uciążliwe na dużej powierzchni.

 

 

 

 

5. Ozoneo Generator Ozonu Ozonator Dawid 2 01993

 

Generator ozonu Ozoneo Dawid 2 jest przeznaczony do użytkowania w pomieszczeniach mieszkalnych, a także w pojazdach. Urządzenie umożliwia skuteczne pozbycie się bakterii, wirusów i drobnoustrojów. Pozwala na uzyskanie sterylnie czystych pokoi w domu oraz gabinetów w miejscach pracy. Model umożliwia wysterylizowanie żywność pozbywając się z niej chemii. Dodatkowo ozonator oczyszcza powietrze z nieprzyjemnych zapachów, takich jak dym papierosowy czy pleśń.

Wydajność ozonu wynosi około od 8 g do 10 g na godzinę i istnieje możliwość jej rozbudowy. Moc urządzenia to 88 W. Waga sprzętu jest równa 4 kg, więc jest dość lekki, zajmuje też niewiele miejsca i ma wygodny uchwyt, co umożliwia jego łatwe przenoszenie.

Wiele osób decyduje się na ustawienie tego modelu w restauracjach, hotelach i automyjniach, ponieważ pomaga w zachowaniu świeżości, a w efekcie renomy lokalu. Konsumenci twierdzą, że ozonator jest bardzo wytrzymały, wykonany z odpornych na zniszczenie komponentów, więc może być używany nawet w garażu czy warsztacie.

Wymiary urządzenia Ozoneo Dawid 2 są równe: 22 cm x 24 cm x 33 cm. Obudowa modelu jest wykonana ze stali nierdzewnej. Wydajność urządzenia wynosi od 8 g do 10 g na godzinę.

 

Zalety

Wytrzymałość: Obudowa jest zrobiona z mocnej stali nierdzewnej, dzięki czemu nie niszczy się on pod wpływem uderzeń. We wnętrzu znajdują się elektrody, które także wykazują dużą odporność na wstrząsy.

Mobilność: Model można bardzo łatwo i szybko zabrać w wybrane miejsce wymagające natlenienia, ponieważ jest lekki, zajmuje niewiele miejsca i ma wygodną, poręczną rączkę.

 

Wady

Design: Ozonator niezbyt atrakcyjnie się prezentuje, dlatego wiele osób chowa go do szafy, gdy nie jest używany.

Czyszczenie: Produkt ma siatkę na obudowie, na której szybko pojawiają się zabrudzenia. Przy użytkowaniu w kuchni często pojawiają się tłuste plamy, które trudno jest domyć.

 

 

 

 

6. Oczyszczacz Powietrza New Live Factory Ozonator WR6712

 

Nieduży oczyszczacz powietrza New Live Factory dobrze sprawdzi się w domu do ozonowania. Sprzęt można wykorzystać także w miejscach pracy, gabinetach lekarskich lub kosmetycznych. Urządzenie nadaje się do ozonowania pomieszczenia, wody oraz żywności. Model sprawdza się do oczyszczania ubrań i wnętrza samochodu. Ozonator pozwala pozbyć się nie tylko grzybów i bakterii, ale również nieprzyjemnych zapachów.

Ozonator ma wygodny panel dotykowy z wyświetlaczem LED, który ułatwia obsługę urządzenia. Sprzęt wyposażono w timer, można więc ustawić konkretną godzinę pracy. Choć model jest kompaktowy, ma funkcję ozonowania cyklicznego. Oznacza to, że urządzenie uruchamia się kilkakrotnie w danych odstępach czasu, co pozwala oczyścić powietrze na powierzchni nawet 180 m2. W trybie jednorazowym urządzenie ozonuje do 60 m2, dzięki wydajnej pompie wytwarzającej 9 l ozonu na minutę.

Ozonator New Live Factory jest polecany zarówno przez osoby prywatne, które użytkują sprzęt w domu, jak i przez właścicieli małych firm i gabinetów. Urządzenie wydajnie oczyszcza powietrze, nawet w dużych pomieszczeniach.

