Ranking 9 najlepszych głowic termostatycznych w 2024

Ostatnio aktualizowane: 24.04.24

 

Głowica termostatyczna – przewodnik zakupowy, ranking i test 

 

Wysokiej jakości głowica termostatyczna to produkt pozwalający na całkowitą kontrolę nad ogrzewaniem w danym pomieszczeniu. W zależności od wybranego modelu użytkownik może zaprogramować urządzenie, uruchamiać o określonym czasie oraz w konkretne dni. Jednym z polecanych produktów jest Netatmo Valves SET. Zestaw głowic termostatycznych z łącznością bezprzewodową umożliwia sterowanie ogrzewaniem za pomocą aplikacji zainstalowanej na smartfonie z systemem iOS oraz Android. Polecanym produktem jest również Danfoss Click Raw 5115 013G5115. Klasyczny model pasuje do większości grzejników znajdujących się w domach, mieszkaniach czy lokalach użytkowych. Produkt ma szeroki zakres regulacji temperatury oraz czujnik cieczowy. Model umożliwia regulację temperatury w każdym pomieszczeniu, w którym zamontowano termostat.

9 najlepszych głowic termostatycznych. Opinie w 2024 roku 

 

Wybór dobrej jakości głowicy termostatycznej pozwala zmniejszyć wydatki związane z ogrzewaniem domu, mieszkania czy lokalu biurowego. Inwestując w sprawdzone rozwiązania, użytkownik ma możliwość stałej kontroli nad wydatkami, a co najważniejsze może utrzymywać optymalną temperaturę we wszystkich pomieszczeniach. Aby dowiedzieć się, jaki jest najlepszy produkt, warto sprawdzić ranking głowic termostatycznych, w których znajdują się modele pozytywnie oceniane przez użytkowników. 

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

Najlepszy produkt

Zalety

Inteligentne urządzenie pozwala zaoszczędzić do 37% na rachunkach za ogrzewanie. Głowica termostatyczna jest sterowana za pomocą łączności bezprzewodowej obsługiwanej z dowolnego miejsca. Model ma funkcję boost umożliwiającą szybki wzrost temperatury. W jednej instalacji można podłączyć do 20 urządzeń, które obsługiwane są jednym przekaźnikiem.

Wady

Użytkownicy zwracają uwagę na to, że głowica termostatyczna ma czujnik temperatury, zainstalowany blisko kaloryfera, zatem temperatura w pewnej odległości od czujnika odbiega od tej jaka wskazuje głowica.

Podsumowanie

Głowica termostatyczna jest kompatybilna z Wi-Fi 802.11 b/g/n (2.4 GH). Termostaty łączą się z przekaźnikiem bezprzewodowo dzięki systemowi dalekiego zasięgu. Urządzenie jest zasilane bateriami. Przekaźnik ma wymiary 83 mm x 83 mm x 24 mm. Wymiary termostatu to 80 mm x 58 mm.

Drugi wybór

Zalety

Klasyczną głowicę termostatyczną zaprojektowano z myślą o standardowej instalacji grzewczej. Produkt pozwala na regulację temperatury w zakresie od 5 stopni Celsjusza do 28 stopni Celsjusza. Model ma prosty kształt oraz kolorystykę, którą można dopasować do pomieszczeń w domu. Produkt współpracuje z większością dostępnych grzejników.

Wady

Danfoss Click Raw to klasyczny model, który pozwala jedynie na regulację temperatury w danym pomieszczeniu. Użytkownicy nie mają możliwości zaprogramowania ani zdalnego sterowania urządzeniem.

Podsumowanie

Dobrej jakości głowica termostatyczna jest zaprojektowana do grzejników z wkładanymi zaworami RA-N. Model ma zakres regulacji od 5 do 28 stopni Celsjusza, którą można ustawić za pomocą wyskalowanego pokrętła od 0 do 5. Produkt jest w kolorze białym.

