Klimatyzator przenośny – Przewodnik zakupowy, ranking i test
Za jeden z najlepszych klimatyzatorów przenośnych uważa się Warmtec KP35W. Jest on często chwalony przez konsumentów głównie dlatego, że jest wielofunkcyjny. Z jego pomocą możesz ogrzać pomieszczenie, skutecznie je ochłodzić oraz osuszyć. Poza tym produkt prezentuje się nowocześnie i pasuje do nowoczesnych pomieszczeń. Użytkownicy często wspominają o łatwej kontroli ustawień i dobrze wykonanym pilocie. Poza tym sprzęt jest wyposażony w 3 filtry, które wyłapują kurz, pył, drobnoustroje i sierść. Zaletą jest to, że po zużyciu filtrów nie musisz ich wymieniać. Wystarczy, że je wyciągniesz i dokładnie wyczyścisz. Nie jest to produkt, którego szukasz? W takim razie koniecznie sprawdź model plasujący się na drugim miejscu. To Dimplex PC 35AMB – urządzenie z kółkami w podstawie, które można przesuwać po podłodze bez zbędnego wysiłku. Sprzęt ten także ma funkcję chłodzenia i ogrzewania. To, co wyróżnia model to oszczędność energii oraz duża wydajność pracy.
10 najlepszych klimatyzatorów przenośnych. Opinie w 2024 roku
Klimatyzator przenośny to urządzenie, które pomoże Ci znieść letnie upały. Dla niektórych jest to zbędny wydatek. Jednak taki sprzęt jest często jedynym rozwiązaniem umożliwiającym utrzymanie temperatury na odpowiednim poziomie. Poza tym tego typu urządzenia najczęściej nie tylko ochładzają powietrze, ale mogą je również filtrować i ogrzewać. Nasz ranking klimatyzatorów przenośnych ma na celu pokazanie Ci najciekawszych modeli na rynku.
Tabela porównawcza
Rozważ też
Kompaktowy klimatyzator został wyposażony w filtr HEPA, który pozwala usunąć do 99,9% cząstek pyłu znajdujących się w powietrzu. Gaz R290 emituje śladowe ilości CO2, co ma pozytywny wpływ na środowisko naturalne. W zestawie znajduje się pilot zdalnego sterowania.
Model przeznaczony jest wyłącznie do pracy w pomieszczeniu do 30 m2. W większym pokoju jego wydajność spada. W dużym pomieszczeniu konieczne jest zwiększenie mocy klimatyzatora.
Klimatyzator przenośny Whirlpool PACW29COL generuje dźwięk 64 dB., który nie przeszkadza w trakcie pracy. Urządzenie ma moc 2800 W oraz 3 tryby pracy. Klimatyzator ma praktyczny wyświetlacz LCD, na którym wyświetlane są wszystkie parametry.
- 1. Klimatyzator Przenośny Warmtec KP35W z Wi-Fi
- 2. Klimatyzator Przenośny Dimplex PC 35AMB
- 3. Klimatyzator Przenośny Whirlpool PACW29COL
- 4. Klimatyzator przenośny Remko Palma RKL 491 S-Line
- 5. Klimatyzator przenośny Trotec PAC 4600
- 6. Wentylator Rowenta VU6210F0
- 7. Klimatyzator przenośny Blaupunkt Moby Blue S 1111E
- 8. Klimatyzator Rotenso Zico Z35W 3,4kW
- 9. Klimatyzator Przenośny Torell Skyled 24
- 10. Klimatyzator Przenośny Descon 2,6kW DA-C2600
- Przewodnik zakupowy – Jaki klimatyzator przenośny kupić?
- Jak działa przenośny klimatyzator?
- FAQ
- Jak wyczyścić klimatyzator przenośny?
1. Klimatyzator Przenośny Warmtec KP35W z Wi-Fi
Warmtec KP35W to klimatyzator przenośny o wymiarach: 43,5 cm x 71,5 cm x 35 cm. Długość rury odprowadzającej wynosi 150 cm, a waga sprzętu to 34 kg. Klimatyzator dobrze pracuje na powierzchniach nie większych niż 40 m2.
Konsumenci najczęściej chwalą możliwość łatwego przenoszenia sprzętu. Jest on wyposażony w małe kółka oraz w uchwyty, więc możesz przenosić go z miejsca na miejsce. Użytkownikom podoba się również nowocześnie wyglądający panel sterujący, dzięki któremu można regulować ustawienia. Warto zaznaczyć, że ustawienia można zmieniać również z pomocą dołączonego do zestawu pilota.
Prezentowany model osusza powietrze, dzięki czemu nie rozwijają się w nim niebezpieczne bakterie. Z kolei dzięki funkcji cyrkulacji w całym pomieszczeniu będzie taka sama temperatura. Głównym trybem pracy jest chłodzenie. Urządzenie ma również funkcję ogrzewania, która sprawdza się w chłodniejsze dni. Sprzęt pozwala nam regulować prędkość wentylatora (w zakresie 1 z 3 stopni).
Warmtec KP35W ma wymiary: 43,5 cm x 71,5 cm x 35 cm, a jego waga wynosi 34 kg. Zalecany jest do używania na powierzchniach nie większych niż 40 m2.
Zalety
Łatwe przenoszenie: Sprzęt jest wyposażony w kółka, dzięki którym można go łatwo przenosić. Dodatkowo ma on również uchwyty, za które można złapać podczas przenoszenia.
Design: Klimatyzator wygląda nowocześnie i estetycznie. Oznacza to, że podczas pracy nie musisz go chować po kątach, lecz możesz umieścić w widocznym miejscu.
Sterowanie: Zmiana regulacji klimatyzatora jest łatwa, a służy do tego pilot, w którym każdy przycisk jest opisany. Poza tym na samym sprzęcie znajduje się panel regulacji ustawień.
Filtry powietrza: Dołączone filtry powietrza gromadzą pył, sierść i inne drobnoustroje, które nie powinny znaleźć się w powietrzu. Filtry są zmywalne.
