Urządzanie i remontowanie łazienki w bloku często okazuje się dużym wyzwaniem, szczególnie w starszych budynkach. Pomieszczenia są zwykle nieduże, a ich kształt utrudnia rozmieszczenie poszczególnych urządzeń sanitarnych. Jak poradzić sobie z aranżacją małej łazienki w bloku? Poniżej znajdziesz kilka rad i pomysłów na design ograniczonej i trudnej do rozplanowania przestrzeni.
Na co zwrócić uwagę podczas planowania łazienki?
Zanim wybierzesz poszczególne urządzenia sanitarne, materiały potrzebne podczas remontu, czy nawet ozdoby, musisz przemyśleć kilka kwestii. W efekcie uda Ci się stworzyć funkcjonalną, ale też estetyczną przestrzeń. Łazienka w bloku to najczęściej pomieszczenie ciasne, rozplanowane w nietypowy sposób i pełne dziwnych niespodzianek, które utrudniają przeprowadzenie remontu. Jest to jednak miejsce, w którym spędza się dużo czasu. Rano swoje kroki kierujemy najpierw do łazienki, jest ona również zazwyczaj ostatnim pomieszczeniem, do którego się udajemy przed spoczynkiem. Niezależnie, czy preferujesz szybki prysznic, czy relaksujące kąpiele, potrzebujesz funkcjonalnej przestrzeni. Mała łazienka w bloku musi być także ładna i stylowa. Nie może zabraknąć w niej ozdób ani eleganckich elementów wyposażenia. Odpowiednie rozplanowanie aranżacji pozwoli stworzyć wygodne i estetyczne wnętrze.
Układ łazienki
Remont małej łazienki w bloku należy rozpocząć od analizy rozmieszczenia poszczególnych sprzętów. W tym celu warto zastanowić się nad kilkoma kwestiami. Istotne jest przede wszystkim, ile osób będzie korzystać z łazienki, jakie są przyzwyczajenia Twoje i innych domowników, a także które Wasze potrzeby należy bezdyskusyjnie spełnić. Oznacza to, że jeżeli masz w domu małe dzieci, lepszym rozwiązaniem będzie wanna. Czasem jednak nie musisz z tego powodu rezygnować z prysznica. Warto także odpowiednio rozplanować rozmieszczenie sprzętów sanitarnych, aby stworzyć odpowiedni ciąg komunikacyjny, którego nie zakłóci niewłaściwy układ łazienki. Dlatego przed zakupem elementów wyposażenia wnętrza, przeanalizuj potrzeby wszystkich domowników i odpowiednio dobierz sprzęty. Jeśli z powodu ograniczonej przestrzeni musisz zrezygnować z niektórych produktów, możesz znaleźć modele wielofunkcyjne. Przykładem może być bidet — jeżeli chcesz mieć go w swojej łazience, ale brakuje miejsca, lepszym wyborem będzie toaleta z funkcją mycia.
Odpowiednie urządzenia sanitarne
Bardzo mała łazienka w bloku ogranicza również możliwość swobodnego doboru poszczególnych urządzeń sanitarnych. W większości pomieszczeń z pewnością zmieści się wanna — jeśli nie standardowa, to przynajmniej specjalnie dopasowana, krótsza i głębsza. Wiele osób marzy jednak o prysznicu. Ciekawym rozwiązaniem jest zastosowanie specjalnego parawanu nawannowego. Umożliwia on korzystanie zarówno z wanny, jak i prysznica bez potrzeby kupowania dwóch osobnych urządzeń sanitarnych. Decydując się na osobną kabinę, dobrym wyborem będzie półokrągły brodzik. Zajmuje on mniej miejsca niż tradycyjny oraz optycznie wydaje się mniejszy i lżejszy. Łazienka dla niepełnosprawnych w bloku powinna być odpowiednio dostosowana do użytkowników. Nie oznacza to jednak, że trzeba wszystkie sprzęty wymieniać na specjalistyczne urządzenia sanitarne. Przykładem jest brodzik wpuszczany w podłogę z odpływem liniowym. Brak wysokiego progu ułatwia umycie się osobom z niepełnosprawnością. Również wiele innych urządzeń sanitarnych jest skonstruowanych w taki sposób, że mogą z nich komfortowo korzystać wszyscy domownicy.