Rozważ też

Zalety

Elektroniczna głowica termostatyczna pozwala na automatyczne zmniejszenie temperatury w nocy. Model ma funkcję umożliwiającą wykrycie otwartego okna. Elektroniczne urządzenie umożliwia szybkie ogrzanie pomieszczenia po uruchomieniu, dzięki opcji boost. Model ma praktyczną blokadę przycisków oraz zabezpieczenie przed całkowitym zamknięciem zaworu.

Wady

Użytkownicy, którzy zakupili Eqiva eQ-3 model N zwracają uwagę, że urządzenie przeznaczone do regulacji dopływu ciepła jest wykonane z tworzywa sztucznego o słabej jakości.

Podsumowanie

Model umożliwia ustawienie cyklu tygodniowego z poszczególnym programem na każdy dzień. Urządzenie ma system chroniący przed mrozem oraz funkcję odkamienienia i jest zasilane 2 bateriami AA. Wymiary produktu to 102 mm x 55 mm x 60 mm.

 

Głowica termostatyczna Wi-fi

 

1. Netatmo Starter Głowic Termostatycznych Netatmo Valves SET

 

Inteligentne urządzenie Netatmo Valves SET to wysokiej klasy model  pozwalający zaoszczędzić do 37% na rachunkach za ogrzewanie. Głowica termostatyczna jest sterowana za pomocą łączności bezprzewodowej obsługiwanej z dowolnego miejsca, dzięki czemu właściciel domu może w każdej chwili zmienić temperaturę w danym pomieszczeniu. Model ma zainstalowaną funkcję boost umożliwiającą szybki wzrost temperatury w ciągu 3 godzin od uruchomienia ogrzewania. 

Głowica termostatyczna jest kompatybilna z Wi-Fi 802.11 b/g/n (2.4 GH).  W jednej instalacji można podłączyć do 20 urządzeń, które obsługiwane są jednym przekaźnikiem. Model jest kompatybilny z iOS oraz Android. Termostaty łączą się z przekaźnikiem bezprzewodowo dzięki systemowi dalekiego zasięgu. Urządzenie jest zasilane bateriami. Przekaźnik ma wymiary 83 mm x 83 mm x 24 mm. Wymiary termostatu to 80 mm x 58 mm.

Test głowic termostatycznych wykazuje, że osoby, które zakupiły zestaw Netatmo Valves SET są zadowolone z produktu wysokiej jakości. Model pozwala zdalnie sterować ogrzewaniem w domu, co jest dużym ułatwieniem i pozwala zwiększyć komfort domowników. 

 

 

 

 

Głowica termostatyczna Danfoss

 

2. Głowica Termostatyczna Danfoss Click Raw 5115 013G5115 

 

Klasyczna głowica termostatyczna Danfoss Click Raw to produkt zaprojektowany z myślą o standardowej instalacji grzewczej. Pozwala na regulację temperatury w zakresie od 5 stopni Celsjusza do 28 stopni Celsjusza, dzięki czemu każdy użytkownik może dopasować temperaturę w zależności od swoich potrzeb. Model ma prosty kształt oraz kolorystykę, którą można dopasować do większości pomieszczeń w domu. Produkt współpracuje z większością dostępnych grzejników.

Dobrej jakości głowica termostatyczna jest zaprojektowana do grzejników z wkładanymi zaworami RA-N. Ma ona zakres regulacji, który można ustawić za pomocą wyskalowanego pokrętła od 0 do 5 w zależności od potrzeb. Produkt jest w kolorze białym i ma czytelne wskazówki pozwalające na ustawienie wybranej intensywności przepływu ciepła, a także ma funkcję odcięcia oraz możliwość blokowania zakresu regulacji. 

Użytkownicy, którzy zdecydowali się na produkt Danfoss Click Raw potwierdzają, że jest to dobra i tania głowica termostatyczna. Konsumenci chwalą model za możliwość szybkiego montażu niewymagającego użycia specjalistycznych narzędzi. 

