Ranking 7 najlepszych klimatyzatorów przenośnych w 2021

Ostatnio aktualizowane: 10.05.21

 

Klimatyzator przenośny – Poradnik zakupowy, ranking i test

 

Model Dimplex PC 35AMB  to idealny wybór do mieszkania i biura, gdyż może służyć nam cały rok. Nie tylko chłodzi, ale też grzeje, wentyluje i osusza wilgotne pomieszczenia. Urządzenie jest niewielkie i ze względu na wbudowane kółka jest uznawane za bardzo mobilne Sprzęt łatwo się obsługuje. Jednocześnie jest on atrakcyjny, więc nie szpeci pomieszczenia, w którym jest ustawiony. Kolejnym, godnym uwagi sprzętem jest klimatyzator przenośny Remko Palma RKL 491 S-Line o sporej mocy. Wyróżnia go efektywność działania. Urządzenie daje możliwość szerokiej regulacji temperatury pracy i tym samym dostosowania do różnych warunków pogodowych. Model jest sprzedawany w zestawie z pilotem zdalnego sterowania.

 

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

Najlepszy produkt

Zalety

Urządzenie jest bardzo praktyczne, bo ma nie tylko funkcję chłodzenia, ale także grzania, wentylacji i osuszania powietrza, więc może być używane cały rok w wielu sytuacjach. Ze względu na praktyczne kółka przenoszenie sprzętu jest wygodne. Model jest uznawany za wydajny.

Wady

Dla niektórych użytkowników działanie klimatyzatora jest zbyt głośne, zwłaszcza gdy pracuje na maksymalnej mocy.

Podsumowanie

Klimatyzator ma moc maksymalną 1480 W (1300 W gdy grzeje). Urządzenie generuje hałas od 48 dB do 54 dB, w zależności od trybu, a użytkownik ma możliwość ustawienia chłodzenia/grzania w zakresie od 17 st. C do 30 st. C. Wiele osób podkreśla, że sprzęt jest dość atrakcyjny.

Drugi wybór

Zalety

Remko Palma RKL 491 DC S-Line to duży i wydajny sprzęt o mocy maksymalnej 4600 W, dlatego będzie odpowiedni do pomieszczeń o powierzchni 130 m3. Klimatyzator ma szeroki zakres regulacji temperatur,a jednocześnie jest niewielki i lekki.

Wady

Jest to wydajny sprzęt o sporej mocy, w efekcie czego koszty jego eksploatacji są dosyć wysokie, ale wiele zależy od metrażu mieszkania czy tego jak często używamy klimatyzatora.

Podsumowanie

Jednostka wewnętrzna ma wymiary 69,5 cm x 47 cm x 33,5 cm, a zewnętrzna 49 cm x 51 cm x 23 cm. Do zestawu dołączono pilot zdalnego sterowania, co w połączeniu z 24h programatorem ułatwia obsługę sprzętu.

Rozważ też

Zalety

Klimatyzator przenośny jest dostosowany do używania filtra HEPA, który pochłania nieprzyjemne zapachy. Urządzenie nie pobiera dużo prądu, o czym zapewnia producent. Użytkownik ma dostęp do specjalnego trybu nocnego. Sprzęt ma sporą moc gwarantującą efektywną pracę.

Wady

W niektórych opiniach można przeczytać, że urządzenie działa głośno, co może być uciążliwe dla osób szczególnie ceniących spokój.

Podsumowanie

Użytkownicy doceniają ten sprzęt przede wszystkim za wydajność i łatwy system obsługi. Klimatyzator waży 34 kg, jego szerokość wynosi 44,8 cm, a wysokość to 74,4 cm. Wydajność chłodzenia jest równa 9000 BTU. Sprzęt poza funkcją chłodzenia ma też opcję osuszania.

 

 

7 najlepszych klimatyzatorów przenośnych. Opinie w 2021 roku

 

Jeżeli masz wątpliwości, które urządzenie spełni Twoje oczekiwania, koniecznie sprawdź ranking klimatyzatorów przenośnych. Do zestawienia wytypowaliśmy sprzęty cieszące się bardzo dużą popularnością nie tylko wśród osób mieszkających w blokach, ale i domach jednorodzinnych. Z pewnością znajdziesz model odpowiedni dla siebie.

 

Klimatyzator przenośny bez rury

 

1. Klimatyzator przenośny Dimplex PC 35AMB

 

Osobom, których celem poszukiwań jest niewielki i efektywnie działający klimatyzator przenośny, nasz ranking na pewno pomoże w zakupie właściwego urządzenia. Model Dimplex PC 35AMB został wyposażony nie tylko w funkcję chłodzenia, ale i grzania, wentylacji oraz osuszania powietrza. To praktyczny sprzęt, który może być używany przez cały rok. Ponieważ ma on w podstawie kółka, możemy go swobodnie przesuwać po podłodze.

Prezentowany klimatyzator przenośny bez rury ma wymiary: wysokość – 77,8 cm, szerokość – 30 cm i głębokość – 50,5 cm. Waży on 29,5 kg. Moc grzewcza modelu wynosi 1300 W, a chłodnicza 1480 W. Urządzenie można ustawić z dala od gniazda, do którego jest podłączone, pozwala na to kabel zasilający o długości 1,82 m. Poziom hałasu generowanego przez sprzęt obejmuje zakres od 48 dB do 54 dB, w zależności od ustawionego programu i prędkości pracy. W trybie chłodzenia możemy swobodnie regulować temperaturę w przedziale od 17 st. C do 30 st. C.