Do oczyszczacza powietrza New Live Factory Ozonator WR6712 dołączono zasilacz oraz dwie rurki do ozonowania płynów. Urządzenie ma nowoczesny design, dzięki czemu jest ozdobą pomieszczenia.

 

Zalety

Elegancki wygląd: Ozonator ma minimalistyczne wykończenie, wykonano go z białego tworzywa sztucznego z okrągłym wyświetlaczem. Dzięki temu pasuje do wnętrza w każdym stylu, niezależnie czy jest to prywatny dom, czy zakład pracy.

Wydajność: Pomimo niedużego rozmiaru, urządzenie może pracować cyklicznie i wydajnie oczyścić powietrze nawet na 180 m2 lub jednorazowo w pomieszczeniu o powierzchni do 60 m2.

Wielofunkcyjność: Ozonator New Live Factory nie tylko oczyszcza powietrze, ale także ozonuje wodę i dezynfekuje produkty spożywcze, ubrania, a nawet wnętrze samochodu.

 

Wady

Głośność pracy: Urządzenie, gdy jest włączone, może przeszkadzać, szczególnie jeśli jest umieszczone w miejscu pracy, ponieważ działa głośno.

 

 

 

 

Przewodnik zakupowy – Jaki ozonator powietrza kupić?

 

Jeśli chcesz się pozbyć przykrego zapachu z domu lub odgrzybić klimatyzację to ozonator powietrza jest dla Ciebie. Jest to sprzęt, dzięki któremu szybko oczyścisz powietrze w danym pomieszczeniu. Należy pamiętać, że jest to bardzo ważne, gdyż brak cyrkulacji powietrza sprzyja osiadaniu zanieczyszczeń na przedmiotach oraz powstawaniu alergii. Dlatego przygotowaliśmy poradnik, który podpowie Ci, jaki ozonator powietrza wybrać.

 

 

Czym jest ozonator powietrza?

Ozonator powietrza to niewielkie urządzenie, które zajmuje się sterylizacją ozonem. Jest to najlepsza broń w walce z zanieczyszczeniami i mikroorganizmami w powietrzu. Należy jednak pamiętać, że taki sprzęt w trakcie swojej pracy używa dość silnie utleniającego gazu, który może się okazać trujący dla ludzi i zwierząt. Dlatego z uwagi na to, w trakcie ozonowania domu lub samochodu, nie powinno się przebywać w tym miejscu. Ponadto, należy intensywnie wywietrzyć dane pomieszczenie przez ok. godzinę po zakończonym procesie ozonowania.

 

Wydajność ozonu – jaki ozonator powietrza jest najlepszy?

Wydajność ozonatorów powietrza określana jest poprzez przepływ ozonu w mg/h. Jest to bardzo istotny parametr, który podpowie, jak duże pomieszczenie jest w stanie jednorazowo obsłużyć dany model. Producenci podają maksymalne możliwości danego urządzenia, jednak należy podzielić je przez wielkość danego pomieszczenia. Wyróżniamy modele o wydajności przepływu ozonu 200 mg/h oraz te, które osiągają wartość powyżej 400 mg/h.

 

Poziom hałasu

Ważnym elementem każdego ozonatora powietrza jest również jego poziom hałasu w trakcie pracy. Producenci zamieszczają dane na temat każdego modelu w opisie produktu. Wśród dostępnych modeli wyróżniamy te, które emitują hałas na poziomie od 25 dB do 35 dB.

 

Części zamienne urządzenia

Kupując ozonator powietrza, warto zwrócić uwagę na dany model i jego części zamienne. Taki sprzęt często się zużywa, a przede wszystkim filtr. Dlatego zakup nowych części w niektórych przypadkach może się okazać nie lada problemem. Warto jest więc wybrać produkt znanej marki, która dostępna jest w większości sklepów stacjonarnych i online. ZE względu na niską cenę, wiele sprzętów wydaje nam się interesującą propozycją. Jednak po pewnym czasie może się okazać, że koszty eksploatacji są dość wysokie.