Wielofunkcyjność: Produkt oprócz głównej funkcji chłodzenia również grzeje, wprawia powietrze w cyrkulację oraz je osusza.
Wady
Hałas: Prezentowany klimatyzator generuje dźwięki, które mogą przeszkadzać w codziennych czynnościach.
Klimatyzator przenośny bez rury
2. Klimatyzator Przenośny Dimplex PC 35AMB
Klimatyzator przenośny Dimplex PC 35AMB umożliwia schładzanie powietrza w pomieszczeniu, ogrzewanie oraz osuszanie. Urządzenie generuje hałas na poziomie 65 dB, a ponieważ ma funkcję Sleep z pewnością nie zakłóci naszego snu w nocy. Sprzęt waży niecałe 30 kg, a za sprawą kółek w podstawie uda nam się go z łatwością przenieść do innego pokoju.
Produkt ma wymiary: 30 cm x 77,8 cm x 55 cm. Klimatyzator doskonale sprawdza się w pomieszczeniu, którego metraż nie przekracza 40 m2. To dobry wybór do małego biura, sklepu oraz mieszkania. Sprzęt ma odporną na uszkodzenia obudowę w klasie wodoszczelności IPX4. Ponadto model wyposażono w wyświetlacz LCD.
Konsumenci przekonują, że klimatyzator pozwala na przetrwanie letnich upałów. Urządzenie przydaje się także zimą, gdy temperatura na zewnątrz spada poniżej 0 st. C. Z uwagi na to, że produkt osusza powietrze nie musimy się obawiać o rozwój pleśni i grzybów na ścianach. Urządzeniem można sterować przy pomocy dołączonego pilota.
Dimplex PC 35AMB to klimatyzator, którego moc znamionowa w trybie chłodzenia wynosi 1480 W, a w trybie ogrzewania – 1300 W. Wymiary produktu to: 30 cm x 77,8 cm x 55 cm. Model generuje hałas nieprzekraczający 65 dB.
Zalety
Kółka w podstawie: W podstawie urządzenia są niewielkie kółka, które znacząco ułatwiają przenoszenie sprzętu do innych pomieszczeń. To pozwala na uniknięcie problemów z kręgosłupem i nadwyrężonymi mięśniami.
Funkcja Sleep: Klimatyzator ma funkcję Sleep. Po jej włączeniu generowany przez model hałas obniża się do 35 dB, w efekcie czego możemy spokojnie spać.
Osuszanie powietrza: Sprzęt osusza powietrze w pokoju, co zmniejsza ryzyko rozwoju pleśni na ścianach. Dzięki temu w pomieszczeniu tworzy się przyjazny mikroklimat poprawiający nasze samopoczucie.
Wygodna obsługa: Urządzeniem możemy sterować przy pomocy dołączonego pilota. Nie musimy więc podchodzić do klimatyzatora, aby włączyć odpowiednią funkcję lub zmienić prędkość pracy.
Wady
Piszczące kółka: Podczas przesuwania produktu po podłodze kółka głośno piszczą. Dla wielu osób dźwięki te są drażniące.
Cichy klimatyzator przenośny
3. Klimatyzator Przenośny Whirlpool PACW29COL
Klimatyzator przenośny Whirlpool PACW29COL to wydajne urządzenie, które zostało przystosowane do pracy w pomieszczeniach do 30 m2. Model ma moc chłodniczą 2800 W oraz siłę przepływu powietrza 380 m3/h. Urządzenie jest przystosowane do pracy w 3 różnych trybach. Użytkownik ma do dyspozycji tryb ‘Jet’, automatyczny oraz nocny.
Model został wyposażony w funkcję 6th Sense, która jest odpowiedzialna za komfortowe ustawienie temperatury oraz wilgotności w danym pomieszczeniu. Kompaktowy klimatyzator ma czytelny wyświetlacz LED, na którym można odczytywać wszystkie parametry dotyczące aktualnej pracy urządzenia. Model został wyposażony w praktyczny pilot, którym można wygodnie sterować z dowolnego miejsca w pomieszczeniu.
Funkcja Auto Clean odpowiada za zdrowie i bezpieczeństwo użytkowników. Po wyłączeniu klimatyzatora parownik jest automatycznie suszony, dzięki czemu ryzyko rozwoju pleśni i grzybów jest minimalne. Urządzenie ma filtr HEPA oraz wbudowany pojemnik na skropliny. Użytkownicy wystawiają pozytywne opinie o tym sprzęcie. Konsumenci są zdania, że jest to produkt wyposażony we wszystkie praktyczne funkcje, które musi mieć dobry klimatyzator.
Klimatyzator przenośny Whirlpool PACW29COL ma kompaktowe wymiary oraz kółka ułatwiające przesuwanie. Waga modelu to 34 kg. Wysokość klimatyzatora to 74,4 cm, szerokość 44,8 cm oraz głębokość 40 cm.
Zalety
Tryby pracy: Sprzęt ma 3 tryby pracy pozwalające na ustawienie urządzenia według preferencji użytkownika. Do wyboru są tryb Jet, nocny oraz automatyczny.
Filtr: Klimatyzator przenośny Whirlpool PACW29COL został wyposażony w wysokiej jakości filtr HEPA pozwalający na usunięcie do 99,9% cząsteczek pyłu znajdujących się w powietrzu. Dzięki temu osoby cierpiące z powodu alergii mogą poczuć znaczną ulgę.
Kompaktowy rozmiar: Urządzenie przenośne ma wymiary 74,4 cm wysokości, 44,8 cm szerokości oraz 40 cm głębokości. Dzięki temu klimatyzator nie zajmuje dużo miejsca i można go ustawić w dowolny sposób.
Wady
Waga: Model Whirlpool PACW29COL waży 34 kg. Mimo tego, że ma zainstalowane kółka ułatwiające przesuwanie z miejsca na miejsce, waga urządzenia jest problematyczna dla słabszej osoby.