Niepotrzebne sprzęty
W łazienkach często montowane są sprzęty, które nie są niezbędne w pomieszczeniu. Przykładem jest pralka, którą można umieścić w kuchni lub w wolnej wnęce w mieszkaniu. Małe łazienki w bloku mają tak ograniczoną przestrzeń, że niepotrzebne elementy wyposażenia tworzą jedynie wrażenie „zagracenia”. W niedużym pomieszczeniu można również łatwo zrezygnować z dodatkowych szafek na detergenty, czy niepotrzebnych ozdób. W efekcie zostanie wystarczająco miejsca na niezbędne urządzenia sanitarne — takie jak toaleta, prysznic lub wanna, czy umywalka w dużym rozmiarze, dzięki czemu nie trzeba będzie martwić się rozchlapaną wszędzie wodą. Warto jednak pamiętać, że w zamkniętych pomieszczeniach bez okien nie można rezygnować z niektórych sprzętów. Przykładem jest wentylator łazienkowy, który odprowadza z wnętrza parę i nieprzyjemne zapachy.
Właściwe rozmieszczenie
Malutka łazienka w bloku wymaga nie tylko przemyślenia sprzętów i ich odpowiedniego doboru, ale także właściwego ich rozmieszczenia. Profesjonalni dekoratorzy podkreślają, że w niedużym pomieszczeniu kabina prysznicowa nie powinna znajdować się naprzeciwko drzwi. W przeciwnym wypadku przytłoczy ona całe wnętrze i już od wejścia łazienka będzie sprawiać wrażenie „zagraconej”. Najlepiej, aby na wprost drzwi znalazła się umywalka z lustrem. Warto jednak pamiętać, że w tafli odbijać się będzie wnętrze łazienki oraz drzwi, dlatego powinny być one odpowiednio dobrane do całości, a nawet udekorowane. Na wprost od wejścia można ustawić także wannę. Jest niska, dlatego na wysokości wzroku znajduje się pusta ściana, co optycznie powiększa przestrzeń. Oprócz właściwego rozmieszczenia sprzętów i mebli ważny jest także ich wygląd. Dobrym rozwiązaniem jest wykorzystanie podwieszanej szafki pod umywalkę. Wydaje się ona lekka, a dzięki temu, że nie zajmuje miejsca na podłodze, optycznie powiększa pomieszczenie. Aby zaoszczędzić miejsce, można także zdecydować się na wiszące szafki nad umywalką lub toaletą. Zyskasz w ten sposób dodatkową przestrzeń do przechowywania środków czystości, czy ręczników.
Gra świateł i odbicia
Wiele osób zastanawia się, jak urządzić małą łazienkę w bloku bez okna, aby nie stworzyć ciemnego, przygnębiającego pomieszczenia. Najlepszym rozwiązaniem, które pozwala optycznie powiększyć wnętrze, jest zastosowanie luster. Ważne jednak, aby były one bez ramy. Lustro odpowiednio ustawione sprawia wrażenie, że pomieszczenie jest większe niż w rzeczywistości i jaśniejsze. Można zawiesić je tylko nad umywalką lub umieścić kilka luster obok siebie. Od tafli szkła dobrze odbija się światło, które również odgrywa ważną rolę w optycznym powiększaniu pomieszczenia, szczególnie jeśli ma ono powierzchnię nie większą niż 3m2. Łazienka w bloku będzie wydawać się dużo większa, jeśli wykorzysta się w niej odpowiednie oświetlenie. Oprócz głównej lampy zwykle instalowanej na suficie, w pomieszczeniu powinny znaleźć się także inne źródła światła. Można wykorzystać kinkiety, listwy LED, czy oprawy wpuszczane i natynkowe. Światło w pomieszczeniu może odbijać się nie tylko od luster, ale także od mebli. Warto więc zdecydować się na fronty szafek wykończone w wysokim połysku. Lśniące powierzchnie umożliwiają wykorzystanie ciemnych kolorów nawet w bardzo małej łazience.
Aranżacja małej łazienki w bloku
Kiedy już rozplanujesz umiejscowienie poszczególnych sprzętów i urządzeń sanitarnych, możesz zdecydować, w jakim stylu urządzona będzie łazienka. Nie w każdym pomieszczeniu dobrze wyglądają różne aranżacje. Mała łazienka w bloku ma ograniczoną przestrzeń, dlatego lepiej unikać przepychu w dekorowaniu. Oto kilka pomysłów na zaaranżowanie niedużego pomieszczenia:
♦ Łazienka w nowoczesnym stylu
Najpopularniejszym stylem często wykorzystywanym zarówno w małych, jak i dużych łazienkach jest nowoczesny design. Dominują w nim proste formy, jasne kolory i lśniące powierzchnie. Nowoczesna łazienka w bloku jest funkcjonalna i estetyczna. W takim pomieszczeniu najczęściej stosuje się płytki na ścianach i podłodze. Warto jednak pamiętać, że w małej łazience powinno się unikać dużych wzorów. Lepiej zdecydować się na proste, jednolite płytki, na przykład typu metro. Jasne odcienie kafelków optycznie powiększą pomieszczenie. Biała łazienka w bloku wyda się większa, szczególnie jeśli wzbogacisz ją o lustra i właściwe oświetlenie.
