Co należy wziąć pod uwagę instalując jacuzzi ogrodowe?

Ostatnio aktualizowane: 11.09.24

 

Kąpiel w jacuzzi we własnym ogrodzie może być bardzo relaksującym i ciekawym doświadczeniem, szczególnie zimą przy ujemnych temperaturach. Jeszcze kilka lat temu taka forma odpoczynku była dostępna tylko dla wybranych. Dziś producenci oferują szereg rozwiązań na każdą kieszeń, dlatego wielu z nas może sobie pozwolić na takie domowe spa. Poniżej znajdziesz kilka wskazówek przydatnych podczas instalacji jacuzzi we własnym ogrodzie. 

Dostawa jacuzzi do ogrodu

Przed zakupem jacuzzi ogrodowego warto przemyśleć kwestie związane z jego dostawą do naszego domu. Przede wszystkim należy ustalić, w które miejsce powinna podjechać ciężarówka i czy będzie miała tam wystarczająco dużo przestrzeni na rozładunek. Wybierzmy takie miejsce, w którym nie będą nam przeszkadzać drzewa, furtka czy płot. Przeanalizujmy także, ile osób przyda nam się do pomocy w przeniesieniu wanny z samochodu. Istotną kwestią jest również zorganizowanie wózka lub kółek transportowych, które przydadzą nam się do transportu jacuzzi (bardzo możliwe, że dysponuje nimi dostawca).

W którym miejscu w ogrodzie zainstalować jacuzzi?

Ogrodową wannę z hydromasażem możemy ustawić niemal w każdym miejscu w ogrodzie i korzystać z niej nawet przez cały rok. Warto jednak zwrócić uwagę na kilka istotnych aspektów, które powinny mieć wpływ na naszą ostateczną decyzję. 

Przede wszystkim jacuzzi powinno być ustawione na stabilnym i równym podłożu, które utrzyma jego ciężar sięgający nawet 1,5 tony. Jeśli chcemy, aby wanna była zagłębiona w gruncie, należy wziąć pod uwagę czynniki, takie jak dostęp do podzespołów, sposób wchodzenia czy poziom wód gruntowych. 

Jacuzzi nie powinno być ustawione w silnie nasłonecznionym miejscu. Długotrwałe i bezpośrednie działanie promieni słonecznych źle wpływa zarówno na samo urządzenie, jak i na użytkowników. Zaleca się również, aby unikać sąsiedztwa drzew liściastych czy pylących krzewów. Spadające liście i pyłki mogą zanieczyścić wodę i tym samym zepsuć przyjemność korzystania z kąpieli z bąbelkami. 

Czas spędzony w wannie z hydromasażem powinien być przyjemny, dlatego decydujmy się na ciche, spokojne i niezauważalne miejsce w ogrodzie. Zapewnijmy sobie prywatność, której nie zburzą ciekawskie spojrzenia sąsiadów i przechodniów. Miejmy na uwadze również sposób napełniania wanny i spuszczanie z niej wody. Wodę w jacuzzi powinniśmy wymieniać kilka razy w ciągu roku, dlatego warto zadbać o to, aby do miejsca, w którym stoi wanna, można było łatwo doprowadzić wąż ogrodowy. Istotne jest również zasilanie. Ogrodowe SPA jest zazwyczaj zasilane przewodem o odpowiednim przekroju, na określonych zabezpieczeniach oraz bezpośrednio z rozdzielnicy elektrycznej.

Zadaszenie jacuzzi ogrodowego

Wielu użytkowników jacuzzi ogrodowego decyduje się na wersję bez zadaszenia, która umożliwi relaksującą kąpiel z możliwością jednoczesnego podziwiania pięknych okoliczności przyrody. Daszek nad wanną może ograniczyć widoczność, jednak z drugiej strony skutecznie chroni przed opadami deszczu lub śniegu czy silnymi promieniami słonecznymi. Decyzja o zadaszeniu powinna zależeć od indywidualnych potrzeb i upodobań użytkowników jacuzzi. 

 

Korzystanie z jacuzzi ogrodowego zimą

Mimo że wielu użytkowników domowego SPA korzysta z niego jedynie latem, nie brakuje osób, które cieszą się relaksującą kąpielą również zimą przy ujemnych temperaturach. 

Wanna do użytku przez cały rok musi mieć bardzo dobrą izolację termiczną oraz nieustające zasilanie energią elektryczną. Po spełnieniu tych dwóch wymogów woda w wannie nie zamarznie, a jej podgrzewanie do wymaganej temperatury będzie odbywało się łatwo i ekonomicznie, również podczas mrozu czy utrzymującego się śniegu. Wystarczy jedynie wcześniej ustawić programator, który podgrzeje wodę o określonej przez nas godzinie. 

Pamiętajmy, aby ogrodowe jacuzzi całoroczne ustawić nie dalej niż 10 m od wejścia do domu. Tak krótki dystans pokonamy w kilka sekund i nie zdążymy zmarznąć po drodze do ciepłego budynku. Poza tym, w trakcie kąpieli zimą warto zostawić ubrania i ręczniki w nagrzanym pomieszczeniu. 

O czym jeszcze pamiętać korzystając z jacuzzi ogrodowego?

Podczas korzystania z jacuzzi ogrodowego powinniśmy mieć na uwadze to, gdzie odkładamy pokrywę. Postawiona w przypadkowym miejscu może się ubrudzić, przez co podczas przykrywania do wody mogą dostać się zanieczyszczenia. Aby tego uniknąć warto rozważyć zakup stelaża do rozkładania pokrywy. 

Istotne są również kwestie bezpieczeństwa. Po zakończeniu korzystania z jacuzzi należy zawsze zamykać pokrywę. W ten sposób zapobiegniemy wypadkom, do których może dojść, gdy nasze dzieci zbliżą się do wanny wypełnionej wodą. Pamiętajmy także o odłączeniu sprzętu od zasilania, jeśli wiemy, że nie będziemy z niego korzystać przez dłuższy czas. 

Ważna jest również systematyczna dezynfekcja i czyszczenie dysz masujących. Jeśli zaniedbamy naszą wannę, w jej wnętrzu mogą powstać zatory, które doprowadzą do uszkodzenia funkcji hydromasażu. W sprzedaży dostępne są jacuzzi z ręcznym lub automatycznym systemem konserwacji. W pierwszym przypadku należy samodzielnie przepłukać dysze wodą z dodatkiem płynu dezynfekującego. Wanny z opcją automatycznego czyszczenia wymagają od nas jedynie uzupełniania pojemnika na detergent i uruchamiania programu czyszczącego. 

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