Klimatyzator przenośny split
4. Klimatyzator przenośny Remko Palma RKL 491 S-Line
Remko Palma RKL 491 DC S-Line to klimatyzator przenośny split, którego nie mogliśmy pominąć w zestawieniu. Urządzenie ma moc 4600 W (maksimum) i nadaje się do pomieszczeń, których powierzchnia użytkowa wynosi 130 m3. Sprzęt jest zbudowany z dwóch elementów. Jednym z nich jest jednostka wewnętrzna (umieszcza się ją wewnątrz budynku), w której znajduje się parownik, a drugim jednostka zewnętrzna z wbudowanym skraplaczem, którą należy wystawić na zewnątrz.
Jednostka wewnętrzna klimatyzatora ma kompaktowe wymiary (69,5 cm x 47 cm x 33,5 cm), więc nie zajmuje zbyt dużo miejsca w pomieszczeniu. Z kolei jednostka zewnętrzna jest przystosowana do zawieszenia na ścianie (jej wymiary to: 49 cm x 51 cm x 23 cm). Sprzęt daje możliwość regulacji temperatury w zakresie od 16 st. C do 30 st. C. Jego obsługa nie jest kłopotliwa, ustawienia możemy zmieniać przy pomocy pilota zdalnego sterowania.
Konsumenci uważają, że to dobry klimatyzator przenośny, który ma kilka istotnych atutów. Do nich należy zaliczyć: 24-godzinny programator czasowy, dodatkową funkcję osuszania i wentylacji, a także 3 prędkości pracy wentylatora. Urządzenie ładnie się prezentuje, gdyż ma srebrną, delikatnie połyskującą obudowę. Posiadaczom sprzętu podoba się też to, że nie trzeba myć filtra powietrza, wystarczy regularnie go wymieniać.
Klimatyzator przenośny z plecakiem
5. Klimatyzator przenośny Trotec PAC 4600
Klimatyzator przenośny Trotec PAC 4600 ma wymiary: szerokość – 33,5 cm, głębokość – 47 cm i wysokość – 69,5 cm. Jego waga wynosi 49 kg. Moc chłodnicza to 4300 W. Urządzenie ma nie tylko funkcję chłodzenia, ale też osuszania powietrza. To model typu split, w którym jednostka wewnętrzna jest połączona z zewnętrzną poprzez szybkozłącza.
Klimatyzator ma wbudowany termostat gwarantujący dobre efekty pracy. Pilot zdalnego sterowania pozwala na szybkie wybranie interesujących nas ustawień. Moc wentylatora można ustawić na jeden z trzech stopni, dodatkowo do wyboru jest tryb automatyczny. 24-godzinny timer pozwala na zaprogramowanie czasu pracy urządzenia.
Mimo że sprzęt nie należy do najtańszych, cieszy się popularnością wśród konsumentów. Osoby korzystające z niego potwierdzają wydajną pracę i wysoką jakość wykonania. U podstawy sprzętu znajdują się kółka, więc jego przenoszenie jest łatwiejsze.
Mały klimatyzator przenośny
6. Wentylator Rowenta VU6210F0
Osoby, które chcą kupić dobry i tani klimatyzator przenośny, powinny zainteresować się modelem Rowenta VU6210 Eole o mocy 30 W. Wyróżnia się on oryginalnym designem. Jego kolumnowa obudowa ma biało-czarno-niebieski kolor i nowocześnie się prezentuje. Sprzęt generuje hałas na poziomie 60 dB. Obsługuje się go przy pomocy dotykowego panelu sterowania z niewielkim wyświetlaczem LED.
Klimatyzator nie zajmuje dużo miejsca w pomieszczeniu. Jest on na tyle niewielki, że można go ustawić na biurku przy komputerze lub stoliku przy kanapie. Co ciekawe, urządzenie jest na tyle atrakcyjne, że można potraktować je jako dodatkową dekorację wnętrza. Ponieważ to model z 3-stopniową regulacją prędkości pracy, na pewno uda nam się go ustawić tak, aby zapomnieć o upale. Ten mały klimatyzator przenośny waży 1,9 kg. Wymiary urządzenia to: wysokość – 40 cm, szerokość – 15 cm oraz głębokość – 15 cm.
Sprzęt zyskał uznanie kupujących nie tylko ze względu na kompaktowe wymiary i ciekawy design, ale też z uwagi na bardzo łatwą obsługę. To dobry model do biura bez klimatyzacji, gdyż działa efektywnie, nawet kiedy temperatura na zewnątrz przekracza 30 st. C. Klimatyzator wyposażono w timer, co pozwala na samodzielne ustawienie godziny, o której ma się wyłączyć.
Klimatyzator przenośny Blaupunkt
7. Klimatyzator przenośny Blaupunkt Moby Blue S 1111E
Prezentujemy przenośny klimatyzator Blaupunkt Moby Blue S 1111E przeznaczony do pomieszczeń o maksymalnej powierzchni do 30 m2. Regulacja temperatury chłodzenia odbywa się w zakresie od 18 do 32 st. C. Urządzenie ma wymiary: 43,5 cm x 72 cm x 36 cm, a jego waga wynosi 31 kg. Moc chłodnicza to 3,2 kW, a grzewcza 2,9 kW.
Sprzęt ma nie tylko funkcję chłodzenia, ale też grzania, osuszania i wentylacji. W urządzeniu wykorzystano ekologiczny czynnik chłodniczy R290, który nie jest szkodliwy ani dla zdrowia, ani dla środowiska. Tryb nocny pozwala na zoptymalizowanie ustawień podczas snu. Klimatyzator można zaprogramować na 24 h do przodu.
Czytając opinie dotyczące modelu Blaupunkt Moby Blue S 1111E, można dojść do wniosku, że jest on solidnie wykonany i efektywnie działa. To dwie najważniejsze zalety urządzenia. Ponadto jest on estetycznie zrobiony, biała obudowa dobrze się prezentuje w każdym wnętrzu.