 

 

 

 

Głowica termostatyczna elektroniczna

 

3. Elektroniczna Głowica Termostatyczna EQ-3 Model N

 

Elektroniczna głowica termostatyczna pozwala na automatyczne zmniejszenie temperatury w nocy oraz zaprogramowanie na poszczególne dni tygodnia. Ma ona także funkcję umożliwiającą wykrycie otwartego okna. To elektroniczne urządzenie umożliwia szybkie ogrzanie pomieszczenia po włączeniu funkcji boost przez odkręcenie zaworu do końca. Model ma praktyczną blokadę przycisków, a także zabezpieczenie przed całkowitym zamknięciem zaworu.

Głowica termostatyczna EQ-3 model N ma system chroniący przed mrozem oraz funkcję odkamienienia, która uruchamia się raz w tygodniu w sobotę o godzinie 12. Dzięki temu zawory są chronione przed zalegającym kamieniem. Model jest zasilany 2 bateriami AA, a jego wymiary to 102 mm x 55 mm x 60 mm. Waga urządzenia wynosi 160 gram. Głowica umożliwia ustawienie temperatury w zakresie od 5 do 29,5 stopni Celsjusza. 

Użytkownicy potwierdzają, że jest to dobra głowica termostatyczna z funkcją programowania, która pozwala zaoszczędzić sporo pieniędzy w trakcie sezonu grzewczego. Konsumenci chwalą produkt za dobrą jakość oraz prostą obsługę urządzenia. 

 

 

 

 

Głowica termostatyczna Schlosser

 

4. Głowica Termostatyczna Schlosser SH Diamant Invest 600100030

 

Uniwersalna głowica termostatyczna Schlosser SH Diamant Invest 600100030 to dobry wybór dla osób poszukujących sprawdzonego rozwiązania, które można zainstalować w każdym pomieszczeniu w domu lub biurze. Model współpracuje z większością dostępnych zaworów i można go zainstalować na urządzeniach takich producentów jak Schlösser, Honeywell, Danfoss, a także Herz. 

Głowica termostatyczna współpracuje zarówno z wkładkami, jak i zaworami mającymi przyłącze M30 x 1,5 oraz zamknięcie na 11,5 mm. Produkt ma wbudowany czujnik cieczowy oraz zabezpieczenie przed zamarznięciem do 8 stopni Celsjusza. Pozwala też na regulację w zakresie od 8 do 30 stopni Celsjusza. Wymiary głowicy wynoszą 85 mm wysokości oraz 43 mm średnicy. 

Konsumenci, którzy wybrali produkt Schlosser SH Diamant Invest 600100030 są zadowoleni z zakupu uniwersalnego modelu pasującego do wielu instalacji. Głowica termostatyczna jest prosta w obsłudze i można ją bezproblemowo ustawić na wybraną temperaturę. 

 

 

 

 

Głowica termostatyczna Bluetooth 

 

5. Głowica Termostatyczna Danfoss Eco 014G1001 Bluetooth

 

Inteligentna głowica termostatyczna Danfoss Eco 014G1001 to wygodne i trwałe rozwiązanie umożliwiające regulację temperatury w pomieszczeniu. Zainstalowany model pozwala na zaprogramowanie systemu ogrzewania w całym domu lub budynku usługowym. Zintegrowany wyświetlacz pokazuje wszystkie najważniejsze informacje związane z daną temperaturą, które można odczytać pod dowolnym kątem dzięki regulacji 180 stopni. 

Bezprzewodowa głowica termostatyczna Bluetooth pozwala zaoszczędzić do 30% w zależności od ustawionego programu. Urządzenie można zdalnie obsługiwać za pomocą aplikacji w telefonie w odległości do 10 metrów i można je z łatwością zainstalować bez pomocy fachowca. Bezprzewodowa głowica termostatyczna Danfoss Eco jest zasilana bateriami 2 x AA i ma dołączony adapter umożliwiający zainstalowanie na większości dostępnych zaworach. 

Użytkownicy, którzy zakupili model obsługiwany bezprzewodowo, są zadowoleni z wybranego produktu. Głowica termostatyczna sterowana za pomocą Bluetooth jest prosta w obsłudze, a co najważniejsze ma opcję pozwalającą chronić instalację przed zamarznięciem. 