Znaleźliśmy wiele pochlebnych komentarzy na temat urządzenia marki Dimplex. Ich autorzy chwalą klimatyzator za kompaktowe wymiary, skuteczne chłodzenie pomieszczenia, a także wodoodporną obudowę. Sprzęt ma stosunkowo prosty design, ale elegancko się prezentuje. W dodatku nie ogranicza znacząco wolnej przestrzeni w pomieszczeniu.

 

 

 

 

Klimatyzator przenośny split

 

2. Klimatyzator przenośny Remko Palma RKL 491 S-Line

 

Remko Palma RKL 491 DC S-Line to klimatyzator przenośny split, którego nie mogliśmy pominąć w zestawieniu. Urządzenie ma moc 4600 W (maksimum) i nadaje się do pomieszczeń, których powierzchnia użytkowa wynosi 130 m3. Sprzęt jest zbudowany z dwóch elementów. Jednym z nich jest jednostka wewnętrzna (umieszcza się ją wewnątrz budynku), w której znajduje się parownik, a drugim jednostka zewnętrzna z wbudowanym skraplaczem, którą należy wystawić na zewnątrz.

Jednostka wewnętrzna klimatyzatora ma kompaktowe wymiary (69,5 cm x 47 cm x 33,5 cm), więc nie zajmuje zbyt dużo miejsca w pomieszczeniu. Z kolei jednostka zewnętrzna jest przystosowana do zawieszenia na ścianie (jej wymiary to: 49 cm x 51 cm x 23 cm). Sprzęt daje możliwość regulacji temperatury w zakresie od 16 st. C do 30 st. C. Jego obsługa nie jest kłopotliwa, ustawienia możemy zmieniać przy pomocy pilota zdalnego sterowania.

Konsumenci uważają, że to dobry klimatyzator przenośny, który ma kilka istotnych atutów. Do nich należy zaliczyć: 24-godzinny programator czasowy, dodatkową funkcję osuszania i wentylacji, a także 3 prędkości pracy wentylatora. Urządzenie ładnie się prezentuje, gdyż ma srebrną, delikatnie połyskującą obudowę. Posiadaczom sprzętu podoba się też to, że nie trzeba myć filtra powietrza, wystarczy regularnie go wymieniać.

 

 

 

 

Cichy klimatyzator przenośny

 

3. Klimatyzator przenośny Whirlpool PACW29COL

 

Dobrymi opiniami cieszy się klimatyzator przenośny Whirlpool PACW29COL o wymiarach: wysokość – 74,4 cm i szerokość 44,8 cm. Urządzenie waży 34 kg, ale dzięki umieszczonym u podstawy kółkom jego przenoszenie jest wygodne. W sprzęcie wykorzystano gaz R290, który pozwolił zminimalizować emisję CO2. Korzystanie z klimatyzatora jest więc bezpieczne dla zdrowia i środowiska.

Model ma funkcję Around U, jest wyposażony w czujnik temperatury znajdujący się na pilocie. Odznacza się on dokładnością działania, więc w pomieszczeniu zawsze utrzymana jest odpowiednia temperatura. Użytkownik może wybrać cichy tryb działania, ma też dostęp do trybu nocnego. Wydajność chłodnicza wentylatora wynosi 9000 BTU i jest on polecany do pomieszczeń o powierzchni do 30 m2. 

Klimatyzator przenośny Whirlpool PACW29COL to jeden z najczęstszych wyborów konsumentów. Sprzęt jest łatwy w obsłudze i efektywnie działa. Urządzenie jest dostępne w zestawie z pilotem zdalnego sterowania gwarantującym komfort obsługi.

 

 

 

 

Klimatyzator przenośny z plecakiem 

 

4. Klimatyzator przenośny Trotec PAC 4600

 

Klimatyzator przenośny Trotec PAC 4600 ma wymiary: szerokość – 33,5 cm, głębokość – 47 cm i wysokość – 69,5 cm. Jego waga wynosi 49 kg. Moc chłodnicza to 4300 W. Urządzenie ma nie tylko funkcję chłodzenia, ale też osuszania powietrza. To model typu split, w którym jednostka wewnętrzna jest połączona z zewnętrzną poprzez szybkozłącza. 

Klimatyzator ma wbudowany termostat gwarantujący dobre efekty pracy. Pilot zdalnego sterowania pozwala na szybkie wybranie interesujących nas ustawień. Moc wentylatora można ustawić na jeden z trzech stopni, dodatkowo do wyboru jest tryb automatyczny. 24-godzinny timer pozwala na zaprogramowanie czasu pracy urządzenia.

Mimo że sprzęt nie należy do najtańszych, cieszy się popularnością wśród konsumentów. Osoby korzystające z niego potwierdzają wydajną pracę i wysoką jakość wykonania. U podstawy sprzętu znajdują się kółka, więc jego przenoszenie jest łatwiejsze.