Klimatyzator przenośny z funkcją grzania
8. Klimatyzator Rotenso Zico Z35W 3,4kW
Wytypowany przez nas klimatyzator przenośny z funkcją grzania to Rotenso Zico Z35W. Sprzęt jest przystosowany do używania w pomieszczeniach o powierzchni od 20 m2 do 38 m2. Moc urządzenia w trybie chłodzenia wynosi 3400 W, a w trybie grzania 2931 W. Przedstawiony model ma dodatkowo funkcję wentylowania oraz osuszania powietrza, dlatego możemy go wykorzystywać na kilka różnych sposobów.
Wymiary urządzenia to: wysokość – 76,5 cm, szerokość – 46,7 cm oraz głębokość – 39,7 cm. To klimatyzator o prostym designie, który można łatwo dopasować do wnętrza, bez względu na wystrój. Sprzęt znajduje zastosowanie w domach jednorodzinnych, mieszkaniach w blokach, a także biurach, gdzie nie ma możliwości montażu klimatyzacji ściennej. Kółka w podstawie pozwalają na wygodne przesuwanie urządzenia, bez konieczności dźwigania. Maksymalny poziom hałasu wytwarzanego przez model to 53 dB. Działający przez kilka godzin klimatyzator nie powinien przeszkadzać podczas pracy czy relaksu.
Po tym, jak przeanalizowaliśmy opinie o klimatyzatorach przenośnych Rotenso, możemy stwierdzić, że sprzęty oferowane przez wspomnianą markę cieszą się dużą popularnością. Model Zico Z35W jest godny uwagi, gdyż z jego obsługą poradzi sobie każdy z nas. To efektywnie działający klimatyzator, który przydaje się nie tylko latem, ale i jesienią czy zimą.
Klimatyzator pokojowy przenośny
9. Klimatyzator Przenośny Torell Skyled 24
Chcielibyśmy zaprezentować model Torell Skyled 24, który można użytkować w domu, niewielkim sklepie oraz biurze. Moc chłodzenia klimatyzatora wynosi 2350 W. Sprzęt skutecznie obniża temperaturę powietrza w pomieszczeniu i osusza je, co tworzy przyjazny mikroklimat i zapobiega rozwojowi grzybów oraz pleśni na ścianach.
Klimatyzator ma 2-stopniową regulację prędkości pracy oraz 12-godzinny timer. Urządzeniem możemy sterować przy pomocy dołączonego do kompletu pilota, co zwiększa komfort użytkowania. Sprzęt nie wymaga specjalistycznej instalacji. Maksymalny poziom hałasu generowany przez model to 54 dB. Produkt ma wymiary: szerokość – 30,5 cm, wysokość – 75,2 cm oraz głębokość – 38,3 cm.
Urządzenie prezentuje się estetycznie i jest łatwe w obsłudze. Konsumenci docenili model głównie za to, że szybko ochładza pomieszczenie, co pozwala przetrwać letnie, upalne dni. Sprzęt ma kółka w podstawie i można go bez wysiłku przesuwać po podłodze. Należy dodać, że klimatyzator nadaje się do wszystkich miejsc, w których nie można zamontować modelu ściennego z jednostką instalowaną na zewnątrz budynku.
Torell Skyled 24 to klimatyzator który ochładza, osusza i wentyluje powietrze w pomieszczeniu. Moc chłodzenia modelu wynosi 2350 W. Wymiary urządzenia to: 30,5 cm x 75,2 cm x 38,3 cm.
Zalety
Łatwa obsługa: Sprzęt jest łatwy w obsłudze, ponieważ można zmieniać jego ustawienia pracy przy użyciu pilota zdalnego sterowania. Poza tym klimatyzator ma czytelny panel z niewielkim wyświetlaczem.
Wbudowany filtr węglowy: Urządzenie zostało wyposażone w filtr siatkowy i węglowy. To powoduje, że powietrze jest oczyszczane z nieprzyjemnych zapachów, w efekcie czego możemy cieszyć się świeżością w domu.
Nie wymaga instalacji: Aby użytkować klimatyzator wystarczy ustawić go w wybranym miejscu i wyprowadzić rurę wylotową przez okno. Nie musimy niczego montować na ścianie.
Wady
Mały zasięg pilota: Pilot zdalnego sterowania ma mały zasięg i żeby zmienić prędkość pracy urządzenia lub włączyć konkretną funkcję musimy wejść do pomieszczenia, w którym ustawiliśmy sprzęt.
10. Klimatyzator Przenośny Descon 2,6kW DA-C2600
Nasz ranking zamyka klimatyzator przenośny Descon DA-C2600 o mocy chłodniczej wynoszącej 2,6 kW. Ma on trzy tryby pracy, czyli chłodzenie, osuszanie i wentylację.
Do zestawu dołączona jest rura do odprowadzania ciepłego powietrza, której jeden koniec musi znaleźć się na zewnątrz pomieszczenia.
Model ten zapewnia oszczędność energii (klasa A), ma pilot ułatwiający zdalne sterowanie, jak również kółka umożliwiające przemieszczanie do innego pokoju. Waży 33,5 kg, a jego wymiary to: wysokość – 78,5 cm i szerokość – 43,5 cm. Zakres temperatur w przypadku tego modelu wynosi od 16 st. C do 32 st. C, może ochłodzić pomieszczenie do 15 m2.
Konsumenci uważają, że jest to klimatyzator o nowoczesnym designie, który można wykorzystać nie tylko w domu, ale i biurze. Dla wielu plusem jest możliwość sterowania również za pomocą panelu z wyświetlaczem LCD.
Descon DA-C2600 to przenośny klimatyzator o wymiarach: wysokość – 78,5 cm, szerokość – 39 cm i głębokość – 43,5 cm. Moc sprzętu jest równa 2600 W.
Zalety
Użytkowanie: Istnieje możliwość łatwej regulacji intensywności nawiewu. Obsługa urządzenia jest prosta dzięki odpowiednio dużemu wyświetlaczowi LED, a także pilotowi zdalnego sterowania.
Tryby: Klimatyzator ma 3 tryby pracy: wentylacja, chłodzenie i osuszania. W rezultacie użytkownik może dostosować produkt do swoich aktualnych potrzeb.