 

 

 

 

Głowica termostatyczna do baterii

 

6. Radiowa Głowica Termostatyczna ZAMEL EXL10000012

 

Elektroniczna głowica termostatyczna ZAMEL EXL10000012 to dobra alternatywa dla modeli tradycyjnych. Urządzenie pozwala na ustawienie i zaprogramowanie cyklu dobowego i tygodniowego, dzięki czemu użytkownik ma stałą kontrolę nad ogrzewaniem w miejscu zamieszkania. W zależności od wybranego rozszerzenia domownicy mogą sterować ogrzewaniem za pomocą aplikacji mobilnej zainstalowanej na smartfonie. Model ma czytelny wyświetlacz, na którym pojawiają się wszystkie najważniejsze informacje związane z pracą urządzenia. 

Głowica termostatyczna zasilana na baterie LR6 1.5 V AA współpracuje z zaworami, które mają gwint o wymiarze M30 x 1,5. Urządzenie ma możliwość regulacji temperatury w zakresie od 5 stopni Celsjusza do 50 stopni Celsjusza i jest zasilany bateriami pozwalającymi na bezproblemowe działanie urządzenia przez 6 – 8 miesięcy, a w momencie rozładowania baterii głowica termostatyczna wyda sygnał ostrzegawczy o konieczności wymiany zasilania. Model ma wymiary 54,5 cm wysokości, 54,5 cm szerokości oraz 88 cm głębokości. 

Opinie o głowicach termostatycznych ZAMEL są pozytywne wśród osób, które zdecydowały się zakupić urządzenie sterowane bezprzewodowo. Model pozwala zoptymalizować zużycie energii w okresie jesienno-zimowym, kiedy wydatki za ogrzewanie są wysokie. 

 

 

 

7. Danfoss 014G0013

 

Pierwsza na naszej liście znalazła się głowica termostatyczna Danfoss 014G0013. Model ten wyposażony jest w cyfrowy wyświetlacz z podświetleniem. Synchronizuje się on co 5 minut, mamy więc pewność, że zawsze widnieją na nim aktualne informacje.

Ma tylko 3 przyciski, co znacznie ułatwia jego użytkowanie. Zasilany jest bateriami. Zakres regulacji temperatury tego sprzętu wynosi od 0 st. C do 40 st. C, jest więc idealny dla osób, które lubią mieć kontrolę nad temperaturą pomieszczeń. Produkt ma wbudowane aż dwa czujniki temperatury.

Komunikuje się bezprzewodowo w protokole Z-Wave z centralami sterującymi głowicami, różnych czołowych producentów. W zestawie znajdziemy adaptery RA oraz K ( M30 x 105), które pozwolą nam połączyć model ze wszystkimi typami zaworów termostatycznych, nawet firm innych niż Danfoss.

Ta najlepsza głowica termostatyczna uznawana jest za najbardziej funkcyjny produkt tego typu dostępny na rynku.

Głowica termostatyczna Danfoss 014G0013 to urządzenie z czujnikami temperatury. Ma wyświetlacz oraz trzy przyciski ułatwiające obsługę. Prezentowany model pozwala nam na regulację temperatury w zakresie od 0 st. C do 40 st. C.

 

Zalety

Wyświetlacz: Model Danfoss 014G0013 wyposażony jest w cyfrowy wyświetlacz z podświetleniem. Ułatwia nam to odczytanie informacji o temperaturze. Warto podkreślić, że informacje synchronizują się co 5 minut.

Łatwa obsługa: Chociaż wydawałoby się, że głowica z wyświetlaczem to zaawansowany sprzęt, w rzeczywistości ma on tylko 3 przyciski, co znacznie ułatwia jego użytkowanie. Nawet osoby, które stronią od nowych technologii poradzą sobie z ustawieniem głowicy.