Jeśli marzysz o ciekawym wzorze, możesz wprowadzić go do pomieszczenia, ale w stonowanej ilości. Oznacza to, że zamiast montować wzorzyste kafelki w całej łazience, lepiej przykleić je tylko do jednej ze ścian. W ten sposób wydzielisz także osobną strefę, dlatego ozdobne płytki najlepiej sprawdzą się obok wanny, prysznica lub umywalki. Ciekawym wyborem jest także wykorzystanie mocno zdobionych kafelków na podłodze. Wtedy ściany muszą pozostać neutralne. Aby połączyć nowoczesność z elegancją, można zdecydować się na położenie płytek tylko na połowie ściany. Górną część należy wtedy pomalować odpowiednią farbą, odporną na działanie wilgoci. W nowoczesnej łazience ważne są także urządzenia sanitarne. Powinny mieć proste kształty i niewiele zdobień. Pasującym do takiego stylu rozwiązaniem jest prysznic z odpływem liniowym. Wpuszczany w podłogę brodzik nie zajmuje miejsca w pomieszczeniu, jest także bardzo nowoczesny. Również meble powinny być proste, najlepiej, aby fronty szafek wykończono w wysokim połysku. W nowoczesnej łazience nie może także zabraknąć odpowiedniego oświetlenia.
♦ Mała, ale luksusowa łazienka
Przeglądając projekty małych łazienek, można zauważyć, że ograniczona przestrzeń nie oznacza rezygnacji ze stylowego pomieszczenia. Nawet w bardzo niedużym wnętrzu można stworzyć aranżację, która będzie kojarzyć się z luksusem. W eleganckich łazienkach przeważają jasne kolory. Popularnym motywem jest marmur. Płytki imitujące ten materiał można ułożyć na ścianie lub podłodze. Warto wykorzystać kafle z motywem marmuru do wydzielenia konkretnej strefy, na przykład kąpielowej. Reszta pomieszczenia będzie wtedy utrzymana w jednolitym, jasnym kolorze. O luksusowym charakterze decydują także dodatki. Ważna jest przede wszystkim ich forma, ale również kolor. W białej łazience dobrze wyglądają złote akcesoria. Lśniąca może być bateria umywalkowa, rama lustra lub klosz lampy. Dla osób lubiących luksusowe wnętrza ciekawym rozwiązaniem może być złota mozaika, którą można wyłożyć na przykład na ścianie w kabinie prysznicowej. Ładna łazienka w bloku nie musi być jasna. Odważne osoby mogą zdecydować się na wprowadzenie ciemnych kolorów do wnętrza, nawet czerni lub szarości. Ważne jednak, aby w pomieszczeniu było wtedy dużo światła wydobywającego się z odpowiednio rozmieszczonych lamp oraz aby nie brakowało luster. Dobrze sprawdzą się także fronty mebli wykończone w wysokim połysku. Powierzchnie te będą odbijać światło i rozjaśnią ciemną łazienkę.
♦ Skandynawska łazienka
Jeśli zastanawiasz się, jak wyremontować łazienkę w bloku, aby była jednocześnie funkcjonalna i estetyczna, ale także przytulna, styl skandynawski sprawdzi się najlepiej. Dominują w nim neutralne kolory oraz elementy drewniane. To nawiązanie do natury sprawia, że nawet takie pomieszczenie jak łazienka wydaje się ciepłe i nastrojowe. Styl skandynawski dobrze sprawdza się w małych pomieszczeniach, ponieważ wykorzystanie jasnych barw pozwala optycznie powiększyć przestrzeń. Projekty łazienek w bloku dostępne w Internecie pomogą Ci dobrać odpowiednie urządzenia sanitarne, dekoracje i elementy wyposażenia. W stylu skandynawskim dominuje przede wszystkim prostota. Zarówno na podłodze, jak i na ścianach warto ułożyć proste kafelki w jednym kolorze. Można także wykorzystać odporną na wilgoć farbę. Wnętrze nie musi być białe — szara łazienka w bloku sprawdzi się równie dobrze. Jasnoszare elementy nie przytłaczają całego wnętrza, a tym samym nie sprawiają, że wydaje się mniejsze, niż jest w rzeczywistości. Odcień szarości bardzo często jest również wykorzystywany w aranżacjach w stylu skandynawskim.