 

Funkcje dodatkowe

Kupując najlepszy ozonator powietrza, warto zwrócić uwagę, czy dany model posiada jakiekolwiek, funkcje dodatkowe. Oprócz samej sterylizacji ozonowej, możliwe są również inne przydatne do oczyszczania powietrza tryby. Wśród nich wyróżniamy wskaźnik jakości powietrza. Jest to bardzo przydatna funkcja, która sprawdzi się w każdym domu. Wskaźnik analizuje dane, na podstawie których przedstawia wyniki oraz czas, w którym powinna odbyć się kolejna zalecana sterylizacja ozonowa. Niektóre modele posiadają również automatyczny pilot, który przyda się w przypadku dużych pomieszczeń.

Można więc urządzeniem sterować do kilku lub kilkunastu metrów od ozonatora, jednocześnie mając nad wszystkim całkowitą kontrolę. Inną, dodatkową funkcją jest również ewaporacyjne nawilżanie powietrza, które pozwala na obsłużenie nawet 10 m kwadratowych za jednym razem. Wygodnym ułatwieniem jest regulacja jasności wyświetlacza wskaźnika powietrza. Sprawdzi się to w każdym urządzeniu. Niezależnie od światła, będziemy mogli szybko odczytać dane z urządzenia.

 

Wymiary

Ważnym parametrem takiego ozonatora powietrza jest również jego rozmiar. W tego typu urządzeniu zależy nam na dyskrecji, a jednocześnie wysokiej wydajności. Dlatego najczęściej spotykamy modele o wymiarach 132 mm x 132 mm x 166 mm. W ten sposób otrzymamy wydajność oraz łatwe transportowanie takiego sprzętu. Możemy go bez problemu zmieścić w samochodzie, w którym również można sterylizować ozonowo powietrze.

 

Czas pracy

W zależności od modelu, ozonatory powietrza można ustawić na różne tryby. Najefektywniejszym będzie tryb godzinny, który zapewni nam dokładne przepuszczenie ozonu i wyeliminowanie wszelkich mikroorganizmów zawartych w zanieczyszczeniach.

Żywotność

Większość tego typu sprzętu określana jest również przy pomocy terminu żywotność. W ten sposób możemy przybliżyć jego czas eksploatacji oraz wydajność, z jaką będzie pracował. Najczęściej ich żywotność jest określana na ok. 10000 godzin, co pozwoli na wiele lat użytkowania.

 

Ozonator powietrza, czy urządzenie wielofunkcyjne?

W sklepach jest dostępnych wiele różnych sprzętów do oczyszczania powietrza, z których każde ma inne funkcje i zastosowanie. Jednak producenci wyszli naprzeciw oczekiwaniom konsumentów i stworzyli urządzenia wielofunkcyjne. Niektóre z nich określane są mianem nawet 6w1. Taki sprzęt oprócz zwykłej filtracji powietrza posiada funkcję jonizującą oraz ozonującą. Model ten przeznaczony jest dla osób cierpiących na bóle głowy oraz zatok, jak również świetnie sprawdzi się w domach alergików. Należy jednak pamiętać, że takie urządzenie wielofunkcyjne zwykle dość sporo kosztuje.

 

Ozonatory powietrza w dobrych cenach

Cena ozonatorów powietrza zależy przede wszystkim od możliwości danego modelu oraz jego jakości wykonania. Najtańsze urządzenia to te, za które zapłacimy już ok. 250 złotych. Tego typu sprzęt nie sprawdzi się jednak na dużych metrażach, ze względu na swoją niską wydajność. Zdecydowanie lepszą propozycją będą modele za 500 złotych, które można nazwać mianem uniwersalnych. Tym, którym zależy na bardzo wysokiej wydajności oraz cichej pracy, polecamy zakup ozonatora za min. 1500 złotych.

 

 

Jak działa jonizator powietrza?