 

 

 

 

Mały klimatyzator przenośny

 

5. Wentylator Rowenta VU6210F0

 

Osoby, które chcą kupić dobry i tani klimatyzator przenośny, powinny zainteresować się modelem Rowenta VU6210 Eole o mocy 30 W. Wyróżnia się on oryginalnym designem. Jego kolumnowa obudowa ma biało-czarno-niebieski kolor i nowocześnie się prezentuje. Sprzęt generuje hałas na poziomie 60 dB. Obsługuje się go przy pomocy dotykowego panelu sterowania z niewielkim wyświetlaczem LED.

Klimatyzator nie zajmuje dużo miejsca w pomieszczeniu. Jest on na tyle niewielki, że można go ustawić na biurku przy komputerze lub stoliku przy kanapie. Co ciekawe, urządzenie jest na tyle atrakcyjne, że można potraktować je jako dodatkową dekorację wnętrza. Ponieważ to model z 3-stopniową regulacją prędkości pracy, na pewno uda nam się go ustawić tak, aby zapomnieć o upale. Ten mały klimatyzator przenośny waży 1,9 kg. Wymiary urządzenia to: wysokość – 40 cm, szerokość – 15 cm oraz głębokość – 15 cm.

Sprzęt zyskał uznanie kupujących nie tylko ze względu na kompaktowe wymiary i ciekawy design, ale też z uwagi na bardzo łatwą obsługę. To dobry model do biura bez klimatyzacji, gdyż działa efektywnie, nawet kiedy temperatura na zewnątrz przekracza 30 st. C. Klimatyzator wyposażono w timer, co pozwala na samodzielne ustawienie godziny, o której ma się wyłączyć.

 

 

 

 

Klimatyzator przenośny Blaupunkt

 

6. Klimatyzator przenośny Blaupunkt Moby Blue S 1111E

 

Prezentujemy przenośny klimatyzator Blaupunkt Moby Blue S 1111E przeznaczony do pomieszczeń o maksymalnej powierzchni do 30 m2. Regulacja temperatury chłodzenia odbywa się w zakresie od 18 do 32 st. C. Urządzenie ma wymiary: 43,5 cm x 72 cm x 36 cm, a jego waga wynosi 31 kg. Moc chłodnicza to 3,2 kW, a grzewcza 2,9 kW.

Sprzęt ma nie tylko funkcję chłodzenia, ale też grzania, osuszania i wentylacji. W urządzeniu wykorzystano ekologiczny czynnik chłodniczy R290, który nie jest szkodliwy ani dla zdrowia, ani dla środowiska. Tryb nocny pozwala na zoptymalizowanie ustawień podczas snu. Klimatyzator można zaprogramować na 24 h do przodu.

Czytając opinie dotyczące modelu Blaupunkt Moby Blue S 1111E, można dojść do wniosku, że jest on solidnie wykonany i efektywnie działa. To dwie najważniejsze zalety urządzenia. Ponadto jest on estetycznie zrobiony, biała obudowa dobrze się prezentuje w każdym wnętrzu.

 

 

 

 

Klimatyzator przenośny z funkcją grzania

 

7. Klimatyzator Rotenso Zico Z35W 3,4kW

 

Wytypowany przez nas klimatyzator przenośny z funkcją grzania to Rotenso Zico Z35W. Sprzęt jest przystosowany do używania w pomieszczeniach o powierzchni od 20 m2 do 38 m2. Moc urządzenia w trybie chłodzenia wynosi 3400 W, a w trybie grzania 2931 W. Przedstawiony model ma dodatkowo funkcję wentylowania oraz osuszania powietrza, dlatego możemy go wykorzystywać na kilka różnych sposobów.

Wymiary urządzenia to: wysokość – 76,5 cm, szerokość – 46,7 cm oraz głębokość – 39,7 cm. To klimatyzator o prostym designie, który można łatwo dopasować do wnętrza, bez względu na wystrój. Sprzęt znajduje zastosowanie w domach jednorodzinnych, mieszkaniach w blokach, a także biurach, gdzie nie ma możliwości montażu klimatyzacji ściennej. Kółka w podstawie pozwalają na wygodne przesuwanie urządzenia, bez konieczności dźwigania. Maksymalny poziom hałasu wytwarzanego przez model to 53 dB. Działający przez kilka godzin klimatyzator nie powinien przeszkadzać podczas pracy czy relaksu.

Po tym, jak przeanalizowaliśmy opinie o klimatyzatorach przenośnych Rotenso, możemy stwierdzić, że sprzęty oferowane przez wspomnianą markę cieszą się dużą popularnością. Model Zico Z35W jest godny uwagi, gdyż z jego obsługą poradzi sobie każdy z nas. To efektywnie działający klimatyzator, który przydaje się nie tylko latem, ale i jesienią czy zimą.

 

 

 

 

Przewodnik zakupowy – Jaki klimatyzator przenośny kupić?

 

Nie masz możliwości zamontowania w swoim domu czy mieszkaniu stacjonarnego klimatyzatora? Nie oznacza to, że nie możesz czuć przyjemnego chłodu w letnie, upalne dni. Odpowiednim dla Ciebie sprzętem jest klimatyzator przenośny, który nie wymaga instalacji w jednym, wybranym miejscu. Jak znaleźć urządzenie spełniające wszystkie oczekiwania? Poniżej umieściliśmy kilka porad na ten temat.