Regulacja: Urządzenie ma szeroki zakres regulacji temperatury – w zakresie od 0 st. C do 40 st. C, dzięki czemu możesz dostosować pracę grzejnika do swoich potrzeb, wielkości pomieszczenia i aktualnej pogody.

Komunikacja bezprzewodowa: Urządzenie komunikuje się bezprzewodowo w protokole Z-Wave z centralami sterującymi głowicami, co sprawia, że model ten jest bardzo praktyczny.

Design: Konsumenci zauważają, że głowica jest ładna, pasuje do każdego grzejnika. Nie zwraca na siebie uwagi, nie jest za duża, ani za mała.

 

 

 

8. Herz 1920068

 

Trzecim produktem na naszej liście jest Herz 1920068. Jest to niewielki model o estetycznym wyglądzie, dostępny w klasycznym kolorze białym. Gwarantuje utrzymanie optymalnej temperatury w pomieszczeniu niezależnie od temperatury panującej na zewnątrz. Model ten został wyposażony w czujnik cieczowy. Wymiar jego gwintu przyłączeniowego to M 30 mm x 1,5 mm.

Urządzenie można zamontować na grzejnikach kompaktowych wielu popularnych firm. Minimalna temperatura, jaką możemy ustawić na urządzeniu wynosi 6 st. C, a maksymalna to 28 st. C. Model nie powinien znajdować się w okolicy sprzętów elektronicznych, gdyż zaburzy to jego działanie.

Przy minimalnej temperaturze samoistnie włącza się w nim funkcja automatycznego zabezpieczenia przed zamarznięciem instalacji centralnego ogrzewania. Można także ustawić blokadę i ograniczenie zakresu regulacji temperatury dzięki specjalnym sztyftom blokującym.

Takie rozwiązanie przyda się w sytuacjach, kiedy nie chcemy, by ktoś inny majstrował przy naszym grzejniku. Produkt można mechanicznie zamknąć, kiedy pokrętło jest w położeniu 0. Model ten jest szczególnie ceniony za solidne wykonanie i swoją prostotę.

Herz 1920068 to klasyczna głowica w kolorze białym. Umożliwia nam regulację temperatury w zakresie od 6 st. C do 28 st. C.

 

Zalety

Czujnik: Ponieważ głowica ma wbudowany czujnik, gwarantuje utrzymanie optymalnej temperatury w pomieszczeniu. Niezależnie od temperatury panującej na zewnątrz, w pomieszczeniu wciąż utrzymuje się na odpowiednim poziomie.

Funkcjonalność: Urządzenie jest bardzo praktyczne, gdyż można je zamontować na grzejnikach kompaktowych wielu firm. Ma też szeroki zakres regulacji temperatury.

Automatyczne zabezpieczenie: Na uwagę zasługuje automatyczne zabezpieczenie przed zamarznięciem. Gdy nie ma nas w domu, a temperatura spadnie poniżej zera i długo będzie się na tym poziomie utrzymywać, urządzenie uruchomi system zabezpieczeń, aby nie doszło do zamarznięcia cieczy i tym samym awarii.

Blokada: Jeśli masz w domu małe dzieci, które lubią kręcić głowicami przy grzejnikach, zainteresuje Cię to, że sprzęt ten ma blokadę regulacji oraz system ograniczenia zmian w pracy.

 

Wady

Rozmiar: Dla niektórych osób prezentowana głowica jest za mała i ciężko się ją przekręca.

 

 

 

 

9. EQ CC-RT- BLE

 

Kolejny produkt, który chcemy Państwu przedstawić to EQ CC-RT-BLE. Jego wymiary wynoszą 10,2 cm x 5,5 cm x 6 cm. Wyposażony jest w ekran LCD, który jest bardziej przejrzysty niż zwyczajny ekran i nie męczy oczu. Wymiary przyłącza gwintowego tego produktu to M 30 mm x 1,5 mm.

Dzięki temu model ten pasuje do zaworów większości marek dostępnych na rynku. Poza tym w zestawie znajdziemy adapter do zaworów Danfoss RA-, RAV- i RAVL. Używając funkcji Boost możesz w zaledwie kilka chwil ogrzać pomieszczenie.