 

Jonizator powietrza uznawany jest za praktyczny i prosty w obsłudze sprzęt, ale czy wiesz jak właściwie pracuje taki model? Działanie takich urządzeń nie jest do końca znane wszystkim użytkownikom, dlatego postanowiliśmy wyjaśnić nurtujące kwestie. Podpowiadamy, jaki jonizator powietrza jest polecany alergikom i jak oczyszcza powietrze w domu.

 

 

Zasada działania jonizatora powietrza

Działanie jonizatora opiera się na wytwarzaniu jonów ujemnych, które mają neutralizować te dodatnie mające negatywny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie. Jest to możliwe poprzez wykorzystanie wysokiego napięcia (w ten sposób pracują klasyczne urządzenia) lub emisji wolnych elektronów z rozgrzanego metalu (nazywa się to termoemisją). Druga metoda uznawana jest za bardziej skuteczną, ponieważ podczas procesu generowania jonów nie wytwarza się ozon, czyli gaz mogący mieć negatywny wpływ na kondycję zdrowotną (jeżeli wdychany jest przez dłuższy czas lub występuje w bardzo dużym stężeniu).

 

Czym są jony dodatnie i ujemne?

Krążące w powietrzu jony dodatnie przyciągają wirusy i bakterie, a także pleśń, grzyby oraz inne alergeny. Z tego powodu cierpimy na dokuczliwe dolegliwości (np. katar, łzawienie oczu i kaszel), nawet jeśli wydaje nam się, że w pomieszczeniu jest czysto. Jony ujemne oczyszczają powietrze ze wszystkich zanieczyszczeń sprawiając, że wszystkie drobnoustroje opadają na podłoże i nie przedostają się podczas wdechu do naszych płuc.

Za wytwarzanie jonów dodatnich odpowiedzialne są wszystkie stosowane w domu urządzenia elektroniczne. Zjawisko to często określa się więc mianem elektrosmogu. Jeśli przez dłuższy czas będziemy narażeni na działanie krążących w pokoju alergenów, z pewnością odczujemy nieprzyjemne objawy alergii, które często utrudniają wykonywanie codziennych czynności. Jonizator powietrza pomaga w oczyszczeniu powietrza i tym samym poprawieniu samopoczucia.

 

Jony lekkie i ciężkie

Jonizatory mogą generować ujemne jony lekkie lub ciężkie, w zależności od ich budowy oraz sposobu pracy. Od wyboru urządzenia może więc zależeć skuteczność działania oraz zadowolenie z użytkowania. Jony lekkie, inaczej krótkotrwałe, rozładowują się przy kontakcie z pierwszą napotkaną cząsteczką naładowaną dodatnio. Działające na tej zasadzie sprzęty według niektórych konsumentów nie są zbyt efektywne. Na popularności zyskują więc modele generujące jony ciężkie, które są bardziej wytrzymałe i lepiej oczyszczają powietrze (nie rozładowują się tak szybko, jak cząsteczki lekkie).

 

 

Czy jonizator jest bezpieczny w użytkowaniu?

Użytkownicy jonizatorów powietrza przekonują, że takie urządzenia są bezpieczne i nie musimy się obawiać o zdrowie swoje i reszty domowników. W pokoju, w którym zneutralizowane zostały jony dodatnie oddycha się nieco lepiej, poza tym mamy pewność, że nie wdychamy drażniących alergenów. Czasem możemy usłyszeć, że do oczyszczenia powietrza wystarczy otworzenie okien na oścież na kilkanaście minut. Jednak na zewnątrz także krążą szkodliwe zanieczyszczenia, w tym uczulające pyłki czy cząsteczki ze spalin samochodowych. Skuteczność działania jonizatora z pewnością szybko dostrzegą osoby borykające się z nawracającym przeziębieniem lub infekcjami górnych dróg oddechowych. Wdychanie zjonizowanego powietrza wzmacnia system odpornościowy, może też złagodzić objawy astmy lub migreny.