Wady
Rura: Część osób uważa, że montaż dołączonej do zestawu rury odprowadzającej skroplinę jest skomplikowany. Osoba bez doświadczenia może sobie nie poradzić z tą czynnością.
Czyszczenie: W niektórych komentarzach można przeczytać, że pielęgnacja modelu zajmuje dużo czasu. Internauci wskazują, że na kratce wentylacyjnej osadza się trudny do usunięcia kurz.
Przewodnik zakupowy – Jaki klimatyzator przenośny kupić?
Jeszcze do niedawna posiadanie klimatyzatora w domu uważano za wyznacznik luksusu i bogactwa. Dziś ten sprzęt staje się coraz bardziej powszechny i pojawia się w coraz większej ilości domów. Każde tego typu urządzenie potrafi chłodzić powietrze, a niektóre modele mogą też je podgrzewać lub filtrować. Ten poradnik podpowie Ci, jaki klimatyzator przenośny wybrać, by być zadowolonym z zakupu.
Rodzaje klimatyzatorów
Podstawowy podział klimatyzatorów uwzględnia technologię, jaka została w nich wykorzystana – stąd też wyróżniamy urządzenia na czynnik chłodniczy i ewaporacyjne. Te pierwsze działają w oparciu o chemiczno-fizyczne właściwości różnego rodzaju gazów (obecnie stosuje się dwie gazowe mieszanki: czynnik chłodzący R410A i R407C). Modele na czynnik chłodniczy możemy dodatkowo podzielić na te przenośne (które są poręczniejsze i nie wymagają zawieszania dodatkowych elementów na ścianie zewnętrznej) oraz dwuczęściowe (przypominają klimatyzator stacjonarny – jedna część pracuje wewnątrz, a druga na zewnątrz mieszkania).
Z kolei klimatyzatory ewaporacyjne są bardziej ekologiczne. Tutaj do chłodzenia powietrza wykorzystuje się zimną wodę. Powietrze przepływa przez nawilżoną tkaninę, a następnie jest wydmuchiwane do pomieszczenia, które chcemy ochłodzić. Przy takim urządzeniu trzeba jednak często wietrzyć pokój, ponieważ bardzo nawilża powietrze. Poza tym fachowcy uważają, że przy pomieszczeniu o dużym metrażu taki klimatyzator nie będzie zbyt wydajny.
Moc chłodnicza
Chcąc kupić klimatyzator trzeba zwracać uwagę przede wszystkim na moc chłodniczą urządzenia. To innymi słowy wydajność urządzenia pracującego w trybie chłodzenia przy maksymalnym obciążeniu. Ten parametr zazwyczaj jest mierzony w kW, możemy znaleźć go z łatwością na etykiecie cenowej.
Oferta tego typu urządzeń pod względem mocy chłodniczej tak naprawdę nie jest bardzo zróżnicowana i wynosi 2-4 kW. Przez zakupem warto wykonać obliczenia tzw. kubatury (objętości budynku), dzięki którym dowiemy się, jaki klimatyzator przenośny jest najlepszy do naszego pokoju. Wystarczy pomnożyć powierzchnię pomieszczenia przez jego wysokość – wynik otrzymamy w metrach sześciennych, a na każdy metr sześcienny potrzebujemy 45 W mocy klimatyzatora. Przykładowo, chcąc wybrać najlepszy model do pokoju o wymiarach 5 m x 4 m i wysokości 4 m, najpierw musimy pomnożyć te wartości, w efekcie otrzymamy wynik 80 metrów sześciennych. Wymagana moc powinna wynosić przynajmniej 3600 W, a więc 3,6 kW.
Gabaryty
Dla wielu zaletą przenośnych klimatyzatorów jest to, że można ustawić je wszędzie tam, gdzie chcemy akurat schłodzić powietrze. Muszą więc być wyposażone w kółka ułatwiające ich przemieszczanie. Choć gabaryty tych urządzeń są zazwyczaj niewielkie, to jednak czasem mogą przeszkadzać, stojąc cały czas na podłodze. Poza tym elementem niezbędnym do tego, by urządzenie działało w sposób prawidłowy, jest rura. Najczęściej musi być ona wyprowadzana na zewnątrz przez uchylone okno, otwór w ścianie, czasami możliwe jest jej podłączenie do kratki wentylacyjnej.
Taka rura ma zazwyczaj średnicę 12-13 cm, a jej długość wynosi najczęściej ponad 1 metr. To także trzeba więc uwzględnić podczas poszukiwań modelu idealnego. Czasami może się okazać, że stacjonarny klimatyzator typu split jest praktyczniejszy – zwłaszcza, gdy przez ciągle uchylone okno do pokoju wpada dodatkowa ilość gorącego powietrza. Przez to model przenośny nie może pracować wystarczająco wydajnie.
Waga
Jako, że poszukujemy urządzenia przenośnego, ważnym parametrem może być także waga. Należy pamiętać, że takie urządzenia są dość zaawansowane technologicznie, dlatego z pewnością nie znajdziemy modelu o wadze kilku kilogramów. Dostępne na rynku klimatyzatory ważą najczęściej 20-35 kg. Bez problemów będziemy mogli je jednak przemieszczać do innego pokoju – pod warunkiem, że będą wyposażone w specjalne kółka.
Liczba rur
W klimatyzatorach przenośnych mogą być dwie lub jedna rura – wybór należy do nas. Najpopularniejsze modele mają jedną rurę i takich też znajdziemy najwięcej na rynku. Niemniej należy pamiętać, że urządzenia wyposażone w dwie rury działają znacznie ciszej i bardziej efektywnie. Jest to możliwe, ponieważ jedna rura pobiera powietrze do schładzania z zewnątrz, natomiast druga dostarcza je do pomieszczenia, w którym się znajduje.