Głowicę obsługujemy używając aplikacji dla systemu Android i iOS. Jest ona bezpłatna. Poza tym model ten jest wyposażony w Bluetooth. Dzięki wprowadzeniu nowoczesnej technologii użycie produktu stało się przyjemnością. Ważną cechą modelu jest możliwość zmniejszenia kosztów ogrzewania aż do 30%.

Model ten ma system zabezpieczeń przed zamarznięciem. Konsumenci docenili ten produkt za nowoczesne rozwiązania, które ułatwiają jego obsługę.

Produkt EQ CC-RT-BLE o wymiarach 10,2 cm x 5,5 cm x 6 cm to głowica z ekranem LCD. Możemy ją obsługiwać przy użyciu telefonu.

 

Zalety

Ekran: Głowica jest wyposażona w przejrzysty ekran, który ułatwi nam odczytanie informacji i regulację pracy urządzenia.

Funkcja Boost: Prezentowany model ma funkcję Boost, która pozwala nam na szybkie ogrzanie pomieszczenia. Jest ona niezwykle przydatna, gdy po długiej nieobecności wracamy zimą do domu i w pokojach jest bardzo zimno.

Aplikacja: Głowicę obsługuje się przy użyciu aplikacji. Jest ona dostępna dla telefonów z systemem Android i iOS.

 

Wady

Problem z konfiguracją: Niektóre osoby miały problem z ustawieniem głowicy i jej konfiguracją, by działała prawidłowo.

Cena: Część konsumentów uważa, że stosunek jakości do ceny jest w przypadku tego produktu niezbyt atrakcyjny.

 

 

 

 

Przewodnik zakupowy – jaką głowicę termostatyczną kupić? 

 

Zakup głowicy termostatycznej to dobre rozwiązanie szczególnie w przypadku osób, które dużo pracują, a nie chcą tracić dodatkowych pieniędzy na ogrzewanie. Rachunki za gaz lub prąd w zależności od posiadanej instalacji są na tyle wysokie, że wiele osób decyduje się na alternatywne źródła pozyskiwania energii. Głównie z tego powodu coraz więcej domów ma zainstalowane panele fotowoltaiczne, które obniżają koszty związane z ogrzewaniem oraz zużyciem energii elektrycznej przeznaczonej do podgrzewania temperatury w pomieszczeniach. Wielu właścicieli prywatnych domów poszukuje sprawdzonych rozwiązań, które pomogą zmniejszyć koszty związane z ogrzewaniem w sezonie jesienno-zimowym. 

Nadal mało osób jest świadomych tego, że postępując zgodnie z pewnymi zasadami, można skutecznie zaoszczędzić pieniądze, które co roku wydaje się na koszty związane z ogrzewaniem i nie ma to znaczenia czy korzysta się z ogrzewania gazowego, czy wciąż z popularnych pieców węglowych. Aby właściciele domów jednorodzinnych lub mieszkań mogli zaoszczędzić pieniądze, muszą starać się utrzymywać stałą temperaturę we wszystkich pomieszczeniach. Optymalna temperatura dla człowieka, aby czuł się dobrze i mógł komfortowo odpoczywać, wynosi 20 stopni Celsjusza. Taką wysokość powinno się utrzymywać szczególnie, wtedy gdy temperatura na zewnątrz wynosi 0 stopni Celsjusza. W sytuacji, gdy domownicy zwiększą moc grzejników i podniosą wskaźnik do 23 stopni Celsjusza to przez okna, ściany, drzwi i strop może uciec nawet około 15% ciepła więcej niż w przypadku utrzymywania stałej temperatury 20 stopni Celsjusza. Ważne jest także, aby w trakcie sezonu grzewczego nie dopuścić do całkowitego wychłodzenia mieszkania, ponieważ bardzo ciężko ogrzać pomieszczenia przy zachowaniu zasad energooszczędności, nawet posiadając zainstalowane głowice termostatyczne przy grzejnikach. 