Bezpieczne w użytkowaniu są nie tylko sprzęty wykorzystujące termoemisję, ale i modele klasyczne, wydzielające ozon. Najważniejsze jest, aby stężenie potencjalnie szkodliwych gazów było niewielkie. Wówczas na pewno nie odczujemy żadnych niepożądanych objawów, bez względu na to, jak długo przebywamy w pomieszczeniu z jonizatorem.

 

 

FAQ

 

P1: Jak zrobić ozonator powietrza?

Własnoręczne wykonanie ozonatora powietrza wymaga doświadczenia oraz wiedzy z zakresu techniki. Do wykonania projektu niezbędne są także odpowiednie narzędzia oraz komponenty, bez których zrobienie urządzenia jest niemożliwe. Podstawowa lista zakupów w przypadku budowy ozonatora wygląda następująco: Generator ozonu z transformatorem 3500 V, obudowa o wymiarach 178 mm x 147 mm x 90 mm, cyfrowy wyzwalacz czasowy 36 V, przekaźnik 12 V, wentylator, kontrolka LED, zasilacz 12 V do LED, przełącznik monostabilny, przycisk ON/OFF, gniazdo AC wraz z przewodem oraz gniazdo do bezpiecznika. W obudowie należy umieścić generator ozonu, a następnie podłączyć kontrolkę pracy wraz z przyciskiem odpowiedzialnym za uruchomienie urządzenia. Do modułu należy podłączyć zasilacz wraz z bezpiecznikiem oraz wszystkie pozostałe elementy.

 

P2: Gdzie kupić ozonator powietrza?

Ozonatory powietrza w zależności od wybranego modelu można zakupić w sklepie z RTV i AGD lub w specjalistycznych hurtowniach specjalizujących się w sprzedaży urządzeń industrialnych. Wybór sprzętów o różnym przeznaczeniu jest na tyle bogaty, że można wybierać spośród ofert znanych i mniej znanych producentów. Coraz częściej na zakup ozonatorów decydują się indywidualni użytkownicy, którzy chętnie wykorzystują ozon do usuwania grzybów, pleśni, bakterii oraz wirusów. Modele domowe są dostępne nie tylko w sklepach stacjonarnych, ale także na popularnych portalach sprzedażowych.

P3: Co to jest ozonator powietrza?

Ozonator powietrza zwany także generatorem cieszy się dużą popularnością zarówno wśród firm, jak i użytkowników indywidualnych. Ich głównym zadaniem jest wytwarzanie ozonu, który jest gazem o silnych właściwościach antyseptycznych, a także bakteriobójczych. Ozonatory stosuje się w celu oczyszczenia i odświeżenia powietrza, w którym znajdują się wirusy, bakterie oraz zarodniki pleśni. Zabieg pozwala także na usunięcie nieświeżego zapachu z klimatyzacji oraz wnętrza samochodu. Doskonale sprawdzi się również do sterylizacji urządzeń takich jak lodówki, zmywarki czy pralki. Coraz więcej firm stosuje ozonatory do jedzenia i picia, dzięki czemu owoce i warzywa zachowują dłużej świeżość, a woda w basenie jest czysta i nie zawiera bakterii.

 

P4: Jak używać ozonatora powietrza?

Używanie ozonatora powietrza w pomieszczeniach wymaga stosowania się do pewnych zasad. Na samym początku należy uświadomić sobie, że ozon jest trujący zarówno dla ludzi, jak i zwierząt. W momencie, gdy urządzenie zaczyna pracować, nikt nie powinien przebywać w pomieszczeniu. Przed włączeniem należy wywietrzyć pokój oraz usunąć potencjalne źródło nieświeżego zapachu. Ważne, aby nie zasłaniać otworów wentylacyjnych, a cały proces rozłożyć na etapy takie jak: Ozonowanie – wietrzenie oraz ponowne ozonowanie – wietrzenie. Aby gaz lepiej rozchodził się po pomieszczeniu, generator powinien być ustawiony przynajmniej 1 metr nad ziemią. Po zakończonym procesie należy dokładnie wywietrzyć pokój lub pozostawić na 60 minut.

 

 

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