Poziom hałasu
Ten parametr może mieć bardzo duże znaczenie, zwłaszcza jeśli w mieszkaniu przebywają dzieci. Przenośne klimatyzatory mogą generować dużo hałasu, który spowodowany jest ciągłą pracą sprężarki i wentylatora – często porównuje się je do głośnych lodówek. Oczywiście na rynku znajdziemy modele zarówno dość głośne, jak i bardzo ciche – trzeba dokładnie czytać opis urządzenia podany przez producenta. Przyzwoity poziom hałasu to ok. 45-54 dB, ponieważ nie jest tak uciążliwy dla ludzkiego ucha.
Funkcja grzania i osuszania powietrza
Choć klimatyzator ma przede wszystkich ochładzać powietrze latem, warto zastanowić się nad modelem, który potrafi jednocześnie ogrzać pomieszczenie – ważny jest więc zakres temperatury. Obecnie w niemal wszystkich modelach regulacja temperatury wynosi od 18-32 st. C. Niektóre modele mają też funkcję osuszacza, która szczególnie sprawdza się podczas deszczowego dnia. Dzięki niej możemy zapewnić optymalny poziom wilgotności powietrza w pomieszczeniu bez konieczności zmiany temperatury. Kiedy w domu są małe dzieci, warto wybrać urządzenie z filtrem, który zniweluje unoszące się w powietrzu alergeny, pleśń i wirusy.
Zabezpieczenia i obsługa
Poszukując urządzenia idealnego sprawdzajmy też, czy ma ono odpowiednie zabezpieczenia – choćby przed przegrzaniem. W upalne dni klimatyzator musi pracować kilkanaście godzin dziennie, czasem nawet całą dobę, a to sprzyja powstawaniu awarii. Wbudowany system bezpieczeństwa sprawi, że po osiągnięciu bardzo wysokiej temperatury sprzęt uruchomi dodatkowe wentylatory, co ograniczy moc nagrzewania się lub po prostu na pewien czas się wyłączy.
Równie istotne są odpowiednie zabezpieczenia przed zwarciem, również ze względu na ciągłą pracę urządzenia. Choć elektronicznych sprzętów nie powinno zostawiać się włączonych na czas nieobecności w domu, to wyłączanie klimatyzatora na kilkadziesiąt minut czasami wydaje nam się nie do końca dobrym rozwiązaniem – zwłaszcza, gdy chcemy wrócić do przyjemnie chłodnego pokoju. Tego typu zabezpieczenie może więc zapobiec zagrożeniom, takim jak pożar.
Z uwagi na to, że taki klimatyzator jest przeznaczony do użytku domowego, nie może być trudny w obsłudze. Coraz bardziej powszechną funkcją staje się tryb plug&play, za sprawą którego urządzenie nie potrzebuje przeprowadzania instalacji po uruchomieniu. Dodatkowo odpowiedni model powinien umożliwiać nam regulację temperatury nie tylko poprzez panel sterowania na wyświetlaczu, ale i zdalnego pilota.
Design
Przenośny klimatyzator stoi na podłodze w pokoju i jest dla wszystkich widoczny, dlatego jego wygląd także może odgrywać dużą rolę. Większość producentów zdaje sobie z tego sprawę, więc starają się oni tworzyć urządzenia bardzo kompaktowe, o nowoczesnym designie. Stąd też dostępne na rynku modele są w większości smukłe i wysokie, mają też duży wyświetlacz LCD, który nadaje im wyjątkowego charakteru.
Klimatyzatory przenośne w dobrych cenach
Przenośne klimatyzatory mają różne ceny – wiele zależy od podstawowych parametrów i dodatkowych funkcji. Najtańsze modele mogą kosztować 180-400 zł. Jeśli jednak interesuje nas urządzenie znanej marki, o niskim poziomie hałasu i wysokiej mocy chłodniczej, cena może być znacznie wyższa – 1000-6000 zł (zarówno w przypadku jedno-, jak i dwuczęściowych sprzętów).
Jak działa przenośny klimatyzator?
Urządzeniem, które latem na pewno przyda się w każdym domu czy biurze jest przenośny klimatyzator. Jak pisaliśmy w przewodniku zakupowym, taki sprzęt pomoże Ci schłodzić dowolne pomieszczenie w mieszkaniu. Powyżej wyjaśniliśmy Ci, na co zwrócić uwagę podczas zakupów, a teraz chcemy przejść do omówienia, jak działa taki produkt. W dalszej części artykułu postaramy się wyjaśnić powyższą kwestię.
Budowa klimatyzatora przenośnego
Klimatyzator zbudowany jest z kilku elementów: 2 wymienników ciepła (parownik i skraplacz) i 2 wentylatorów odpowiedzialnych za przepływ powietrza. W czasie pracy w parowniku odbierane jest ciepło z pomieszczenia, które następnie transportowane jest między wymiennikami, by ostatecznie dotrzeć do skraplacza. Oznacza to, że po pobraniu powietrza jest ono schładzane, a ciepło wydalane poza urządzenie.
Sprzęty przenośne dzielą się na sprzęty monoblokowe i split. Różni je sposób wyprowadzania powietrza z pokoju. Pierwszy rodzaj produktów wyposażony jest w jedną lub dwie rury, które wystawiamy na zewnątrz np. przez okno. Ogrzane powietrze transportowane jest do przewodu i wydalane poza budynek. Drugim rodzajem klimatyzatorów są urządzenia typu split, które wymagają wystawienia przez okno (najczęściej na taras lub balkon) części zewnętrznej, do której odprowadzane jest ciepłe powietrze. Modele przenośne wyposażone są w przewód, który transportuje nagromadzone ciepło.
Praca klimatyzatora przy dużym upale
Podczas pracy klimatyzatora rura wyrzutowa musi być wystawiona za okno, by mogło nią być wydalane ciepłe powietrze. Niestety, gdy na zewnątrz jest duży upał, temperatura w pokoju podnosi się, co zmusza urządzenie do zwiększenia obrotów pracy. Poza tym sam klimatyzator obniża temperaturę we wnętrzu tylko o kilka stopni (w zależności od modelu jest to od 5 do max 10 st. C względem panującej temperatury). Zdarzają się również bardzo ekstremalne sytuacje, gdy ciepło na zewnątrz dochodzi do 40 st. C, wtedy produkt obniży temperaturę tylko o 2-5 st. C, bo nie jest w stanie wydajniej pracować. Czy zatem sprzęt poradzi sobie w upalne dni? Niestety, produkty przenośne mają ograniczoną wydajność, dlatego w czasie ekstremalnych warunków pogodowych mogą nie sprostać chłodzeniu pomieszczenia.