Jaką głowicę termostatyczną wybrać? 

Osoby, które zastanawiają się jaką głowicę termostatyczną wybrać, powinny wiedzieć, na co zwracać uwagę podczas zakupu. Przede wszystkim należy wiedzieć jaki gwint znajduje się przy grzejnikach zainstalowanych w domu. W większości przypadków spotykane są gwinty typu M30 x 1,5. Innymi równie popularnymi rozmiarami są M28 x 1,5, M32 oraz M23 x 1,5. Zawory także są dostępne w wielu różnych kształtach, które pozwalają na dopasowanie do danego typu grzejnika. W sprzedaży dostępne są zawory proste, kątowe, a także osiowe. Osoby, które posiadają w swoich domach gwint inny niż ten w zakupionej głowicy, mogą skorzystać z adaptera umożliwiającego dopasowanie średnicy. Dużą zaletą takiego rozwiązania jest to, że nie ma znaczenia czy instalacja jest nowa, czy jest to starszy typ zaworu. Najlepsza głowica termostatyczna ma zakres regulacji wynoszący od 6 do 28 stopni Celsjusza. Dolna wartość oznacza to, że głowica otworzy zawór w momencie, gdy temperatura spadnie poniżej bezpiecznej granicy powodującej zamarzanie instalacji. 

 

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru głowicy termostatycznej? 

Decydując się na zakup głowicy termostatycznej, warto zwrócić uwagę na system oznaczeń zastosowany w danym modelu. Produkty dostępne na polskim rynku zazwyczaj mają system TELL oznaczający Thermostatic Efficiency Label. W przypadku głowic termostatycznych klasy określane są od A do F, gdzie pierwsza litera oznacza model najbardziej ekonomiczny. Producenci określający efektywność danego produktu biorą pod uwagę m.in. czas zamykania, różnice ciśnienia czy temperaturę wody. W przypadku wyboru odpowiedniego modelu warto wziąć pod uwagę dopasowanie do posiadanego rodzaju grzejnika. Zazwyczaj są to grzejniki podłączane od dołu, dolnozasilane lub bocznozasilane. W zależności od danego modelu może okazać się konieczny zakup specjalnego zaworu lub innych elementów, które pozwolą na bezproblemową pracę instalacji. Osoba poszukująca odpowiedniej głowicy termostatycznej powinna także wiedzieć, jakie są rodzaje głowic. Dostępne są dwa podstawowe rodzaje takie jak głowice elektroniczne oraz tradycyjne urządzenia regulujące przepływ wody. 

Głowice termostatyczne w dobrych cenach 

W zależności od wybranego modelu ceny głowic termostatycznych rozpoczynają się od 25 zł za podstawowy model. Tradycyjny regulator dopływu umożliwia jedynie manualną regulację intensywności grzania. Zazwyczaj regulacja występuje w zakresie od 0 do 5. W przypadku zakupu bardziej zaawansowanego urządzenia elektronicznego użytkownik otrzymuje produkt pozwalający na ustawienie preferowanej temperatury, czasu grzania oraz dni, w jakie ogrzewanie ma pracować na wskazanym ustawieniu. Ceny głowic termostatycznych z możliwością elektronicznej regulacji zaczynają się od 100 zł wzwyż. 

 

 

FAQ

 

P1: Jak działa głowica termostatyczna?

Działanie regulatora dopływu ciepła jest bardzo proste, a zrozumienie zasady działania nie wymaga specjalistycznej wiedzy. Głowica termostatyczna to nic innego jak urządzenie umożliwiające regulowanie temperatury w pomieszczeniach. Odpowiednio dobrany model może skutecznie zmniejszyć wysokość rachunków za gaz lub energię elektryczną w zależności od zastosowanego systemu ogrzewania. Głowica termostatyczna jest także montowana w sytuacji, gdy w domu instalujemy piec węglowy z podajnikiem. Za pomocą regulatora dopływu ciepła użytkownik może dopasować odpowiednią temperaturę do warunków panujących na zewnątrz. W przypadku modeli z automatyczną regulacją temperatury domownicy muszą jedynie odpowiednio zaprogramować urządzenie, a głowica dopasuje intensywność przepływu do wymagań użytkowników.  

