6 sposobów na świeży i ładny zapach w łazience 

Ostatnio aktualizowane: 29.09.22

 

Łazienka to pomieszczenie, w którym często utrzymuje się dość nieprzyjemny zapach. Sprzątanie łazienki każdego dnia jest niemożliwe ze względu na codzienne obowiązki, jednak każdemu zależy, aby zapach z toalety nie odstraszał. W jaki sposób można pozbyć się nieświeżego zapachu z łazienki? 

Automatyczny odświeżacz łazienkowy 

Odświeżanie powietrza w łazience może być dość trudne, jednak nie niemożliwe. Dzięki automatycznemu odświeżaczowi powietrza nie musimy pamiętać o jego regularnym używaniu. Jedynie od czasu do czasu należy wymienić wkład, który starcza na długi okres. W sklepach znajdziesz produkty w formie aerozolu, jak również takie, które wkłada się do gniazdka.

 

Naturalne olejki eteryczne 

W celu odświeżenia zapachu w łazience warto wypróbować naturalne olejki eteryczne. Naturalne olejki eteryczne nie zawierają alergenów i sztucznych aromatów, dzięki czemu są w 100% ekologiczne. Domowy odświeżacz powietrza można zrobić, mając w domu sodę oczyszczoną, wybrany olejek eteryczny, kawałek tkaniny oraz niewielki słoiczek po kremie lub przecierze pomidorowym. Sodę oczyszczoną wsypujemy do słoiczka, a następnie dodajemy kilka kropel olejku np. lawendowego czy sosnowego. Całość mieszamy i przykrywamy kawałkiem tkaniny lub wieczkiem z papieru śniadaniowego z dziurkami. Kiedy olejek przestanie pachnieć, dolewamy kilka kropel olejku eterycznego, a co parę miesięcy wymieniamy sodę oczyszczoną na nową, ponieważ po pewnym czasie traci swoje właściwości.  

Osuszacz powietrza

Nieprzyjemny zapach może być skutkiem zawilgocenia łazienki, co może okazać się sporym problemem do usunięcia. Pleśń i grzyby pojawiają się zazwyczaj w niedostępnych miejscach i są trudne do zwalczania. Niekiedy pleśń może rozwinąć się nawet pod płytkami, szczególnie w łazience, w której regularnie zatyka się kanalizacja i dochodzi do wylania wody na płytki i pod ich powierzchnię. Woda, która dostaje się pod płytki, zazwyczaj nie wysycha i powstaje grzyb, który jest niebezpieczny dla zdrowia. Problem z wilgocią i nieprzyjemnym zapachem pojawia się również wtedy, gdy wieszamy mokre pranie i ręczniki w łazience. Nagromadzenie wilgoci w jednym pomieszczeniu może powodować stęchły zapach, który będzie bardzo uciążliwy do usunięcia. W łazienkach, w których nie ma możliwości regularnego wietrzenia, przyda się osuszacz powietrza, pochłaniający nadmiar wilgoci. Jest on niewielki, dlatego też można go swobodnie ustawić w dowolnym miejscu w łazience. Co jakiś czas należy wylać wodę, która gromadzi się w pojemniku. Co więcej, osuszacz powietrza usuwa wilgoć, ale także neutralizuje brzydki zapach stęchlizny, którego nie da się zamaskować żadnym odświeżaczem powietrza. 

 

Wentylator łazienkowy 

Słabo wentylowana łazienka nigdy nie będzie ładnie pachnieć. Stale utrzymująca się wilgoć w łazience powoduje, że brzydkie zapachy się nasilają, a usunięcie ich staje się ogromnym problemem dla użytkownika. Regularne wietrzenie pomieszczenia nie zawsze jest możliwe, dlatego też warto zdecydować się na montaż specjalnego urządzenia. Wentylatory łazienkowe pomagają odprowadzać wilgoć i nieprzyjemny zapach na zewnątrz przez specjalny kanał wentylacyjny. Ułatwiają one walkę z wilgocią, która gromadzi się w łazience po każdej kąpieli. Dobrze zamontowane wentylatory z indywidualnymi kanałami wentylacji zapobiegają powstawaniu grzybów i pleśni na ścianach oraz suficie. Decydując się na montaż sprzętu, warto zasięgnąć opinii fachowca, który dobierze odpowiednie urządzenie do kubatury łazienki oraz do średnicy kanału wentylacyjnego. Na rynku dostępnych jest sporo modeli z różnymi funkcjami. Niektóre z nich to: wentylatory z timerami (opóźnienie czasowe), czujnikami wilgotności (z higrostatem), z czujką ruchu, z czujnikiem światła oraz na bezpieczne 12 V napięcie. 

 

Kapsułki, tabletki i zawieszki do ubikacji 

Zapachy z toalety są jednym z głównych winowajców brzydkiego zapachu w łazience. Aby uniknąć nieprzyjemnego zapachu dochodzącego z domowej toalety, warto regularnie używać kapsułek i tabletek, które wrzuca się do spłuczki lub do muszli. Równie dobrze sprawdzą się zapachowe zawieszki na brzeg ubikacji lub żelowe krążki do przyklejania wewnątrz muszli klozetowej. Przy każdym spłukaniu uwalnia się ładny zapach, który neutralizuje nieprzyjemny odór. Stosowanie środków dezynfekujących pozwala utrzymać toaletę w czystości. Dodatkowo należy pamiętać o regularnym czyszczeniu ubikacji ze względów higienicznych. Stosując się do tych zaleceń na pewno uda się uniknąć nieprzyjemnego zapachu z muszli klozetowej. 

Czyste odpływy 

Odpływy łazienkowe są kolejnym, winowajcą częstych, nieprzyjemnych zapachów w łazience. Regularne czyszczenie odpływu jest polecane, gdyż zapobiega powstawaniu nieprzyjemnego zapachu stęchlizny. W sklepach dostępne są specjalne sitka, które zabezpieczają odpływ przed dostawaniem się włosów i innych zanieczyszczeń do rur spustowych. Nagromadzenie włosów, tłuszczy oraz innych zanieczyszczeń w rurach odpływowych może doprowadzić do wydzielania się silnie nieprzyjemnych zapachów, powodując, że w łazience będzie czuć odór dobiegający z kanalizacji. Zatkany odpływ to równie poważny problem, który przede wszystkim uniemożliwi korzystanie z ubikacji, wanny czy zlewu. Aby udrożnić rury, należy zastosować kombinację sody oczyszczonej, octu i gorącej wody. Taka mieszanina bez problemu poradzi sobie z zatkanym odpływem. Używanie chemicznych środków do udrażniania rur może przynieść jeszcze gorszy efekt, ponieważ dostępne na rynku środki chemiczne w granulkach często zbrylają się w rurach, tworząc kolejny zator. 

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