 

 

Jaki klimatyzator przenośny wybrać?

Są dwa podstawowe rodzaje klimatyzatorów przenośnych: monoblokowe i split. Różnią się one między sobą budową i ceną, a według specjalistów także efektywnością działania. Sprzęty monoblokowe są zbudowane z jednej części, nazywanej jednostką roboczą, którą ustawia się w pomieszczeniu. Jest do niej przymocowana rura, którą trzeba wyprowadzić na zewnątrz. Najczęściej wystawia się ją przez otwarte lub uchylone okno, ale wtedy skuteczność chłodzenia pokoju jest nieco mniejsza, gdyż do wnętrza przedostaje się znaczna ilość gorącego powietrza. W razie konieczności można też wykonać w ścianie wypust, przez który wyprowadzimy rurę na zewnątrz, ale nie jest to zbyt tanie rozwiązanie i o pomoc trzeba poprosić fachowca.

Niemniej jednak klimatyzatory monoblokowe dobrze sprawdzają się w pomieszczeniach o mniejszym metrażu. Urządzenia typu split są zbudowane nie z jednej, ale dwóch jednostek. Jedną z nich, wyposażoną w parownik, ustawia się w domu, a drugą, ze sprężarką i skraplaczem, na zewnątrz. Dzięki temu hałas generowany przez sprzęt nie przeszkadza w tak dużym stopniu. Jednostki są ze sobą połączone cienkimi rurami freonowymi, a ponieważ są one niewielkie, nie musimy otwierać okna na oścież. To ogranicza ilość gorącego powietrza z zewnątrz przedostającego się do domu. Modele split nadają się do użytku w pomieszczeniach o większej powierzchni.

Należy wspomnieć także o tzw. klimatyzatorach ewaporacyjnych, czyli klimatorach. To urządzenia należące do innej grupy, ich działanie nie polega na schładzaniu powietrza, tylko generowaniu chłodnej bryzy zapewniającej uczucie orzeźwienia. Sprzęty te nie wymagają wyprowadzania rury na zewnątrz i mogą być używane w zamkniętych pomieszczeniach, ale ich skuteczność nie jest tak wysoka, jak klimatyzatorów monoblokowych i split.

 

Waga i wymiary

Jak sama nazwa wskazuje, klimatyzator przenośny możemy umieszczać w różnych pomieszczeniach w domu, zależnie od potrzeb. Aby nie wymagało to użycia dużej siły, warto sprawdzić, ile waży urządzenie. Zwykle jest to nie więcej niż 15 kg, choć są także modele, których waga wynosi ponad 30 kg. Na szczęście nawet cięższy klimatyzator nie powinien być trudny w przenoszeniu, jeśli w jego podstawie znajdą się kółka.

Wówczas wystarczy przesunąć go po podłodze, aby znalazł się w innym pokoju. Istotną rolę odgrywają też całkowite wymiary urządzenia. Najlepszy klimatyzator przenośny nie ogranicza znacząco wolnej przestrzeni w pomieszczeniu i nie przeszkadza żadnemu z domowników.

 

 

Moc

Moc to parametr, który znacząco wpływa na efektywność działania sprzętu. Przyjmuje się, że na 1 m2 powierzchni potrzeba 100 W mocy, co oznacza, że do pokoju o metrażu równym 25 m2 należy poszukać 2500 W urządzenia. Im większe jest pomieszczenie, tym mocniejszy powinien być klimatyzator. Jednak pamiętajmy przy tym, że moc to nie jedyny parametr, na który trzeba zwrócić uwagę, robiąc zakupy.

 

Wydajność

Wydajność to inaczej przepływ powietrza, jej wartość jest wyrażana w m3/h. Standardowo wynosi ona minimalnie 200 m3/h, maksymalnie ok. 400 m3/h. Jeśli nie chcemy narzekać na zbyt słabe chłodzenie, powinniśmy znaleźć sprzęt o jak największej wydajności.

 

Poziom generowanego hałasu

Przenośne klimatyzatory są uznawane za stosunkowo hałaśliwe sprzęty. Jednak coraz częściej na rynku pojawiają się modele, których głośność pracy jest mniejsza niż 50 dB, w efekcie czego możemy bez przeszkód oglądać telewizję (bez potrzeby zwiększania poziomu głośności dźwięków), rozmawiać z bliskimi czy relaksować się po ciężkim dniu.

Co więcej, większość urządzeń ma specjalny tryb nocny. Po uruchomieniu go poziom generowanego hałasu zmniejsza się do 30, czasami nawet 20 dB, więc możemy także spać przy pracującym klimatyzatorze.

 

Wygoda użytkowania

Na komfort użytkowania urządzenia wpływa m.in. łatwość zmiany ustawień. Dużym udogodnieniem jest wyświetlacz, na którym pokazywane są najważniejsze parametry pracy klimatyzatora. Nierzadko możemy je zmieniać nie tylko ręcznie, ale i przy pomocy pilota zdalnego sterowania lub swojego smartfona, po zainstalowaniu odpowiedniej aplikacji. Sprzęt powinien mieć kilkustopniową regulację prędkości nawiewu, aby w razie potrzeby móc zwiększyć lub nieco zmniejszyć efektywność chłodzenia i zapewnić sobie komfort przebywania w pomieszczeniu.