Montaż
Dużym atutem produktów przenośnych jest łatwy i szybki montaż. Urządzenia nie są na ogół sprzedawane na części, więc w opakowaniu znajdziesz cały klimatyzator oraz rurę. Zadaniem użytkownika jest podłączenie sprzętu do prądu oraz wystawienie przewodu za okno, w celu poprawnego odprowadzenia ciepłego powietrza.
Przenoszenie klimatyzatora przenośnego?
Wiele osób decyduje się na zakup produktów przenośnych, gdyż producenci obiecują ich dużą mobilność. Czy jest tak naprawdę? Jaki klimatyzator przenośny jest polecany przez konsumentów zarówno do domów, jak i firm? Zdecydowana większość użytkowników poleca niewielkie produkty o mniejszych gabarytach, ale też niewielkiej wadze. Dzięki temu możesz przenosić klimatyzator w dowolnym momencie do innego pokoju. Warunkiem jest tylko dostęp do okna, przez które wystawiamy rurę w produktach monoblokowych. Dlatego urządzenie sprawdzi się zarówno w domach prywatnych, jak i firmach.
Głośność pracy
Omawiając sposób działania klimatyzatora przenośnego niestety trzeba zaakcentować, że jest to dość głośny sprzęt. Znajdujący się we wnętrzu mechanizm, który chłodzi powietrze, generuje duży hałas. Wynika to z dużej intensywności pracy. Jednak klimatyzatory przenośne są gotowe do chłodzenia pomieszczenia zaraz po wyjęciu z pudełka. Od momentu podłączenia do prądu sprzęt rozpoczyna pracę na najwyższych obrotach. Dźwięk, który generuje produkt, utrzymuje się na poziomie ludzkiej rozmowy, co może przeszkadzać w jej prowadzeniu.
FAQ
P1: Jak działa klimatyzator przenośny?
Klimatyzator przenośny działa w podobny sposób, co lodówka. Aby zapewniać przyjemny chłód, pobiera on gorące powietrze z otoczenia i przekazuje na zewnątrz. Dwie najważniejsze części budowy urządzenia to parownik oraz skraplacz. Do tego dochodzi sprężarka, zawór rozprężny i dwa wentylatory wymuszające przepływ powietrza. Czynnikiem roboczym najczęściej jest mieszanka gazowa. W czasie krążenia między parownikiem a skraplaczem najpierw odbiera ciepło z pomieszczenia, a później je oddaje poza nim. Za sprawą sprężarki i zaworu rozprężnego czynnik roboczy przechodzi w fazę ciekłą lub gazową.
Aby przenośny klimatyzator prawidłowo działał, potrzebuje dodatkowej części, odpowiadającej za odprowadzanie ciepła na zewnątrz. Jest to najczęściej wystawiana za okno rura, ewentualnie agregat.
P2: Jak zamontować klimatyzator przenośny w bloku?
Montaż klimatyzatora przenośnego w bloku czy domu jednorodzinnym nie jest trudny. Pierwszym krokiem jest wybór odpowiedniego miejsca dla urządzenia. Sprzęt trzeba ustawić tak, aby nie przeszkadzał żadnemu z domowników i nie był zasłonięty meblami, kwiatami doniczkowymi, firanką czy innymi elementami wyposażenia wnętrza. Gdy klimatyzator stoi we właściwym miejscu, możemy przejść do założenia rury wylotowej odprowadzającej ciepło na zewnątrz.
Trzeba ją wkręcić w otwór znajdujący się na obudowie sprzętu, a drugi koniec wyprowadzić na zewnątrz przez okno. Czynność ta jest nieunikniona także w przypadku urządzeń z dodatkową jednostką, którą można wystawić na balkonie lub przymocować do ściany budynku.
P3: Jak napełnić klimatyzator przenośny?
Jeżeli kupimy klimatyzator przenośny oferowany przez renomowaną markę, nie musimy go samodzielnie napełniać przed pierwszym uruchomieniem ani po dłuższym czasie używania. Wszystko ze względu na to, że klimatyzatory przenośne mają hermetyczny układ, który jest napełniany czynnikiem roboczym już na etapie produkcji. Może się jednak zdarzyć, że mieszanka krążąca pomiędzy parownikiem i skraplaczem ulotni się z układu na skutek jego uszkodzenia. Wówczas sprzęt nie może prawidłowo działać i konieczne jest naprawienie usterki.
Aby ponownie napełnić klimatyzator określonym czynnikiem roboczym, najlepiej poprosić o pomoc fachowców. To da nam pewność, że urządzenie zostało naprawione i do układu wprowadzono odpowiedni czynnik roboczy.
P4: Klimatyzator przenośny – jak wyprowadzić rurę?
Choć klimatyzatory przenośne to praktyczne sprzęty, pozwalające na przetrwanie letnich upałów, wiele osób ma problem z wyprowadzeniem rury odprowadzającej ciepłe powietrze na zewnątrz. Są na to dwa sposoby. Pierwszy z nich, nieco mniej kłopotliwy, polega na całkowitym otworzeniu lub uchyleniu okna. Przez powstałą szczelinę na pewno uda nam się wyprowadzić rurę poza budynek. Jednak nie zawsze jest to w pełni komfortowe rozwiązanie, gdyż do środka będzie przedostawać się gorące powietrze, co zmniejsza efektywność działania klimatyzatora.
Możemy też zdecydować się na zamontowanie w ścianie specjalnego przepustu, przez który przełożymy rurę. To stosunkowo duży wydatek, poza tym nie jest to dobra opcja dla osób mieszkających np. w wynajmowanym mieszkaniu.
P5: Ile prądu zużywa klimatyzator przenośny?