 

P2: Jak zamontować głowicę termostatyczną? 

Zaletą montażu głowic termostatycznych jest brak wykonywania skomplikowanych modyfikacji instalacji. Montaż urządzenia nie wymaga także spuszczania wody z grzejnika i ponownego napełniania układu. Wymiana starego modelu na nowy zajmuje dosłownie kilka minut i może być wykonana przez osobę nieposiadającą żadnych uprawnień. Aby zamontować nową głowicę termostatyczną, wystarczy jedynie odkręcić starą, a następnie przykręcić podstawę do zaworu lub użyć adaptera. Nową głowicę należy przykręcić do oporu i przesunąć zacisk zabezpieczający. Warto pamiętać, aby rozpocząć programowanie urządzenia dopiero po zamontowaniu głowicy we właściwym miejscu. Dopiero po wykonaniu rozruchu adaptacyjnego użytkownik może przejść do ustawienia wybranych opcji. 

P3: Jak ustawić głowicę termostatyczną? 

Prawidłowe ustawienie głowicy termostatycznej jest bardzo ważne, jeśli użytkownikowi zależy na uzyskaniu optymalnych efektów w trakcie korzystania z urządzenia. W trakcie montażu należy zwrócić uwagę, aby głowica znajdowała się w miejscu, gdzie jest możliwy swobodny przepływ powietrza. Produkt nie może być zasłonięty ani obudowany. Ważne jest to, aby urządzenia nie montować za firankami, zasłonami, meblami lub innymi elementami wyposażenia, które uniemożliwiają cyrkulację. Każda przeszkoda może bezpośrednio przyczynić się do wykonania nieprawidłowego pomiaru w pomieszczeniu. Większość głowic termostatycznych ma do wyboru kilka programów pozwalających na sterowanie dobowymi wartościami temperatury. Dzięki takiemu rozwiązaniu użytkownik może samodzielnie ustawić preferowaną temperaturę, a także dzień oraz czas, w jakim grzejniki mają pracować.

 

P4: Do czego służy  głowica termostatyczna? 

Głowica termostatyczna to niewielkie urządzenie sterujące mocą grzejnika. Za pomocą głowicy reguluje się temperaturę w pomieszczeniach w domu, mieszkaniu czy lokalach użytkowych. Urządzenie sterujące intensywnością pracy grzejników to bardzo dobre rozwiązanie mające bezpośredni wpływ na koszty związane z ogrzewaniem budynku. Za pomocą głowicy można regulować moc grzewczą i ustawić preferowaną temperaturę, która będzie się stale utrzymywać w pomieszczeniu. W przypadku modeli zdalnie sterowanych użytkownik może zmniejszyć lub zwiększyć temperaturę w mieszkaniu i mieć stały wpływ na to, ile stopni Celsjusza jest aktualnie w lokalu. Stała kontrola nad temperaturą pomaga zaoszczędzić na rachunkach za gaz, które w okresie jesienno-zimowym zawsze są wyższe. 

 

P5: Jak sprawdzić, czy głowica termostatyczna działa? 

Sprawdzenie poprawnego działania głowicy termostatycznej jest proste. Wymaga jedynie od użytkownika kontroli temperatury grzejnika, przy którym urządzenie sterujące jest przykręcone. W sytuacji, gdy domownik będzie próbował zmniejszyć lub zwiększyć intensywność grzania temperatura grzejnika musi się zmienić. W przypadku gdy urządzenie grzewcze jest cały czas gorące lub zimne można podejrzewać, że doszło do uszkodzenia głowicy termostatycznej lub zaworu. Często zdarzają się sytuację, gdy do zaworu dostają się niewielkie zabrudzenia zatykające możliwość przepływu wody. Wówczas należy sprawdzić, czy w instalacji nie znajdują się zanieczyszczenia. 

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