Warto też przyjrzeć się samemu zakresowi regulacji temperatury, żeby nie okazało się, że minimalna lub maksymalna wartość jest za niska, ewentualnie zbyt wysoka. Standardowo jest to przedział od 16 st. C do 30 st. C.

 

 

Dodatkowe funkcje

Klimatyzator przenośny coraz częściej służy nie tylko do chłodzenia, ale i ogrzewania powietrza w pomieszczeniu. Z tego względu możemy go używać przez cały rok, także w trakcie sezonu grzewczego. Bardziej funkcjonalne modele mogą również wentylować, oczyszczać i osuszać powietrze.

Wiele osób podejmuje decyzję o tym, jaki jest najlepszy klimatyzator przenośny, dopiero po sprawdzeniu liczby dodatkowych opcji, a nie tylko mocy i wydajności. Wśród przydatnych funkcji należy też wymienić termostat pozwalający na utrzymanie stałej temperatury czy timer, dający możliwość ustawienia czasu włączenia i wyłączenia urządzenia.

 

Wygląd

Co prawda wygląd nie ma wpływu na skuteczność chłodzenia, ale ładnie prezentujący się klimatyzator może być dodatkową ozdobą wnętrza. Ponadto tego typu urządzenia zwykle ustawia się w dobrze widocznych miejscach, dlatego nie powinny negatywnie wpływać na wystrój. Przeważnie obudowa klimatyzatorów jest biała, czarna lub srebrna i nie ma na niej zdobień. Mimo to większość sprzętów wygląda elegancko.

 

Klimatyzatory przenośne w dobrych cenach

Najtańsze urządzenia, przeznaczone do chłodzenia niewielkich pomieszczeń (zwykle do ok. 10 m2), kosztują mniej niż 1000 zł. Za bardziej wydajny i mocniejszy sprzęt zapłacimy od 2000 zł do 7000 zł, w zależności od marki, liczby dodatkowych opcji i budowy. Klimatyzator, który działa niezawodnie nawet w najbardziej upalne dni, nie jest tani. Jednak czasami jego zakup okazuje się konieczny, aby czuć się w domu w pełni komfortowo, niezależnie od pogody.

 

 

FAQ

 

P1: Jak działa klimatyzator przenośny?

Klimatyzator przenośny działa w podobny sposób, co lodówka. Aby zapewniać przyjemny chłód, pobiera on gorące powietrze z otoczenia i przekazuje na zewnątrz. Dwie najważniejsze części budowy urządzenia to parownik oraz skraplacz. Do tego dochodzi sprężarka, zawór rozprężny i dwa wentylatory wymuszające przepływ powietrza. Czynnikiem roboczym najczęściej jest mieszanka gazowa. W czasie krążenia między parownikiem a skraplaczem najpierw odbiera ciepło z pomieszczenia, a później je oddaje poza nim. Za sprawą sprężarki i zaworu rozprężnego czynnik roboczy przechodzi w fazę ciekłą lub gazową.

Aby przenośny klimatyzator prawidłowo działał, potrzebuje dodatkowej części, odpowiadającej za odprowadzanie ciepła na zewnątrz. Jest to najczęściej wystawiana za okno rura, ewentualnie agregat.

 

 

P2: Jak zamontować klimatyzator przenośny w bloku?

Montaż klimatyzatora przenośnego w bloku czy domu jednorodzinnym nie jest trudny. Pierwszym krokiem jest wybór odpowiedniego miejsca dla urządzenia. Sprzęt trzeba ustawić tak, aby nie przeszkadzał żadnemu z domowników i nie był zasłonięty meblami, kwiatami doniczkowymi, firanką czy innymi elementami wyposażenia wnętrza. Gdy klimatyzator stoi we właściwym miejscu, możemy przejść do założenia rury wylotowej odprowadzającej ciepło na zewnątrz.

Trzeba ją wkręcić w otwór znajdujący się na obudowie sprzętu, a drugi koniec wyprowadzić na zewnątrz przez okno. Czynność ta jest nieunikniona także w przypadku urządzeń z dodatkową jednostką, którą można wystawić na balkonie lub przymocować do ściany budynku.  

 

P3: Jak napełnić klimatyzator przenośny?

Jeżeli kupimy klimatyzator przenośny oferowany przez renomowaną markę, nie musimy go samodzielnie napełniać przed pierwszym uruchomieniem ani po dłuższym czasie używania. Wszystko ze względu na to, że klimatyzatory przenośne mają hermetyczny układ, który jest napełniany czynnikiem roboczym już na etapie produkcji. Może się jednak zdarzyć, że mieszanka krążąca pomiędzy parownikiem i skraplaczem ulotni się z układu na skutek jego uszkodzenia. Wówczas sprzęt nie może prawidłowo działać i konieczne jest naprawienie usterki.

Aby ponownie napełnić klimatyzator określonym czynnikiem roboczym, najlepiej poprosić o pomoc fachowców. To da nam pewność, że urządzenie zostało naprawione i do układu wprowadzono odpowiedni czynnik roboczy.

 

P4: Klimatyzator przenośny – jak wyprowadzić rurę?

