
Wpływ ciśnienia atmosferycznego na samopoczucie człowieka to temat, o którym mówi się w przypadku różnych uciążliwych dolegliwości typu migrena. Osoby reagujące na zmiany w pogodzie doskonale wiedzą, że oprócz bólu głowy dochodzi jeszcze rozdrażnienie, senność oraz brak koncentracji, które tworzą mieszankę powodującą niechęć do pracy oraz normalnego funkcjonowania. Aby zrozumieć, na jakiej zasadzie ludzki organizm reaguje na zmianę pogody, warto zapoznać się z podstawowymi pojęciami.
- Co to jest atmosfera?
- Jak wygląda pionowy podział atmosfery ziemskiej?
- Co to jest ciśnienie atmosferyczne?
- W jakich jednostkach mierzy się ciśnienie atmosferyczne?
- Wpływ pogody na ciśnienie
- Wpływ wysokości na zmianę ciśnienia
- Jakie jest prawidłowe ciśnienie atmosferyczne?
- Jak sobie radzić z dolegliwościami związanymi ze zmianą ciśnienia atmosferycznego?
Co to jest atmosfera?
Przypominając sobie materiał ze szkoły, warto sięgnąć do podstawowych pojęć, które w czasie nauki niejednokrotnie były poruszane. O tym, czym jest atmosfera, można było dowiedzieć się w szkole podstawowej, jednak z czasem nawet tak podstawowa wiedza może ulecieć. Pojęcie to jest często używane do określenia tego, czego gołym okiem nie widać. Chodzi tu oczywiście o przylegającą do Ziemi grubą powłokę, która składa się z mieszaniny gazów, czyli z powietrza. Jest to głównie azot w 78,084%, tlen 20,946%, argon 0,934%, dwutlenek węgla 0,0411%, neon 0,00181%, hel 0,00052%, metan 0,00017%, krypton 0,00011%, wodór 0,00005% oraz ksenon 0,000008%. Wraz z ilością zanieczyszczeń zmienia się poziom dwutlenku węgla w atmosferze. Oprócz wymienionych składników w powietrzu znajduje się także para wodna, której zawartość zmienia się w zależności od wysokości nad powierzchnią Ziemi, poziomu nasłonecznienia, temperatury oraz innych czynników.
Innym czynnikiem wpływającym na zmianę ilości poszczególnych składników jest także położenie geograficzne, zjawiska takie jak erupcja wulkanu oraz stopień rozwoju przemysłu. Zmianie ulegają np. dwutlenek siarki, ozon oraz tlenek diazotu. W powietrzu znajdują się także zawiesiny takie jak składniki mineralne w postaci sadzy i pyłu oraz organiczne, czyli zarodniki roślin i drobnoustroje. Dzięki atmosferze możliwe jest życie na planecie oraz oddychanie zawartym w powietrzu tlenem. Oprócz tego atmosfera przyczynia się do utrzymania odpowiedniej temperatury oraz ochrony organizmów żywych przed promieniowaniem elektromagnetycznym, oraz niewielkimi cząstkami pochodzącymi z promieniowania kosmicznego.
Jak wygląda pionowy podział atmosfery ziemskiej?
Podział atmosfery ziemskiej na poszczególne strefy jest bardzo cienki, a zmiany temperatury, składu chemicznego oraz stopnia jonizacji cząsteczek są widoczne jedynie w przekroju pionowym.
Według podziału wyróżniono strefy:
• Przestrzeń kosmiczna
• jonosfera (85 – 2000 km):
◊ egzosfera (500 – 2000 km)
◊ termosfera (85 – 500 km)
• mezosfera (50 – 85 km)
• stratosfera (12 – 50 km)
• troposfera (do 12 km)
Na wysokości 100 km n.p.m. znajduje się umowna granica kosmosu, którą wyznaczono na podstawie przebiegającej linii Karmana. Znajduje się ona między termosferą a mezosferą.
Co to jest ciśnienie atmosferyczne?
Ciśnienie atmosferyczne to wartość, z jaką powietrze mające masę naciska na wszystko, co znajduje się pod nim, a także w nim. Ciepłe powietrze jest lżejsze od otoczenia, dlatego mówi się, że ciepło ucieka zawsze do góry. Zjawisko to powoduje zmniejszenie ciśnienia na tym obszarze, dlatego też parametr ten będzie zawsze niższy w porównaniu z terenami znajdującymi się na wysokości poziomu morza. Oznacza to, że idąc pod górę, ciśnienie będzie się stopniowo zmniejszać i będzie inne niż na dole.
W jakich jednostkach mierzy się ciśnienie atmosferyczne?
Ciśnienie mierzone w paskalach osiąga duże wartości, dlatego też zazwyczaj podaje się wartość w hektopaskalach (100 Pa jest równe 1 hPa). Bieżących pomiarów dokonuje się specjalnym przyrządem zwanym barometrem składającym się z elementów takich jak: Puszka próżniowa, wrzeciono wskazówki, dźwignia, wskazówka pomiarowa oraz kontrolna.