Urządzenia sanitarne w łazience powinny być proste i estetyczne. Nie można zapomnieć także o elementach drewnianych. Mogą one pojawić się w ozdobach lub na meblach. Szafka pod umywalkę, lub tylko sam blat, mogą być wykonane z odpowiednio zabezpieczonego drewna, które wprowadzi przytulną atmosferę do wnętrza. Styl skandynawski to jednak nie tylko biel, szarość i czerń. W łazience można wykorzystać także kolorowe elementy. Dobrze sprawdzi się przygaszona zieleń, jasny odcień niebieskiego lub żółtego koloru. Jasne barwy można wprowadzić w drobnych dodatkach, na zasłonie prysznicowej lub ręcznikach, a nawet wykorzystać na kafelkach. Kolor na ścianie pozwoli wydzielić osobną strefę, na przykład z umywalką, toaletą lub wanną, czy prysznicem.
♦ Retro łazienka
Łazienka z wanną w bloku może łatwo stać się eleganckim pomieszczeniem, jeśli wprowadzi się do niej elementy retro. Ograniczona przestrzeń nie pozwala na wykorzystanie tego stylu w pełni, niektóre dekoracje dobrze jednak sprawdzą się w małych pomieszczeniach. Brak miejsca eliminuje takie elementy wyposażenia jak wolnostojąca wanna na lwich nóżkach, ale pozwala wprowadzić klimat retro w inny sposób. Najprostszym rozwiązaniem jest wykorzystanie ozdobnych kafelków. Płytki w stylu retro można ułożyć na podłodze. Najbardziej klasycznym przykładem jest biało-czarna szachownica, ale można wybrać także inny, bardziej odpowiadający gustom domowników wzór. Mała łazienka z prysznicem w bloku także może być urządzona w stylu retro. Oprócz kafelków klimat tworzą uchwyty w kabinie, czy elegancka bateria prysznicowa vintage. Niezbędnym elementem retro wnętrza są odpowiednie meble. Szafka pod umywalkę powinna być bogato zdobiona, nawet w stylu ludwikowskim. Trzeba jednak pamiętać, że każdy mebel musi być dobrze zabezpieczony przed wilgocią. Oprócz tego warto wybrać dekoracje w stylu vintage, między innymi złote uchwyty na ręczniki, lustro w zdobionej ramie, czy eleganckie buteleczki na kosmetyki.
♦ Industrialna łazienka
Jeśli lubisz styl industrialny, możesz wykorzystać go w swojej łazience. W takim pomieszczeniu dominować będą materiały takie jak beton, metal oraz drewno. Na ścianach i podłodze możesz ułożyć odpowiednie płytki. Dobrze sprawdzą się te, imitujące beton. W industrialnej łazience najczęściej wybierane są prysznice, rzadziej wanny. Do tego stylu pasują brodziki wpuszczane w podłogę z odpływem liniowym. Ścianki prysznicowe najczęściej składają się ze szklanego lub wykonanego z tworzywa ekranu w metalowej oprawie. Styl industrialny to przede wszystkim ciemne kolory — czerń, brąz i szarości. Dlatego, jeśli decydujesz się na łazienkę w takiej aranżacji, nie zapominaj o odpowiednim oświetleniu. Wnętrze ocieplają dodatkowo drewniane elementy, dlatego warto wykorzystać je w pomieszczeniu. Odpowiednio zabezpieczone panele można zamontować w strefie prysznicowej, jednocześnie wydzielając strefę kąpielową. Drewno często pojawia się także na frontach mebli, czy na blatach szafek pod umywalki. Przed remontem pomieszczenia warto znaleźć w Internecie inspiracje. Łazienka w bloku to trudne do zaaranżowania wnętrze, a wyrazisty styl industrialny może wizualnie zmniejszyć i tak już niedużą przestrzeń. Aby tego uniknąć, trzeba wiedzieć, jakich materiałów użyć i jak rozplanować umiejscowienie urządzeń sanitarnych.
Dodaj komentarz
0 KOMENTARZ