Choć klimatyzatory przenośne to praktyczne sprzęty, pozwalające na przetrwanie letnich upałów, wiele osób ma problem z wyprowadzeniem rury odprowadzającej ciepłe powietrze na zewnątrz. Są na to dwa sposoby. Pierwszy z nich, nieco mniej kłopotliwy, polega na całkowitym otworzeniu lub uchyleniu okna. Przez powstałą szczelinę na pewno uda nam się wyprowadzić rurę poza budynek. Jednak nie zawsze jest to w pełni komfortowe rozwiązanie, gdyż do środka będzie przedostawać się gorące powietrze, co zmniejsza efektywność działania klimatyzatora.

Możemy też zdecydować się na zamontowanie w ścianie specjalnego przepustu, przez który przełożymy rurę. To stosunkowo duży wydatek, poza tym nie jest to dobra opcja dla osób mieszkających np. w wynajmowanym mieszkaniu.

 

 

P5: Ile prądu zużywa klimatyzator przenośny?

Trudno jednoznacznie określić, jak dużo energii elektrycznej zużywa przenośny klimatyzator. Chcąc uniknąć zbyt dużych rachunków za prąd, należy poszukać modelu energooszczędnego. W razie wątpliwości możemy szybko obliczyć, ile energii elektrycznej przeciętnie pobiera wybrany sprzęt. Najpierw należy sprawdzić pobór mocy urządzenia i przeliczyć waty na kilowaty (podzielić wartość parametru przez 1000). Później musimy określić, ile godzin dziennie będzie działać klimatyzator.

Teraz możemy obliczyć, ile kilowatów w ciągu jednej doby zużyje urządzenie, mnożąc czas pracy przez pobór mocy. Jeśli uzyskany wynik pomnożymy przez koszt 1 kilowata, dowiemy się, ile będzie nas kosztował dzień użytkowania klimatyzatora. Jak sprawdzić, ile zapłacimy za miesiąc pracy sprzętu? W tym celu trzeba pomnożyć koszt pracy w ciągu jednego dnia przez 31 lub mniej, zależnie od tego, czy urządzenie planujemy włączać codziennie przez cały miesiąc, czy tylko w niektóre dni.

 

 

Jak wyczyścić klimatyzator przenośny?

 

Klimatyzator przenośny jest łatwy w obsłudze, ale niektórzy posiadacze tego typu sprzętów narzekają na kłopotliwe czyszczenie. Czynność ta nie musi być męcząca, jeśli będziemy ją regularnie wykonywać. Warto pamiętać, że utrzymanie klimatyzatora w czystości jest koniecznością, jeśli chcemy, aby przez cały czas pracował tak samo efektywnie.

 

 

Dlaczego musimy czyścić klimatyzator przenośny?

Klimatyzator przenośny, podobnie jak ten stacjonarny, wymaga systematycznego czyszczenia. Zanieczyszczony sprzęt nie będzie działał tak, jak powinien, gdyż zalegający w jego wnętrzu kurz zablokuje pracę poszczególnych części budowy. To przyczynia się do zmniejszenia efektywności chłodzenia, skraca też trwałość klimatyzatora. Zanieczyszczone urządzenie jest bardziej podatne na awarie, pobiera więcej energii elektrycznej, a do tego generuje większy hałas podczas pracy.

Trzeba również pamiętać, że nieczyszczony sprzęt zwiększa ilość alergenów krążących w powietrzu w domu, co z pewnością odczują alergicy, astmatycy i osoby wrażliwe. Nagromadzone w środku urządzenia zanieczyszczenia niekiedy są źródłem nieprzyjemnego zapachu, roznoszącego się po wszystkich pomieszczeniach.

 

Jak wyczyścić klimatyzator przenośny?

Czyszczenie klimatyzatora powinniśmy zacząć od obudowy. Musimy usunąć zalegający na niej kurz i pyłki, najbezpieczniej jest to zrobić przy pomocy miękkiej, lekko wilgotnej ściereczki. Aby nie narazić się przy tym na niebezpieczeństwo, należy wcześniej odłączyć urządzenie od prądu. Dzięki temu unikniemy porażenia prądem. Pamiętajmy, aby do czyszczenia obudowy i samej kratki klimatyzatora nie używać silnych środków chemicznych.

Możemy w ten sposób uszkodzić materiał wykonania obudowy (którym najczęściej jest tworzywo sztuczne), a także spowodować poważną awarię, jeśli detergent przedostanie się do wnętrza urządzenia.

 

Czyszczenie filtra powietrza

O ile czyszczenie obudowy klimatyzatora nie powinno sprawić nam problemu, tak pozbycie się zanieczyszczeń z filtra powietrza może być nieco trudniejsze. Jednak jest to czynność, którą trzeba powtarzać co dwa tygodnie (lub nieco rzadziej), ponieważ to na tym elemencie gromadzi się największa ilość kurzu. Aby zapewnić sobie łatwy dostęp do filtra, możemy zdemontować przedni panel klimatyzatora. Opis krok po kroku, jak to zrobić, na pewno znajdziemy w instrukcji obsługi.

Filtr czyści się na dwa sposoby – mocząc w ciepłej wodzie lub przy pomocy odkurzacza. Czasami zastosowanie pierwszej metody jest konieczne, zwłaszcza gdy nie możemy pozbyć się wszystkich zanieczyszczeń. Niektóre klimatyzatory przenośne nie wymagają mycia filtra, tylko systematycznej wymiany.