Wpływ pogody na ciśnienie
Wzór na ciśnienie atmosferyczne pozwolił określić, jaka jest średnia wielkość cisnienia na poziomie morza. Według obliczeń wynosi 1013,25 hPa, może jednak ulegać zmianie, na co bezpośredni wpływ mają zjawiska pogodowe. Najwyższe ciśnienie atmosferyczne w Polsce zanotowano w Suwałkach 16 grudnia 1997 roku. Na świecie rekord padł 19 grudnia 2001 roku w Mongolii w miejscowości Tosontsengel. Wówczas wartość wynosiła 1086 hPa. Niskie ciśnienie atmosferyczne zanotowano 26 lutego 1989 roku w Łodzi oraz w Szczecinie i wynosiło wówczas 965,5 hPa. Rekordowo niskie zanotowano po przejściu tajfunu Tip na Północnym Pacyfiku dnia 12 października 1979 roku. Wówczas odnotowano wartość wynoszącą 870 hPa.
Wpływ wysokości na zmianę ciśnienia
Wiadome jest to, że ciśnienie zmienia się wraz ze wzrostem wysokości. Zależność między tymi dwoma parametrami jest wykładniczo malejąca i określa się ją w przybliżeniu jako wzór barometryczny. Na wysokości do 1000 metrów n.p.m. ciśnienie spada liniowo i wynosi 11,3 Pa/100 metrów. Z tego względu im człowiek wyżej się znajduje, tym otacza go niższe ciśnienie.
Jakie jest prawidłowe ciśnienie atmosferyczne?
Wiedząc już nieco więcej, można przejść do kolejnego zagadnienia, jakim jest dobre ciśnienie atmosferyczne. Aby organizm człowieka nie reagował negatywnie, powinno ono wynosić 1013,25 hPa. Każdy człowiek na pewno nie raz doświadczył nagłej zmiany nastroju, senności, braku koncentracji oraz innych objawów świadczących o tym, że coś się dzieje z organizmem. Niskie lub wysokie ciśnienie atmosferyczne, i samopoczucie człowieka są bezpośrednio połączone. Doskonale o tym wiedzą meteopaci, którzy bardzo często doświadczają przykrych zmian w organizmie świadczących właśnie o tym, że dochodzi do zmiany. Niektóre osoby reagują na wysokie ciśnienie atmosferyczne i muszą zmierzyć się z przykrymi dolegliwościami bólowymi. Najczęściej są to bóle głowy oraz stawów, jednak mogą wystąpić także uporczywe zawroty. Dyskomfort odczują również osoby, które na co dzień borykają się z problemami związanymi z pracą serca i układem krążenia.
Problemy są najbardziej odczuwalne w momencie, gdy następuje nagła zmiana pogody ze słonecznej i bezwietrznej na deszczową i wiatrową. Ciśnienie atmosferyczne i pogoda mają bezpośredni wpływ na człowieka, co można zauważyć w momencie, gdy w górach zaczyna wiać halny. Niektórzy ludzie zaczynają zachowywać się agresywnie, są drażliwi i pobudzeni. Czasami dochodzi do zwiększenia podatności na zachorowanie na depresję, która jest bardzo niebezpieczną i zdradliwą chorobą. Niewłaściwe ciśnienie atmosferyczne a w następstwie ciśnienie krwi, które nagle się zmienia, może doprowadzić do poważnych konsekwencji. Wahania spowodowane zmianami w pogodzie często prowadzą do przyspieszonego bicia serca, co może przyczynić się do udaru mózgu lub zawału serca.
Jak sobie radzić z dolegliwościami związanymi ze zmianą ciśnienia atmosferycznego?
Optymalne ciśnienie atmosferyczne zdarza się rzadko, dlatego też osoby cierpiące z powodu zmian w pogodzie muszą znaleźć skuteczne rozwiązanie, które pomoże zadbać o organizm. Osobom, które są pobudzone i niespokojne zaleca się stosowanie naparu z melisy o właściwościach uspokajających. Herbata z dodatkiem żeń-szenia sprawi, że człowiek poczuje zastrzyk dobrej energii, będzie o wiele mniej zmęczony, a co najważniejsze wzrośnie poziom koncentracji i sprawności umysłowej. W czasie wahań ciśnienia warto zadbać o zdrowy sen, czyli pilnować regularnej pory kładzenia się do łóżka i wstawania. Dla dorosłego człowieka optymalna ilość snu wynosi od 6 do 8 godzin, o czym należy pamiętać. Równie ważne co sen jest odpowiednie nawodnienie organizmu. Czysta woda niegazowana jest paliwem dla wszystkich procesów zachodzących w ciele człowieka, dlatego też nie wolno o niej zapominać. Warto także zwrócić uwagę na dietę, w której może brakować wartościowych składników odżywczych. Dla wspomagania pracy mózgu należy wybrać preparaty z odpowiednią ilością magnezu oraz witaminy B6, które dobrze łagodzą objawy zmęczenia i znużenia, a co najważniejsze regulują pracą układu nerwowego. Magnez ma dobry wpływ na serce i działa uspokajająco. Dla prawidłowego funkcjonowania całego ciała zaleca się także stosowanie preparatów z potasem lub wprowadzenie do diety produktów takich jak pomidory, banany, buraki, szpinak oraz słodkie ziemniaki zwane batatami. Oprócz tego dobrym rozwiązaniem będzie zakup specjalnego urządzenia wpływającego na stan powietrza w otoczeniu. Ozonator ma dobre opinie wśród osób, które często doświadczają zmian związanych ze złym samopoczuciem. Regularne jego stosowanie w domu pomaga w pozbyciu się drobnoustrojów znajdujących się w pomieszczeniu, a także zapobieganiu rozwojowi mikroorganizmów. Co więcej, powietrze po zastosowaniu urządzenia jest czyste i zupełnie inaczej pachnie, co odczują zarówno domownicy, jak i osoby przychodzące z zewnątrz.
Dodaj komentarz
0 KOMENTARZ