Trudno jednoznacznie określić, jak dużo energii elektrycznej zużywa przenośny klimatyzator. Chcąc uniknąć zbyt dużych rachunków za prąd, należy poszukać modelu energooszczędnego. W razie wątpliwości możemy szybko obliczyć, ile energii elektrycznej przeciętnie pobiera wybrany sprzęt. Najpierw należy sprawdzić pobór mocy urządzenia i przeliczyć waty na kilowaty (podzielić wartość parametru przez 1000). Później musimy określić, ile godzin dziennie będzie działać klimatyzator.
Teraz możemy obliczyć, ile kilowatów w ciągu jednej doby zużyje urządzenie, mnożąc czas pracy przez pobór mocy. Jeśli uzyskany wynik pomnożymy przez koszt 1 kilowata, dowiemy się, ile będzie nas kosztował dzień użytkowania klimatyzatora. Jak sprawdzić, ile zapłacimy za miesiąc pracy sprzętu? W tym celu trzeba pomnożyć koszt pracy w ciągu jednego dnia przez 31 lub mniej, zależnie od tego, czy urządzenie planujemy włączać codziennie przez cały miesiąc, czy tylko w niektóre dni.
Jak wyczyścić klimatyzator przenośny?
Klimatyzator przenośny jest łatwy w obsłudze, ale niektórzy posiadacze tego typu sprzętów narzekają na kłopotliwe czyszczenie. Czynność ta nie musi być męcząca, jeśli będziemy ją regularnie wykonywać. Warto pamiętać, że utrzymanie klimatyzatora w czystości jest koniecznością, jeśli chcemy, aby przez cały czas pracował tak samo efektywnie.
Dlaczego musimy czyścić klimatyzator przenośny?
Klimatyzator przenośny, podobnie jak ten stacjonarny, wymaga systematycznego czyszczenia. Zanieczyszczony sprzęt nie będzie działał tak, jak powinien, gdyż zalegający w jego wnętrzu kurz zablokuje pracę poszczególnych części budowy. To przyczynia się do zmniejszenia efektywności chłodzenia, skraca też trwałość klimatyzatora. Zanieczyszczone urządzenie jest bardziej podatne na awarie, pobiera więcej energii elektrycznej, a do tego generuje większy hałas podczas pracy.
Trzeba również pamiętać, że nieczyszczony sprzęt zwiększa ilość alergenów krążących w powietrzu w domu, co z pewnością odczują alergicy, astmatycy i osoby wrażliwe. Nagromadzone w środku urządzenia zanieczyszczenia niekiedy są źródłem nieprzyjemnego zapachu, roznoszącego się po wszystkich pomieszczeniach.
Jak wyczyścić klimatyzator przenośny?
Czyszczenie klimatyzatora powinniśmy zacząć od obudowy. Musimy usunąć zalegający na niej kurz i pyłki, najbezpieczniej jest to zrobić przy pomocy miękkiej, lekko wilgotnej ściereczki. Aby nie narazić się przy tym na niebezpieczeństwo, należy wcześniej odłączyć urządzenie od prądu. Dzięki temu unikniemy porażenia prądem. Pamiętajmy, aby do czyszczenia obudowy i samej kratki klimatyzatora nie używać silnych środków chemicznych.
Możemy w ten sposób uszkodzić materiał wykonania obudowy (którym najczęściej jest tworzywo sztuczne), a także spowodować poważną awarię, jeśli detergent przedostanie się do wnętrza urządzenia.
Czyszczenie filtra powietrza
O ile czyszczenie obudowy klimatyzatora nie powinno sprawić nam problemu, tak pozbycie się zanieczyszczeń z filtra powietrza może być nieco trudniejsze. Jednak jest to czynność, którą trzeba powtarzać co dwa tygodnie (lub nieco rzadziej), ponieważ to na tym elemencie gromadzi się największa ilość kurzu. Aby zapewnić sobie łatwy dostęp do filtra, możemy zdemontować przedni panel klimatyzatora. Opis krok po kroku, jak to zrobić, na pewno znajdziemy w instrukcji obsługi.
Filtr czyści się na dwa sposoby – mocząc w ciepłej wodzie lub przy pomocy odkurzacza. Czasami zastosowanie pierwszej metody jest konieczne, zwłaszcza gdy nie możemy pozbyć się wszystkich zanieczyszczeń. Niektóre klimatyzatory przenośne nie wymagają mycia filtra, tylko systematycznej wymiany.
Jak odgrzybić klimatyzator przenośny?
Samo oczyszczanie klimatyzatora przenośnego z kurzu nie wystarcza. Aby móc stwierdzić, że właściwie dbamy o urządzenie, musimy też pamiętać o regularnym odgrzybianiu go. Gromadząca się wewnątrz sprzętu wilgoć tworzy idealne warunki do rozwoju bakterii i innych drobnoustrojów mogących mieć negatywny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie. Żeby pozbyć się wszystkich mikroorganizmów, konieczne jest zastosowanie specjalnych środków odkażających. Większość z nich nie ma w składzie silnych chemiczne substancji, które nie są przyjazne środowisku. Dobrze dobrany preparat na pewno nie przyczyni się do awarii klimatyzatora czy pojawienia się korozji.
Stosowanie środka odkażającego nie powinno być kłopotliwe, zwłaszcza jeśli wybierzemy taki w formie sprayu. Wystarczy spryskać nim parownik (znajdujący się z tyłu obudowy), odczekać 5 minut i powtórzyć czynność. Po upływie 20 minut należy włączyć funkcję osuszania i pozwolić urządzeniu pracować przez ok. 60 minut.
Nawet jeśli wiemy, jaki klimatyzator przenośny jest polecany przez ekspertów i znajdziemy wydajny sprzęt, nie oznacza to, że będzie on niezawodnie pracować przez długi czas. Utrzymanie urządzenia w czystości jest bardzo ważne, a za sprawą powyższych wskazówek czyszczenie bez wątpienia będzie łatwiejsze.
Dodaj komentarz
0 KOMENTARZ