 

 

Jak odgrzybić klimatyzator przenośny?

Samo oczyszczanie klimatyzatora przenośnego z kurzu nie wystarcza. Aby móc stwierdzić, że właściwie dbamy o urządzenie, musimy też pamiętać o regularnym odgrzybianiu go. Gromadząca się wewnątrz sprzętu wilgoć tworzy idealne warunki do rozwoju bakterii i innych drobnoustrojów mogących mieć negatywny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie. Żeby pozbyć się wszystkich mikroorganizmów, konieczne jest zastosowanie specjalnych środków odkażających. Większość z nich nie ma w składzie silnych chemiczne substancji, które nie są przyjazne środowisku. Dobrze dobrany preparat na pewno nie przyczyni się do awarii klimatyzatora czy pojawienia się korozji.

Stosowanie środka odkażającego nie powinno być kłopotliwe, zwłaszcza jeśli wybierzemy taki w formie sprayu. Wystarczy spryskać nim parownik (znajdujący się z tyłu obudowy), odczekać 5 minut i powtórzyć czynność. Po upływie 20 minut należy włączyć funkcję osuszania i pozwolić urządzeniu pracować przez ok. 60 minut.

Nawet jeśli wiemy, jaki klimatyzator przenośny jest polecany przez ekspertów i znajdziemy wydajny sprzęt, nie oznacza to, że będzie on niezawodnie pracować przez długi czas. Utrzymanie urządzenia w czystości jest bardzo ważne, a za sprawą powyższych wskazówek czyszczenie bez wątpienia będzie łatwiejsze.

 

 

» Przejrzyj produkty z poprzednich lat

Produkty te nie sa juz dostepne

 

 

Klimator Ravanson KR-7010

 

Klimatyzator przenośny bez rury Ravanson KR-7010 ma kilka trybów pracy do wyboru: chłodzenie, nawilżanie powietrza, oczyszczanie i wentylacja. Sprzęt ułatwia przetrwanie letnich upałów, a dodatkowo neutralizuje zanieczyszczenia i reguluje poziom wilgotności powietrza. To przekłada się na większy komfort przebywania w pomieszczeniu, może też poprawiać nasze samopoczucie.

Urządzeniem można sterować na dwa sposoby, czyli poprzez umieszczony na obudowie panel lub przy użyciu dołączonego do zestawu, bezprzewodowego pilota. Moc klimatyzatora wynosi 60 W. Jego wymiary to: 74,5 cm x 33 cm x 38,5 cm. Przenoszenie sprzętu z miejsca na miejsce nie jest trudne, w jego podstawie są niewielkie kółka. Obudowa modelu jest czarno-biała, wykonano ją z solidnego tworzywa sztucznego. Urządzenie efektywnie działa w pomieszczeniu o powierzchni do 15 m2.

Wielu kupujących twierdzi, że klimatyzator jest łatwy w obsłudze, utrzymanie go w czystości również nie jest trudne. Nie jest to zbyt hałaśliwy sprzęt (poziom hałasu nie przekracza 35 dB), dlatego sprawdza się w domach zamieszkiwanych przez małe dzieci. Przydatną funkcją jest timer, pozwalający na zaprogramowanie urządzenia, żeby wyłączyło się o określonej godzinie. Nie powinniśmy narzekać, że klimatyzator nie jest skuteczny, gdyż możemy sami decydować o sposobie jego działania. Ma on 3-stopniową regulację prędkości pracy.

 

 

Klimatyzator przenośny Castorama

 

Klimatyzator Przenośny 5000 BTU

 

Do użytku w pomieszczeniu o małym metrażu, od 7 m2 do 12 m2, polecamy klimatyzator przenośny 5000 BTU. Jego moc wynosi 1400 W, a poziom generowanego hałasu w czasie pracy to maksymalnie 65 dB. Urządzenie zostało wyposażone w wyświetlacz LCD, który ułatwia jego obsługę. Co ważne, prezentowany model nie tylko chłodzi powietrze w pokoju, ale ma też funkcję suszenia i wentylacji.

Długość przewodu zasilającego wynosi 1,7 m, co oznacza, że pracujące urządzenie nie musi stać tuż przy gniazdku. Ten klimatyzator przenośny Castorama ma wbudowany timer, który pozwala na zaprogramowanie go. Biała obudowa wykonana z tworzywa sztucznego nie jest podatna na uszkodzenia mechaniczne, dlatego sprzęt dobrze się prezentuje nawet po kilku miesiącach używania. Urządzenie może pracować w nocy. Nie ma ryzyka, że zakłóci ono spokój śpiących domowników, gdyż ma specjalny tryb nocny. Model ma wymiary: wysokość – 61,5 cm, szerokość – 32,9 cm i głębokość – 31,8 cm.

Jakie są opinie o klimatyzatorach przenośnych Castorama? Sprawdziliśmy, co o opisywanym sprzęcie sądzą osoby, które zdecydowały się na jego zakup. Według wielu osób urządzenie skutecznie chłodzi nawet pomieszczenie o większym metrażu. Kupujący podkreślają, że klimatyzator nie jest zbyt duży, a jego obsługi można bardzo szybko się nauczyć.

 

Klimatyzatory przenośne Blaupunkt Moby Blue 1011E

 

Sprzęt Blaupunkt Moby Blue 1011E chłodzi, ogrzewa, osusza oraz wentyluje. Nadaje się on do użytku we wnętrzach, których metraż nie przekracza 40 m2. Urządzenie przydaje się latem i zimą. Jego moc grzewcza wynosi 2900 W, a moc chłodnicza 3200 W. To cichy klimatyzator przenośny. Nie powinien on zakłócać spokoju domowników ani przeszkadzać wrażliwym na hałas zwierzętom.

W trybie chłodzenia urządzenie umożliwia regulację temperatury w zakresie od 18 st. C do 32 st. C, dlatego na pewno uda nam się ustawić odpowiednie parametry, aby zwiększyć komfort przebywania w pomieszczeniu. Klimatyzator waży 31 kg. Jego całkowite wymiary to: wysokość – 71,5 cm, szerokość – 43,5 cm i głębokość – 35 cm. W jego podstawie są kółka, więc można go przesuwać. Sprzęt wyposażono w zmywalny filtr, który wystarczy regularnie myć.

Przeprowadzono test klimatyzatorów przenośnych, za sprawą którego okazało się, że model marki Blaupunkt jest bardzo łatwy w obsłudze. Jego posiadaczom spodobało się automatyczne wykrywanie błędów i ich wyświetlanie na ekranie. To ułatwia usunięcie ewentualnej usterki. Urządzenie ma wytrzymałą obudowę. W zestawie jest pilot pozwalający na zmianę ustawień pracy sprzętu bez potrzeby podchodzenia do niego.

 

 

Klimatyzator przenośny Sharp

 

Klimatyzator przenośny Sharp CV-P10PR 2,5kW

 

Nowoczesne urządzenie Sharp CV-P10PR zostało wyposażone w technologię Plasmacluster. Jest ono polecane do domów zamieszkiwanych przez astmatyków i alergików. Sprzęt generuje jony, które oczyszczają powietrze z pyłków, bakterii, roztoczy, wirusów i kurzu, a w dodatku zapewnia optymalny poziom wilgotności w pomieszczeniu. Prezentowany klimatyzator przenośny Sharp daje możliwość regulacji temperatury w zakresie od 18 st. C do 40 st. C. Wytwarzany przez niego hałas to maksymalnie 48 dB.

Przenoszenie urządzenia z miejsca na miejsce nie jest trudne, bo ma ono kółka w podstawie i wygodny uchwyt w górnej części obudowy. Sprzęt można obsługiwać przy pomocy pilota z wyświetlaczem LCD. To, co wyróżnia model, to solidna obudowa w kolorze inox. Nie jest ona podatna na zarysowania i pęknięcia. Klimatyzator ma 12-godzinny timer z możliwością programowania. Nadaje się on do używania w pomieszczeniach o powierzchni od 20 m2 do 25 m2.

Jak wynika z recenzji osób, które kupiły opisywany sprzęt, jest on mało hałaśliwy i szybko obniża temperaturę w pomieszczeniu. Klimatyzator nie jest zbyt duży (jego wymiary to: 83 cm x 50 cm x 45 cm) i nie trzeba się obawiać, że ograniczy wolną przestrzeń w pokoju. To model sprawdzający się w domu, jak i biurze. Ma on atest PZH, który potwierdza, że skutecznie neutralizuje alergeny.

 

Przenośny klimatyzator Blaupunkt Moby Blue 1012 Wt

 

 

Urządzenie Blaupunkt Moby Blue 1012 WT to propozycja dla osób szukających klimatyzatora wyposażonego w nowoczesne technologie. Model ten ma funkcję chłodzenia, ogrzewania, wentylacji i osuszania. Można nim sterować na kilka różnych sposobów: z pomocą panelu na obudowie, dołączonego pilota lub smartfona czy tabletu. Jest to możliwe, gdyż urządzenie ma wbudowany moduł Wi-Fi.

Moc chłodnicza sprzętu to 3500 W, a grzewcza – 2900 W. Prezentowany klimatyzator przenośny Blaupunkt jest polecany do wnętrz o powierzchni do 40 m2. Regulacja temperatury w trybie chłodzenia obejmuje zakres od 18 st. C do 35 st. C. Urządzenie waży ponad 30 kg, jednak możemy je z łatwością przenosić do innych pomieszczeń. Ułatwiają to małe kółka w dolnej części obudowy. Wymiary klimatyzatora to: wysokość – 71,5 cm, szerokość – 43,5 cm i głębokość – 33,5 cm.

Jak twierdzą kupujący, sprzęt nie jest zbyt hałaśliwy. Co ważne, może on być włączony przez całą dobę, nie powinien zakłócać spokoju domowników w czasie snu. Wszystko ze względu na tryb nocny, który obniża poziom generowanego hałasu. Dodatkowym atutem klimatyzatora jest nowoczesny wygląd. Na przednim panelu wyświetla się ustawiona temperatura, a także ikonka symbolizująca bezprzewodową łączność Wi-Fi.

 

 

» Przejrzyj produkty z poprzednich lat

Subskrybuj
Notify of
guest
0 KOMENTARZY
Inline Feedbacks
View all comments